Kerknieuws. Landbo u w be ri c ht e n Gemengde Berichten Laatste Berithten CRISIS-PUBLICATIEN RECHTSZAKEN. WEER VER WACHTfN G. SCHEEPV A ARTBE WEGIN G. ui-tgebrachte verslag over 1936 omtrent den toestand van de oevers voor de Zeeuwsche polders en waterschappen van den hoofd- ingenieur van den prov-incialen waterstaat. En ook uit dit verslag blijkt, dat het bier een emstige val betrof. De uitkomsten der peilingen waren in 1936 ongunstig, inzonderheid zeewaarts van het oostelijk oeverwerk en op het oevervak tus- schen dit en het westelijke in 1915 aangelegde en in 1935 uitgebreide oeverwerk, wijl op dit oevervak de dieptelijn van 15 en 20 meter en in verschillende raaien ook die van 5 en 10 meter den oever waren genaderd. In verband met dezen achteruitgang werd op de veran- deringen aan dezen oever bijzonder ge'let en werden daarom in het najaar opnieuw peilin gen verricht. Ook van deze peilingen waren de uitkomsten ongustig. Na het verrichten van de najaarspeilingen in October ontstond op 14 December des na- middags omstreeks 4 uur de dijkval, waarbij de zeedijk tot in den buitenberm wegviel, ter wijl de rand van den val daama verder af- brokkelde tot in de dijkskruin. De val had gemeten in de richting van de oude laag- waterlijn, een lengte van ongeveer 300 meter en een groote inscharing binnen deze lijn van 25 meter, terwijl de geheele val werd gevormd door een reeks van meerdere, vermoedelijk vier aaneensluitende vallen. Een oppervlakte van ruim 2000 M2. dijksverdediging ging ver- loren, de oppervlakte van den val was onge veer 4 H.A. en de inhoud van den weggeval- len grond bedroeg ongeveer 200.000 M:i. Op een afstand van 85 meter uit de dijkskruin bedroeg het verschil in diepte 10.7 meter. Door dezen dijkval, welke eenige verzak- king van de oostwaarts gelegen verdedigings- werken veroorzaakte, bestond gedurende en kele dagen groot gevaar voor invloeien van den polder. Met inspanning van alle krach- ten is het gelukt den polder te behouden. Hiervoor werden ter bekleeding van den rand van den val twee zinkstukken, groot resp. 1350 en 712.5 M2., geplaatst en werd op deze zinkstukken, tegen den rand een prisma van steen gestort. Bovendien werden in de kom van den val, met den lengteas ongeveer in de oude laagwaterlijn, twee zinkstukken, elk groot 2000 MS. en een zinkstuk, groot 1100 M2., gezonken, waarop een dam van steen gestort werd als steun voor het water- beloop van den berm, welke in den val op nieuw wordt aangelegd. Uit een en ander blijkt wel, dat het behoud van den Willem Annapolder geweldig veel geld kost en dat het bezit van grond in dien polder nog wel lets anders beteekent dan grondbezit elders, waar geen of weinig gevaar voor overstrooming bestaat. Maar het is wel zoo goed als zeker, dat ook in de toekomst -al het mogelijke voor het behoud van den pol der zal worden gedaan. Zeeland weet met het water te vechten em van een terugschrik- ken was nimmer sprake. Een groot gedeelte van den Willem Anna polder (ongeveer 70 HA.) t.w. de hofstede van den heer Dees, kom-t over enkele dagen in veiling. Het betreft in dezen uitsluitemd bouwland en het is begrijpelijk, dat door zeer velen met belangstelling naar dezen verkoop wordt uitgezien. Het is vruchtbare grond en uit de geboden prijzen zal wel blijken hoe hoog men de bezwaren, verbonden aan het be zit daarvan, aanslaat. Verwacht wordt, dat de prijzen aan den hoogen kant zullen zijn, omreden de grondprijzen in de omgeving ge durende den laatsten tijd zeer ver uitgaan boven de gebruikswaarde. HERKOMSTBEWIJS VOOR VLAS. Ter voorkoming van misverstand vestigt de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland er de aandacht van vlastelers op, dat deze 3 dagen voor de aflevering van tin in vlas bij den districtssecretaris eem herkomstbewijs moeten aanvragen en met nd de aflevering. Vergeleken met 1936 is er in deze bepaling ■dus geen wijziging gekomen. Men dient er echter wel rekening mede te houden, dat dit jaar geen herkomstbewijs zal worden afgegeven voor vlas, dat op het bedrijf van den teler blijft opgeslagen voor rekening van den kooper. Er moet dus thans niet alleem sprake zijn van aflevering, doch tevens van: wegvoering-van-het-bedrijf. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Ter Neuzen: Ds. M. Hei- koop te Utrecht. Arrondissements-Rec.htbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 20 Juli 1937. De navolgende vonnissen werden uitge- sproken: A. E. d. K., oud 35 j., werkman, wonende te Biervliet is wegens omtucht veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. A. M. d. K., echtg. van J. d. N., oud 36 j., zonder beroep wonende te Axel, is wegens overtrading van art. 251bis Wetboek van Strafvorderimg veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf voorw. proeftijd 3 jaar. P. P. V., oud 25 j., vrachtrijder, wonende te Zaamslag, is wegens oplichting en het koopen van goederen zomder 'betaling, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. J. iS., oud 20 j., werkman, wonende te Ter Neuzen, verdacht van diefstal, is vrijge- sproken. Zitting van Dinsdag 20 Juli 1937. De volgende zaken werdem behandeld J. P. C., oud 43 j., koopm-an, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd te Middelburg, werd tenlaste gelegd, dat hij omstreeks 10 April 1.1. te Vlissingen van een reispas en een bewijs van Nederlanderschap, op 27 October 1933 afgegeven door den Burgemeester van 's Gravemhage opzettelijk den naam Campo heeft veranderd in ,,Gampar", alsmede ook de onderteekening, hetgeen werd ontdekt door den assistent der belastingen Geervliet te Breskens. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Vermaas, verdachte's raadsman achtte het tenlaste gelegde miet strafbaar. P. C., oud 33 j., werkman, wonende te Bouchaute (Belgie), gedetineerd, werd ver dacht dat hij op 5 Jumi 1.1. te Philippine heeft gepoogd een aantal fuiken en een hoeveelheid in die fuiken gevangen visch, toebehoorende aan V. Rammeloo en R. Barbd, weg te nemen, terwijl die poging niet is voltooid doordat enkele personen, waaronder een der eigenaren maderdien en de verdachte moest vluchten. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Dieleman Jr. vroeg vrijspraak subsidiair een straf gelijk aan de preventieve hechtenis. I. M. IJ., huisvr. van J. M. d. B., oud 38 j., zonder beroep, wonende te Zuiddorpe, gedeti neerd, werd verdacht, dat zij ter terechtzitting van het Kantongerecht te Ter Neuzen, als ge- tuige onder eede, in de zaak van Petrus Bae- ten als eischer en tegen I. IJsebaert en J. de Block gedaagden een valsche verklaring heeft afgelegd betreffende betaling van winkel- goederen. Eisch 6 maanden gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en betaling van schadevergoeding. Mr. Vermaas vereeniigde zich met den eisch mits de onvoorwaardelijke straf gelijk is aan die preventieve hechtenis. F. v. H., oud 27 j., administrateur, wonende te Biervliet, gedetineerd, werd verdacht, dat hij omstreeks 1935 te Biervliet, eem gelds- bedrag van ongeveer 30, toebehoorende aan Edmond Brakke, heeft verduisterd; 2°. in de maand December 1936 te Bier vliet een geldsbedrag van 43,50, toebehooren de aan I. J. Jansen, welk geldsbedrag hij ter afdraging aan A. Dees onder zich had, heeft verduisterd; 3°. omstreeks Augustus 1936 te Middel burg, een geldsbedrag van ongeveer 40, toe behoorende aan J. A. Dees, welk bedrag hij van dezen onder zich had, heeft verduisterd. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Kudpers vroeg clememtie en onmiddel- lijke invrijheidsstelling. Dit laatste werd ge- weigerd. DE KIKVORSOHENWET. Men schrijf uit Alphen aan den Rijn aan de N. R. Crt.: Slechts weinigen zal het bekend zijn, dat ons land een Kikvorschenwet rijk is en het dunkt ons daarom miet oninteressant, melding te maken van een zaak, welke in verband hiermede voor het kantongerecht te dezer plaatse diende. Naar de ambtenaar van het O. M. in zijn requisitoir meedeelde, zou deze wet in het leven zijn geroepen om den uitvoer van een niet nader te noemen lichaamsdeel des kikkers dat sinds menschenheugnis in het buitenland als een delicatesse geldt, te voorkomen. Een jongmensch uit Hazerswoude was door den rijksveldwacht betrapt, toen hij dertien kikkers in een netje vervoerde. Het was met deze kikkers als met hun soortgenooten in het bekende kinderliedje: ze kwaakten niet en ze kwekten miet van honger en verdriet, want kikkers voelen zich nu eenmaal niet thuis in een netje en bovendien hadden ze misschien een vaag vermoeden van hetgeen hun boven het hoofd hing. Niet, dat ze voorbestemd waren den disch van een of anderen buitenlandschen gastro- noom den noodigen luister bij te zetten, geens- zins, zed de jongeman, die zich wegens dit transport te verantwoorden had. Een heer in Leiden, die tot zrjn geregelde afnemers be- hoorde, had hem verzocht eenige kikvorschen voor zijn laboratorium te verzamelen en ten bewijze van deze bewering legde hij den kan- tonrechter een brief over, waarin de order al- dus was toegelicht: „Niet zulke dikken, maar ook niet zulke dunnen, dus zoo'n beetje tus- schen beiden". De ambtenaar informeerde belangstellend naar de marktnoteering van aldus op bestel- ling geleverde kikkers en het jongmensch deelde daarop mede, dat deze 4% 5 cent per stuk bedroeg. De zaak scheen voor den jeugdigen ver dachte dus nogal gunstig te staan, toen de majoor van de rijksveldwacht plotseling roet in het eten dreigde te gooien. Naar verluidde, zou de vader van den verdachte thuis wel eenige duizenden kikkers in voorraad hebben en derhalve lag de conclusie voor de hand, dat het tenslotte toch alleen om de posteriora van deze amphibieen te doen was, maar de jonge man daagde de geheele rijksveldwacht en het kantongerecht incluis uit bij hem thuis te komen zien, of daar edn kikker gewelddadig van zijn vrijheid werd beroofd, zoodat deze veronderstelling, waarvan het wettig en over- tuigend bewijs op dit oogenblik niet te leve- ren was, moest worden los gelaten. Edoch, de verdachte had dertien kikkers in het netje gehad, althans meer dan tien, welk maximum de Kikvorschenwet van 15 Dec. 1917 voorschrijft, en de jongeman was dus strafbaar. De ambtenaar zei, dat het hem genoegen had gedaan te vernemen, dat de kikkers niet vanwege hun zitvlakken waren gezocht, wes- halve hij slechts 1 gulden boete subs. 1 dag hechtenis eischte, waarmee de kantonrechter zich vereenigde. De kikkers zullen van dit vonnis echter wel het hunne denken, want au fond maakt het toch eigenlijk niet zoo heel veel uit, of je als kikvorsch zijnde aan de vivisectie dan wel aan de gastronomie wordt geofferd! HENGSTENKEURINGEN IN ZEELAND. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1937, welke a'lleen door de stamboekcommissien zul len geschieden, zullen worden gehouden op de dagen en plaatsen hieronder vermeld, zulks voor de typen van hengsten als voor elke plaats aangegeven. Zierikzee Dinsdag 26 October 1937 14 u. trekpaard; Kattendijke Woensdag 27 October 1937 9 u. trekpaard; Hulst Donderdag 28 Octo ber 1937 9 u. trekpaard; Oostburg Vrijdag 29 October en Zaterdag 30 October 1937 tel- kems 9 u. trekpaard. DE COLORADOKEVER TE EPE. Dinsdag werd geconstateerd, dat een aard- appelveld van J. B. Ellenbroek op den Bur- gerenk te Epe in zeer sterke mate was aan- getast door kevers, vermoedelijk door de zoo zeer gevreesde Colorado-kevers. Enkele exem- plaren zijn door tusschenkomst van den burge meester van Epe naar den plantenziekten- kundigen dienst te Wageningen ter onderzoek opgezonden. ONWEER. Dinsdagmiddag is tijdens een hevig onweer de bliksem imgeslagem in de vier verdiepingen hooge looierij van de erven van Loon te Don- gen. Het gebouw, dat midden in het dorp stond en uit hout was opgetrokken, stond in een oogwenk in voile vlam. Slechts een auto kon men redden; het gebduw met inventaris is geheel uitgebrand. De brandweer stond voor een hopelooze taak en moest zich beperkem tot het nathouden van de aamgrenzende per- ceelem. Dinsdagavond is de bliksem gesiagen in de boerderij van M. Huis in 't Veld te Dettelen gem. Diepeveen. De woning met oogstvoor- raden ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Dinsdagmiddag tegen zes uur ontiastte zich boven Borculo een hevig onweer, dat gepaard ging met hevige regenbuien en eenigen hagel. Tijdens dit." noodweer sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer Geerlings in den z.g. Dijkhoek. Het pand is geheel uitgebrand. Het grootste gedeelte van den inventaris en Qfcu hooioogst igingen verloren. Een bijgebouVc hieef ecpter behouden. Eenige kippen werden door het hcmelvuur docdgeslagen. De branci- wpet' was spoedig ter plaatse, maar kon dofcr gebrek aan. water weinig uitrichten. Toen men m de buurt eenige beekjes gevonden had, bleek da biyndslang te kort te zijn, zoodat van blus- schihg aidts Komen kon. Landbouwer door bliksem gedood. Dinsdagavond om zeven uur is be vijftig- jarige landbouwer te Veldhuis (Ruurlo), die m ue keuken van zijn boerderij zat, door den blik sem getroffen en gedood. Er ontstond geen brand; a'lleen is het gedeelte van een muur, waarlangs de lichtleiding loopt, licht bescha- digd. De bliksem sloeg eveneens in een tegen- over de boerderij gelegen huis, waar een groot gat in den binnenmuur gesiagen werd. AUTO-ONGELUK ONDER VOORTHUIZEN. Op den rijksstraatweg nabij Voorthuizen is Dinsdagmiddag een ernstig auto-ongeluk ge- beurd. Een vrachtauto, welke plotseling links uitweek, werd daar geramd door een auto, bestuurd door een met verlof te Breda verblijf houdende ambtenaar uit Paramaribo, die in gezelschap was van zijn vrouw, zoon en doch- ter en twee kennissen. Door de botsing werd de wagen tegen een boom geslingerd en dien- tengevolge werden de echtgenoote van den bestuurdei, haar zoon en dochter, zoomede een van de kennissen zdd ernstig gewond, dat zij met drie ijiings ontboden ziekenauto's naar het St. Elizabethsziekenhuis te Amersfoort moes- ten worden vervoerd. .Twee van hen hadden een hersenschudding beenbreuken, de twee auaeren zijn ernstig inwendig gekneusd. Twee doktoren uit Voorthuizen en een dok- ter uit Groningen, die toevallig passeerd'e, hebben de eerste hulp verleend. KERMIS EN AIJTOKUDEN Overvloedig aleoholgebruik van automobilis- ten op de kermis te Schijndel is oorzaak ge- weest, schrijft de N. R. Crt., dat Dinsdag avond nabij de Hesswijksche brug onder de gemeente Schijndel twee ernstige verkeers- ongelukken zijn gebeurd, waarbij vier personen zijn gewond. Twee van hen zijn in bewaring gesteld. Omstreeks 6 uur passeerde een vrachtauto, bestuurd door den expediteur P. van O. uit Tilburg, de gemeente Schijndel. Op den weg naar St. Michielsgestel verloor hij in voile vaart de macht over zijn stuur. De vrachtauto geraakte van den weg, botste tegen een telefoonpaal, welke geheel afknapte en kwam over een sloot in een weiland terecht. Het vehikel bleef daar geheel vernield liggen. De bestuurder, van O., had vrjj emstige verwon- dingen aan het hoofd en zijn mede-passagier aan hoofd en handen gewond. Toen de mare- chaussee ter plaatse verscheen om den toe- stand op te nemen, vond zij alleen een totaal vernielden vrachtwagen; van de inzittenden was geen spoor te bekenn€n. Men slhagde er evenwel in, de beide mannen op den weg naar Dungen op te sporen. Zij bleken beiden onder den invjoed van sterken drank te verkeeren. De marechaussee achtte dan ook voldoende termen laanwezig om tot arrestatie over te gaan. Beiden werden naar Schijndel overge- bracht, waar zij in het arrestantenlokaal war den opgesloten. Korten tijd daarna geschiedde een tweede verkeersongeluk, dat nog ernstiger gevolgen had. Een auto, bestuurd door V. uit Boxtel, waarin tevens gezeten was zijn stadgenoot v. d. P., begon eveneens nabij de Heeswtjksche brug te slippen. De oorzaak hiervan was, dat de medepassagier plotseling van zijn zitplaats gleed. Door de groote vaart kon de chauffeur den auto niet meer in de bocht houden, met het igevolg, dat het vehikel met groote kracht tegen een langs den weg staanden boom te recht kwam. De schok was zoo hevig, dat de wagen in den boom drong en geheel werd ge- kraakt. De beide inzittenden werden uit de wrakstukken te voorschijn gehaald. Van der P. was er het ernstigste aan toe; hij had bp- halve inwendige kneuzingen een emstige wonde aan den hals. De bestuurder had kwetsuren over zijn geheele lichaam. Nadat beiden voorloopig door Dr. Oppenraay uit Schijndel waren behandeld, zijn zij per zieken- auto naar het gasthuis te Boxtel vervoerd. Ook in dit geval heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. „EEN KNAPPE HOND In het dorpje Hoevelaken is de 33-jarige K. aangehouden door..., den politiehond Hertha. K. zou in een onbewoond huis op Weldam den meter van het Prov. Geldersch Electr. bedrijf opengemaakt hebben, waarin hij 25 gulden hoopte te vinden, doch slechts ruim 5 gulden aantrof. De schrander.e rijkspolitiehond wees K. als den dader aan en hoewel de gearre- steerde aanvankelijk ontkende, gaf hij later toe den meter opengebroken te hebben. „Het is een knappe bond", vond K., toen proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. OP EEN TREIN GESCHOTEN. De reizigers van trein 128, welke te 11.40 aan het station Maas te Rotterdam arriveert, zijn Zondagavond tusschen Gouda en Rotter dam plotseling opgeschrikt door een revolver- schot, dat een onbekend persoon van buiten af op dezen trein heeft gelost. Van een compartiment, waarin zich drie dames en een heer bevonden, werd de ruit vernield, doch niemand' werd getroffen. Te Rotterdam werd van het gebeurde bij de politie aangifte gedSan, en deze heeft de schade opgenomen, doch daar het schieten niet binnen haar rayon gebeurde, heeft zij verder met deze zaak niets te maken. Zij kon dan ook geen nadere inlichtingen verstrekken. DRAMA BIJ SCHALKWIJK. Onder de gemeente Schalkwyk heeft zich een schokkend liefdesdrama afgespeeld, dat aan twee jonge menschen het leven heeft ge- kost, aldus meldt het Utr. Dagblad. Zaterdaigmiddag werd de politie te Schalk- wijk gewaarschuwd door een inwoner, die in de nabijheid van de* loswal aan de Lek woont, dat daar ter" plaatse reeds den geheelen och- tend een vrachtauto stond geparkeerd, zonder dat iemand er naar omkeek. Bij onderzoek bleek, dat deze wagen toebehoorde aan een vrachtrijder, die in Houten woonachtig was, weshalve de autoriteiten bij den burgemeester van die gemeente om inlichtingen vroegen. Toen bleek, dat ia Houten inderdaad twee jongemenschen vermist werden, een 29- jarige vrachtrijder en de 17-jarige dienstbode bij een geneesheer is men direct gaan dreggen. Al spoedig haalde men het lichaam van het meisje boven water en tot groote ontsteltenis der omstanders bleek toen, dat om haar mid- del Sen touw was bevestigd, dat met het am- dere einde aan het lichaam van den vermisten jongeman was gebonden. Het schijnt dat het meisje de verloving verbroken had, waarna de jongeman zich aan het leven van het meisje vergrepen heeft, en vervolgens zelfmoord pleegde. SCHOLEN WEGENS ROODVONK GESLOTEN. In verband met het heerschen van roodvonk J zijn op advies van den gemeente-geneesheer, j de beide christelijke scholen te Oldemarkt (Overijsel) voor den tijd van zes weken ge- sloten. Een kind is aan de ziekte overleden. DOOR EEN TRAM AANGEREDEN EN GEDOOD. Maandagavond om half acht is de 64-jarige S. J. de J., gepensionneerd commies van het Hoofdbestuur der P. T. T., toen hij' op de Haagweg te Voorschoten in de nabijheid van zijn woning de tramrails wilde oversteken, door een tram van de H. T. M. aangereden en gedood. Het ongeluk is vermoedelijk aan on- voorzichtigheid van den wielrijder te wijten. De bestuurder van de tram remde onmiddellijk krachtig, doch kon niet meeij voorkomen, dat de man een klap van den tramwagen kreeg. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar de begraafplaats te Voorschoten ge- bracht. DOOR ELECTKISGHEN STROOM GEDOOD. Maandagmiddag is de monteur J. Otten uit Nieuw-Weerdinige, werkzaam bij den bouw van een nieuwe gasoven aan de gemeente gas- fabrieken te Stadskanaal, door den electri- schen stroom getroffen en gedood. O.a. bedien- de een electrische boormachide, die onklaar geraakte, waardoor het ongeluk is gebeurd. STEEDS WEER PROTESTEN UIT PALESTINA. Arabieren en Christenen van het Noordelijk district hebben aan den Hoogen Commissaris van Palestina en aan het secretariat van den Volkenbond telegrammen gezonden, waarin zij protesteeren tegen het Britsche plan tot verdeeling van Palestina. Zij merken o.m. op, dat er geen enkele reden bestaat om de heilige plaatsen, die reeds door de Arabieren en christenen beschermd werden, voortaan te isoleeren. „Door de voorgenomen verdeeling van het H. Land", aldus dit telegram, „zullen de religieuze plaatsen juist in gevaar gebracht worden". In Arabische kringen is men zeer gebelgd over een huiszoeking, die de politie in de bureaux van het Hooge Arabische Comitd ver richt heeft. Zestig politiemannen namen aan deze huiszoekingen deel. De politie sneed de telefoonverbindingen door en wist ondanks het hevig verzet van de aanwezigen, talrrjke documenten in beslag te nemen. Een neger, die tot de lijfwacht van den moefti behoort, werd hierbij gewond. Het optreden van de politie schijnt verband te houden met de ter- roristenactie, die in de laatste maanden in Noord-iPalestina gevoerd is. GEHEIMZINNIGE ZIE1KTE. Het blad „iSoir" bericht, dat dertien kin- deren van twee en drie jaar, die eenigen tijd hebben doorgebracht in een sanatorium te Mechelen ziek zijn geworden. De aard van de ziekte heeft men nog niet vast kunnen stellen. Vijf kinderen zijn reeds overleden. De geneeskundige autoriteiten stellen een onderzoek in, de bevolking is zeer verontrust. MOSLEY TE SOUTHAMPTON IN HET GEDRANG. Te Southampton, waar de leider der Brit sche fascisten sir Oswald Mosley, voor een menigte van tienduizend personen in de open lucht het woord voerde, if het tot relletjes gekomen, waarbij Mosley een oogenblik leelijk in het gedrang geraakte, door een steen aan het hoofd werd geraakt en ten slotte na groote moeite door de politie kon worden ontzet. Na het beeindigen van zijn rede voor den bond van Britsche fascisten, wilde Mosley van het dak van den auto klimmen, vanwaar hij de menigte via een luidspreker had toe- gesproken. Plotseling drong een deel zijner toehoorders, dat zich ook tijdens zijn rede niet onbetuigd had gelaten, naar voren en trachtte den auto te bestormen. Er ontstond een wild gedrang, steenen werden gegooid waardoor Mosley in het gelaat werd getroffen. Een aantal politie-agenten trok een cordon om den fascistenleider, doch zij hadden de grootste moeite Mosley tegen de steeds heviger op- dringende en joelende menigte te beschermen Ten slotte slaagde de politie er in Mosley naar een der hoofdstraten te leiden, nog steeds achtervolgd door een opgewonden menigte. Mosley stapte op het voorbalkon van een tramwagen, die in de richting van de stad reed. Ook hier bleek hij echter nog niet veilig voor zijn be'lagers. De tramruiten wer den met steenen bekogeld en de passagiers wisten niet anders te #oen dan de zittingen uit de banken te lichten en deze als dekking te gebruiken; een der ruiten werd vernield. Ten slotte was de tram echter aan haar ver- volgers ontsnapt en verdere incidenten kwa- men niet meer voor. DE MAN, DIE OVER EEN DUIKBOOT ZEGEVIERDE. Te Bournemouth is, meldt de Telegraaf, een man overleden, op wien de geheele stad trotsch was. Zijn bezigheid bestond in het verzorgen van de vele wherries en zeilsloepen, die op het strand voor elkeen gereedliggen en hij genoot dan ook in de geheele badplaats een groote populariteit, die hij door enkele reddingen op het nippertje danig wist te versterken. Totdat de oorlog kwam en ook hem, Lucas, opnam als matroos op een der dreadnoughts. Hier onderscheidde hij zich zoo, dat hij spoe dig promotie maakte en met belangrijke op- drachten werd belast, die steeds tot bijzondere tevredenheid van zijn superieuren werden uit- gevoerd. Het was tijdens den alles vernietigden duik- bootoorlog, dat hij opdracht kreeg, met een bewapenden Schotschen treiler een verken- ningstocht te gaan uitvoeren. Lucas scheepte zich met een kleine beman- ning in en koos zee. Nauwelijks buitengaats gekomen echter, werd hij door een zwaren storm overvallen, die hem uit den koers dreef en een deel van de bemanning nog on- geschikt maakte voor den dienst bovendien. De treiler slingerde en stampte, dat het een lieve lust was, zoodat Lucas nauwelijks meer aan zijn opdracht dacht. Plotseling zag hij zich hieraan echter weer herinnerd en wel op zeer onprettige wijze, door de verschijning van een dfer Duitsche U-booten in zijn onmiddellijke nabijheid. De krachten schenen ongelijk. De Duitscher vroeg de nationaliteit van den treiler, doch toen hierop niet spoedig genoeg antwoord kwam, opende hij het vuur. Het hevig stampende scheepje was echter geen gemakkelijk doelwit en zoo lukte het aanvankelijk niet erg. Ten slotte werd ech ter de brug getroffen, waardoor Lucas zich zijn geheele bemanning, voor zoover die nog aan dek was, zag ontnomen. Alleen zag hij zich tegenover den dreigenden mond van den onderzeeer geplaatst, die geen mededoogen kende. Men scheen vastbesloten, den treiler in den grond te boren. Doch Lucas verloor geen oogenblik den moed. Hij richtte het eenige kanon, dat zijn schip bezat en trachtte zijn tegenstander te treffen. Het was niet makkelijk zoo te manoeuvreeren, dat hij de duikboot onder schot kreeg, maar ten slotte lukte het. En het schot was raak ook. De Duitscher had een groot gat onder de water- lijh opgeloopen en verkeerde spoedig in zin- kenden toestand. Nog een schot en het lot van den onderzeeer was bezegeld. Met zijn deerlijk gehavenden treiler wist Lucas toch nog de haven te bereiken, waar hij hoogelijk geeerd werd om zijn daad.' In den oorlog bracht hij het zoover bij de marine als een eenvoudig „bootenbaas" van het strand van Bournemouth het kon brengen, doch in 1918 keerde hij weer naar zijn bad plaats terug, om daar zijn oude beroep weer op te vatten. Zwakke tot matige Zuidwesten tot Westen- wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met veel kans op regen of onweer. Later opklarend, koeler. TE EPE GEEN COLORADO-KEVER GEVONDEN. WAGENINGEN. De Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen heeft de poppen die op een aardappelveld te Epe waren gevonden ont- vangen. Na het onderzoek werd geconstateerd, dat het geen poppen waren van den Color- rado-kever. Het betreft poppen van Ons-lieve- Heer-beestj-es, zooals deze thans veelvul-dig op aardappelvelden voorkomen. DOOR AUTO AANGEREDEN. EINDHOVEN. Gisteremavond waren de ge- zusters G. wonende te Amsterdam, die tijdelijk bij haar broer be Eindhoven vertoe-fden, een eindje gaan fietsen. Toen zij uit een zijweg komende den Aalsterweg wilden oversteken, naderde een auto en toen de 42-jarige m-ej. A. G. een oogenblik weifelde werd een aan- rijding onvermijdelijk. Niettegenstaande de bestuurder, Jhr. Ir. J. C. M. deze door krach tig remmen trachtte te voorkomen, werd mej. G. door de auto gegrepen. Met een schedel- basisfractuur werd zij naar het St. Josephs- -ziekenhuis vervoerd. CONFLICT BIJ GELEGD. PARIJS. Vanmorgen is een overeenkomst geteekend, welke een eind zal maken aan het conflict in het hotelbedrijf te Parijs. TER AARDEBESTELLING VAN MARCONI. BOUtLOGNA. Besloten is, dat de ter aarde- bestelling van het stoffelijk overschot vein Marconi Vrijdag a.s. zal plaats hebben. GENERAAL MA RAN Z GESNEUVELD. TOLEDO. Volgens verklaring van krijgs- gevangenien der rechtschen zou de bevelheb- ber der regeeringsartillerie, generaal Aranz op 1 Jiuli aan het front van Madrid zijn ge dood door een door de rechtsche troepen af- gevuurde granaat, die de commandantspost trof, welke de generaal voor zich had laten inrichten op een heuvel welke de stelling van Val de Morillo beheersohte. Door denzelfden granaat zouden tevens 5 of 6 officieren zijn gedood. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. TIENTSIN. Te Tientsin zijn machine- geweren en met aarde gevulde zakken op de daken en voor talrijke gebouwen gelegd. De zanuvvachtige stemming -der bevolking blijkt duidelijk, door de aanhoudende trek naar de buitenlandsche concessies waar het nog steeds rustig is. Het consulaire corps be Tientsin vergaderde om den toestand.te bespreken. TIENTSIN. Uit Chineesche bronnen wordt medegedeeld, dat het lid van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, Soeng Tse-joean, direeteur van den spoorweg PekingMoekden, die deelneemt aan de onderhandelingen tus schen de plaatselijke en Japansche autoriteiten om „gezondheidsredenen" is afgetreden. In Chineesche kringen legt men deze houding van Soeng Tse-Joean, wiens pro-Japansche gevoe- lens bekend zijn, uit, als een aanwijzing, dat de onderhandelingen mislukt zijn. SHANGHAI. De toestand in Noord-China schijnt te zijn verbeterd, daar de 37e Chinee- sohe divisie er toe is overgegaan, zich terug te trekken uit haar stellingen ten Westen van Peking. Mien gelooft niet, dat andere Chi neesche troepen de ontruimde zone zullen be- zetten. De crisis is echter nog niet geeindigd, daar er geen enkele aanwijzing bestaat dat de Japansche troepenzendingen naar Noord- China zijn gestaakt. TGKIO. De woordvoerder van het Daparte- ment van Buitenlandsche Zaken stelt de ge- vechten bij Wangping en Peiping in den loop van gisteren voor, als een plaatselijk treffen dat zijn oorzaak vindt in Chineesche voor-over- vallen op de stellingen van de Japanners en de weigerachtige houding der Japanners de stellingen bij Loekoetsjau te verlaten. PEIPING. Verschillende berichten uit Chi neesche bron doen veronderstellen, dat Soeng Tse-Joean geneigd zou zijn, in princi-pe op de 12 Juni van Japansche zijde geformuleerde voorstellen te aanvaarden. De tenuitvoerleg- ging dezer eischen zouden echter zeer groote moeilijkheden met zich brengen, aangezien de 37e divisie van het 29e .leger van Peking nog steeds weigert Wainping te ontruimen. DE HOUDING DER VEREEN. STATEN. WASHINGTON. In de persconferentie van gisteren heeft Roosevelt verklaart, dat de re- geering alles zal vermijden dat de sinds kort gevestigde tusschen China en de goede eco nomische verhouding met Japan zou kunnen verstoren. Roosevelt voegde er aan toe, dat de kwestie of hij de nautraliteitswet van toepas- sing zal verklaren op het Chineesch-Japansch conflict, nog niet actueel is. Van Ter Neuzen: 19 Juli. Zweedsch s.s. MERCURIUS, 41, ijzer, gebunkert, Otter- backen. Van Sluiskil: 19 Juli. Finsch s.s. HULDA THORDEN, 1349, pyrit-asch, Gdynia. Van Sas van Gent: 20 Juli. Estl. s.s. VENUS, 261, fosfaat, Tallin. Van Selzaete: 19 Juli. Duitsch s.s. NORD- SEE, 199, ledig, London. Van Riernen: 20 Juli. Nederl. m.s. KARA- NAN, 169, kunstmest, Goteborg; Nederl. m.s. WILHELMINA, 114, olie, Londen. Voor Gent: 19 Juli. Zweedsch s.s. TYRI- LEIF, 478, ledig, Vtoterford; Portug. s.s. CATALINA, 322, steeh, Oporto; Finsch s.s. ZIVA, 487, ledig, Tyne. 20 Juli. Zweedsch s.s. NORDIA, 740, hout, Lapaluota; Noorsch s.s. LYSACKER, 485, steen, Fredrikstad; Eng. s.s. HEBBLE, 425, stukg., Antwerpen; Finsch s.s. FERRUM, 1174, ledig, Zaandam; Eng. s.s. GRANGE- TOFT, 495, slakken, Immingham. Van Gent: 19 Juli. Ned. s.s. STAD AM STERDAM, 2322, ledig, R'dam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3