D. H. ROODHUYZEN Co. nv. MAKELAARS Japansche straf-expeditie tegen Peking. TER NEUZEN, 21 JULI 1937. DOCTORAAT IN DE GENEESKUNDE. Een dagje uit op de fiets SUIKER RUBBER KOFF1E per contract Amsterdamsche Liquldatiekas N.V. *JKBl Duesa. IOf RE. CACAO. CATOEH ALU CSAJCH Btf. IU tElAH vam iomoek uvuraoi. lou. CMic»CQ wmmapta. Mt oam b t«m» He jooruton ucmn«iAC Agent L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) delijk was, dat Franco een deel van de belege- raars had teruggenomen om hen te gehruiken aan het Noordelijke front. Of ook hier de be- rekening weer niet faalt, valt moeilijk te zeg- gen. Wei is Bilbao gevallen, maar veel verder is men nog niet gekomen. Santander, hoewel de regeering van Valencia geen bijzondere moeite zal dosn om die stad te behouden, waar zij h.i. van vrijwel geen beteekenls is voor de totale positie, is nog in haar handen. En bij den bijna volkomen stilstand, die aan het Noordelijk front is ingetreden, valt nog met geen mogelijkheid te voorzien wanneer Franco hier zijn oogmerken zal vervullen. Dat na de terugneming van een deel der belegerde troepen de verdedigers van Madrid voorshands geen kans zagen eenigen vooruit- gang van beteekenis te boeken, kan aan ver schillende factoren worden toegeschreven. De verdedigers van Madrid hadden het heel wat gemakkelijker gehad dan de aanvallers. De eerste toch, gelegerd als het ware rond het middelpunt van den cirkel, konden hun troe- pen over de korte afstanden snel en gemakke- lijk verplaatsen en concentreeren, waartegen- over de aanvallers langs den omtrek van den cirkel veel grootere afstanden hadden af te leggen. Naarmate echter de verdedigers den ring grooter maakten, ging ook dit nadeel voor hen wegen. Bovendien is de verdediging, waar- toe de aanvallers zich hadden ingericht, altijd gemakkelijker dan de aanval. Terwijl aan- nemelijk is, dat de verdedigers van Madrid eerst even van een adempauze moesten profi teered om weer op him verhaal te komen. Of het tweede falen voor Madrid niet fataal zal worden voor de opstandelingen is een feit, waarover de geschiedenis eerst kan oordeelen. Maar dat hun taak weer verzwaard is, staat buiten iederen twijfel. De regeering van Va lencia stelt zich en terecht op het stand- punt, dat de tijd voor haiar werkt. Baar troepen, die meerendeels militaire op- leiding en routine misten, krijgen een steeds grootere waarde naarmate zij het krijgsbedrijf langer beoefenen. In de industrieele centra, die nog vrijwel alle in handen der regeering zijn, heeft men een aantal bedrijven voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal inge richt, die uiteraard met de ervaring steeds meer aan haar taak gaan beantwoorden. Zoo is Valencia nu in staat dagelijks belangrijke hoeveelheden oorlogsmateriaal af te leveren en ter beschikking van de verdedigers te stel- len, wier afweerkracht met den dag toeneemt. In dit opzicht verplaatst zich de balans ten nadeele van Franco. Hij toch was het, die in den aanvang beschikte over de menschen en het materiaal. Daarom kon hij het wagen met een betrekkelijk klein leger te opereeren. Deze voordeelen gaan geleidelijk voor Fran co verloren. Want niet alleen wordt zijn tegen- stander sterker, waardoor de numerieke meer- derheid zwaarder gaat wegen. Maar boven dien is Franco voor de aanvulling van zijn materiaal grootendeels afhankelrjk van het buitenland, omdat hij niet over de industrie- centra beschikt. Deze aanvulling wordt uiter aard steeds moeilijker. En ten slotte moet Franco voor de aanvulling van zijn menschen- materiaal, evenals Valencia, een beroep op on- geoefenden doen, zoodat ook dit voordeel voor hem verloren is gegaan. Be laatste weken is de groeiende kracht van Valencia ook in de krijgsbedrijven tot uiting gekomen. De verdedigers slaagden erin, hun belegeraars op verschillende punten terug te drijven en plaatsen te heroveren, die reeds lang geleden voor hen verloren waren. De tang, die om Madrid gesloten moest worden, gaat steeds verder open. In de plaats van deze omvatting dreigt nu een andere omvat- ting, n.l. van een gedeelte van Franco's weer- macht. Vitale wegen worden bedreigd en zou deze bedrelging voltooid kunnen worden, dan zou Franco genoodzaakt zijn om, teneinde om- singeling te voorkomen, de troepen in het Zuid- Westelijk deel van het front terug te nemen. In den aanvang heeft de legerleiding van Franco klaarblijkelijk het gevaar van een aan val niet voldoende ingezien. Het verweer bleef zwak. Maar nu is men zich van het gevaar ten deze bewust en heeft men in aller- ijl versterkingen laten komen om de posities te behouden en het verloren terrein te herwin- nen. Terwijl uiteraard Valencia versterkingen zond om het herwonnen terrein te behouden. De gevechten zijn dan ook bijzonder hevig, niet het minst de luchtgeveehten. Verschillende commandanten van Franco's legercorpsen spreken nu over een op handen zijnd offiensief, een derde phase in den strijd. Maar wij beschouwen deze phase als een uiting van de toenemende kracht der verdedi gers van Madrid. Franco is dit qffensief op- gedrongen. Hij heeft het niet gewild, omdat hij eerst op zijn gemak Santander had willen nemen om met veel meer krachten terug te komen. Nu schijnt hij gedwongen te zijn krachten aan het iNoordelijk front te onttrek- ken, dat daardoor niet meer vooruit komt. Franco moge op het oogenblik nog het voordeel van het initiatief hebben, het is dui- delijk, dat het hem gaat ontglippen, dat hij tot zijn laatsten aanval door de omstandig- heden is genoopt. Dat is voor de opstandelin gen een veeg teeken, het teeken van de toe nemende macht van de regeering van Valen cia. De derde phase van den strijd om Madrid kon wel eens een keerpunt van de oorlogs- kansen worden. ENGELSOH SOHIP OPGEBRACHT. De Engelsche admiraliteit is er officieel van in kennis gesteld, dat het Britsche stoom- sohip Candleston Castle in de Spaansche terri- toriale wateren door een rechtschen oorlogs- bodem is aangehouden. De aanhouding ge- schiedde Zaterdag om zeven uur. Men meent te weten, dat het schlp naar EH Ferrol is op- gebracht. MISLUKTE AANSLAG OP POOLSCHEN FOLITICUS. Op den leider der Poolsche nationale unie, kolonel Adam Koc, is Zondagavond laat in zijn woonplaats te Swidry Male nabij Warschau een moordaanslag gepleegd, die echter slechts den dood van den dader ten gevolge heeft gehad. Terwijl de dader er nog mee aan de toe- gangsdeur tot de villa stond, ontplofte de bom, die hij in de hand had, reeds met een ver- vaarlijken slag. De man werd meters ver weggeslingerd en zoo zwaar verminkt, dat hij op slag dood geweest moet zijn. Kolonel Koc is ongedeerd gebleven. Welk een enorme kracht de helsche ma chine had, blijkt uit het feit, dat de groote toegangsdeur der villa geheel is vernield. De autoriteiten verklaren dan ook, dat de bom door deskundigen vervaardigd is. Eien ding staat vast, schrijft de ,,Kurjer Poranny", die nauwe relaties met de partij van kolonel Koc onderhoudt, namelijk dat men den moordenaar moet zoeken in kringen, die met schri'k vervuld zijn door de activiteit van den kolonel. De moordenaar moet de Poolsche nationale unie gevreesd hebben, waarom hij den vertegenwoordiger dezer idee van het leven heeft willen berooven. De Pool sche nationale unie kan hierop slechts ant- woorden, door haar strijd voor een groot Polen voort te zetten. KERKELIJKE PROCESSIE DOOR POLITIE UITEENGEJAAGD. In de Skoeptsjina te Belgrado is Zondag in de plenaire zitting het debat over de ratifica- tie van het concordaat begonnen. Het werd door den minister van justitie met een groote rede ingeleid. 's Middags echter zou vanwege de orthodoxe kerk een bidstond worden gehouden voor de voorspoedige genezing van den patriarch Warnava, den grooten tegenstander van het concordaat. Een processie zou op de gods- dienstoefening volgen. De politie vermoedde terecht, dat deze processie aanleiding zou geven tot demonstraties en verbood haar dan ook. Nadat de bidstond in de groote kathe- draal was afgeloopen formeerde zich de pro cessie toch. Een groot aantal geestelijken in vol omaat met kerkelijke vlaggen en vaan- dels ging den stoet vooraf, waarbij zich een .groote menschenmassa aansloot. De politie wachtte de processie op; door van den gummistok gebruik te maken kon zij de deelnemers uiteendrijven. Het ging er zoo hard toe, dat de metropoliet van Sabats, Simeon, in het gezicht werd gewond. In het handgemeen werd een aantal vlag gen en vaandels in stukken gescheurd. De politie zette tenslotte het plein voor de kerk af. Terwijl dit alles buiten geschiedde werd het debat in de Skoeptsjina voortgezet. Toen het gerucht van de vechtpartij en de molesta- ties der geestelijken in de zaal doordrong, sprong de oppositioneele afgevaardigde Voe- kanowsky op en riep: de politie ranselt onze kerkvorsten af. Een onbeschrijflijk tumult was het ant- woord Op dezen alarmkreet. De voorzitter zag zich genoopt de zitting te sluiten en met de ministers de zaal te ver- laten. TOKIO SCHIJNT NOG AF TE WILLEN WACHTEN. Hoewel er Dinsdag tot tweemaal toe emsti- ger gevochten is dan tot dusverre in dit con flict en de Japamners voor het eerst zwaar geschut zijn gaan gebruiken, scheen men schrijft de N. R. Crt. toch wel eenig meer optimisme te koesteren ten aanzien van de mogelijkheid het incident te localiseeren. De politieke raad van Hopei en Tsjahar heeft be- paalde Japansche voorwaarden aangenomen, waarbij de Chineesche troepen hun oorspron- kelijke stellingen weer zouden innemen en verder bepaalde Chineesche leiders hun veront- schuldigingen aan zouden bieden. Het is ech ter de vraag in hoeverre deze bereidheid, die mogelijk zelfs bij de militairen wel een oogen blik aanwezig is geweest, niet weer is wegge- nomen door het zware geschut van de Japan- ners. Generaal Feng Sji-han, een van de lei ders der ontevreden militairen van het 29ste leger, heeft Nanking laten weten, dat er vol- gens hem van aanneming van de voorstellen- van den politieken aard door de ontevreden militairen geen sprake is. Aan den anderen kant hebben de Japansche militairen bij Wang Ping nieuwe reden tot ontevreden- heid, omdat het ondanks het zware geschut Dinsdag niet gelukt is Wang Ping te bezetten. Nu de Japanners op Chineesch gebied zoo zware eisc'hen stellen voor de Japansche defen- sie, kan het feit van een niet gelukten aanval ook alleen ten nadeele van de Chineezen ge bracht worden en dit laat voorzien dat het met het vechten bij Wang Ping ftog wel niet uit zal zijn, ondanks de pogingen van den poli tieken raad met generaal Soeng aan het hoofd om te trachten nieuwe gevechten te voor komen en ondanks het streven, dat blijkbaar te Nanking zoowel als te Tokio bestaat om het vechten niet uit te breiden. Zoowel het Chi neesche memorandum van antwoord op de Japansche eischen, dat niet uitdrukkelijk op- kwam voor het uitsluitend gezag van China in de Hopei en Tsjahar, zooiang Nanking de Japansche eischen kon goedkeuren, als Tsjiang Kai-sjek's verklaring, dat iedere regeling, die territoriale integriteit en dre souvereiniteit van China niet aantast, te aanvaarden is, wijzen op soepelheid te Nanking en zooiang Tokio teeenover zijn militairen zich nog niet bindt, liikt ook daar nog iets gewonnen. A1 is het feit, dat Dinsdag te Tangkoe 35.000 nieuwe Japansche troepen verwacht werden, misschien sterker bindend dan een besluit van den Japan- schen kabinetsraad. Hervatting van de vijandelijkheden. Japan kan geen beleedigingen meer verdragen. United Press meldde Dinsdag uit Tokio: Domei bericht, dat de Japansche troepen om half drie plaatselijken tijd een strafexpedi- tie tegen Peking hebben ondemomen. De ka- nonnen van Peking werden na een actie van een half uur tot zwijgen gebracht. Volgens te Sjanghai ontvangen benchten zijn de Japansche troepen begonnen met een bombardement van Wangping ten Zuiden van Peking. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat ae Chineesche batterijen te Wangping tot zwij gen zijn gebracht, maar dat levendig ge- schutvuur wordt gewisseld met een andere groep Chineesche troepen, die nabij Wangping zijn geconcentreerd. De woordvoerder van het leger te Tokio heeft op een vraag van den vertegenwoordi ger van Havas verklaard: „Wij kunnen de emstige beleedigingen van China niet meer verdragen. Het zou gevaarlijk zijn te wachten op de aankomst van alle Japansche verster kingen, daar de Chineesche strijdkrachten steeds verder optrekken en het zullen wagen ons te omsingelen. De voorhoede van het centrale leger is ove- rigens reeds Hopei binnengedrongen. Tsjang kai sjek heeft ten slotte de ware bedoelingen onthuld:" De woordvoerder kon niet zeggen of even- tueel een oorlogsverklaring zou worden gezon- den en of de operaties van langen duur zou den zijn. Hij sprak er voorts zijn twijfel over uit, of het incident wel gelocaliseerd zou kunnen blijven. Naar zijn meening is de luchtmacht het eenige gevaarlijke wapen van het Chineesche leger, maar de Japanners zullen de noodige maatregelen nemen om haar direct te vernie- tigen. Ten slotte verklaarde de woordvoerder van het leger over inlichtingen te beschikken, volgens welke geen bedreiging van een Sov- jetHRussische i'nmenging te duchten is. daar de Sovjet-Russische leiders vooral door den binnenlandschen toestand te z'eer worden in beslag genomen. Hij voegde hier aan toe, dat de sovjets er zich toe zullen bepalen, China, zooals trouwens alle mogendheden, van wa- pens te voorzien. De Japansche militaire attachd te Nanking heeft den Chineeschen minister van Oorlog een laatste waarschuwing overhandigd, met den eisch, dat de -centrale regeering haar troe pen zou terugtrekken naar hun eerste stellin gen en dat de naar Hopei gezonden vliegtui- gen worden teruggetrokken. Het Japansche garnizoen te Tientsin heeft medegedeeld, dat het zijn vrijheid van actie zou hememen ten aanzien van de op 11 Juli gesloten overeenkomst, ,,indien de Chineezen hun jongste illegale activiteit zouden ver- nieuwen". In een communique wordt er op ge- wezen, dat het Japansche garnizoen getfouw de overeenkomst heeft nageleefd, terwijl Maandagavond een Japansch officier door een schot werd gedood. De Japansche kabinetsraad zou Dinsdag- ochtend bijeenkomen om te beslissen over de tegenover Noord-China aan te nemen hou- ding. Hoewel prins Konoye, de minister-presi dent, reeds sinds het begin der incidenten lichtelijk ongesteld is, zal hij aan de beraad- slagingen deelnemen over -de actie van het Japansche 'garnizoen in Noord-China. Welingelichte kringen verklaren, dat de door het leger geeischte maatregelen geduren- de de dagelijksche bijeenkomsten van het ka- binet worden besprbken. Zij bevestigen, dat de besluiten omtrent een actie van het Japansche garnizoen te Tientsin geheel onder controle staan van de regeering. Te Tokio is een telegram uit Tientsin ont vangen, volgens hetwelk de Chineesche troe pen, die zich verschanst hebben in Loekoet- sjiau,, het vuur hebben 'geopend op de Japan sche voorhoede. Hjermede zijn de onderhan- delingen om tot een accoord te komen, ver- broken. Hetzelfde telegram voegt er aan toe, dat de toestand zeer ernstig is en dat slechts een wonder een hevig confLi-ct kan vermijden. Het Japansche departement van buiten- landsche zaken heeft besloten het Chineesche memorandum, dat aan den Japanschen am- bassadeur in China, Hida_ka, ,,is overhandigd, te verwerpen. Het kan niet als een antwoord worden beschouwd op de Japansche eischen, welke Zaterdag j.l. werden gesteld. De Japansche regeering werpt de geheele verantwoordelijkheid op de regeering van China. De verdere ontwikkeling zou aan iedere controle kunnen ontsnappen, wanneer China zijn houding niet wljzi'gt. Tsjang kai sjek heeft te Koeling verklaard, dat d? houding van 'China door vier punten wordt bepaald. In de eerste plaats mag door geen enkele overeenkomst inbreuk worden gemaakt op de onschendbaarheid van het ge bied en de souvereine rechten van China. Verder kan een onwett'ige wljziging van den politieken Raad van Hopei en Tsjahar niet worden toegestaan, omdat het statuut van dezen raad door de centrale regeering is vast- gesteld. In de derde plaats kan niet worden toegelaten, dat plaatselijke officieren, door de centrale regeering benoemd, onder druk van buiten overgeplaatst worden. Tenslotte zal de regeering met dulden, dat beperkingen worden gemaakt ten aanzien van de door het 29e leger bezette stellingen. China verlangt alle problemen langs diplo- matieken weg op te lossen, zooiang dit nog eenigszins mogelijk is. Indien evenwel de grens van het toelaatbare overschreden zal worden, dan zal de nationale energie in den strijd ge- worpen worden. Het Chineesche volk moet de voile draagwijdte van deze woorden begrijpen, in dat geval moet worden doorgevochten tot het bittere einde. China wil den oorlog niet. (Het Chineesche volk moet weten, dat de regeering zich op het oogenblik bevindt midden in de voorbe- reidingen tot de verdediging. Indien de Chinee sche regeering toe zou laten, dat ook slechts een duimbreed Chineeschen bodem verloren zou gaan, dan zou zij een onvergeeflijke mis- daad begaan tegen het eigen volk. Uit officieele Chineesche kringen te Nan king wordt vemomen, dat de Chineesche strijdkrachten tegen elken aanval weerstand zullen bieden. Uit Hankau wordt vemomen, dat reeds 60 duizend man van het leger der Nanking-re- geering Hopei zijn binnengerukt. De soldaten dragen dezelfde uniform als die van het 29e leger. Volgens berichten uit Tientsin neemt gene raal Ma tsjang sjan, die tijdens den strijd in Mandsjoerije, nu zes jaar geleden, den naam van China's nationale held kreeg, weer krach- ti-g deel aan de anti-Japansche agltatie. Donderdag wordt te Tientsin het eerste transport troepen uit Japan verwacht. Ja pansche versterkingen uit Mandsjoerije blijven Tientsin binnenstroomen met tanks, kanonnen en vliegtuigen. De Japansche effectieven in Noord-China omvatten op het oogenblik 25.000 man, tegen 6000 bij het uitbreken van het conflict. Vijf cavallerie brigades Mongoolsche troe pen, gesteund door driehonderd vliegtuigen, zouden zich ten Noorden van Tsjahar ver- zamelen met de bedoeling, onrust te verwek- ken in Sjensi en Soeijoean. De Sovjet-Russische ambassadeur in China, Bogomolof, is Maandag uit Sjanghai naar Nanking vertrokken. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL TER NEUZEN. Van de voorbereijdingsklasse zijn tot de le klasse toegelaten: A. A. M. Bockstael te Sas van Gent, Me Ka Cohen Stuart, R. van Damme, P. Dieleman te Axel, J. J. Feijen te Sas van Gent, C. L. van der Giessen, G, F. Herrebout, A. van den Heuvel, R. P. Klein te Sas van Gent, S. de Klerk te Zaamslag, J. J. Kolijn, L. J. Kolijn, Ma Lindenbergh, A. C- de Maat te Sas van Gent, G. A. de Maat te Sas van Gent, C. Stap- per, W. C. Wisse te Zaamslag en D. M. van Wijck. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse: A. R. B. van den Berg te Axel, J. A. C. Brons, L. C. Duijm te Axel, Wa Ga Faas te Sluiskil, J. M. 't Gilde te Axel, W. van Liere te Sas van Gent, W. Loof, Ae Me Neijt te Axel, Ca Aa van Overbeeke, J. van -der Peijl, Ja van Pienbroek, As Ma La Reedijk te Axel, J. Roelans, P. J. van de Sande, D. A. Stelling- werf. E. L. de Vriend te Sas va.h Gent en J. P. Tazelaar. Bevord-erd van de 2de naar de 3de klasse: M. H. Cohen Stuart, J. van der Gouwe te Axel, J. H. Jaigtenberg be Sluiskil, J. L. J. Jansen te St. Jansteen, F. J. van Kemseke te Hulst, G. A. Neeteson te Kloosterzande, J. C. Platteeuw te Sluiskil, W. N. F. Rammeloo te Philippine, H. de Ruijter te Axel, P. J. F. Scheele te Axel, Ja Le van Wijck en C. A. A. Hack. Bevorderd van de 3de naar de 4e klasse: R. J. Dees, Ja Ba Geijp, H. Hartog, Me Ja de Mul te Zaamslag, Eh. Pa Fe Neeteson te Kloosterzande, L. J. de Regt, Me Ca van Sprang, A. D. Stellingwerf, G. J. Verlinde, Ja Ha Je Wiskerke en J. Zeegers. Bevorderd van de 4de naar de 5e klasse: H. P. Augusteijn te Axel, Wa van Fraaij-en- hove te Axel, J. -G. Huineman, M. Imandt te St. Gillis (B.), W. Koster te Vogelwaarde, J. de Louw te Antwerpen (B.J. Stuffken, Pa Wa Westerhof, J. L. Wiskerke, J. Wisse te Axel en N. Uijt den Boogaard te Sas van Gent. De leerlingen achter wier naam -geen woon plaats vermeld staat, wonen te Ter Neuzen. MULO-EXAMENS. Gisteren slaagden te Goes voor het Mulo- examen, diploma A: R. H. le Mat en P. Ver- hage te Ter Neuzen, J. Louwerse te Hoek, J. Oele te Zaamslag, leerlingen der Ohr. school voor ULO alhier, P. van der Hooft te Ter Neu zen, leerling der openbare ULO-school alhier, en J. van Langevelde te Ter Neuzen. GESLAAGD. H-ed'en slaagde voor't examen sn-elapparaten mej. T. Witte Rd., wonende alhier. De heer A. van Besien te Sluis slaagde aan de universiteit te Leuven voor het eerste ge deelte van het doctoraat in de geneeskunde. DE NIEUWE RIJWIELPLAATJES. Met ingang van 22 Juli 1937 zullen op de kantoren der posterijen verkijgbaar zijn de rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1937-1938 (1 Augustus 1937 tot en met 31 Juli 1938). -Gedunende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1937 zal geen boete zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zander voorzien te zijn van het vereischte belastingmerk. LUITENANT TER ZEE 2e KLASSE R. STUFFIKEN. Reeds eerder is in ons blad de aandacht ge- vestigd op de onderscheiding, welke is ver- leend aan luitenant ter zee 2de klasse R. Stuffken. Het is n.l. een groote zeldzaamheid, dat aan een jong zee-officier het ri'dderkruis in de orde van Oranje Nassau, te dragen met de zwaarden, wordt uitgereikt. Luitenant ter zee Stuffken heeft deze onder scheiding verdiend door zijn beleid bij de duik- werkzaamheden, welke de marine verricht heeft bij het wrak van de Van der Wijck, de boot van de Kon. Paket Vaart, die op zoo tra- gische wijze is vergaan met een groot aantal passagiers aan boord. De heer Stuffken had de leiding van deze werkzaamheden en hij is zelf als duiker om- laag gegaan. Daarbij heeft hij een diepte van 45 meter bereikt, een record voor wat de marine betreft. De heer Stuffken werd in Augustus 1929 benoemd tot luitenant ter zee 3e klasse, in welken rang hij naar Indie ging. Hij heeft gedurende twee jaar in Indie gevaren op kruisers en jagers, waama hij in Augustus 1931 tot luitenant ter zee 2e klasse benoemd werd. In hetzelfde jaar werd hij bij den on- derzeedienst in Indie geplaatst. Van 1933 tot 1935 was hij in dienst bij den onderzeedienst in Nederland. In 1935 ging de heer Stuffken weer naar Indie, waar hij opnieuw bij den on derzeedienst zijn werkzaamheden verrichtte. In iFebruari 1936 werd hij speciaal belast met het duikbedrijf in Indie. ONTEVREDENHEID BIJ DE WERKVERSOHAFFING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Dezer dagen is in verschillende bladen mel ding gemaakt van de ontevredenheid die be staat omtrent de regeling der loonen der bij de werkverschaffing in deze streek te werk- gestelde arbeiders. Zooals uit de verslagen van eenige raadsvergaderingen in den laat sten tijd bleek, werd de aanleiding tot die on tevredenheid ook in de colleges ter sprake ge bracht. Een voomame aanleiding tot die uiting, is de toegepaste loonkorting voor de minst betaalde groep, die der landarbeiders. Ook kwaim tot uiting, dat de colleges van Burg, en Weth. der betnokken gemeenten, de regeling, waarbij een verschil in loon bestaat, hebben aangevoeld als een onbillijkheid, en bij de betrokken rijksinstantie een h.i. billijker regeling hadden bepleit. Bij de toekenning van het loon, wordt rekening gehouden met de loonschaal der groep waarbij de te werk- gestelde behoort. Deze is bijna als regel hooger dan die voor de landarbeiders, welke ook bij die werkverschaffing het minst uit- betaald krijgen, terwijl deze op het gebied van grondwerk over het algemeen beter geschoold zijn, dan de te werkgestelden uit andere groe- pen. Daardoor ontstaat de wel wonderlijke toestand, dat de voor het grondwerk geschool- den i.e. de landarbeiders minder loon uitbetaald krijgen dan hun minder geschoolde collegia's. Naar aanleiding van bovenbedoeld bericht meldt thans het A.N.P. In verband met berichten, als zou onder ver schillende groepen arbeiders, die bij de werk verschaffing in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ge plaatst, groote ontevredenheid blijken te be- staan over de loonen, aangezien bijv. het uur- loon voor fabrieksarbeiders 4 cent hooger is dan dat der landarbeiders of daarmee gelijk- gestelden (resp. 26 en 22 cent), vestigt men er van bevoegde zijde de aandacht op, dat hier sprake is van een regeling, welke reeds eenige jaren niet a)leen in Zeeuwsch-Vlaanderen, doch overal in het land geldt, wanneer in een gemeente arbeiders onder de werkloozenzorg vallen, die in het vrije bedrijf sterk uiteenloo- pende loonen hebben. Voor deze menschen is de levensstandaard uiteraard dan ook zeer verschillend. Wlanneer de hulp van de steunregeling en de werkverschaffing zich zou baseeren op de allerlaagste loonen in het vrije bedrijf dat zijn in de meeste gevallen die der landarbei ders dan zouden arbeiders, die tot de hooger beloonde groepen behooren, bijv. de fabrieksarbeiders, een te lage hulp ontvangen. Zou men daarentegen de hulp voor de land arbeiders baseeren op de hoogere loonen van het vrije bedrijf, dan zou voor de hierbedoelde categorie de prikkel om den vrijen landarbeid te aanvaarden, verdwijnen of althans in on- voldoende mate aanwezig zijn. In de praktijk heeft het tot nu toe gevolgde stelsel zelden tot moeilijkheden aanleiding ge- geven. In de bedoelde berichten werd ook gespro- ken van de tewerkstelling van arbeiders van over de Schelde bij een groote rijkswerkver- schaffing in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierom- trent deelde men ons mede, dat men hier op het oog heeft arbeiders uit Vlissingen en Mid- delburg, die reeds vroeger geruimen tijd bij de werkverschaffing in Zeeuwsch-Vlaanderen •hadden gearbeid. Voor deze arbeiders is de loonnorm niet, gelijk abusievelijk werd aan genomen, 22 of 24 cent, doch 32 en 33 cent. NA. FRO VINCI ALK ZEEUWSOHE ELECrRIGITEITS MAATSCHAPPIJ. Aan het jaarverslag over 1936 van de N.V. Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij ontlee- nen wij het volgende: De stroomverkoop nam in vergelijking met het vorige jaar met 16 toe, hetgeen te meer bevreaigend is, nu vrijwel de geheele provincie van stroom is voorzien en dus toeneming van belang vrijwel alleen van staging van het specifieke gebruik is te verwachten. Ook de financieele resultaten geven wederom alle aanleiding tot tevredenheid. Mede na enkele extra afschrijvingen kan 5 aan aandeelhou- ders worden uitgekeerd en het resteerende bedrag van de winst ad f 15.360,65 aan de reserve voor afschrijvingen worden toege- voegd. Van de Zeeuwsche gemeenten worden nu alien door de P.Z.E.M. van stroom voorzien uitigezonderd St. Maartensdijk, dat nog een plaatselijke centrale heeft en Zuidzande, dat nog van electriciteit verstoken is. De ge meente Middelburg en Hontenisse koopen stroom in het groot en distrdbueeren zelf, de overige gemeenten laten het geheel aan de CP.Z.E.M. over. Dank zij de in de vorige jaren door extra- afschrijving bereikte vermindering van de kapitaalslasten van het trambedrijf waren de resultaten van dit bedrijf minder ongunstig dan vroeger, hoewel het aantal passagiers weder daalde en wel van 960.555 tot 924.587. De directeur meldt in zijn verslag, dat in 1936 geen storingen in de Centrale te Vlissin gen voorkwamen. In de Centrale te Westdorpe moest in 1936 tweemaal de algeheele stroomlevering korten tijd onderbroken worden wegens storing en driemaal was er een storing, die een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen korten tijd van de stroomlevering uitschakelde. De hoogste dag- productie was hier 23.500 EW1U (v. j. 23.100). Opgewekt is resp. 5.891.100 en 5.094.000 KWU, de bedrijfsduur resp. 3100 en 2830 uur, de ge- middelde belasting resp. 674 en 581 KW. De exploitatierekening van het electriciteits- bedrijf geeft een eindcijfer van f 1.770.156,07 en een voordeelig saldo van f 334.395,89. Die van het trambedrijf een eindcijfer van f 121.902,17 en een nadeelig saldo van if 14.140,27de verlies- en winstrekening der N.V. een eindcijfer van 325.187,35 en een goed slot van f 65.260,65. H. M. DE KONIN1GIN NAAR MIDDELBURG? Naar de Midd. Crt. van zeer welingelichte zijde verneemt, is een bezoek van H. M. de Koningin aan Middelburg, ter gelegenheid van de onthulling van het monument van H. M. de Koningin-Moeder, niet onmogelijk te achten. Zou deze mogelijkheid werkelijkheid wor den, dan zou Zeeland dat als een hooge eer en een groot voorrecht beschouwen. Dan Purol neenemen! Dit voorkomt, verzacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. (Ingez. Med..) ZEEUVViSCH MONUMENT VOOR KONINGIN EMMA. ~Het door den beeldhouwer H. J. Etienne vervaardigde monument van wijlen H. M. de Koningin-Moeder is thans in deelen per auto naar Middelburg vervoerd en daar neergezet binnen de schuttingen, die de plaats voorloo- pig nog wel eenige weken aan het oog zullen onttrekken. Het staat nog niet vast wanneer de ont hulling zal zijn en zoowel het provinciaal als het plaatselijk comitd zijn nog bezig met de voorbereiding der plannen. DE AKBEIDSVOORWAARDEN BIJ DE KON. MIJ „DE SCHELDE" TE VLISSINGEN. Begin Mei werd op de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen een loons- herziening toegepast, die volgens de directie een verdeeling van 2900 centen per uur betee- kende onder ruim 1800 man personeel. Deze herziening bracht echter geen bevre- •diging. Na een tweetal conferenties, Donderdag en Maandag op "het kantoor van den metaalbond in Den Haag, heeft ,,De Schelde" zich thans tegenover de algemeene en christelijke werk- nemers-organisaties in de metaalindustrie be- neid verklaard tot de volgende concessies: le. Een algemeene verhooging van het uur- loon met twee cent; 2e. In de plaats van drie dagen een voile week vacantie waarvan echter de Donderdag door het personeel gratis moet worden inge- haald. De onderneming zal van 2 tot en met 7 Augustus worden stilgelegd. De werknemers- organisaties hebben met dit resultaat genoe- gen genomen. DE INPOLDERING VAN HET SLOE. Vooral gedurende den laatsten tijd is bij het zoeken van productieve werkverschaffings- objecten ook gedacht aan inpoldering van het Sloe tusschen Zuid-Beveland en Walcheren. Bij laag water loopen daar uitgebreide slikken bloot en de aanslibbing is ter plaatse zeer be vorderd door aanplanting van een Engelsche grassoort, tengevolge waarvan de z.g. pollen zich vormen, welke snel naar elkaar toegroeien en als slibvangers dienst doen. Voor den niet- deskundige lijkt het, alsof zoo met de inpolde ring kan worden begonnen en het is dan ook begrijpelijk, dat reeds plannen zijn gemaakt. Bij de beoordeeling van een betreffend ont- werp tot inpoldering van het Sloe bezuiden den spoorwegdam is er echter op gewezen, dat met het oog op de geleidelijke aanslibbing het tijdstip voor inpoldering thans nog niet is aan- gebroken. De te bedijken gronden zrjn sinds 1866 geregeld door het Domeinbestuur bedijkt, terwijl dit bestuur de aanslibbing door werken en middelen bevordert. Te bekwamer tijd zal dan ook de bedijking van het Sloe ter hand worden genomen, zoodat plannen daartoe van derden niet in aanmerking kunnen komen. (Midd. Crt.) DE DIJKVAL IN DEN WILLEM ANNAPOLDER. Men is op het oogenblik, meldt de Midd. Crt., nog druk doende met het herstellen van de schade, welke is veroorzaakt door den be- kenden dijkval van 14 December 1936 aan den Wester-Scheldedijk van den calamiteuzen Willem Annapolder op Zuid-Beveland. Nog steeds worden langs de zeezijde van den dijk zinkstukken gelegd, terwijl een groot aantal arbeiders van dag tot dag werkt aan het her- stel van het g.edeeltelijk weggevallen dijk- lichaam. Meer nog dan direct na den val kan men thans constateeren welke groote hoeveel heden grond destijds in het water zijn ver- dwenen. Hoewel men aan het einde van 1936 nog bezig was met de herstellingsw^kczaamheden, is toch reeds het een en ander cRnaangaande vermeld in het aan Ged. Staten van Zeeland

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2