Sport Predikbeurten Kerknieuws. Landbouwberichten Gemengde Berichlen- Laatste Serichten ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. VOETBAL HANDELSREGISTER. HET GEVAAR VAN DEN COLORADOKEVER. j INBREKER DOOD GEVONDEN. WEER VERWACHTIN G. AUTO MET VOLLE KRACHT ACHTERUIT. SPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. Bankbiljet ontvreemd Zaterdag liep alhier een Chinees met zijn pinda'.s ventende langs de huizen. Toen hij in den slagerswinkel van De H. binnenging en geen mensch zag, ging hij weg. Eenige oogenblikken later miste de vrouw van De H. illit haar toonbanklade een bankbiljet van tien gulden. Daar zij den Chinees in de buurt zag loopen v-ermoedde zij, dat hij het bankbiljet had ontvreemd en deed aangifte bij de politie, die hem aanhield, doch waartegenover hij ont- kende iets te hebben weggenomen. Bij fouil- leering vond men zes bankbiljetten van tien gulden. Daar het nummer van het vermiste -biljet niet bekend was werd de man wegens gebrek iaan bewijs vrijgelaten. Het moet ge- zegd, dat nog nimmer klachten van diefstal door de ventende Chineezen zijn voorgekomen. zoodat ook deze man zeer goed aan dit geval onschuldig kan zijn. Export a la Broekhuis. Langs de grenslijn kan men nu en dan vreemsoortige tooneelen beleven. Het is langs zoo'n route of heirbaan, zooals een drukke verkeersweg langs een douanekantoor officieel heet, een bestendig beweeg van komen en gaan van voetgangers, fietsers, auto's, motorfietsen en vrachtwagens, terwijl langs den waterweg een bestendige wisseling van schepen de aan- dacht trekt. Het kantoor is echter de plaats, waar voor korter of langer tijd, alnaar de omstandig- heden zulks meebrengen, gestopt wordt. Wie niets in te voeren heeft, wordt of in 't geheel niet, of slechts een oogenblik in zijn voortgang gestuit. Bij invoer van eeni-gen omvang duurt het langer. Dan moeten allerlei formaliteiten, die de wet nu eenmaal zoo heeft geregeld, vervuld worden. Wie het zelf niet kon moet de hulp inroepen van de gedienstige geesten, wier gel- delijke vergoeding afhankelijk is van den aard der werkzaamheden aan de inklaring verbon- den. Inklaren is niet ieders werk. Alleen des- kundigen in het vak weten immers of voor dit of dat soort goederen formulier A of B of welke andere letter vereischt wordt. Maar de zaak komt voor mekaar, want er wordt aan zoo'n grenskantoor met den meesten spoed en veelal onder stoomdruk gewerkt. Gebeurde dit niet, dan zou't op een dergelijk punt al spoe- dig uitdraaien op een bedenkelijke opstopping van het verkeer. Uitvoer is natuurlijk ook aan controle onder- hevig. Hoe zouden ze anders in Den Haag tot op kilogram en gulden na kunnen weten, hoe 't er op het einde van elke maand of elk jaar gesteld staat met den goederenwissel van 't eigen land met het buitenland. Statistiek noemen ze dat met een fiscalen term. En als dan voor het uitvoeren van de aanwezige goe deren statistiekrfechten betaald worden, dan vooruit maar, de zaak is in orde, tenzij de lading mocht bestaan uit goud, want daarvoor is een bizondere vergunning vereischt. Er is nog een ander geval, dftt zoo maar den weg naar het buitenland openstelt, ook al zou den alle formaliteiten behoorlijk vervuld zijn. Ik bedoel zoo'n gevalletje, als zich de vorige week aan het douanekantoor afspeelde. Wie zich met zijn heelen inboedel bij het grenskantoor aandient en te kennen geeft, zoo als „Ivo", de held, die in 1248 Graaf WiUem den Tweeden van Holland Aken had helpen vermeesteren, dat: „Hij vond sinds een jaar zijn eenzaam huis [te ruim, En ten leste hem ook de lucht bij ['t ademhalen Te zwaar toeleek in Zeelands vochte dalen", is echter, behalve aan de reeds vermelde, nog aan eenige andere formaliteiten gebonden. Onze fiscus stelt zich dan niet tevreden met de gebruikelijke statistiekrechten, maar eischt, van hem, die Nederland den rug toekeert ook algeheele voldoening van de belastingpennin- gen, die den emigrant als vruchtgebruiker van 'a lands rust en veiligheid en wat dies meer zij aan den fiscus te betalen heeft. Neen, de fiscus laat zich niet besijbelSn, hij wil eerst zien of aan alle verplichtingen voldaan is. Niets meer te vorderen hebbende, dan volgt 't sein: Vooruit met heel den kluit Van dekens en matrassen, Van lakens, sloopen kleeren E5n wat meer is te versassen. Miaar vddr in dit onderhavige geval het ver- treksein gegeven werd, waren eenige belang- hebbenden te samen gestroomd, om te trach- ten ook voldoening te krijgen van hun recht- matige vordering. Want veel van hetgeen hier tot vertrek werd gepresenteerd, was niet het eigendom van den emigrant, doch van den leverancier. En dan was er nog een bakker die zijn witte- en krentebrooden toch ook niet op een belofte- wissel in de verre toekomst levert, en een kruidenier en wie nog meer. Was er nu maar een deurwaarder bij de hand geweest om den heelen inventaris in beslag te nemen. Maar het ongeluk wilde, dat deze dignitaris niet te bereiken was, zoo dat, aan den eisch, dat de fiscus voldaan wezende, het vertreksein niet mocht onthou- den worden aan dezen exporteur van onrecht- matig verkregen goederen. Dergelijke gevalletjes -doen zich meer voor langs de grens. Formeel moge de beslissing om zoo'n uitknijpers te laten passeeren juist zijn, doch ik vraag mij in gemoede af, of het juridisch wel ontoelaatbaar zou zijn dergelijke manipulaties niet te beletten. Besijbelt zoo n duikelaar ook niet den fiscus, doordat hij de omzetbelasting schufdig blijft. En zou dit dan geen argument kunnen zijn, om in voorkomen- de gevallen toch in te grijpen. Het zijn leekenvragen, die hier gesteld wor den, laten deskundigen zich daarover eens nader uitlaten. In dergelijke gevallen van patserij moest de wet den bona-fide handelaar toch een middel aan de hand kunnen doen, om zich voor schade te vrijwaren. zijn groote dankbaarheid voor alles wat hij in de afgeloopen vier jaar in de gemeente heeft mogen verrichten en voor de vrie-ndschap, hem en zijn vrouw betoond. Aan het eind der predikatie volgden toe- spraken tot den Kerkeraad, de Kerkvoogdij, de vereenigingen, het sch'oolbestuur en onder- wijzend personeel, den voorle'zer en koster, de ringpredikanten, den consulent, den burge- meester en gemeente-secretaris en ten slotte tot de gemeente. Spr. sprak zijn beste wenschen uit voor een spoedig herstel van den organist, die door langdurige ziekte reeds geruimen tijd zijn taak niet kan verrichten. lOuderling J. Moens sprak namens den Kerkeraad en de gemeente hartelijke woorden tot den predikant en zijn vrouw voor het vele, dat beiden, zoowel voor de ouderen als voor de jeugd, hebben gedaan en voor de hartelijke wijze, waarop beiden met de gemeente hebben medegeleefd. De consulent, Ds. Van Kooten van Koude- kerke, sprak namens den Ring en als consu lent en verzocht de gemeente den predikant en zijn vrouw toe te zingen Gezang 224 1 en 4. De belangstelling, zoowel van gemeenteleden als van velen uit andere gemeenten, voorna- melijk door het groote aandeel dat beiden hebben gehad in het jeugdwerk, was zeer groot, zoodat niet alleen de kerk tot de laat- ste plaats was bezet, doch ook velen in de con- sistorie door middel van een microfooninstalla- tie hebben geluisterd. NEDERLAAGTOURNOOI TERN. BOYS. De tweede ontmoeting in dit toumooi mocht zich in een goede belangstelling v-erheugen en het ziet er ook naar uit, dat het eindresultaat voor de Boys wel aan de verwachtingen zal beantwoorden. Thans kwamen tegen het 2e en le elftal van de Boys in het veld het derde en tweede elftal van Terneuzen. De eerste wed- strijd heeft naar alle waarschijnlijkheid reeds nu den eersten prijswinnaar in deze afdeeling voortgebracht, want het tweede elftal van de Boys kon het niet bolwerken tegen het keurig combineerend derde elftal van Terneu zen, waardoor het, zonder dat nog van een falen van den doelman der Boys kon gespro- ken worden, een sprekende overwinning van Terneuzen 3 kwam. Vddr de rust was de stand O—-4 en in de tweede helft bereikten de jeug- dige rood-zwarten de dubbele cijfers, waar- tegen de Boys geen enkel tegenpunt konden plaatsen, zoodat het einde kwam met den voor Terneuzen 3 zeer fraaien stand 010. De volgende ontmoeting was die tusschen Temeuzensche Boys 1 en Terneuzen 2, die evenals de voorwedstrijd in de allerbeste ver- standhouding plaats vond. Deze wedstrijd is ons zeer tegengevallen. Vooral bij Terneuzen rammelde het geducht en was van eenig sa- menspel geen sprake. Het leek alsof men het wel aardig vond om in dit toumooi uit te komen, doch men moest toch vooral niet teveel van hun krachten vergen! Dht is geen wed strijd spelen en de oefenmeester zal zonder twijfel hen na afloop wel stevig onderhanden genomen hebben. De rust trad in met 13, hoewel door de Boys nog een doelpunt was gemaakt, hetgeen den scheidsrechter ontging. Na de rust bracht eerst Terneuzen 2 den stand op 14, doch in de allerlaatste oogen blikken wisten de Boys den achterstand te verkleinen tot 24, ofschoon dit geschiedde toen het eindsignaal reeds een minuut te voren had moeten klinken. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen zijn ingekomen de volgende Nieuwe inschrijvingen Financieringsbedrijf „Zeeuwsch-VIaanderen", Hulst, automobielfinanciering (voorschieten van een gedeelte van den koopprijs met maan- delijksche terugbetaling. Eigemaar: W. A. C. Poppe. N.V. Motorschip Vertrouwen, Breskens, het in eigendom hebben, exploiteeren of doen exploiteeren van een of meer motorschepen en/of andere vaartuigen. V.: L J. de Koster Jr., Breskens. R. J. Thomaes, Sluis, winkel en brood- en kleingoedbakkerij. EigenaarR. J. Thomaes, Sluis. Firma J. VisserKoole, Zaamslag, handel in manufacturen en heeren- en damesmode- artikelen, bedden, tapijten, enz. Venn: J. Visser, Axel, P. J. Visser, Cadzand en J. P. Visser, Axel. P. van Wolfelaer, Vogelwaarde, Bos-ch- kapelle, handel in en export van poot- en con- sumptie-aardappelen. Eigenaar: F. A. van Wolfelaer. Wijzigingen: J. Bedet, Ter Neuzen, handel in aardappelen; G. H. BlondeelDoens, Aardenburg, handel in kunstmeststoffen, granen, zaden enz.; I. J Brakman, Axel, schilder en winkel in droge- rijen en papier; De Bijenkorf, handel in mode- artikelen; De Hoop, Breskens, brood- en ban- ketbakkerij; Garage Cito, Axel, verhuur van luxe auto's en autobussen, reparatie-inrichting enz.; Kleedingmagazijn J. J. van Leeuwede Vriend, Ter Neuzen, in heerenmodes; Manufac- turenmagazijn „Nederland" v.h. De Duif, J. VisserKoole. Filiaal Oostburg, handel in manufacturen en mode-artikelen. WOENSDAG 21 JULI 1931. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 2.45 u., Ds. G. W. van Route huwelijksinz. NED. HERV. KERK. Afscheid Ds. Korevaar te Biggekerke, In de namiddaggodsdienstoefening van Zon- dag heeft Ds. G. W. Korevaar, in verband met zijn vertrek naar Zaamslag, afscheid genomen van de Ned. Hervormde Gemeente te Bigge kerke. Aan de hand van 2 Thessalonicenzen 3 18, welke tekst door den predikant op treffende wijze werd uitgelegd, getuigde spreker van Oppassen thans de boodschap. Wat Fransche ervaringen leeren. Een landbouwmedewerker schrijft aan de N. R. Crt: Nu in Noord-Limburg bij toeval tijdens de veldkeuringen larven van den Colorado-kever gevonden zijn de plaats en de omgeying zyn door den plantenziektenkundigen dienst na tuurlijk nauwkeurig afgezocht en grondig ont- smet zal men goed doen zich in landbouw- kringen algemeen het gevaar voor oogen te stellen, dat onze cultuur van aardappelen en bovendien onze export van aardappelen, poot- aardappelen en ook van bloembollen met den Colorado-kever loopt. Het gaat hier niet alleen om de kosten, die het voortdurend bestrijden van den kever iederen aardappelverbouwer bij een algemeen worden zal veroorzaken, het gaat bovendien om nationale belangen, die in de millioenen loopen. Een ding staat vast en is thans ook geble- ken: het is niet mogelijk een plaatselijke infec- tie te voorkomen. Het internationale verkeer heeft een dergelijke vlucht genomen en onze relaties met Frankrijk zijn van een aard, dat het wel een wonder zou zijn, wanneer niet meer dan een kever via Belgie over de Neder- landscbe grens geraakte om hier of daar op een aardappelveld neer te strijken. Het essentieele is echter, dat een aanwezig- heid spoedig wordt opgemerkt; de haard dus wordt uitgeroeid vddrdat hij zich verder ver- breid h-eeft en een toestand ontst?.at, dat bijv. Engeland de besmetting in ons lgiid van een aiard aeht, dat het maatregelen tegen den in voer van bepaalde landbouwprodupten uit ons land gaat nemen. 1 Zoover mag het nooit komen. En zoover be- hoeft het ook niet te komen, wanneer iedere aardappelteler zijn belang begrijpt en zijn vel- den in het oog houdt. Hij behartigt daarmede niet alleen een nationaal, maar bovendien zijn eigen belang. Want wat men in Frankrijk thans kan opmerken is, dat als men eenmaal in de misere zit, het een kostbare geschiede- nis wordt voor iederen ajardap-pelteler, omdat de bestrijding geld kost en niet zuinig ook. Men rekent nl. ginds reeds op een blijvende bedrijfsbelasting van 100 millioen francs of ongeveer 7y2 millioen gulden per jaar. Daar- bij komt, behalve dan de bestrijdingskosten, die men op 75 (300 frs. per H.A. berekent, de meerdere zorg voor het gewas in tijden van hooi- en graanoogst, wanneer de boer toch al vaak niet weet, hoe hij alles voor elkaar krijgt. Daanbij is er nog een moeilijkheid: de Colo rado-kever reageert voor wat betreft zijn ver- meerdering zeer sterk op klimaatverschillen. Men kan dus zijn tijden van optreden nooit vooruit bepalen. Is het in de lente afwisselend mooi en koud weer, dan ziet men ook wel of geen aantastingen. Men heeft in Frankrijk op dezelfde plaats al kevers begin Mei doch ook eerst (in 1895) begin Juni op de aardappel- planten waargenomen. Is een veld besmet, dan begint het eierleggen bij overvloedigen zonneschijn, een bepaalde ohtwikkeling der planten en een g(Mr dagtemperatuur van pl.m. 17° C. gedurende edn week. Ook de leg wisselt met de weersgesteldheid. Na 8 h 12 dagen zijn er larven, die zich met ontwikkelen bij een dagtemperatuur beneden 12°, wat echter in Juni zelden voorkomt, bij fris'ch en regenachtig weer gaan de larven te gronde. Bij weer, zooals dit jaar in Midden- Frankriik voorkwam, rekent men op 500 eieren per insect, waaruit een 350 larven komen en 250 a 300 volwassen kevers. Verleden jaar was dit aantal veel minder. Bij frisch en voch- tig weer verplaatsen de wijfjes zich weinig en verslinden veel eieren. Maar bij gunstig weer ontwikkelen zich in kort-en tijd een groot aan tal individuen en zal de landbouwer, die geen tegenmaatregelen heeft genomen, zijn gewas in korten tijd verwbest vinden. Nu zijn de klimatologi&che omstandigheden in Frankrijk voor een snelle ontwikkeling van den Colorado-kever over het algemeen gunsti- ger dan bij ons, terwijl men ginds, toen de plaag begon, ook in zeer veel ongunstiger om standigheden verkeerd-e. Tijdens de oorlogs- jaren werden nl. zeer groote hoeveelheden Amerikaansche aardappelen ingevoerd, waar- mede de kever naar Frankrijk gekomen is. Wie had toen ginds tijd om maatregelen voor te bereiden en een bestrijding te organiseeren Men had zich tegen erger vijanden te ver- weren. Ook had men toen niet de ervarmgen en de bestrijdingsmiddelen, waarover onze Plantenkundige Dienst thans wel beschikt. Belgie heeft in de afgeloopen jaren geleerd, dat het mogelijk is optredende infecties snel te onderdrukken en haarden grondig uit te roeien. Een voorwaarde om daarin met een minimum van kosten en werk te slagen, is natuurlijk de medewerking van het puibliek De eerste geconstateerde haard in Nederland is door een toeval ontdekt, waarbij het natuur lijk mogelijk is, dat de infectie eerst van zeer recenten datum was. Maar het feit, dat ze niet in het Zuiden van de provincie, dus dich- ter bij vroegere Belgische haarden gelegen is, wijst er op, dat ook perceelen, verder van de Fransche grens gelegen, evengoed gevaar loo pen als de perceelen die meer naar het Zuiden ftggen. - Onzen aardappelyerbouwers kan dus met „adruk in hun eigen en in ons allei' belang, geraden worden waakzaam te zijn. Het insect en zijn larven zijn, dank zij het voortreffelijke materiaal, dat de Plantenziektenkundige dienst op zoo velerlei wijzen onder de aandacht van het publiek gebracht heeft, Voldoende be kend. Laat men zijn oogen den kost geven en waar men onraad meent op te merken, hier- van terstond kennis geven aan de bevoegde autofiteiten. Het gaat om zeer groote land- bouw- en nationale belangen. EEN VERPLIOHTE KWALITEITS- KEURING VAN ALLE EXPORTBOTER. De regeeringspersdienst meldt: De minister van landbouw en visscherij heett Juli 1.1. een beschikking genomen, volgens welke met ingang van 1 Augustus a.s. alleen dan restitutie van de ingevolge de landbouw- crisiswet 1933 verschuldigde heffmg op boter bii uitvoer van die boter zal worden verleend, indien ten genoegen van de Nederlandsche zuivel-centrale te's Gravenhage wordt aange- toond, dat die boter afkomstig is van aange- slotenen bij het Zuivelkwaliteitscontrole- bureau (Z.K.B.) onder rijkstoezicht, te Am- sterdam Het zuivel-kwaliteitscontrole-bureau is 12 Juli 1.1. opgericht. Het bestuur bestaat in totaal uit 12 personen, deels uit de kringen der cooperat-ieve, deels uit die der particuliere zuivelbereiding, aangevuld met eenige ver- tegenwoordigers van het Ministerie van Land bouw en Visscherij en van de botercontrole. Als voorzitter fungeert Ir. Alph. Roebroekr directeur-generaal van den landbouw, terwijl als eerste directeur optreedt de heer F. Kee- stra, tot dan toe leeraar-technicus van den bond voor coppfuafeve zuivelfabrieken in Friesland. Dinsdag 1.1. is het bestuur gem- stalleerd en heeft het zijn eerste vergadering gehouden, waarin de regeling der boterkeu- ringen is vastgesteld. Aan de verschillende boterfabrieken is een circulaire gezonden om zoo spoedig mogelijk te komen tot aansluiting bij de Z.K.B.waarvan het kantoor gevestigd is te Amsterdam, Vijgendam 26 (gebouw Industria)De keuringen zullen plaats heb ben te Leeuwarden, Assen, Zutphen, Roer- mond, Breda en Amsterdam, waar bereids de noodige keuringslocaliteiten in orde worden gebracht. Mocht te zijner tijd de nieuwe landbouw- uitvoerwet het staatsblad bereiken, dan zal de regeling van de kwaliteitskeuring van boter van haar tijdelijken in de landbouw- crisiswetgeving gelegen grondslag worden ge- licht en overgebracht binnen het raam van de nieuwe landbouwuitvoerwet. DRIELING. Het echtpaar JanssenTheunissen te Schaesberg werd in den nacht van Woensdag op Donderdag met een drieling verblijd, twee meisjes en een jongen. ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ HABMELEN. Vrijdagavond omstreeks elf uur is op den Rijksstraatweg onder Harmelen een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Terzijde van ge- noemden weg stond een vrachtauto, afkomstig uit Leiden, waarvan de chauffeur bezig was het licht te herstellen, toen uit de richting Woerden de heer L. B., uit Utrecht, per motor- rijwiel naderde met mevr. B. op de duo. De heer B. heeft -den vrachtauto, welke vermoe- delijk onverlicht was, niet opgemerkt, zoodat hij met groote vaart tegen dat voertuig op- botste, met het gevolg, dat hij en zijn echtge- noote tegen den grond sloegen. Beide slacht- offers werden naar het stad- en academisch ziekenhuis te Utrecht gebracht, doch tijdens het vervoer is de vrouw, die een schedelbasis- fractuur, -een beenbreuk, verscheidene kneu- zingen en schaafwonden had opgeloopen, over- leden. De heer B., die een hoofdwonde en in- wendige kneuzingen had, is er ernstig aan toe. BRANDSTICHTING DonderdagaVond kwart voor twaalf werd brand ontdekt in de achter den winkel gelegen kamer van den slager de W., gevestigd in het pand Hoogstraat 77 te Vlaardingen. Daar de W. zelf in den kost is aan den Kortedijk ver- schafte men zich toegang tot de woning, waar bleek, dat het behang in de kamer in brand stond. Met een slang op de waterleiding is het vuur door de politie en enkele burgers ge- bluscht. In de kamer vond de politie echter een aantal verscheurd-s kwitanties en bij de lambrizeering een doos afgebrande lucifers. In verband hiermede is de W. aangehouden en voorloopig op het bureau van politie in be waring gesteld. JONGETJE DOOR EEN FIETS AAN- GEREDEN EN OVERLEDEN. Vrijdagavond, omstreeks tien uur is op den Hoofdweg te Twijzelerheide het 5-jarige zoon- tje van den -heer B. v. d. Meer te Zwaag- Westeinde, dat bij zijn oom, den winkelier J. v. d. Meer, logeerde, toen hij den weg wilde oversteken aangereden door den 20-jarigen wielrijder J. Feenstra van Zwaag-Westeinde. De jongen werd tegen de straat gesmakt, doch bleek geen noemenswaardig letsel te hebben opgeloopen. Toen men later bij zijn bedje kwam, bleken de levensgeesten echter ge- weken. Een geneeskundige constateerde een bloeduitstorting in de hersenen. WAABSOHIWING. De Commissaris van Politie te Groningen vestigt de aandacht op de Hollandsche Com- missiebank voor iStaatsaandeelen te Hilver- sum. Houder van deze bank is Govert Karsse- meijer, geboren te Amsterdam 26 Mei 1886, Wonende te -Hilversum, Hoornstraat 43. In diverse -bladen werden advertenties geplaatst om bekend te worden de houders van Grond- credietloten. Deze waardelooze papieren wor den door de bank opgjekocht onder voorwend- sel, dat men op afbetaling andere (en wel Bel gische) 'aandeelen koopt. De Commissaris van Politie geeft in over- weging op dergelijke voorstellen niet in te gaan, alvorens bij hem inlichtingen te hebben ingewonnen. HACHEUJK AVONTUUR. Men schrijft uit Oostvoome: Vier jongelui, die met een boot aan het zei- len waren, werden door het onweer, gepaard met storm, overvallen. De boot liep op een zandbank en werd stukgeslagen. De jongelui verkeerden in levensgevaar. Doordat ze nog in bezit waren van een kano, die aan de boot bevestigd was, wisten ze na twee uur zwosgen het strand te bereiken. Door de hooge zee kon men van het strand geen hulp bieden. Z; kwamen uitgeput aan. De badmeester Engel- voort heeft zich over hen ontfermd. ZWARE ONWEDERS IN BELGIE. Donderdag en Vrijdag hebben op verschil lende plaatsen boven het Belgisc-he grondge- bied zware onweders gewoed. In de streek van Doornik, alsmede in het Noorden van de provincie Henegouwen en in de omgeving van Gent is groote schade aangericht. Talrijke boomen werden ontworteld en verscheidene paarden en koeien door den bliksem getroffen. In Oost-Vlaanderen was, op het platteland ten Westen van Gent, het telefoonverkeer geheel onderbroken. Vele gemeenten bleven 's avonds tengevolge van de vernieling van de electri- sche kabels, in duistemis gedompeld. Op de baan Rijsel—Brussel was het verkeer geruimen tijd geheel gestremd Ook het spoorwegverkeer ondervond heel wat vertra- ging. Verscheidene ooerderijen werden even- eens door het hemelvuur getoffen. -Het is niet de eerste keer, dat de heer Ha milton naar onze Oost vertrekt. Reeds vier- maal heeft hij de reis per boot gemaakt als scheepsdrukker Ook voor dezen keer zou het niet zoo buitengewoon moeilijk geweest zijn om aangemonsterd te worden, maar... in dat geval zou hij mee t-erug moeten. Het reisgeld om als passagier mee te gaan naar Indie had hij niet. Dus bleef er niet veel anders over dan maar te loopen. Vroegere werkgevers en verschillende vrien- den boden hulp en voor het overige zal de heer Hamilton, in de landen, die hij bezoekt, foto's verkoopen. De moeilijkste en gevaarlijkste route wacht hem wanneer hrj eenmaal Konstantinopel ge- passeerd is. Het is echter zijn bedoeling om daar aan te monsteren. Ongetwijfeld is het een heele on-derneming. De heer Hamilton werd dan ook door tallooze vrienden en kennissen uitgelelde gedaan. Op de stoep van een hotel aan de De Keij- zerlei te Antwerpen is het lichaam gevonden van een Griek, die aan een schedelbreuk was overladen. Bij een onderzoek, ingesteld. op de kamer van het hotel, die door den Griek was gehuurd, werd een stel inbrekerswerktuigen gevonden. Men vermoedt met een hoteldief te doen te hebben, die tijdens pogingen tot in- braak uit een raam is gevallen of die bij een poging op heeterdaad werd betrapt en bij een worsteling is gevallen. Zwakke tot rr^atige wind uit Oostelijke richtingen. Meest licht bewolkt, droog, vrij warm weer. DOODELIJKE VAL OP EEN VISSCHERS- VAARTUIG. Vrijdagmiddag is de 61-jarige Volendammer visscher A. Schilder, in een hotter gevallen en dood opgenomen. Schilder was kn-echt op den hotter V.D. 2, waarvafi J. Bont schipper is De botter vischte anderhalf uur uit de kust en is onmiddellijk na het ongeluk naar de haven teruggekeerd. Vermoedelijk is het slachtoffer over een vischje uitgegleden, ter wijl door den val hartverlamming schijnt te zijn opgetreden. EEN GRATIS BORRELTJES DRINKER. Wie niet sterk is, moet slim zijn, zegt het spreekwoord. Dat heeft voor de zooveelste maal een bewoner van den Bergweg te Rot terdam ondervonden, die rustig in zijn fau- teuil voor het gedpende raam zat en zich zijn borreltje heerlijk deed smaken. Het borreltj-e stond op het stiekeme plaatsje van altijd, prettig en gemakkelijk bereikbaar voor den gelukkigen en tevreden bezitter, even achter het gordijn. Het glaasje was al eens leeg ge weest en weer gevuld en nu stond het voor de derde maal te prijken met een oude zilver- sherry tot aan den rand. De laatste voor het eten. Juist wilde de tevreden huisvader en fijn- proever, naar de Msb. vertelt, het derde glaasje verschalken, toen hij zijn borreltje plotseling naar buiten zag gaan, vast omkneld in de breede hand van een robusten kerel. Nog voor de burger achter het geopende raam tot bezinning was gekomen, zag hij na een ,,wel- gemeend prosit" het geestelijke vocht verdwij- nen in het ruime keelgat van een vo«rbijgan ger, die smakte, doorliep en aan den overkant zijn tevredenheid betuigde. ,,Dat is geweldig handig", dacht de besto- lene, die in goed humeur gebracht door de twee eerste glaasjes, zijn mededinger om het derde borreltje, met welwillend gebaar uit- noodigde, binnen te komen. Daarop is de gratis borreltjes drinker niet ingegaan, vermoedelijk omdat hij het veiliger vond niet meer in de nabijheid te komen, maar als hij dit leest, dan zal hij er spijt van heb ben, want het lag stellig in de bedoeling van den bestolene, die deze vingervlugheid wel kon „waardeeren" om getweeen nog een ,,afzak- kertje" te nemen op den gelukkigen afloop. TE VOET NAARINDIE Dezer dagen is een ondememend jong- mensch uit Tilburg, W. Hamilton, drukker van beroep, naar Ned. Indie vertrokken. Hij is van plan de reis te voet te ondememen! Het was hem niet gelukt hier aan den slag te komen en daarom gaat hij wat verder zijn geluk be- proeven. Hij heeft een broer in Indie, die hem wel kan gebruiken en die een plaatsje in zijn drukkerij voor hem vrij houdt, lezen we in de Telegraaf. COLLECTIEVE NEDERLANDSCHE TENTOONSTELLLNG. Naar wrj vememen zou de afdeeling econo- mische voorlichting van het departement van economische zaken op de aanstaande najaars- beurs te Leipzig een collectieve Nederland sche tentoonstelling organiseeren. Toen de heer H. T. uit Rotterdam in de Dorpsstraat te Kapelle a.d. IJssel met zijn auto stopte voor een opgebroken straat- gedeelte bemerkte hij, -dat hij verkeerd was gereden. In plaats van naar het draaipunt door te rijden trachtte de heer T. zijn wagen op den smallen dijk te keeren. Door een ver- keerde manoeuvre met het gaspedaal vloog hij, in plants van vooruit, achteruit, met voile vaart tegen een hek, en trof daar-bij den 48-jarigen werklooze T. B. De man werd met een verbrijzeld onderbeen en verscheidene andere emstige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. Tegen den heer T. is proces- verbaal opgemaakt en de auto is in beslag genomen. MILITAIR YLIEGTI IG VERONGELUKT. ROTTERDAM. V&nmorgen is een militair vliegtuig van het type F 8, dat van het vlieg- kamp „De Kooi" onderweg was naar Rotter dam, aan de zuidzijde van het vliegveld Waal- haven verongelukt. iHet toestel werd totaal vemield en het mag een wonder heeten, -dat de beide inzit- tenden het veege lijf nog hebben kunnen redden. Ze zijn met niet ernstige verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Het vliegtuig was vertrokken met den 27jarigen luitenant ter zee 2e klasse W. J. Rienierse, wonende op' het betrokken vliegkamp, als bestuurder en den 26jarigen korpornal vliegtuighersteller O. S. Aay, als mecanicien. STAKERSBEWEGING. MEXICO-CITY. Na ongeveer 12 uur lang alle verbindingen in het binnen- en naar het buitenland te hebben stopgezet, is de staking der am-btenaren van de Mexico Telefoon Mij. door een regeling ten einde gekomen. Inmiddels is een staking uitgebroken onder het personeel der belangrijkste vliegvelden, met het gevolg, dat de luchtvaart practisch is stopgezet en alle vluchten in het binnen- en naar het buitenland afgelast. HET ZOEKEN VAN MISS EARHART. HONOLOELOE. De Amerikaansche marine heeft gisteravond mededeeling gedaan, dat niet verder naar Miss Earhart en Nooman zal worden gezocht. STOCKHOLM. Een sportvliegtuig is ten Zuiden van Gotenburg in zee terecht gekomen. De beide inzittenden, bestuurder en een jong meisje zijn om het leven gekomen. ENGELSCH VRACHTSCHIP IN MOEILIJKHEDEN. BUENOS AIRES. Het Britsche vrachtschip ,,Barrhil" dat zich ter hoogte van Kaap Polo- nio bevindt, heeft noodseinen uitgezonden. Er is brand aan boord. Uit Buenos Aires is een sieepboot ter assistentie uitgevaren. AANSLAG. WARSOHAU. Zondagavond is een aanslag gepleegd op het leven van kolonel Admooc, den leider van de Nationale Unie, die zich in zijn villa bij Warschau bevond. Bij de deur van de villa was een bom welke van groote explosieve kracht was, neergelegd. Buiten den wil van den dader van -den aanslag ontplofte de bom ontijdig, waardoor deze zelf werd ge- dood. De kolonel bleef ongedeerd. De ge- rechtelijke autoriteiten en de- politie hebben terstond een onderzoek ingesteld. DE STRIJD IN SPANJE. MADRID. Volgens een officieel commu nique hebben de opstandelingen gister wan- hopige pogingen ondernomen om de, aan het centrale front verloren stellingen te her- overen. Overal, met name ten Zuiden van Brunete werden de opstandelingen terugge- drongen. Zij leden aanmerkelijke verliezen. HEVIG LUCHTGEVECHT. MADRID. Aan het Sierrefront ontwikkel- de zich gisteren een der grootste luchtgevech- ten welke tot nu toe in den modern-en oorlog voorkwamen. Niet minder dan 160 vliegtuigen waren gedurende meer dan een uur in ge- vecht. 26 toestellen der opstandelingen werden omlaag geschoten, terwijl de regeeringstroe- pen 4 machines verloren. VAN ZUN FUNCTIE ONTHEVEN Volgens een te Parijs uit Madrid ontvangen bericht is de chef der regeeringsstrijdkrachten en civiel gouv-emeur van Madrid, generaal Miaja door de regeering van Valencia van zijn functie ontheven. Antonio Trigo Miaral zou tot zijn opvolger zijn benoemd. ZAAMSEVG. Vrijdagnamiddag werd alhier in het logement bij mej. de Wed. C. P. de Regt, door den architect A. P. Wisse aanbesteed een woon- huis te bouwen bij den Axelschen weg. De aan- besteding was alleen voor ambachtslui van Zaamslag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3