m W 1b[ 19,. Wk. 1 Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek Laatste Berichten DAMMEN.. Een stugge, droge huid? 4 W4. SCHAKEN. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. ONDERZOEK NAAR DEN BURGER- OORLOG. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De straten waar gebradeerd wordt, zullen weer mooi versierd en verliciit worden, dej vl^,ggen komen naar buiten en met' de, bande-- rols en spandoeken over de stratanri&rijgen i wij een feestelijk uitzicht. Er worjen tijdens de Braderij door de winkeliers bons uitgegeven voor het Ballerospel. Dock men begrijpe goed dat de oude Klimopzegels eveneens voor bet Ballerospel gebruikt kunnen worden. Elke dag zijn er zeer mooie prijzen be vergooien. Overal in de plaatsen waar men het Ballero- sjel heeft gespeeld, is het een enorm succes geweest. Het zal dan ook wel in Ter Neuzen opgang maken. Zoo hebben wij dit jaar aan de Braderij weer iets nieuws verbonden. „Ter Neuzen Klimop" is de eenige vereeni- ging in Nederland, die het aandurfde een Braderij een feestelijke verkoop op de straat te organiseeren, en de winkeliers zullen dit jaar hun beste beentje nog eens voorzetten om de Braderij-Balleroweek ten voile te doen slagen. Winkeliers, handen uit de mouwen! Aan 't werk voor uwe tentjes, enz. Laat ons aan Zeeuwsch-Vlaanderen nog eens toonen, dat de jaarlijksche feesten van „Ter Neuzen Klimop" werkelijk waard zijn om bezocht te worden. „Ter Neuzen Klimop" kerit geen fiasco's, ook dit jaar niet. Handen uit de mouwen en aan 't werk voor onze Braderij-Balleroweek. Namens ,,Ter Neuzen Klimop", A. VAN DEN BRUELE. MOEILIJKHEDEN MET DE BEMANNING VAN DE ..THORPEHAM, De officieren wilden deserteeren en zijn met geweld, aan boord gebracht. Het schip zou Donderdagnacht naar Bordeaux vertrekken. Men meldt uit Vlissingen: Het zag er Donderdagmiddag naar uit, dat de ,,Thorpehall" eindelijk zijn gedwongen ver- blijfplaats in de Tweede Binnenhaven te Vlis singen zou verlaten. De pijp rookte, alles was voor het vertrek gereed gemaakt en men zou gaan bunkeren om vervolgens zee te kiezen. Maar het is anders geloopen. Er hebben zich moeilijkheden voorgedaan, die het ingrijpen van de regeering en van den Britschen consul- generaal, en ook gewelddadig optreden van de politie te Vlissingen noodig hebben gemaakt. Zooals bekend werd de „Thorpehall" op ver- zoek van den commissaris van politie streng bewaakt door marechaiissee, die op grond van de vreemdelingenwet de landing van de Spaan- sche opvarenden moest beletten. Op verzoek van den kapitein is hierbij eenige soepelheid betracht. Kapitein Andrews wees er n.l. op, dat verscheidene leden van de bemanning reeds sinds 12 Juni het schip niet hadden ver laten, en dat hij, wanneer hun geen gelegen heid werd gegeven om te passagieren, ernstige moeilijkheden vreesde bij het vertrek. De commissaris heeft toen Dinsdagavond een deel van de opvarenden verlof gegeven om aan wal te gaan. Allen zijn tijdig teruggekeerd en dit heeft niet tot moeilijkheden geleid. Ook Woensdagavond is weer op dringend yerzoek van den kapitein verlof tot passagieren gegeven in verband met het feit, dat de Thorpehall" Donderdagmiddag zou vertrek ken. Hoewel ook ditmaal alien aan boord zijn teruggekeerd, was toen reeds gebleken, dat er ernstige moeilijkheden dreigden. In op- dracht van de Nederlandsche regeering heeft de commissaris van politie Woensdagavond verschillende leden van de .bemanning op het politiebureau verhoord, aangezien zij den wensch te kennen hadden gegeven hem te wil- len raadplegen. Hierbij is gebleken, dat aan boord onrust heerschte, daar een deel van de bemanning partij heeft gekozen voor generaal Franco. De meerderheid daarentegen sym- pathiseert met de regeering van Valencia. In beide kampen waren opvarenden, die er niets voor voelden om met de .Thorpehall" naar Spanje te gaan, sommigen omdat zij vreesden, dat het in beslag nemen van de groote waar- den, die het schip aan boord had, hun door de Spaansche regeering ten kwade zou worden geduid, anderen, omdat zij een eventueele aan- houding van het schip door de Spaansche op- standelingen vreesden. En het stond wel vast, dat de „Thorpehall" opnieuw naar Spanje zou vertrekken aangezien de' Spaansche regeering het schip dringend noodig heeft voor het vervoer van vluchte- lingen uit Santander. De comm. van politie heeft in verband hier- mee Woensdagavond zoowel van den kapitein als van den Britschen consul (de ,,Thorpehall" vaart onder Engelsche vlag) de geautoriseerde verklaring gegeven, dat het schip niet recht- streeks van Vlissingen naar Spanje gaat, maar dat het als eerste haven Bordeaux zou aan- loopen. De kapitein heeft zich verplieht voor- 485. De eindspelen uit rubriek 482. 1. Zwart: 4, 9, 22, 26>27. Wit: 23, 25, 36, 38, 48. No. De beste voortzetting voor wit is 2520! Zwart heeft dan naar onze mening geen enkele afdoende verdediging. A. 2520 (zw. 2631); 4842!, want 3832 wordt remise (zw. 913); 2015 (13—18 of?); 23X12 (22—28); 12—8 (28— 32); 38—33 (32—38); 82 (38X47) en 216 wint. B. 25—20 (zw. 9—13); 23—18 (13—19 of?); 1812 (2228); 128 enz. wint. C. 26—20 (zw. 9—14); 20X9 (4X13); 2318 (1319); 1812 (2228); 127 enz. D. 2520 (4—10); 20—15 (10—14); 48— 42 (9—13); 23—18 (22—28); 18X20 (28— 32; 38—33 (32—38); 42—37 38X29); 15—10 (2933; 104 33—39); 4X31 (3944); 2014 (4450); 1410 (5045; op zw. 50 28 volgt 105 en 3137); 105 enz. wint. Enkele ondervarianten kan de lezer nu zelf wel uitzoeken. Volledig is bovenstaande ana lyse niet. Het is heel goed mogelijk, dat we een remise-variant overzien hebben. Dit is evenwel niet erg. Hoofdzaak was het leer- zame stukje spelstudie, dat aan dit eindspel vastzit. Het kwam voor in een competitie- partij in de Ter Neuzense Damclub. De zwart - speler, die al de nadelige voortzettingen gezien had, probeerde zich te redden door na wit 2520 te vervolgen met 2731; 914 en 4X22. Wit (J. Kaan Dz.) won toen eenvoudig door 2318 (22X13) en 3833 met de be- kende winst-op-tempo. No. 2. Zwart: 15. Dam op 5. Wit: 8 en 25. Dam op 24. De winst komt hier tot stand door de „klemzet" 25—20! (zw. gedw. 546, angers dien geen Spaansche havens aan te doen of zich in Spaansche territoriale wateren te be- geven. Bovendien zal hij die leden der bemanning, die hiertoe den wensch te kennen geven, gelegenheid bieden om voor den Brit schen consul te Bordeaux af te monsteren. De bemanning scheen echtereen en ander niet te vertrouwen en Dopderdag hebben op nieuw vier opvarenden zich voor een bespre- king bij den commissaris van politie gemeld. Deze stelde hen gerust en wees er op, dat zij desgewenscht te Bordeaux konden afmonste- ren. Zij zijn toen naar boord gegaan, doch in plaats van daar te blijven hebben de eerste en de tweede stuurman, de tweede machinist en de marconist hun bagage aan wal gebracht en gepoogt te deserteeren. Zij hadden al een taxi besteld, die hen naar het station moest brengen, toen de marechaussee ingreep en tot arrestatie overging. Het viertal werd naar het politiebureau gebracht, waar de commis saris hen opnieuw gerust trachtte te stellen, doch alle betoogen baten niet. De vier offi cieren bleven weigeren naar de ..Thorpehall'' terug te keeren. De Engelsche consul heeft toen namens den kapitein overbrenging van de officieren naar boord verzocht en de politiechef heeft hiertoe opdracht gegeven. Het transport zou per auto plaats hebben, maar de vier iSpanjaarden bleven weigeren en begonnen zich dusdanig tegen hun overbrenging te verzetten, dat de politie ten slotte geweld moest gebruiken. Het is een heele vechtpartij geworden, die groote belangstelling van de zijde van het publiek heeft getrokken en waarbij rake klappen zijn gevallen. Een van de Spanjaarden moest korten tijd in een eel worden ingesloten. Onderweg kalmeerden de deserteurs, zoodat zij zonder verder verzet aan boord van de Thorpehall" gingen, waar de Britsche consul in tegenwoordigheid van den kapitein de door den laatste geteekende verklaring, waarop wij hierboven doelden, heeft voorgelezen. Hoewel niet alle wantrouwen verdween, werd de stem ming aan boord wat rustiger. Het schip zou Donderdagavond om ongeveer half zeven gaan bunkeren. Wanneer zich geen nieuwe moei lijkheden voordoen zou het schip Vrijdagoch- tend tussohen twee en drie uur de haven van Vlissingen verlaten. De in beslag genomen wapens en munitie zijn aan boord teruggebracht. Een en ander is door de douane verzegeld; de zegels zullen eerst worden verbroken wanneer het schip buitengaats is. RONSELARIJ TE ROTTERDAM. Voor de linksche strydmacht in Spanje. De N. R. Grt. schrijft: Bij de Rotterdamsche rivierpolitie kwamen den laatsten tijd telkens klachten binnen, dat er aan boord van Rijnschepen in de Rotterdam sche haven pogingen in h%t werk werden ge- steld om menschen te vinden, die genegen wa ren dienst te nemen bij de linksche partijen in Spanje. Daar sedert eenigen tijd het bevor- deren van het dienstnemen bij de strijdmach- ten in Spanje strafbaar is, heeft de rivier politie direct alle middelen in het werk ge- steld om de gegrondheid van de klachten te onderzoeken. Dit heeft thans geleid tot aan- houding van eenige person en, tegen wie pro- ces-verbaal is opgemaakt. Bij het eerste onderzoek kwam reeds vast te staan dat de 36jarige S. W. K., wonend aan de Wolphaertsbocht te Rotterdam, betrokken was bij de zaak. Deze man, van beroep soms koopman, of havenarbeider of verzekerings- agent en die ook wel steuntrekker was, ventte langs de schepen met scheermesjes en zoo- doende kwam hij in kennis met talrijke perso- nen. K. maakte dan een praatje over politiek en zoo terloops polste hij de menschen hoe zij over Spanje dachten. Wanneer hij dacht, dat er wel iets in zou zitten, stelde hij ronduit de vraag, of zij er misschien voor voelden, om naar Spanje te gaan. Deze K. nu werd door de politie geschaduwd, waarbij bleek, dat hij verscheidene malen op straat samenkomsten had met een zekeren A. A. v. d. R., een 36- jarigen havenarbeider-varensgezel, die een van de vooraanstaande leden van de commu- nistische partij is. Het nadere onderzoek wees uit, dat K. eigenlijk tusschenpersoon was tusschen dezen A. A. v. d. R. en zij die naar Spanje wilden. Wanneer iemand inderdaad naar Spanje wilde dan zei K.: ,,Stel je maar in verbinding met A. A. v. d. R." Ook deze ontmoetingen hadden op straat plaats. Op verschillende tijdstippen zijn bij A. A. v. d. R. gezien de 34jarige schippersknecht G. P. v. E. en de 39jarige werklooze schilder J. v. d. V. Deze beide mannen zijn aangehouden en uit het verhoor bleek toen, dat A. A. v. d. R. hun had beloofd, het dienstnemen in Spanje voor hen te regelen. Zij zouden ongeveer 10 per dag verdienen. Aanvankelijk was er sprake van, dat zij in de mijnen zouden werken, maar tenslotte kregen zij toch de regelrechte mede- volgt 2435); 82 dam (zw. 465)216 (5—46); 1649 (465); 4940! (546); 40—35 (46—5); 20—14 (5X30) en 35X24. No. 3. Zwart: 5, 15. Dammen op 16 en 46. Wit: 13, 17, 20, 29. Dam op 47. Overtuigd van de remise, liep zwart achter schijf 20, waarna een onverwachte „klemzet"- formatie aan wit de winst bezorgde. Deze speelt 1711! (zw. meerslag 16X33); 47X 24!! Men ziet nu de overeenkomst met het vorige eindspel. Op zwart 4623 of 4637 volgt wit 2435. Op zw. 4610 wint wit door 2447. En tenslotte op 510 volgt 2435 en 35X5! De beide klemzetten geven een idee van het systeem, dat voor uitbreiding vatbaar is, maar na de bovenstaandeuiteenzetting wel geen moeilijkheden meer zal oplevereh. Uit onze lezerskring. In de wedstrijd HoekAxel voor de compe- titie van de Zeeuws Vlaamse Dambond kwam in de partij aan het 7e bord de volgende stand voor: ZWART 1 2.3 4 5 deeling, dat zij bij de regeeringstroepen zou den worden geplaatst. Er werd een datum af- gesproken, maar door verschillende omstan- digheden werd het vertrek telkens weer ver- schoven. Definitief zouden de mannen tenslotte ver trekken op Dinsdag 13 Juli van het station Delftsche Poort, 's middags om 1 uur. De politie was ter oore gekomen, dat er dan vijf of zeven gegadigden zouden afreizen, maar tenslotte bleken alleen van E. en J. v. d. V. gekomen te zijn. Deze beiden stonden prompt om 12 uur op het Stationsplein te wachten. Tegen kwart voor e£n arriveerde A. A. v. d. R., die beide mannen van geld voorzag. Hij voegde er bij, dat zij een kaartje naar Bergen op Zoom moesten koopen en voorts, dat zij, wanneer zij eenmaal op het perron waren ge komen, net moesten doen of zij hem, A. A. v. d. R., nooit eerder hadden gezien. De beide Spanjolen-in-spe kochten een kaartje, A. A. v. d. R. ging ook het perron op en het drietal deed net of men elkaar nooit had gezien! Maar A. A. v. d. R., die later over een retourkaartje Dordrecht bleek te beschikken, scheen nog andere kennissen op het perron te hebben. Hij wisselde namelijk telkens blik- ken en teekenen van verstandhouding met een anderen man, die blijkbaar ook met den trein meemoest, en waarin de politie direct een geleider van de beide naar Spanje ver- trekkenden meende te zien. Kort daarop kwam de trein en het heele gezelschap, de twee gegadigden, A. A. v. d. R. en de vierde man, die later bleek te zijn de 33-jarige W. van R., een losse werkman, woonachtig te Amsterdam, eveneens een lid van de communistische partij en ook al voor- zieh van een spqorkaartje naar Bergen op Zoom, begaf zich in denzelfden wagen. Op dat moment had de politie gewacht. Alle uitgangen waren bezet en de vogels zaten in een kooi. De rechercheurs doken plotseling aan alle kanten op. Het viertal werd aangehouden en uit den trein gehaald, waarop zij elk afzonderlijk naar het bureau van de rivierpolitie zijn gebracht, om te ver- hinderen, dat zij nog met elkaar zouden spreken. Tegelijkertijd was S. W. K. in zijn woning aan de Wolphaertsbocht aangehouden en toen kon het verhoor van de mannen beginnen. Wat er toen te voorschijn kwam, was een aantal zonderlinge verhalen, waarvan een der mannen zelf nog het slachtoffer is geworden. A. A. v. d. R. namelijk ontkende ooit voor Spanje geronseld te hebben. Ook hij was slechts een tusschenpersoon, een bemiddelaar. Maar in dit geval was hij' er niet in geslaagd om in Spanje een anderen bemiddelaar te vin den, zoodat het hem niet gelukt was dezen mannen, die telkens weer weg wilden naar Spanje, daar een plaats te verschaffen. Ten einde raad had hij zich nu van deze mannen haast, die zy hadden, waren zij niet meer in- de gelegenheid geweest, van hun familie af- scheid te nemen. Voor zoo ver is na te gaan zijn de Wormer- veerders van Amsterdam naar Rotterdam ge- reisd en vandaar verder naar Parijs. Beiden zijn meerderjarig. Voor zoover men weet, had den geen van beiden een pas of een bewijs van Nederlanderschap. Van de Zaandammers heeft men niets ver- nomen, doch men vermoedt dat zij met den zelfden agent" meereizen als de Wormerveer- ders, daar zij ongeveer tegelijkertijd uit de Zaanstreek zijn verdwenen. Purol maakt soepel en zacht. (Ingez. Med.) VIER DIEVEN AANGEHOUDEN. Een politieagent heeft op de Vogelkade te Amsterdam een viertal werkloozen aangehou den, die daar uit een bootje zes balen suiker en een vaatje boterpreparaat haalden en op de kade sleepten. Na onderzoek bleek, dat de vier mannen, resp. 21, 22, 27 en 43 jaar oud, met het bootje het Van Hasseltkanaal waren overgevaren, waarna zij in een koekfabriek, gelegen aan de Schaafstraat, hadden ingebroken. De balen suiker en het vaatje boter hadden ze naar buiten gesleept en in het schuitje geladen. Zij waren vervolgens weer naar de Vogelkade terug gevaren, waar zij betrapt werden. De vier mannen zijn in het politiebureau opge- sloten. HANDELAAR IN BLANKI! SEAVINNEN GEARRESTEERD. De Poolsche politie heeft in den trein Boe- karest-Warschau een Armenier gearresteerd, die leider was van een intemationale bende van handelaars in blanke slavinnen. In zijn gezelschap bevond zich een drietal jonge Roe- meensche meisjes, die hij naar Rio de Janeiro wilde vervoeren. Uit het onderzoek is geble ken, dat in de laatste maanden door dezen Armenier en zijn medeplichtigen ten minste twee honderd meisjes uit Bulgarije, Roemenie, Hongarije en Polen via Gdingen naar Rio de Janeiro zijn vervoerd en aldaar verkocht. VAN EEN BAECON GEVALLEN. Een veertigjarige dame is van het balcon van de tweede verdieping van een woning In de Alexander Boerstraat te Amsterdam ge vallen, toen ze te ver vooroverboog. Zij is zwaar gewond naar een der ziekenhuizen vevoerd en korten tijd later overleden. DOOR MACHINE GEGRE1PEN EN GEDOOD. willen ontdoen door hen met een kluitje fijfc"" Dinsdagmorgen is op den Schipholdijk te irtie naar "^ieuwer Amstel de uitvoerder van het werk 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Zwarts laatste zet was 410. het riet, of liever: met een spoorkaartje naar Bergen op Zoom te sturen. Erg aannemelijk klonk zulks niet en boven dien was daar nog W. van R., de Amster- dammer, die niet alleen 66k een kaartje Ber gen op Zoom in den zak had, maar tevens nog over f 150 in contanten beschikte. Het merk- waardige was echter, dat deze W. van R. ook al steuntrekker was, en het bevreemdde de politie zeer, dat hij een zoo aanzienlijk bedrag bij zich had. Een afdoende verklaring voor het geld kon de man niet geven, maar hij ontkende hardnekkig, dat het bestemd was geweest om G. P. van E. en J. v. d. V. voort te helpen. Verder ondervraagd deed hij het zonderlinge verhaal, dat hij het geld met een loterij had gewonnen. Met een paar andere werklooze vrienden had hij namelijk in de loterij gespeeld en een prijs gekregen. Ieder had f 250 schoon verdiend. De namen van deze werkloozen weigerde hij echter op te geven. Of hij deze extra-inkomsten aan den steun had opgegeven, was de volgende vraag van de politie, waarop de man ontkennend moest ant- woorden. Daarom is hij verdacht van oplich- ting, gearresteerd en ter beschikking van de Amsterdamsche politie gesteld. Bovendien kreeg hij terzake van de ronse- larij te Rotterdam nog een proces-verbaal, evenals G. W. K. en A. A v. d. R., die verder op vrije voeten zijn gestelc^ De beide gegadigden voor Spanje, die tijdens de onderhandelingen enkele malen voorschotten hebben geincasseerd, gaan vrij uit. Ook ronselarij in de Zaanstreek. Men schrijft aan de N. R. Crt. Sedert verleden week Vrijdag zijn te Wor- merveer en te Zaandam zes jongelui verdwe nen, alien communisten, van wie men tot nu aan den Burgemeester A. Oolijnweg door de Jacobsladder van een z.g. teer-mengmachine gegrepen en meegesleurd. Toen men hem be- vrijd had bleek hij zwaar gewond te zijn aan beenen en rug. Hij is naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht, waar hij is over leden. VAN EEN PAARD GEVALLEN. Te Hengelo (G.) is een zoon van dei land- bouwer Menting van zijn paard gevallen, door- dat het dier op hoi sloeg. Tengevolge van den val werd de ruggegraat van den jongeman zoo emstig gekwetst, dat zijn onderste lede- maten geheel zijn verlamd, meldt de Msb. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht. HET STOOMSCHIP „SARKANI" WEER NAAR SPANJE. Convooi thans toegezegd. Malandagavond is het stoomschip „Sarkani" met een lading levensmiddelen aan boord, weer naar Spanje vertrokken, met bestem- ming Alicante. Zooals men weet werd inder- tijd aan de „Sarkani" convooi geweigerd, omdat men omtrent de lading geen zekerheid had. Thans is, naar gemeldt wordt, convooi van het schip in de Spaansche watereh toe gezegd. - Een door den marinestaf aangewezen en door het Ned. Bevrachtingskantoor te betalen waamemer maakt de reis van de ,,Sarkani" mede. In Gibraltar zal deze waarnemer debar- keeren en vervangen worden door een be- ambte van de non-interventie. BAGGERMOLEN GEZONKEN. Donderdagmiddag om twee uur is de bag- germolen Zuiderzee van de firma Blankevoort, aannemer der Zuiderzeewerken ten behoeve toe maar weinig had gehoord. De beide Wor- van N.O.-inpoldering, gezonken. De molen ia/runt tlierf nr» -ziin -ziiHn in inPT' mpfpr fiiPn watpr pn merveerders May en dq Wit lieten aan hun familie ter plaatse uit Parijs weten, dat ze op reis waren naar Spanje. In 6en van de brie- ven van de Wit was te lezen, dat zij in gezel schap waren van een ..agent". Door de groote Wit won nu aldus: 1. 29—23 2. 3530 3. 33X4 4. 36X18 5. 4X47 Mooi gezien! 18X29 24X44 44X31 meersl. 13X33 Van den heer F. de Koeijer te Sluiskil ont- vingen we enige tijd geleden twee problemen, waarvan er hier 6en volgt. Het andere hebben we gewijzigd en wordt binnenkort geplaatst. Zwart: 8, 10, 12, 17, 18, 20, 23, 24, 29, 30. Wit: 21, 31, 32, 37, 38, 39, 41, 43, 44, 50. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 5045 32—28 37X28 38—33 45X5 5X28 17X26 23X32 26X46 dam 29X40 meersl. 46X23 De eindstand is o.i. niet gewonnen voor wit. Wie kan de winst aantonen? Gaarne uitvoe- rige analyses. 1 en 42. Eindspel. Zwart: 25 en 26. Dam op 5. Wit: 35 en 36. Dammen op Wit speelt en forceert de winst in 7 zetten. Dit eindspel deed zich onlangs voor in een vluggertje. Wit voerde de stand achter elkaar tot winst. Zonder eindspelkennis was het een eindeloos schuiven geworden. De oplossing geven we volgende week. Raadsheergambiet. Wit: R. Charousek. Zwart: Dr. E. Lasker. NeurenWerg 1896. 1. e2e4 e7e5 2. f2f4 e5Xf4 3. Rflc4 Dd8h4f 4. Kel—fl d7d5 De zgn. klassieke verdediging is: terstond g5: Maar het offer, dat de lijn voor den Rc8 opent, geeft Zwart vrij en gemakkelijk spel. 5. Rc4Xd5 g7^g5 Rc8g4 P,b8d7 Rg4Xf3 00—6 Dh5 X g5 ligt op zijn zijde in vier meter diep water en op 500 meter uit den wal, achter den vuur- toren. De oorzaak van het zinken is nog niet bekend. Het personeel, dat zich op den baggermolen Een zeer goede, zoo niet de beste, verdedi ging bestaat in consequente figurenontwikke- ling door 5. ...Rd6, 6. d4 (dreigt e5 en Rf4:) Pe7, 7. Pc3 (e5, dan Pd5:) f6. 6. Pgl—f3 Men ziet, dat de dame niet zoo sterk staat. Dat is Wits voordeel. De eenvoudigste ver dediging van het raadsheergambiet is dan ook: Dh4| nalaten. 6Dh4h5 7. h2h4 Een aanval als in het Philidorgambiet. Maar de dreiging hg5: bestaat voorloopig evenmin als Pg5: Zwart hoeft zich dus niet te haasten met de verdediging of het doorschuiven van den g-pion. Qp g4 antwoordt Wit rustig Pel. 7Rf8g7 8. Pblc3 c7c6 9. Rd5—c4 Hier staat de raadsheer, die naar e2 terug kan, veel beter dan op b3. De zet c6 is niet sterk. Zwart wil Rg4 voonbereiden zonder b7 te verliezen. Maar Pe7 is sterker, al is de dreiging Pd5 wegens Pc3Xd5 dreigend Pc7:f niet ernstig. Men ziet, hoe het ontbreken van de zwarte dame moeilijkheden met zich mee- brengt. 9 10. d2d4 11. Kflf2 Dreigt hg5: 11 12. g2Xf3 13. h4X'g5 14. Pc3e2 De dreiging Dg3 wordt gepareerd en er dreigt nu Rf4:. Aangezien deze pion niet weg- loopt, versterkt Wit zich eerst nog tegen ver- rassingen als c5 of Pe5. 15. c2—c3 Pd7e5 16. Ddl—<a4 Pe5X<=4 17. Da4 X c4 Pg«—f6 18. Rclf4 Wit heeft nu bereikt wat hij in het konings- gambiet maar'wenschen kan: verovering van f4, goede ontwikkeling, een sterk centrum, en de koning geheel veilig. jjg Pf6d7 Een omslachtig maneuver om wat tegenspel te krijgen. bevond, kon intijds op zolderschuiten, welke in de nabijheid lagen, overspringen,« zoodat per- soonlijke ongelukken niet voorkwhmen. UIT EEN TREIN GEVALLEN. Donderdagmiddag is een militair van het eerste regiment veldartillerie N. T. uit Amstel- veen, ter hoogte van blok 1 onder Duiven- drecht uit den trein gevallen. Nadat dokter J. H. van Gortel uit Abcoude de eerste genees- kunaige hulp had verleend, is het slachtoffer dat een hersenschudding had opgeloopen, naar Amsterdam vervoerd. DE TORPEHALL VERTROKKEN. VLISSINGMN. Hedenmorgen is het stoom schip Torpehall naar Bordeaux vertrokken. Bij de sluis was tijdens de afschutting de belang stelling van het publiek zeer groot. BOEBDERIJ AFGEBRAND. Tengevolge van hooibroei is gisteravond de boerderij van den heer Akkerman te Horn- sterswaa^- tot den grond toe afgebrand. Niets kon behouden worden. De sohade wordt door verzekering gedekt. Gisteravond hoorde de bemanning van het Duitsche stoomschip Oakland, welk schip even buiten de fiieren van Hoek van Holland op zee voer, een plons. Het bleek, dat een passagier, een 24jarige jongeman van Duitschg nationali- teit, over boord was gevallen. Het schip stopte onmiddellijk. Door de roeibooten, de reddings- boot en met behulp van zoeklichten werd de zee afgezocht, echter zonder resultaat. De Oakland heeft na eenigen tijd de reis naar Hamburg voortgezet. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Gister is de lSjarige J. v. d. Velde te Lau- lerwijk door den bliksem getroffen en gedood. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. ViOORWEG. De 12jarige wielrijder, die gis- teren alhier door een personenauto werd aan- gereden en emstig gewond, is van morgen overleden. De jongen, die zich op den straat- weg bevond, in plaats van op het fietspad, is een zoon van het hoofd der Chr. school te Zui- len. De autobestuurder is afkomstig uit Wassenaar. NIET-INMENGINGSCOMMISSIE. LONDEN. Voor een voltallige vergadering der niet-inmengingscommissie heeft de voor- zitter de Britsche bemiddelingsvoorstellen in gediend, waarop de Italiaansche en de Duit sche gedelegeerden een redevoering uitspra- ken, waarin zij de voorstellen als grondslag voor de besprekingen aanvaardden. RECORD VLUCHT. DONDEN. D, ,,Calledonia" is van morgen te 8.32 uur te Foynes geland, na een vlucht van 12.07 uur. De Amerikaansche onder-staatssecretaris is gisteren te St. Jean de Luz aangekomen, op weg naar Spanje, ter instelling van een diep- gsiand onderzoek naar den burgeroorlog, waarbij hij zoowel bezoeken zal brengen aan het gebied der regeering als aan dat door ge neraal Franco is veroverd. ZOEKEN NAAR AMELIA EARHART. Gisteren hebben 42 vliegtuigen van het moe- derschip Lexington vergeefs gezocht naar het toestel van Amelia Earhart. Men vreest dat de Lexington genoodzaakt zal zijn de naspo- ringen Zaterdag op te geven, wegens gebrek aan voldoende brandstof. VLUCHT AMERICAN CLIPPER. Van morgen te 11 uur 49 minuten is de American Clipper te Botwood geland, na een vlucht, welke 16.24 uur heeft geduurd. TOKIO. Hoewel officieel de verwachting wordt uitgesproken, dat het wellicht nog mo gelijk zal zijn tot een vreedzame regeling te komen van den toestand in Noord-China door middel van reehtstreeksche onderhandelingen met de plaatselijke autoriteiten, blijkt toch uit vele omstandigheden, dat Japan zich op ern stige gebeurtenissen voorbereid. Zoo heeft de militaire leider reeds maat- regelen genomen om de reserves van het leger voor geval van nood in gereedheid te brengen. Voorts heeft de minister van oorlog een be- sluit bekend gemaakt waarbij de practische opleidingsperiode voor de leerlingen van de militaire school wordt bekort. De bedoeling hiervan is, eind Augustus 470 vaandrigs te kunnen benoemen, terwijl ook wordt gemeld, dat 15.000 man van de 12e divisie naar Dairen zijn gezonden. Tevens wordt bekend, dat de keizer zijn goedkeuring heeft gehecht aan alle door de regeering genomen stappen. 19. 20. 21. 22. Dc4a4 Da4a5 Pe2g3 Pg3—f5 a7a6 Pd7f8 Pf8e6 De7f8 Gaat de dame naar f6, dan gaat zij verloren. 22. ...Df6, 23. Re5 Dg5, 24. f4 (snijdt den weg naar d2 af) Dg6, 25. Tagl en Zwart moet een paard offeren om de dame te redden. 23. Rf4—g3 De dreiging op c7 is veel te mooi om daar geen blijvend gebruik van te maken. Er dreigt nu d5 cd5: ed5: en Pe6 kan niet weg wegens Dc7 mat. 23. Td8d7 24. Pf5Xig7 Wint geforceerd een pion. Maar a2a4, b2b4 en b4b5 is nog sterker: tegen dezen aanval heeft Zwart geen verdediging. 24Df8X;gT Pg7: dan De5 met ondekbare dreiging op b8. 25. Da5e5 Dg7Xe5 26. Rg3X©5 f7—f6 Gaat de toren weg, dan volgt Th7 27. Re5Xf6 Th8—f8 Speelt Wit nu Re5, dan volgt P.g5. 28. Thlh6 Pe6f4 Zwart verdedigd zijn verloren spel zeer goed. 29. Kf2—e3 Pf4—g2t 30. Ke3d2 Td7—f7 31. e4e5 Pg2—f4 32. Talhi Tf8—g8 Dreigt een schaakjesserie. Op Pd5, wat in de bedoeling lag, antwoordt Wit rustig Th7:. 33. c3c4 Bf4e6 Tg2f Ke3 leidt tot niets. 34. Kd2e3 Nu is het paard toch teruggedrongen. 34 Pe6—f8 35. d4d5! Beslissend. Niets kan het oprukken van de d- en e-pionnen meer tegenhouden. Ruil door cd5: cd5: helpt ook al niet. Toch was dat nog veiliger dan de tekstzet, die dadelijk verliest. 3 5Tf7-d7 36. e5e6 Zwart geeft op, daar hij door Tc7 d6 een toren, en anders de kwaliteit verliest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6