WEK DE GAL IN UW LEVER OP Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. RECHTSZAKEN. gevaareijk projectiel mee naar en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. hun doel te bereiken. Zij kenden een advo- caat, Laporte geheeten, die bevriend was met een zekere gravin Jeanne de Valois, een nakomelinge van een vroeger koningsgeslacht en nicht van Lodewijk. Deze Jeanne de Valois was getrouwd met een gewezen caval- lerie-officier, zich graaf de la Motte noemen- de. Hij was echter evenmin graaf als Cagliostro, de kwakzalver. Jeanne de Valois was een sluwe oplichtster en intriguante, meestal beladen met sohulden, doch zich steeds de middelen wetende te ver- schaffen om op grooten voet te leven. In baar kinderjaren had zij als bedelares langs de wegen geloopen, doch een medelijdende dame had haar tot zich genomen en een goede opvoeding doen geven, omdat zij van vorste- lijke afkomst was. Zij gaf voor in groote gunst te staan bij Marie Antoinette. Den 29 November 1784 was men in gezel- schap bijeen in haar salon te Parijs. Er was sprake van diamanten. Wei! siprak Meester Laporte, daar madame toch in nauwe relatie staat met de koningin begrijp ik niet, dat zij geen moeite doet om die arme Bohmers van hun collier af te helpen. Hebt gij dat snoer gezien! vroeg madame. Zeker, het is een prachtstuk. De juwe- liers hebben er jaren lang aan gewerkt, het is aan steenen alleen al schatten waard. En nu zitten zij ertmee. Mag ik de Bohmers eens met hun collier bij u zenden. Aangenomen. Eenige dagen later kwam Bohmer met het kostbare kistje, waarin het collier bewaard werd. Het werd geopend voor Jeanne. Wat een verrassing, wat een flikkering van ver- blindende stralen; duizenden veelkleurige Vlammetjes, verblindend als bliksemstralen, schoten bij de minste beweging uit die duizen den facetten te voorschijn. Dat schouwspel was de met schulden be laden Jeanne te la Motte, geboren de Vallois, te machtig. tHier lag voor millioenen voor haar oogen uitgestald. Daar moest zij haar deel van hebben. Snel is haar plan gemaakt. En nu staan we voor het begin van de grootste zwendelcomedie, die misschien als voorbeeld gediend heeft voor de groote zwen- delaffaire, die in onze dagen als de zaak- Stavinsky in de belangstelling van heel Europa gestaan heeft. Met Jeanne de Valois, nazate van een Fransch koningsgeslacht, als regisseuse, bracht deze oplichterjj later schuldigen en on- schuldigen in de Bastille. Het is het voorspel van den martelgang van twee gekroonde hoofden naar de trappen der guillotine. lEenige dagen later had Jeanne met de juweliers een nieuw onderhoud. In die paar dagen had zij haar veldtochtsplan opgesteld. Het snoer zal waarschijnlijk al binnen enkele dagen gekocht worden, mijnheer Boh mer. Een groot en machtig heer zal het van u koopen, maar alles moet geheim blijven. We zullen samen de verkoopvoorwaarden op- stellen. Jeanne zou als tusschenpersoon optreden. Voor haar bemoeiingen wilde zij niets hebben, zij deed het alleen om de Bohmers te helpen. Maar mond dicht. Haar naam mocht er niet in gemengd worden. Niemand zal iets te weten komen. Aldus geschiedde den 21 Januari. Drie dagen daama brengt Jeanne met haar man een bezoek aan de Bohmers en meldt dezen, dat kardinaal Prins de Rohan bij hen zal komen. Opgepast, haar naam niet noemen. Wees gerust, madame. iBeiden gaan heen. Kort daarop arriveert de kardinaal. Madame de la Motte heeft hem wijs gemaakt, dat de koningin het collier wil koopen zonder dat de koning er van af weet. IZij moet echter cre- diet hebben, want op 't oogenblik heeft zij geen geld beschikbaar. Nu heeft zij een tus schenpersoon noodig, die met zijn naam en positie dat crediet wil dekken. Als zoodanig heeft de koningin aan prins kardinaal de Rohan gedacht. Wat 'n groote eer, borg te mogen staan voor een Koningin! Een brief door Jeanne de Valois geschreven en valschelijk met den naam der Koningin onderteekend, had den kardinaal doen beslui- ten de borgstelling op zich te nemen. De kar dinaal komt dus bij de Bohmers en de koop wordt gesloten, de prijs vastgesteld op 1.600.000 livres (40 millioen francs van thans), betaalbaar binnen 2 jaar in 6 maandelijksche termijnen benevens de intresten, de eerste termijn 800.000 livres betaalbaar 1 Aug. 1765. De levering zal plaats hebben 1 Februari, omdat de koningin het collier wil dragen op den dag van Maria Lichtmis (2 Febr.). De voorwaarden met de valsche handteeke- ming: Maria Antoinette, worden den kardi naal ter hand gesteld. Jeanne doet het met de waarschuwing: „De koningin heeft uit- drukkelijk den wensch te kennen gegeven, dit stuk niet uit handen te geven." Nu komt Cagliostro ten tooneele. De kardinaal raadpleegt dezen man over de aanhangige kwestie. De kardinaal laat zich door den bedrieger imponeeren. Geheimzin- nig doende bestijgt Cagliostro zijn drievoet in het vertrek van den kardinaal opgesteld. Zij deden samen aan sterrenwichelarij. In het schijnsel van honderd kaarsen orakelt Cagliostro zijn tooverspreuken. Het orakel wees uit, dat deze koop den Prins waardig was, een volledig succes zou hebben en de zeldzame talenten van den kardinaal tot ge- luk van Frankrijk en tot heil (van de mensch- heid aan den dag zou brengen. De kardinaal is gerustgesteld. Den lsten Februari wordt het juweel bij hem bezorgd. Alles is in orde. Hier is de schuldbekentenis van de koningin. Bohmer mag zich van de echtheid overtuigen. De naam .Marie Antoinette" staat er onder. Denzelfden dag komt madame de la Motte in grootte haast bij den kardinaal. Het collier? Hier is het, madame. Hare Majesteit wil het vandaag nog hebben. Good! Ik zal het haar zelf ter hand stellen. Er wordt afgesproken, dat de kardinaal madame 's avonds zal komen afhalen om samen naar de koningin te gaan. Zij heeft de comedie uitstekend in elkaar gezet. Terwijl zij samen het kostbare juweel in den salon zitten te bewonderen, verschijnt een boodschapper met een briefje. Van de Koningin! Jeanne leest het en reikt het den kardinaal over. De koningin verzoekt het halssnoer aan brenger ter hand te stellen. Alles comedie, maar de kardinaal is te goeder trouw en stelt het kistje met inhoud zonder achterdocht aan den boodschapper ter hand. Madame leidt den man persoonlijk naar buiten, komt even later terug en de kardi naal neemt afscheid. Jeanne had den kost- baren schat te pakken. De kardinaal was er in gevlogen. Wat er verder in de eerste dagen van Februari 1785 ten huize van graaf en gravin de la Motte gebeurt, kan men zich voor- stellen. Met een mes werden de kostbare diamanten ruw uit het zetsel losgewerkt. Aschwoensdag 9 Februari, wordt een partij verkocht. Graaf de la Motte trekt met een andere partij naar Engeland en Nederland, om die daar van de hand te doen. Bij alle juweliers werden be- schadigde diamanten te koop aangeboden ver beneden de werkelijke waarde. Het echtpaar de la Motte ging zich te Bar- sur-Aube vestigen. Toen de man uit Enge land was teruggekeerd, scheen het of hij paar den, rijtuigen, kostbare meubelen, kunstvoor- werpen uit den grond kon stampen. Op 42 wagens werd dit alles aan hun nieuwe woning bezorgd, Zij hielden er 6 rijtuigen en 12 paarden, lakeien en talrijke dienstboden. Het eene feest nog prachtiger dan het andere, volgde op elkander. In een reiskoets bespannen met 4 Engelsche paarden met lakeien achterop en een neger op de treeplank reden zij hun nieuwe woon- plaats binnen. Op de koets was een wapen- schild aangebracht met het devies: Rege ab avo san guinem nomen et lilia (Van mijn koninklijken voorvader erfde ik het bloed, den naam en de lelie). Uit de bedelares, die in haar prille jeugd de rijtuigen van adelijke dames en heeren tegemoet liep, om een aalmoes af te smeeken, was een groote geldverkwister geboren. Doch oneerlijk verkregen goed gedijt niet. Zoo gewonnen, zoo geronnen! Eindelijk kwam als een donderslag de ge- vangenneming van Jeanne de Valois aan al die pracht en praal een einde maken. Met al degenen, die in de affaire van het halssnoer betrokken waren, schuldigen zoowel als onschuldigen, werd zij in de Bastille op- gesloten. Haar man ontsnapte naar Engeland. Jeanne werd veroordeeld om gebrandmerkt en gegeeseld te worden. De kardinaal werd vrijgesproken, maar moest binnen een hem aangewezen klooster verblijven. Cagliostro werd eveneens in vrijheid gesteld, doch moest het Fransche grondgebied verlaten. Marie Antoinette, hoewel geheel buiten de zaak staande, had veel van haar populariteit in- geboet. Aldus eindigde de geruchtmakende geschie- denis van het halssnoer, die gedurende langen tijd de gemoederen had opgezweept en later haar weerslag vond bij het uitbreken der Fransche reivolutie. Vergadering van Dinsdag 13 Juli te 10 uur. Voorzitter de Commissaris der Koningin. Aanwezig 38 leden. Afwezig de heeren Van Bommel van Vloten, Mes, MOelker en Hame- link. Slot. Huishoudelijke voorlichting. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel tot afwijzing van het verzoek van de commis- sie voor huishoiudelijike voorlichting ten platte- lande om wijziging van het Statenbesluit tot het verleenen van ten hoogste f 1500 per jaar in de reiskosten van het personeel van op te richten cursussen. Alzoo besloten. Nog huishoudelijke voorlichting. Ged. Staten stelden voor af te wijzen het verzoek van de Commissie voor huishoudelijke voorlichting te 's Gravenhage om f 1000 sub- sidie in de ikosten van cursussen in koken, naaien, huishoudkunde en waschbehandeling en kinderverzorging. Alzoo besloten. Huishoudonderwijs. Het voorstel, dat nu volgde, was dat om ook afwijzend te beschikken op het verzoek van het comite voor Zeeuwsch-Vlaanderen ter bevordering van het huishoudonderwijs te Hulst om een subsidie van f 50 per plaats, waar huishoudonderwijs is of zal worden in- gesteld, tot een maximum van 1500. De heer VDENXNGS breekt een lans om de subsidie wel te verleenen. Het gaat om de be- langen van het arbeiderskind. Het is juist, dat de moeders het kind het huishouden moet leeren, maar alle principes zijn verouderd. De fabrieksmeisjes e.d. zijn niet in staat thuis het werk te volgen. Spr. stelt voor /500 te verleenen onder door Ged. Staten te bepalen voorwaarden. Vooral vroeg spr. de aandacht van de S.D.AJP. voor zijn amendement. De heer EDiHLJMAN verdedigt ook het ver leenen eener subsidie op verschillende gronden. O.a. zegt spr., dat de inspectrice de groote wenschelijkheid van meer van dit onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bepleit. Het gaat er om, dat het Rijk niet helpen kan, daarom moet nu de provincie het doen. - De heer BAUWENiS meent ook, dat er groote behoefte aan dit onderwijs bestaat en schaart zich aan de zijde van den heer Vie- nings. De heer DE BAARE meent, dat er reeds voldoende van dit onderwijs is. Er is toch voor dit onderwijs zeker geen aanleiding tot splitsing, dit leidt maar tot half werk. Het zou op den weg liggen van Ged. Staten beide commissies tot elkaar te brengen. Nu blijft het lapwerk, prutswerk. De heer VTHN1NGS zeide, dat men om te kunnen splitsen toch iets moet hebben om te splitsen. Hier was niets van dien aard. Er is niets op tegen de reeds bestaande samenwer- kirng te trachten nog te vergrooten en zoo mogelijk tot 6dn organisatie te komen. Nu handhaaft spr. zijn voorstel, waarin hij alleen een aanmoediging ziet. De heer DOMINICUS gaat met het voor stel mede en kan het idee-Vienings niet steu- nen, omdat hij wil afwachten wat van edn organisatie ter zake zal komen. De heer DfEKKER wil liaver spreken van 500 voor een jaar, in afwachting van de resultaten der pogingen tot samenwerking. De heer VIENINGS wil dit dan wel zoo redigeeren. De heer DIELEMAN zeide, dat de voor- lichtingsdienst bedoelt de huisvrouwen in te lichten; dat is later tot jonge meisjes uitge- breid. Het huishoudonderwijs gaat veel die- per op de kwestie in. Daarvoor bestaat de commissie voor het landbouwhuishoudonder- wijs, waarin thans niet alleen de Z.L.M., maar ook de andere landbouworganisaties zitting hebben. Nu is een schikking in voorbereiding, waarin alle landbouworganisaties, de arbei- dersorganisaties en het groene en wit-gele kruis zitting zullen hebben. De inspectrice ziet hierin een voorbereiding voor de landbouwhuishoudcursussen, maar voor vele meisjes is het ook het eenige van dit soort onderwijs. Spr. wil het voorstel-Vienings steunen. De heer VOGELAAR verdedigt het voor stel van Ged. Staten en wil geen precedenten sciheppen, maar de algemeene samenwerking afwachten. De heer VIENINGS verdedigde zijn voor stel nader, om het genoemde bedrag te geven, in afwachting wat yerder gaat gebeuren. De heer DE BAARE vroeg nogmaals of Ged. Staten de samenwerking wlllen bevor- de.ren. De heer VOGELAAR: Zeker, als dat noo dig mocht blijken. Het voorstel-Vienings werd verworpen met 19 tegen 18 stemmen. (De heer v. d. Feltz had de vergadering verlaten.) Ovememing wegsgedeelte. Ged. Staten stelden voor van de gemeente Borsselen over te nemen 1.795 K.M. van den weg Borsselen-'s Heerenhoek tegen een ver- goeding van f 359 per jaar of /8975 in eens. Alizoo besloten. Weg DolmburgWestkapelle. Nog werd voorgesteld van de gemeente Domburg over te nemen 275 M. van den weg Domburg-Westkapelle tegen f 75 per jaar of 1867 in eens. Alzoo besloten. Overname weg van Polder Walcheren. Een zelfde voorstel betreffende den zelfden weg betrof de overnamje van 5.865 M. van den polder Walcheren tegen f 1350 per jaar of 30.000 in eens. Alzoo besloten. Qpname kasgeld. Ged. Staten vroegen machtiging tot het in 1938 aangaan van een kasgeldleening van ten hoogste 2.000.000. Alzoo besloten. Rekening 1935. De rekening 1935, zooals deze in ontwerp - ter vaststelling werd aangeboden, bedroeg in ontvangst f 17.122.231,25 en in uitgaaf f 17.950.865,78, alzoo een kwaad slot van 828,546,53. Alzoo besloten. Begrooting 1936. Het voorstel tot wijziging van de begroo ting 1936 gaf in alle afdeelingen aanleiding tot bespreking van den dijkval aan de zeewe- ring van den calamiteuzen Willem-Annapol- der. Gevraagd werd hoe de toestand thans is, welke kosten met de herstelling en verdedi- ging van den dijk gemoeid zijn en of met de genomen en nog te nemen maatregelen in de toekomst inderdaad een herhaling kan wor den voorkomen. Van de zijde van Ged. Staten werd opgemerkt, dat geen volkomen zeker- heid kan worden gegeven, dat dijkval aldaar niet meer zal voorkomen. Er wordt gedaan wat mogelijk is. De kosten worden voor twee- derden door het rijk en voor een derde door de provincie gedragen. De eerste voorzienin- gen zullen resp. rond f 275.000 en 40.000 vorderen. Hieruit vloeit voort, dat er eerlang belangrijke bedragen uit het Zeeweringsfonds zullen moeten worden geput. In twee afdeelingen werden inlichtingen gevraagd nopens het vooronderzoek in ver- band met eventueele samenvoeging van pol ders; verzocht werd de resultaten van het on- derzoek in den een of anderen vorm aan de Staten over te leggen, hetgeen van de zijde van Ged. Staten in overweging werd geno men. In een andere afdeeling werd opgemerkt, dat de Prov. Staten pas mededeelingen ont- Vangen, als alles in kannen en kruiken is. Dit lid acht het beter, dat Ged. Staten een voor onderzoek instellen, daarna een behandeling door de Prov. Staten voorbereiden en vervol gens onderhandelen met de betrokken polder. Van de zijde van Ged. Staten werd het meer wenschelijk geacht de polders te raadplegen en daarna de Prov. Staten te laten beslissen. In een afdeeling vroeg een lid hoeveel het steigerrecht bedraagt, daar hij bij geruchte heeft vemomen, dat te Zijpe een zeer hoog bedrag wordt geivraagd, zelfs wordt 0,25 per persoon genoemd. Van de zijde van Ged. Sta ten werd opgemerkt, dat het recht 10 cent per persoon bedraagt en dat te Zijpe ook een steiger van de R.T.M. is. Het lid der Prov. Staten zal deze zaak nu nader onderzoeken. Voorts deelde hij mede, dat er op de Oos- terschelde een kleine veerdienst is van Zie- rikzee naar Colijnsplaat. Terwijl de Provin cial bootdienst zoo goed als geen personen- vervoer heeft, trekt de bedoelde veerdienst nagenoeg alle personenvervoer tot zich door de lage tarieven. Is het niet mogelijk daarin verandering te brengen? Van de zijde van Ged. Staten wordt opgemerkt, dat het college bekend is met de aanwezigheid van den be- doelden veerdienst, doch dat er heel moeilijk maatregelen tegen te nemen zijn. De exploi- tante van dezen dienst is verplicht volgens de wet op de openbare vervoermiddelen een af- vaartlijst te publiceeren. Dit kan wellicht een middel zijn om dezen ongeregelden dienst in te perken. Een ander lid merkte op, dat concur rence tusschen autobusdiensten en overheids- diensten door Ged. Staten onmogelijk kan worden gemaakt. Kan zulks in dit geval ook niet? Nog weer een ander lid vraagt of door een provincialen busdienst van Wolphaartsdijk naar Colijnsplaat, de reizigers naar Colijns plaat niet geholpen kunnen worden. De ge- melde veerdienst heeft op den Provincialen bootdienst voor, dat de reizigers rechtstreeks naar Colijnsplaat worden vervoerd. Van de fcijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat het een noch het ander uitvoerbaar is. In hun antwoord op het algemeen verslag deelen Ged. Staten mede, dat de dijkval aan de zeewering van den calamiteuzen Willem- Annapolder totaal 566.500 voor herstel zal vorderen. Ten aanzien van W. Zeeuwsch-Vlaanderen is een onderzoek ingesteld nopens eventueele samenvoeging van polders. Ingevolge art. 13 /van de Waterstaatswet 1900 zijn daarop d§ polders gehoord. Met betrekking tot even tueele vereeniging van polders op Schouwen is een vooronderzoek gaande. De opmerkingen omtrent het steigerrecht, hebben Ged. Staten aanleiding gegeven tot het instellen van een onderzoek. Hierbij is komen vast te staan, dat het steigerrecht overeenkomstig de desbetreffen.de verorde- ning wordt ingevorderd. Echter zijn de stei- gerrecht-ontvangers te Zijpe en Stavenisse tevens agent van verschillende bootdiensten, waarvoor zij een vast maandgeld, gecombi- neerd met een procentgewijze belooning, ge- baseerd op de vrachtloonen van passagiers en goederen, dan wel een bedrag per aankomen- den en vertrekkenden passagier en een zeker percentage van de goederenvrachten ontvan- gen. De steigerrechten die ingevolge de voorschriften van het desbetreffend reglement verschuldigd zijn door de vervoersondernemin- gen en niet door de aan- of afgevoerde reizi gers kosten te samen met de belooning van de agenten, die ondernemingen f 0.15 tot 0,25 per persoon. Hiermede is het ontstaan van het gerucht verklaard. De heer DE BAARE zeide, dat de Staten- leden toch zeker gaarne de motieven van samenvoeging van de polders in Z. Vlaanderen kennen. De heer DIELEMAN zeide, dat voor zoo iets een minitieus onderzoek moet plaats heb ben. Aan het voorstel wordt voortgewerkt en 't zal zoo mogelijk tegen de najaarszitting gereed zijn. Steeds komen echter nieuwe vragen ook van andere deelen der provincie terzake deze materie, binnen. De heer DE BAARE bedoelt dat men eerst weet wat in principe voor de samenvoeging pleit. Eerst dan kan men de practische uit- werking beter beoordieelen. De wijzigingen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hiema sloot de Voorzitter de zitting in naam der Koningin. Na afloop maakten de leden der Staten een boottocht op de Wester-Schelde. TE LIGHT BROOD GEBAKKEN. Voor den waarnemend kantonrechter te Amsterdam, mr. dr. E. W. Catz, hadden zich eenige bakkers te verantwoorden, die ge- lijk uit het voorgeschreven scheikundig on derzoek was gebleken -te licht brood voor- radig hadden gehouden. Het ontbrak door- gaans aan de, volgens d'e Warenwet ver- eischte, hoeveelheid droge stof, terwijl in een ander geval de hoeveelheid melkpoeder bene den normaal was gebleven. Geldboeten, va- rieerende tusschen tien en vijf en twintig gul den werden opgelegd, subsidiair vier tot tien dagen hechtenis. In een der in behandeling komende zaken maakte de kantonrechter de algemeene op- merking, dat 't verweer der verdachten omtrent slecht werkende schalen e.d. hem zeer weinig geloofwaardig voorkwam en dat ongetwijfeld een zeker opzet in het spel was geweest om den niets vermoedenden consu- ment te weinig waar voor zijn geld te geven. De groote moeilijkheden in het bakkersbedrijf, algemeen bekend als nog steeds voortduren- de, konden aan dit laakbaar streven nauwe- lijks vreemd zijn geweest. CYAANGASVERGIFTIGING. Aan de Boorlaan te 's Gravenhage staat een zeer oud militair gebouw, dat langen tijd buiten gebruik is geweest. Daar de genie het gebouw weer in gebruik wil nemen en het onbruikbaar geworden is door de houtworm, die er zich in genesteld heeft, trad men in contact met den gemeente- lijken ontsmettingsdienst, die, zonder een vol ledig succes te garandeeren, de zuivering ter hand nam. Het vernietigen van houtworm is een zeer moeilijk werk. De ontsmettingsdienst was voornemens die vernietiging te probeeren met cyaangas waarmede men te voren bevredi- gende proeven had genomen. In samenwerking met de genie werd alzoo een plan voor cya- neering opgemaakt, waarbij zeer bijzondere voorzichtigheidsmaatregelen getroffen waren. Dinsdag zou dit plan worden uitgevoerd en alles stond dan ook daartoe gereed. Nu ontstaat dit gevaarlijke gas, door het dompelen van cyaannatrium in verdunde zwa- velzuur. Verscheidene tonnen met zwavelzuur stonden in het gebouw en boven deze vloei- stof hing cyaannatrium aan touwen, die te voren op voldoende sterkte beproefd waren. Men was nu juist van plan cyaan te gaan ontwikkelen, doch te voren werd het huis nog even geinspecteerd. Terwijl zich zeven personen op de bovenverdieping bevonden, klonk van beneden de alarmkreet, dat zich reeds gas aan het ontwikkelen was. Hierop liepen de inspecteerenden als hazen naar be neden. Om het terrein te kunnen verlaten moesten zij langs een smalle ladder over een muur klimmen. Men kon natuurlijk niet alien gelijk over deze ladder. Twee heeren, namelijk dr. Boelens en de opzichter van Royen liepen terug om te trachten, langs een anderen weg het terrein te verlaten. Zij moesten daarbij een ton passeeren, waaruit gas ontsnapte. Een ontsmetter had namelijk de tegenwoordigheid van geest gehad, deze ton op te nemen om te trachten die naar buiten te dragen. Door in- ademing van gas was hij genoodzaakt ge weest, de ton bij den uitgang neer te zetten. Dr. Boelens en de heer van Royen werden, even nadat zij het gebouw verlaten hadden', verlamd neergeslagen. Na een deskundige be handeling kwam en zij echter spoedig bij en zelfs hebben zij daama weder hun dienst kun nen doen. Dit gevaarlijke avontuur is dus nog zonder groote ongelukken afgeloopen. Het ontijdig ontsnappen van het gas is ont staan doordat een paar druppels zwavelzuur een touw hebben aangevreten, waardoor dit gebroken is. AUTO MET 90 KINDEREN BEZWIJKT In de Litausche stad Utena is van een vrachtauto, waarin 90 kinderen gezeten wa- ren, tijdens het rijden door een bocht een zii- wand bezweken. zoodat bijna alle kinderen op den weg geslmgerd werden. Acht en twin- tig hunner werd min of meer emstig gewond. TIEN SCHIPBREUKELINGEN OPGEfPIKT. wft red,dinfsb<)0t "Ranger"' uit Liverpool heeft op de Iersche Zee de uit tien man be- V anning Van een Re^isch motor- chip, die m een sloep ronddreef, opgepikt Haar schip was in een dikken mist omgesla- funneen Zriddaenden SlCChtS ter^uwernood HUIS GENOMEN. stramlk<irBrv!ifhe souvenir-jager heeft van het tipl rr^p/ graafschap Essex een pro*c- genomen ?6er eXpl°Sieve Iadin? ™ee naar huis De autoriteiten weten het nog niet. Tot dus- ver is, sinds het projectiel verdween, nog ner- gens een souvenir-jager in de lucht gevlogen en evenmui is het, zooals de politie draadloos geven61"2 gevonden voorwerp aange- Shoeburyness in Essex zijn met deze pro-jectielen van een nieuw type op het strand proeven genomen. De projectielen zijn echter met ontploft, waarop de militairen er een waarschuwingsbordje bij plaatsten, in af wachting dat de genie ze zou demonteeren Toen echter den volgenden ochtend manschap- pen der genie arrriveerden, vonden zij drie waa.rschuwingsbordjes, maar nog slechts twee projectielen. Klaarblijkelijk had de waarschu wing op den laten strandwandelaar de omge- keerde uitwerking gehad. WILDE STIER. Toen personeel van den slager v. d. W. te Leeuwarden een tweejarigen stier die geslacht moest worden, uit den stal bij den veehande- laar v. d. L. wilden halen, is het dier wild ge worden. Het viel zijn begeleiders aan. De zoon van den slager werd tegen een deur gedrukt en vrij emstig gewond aan een arfn. De stier wilde toen een der andere mannen op de horens nemen. doch deze wist tijdig op zij te springen. Daar ook het touw van den neus- ring gebroken was, had men het dier niet meer in bedwang. Men had het alleen nog vast aan een touw rond de horens. Daar men echter inzag dat wanneer men den stier los- liet, deze groot onheil zou stichten, daar zich mmiddels een groote menigte nieuwsgierigen had verzameld, bond men het met gevaar voor eigen leven vast aan een zware machine. On- middellijk is de marechaussee gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse verscheen en het dier met enkele schoten heeft neergelegd. ROODVONK TE ZAANDAM. Te Zaandam doen zich op enkele scholen gevallen van roodvonk voor die evenwel niet van kwaadaardigen aard zijn. Teneinde uit- breiding te voorkomen heeft men den rnaat- regel getroffen de vacantie te vervroegen en Elken dag moet Uw lever een liter gal in de inge- wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on- voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be- derft. Er vormen zich gassen in Uw iichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo- thekers en drogisten in flacons van /0.75. (Ingez. Med.) de scholen waar de gevallen voorgekomen zijn, te sluitep. Voorloopig betreft dit alleen de katholieke meisjesschool en de twee bewaar- scholen. INSTORTING IN EEN ZANDERIJ. In de zanderij te Alteveer, gemeente Nieuwe Pekela is een emstig ongeluk voorgevallen. Nadat een zandinstorting drie mannen had bedolven, die echter ongedeerd te voorschijn konden worden gebracht, kwam even later opnieuw een instorting voor, op eenigen af- stand van de vorige. Hierbij werd de 18jarige H. K. uit Alteveer onder een groote hoeveel heid zand begraven. Het duurde geruimen tijd, voordat men het slachtoffer had bevrijd. Toen het eenmaal zoover was, waren de levens- geesten echter reeds geweken. EEN LIJKENHUISJE ALS BRANDKAST. In het St. Leonardusgesticht te Oss over- leed dezer dagen de doodgraver van het r.k. kerkhof aan den Eikenboomgaard aldaar. De oude man, die zijn laatste levensdagen in ge noemde inrichting had gesleten, had voordien steeds in kommervolle omstandigheden ge- leefd. Slechts weinige oogenblikken voordat hij de laatste adem uitblies, deelde de ster- vende aan het verplegend personeel mede, dat hij nog eenige spaarduitjes bezat, die hij wel op een zonderlinge plaats had bewaard, n.l. in het lijkenhuisje op het kerkhof. Deze mede- deeling verwekte niet geringe verwondering, doch men ging op de aangewezen plaats zoe- ken en vond aanmerkelijk niets. Toen men evenwel in een hoek van het gebouwtje begon te graven, bleek het lijkenhuisje een ware schatkamer te zijn. Niet minder dan vier dui- zend gulden aan contant geld werd opgegra- ven. Aangezien de overledene geen naaste familie bezat, komt deze onverwachte erfenis thans aan eenige verre familieleden ten goede. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EEN EN ANDER OVER VITAMINE A EN HET OPFOKKEN VAN KUIKENS. WIe hebben nu de gevaarlijkste ziekte die onze aankomende jonge hennen en hanen be- dreigt, de coccidiosis, uitivoerig besproken en ik hoop, dat men aan de hand van mijn ad- viezen de halfwas dieren gelukkig door dezen tijd heen brengt. Verder heb ik er op gewezen dat het nu ook tijd is om de dieren tegen den herfst ongevoelig te doen zijn tegen diphtherie. Ze moeten dus nu ingeent worden en we kunnen wel zeggen dat het enten in vollen gang is. De pluimveebladen staan vol met advertenties van de entstof. De prijzen der entstof voor het zelfenten zijn uiterst laag en bedragen van 1,25 voor 100 kippen tot 9,50 per 1000 kippen. Ik raad het zelf enten niet aan, het is beter dit werk door den dierenarts te laten verrichten, wat ook niet duur behoeft te kosten. Maar in elk geval; in dezen tijd moet er geent worden, men moet niet wachten tot den herfst of wat nog erger is, totdat de ziekte er is. De dieren lijden thans als ze voorzichtig opgevangen worden, heel weinig van de ertting, het weer is gunstig en werkt mee om ze door de eerste drie weken na de enting, waarin ze gevoelig zijn, heen te brengen. Juist in deze drie weken als de ent stof op het Iichaam inwerkt kunnen de die ren bij ongunstig weer heel gemakkelijk van streek geraken en daarom moet men ze enten als het weer nog gunstig is. Er komt nog bij, dat kippen, die reeds aan den leg zijn, door de enting een terugslag in den leg kunnen ondervinden en daar heeft men nu ook geen last van. Daarom nu enten. Als nu de dieren goed en wel alle bezwaren overwonnen hebben moeten we zorgen, dat ze ook in hun lichamen alle stoffen opge- nomen hebben die noodig zijn om een flinke leg te kunnen beginnen en vol te houden. Jammer genoeg hapert het daar wel eens aan. De voedingsleer heeft tot nu toe te veel gelet om de kuikens snel te doen groeien, doch lette er te weinig op, dat die kuikens ook sterk en weerstandbiedend moesten zijn. Met veel eiwit en zetmeel worden de kuikens gr«ot gebracht, maar de stoffen waar het om gaat, de vitaminen en mineralen zijn niet in vol doende mate aanwezig. Het gevolg is dat der- gelijke dieren, als ze aan den leg gaan, gauw uitgeput geraken, allerlei ziekten ten offer vallen en in het voorjaar eieren leggen waar geen behoorlijk kuiken zich in ontwikkelen kan. De voeding der kuikens en aankomende jonge hennen moet rijk zijn aan mineralen en vitaminen en in dit verband zijn proeven, die onlangs in den staat Washington genomen zijn, zeer interessant. Men heeft daar n.l. be- paald den invloed van het vitamine A op den groei en de gezondheid der kuikens en dit vitamine, dat meer en meer op den voor- grond komt, is daarom van zooveel belang, omdat het ook een grooten invloed heeft op het weerstandsvermogen ivan het Iichaam. Het is een vitamine dat in groene jonge planten veel voorkomt en veel samengaat met een gele kleur zooals die ook in penen voorkomt, het z.g. carotine. Daar het vitamine zelf moeilijk nauwkeurig scheikundig te bepalen is, wordt zelfs heel vaak alleen het carotine- gehalte bepaald en daarna het aantal z.g. eenheden van het vitamine berekend. Ook levertraan bevat een flink gehalte aan vitamine A en lang voordat men iets wist van de vitaminen had men reeds de gunstige wer- king van levertraan op den groei van kuikens geconstateerd. Levertraan bevat naast A- vitamine ook een hoog gehalte aan vitamine D, wat weer een rol speelt bij de kalkfos- forusstofwisseling in het Iichaam. Bij de proe ven die ik bespreken wil heeft men als bron van vitamine A gebruik gemaakt van kunst- matig gedroogde alfalfa (een soort klaver- meel) en de resultaten zijn, zooals we zien zullen, wel uiterst interessant. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3