Bruin staat sportief. TER NEUZEN, 16 JULI 1937. Met vacantie? Het halssnoer van de Koningin. NA HET SOCIALISTISCHE TE MARSEILLE. CONGRES Als een enkel lichtpunt aan den overigens toch wel erg bewolkten kernel in Europa, kan men schrijft de N. R. Crt.'de verstevi- ging van de positie der nationale regeeringen beschouwen. lets nieuws is dat niet; de een- keid wordt altijd grooter naarmate het gevaar toeneemt. En de klijdschap, die men daarover kan hebben, wordt behalve door de weten- echap, dat de oorzaak weinig opwekkend is, nog getemperd door de zekerheid, dat de oude gescbillen daarmede werkelijk niet uit de wereld zijn. Zij sluimeren slechts om bewaard te blijven voor latere dagen. Alleen AMILDA-zonnebruincreme bevat Pigmentol dat Uw buid, 66k bij geen zon, direct mooi bruint en zonnebrand voorkomt. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) Het rumoer rond het Belgische kabinet kan men wel als opgelost beschouwen, nu de Lave- leye zijn ontslag heeft aangeboden. De agita- tie tegen het kabinet van Zeeland was toch vooral tegen den persoon van den minister van justitie gericht. Nu hij vervangen wordt, zal het voorloopig wel weer gaan. A1 is door ver- scheidene kwesties in het Belgische volk een foeweging ontstaan, die wel niet zoo spoedig meer tot rust zal komen en waarmede de regeering nog heel wat te stellen zal hebben. Maar richten wij onize schreden naar de Zui- delijke buren, naar de oevers van de Middel- landsche Zee, waar zoo juist te Marseille het socialistische congees werd beeindigd. Deze samehkomst van de socialistische partij was van beteekenis voor de positie van het kabinet Chautemps. Zou zij de samenwerking met de radicalen in dezen vorm hebben verworpen en de houding van de Kamerfractie en de minis ters hebben afgekeurd, dan zou Chautemps' kabinet dadelijk gevallen zijn. En nukan het trachten zijn hoogst ondankbare taak te vervullen met een halfslachtige socialistische medewerking, een partij die eenerzijds zegt loyaal te willen medewerken, maar anderzijds een reeks plannen aankondigt, die juist vol- doende is voor den gemiddelden Franschman om in Chautemps' regeering even weinig ver- trouwen te stellen als in haar voorgangster. Wat Chautemps noodig heeft om te slagen met de verwezenlijking van zijn financieel pro gram is voor alios vertrouwen. Het Fransche volk moet in al zijn geledingen de overtuiging hebben, dat het kabinet geen regeering is ten gunste van doze of gene maatschappelijke klasse, dat het land niet langer bergafwaarts zal gaan. Alleen ibij voldoende vertrouwen zal Frankrijk zich kunnen herstellen en zou het oeconomisch leven kunnen verbeteren, wat een essentieele voorwaarde is voor het welslagen van het harde program van Bonnet. De radicalen op zichzelf zijn daartoe in staat. De wijze, waarop de Senaat aan Chau temps de volmachten gaf, bewijst dat hier het vertrouwen aanwezig is, dat daarvan geen misbruik gemaakt zal worden. Maar ten slotte zijn de radicalen om te kunnen regeeren weer afhankelijk van de socialisten die een der voor- naamste onderdeelen van het volksfront vor- men. Hun wil en hun plannen hangen steeds als het zwaard van Damocles boven de toch al twijfelachtige kans op succes van Bonnet's straffe maatregelen. Het socialistische congres heeft de hand- having van de socialistische ministers in het kabinet goedgekeurd, evenals het beleid van Blum. De facade van. de regeering is dus ge- red. Maar de verwarring aan de binnenzijde is er niet min'der om geworden. De moties, die aan het congres waren voor- gelegd, onderscheidden zich slechts daarin, dat de een nog verder van de werkelijkheid af- week dan de ander. Wel verwierp het congres de uitersten de moties van Bracke en Pivert die de socialisten uit het kabinet wilden doen treden. Maar ook de met groote meerderheid aanvaarde motie BlumFaure gaat nog ver genoeg en is zeker niet bemoe- digend voor hen, die een beroep doen op alle Franschen, om eensgezind den toestand van het land te verbeteren. Slechts onder de over- weging, dat deze motie toch wel in de eerste plaats moest dienen om Blum's echec te ver- zachten, en dat men nog ver af is van haar verwezenlijking, die weer nieuwe wanorde zou scheppen, kan men nog vertrouwen hebben in de taak, die Chautemps en Bonnet op hun schouders heibben genomen. In de motie Blum wordt de schuld van het mislukken van het volksfront-experiment op de kapitalistische krachten geschoven, gelijk men niet anders zou verwachten. Maar niet tevredien met deze constateering draagt het congres het partiijbestuur op het initiatief te nemen voor een uitbreiding van het volks- frontprogramma in den uitgebreidsten zin. Het tegenwoordige programma, zoo heet het, is niet voldoende om de onafhankelijkheid van de 'democratische regeering te garandeeren tegenover de financieele en industrieele oli garchic. Daarom is een bevrijding van de staatsfinancien noodig, die de continulteit en effectiviteit van de hervormingen zal verzeke- ren. Dit alles klinkt wel zeer vaag, maar is waarlijk niet in staat vertrouwen te wekken. Dat de Fransche socialisten nog steeds het partijprincipe voor het landsibelang laten gaan, blijkt ook uit andere gedeelte uit deze motie. Waar het nemen van maatregelen wordt be- pleit, opdat de tegenstand van den Senaat voor goed gebroken zal zijn en, zooals het hier heet, het laatste woord altijd aan het algemeen kiesrecht zal zijn. Terwijl ten slotte op oeco nomisch gebied de staatscontrole wordt ge- vraagd over de belangrijkste bedrijfstakken. Wat van dit laatste verwezenlijkt zal worden, valt moeilijk te voorzien. Maar dat het een wapen in de hand der socialistische ministers is, blijkt wel reeds uit het feit, dat de toestem- ming voor de verhooging der spoorwegtarieven slechts is gegeven op voorwaarde, dat de par- ticuliere ondememingen in een door den staat gecontroleerde maatschappij zullen worden ondergebracht. Op het gebied der buitenlandsche politiek nam de partij een motie aan, die evenzeer in strijd is met de politiek der regeering. Want zij stelde zich achter de besluiten der inter- nationales en verklaarde zich een volledige vrijheid van wapen- en munitievoorziening aan Spanje. Zoo was het resultaat van Marseille niet hoopgevend. Want met de goedkeuring van de toetreding der socialisten in Chautemps' kabi net, verkreeg Blum ervenzoovele volmachten, die nieuwe onrust moeten brengen. In den strijd tusschen nationaal- en partij-belang is het laatste voorloopig nog het sterkst ge- bleven. GESLAAGD. Bij het te Breda gehouden examen van de Pitmanschool, slaagde voor het diploma B kantoorstenografe, systeem Groote, onze stad- genoote, mej. Bertha Reuneker. GEMEENTERAADSZITTING TE TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden vergadering waren afwezig de heer Den Hamer met en de heer De Vos zonder kennisgeving. Na vast- stelling van de notulen der vergadering van 22 April werd mededeeling gedaan van ver schillende ingekomen stukken, welke goed keuring betroffen van genomen raadsbesluiten. Een verzoek van het bestuur van het R. K. ziekenhuis te Sluiskil, om in verband met een tekort ontstaan door de verbouwing een ver- hoogde subsidie te verleenen werd overeen- komstig het voorstel van Burg, en Weth. afgewezen. Alvorens dit besluit genomen werd, was een breede discussie gevoerd, naar aanleiding van dit voorstel, ingeleid door den heer Colsen, die de instelling van een raads- commissie wenschte, om den toestand van het ziekenhuis te onderzoeken, ook hoe men tegen over deze instellingen staat in andere plaat- sen, b.v. in Tiltourg en Bergen op Zoom, en dan daaromtrent tegen de behandeling der begrooting voor 1938 rapport uit te brengen. Meerdere leden zagen evenmin als Burg, en Weth. de noodzakelijkheid eener commissie in. De heer Van Driel gaf in overweging een subsidieering met als basis de subsidie aan het ziekenhuis in de kom, in verband met de ver- houding van het aantal op de R. K. lijst bij de verkiezingen uitgebrachte stemmen, welken maatstaf andere leden niet zuiVer vinden, aangezien het ziekenhuis te Sluiskil niet uit- sluitend wordt gebruikt door Katholieken, evenmin als dat in de kom uitsluitend door Protestanten. De heer Scheele achtte het een bazwaar, dat men eerst gaat bouwen, zonder de gemeente in eenig opzicht er in te kennen, en dan, als men tekort komt, wel bij de ge meente om geld komt. Het ziekenhuis te Sluiskil dient echter in zijn opzet ook niet uit sluitend voor dat deel van Ter Neuzen, en het zou z.i. op den weg liggen, om bij de omlig- gende gemeenten iBhilippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe en Axel om een bewijs van erkentelijfcheid aan te kloppen, zooals dat van wege Ter Neuzen reeds wordt verleend. De heer Lambrechtsen van Ritthem meent„ dat het bestuur zelf haar financieelen toestand behoort uiteen te zetten, en het niet op den weg van den raad ligt, daarnaar een onder- zoek te gaan instellen. Het voorstel-Colsen werd met 10 tegen 3 stemmen verworpen. Over een subsidie-aanvraag der R.K. fanfare te Sluiskil zal bij de begrooting voor -1938 worden beslist en de afd. Ter Neuzen van den Ned. Protestantenbond, 'die een lokaal vroeg voor jeugdwerk kreeg nul op rekwest, omdat men meent, dat het geen aanbeveling verdient gemeentelokalen ter beschikking van particu- liere vereenigingen te stellen. Een tweede punt dat discussie uitlokte was een adres van den leverancier van een kip- wagen voor den reinigingsdienst, den heer VerlindeHoebe. Deze beweert den bestelden wagen met een betere kip-installatie te hebben gemaakt dan hem besteld was, hetgeen hem echter een schade van 346 heeft berokkend. Hij vraagt, hem deze alsnog uit te keeren. Tegenover het afwijzend voorstel vein Burg, en Weth. werd het verzoek verdedigd door den heer Van Hecke, die iblijkbaar van oordeel is, dat uit billijkheidsoogpunt de hoogere waarde die de wagen heeft verkregen aan adressant zou moeten worden betaald, doch die boven- dien ibezorgd is, dat, als de betrokkene in deze kwestie arbitrage vraagt, het aan de gemeente veel geld zal kosten. De Voorzitter gaf te kennen, dat Burg, en Weth. die zorg niet kunnen deelen. Adressant heeft destijds aan genomen aan de gemeente te leveren een goed werkenden wagen, tegen een aangegeven datum. Bij de proefneming bleek, dat de wagen niet voldeed en hadden Burg, en Weth. dus het recht gehad, den wagen zonder meer niet te accepteeren. Den leverancier is toen verlenging van den leveringstermijn toege- staan. Ware dit niet geschied, dan zou hij met den wagen zijn blijven zitten. Dat uitstel, dat later nog eens verlengd is, omdat het toen nog niet was gelukt een voldoende kip-instal- latie voor den wagen te vinden, heeft aan de gemeente reeds geld gekost Door ten slotte 'n wagen aan de gemeente te leveren die voldoet, heeft de betrokkene niets meer gedaan dan wat hij had aangenomen. Er is geen sprake geweest van het maken eener wagen naar een te verstrekken teekening, hetgeen de heer Van Hecke beweerde, doch de conditie was, dat een wagen zou geleverd worden die aan dezelfde eischen voldeed als die welke reeds in het bezit der gemeente was en dat zulks uit de beproeving ten genoege van Burg, en Weth. moest blijken. Burg, en Weth. hebben eerst den wagen afgekeurd en later, toen deze aan de te stellen eischen voldeed, voor de gemeente aanvaard. Zij achten de gemeente niet verplicht meer dan het overeengekomen bedrag te betalen. Van daar hun afwijzend voorstel. De heer Lambrechtsen van Ritthem deelde mede, uit het publiek dat hiervan kennis draagt, reeds waarschuwende stemmen te hebben vernomen, dat de raad, op het verzoek ingaande, een gevaarlijk precedent zou schep pen, als het beginsel ingang vond, dat de gemeente de risico van hen die iets van haar aannemen zou op zich nemen. Het gevolg zou dan worden, dat bona fide inschrijvers er zich niet meer voor izouden laten vinden. Met de stemmen van de heeren Riemens, Van Hecke en Colsen tegen, is het afwijzend voorstel aangenomen. Op een verzoek van de Middelfoare school- vereeniging te Hulst om een extra-subsidie ter dekking van het tekort harer Handelsschool zal bij behandeling der begrooting voor 1938 nader worden beslist. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Duurinck ter zake trokken Burg, en Weth. hun afwijzend voor stel voor het oogenbiik in. Daarop kwam in behandeling de door Burg, en Weth. ontworpen precario-verordening, een verordening die in verband met een door den Minister van Binnenlandsche Zaken gestelden eisch moet worden vastgesteld, doch waar- voor blijkbaar de animo niet groot is. De heer Lambrechtsen van Ritthem sprak het al aanstonds uit, dat hem deze verordening niet sympathiek is, omdat zij in hoofdzaak drukt op den middenstand, die het toch al zoo kwaad te zeggen heeft, enkele andere leden vielen hem hierin bij, doch de heer Colsen deed er nog een schepje op, door voor te stellen* onder die omstandigheden de verordening maar te verwerpen. De Voorzitter bracht echter onder het oog, dat men dan in de toekomst een rechtsgrond mist voor de verschillende heffingen en het toch in het algemeen belang moet worden geacht, dat ten aanzien dier heffingen een vasten regel wordt ingevoerd. Acht men de cijfers te hoog, dan kan men ze amendeeren. Burg, en Weth. hebben hun voorstel op de bestaande cijfers gebaseerd, zij komen voor het totaal ongeveer tot hetzelfde resultaat, doch in sommige gevallen zullen ibepaalde personen iets meer, anderen iets minder moeten betalen. De heer Van Driel bracht in verband met NA IEDEREN MAALTIJD BENAUWD EN OFGEBLAZEN. ,Voelt zich thans weer flink en levenslustig. t ,,Zoodra ik wat ouder begon te worden, kreeg ik na iederen maaltijd steeds een benauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam hier- tegen een proef met Kruschen Salts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel mij thans veel flinker en levenslustiger. De kleine dagelijk- sche dosis Kruschen houdt mijn geheele orga- nisme op peil." J. B. Wanneer de afvoerorganen niet meer naar behooren functionneeren, zullen zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, die Uw orga- nisme verontreinigen en waaruit allerlei klachten kunnen ontstaan. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen, lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en geregeld worden verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alie apo- thekers en erkende drogisten a 0.40, f 0.75 en if 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- king, de naam Rowntree 'Handels Mij., Am sterdam, voorkomt. Adv. de cijfers voorgesteld voor radiodistributie een principeel punt naar voren. De exploitant is met zijn ondememing naar hier gehaald, in het vooruitzicht, dat hij eenvoudig f 50 per jaar voor zijn concessie zou heibben te betalen. Later kwam de crisis en toen het geld overal vandaan gehaald moest worden heeft hij er in toegestemd, dat ook uit dit bedrijf een aan- zienlijk hooger bedrag zou worden gehaald. Nu is de crisis echter uit, en moet overeen- komstig van achter de groene tafel gedane beloften die crisisheffing weer vervallen. Door de voorstelling in deze verordening zou het echter een blijvende belasting worden en dan zijn een eenzijdige bedrijfsbelasting, van welks invoering men 'zich hier steeds heeft onthou- den, aangezien men hier feitelij'k slechts 2 bedrijven zou kunnen treffen, dat van ,,De Hoop'' en dat van ae Fa. v. d. Sande, de eenige die hier geregeld met een oeteekenend aantal knechts werken, en zoo'n belasting ten slotte op nadeel van de werknemers uitloopt. Maar nu moet men het niet eenzijdig op dit bedrijf doen, dat door allerlei heffingen al zoo waar belast is. Hij wenschte dus het maximum te zien teruggebracht tot 50. Hij vond hierin steun bij den heer't Gilde, al stond deze blijk baar niet zoo in het teeken der principe kwestie. De Voorzitter wees er op, dat de heffing voor dat bedrijf van ongeveer /500 zou teruggebracht worden tot 300. De heer Scheele wees er op, dat de aan dat bedrijf gegeven vergunning toch ook wat waard is. De heer Lambrechtsen van Ritthem gaf te kennen een onderhoud te hebben gehad met den directeur van het bedrijf en dat dit hem aanleiding gaf de maximumheffing te stellen op f 200. Nadat de verschillende artikels der verorde ning, waarin bij amendement een aantal hef- fingsbedragen werden verminderd, waren vast gesteld, werd over het bedrag voor de radio- onderneming gestemd. Het voorstel van Burg, en Weth. werd verworpen met 8 tegen 5 stem- men, dat van den heer Lambrechtsen van Ritthem f 200 werd aangenomen met 12 stemmen tegen 1, die van den heer 't Gilde. Het voorstel van den heer Van Driel was hier- door vervallen. De raad zegde medewerking toe aan het bestuur der Vereeniging voor Christelijk onder- wijs voor aanleg van waterleiding in de lagere school aan de Jozinastraat en de U.L.O. school aan de Grenulaan. Aan den heer Verlinde deelde de Voorzitter op zijn vraag mede, dat de aanleg van water leiding in de openbare scholen ook verzorgd wordt. Naar aanleiding van een adres van het be stuur der Ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken, dat het aan de aan die inrich- ting onderwezen vakken uitbreiding wenscht te geven door ook opleiding te geven voor metselen en straatmaken, sprak de raad zich overeenkomstig de Nijverheidswet uit, dat het oprichten en instandhouden van een dergelij- ken cursus in het belang der gemeente noodig wordt geoordeeld. Aangeboden werden de gemeenterekening over 1936 benevens die van het gemeentelijk woningbedrijf. Blijkens de gemeenterekening hebben de ge- wone ontvangsten over 1936 bedragen f 592.492,49 en de uitgaven 549.076,62, batig slot f 43.415,87. De ontvangsten van den kapi- taaldienst bedroegen 21.968,62, de uitgaven j 99.060, nadeelig slot 77.091,38. Vastgesteld werden wijzigingen in de begroo ting voor 1937. Het daarin ter bestrijding van kosten van openbare feesten uitgetrokken bedrag, gaf den heer Van Driel aanleiding om te wijzen op het heuglijke feit, dat naar we alien hopen het Nederlandsche volk te wachten staat, hetgeen weer aanleiding zal zijn tot een nieuwe feestviering. De gezondheidstoestand waarop Prinses Juliana doelde, en die haar belette te Amsterdam aan alle feesten deel te nemen, is ook hem een aanleiding tot vreugde. Hij acht het als sociaal-democraat een voor- recht hier in Nederland onder onze monarchale instellingen in vrijheid te kunnen levei^ en daarom moet ons deze toelevenis van het Vorstenhuis ook iets waard zijn. Hij hoopt echter, dat die gebeurtenis dan echter, evenals zulks het geval was bij de verloving, tot een feest zal worden gemaakt voor de werkloozen en in de werkversehaffing werkenden, doch dat tot teleurstelling van de betrokkenen, bij het huwelijk is achterwege gebleven. Hij wilde daarom alvast maar een bedrag ter beschik king van Burg, en Weth. stellen. Zoowel de Voorzitter als de heer Scheele konden zich op een bepaald punt wel aan- sluiten aan de woorden van den heer Van Driel. Ook zij hadden verwacht, dat er van hooger hand ter gelegenheid van het huwelijk van het Prinselijk Paar wel iets zou gedaan zijn voor de werkloozen. De heer Scheele, die de woorden van den heer Van Driel wel sym pathiek vond, moest echter aanraden, niet te voorbarig te zijn, en het verloop eens af te wachten. Hij kan verzekerd zijn, dat de voile aandacht van Burg, en Weth. op een en ander gevestigd is. De heer Van Driel kon zich er toen wel bij neerleggen. Aangenomen werden voorstellen tot conver- teering van leeningen tegen een lager percen tage. Bij de omvraag bracht de heer De Bruijn ter sprake een verbetering der verharding van de De Feijterstraat, de heer De Kraker vroeg betere organisatie der brandweer te Drie wegen, waaromtrent de heer Lambrechtsen van Ritthem meaAeelde, dat die in voorbe- reiding is. De heer Colsen drong aan op het nemen van een besproeiing met teer van de Kerkstraat te Sluiskil, nu een daarvoor noodige inrichting in deze gemeente werkt. De heer Van Hecke vroeg betere verkeersborden in de Noordstraat en werd verrast met de mededeeling van den Voorzitter, dat men al met plaatsen bezig is De heer Lambrechtsen van Ritthem vroeg bij de school te Sluiskil een grootere speelruimte, daar er onlangs een verkeersongeval is ont staan, door op den weg spelende kinderen. Hem werd toegezega dat Burg, en Weth. in de voigende vergadering een voorstel zullen doen. De heer Van Cadsand merkte op, dat het ontbreken van een speelplaats aan dat ongeval geen schuld had, want dat was bij 't uitgaan der school voorgekomen. Ten slotte drong de heer Duurinck er op aan, dat, al zijn ziekenfondsen niet bereid gebleken om ten bate van de werkloozen een derde der contributie te laten vallen, de ge meente toch gevolg zou geven aan haar voor- nemen om een derde dier kosten voor haar rekening te nemen. De heer Scheele wees er op, dat dit geen zaak is, om daar maar zonder meer op in te gaan. Voor zoodanige regeling, om b.v. te beslissen hoever men zal gaan, is wel ter deeg onderzoek en overweging noodig. Burg, en Weth. hebben toegezegd er studie van te maken en er dan bij de begroo ting voor 1938 nog eens op terug te komen. Nadat in de vergadering nog met blijkbare voidoening was geconstateerd, dat de provincie Zeeland den door haar gekochten bouwgrond aan de Scheldekade weer aan de gemeente bceft teruggegeven, doch de Voorzitter onder het oog ibracht, dat er met de officieele over- araekt nog wel eenigen tijd zal verloopen, en dan ongetwijfeld de liefhebbers gelegenheid zullen krijgen een bod voor dien grond te doen, sloot de Voorzitter de vergadering en was het een verademing uit de warme zaal in de iet- wat afgekoelde buitenlucht te komen. LUXOR-THEATER. i Opstandige harten. Katharine Hepburn, hoofdrol van deze door Philip Moeller geregisseerde Opstandige Harten'", is een van de weinige groote film- sterren, die bij ons publiek nog niet de be- wondering hebben gevonden welke zij verdie- nen. Haar zuivere finesse en het prachtige ras van haar verschijning, de distinctie van haar kunst en de smaak en intelligentie van alles wat zij doet: al die faetoren van haar talent plaatse haar in de rijen van de eersten. Zij is waard geapreccieerd te worden als een Dietrich, een Colbert of welke vrouw dan ook van 't 'Hollywoodsche eerste plan. Men ziet haar, als jeugdig musicienne, ver- liefd op een jong en super-onwaarschijnlijk- beroemd dirigent: Charles Boyer. De man is wuft en vrouwenziek, doch zij bemerkt in alle overgave en volledige oprechtheid van haar liefde, geen gevaar, zij trouwt hem. Met het voorspelbaar gevolg dat hij, na een korten tijd van onverdeeld geluk, haar weer voor zijn oude vriendinnentroep in den steek laat. Zij gaat heen, en de man vertrekt naar waar zijn werk hem roept; op tournee en naar Europa. En het blijkt, dat niet alleen zij onder de breuk lijdt; ook hij bespeurt zijn eenzaam- heid en beseft, dat er maar een redding voor zijn leven bestaat: de terugkeer bij haar. Wanneer hij haar echter inderdaad in New York weer ontmoet, blijkt zij een veranderde vrouw. Het gevecht is haar te machtig ge weest en zij heeft zich overgegeven aan alles wat de groote stad haar maar aan afleiding ken bieden: thans is zij de wufte, opper- vlakkige geworden. En thans is hij het dus, die heengaat Ten slotte blijkt ook dat probleem niet on- oplosbaar. Op den rand van den ondergang gekomen, wordt hij gered doordat zij zich in het cafd waar hij zich bedrinkt aan de piano zet en het, overigens tamelijk onbenullige deuntje speelt dat hun geluk symboliseert. Hij schuift den drank van zich, legt zich te bed en geneest onder haar verpleging, om weer dra de super-onwaarschijnlijk-beroemde dirigent te worden, thans uiteraard in veredelde editie. Dat is de „story" en men zou overdrijven door te zeggen dat hij 66n oogenbiik uit-, komt boven het meer blllijke soort van maga- zine-romantiek of dat zijn dialoog sterker is dan die van treinkiosk-literatuur. Maar Hep- bum maakt het onpleizierige geheel z66 levend, z66 oprecht, dat men den kitsch ver- geet en zich over alle dirigeer-opnamen van Boyer en alle platitudes van den tekst heen- zet, gedragen door den ernst en de waarach- tigheid van haar kunst. Men kijkt naar haar-alleen Boyers' on- begrepenheid bij de Amerikaansche regisseurs is een ander chapiter en men is daardoor volmaakt bevredigd: zij is inderdaad een van de grooten! Oproer in St. Antonio. Een film uit den romantischen tijd van het Verre Westen, toen onverschrokken pioniers de Indianen steeds verder terug drongen. De geschiedenis van een man van staal, die orde schiep in een wilde streek, Richard Dix, als de schrik der vijandelijke Indianen en blanke misdadigers. Het is een boeiende bladzijde uit de held- haftige geschiedenis der Amerikaansche pio niers, tot werkelijk leven gebracht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedurende de week van 4 tot en met 10 Juli werden in de provincie Zeeland geen ge vallen van besmettelijke ziekte aangegeven. RAMMEKENS VOOR DEN PRINS! Men schrijft ons: Onmetelijk wijd, vervuld van 't eigendom- melijk licht, staat de zomerhemel over het liefelijke Zeeuwsche landschap, over Zeeiands tuin Walcheren. Eenzaam gaat langs den sehorrenkant van den Bijleveldpolder bij de boeve Rapenburg, de oude verweerde herder, als den klassiek geschilderden met staf, hond en oude jas, doch met waterlaarzen aan in plaats van op klompen als zijn gildebroeder van de hei. Zoo hoedt deze eenzame zijn Zeeuwsche schapen aan den zeedijk. Eenzaam en eenzelvig als de zwijgzame her der op de stille, in 't avondlicht zoo kleurig paars aanloopende schorren, ligt daar aan de vroegere havenmonding van de eens zoo mach- tige koopvaardijhaven Middelburg nu op Wal- cherens zuidoost-punt het voormalig fort Rammekens. Na 't vriendelijk-schilderachtige dorpke Ritthem is het enkel langs een smal- beklinkerden kronkelweg te bereiken, maar: het loont de moeite! Want voorbij de oude boerenhoeve waar de fortwachter woont, ach ter die breede graehten met krijgskundig aan- gelegde wallen en dijken, ligt nog het groote fort, met zijn warme oude baksteenen muren, begroeid met velerlei schoon en, naar men zegt, menig zeldzaam kruid. Door een roman- tieke poort, met een sleutel als uit een sprook- je gesloten (thans is den zwerver 't bezoek echter slechts verboden inden vogelbroed- tijd!) komt men binnen nog bij duistere kel- dergewelven, een welput voor geval, van be- legering, een steenen trap, voerende naar de wallen, waar in vroeger japen de heldenmoed bedreven werd Fort Rammekens de Zeeuwen zeggen: Rammetjes zal volgend jaar zomer, als alles goed gaat, enkele dagen uit den slaap der eeuwen herleven. Dan zullen de Spaansche krijgslieden er in hun kleurige kleedij bezit van nemen, tot de Geuzen ze onder kanon- gebulder en in kruitdamp weer zullen ver- jagen, als eeuwen geleden. Want wanneer in Juli 1938 het vierde eeuwfeest van Philips van Marnix, heer van Sint Aldegonde, op Walche ren gevierd zal worden er wordt in Belgie ook reeds aan gewerkt en onze Zuiderburen komen op Marnix' gedsnkteeken op Souburgs begraafplaats kransen leggen en toespraken houden dan zijn de Souburgers voomemens als onderdeel der feestelijkheden in het oude fort Rammekens een groot openluchtspel te vertoonen: Rammekens voor den Prins ge- titeld. Dit plan is op touw gezet door de Souburg- sche Oranjevereeniging, welke zich den indi- vidueelen steun verzekerde van een aantal be- stuursleden der afdeeling Middelburg e.o. van het Alg. Ned. Verbond, onder aanvoering van haar voorzitter jonkheer F. Beelaerts van Blokland. Het spel is ontworpen en geschre- ven door den reeds eerder lauweren geplukt hebbenden liefhebber-tooneelregisseur Piet Blaauw en den sierkunstenaar Wim Abeleven. Het is eenigszins vrij bewerkt naar gegevens uit: de geschiedenis van Rammekens, een stu die door den plaatselijken Zeeuwschen ge- schiedkundige meester B. J. de Meij van Ritthem. Het openluchtspel Rammekens voor den Prins bestaat uit twee gedeelten, spelende in de rumor van den Spaanschen tijd. Onder- wenp der handeling van het eerste gedeelte is de onrust onder de Spaansche bezetting en de krijgslistige inneming van Rammekens door de Geuzen (4 Aug. 1573); het tweede, wat vrijer ten aanzien der historische feiten be- handeld, speelt op 18 Februari 1574 en ver- beeldt den overgang van Middelburg naar den Prins van Oranje, waarvan ditmaal dan aan genomen wordt, dat Prins Willem hiervan kennis krijgt ten tijde van een bezoek aan het veroverde fort. In dit tweede gedeelte komt Marnix van Sint Aldegonde ten tooneele en op den voorgrond. De omvangrijke voorbei-eidingen zijn reeds in vollen gang. De Souburgers zullen onder Abelevens aanvurende leiding de honderden kleurige kostuums zelf maken en de spelers zullen hoofdzakelijk zelf Souburgers zijn. Op den Westelijken fortwal is een tribune ontwor pen voor meer dan duizend toeschouwers. Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, verzacht en geneest zonnebrand, doorzittenenstukloopen (Ingez. Med.) E6n dezer dagen kon men in de bladen lezen, dat te Londen een diamanten halssnoer verkocht is, dat eenmaal aan Koningin Marie Antoinette, de gemalin van Lodewijk XVI, heeft toebehoord. 'Het werd toegewezen aan een Maharadja voor de som van f 143.000. Het thans verkochte is echter niet het exemplaar, dat het onderwerp geweest is van een sensatieproces tijdens de regeering dier vorsten in het jaar 1777. Van dit laatste zijn de steenen naar alle windstreken verspreid geworden, te wijten aan de listige intrigues van een bende oplichters, die op geraffineerde wijze de steenen in hun bezit hadden weten te krijgen. Aan Marie Antoinette heeft dit juweel zelfs nimmer toebehoord, zoodat het in dit geval ook minder juist is, te spreken van: het hals snoer van, doch veeleer voor de Koningin, zooals uit den loop van dit kort verhaal zal blijken. Het proces over deze aangelegenheid wordt dan ook in de juridische geschiedenis gewoon- lijk onder den titel „De affaire van het collier" aangeduid. Het proces over dit halssnoer is het voorspel geweest tot de revolutie, die in 1789 over Frankrijk losbarstte. Van het oogenbiik, dat deze sensatie wek- kende geschiedenis tot het publiek doordringt, he&ft het koningschap zijn luister verloren. Het was als 't ware de eerste schrede van dit vorstenpaar naar de guillotine. Dit ter inleiding van de halssnoer-affaire. De hofjuweliers Bohmer en Bassenge, de Bohmers, zooals men hen destijds noemde, hadden sedert jaren achtereen door geheel Europa jacht gemaakt op de grootste en schoonste diamanten, die maar te krijgen waren, om daarvan een snoer te vervaardigen, dat in glans en pracht zijn gelijke nergens vond. Zij hadden gemeend dit juweel te kunnen verkoopen aan Lodewijk XV voor zijn gunste- linge Madame Du Barry, maar de koning was komen te sterven. Groote teleurstelling bri de juweliers. Toen hadden zij de teekening van het snoer naar het Spaansche hof gezonden. De ge- vraagde prijs was evenwel z66 hoog, dat men ervoor terugschrikte. Na de troonsbestijging van Lodewijk XVI die de voorliefde van zijn gemalin Marie An toinette voor prachtige juweelen kende, werd in 1774 het halssnoer te koop aangeboden. Lodewijk sprak er over met de koningin, maar deze wilde er niet van hooren. De prijs 1.600.000 livres 40.000.000 francs van thans) was te hoog. Bohmer kwam op de zaak terug; hij wilde voordeellge hetalingsvoorwaarden stellen termijnbetalingen en gedeeltelijk een lijfrente als betaling der loopende rente. Nogmaals drong hij bij den koning aan, want hij had 800.000 livres geleend en de ver- schuldigde rente begon hoe langer hoe zwaar- der te drukken. Doch Marie Antoinette wees het aan^od met beslistheid van de hand. Haar antwoord aan den koning luidde: ,,Wij hebben meer behoefte aan schepen dan aan diamanten". De Bohmers zaten nu leelijk in de penarie. In 1777 richtten zij zich reehtstreeks tot Marie Antoinette. Bohmer bad en smeekte haar op de knieen om tooh het collier te koopen. Zoo niet, dan zou hij een einde aan zijn leven maken. Toen zij weigerde barstte Bohmer in tranen uit- i, Sta op Bohmer, zeide de koningin tot hem, ik houd niet van dergelijke vertooningen. Eerlijke menschen behoeven niet op hun knieen te smeeken. Ik weiger het halssnoer, de koning heeft het mij willen ten geschenke geven, ook dat heb ik van de hand gewezen. Spreek er mij nooit meer over. Tracht het te verdeelen en het elders te plaatsen, maar ver- drink u niet. Daarmede was voor de koningin deze zaak afgedaan. Doch de Bohmers rustten niet. De juweliers drongen nog herhaaldelijk bij den koning aan. Maar de koningin gaf haar ge- maal ten antwoord: Als gij denkt, dat de koop u niet zal bezwaren, welnu koop het dan en bewaar het totdat onze kinderen trouwen. Ik zelf zal het echter nooit dragen, want ik wil niet den naam hebben een sieraad van zoo hoogen prijs verlangd te hebben. Daar de kinderen evenwel nog zeer jong waren, wilde Lodewijk XVI zich niet jaren lang met zulke hooge geldelijke verplichtin- gen belast zien. Toen zag hij er radicaal van af. Nu trachtten de Bohmers langs een omweg

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2