UW SLAAP Buitenland. De burger-oorlog in Spanje Mijnhardt's Zenuwtabletten VLAMINGEN CONTRA WALEN. BESOHULDIGING TEGEN ROOSEVELT EN MEVR. ROOSEVELT. Een Goede Huidverzorging anderen keer. Alleen mag het totale getal van veertig dagen niet worden overschreden. Onder deize veertig dagen moet evenwel de verlenging met zeven dagen, die ibij elke her- halingsoefening voor de onderofficieren kan worden toegepast, niet worden medegerekend. Gesteld, dat de veertig dagen worden ver- deeld over vier tijdvakken van tien dagen, dan kan men de onderofficieren telkens voor zeventien dagen laten opkomen, in welk geval dezen in totaal acht-en-zestig dagen voor her halingsoefeningen moeten dienen. Bij de behandeling van de wetswijziging in de Tweede Kamer is reeds het een en ander gebleken van de plannen, die omtrent de wijze van uitvoering van de nieuwe regeling bij het legerbestuur bestaan. is weer rustig en Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) De bedoeling is om in het algemeen het getal herhalingsoefeningen van twee op drie te brengen, doch tevens om de dienstplich- tigen, die meer in 't bijzonder voor de grens- verdediging zijn aangewezen, vaker te laten opkomen. Voor de laatsten zullen de oefe- ningen dan voor een deel korter duren dan voor de anderen. Degenen, die dit jaar en de eerstvolgende jaren voor een derde of vierde herhalings- oefening in aanmerking komen, hebben voor het meerendeel reeds twee herhalingsoefenin gen van zeventien dagen volbracht, sommige groepen een oefening van zeventien en edn van dertien dagen, in totaal vier-en-dertig of dertig dagen. Zij kunnen dan nog voor zes een deel voor tien dagen, voor herhalings oefeningen worden opgeroepen. In 1937 zullen de dienstplichtigen, die een bestemming hebben bij de grenstroepen en die behooren tot de lichtingen 19231929, voor een gedeelte tot het vervullen van een derde herhalingsoefetaimg Iworden opgeroepen. Zij zullen sleohts voor drie dagen behoeven op te komen. Voor de meesten is de opkomst bepaald op Donderdag 7 October en het ver- trek naar huis op Zaterdag 9 Octolber. De onderofficieren komen voor het meerendeel een week eerder op en vertrekken tegelijk met de korporaals en soldaten. Het gros van deze dienstplichtigen moet op andere plaatsen opkomen dan bij vorige op- komsten het geval was. Ook zal deze oefening van anderen aard zijn dan de vorige oefenin- gen. Het bijzondere karakter van deze oefening brengt met zich, dat er geen gelegenheid bestaat om de opkomst voor sommigen op een ander tijdstip te stellen. Ooik uitstel voor een vol jaar kan niet worden verleend, omdat een oefening als deze naar alle waarschijnlijk- heid het volgend jaar niet zal worden gehou- den. De opgeroepenen zullen er op moeten rekenen, dat evenmin kans bestaat om van deze opkomst te worden vrijgesteld. Ook zal voor deze opkomst geen toestemming worden verleend om fouiten de kazernes enz. te over- nachten. Kostwinnersvergoeding zal met ibetrekking tot deze herhalingsoefeningen worden ver leend, voor zoover belanghebbenden daarvoor naar de gewone regelen in aanmerking komen. Ten aanzien van dienstplichtigen, die in aan- sluiting met deze herhalingsoefeningen vrij- willig eenige dagen in werkelijken dienst doorbrengen, hetzij voor, hetzij na deze oefe- ningen, wordt de kostwinnersvergoeding, welke toegekend wordt over den tijd Van de herhalingsoefening, geacht oak te gelden voor den duur van dat vrijwillig verblijf in werke lijken dienst. Zij, die voor deze oproeping in aanmerking komen, hebben reeds een voorloopig bericht van de te verwachten oproeping ontvangen, althans voor zoover zij him verplichting heb ben nageleefd om te zorgen, dat de burge- meester getrouw van hun adres op de hoogte blijft. De oproeping zal eveneens zooveel mo- gelijk bij persoonlijke kennisgeving geschie- den en kan binnen enkele weken worden tagemoet gezien. Ook voor de zeemacht is de gelegenheid geschapen om de dienstplichtigen twee of meer keeren voor herhalingsoefeningen te doen opkomen met inachtneming van de grens van veertig dagen. In hoever van deze bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt, is echter nog niet beslist. A. V. R. O. Zaterdagmiddag heeft in het Concerthuis te Assen de A.V.R.O. haar algemeene ledenver- gadering gehouden. De voonzitter de heer G. de Glercq, sprak een openingsrede uit, waar- in hij wees op het feit, dat dit de tiende alge meene ledenvergadering was sinds de consti- tueering van de vereeniging. Spr. stelde de vergadering voor namens de A.V.R.O. aan de Koningin een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zenden. Spr. maakte vervolgens gewag van de aan- gename samenwerking met de pers, welke het afgeloopen jaar tot een overeenkomst heeft geleid met als gevolg o.m. een betere publi- catie van de radio-programma's in de dag- bladen. De ibemoeiinigen van de radio-controle-om- roepcommissie en de commissie voor het alge meene propramma hebben in het afgeloopen jaar geen moeilijkheden opgeleverd. Ook de betrekkingen met de andere omroepvereeni- gingen waren goed. De onderhandelingen met het B.U.M.A. ver- liepen niet vlot. Inmiddels bestaat eohter de mogelijkheid, dat de regeering tusschenbeide zal komen en spr. hoopte, dat spoedig een overeenstemming tusschen de omroepvereeni- gingen en het B.U.M.A. zal worden bereikt. De omroepvereenigingen zijn van meening, dat de werelduitzendingen een landsbelang in- houden. Aangezien alle vier omroepvereeni gingen vertegenwoordigd zijn in het N.O.Z.E.M.A. en dit lichaam beschikt over bij uitstek deskundige technische adviseurs als Prof. Dr. Ir. N. Koomans, hebben deze den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht ook de zenders, waarop de werelduitzendingen zullen plaats hebben, te doen ressorteeren onder de N.O.Z.E.M. A. Tenslotte kwam spr. tot de televisie. Naar aanleiding van het voorloopige rapport van de televisie-commissie zijn besprekingen ge houden tusschen deze commissie en de om roepvereenigingen. Omtrent de resultaten van deze onderhandelingen kon spr. nog geen mededeelingen doen, doch wel zeide hij, dat het op het oogenblik nog zeer de vraag is, of het ooit zoover zal komen, dat de televisie in de maatschappij een rol zal spelen als de omroep thans vervult. Binnen afzienbaren tijd valt aan het populair worden van de tele visie geenszins te denken. Hierna sprak de heer Vogt de aanwezigen toe, Spr. constateerde, dat het de vereeniging zeer voorspoedig gaat, maar er zijn eenige verschijnselen, die speciaal onder de oogen moeten worden gezien. Het eerste is dat van het constant blijven van het ledenaantal, het tweede, dat van de omlaag buigende kromme lijn van de bijdragen per hoofd der luister- vinken. Het derde dat van de critiek, zoowel wat den toon er van betreft als haar frequen ce. Wat het constant blijven van het leden aantal betreft, is spreker van meening, dat het hoogste ledental nog niet is bereikt en misschien kan goede propaganda hier veel goeds verrichten. Hoezeer de vereeniging de vermindering van de contributies betreurt, het verschijnsel js verklaarbaar en gelukkig niet verontrustend. Het derde punt betreft de critiek: er is veel critiek aldus spr. en ook zeer veel on- redelijke critiek. Want het is nu eenmaal on- mogelijk, het iederen luisteraar individueel naar den zin te maken. Laten wij daarom alien, behalve propagandisten voor onzen om roep, missionarissen zijn voor het verbreiden van de redelijkheidsgedachte. DE VESTIGINGSWET VOOR HET KEEINBEDRIJF. Een resolutie van de Kon. Nederl. Middenstandsbond. In de dezer dagen gehouden buitengewone vergadering van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond heeft de heer F. L. van der Leeuw, direoteur van 't bondsbureau, de toepassing van de vestigingswet voor het kleinbedrijf besproken, waarbij hij er op wees, dat hier een belangrijke taak voor de vak- organisaties is weggelegd. Na een langdurige gedachtenwisseling is een resolutie van ongeveer den volgenden in- houd ajangenomen: De buitengewone algemeene bondsvergade- ring van den K. N. M. B., overwegende, dat een goede practische uitwerking van de Vesti- gingiswet-kleinbedrijf slechts verzekerd is, wanneer zooals ook de oorspronkelijke be doeling van de regeering was bij de toe- passing wordit gesteund op hetgeen uit het bedrijfsleven zelf is voortgekomen; overwegen de, dat zulks medebrengt, dat het initiatief terzake wordt gelaten aan de toonaangevende vakorganisaties en voor zoover deze werk- zaam zijn op het terrein van het midden- standsbedrijf, aangesloten zijn bij een der drie Nederlandsche middenstandsbonden als alge meen erkende centrale organisaties van on- dernemers op dit gebied; overwegende, dat het ter hand nemen van de opleidlng tot al gemeene handelskennis in de eerste plaats tot de taak van de standsorganisaties behoort, doch dat deze daarbij krachtig door alle be- langhebbende vakorganisaties dienen te wor den gesteund; overwegende vender dat het organiseeren van een ruim opgezette aan de eischen der praktijk beantwoordende vakop- leiding voor alle bedrijfstakken, waarin men vestigingseischen tot stand wenscht zien te komen, noodzakelijk is, doch dat daarbij reke- ning moet worden gehouden met zekere alge meene richtlijnen, welke in overleg met de betrokken instanties tijdig vastgesteld dienen te worden; spreekt het vertrouwen uit, dat de regee ring bij de uitvoering der wet met deze wen- schen ten voile rekening zal willen houden, roept alle stands- en vakorganisaties van den middenstand op te streven naar spoedige verwezenlijking van de doeleinden, welke bij de tot standkoming van de Vestigingswet Kleinbedrijf ter verbetering van de midden- standspositie werden voorop gesteld. DE SCORING OP RADIOGOKF VAN 1875 M. Nederland heeft voorloopig in verband met de storing, die het bij radiouitzendingen op 1875 M. van Brasow ondervindt, de 415 M. golf (722 kcs.) in gebruik genomen. Deze golf is, althans op het oogenblik, voor Nederland gunstig, daar zij slechts door Kiew, welke zender een geringe energie heeft, wordt gebruikt. De normale uitzendingen op 1875 M. blijven gehandhaafd. De uitzendingen op 415 M. geschieden slechts van 8 uur 's avonds af te Kootwijk, en zijn, aangezien de zandige Veluwe voor middelbare golven als deze een weinig ge- schdkt terrein is, voor de luisteraars in Neder land nog niet van veel belang. Naar de verwachting zal er echter aanlei ding zijn tjz.t. daarin verandering te brengen door het in gebruik nemen van een geschikter terrein. Het luisteren naar de voorloopige uitzen dingen, welke hetzelfde programma ten ge- hoore brengen als die op 1875 M. kan voor de luisteraars interessant zijn, voor een oordeel over goede ontvangst komen deze uitzendin gen echter nog niet in aanmerking. DE AANVARING TUSSCHEN DE KERTOSONO EN EEN ENGELSCH OORLOGSSCHIP. Thans is te Londen uitspraak gedaan in de zaak betreffende de aanvaring tusschen het Britsche oorlogsschip Malaya en het Neder- landsche stoomschip Kertosono van den Rot- terdamschen Lloyd. Rech-ter Buojknill is tot de conclusie gekomen dat, totdat de beide schepen elkander in zicht kregen, zij in tegengestelden koers voeren. De machines van de Kertosono werden, toen het oorlogsschip in zicht kwam, op voile kracht achteruit gezet en het roer werd naar stuurboord gekeerd. Ook de Malaya voer op voile kracht achteruit, terwijl later, toen de gezagvoerder merkte, dat een aanavring on- vermijdelijk was, bevel gegeven werd op voile kracht vooruit te varen en het roer krachtig naar baiklboord te wenden, teneinde den stoot van de aanvaring te doen afglijden. Toen beide schepen elkander in zicht kregen, namen zij de meest drastische maatregelen, welke moge- lijk waren, doch konden een ramspoedige aan varing niet meer voorkomen. Beide schepen treft gelijkelijk blaam en aan geen van beide kanten heeft men zich schuldig gemaakt aan grove nalatigheid. De rechter kwam tot de conclusie, dat de Malaya zich niet voldoende op de hoogte had gesteld van de positie van de Kertosono om een wijziging van den koers der Malaya te reahtvaardigen. Naar het ibewinden van rechter Bucknill heeft de Kertosono met onder de toen heer- schende weersomstandigheden overmatige snelheid gevaren. Ofschoon de getuigen van dit schip betrouwbare verklaringen hebben afgelegd, stelde de rechter toch vast, dat de uitkijk van de officieren van de Kertoson ondoelmatig is geweest, aangezien zij in ge- breke zijn gebleven nota te nemen van de uitgesprcyken verslechiting van het zicht. Tevens heeft de Kertosono den afstand tus schen de beide schepen bij het in zicht komen van de Malaya overschat. De Kertosono treft blaam wegens overtreding van de scheepvaart- reglementen, aangezien zij in gebreke is ge bleven door te varen met matige snelheid. Enkele minuten voor de aanvaring, aldus het oordeel van rechter Bucknill, hadden de beide schepen een gezamenlijke snelheid van ongeveer 17 knoopen. De rechter aanvaardde het door de getuigen van de Kertosono aange- voerde omtrent het niet vememen van de mistsignalen van de Malaya. De rechter meende, dat de getuigenverklaringen betrouw- baar konden worden geacht. UIT DE LIBERATE STAAT SPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND De Avondposit had het volgende bericht: ,,Naar wij vernemen heerscht er op het oogenblik in de Liberale Staatspartij bij zeer velen ernstige ontevredenheid tegen de leiding in verband met den afloop der verkiezingen en is die reeds in allerlei vorm tot uiting geko men. Op verschillende plaatsen is de overtuiging ontstaan, dat ingrijpende maatregelen inzake leiding en program vols-trekt noodzakelijk zijn. Donderdagavond is het bestuur van een der grootste afdeelingen in den Bond bij een geweest om over stappen, die gedaan dienen te worden, overleg te plegan. Op deze bijeen- komst, die ook door afgevaardigden uit andere plaatsen werd bijgewoond, is bijzondere aan- dacht gewijd aan voorzitterschap, secretariaat, program en propaganda-organen van den Bond. Van gezaghebbende en bij de leiding betrok ken zijde in den bond deelt men ons mede, dait het hoofdbestuur hoogstwaarschijnlijk binnen- kort collectief zijn zetels ter beschikking van de algemeene vergadering zal stellen. Dat er in de centrale leiding zeer belangrijke veran- deringen zullen komen, achtte onze zegsman volstrekt zeker. Het hoofdlbestuur is na de verkiezingen bijeen geweest; toen was een zeer uitvoerige nota van een bestuurslid, tevens tot voor kort lid der Tweede Kamer, ingekomen, waarin de veranderingen, die volgens hem noodzakelijk waren, in. de leiding, in het program en in de propaganda, werden uiteengezet". Tot zoover De Avondpost. Naar aanleiding van de daarin aangekon- digde veranderingen in de leiding hebben wij, schrijft de N. R. Crt., ons gewend tot mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van 't hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond, die ons het volgende mededeelde: In het bericht van De Avondpost wordt ge- sproken over een algemeene vergadering. Van dit bericht is juist, dat er in het najaar een buitengewone algemeene vergadering van den Vrijheidsbond zal worden gehouden ter bespre- king van den uitslag der verkiezingen. Gewoonlijk vergadent de Vrijheidsbond een maal per jaar, maar bij bijzondere gelegen- heden wordt er wel eens een tweede algemeene vergadering gehouden. Verleden jaar is dit ook nog het geval geweest. Het besluit, dat het hoofdbestuur zijn zetels ter beschikking zou stellen, is niet genomen en is ook niet te verwachten. Of er op die buitengewone algemeene vergadering belang- lijke veranderingen in de centrale leiding zul len worden gebracht, is iets, wat de algemeene vergadering zal hebben uit te maken en waar- over op het oogenblik moeilijk voorspellingen te doen zijn. Naar aanleiding van de mededeeling, dat op de bijeenkomst van het hoofdbestuur een nota van een hoofdbestuurslid, tevens oud-lid van de Tweede Kamer, zou zijn besproken, deelde mr. Wendelaar nog mede, dat 't hoofdbestuur eenige malen bijeen is geweest na de verkie zingen, waar de opmerkingen van alle hoofd- beStuursleden over de verkiezingen, die van hen gevraagd waren, -besproken zijn. Er was dus niet den nota, maar er waren er ver- scheidene. FLOTTIELJES VAN DUITSOHE MIJNENVEGERS VAN HOEK v. HOLLAND RIJN-OPWAARTS. Zaterdag is aan den Hoek van Holland een Duitsche mijnenvegerflottielje, bestaande uit zeven mijnenvegers, begeleid door het mijnen- vegergeleideschip ,,Zieten", aangekomen, wel ke de toestemming der Nederlandsche regee ring heeft verkregen om zich ivan den Hoek van 'Holland via den Rijn naar het Duitsche gebied te begeven, teneinde een bezoek aan eenige Duitsche Rijnhavens te brengen, die voor deze flottielje langs de Duitsche binnen- wateren niet te bereiken zijn. Tot de Duitsche grens is de flottielje als eere-geleide geescor- teerd door Hr. Ms. torpedoboot G 16, onder commando van luit. ter zee le klasse J. J. Hogendoom, ten einde haar alle hulp en voor- lichting te verleenen, welke mocht noodig zijn. Over eenige dagen zal zich op dezelfde wijze een tweede flottielje, bestaande uit acht torpedomotorbooten, naar de Duitsche Rijn havens begeven. De beide flotieljes zullen zich na hun be zoek langs denzelfden weg op dezelfde wijze terugbegeven. De moeilijkheden, waarmede de Belgische staat thans door de amnestiewet heeft te worstelen, zijn ongetwijfeld de benardste, die zich sedert den oorlog hebben voorgedaan. Meer dan ooit staan Walen en Vlamingen tegenover elkaar. Men heeft evenwel den in- druk, dat niet alleen de amnestiezaak de Wa len bij him luidruchtige betoogingen inspi- reert. Een andere zaak heeft hen verbitterd, n.l. de kwestie der eentalige straatborden en officieele bekendmakingen. Zoo werden verleden week de tweetalige op- schriften der Nati^nale Bank en van de meeste openbare gebouwen te Antwerpen door de stadsdiensten venvangen door dentalig- Nederlandsche. Het heeft bij de Walen kwaad bloed gezet, te meer daar dit gebeurt in toe- passing der wet, zoodat zij geen reden of voorwendsel hebben om zich te verzetten. Wat meer is, hetgeen thans geschiedt, is het rechtstreeksch gevolg van de door de Walen opgedrongen politiek, zooals uit het volgende zal blijken. Voor den oorlog waren de meeste opschrif- ten zoowel in Vlaanderen als Wallonie 6en- talig Fransch, welke taal ook algemeen werd gebruikt, in de administratie der Vlaamsche steden en hun relaties met het centrale be stuur. Na den oorlog oordeelde men, dat het tijd was om een einde te maken aan dien toestand. In 1921 werd een wet goedgekeurd, volgens welke de officieele opschriften in het geheele land tweetalig behoorden te zijn. Die regeling gaf voldoening in Vlaanderen, maar niet in Wallonie. In den senaat zat enkele jaren geleden een zekere heer Remonchamps, grondbezitter te Stavelot, die heel ernstig beweerde, dat hij dreigde flauw te vallen, als hij in zijn streek een Vlaamsch opschrift zag! In Vlaanderen werd de wet zorgvuldig toe gepast; in Wallonie echter bleven de straat borden en andere aanwijzingen voor het pu- bliek in de postkantoren enz. eentalig Fransch. Van 1930 tot 1933 werd het probleem van het gebruik der talen door het parlement grondig herzien. In 1931 werd de Gentsche unilversiteit vervlaamscht en het volgend jaar het taalregiem in de middelbare scholen ge- regeld. Als basis der nieuwe wet gold, dat het on- derwijs in Wallonie eentalig Fransch, in Vlaanderen eentalig Vlaamsch zou zijn, hoe- wel in het Vlaamsche landsdeel de tweede taal grondig wordt geleerd. Enkele maanden geleden deed zich een nieuw feit voor. In de gemeenten der taal- grens werd door vooruitstrevende Vlamingen een groep geformeerd „Taalgrensactie" ge- naamd. Tal van brieven werden tot de ge- meenteraden van die streek en tot den mi nister van binnenlandsche zaken gericht, waarin vastgesteld werd, dat de taalwet in vele gemeenten gaandeweg werd overtreden. De betreffende autoriteiten namen de brieven en klachten voor kennisgeving aan. De ,,Taal- grensactie" besloot toen, tot daden over te gaan. Met kwast en verfpot ging men er op uit om de onwettelijke opschriften en veror- deningen te verwijderen. Bij die gelegenheid zijn andere wetsover- tredingen aan het licht gekomen, waarvan vroeger te Brussel niets bekend was. In dat geval was o.a. Edinghen, een stadje met 9000 inwoners, waar in 1910 70 pet. der bevolking Vlaamsch was. In 1930 bleek dat 't Vlaamsch nog slechts de meest gesproken taal was van 51 pet. Volgens de wet moest Edinghen in de taal der meerderheid, in't Vlaamsch, bestuurd worden. Juist het tegenovergestelde werd ge daan. De eenige officieele taal was sedert jaren Fransch. Toen "de minister van binnen landsche zaken den burgemeester op deze wetsovertreding wees en hem verzocht de taalwet na te leven, nam de gansche ge- meenteraad, burgemeester incluis, ontslag. Nieuwe verkiezingen zullen nu op 25 Juli a.s. worden gehouden. Inmiddels is een polemiek ontstaan tusschen den afgetreden burge meester Delannoy, voorheen rechtsch Kamer- lid, en den minister van binnenlandsche zaken. In een smadelijk manifest zegt Delannoy o.a. dat het minderwaardige, te Elinghen gespro ken Vlaamsche dialect niet kan opwegen tegen het Fransch. Minister De Schrijver antwoordde hierop, dat men te Edinghen nooit fatsoenlijk Vlaamsch zal spreken, zoolang die taal in de scholen niet degelijk wordt aange- leerd. De groote Fransch-Waalsche bladen te Brus sel steunen eenparig Delannoy in zijn opstand tegen de wet en hitsen de gemoederen door tendentieuze berichten tegen de Vlamin gen op. CHINA-JAPAN. Sinds het verschijnen van ons vorig num- mer kwamen opvolgend berichten uit het verre Oosten, die spraken van hervatting en beeindiging van het gevecht tusschen Japan- sche en Chineesche troepen of omgekeerd en van het aanknoopen van onderhandelingen. Het laatste hedenmorgen ontvangen bericht meldt, dat te middernacht de onderhandelin gen zijn afgebroken en dat nu de strijd volop gaande is. De Japansche bevelhebber heeft de Japansche burgerbevolking in het gebied van den strijd in China aangeraden naar de kust te vertrekken. De aanval van de Japanners schijnt ten doel te hebben vermeestering van het Chineesche legelkamp en het vliegveld te Nan Joean. HOTELSTAKING TE PARIJS. Vrijdagavond is meegedeeld, dat het per- soneel van de hotels, cafd's en restaurants in Parijs tot staking zou overgaan, behalve in de zaken waar de patroons de 40-uren-week met twee achtereenvolgende vrije dagen toepasten. Het gevolg daarvan is geweest, dat enkele groote zaken moesten sluiten. De kleinere zaken, die met eigen volk of met niet meer dan 1 bediende exploiteeren gingen gewoon door. In sommige inrichtingen trachtte men zich te behelpen. De staking vond bij het personeel geen algemeene instemming, met name bij het hotelpersoneel dat fooien ont- vangt. Dat deel van het personeel dat niet met het publiek in aanraking komt, b.v. de koks, was v66r staking, waaruit voortvloeide, dat het in de keukens het minst marcheerde. In de tentoonstelling ondervindt men van de staking weinig hinder, daar in elk geval de buitenlandsche inrichtingen gewoon exploi teeren. Blijkens de laatste berichten, vermeent men, dat de staking op een fiasco zal uitloopen, doch niettemin zal deze aan Parijs groot nadeel veroorzaken, daar te verwachten is, dat de vreemdelingen die er zijn hun bezoek zullen verkorten en zij die er nog niet zijn in den gespannen toestand aanleiding zullen vinden hun reisplannen te wijzigen en er niet heen te gaan. De Republikeinsche vertegenwoordiger van New York in het huis van afgevaardigden Fish, die gevraagd heeft een onderzoek in te stellen naar een vermeende belastingontdui- king door president Roosevelt en dien vrouw, heeft aan het comitd voor belastingonderzoek contracten overgelegd, door melvrouw Roose- veldt gesloten en waarbij zij zich verplichte radioredevoeringen te houden voor het pro gramma van Selby Shoe Co. Bij dit contract zou mevrouw Roosevelt een groot bedrag ont vangen voor een serie van 10 lezingen. De agent, die de redevoeringen had gear- rangeerd, zou 3000 dollar voor liefdadige doel einden aan het Friends service committee uitkeeren. Fish verklaarde, dat hem te ken- nen was gegeven, dat in werkelijkheid na iedere rede 4000 dollar was betaald, waarvan 1000 dollar door den agent was achtergehou- den. Van deze 1000 dollar werden er telkens 400 aan miss Nancy Cook uitbetaald. Deze miss Cook was geassocieerd met me vrouw Roosevelt. Samen zaten zij in de be- drijfsleiding van een meubelfabriek te New York. Fish verklaarde dat het geld dat me vrouw Roosevelt door middel van de radio redevoeringen heeft ontvangen, haar eigen geld was, zoodat zij het zelf kon beheeren en erover beschikken. Wanneer zij daarbij door de mazen van de wet kan slippen, kan ieder ander hetzelfde doen", zoo besloot hij. FIN AN CIEELE MAATREGELEN IN FRANKRIJK. Na een uiteenzetting van Bonnet heeft de Fransche ministerraad Vrijdagavond de finan- cieele plannen van dezen minister met alge meene stemlnen aangenomen. Zij behelzen het scheppen van 7 y2 milliard aan inkomsten voor de gewone begrooting en 2% milliard voor de spoorwegen. Verder worden maatregelen tegen speculatie en belastingontduiking genomen. Een heffing van 100 pet. op speculatiewinsten zal worden ingesteld. Een interministerieele commissie zal de re- organisatie der spoorwegen voorbereiden. DE POLITIEKE MOEILIJKHEDEN IN BELGIe. Zaterdag heeft van Zeeland zijn besprekin gen met het oog op een mogelijke oplossing van de huidige politieke moeilijkheden voort- gezet. Eerst confereerde hij nogmaals met het bureau van de liberale partij en den president van de liberale kamerfractie, burgemeester Max. Anderhalf uur later verscheen minister de Laveleye. Ook de andere liberale minister, mr. Hoste en mr. M. H. Jaspar, werden door den premier ontboden. Vervolgens kwamen de leden van het bureau der liberale partij nog eens terug. Eerst na half twee verlieten zij weer de ambtswoning van den eerste-minister. Alles wat men in den loop van den dag met zekerheid omtrent deze besprekingen kon ver nemen was, dat de onderhandelingen totdus- ver zonder conclusie zijn gebleven. Mr. de Laveleye blijft hardnekkig weigeren op den eisch van zijn partijgenooten in te gaan en on- middellijk ontslag te nemen als minister van justitie. Zijn positie blijkt echter wel iets te zijn verzwakt door het feit, dat verscheidene ministers, in particuliere gesprekken, zijn halsstarrigheid hebben afgekeurd. Als mitfdel tot het vinden van een compromis zou de Laveleye echter wel geneigd zijn in October of November a.s. heen te gaan. De vraag is nu, of het liberale partijbestuur een dergelijk voorstel kan aaaDvaarden. In doorgaans zeer goed ingelichte officieuse krin- ^gen verwachtte men niet dat de knoop vdor Dinsdag zou worden doorgehakt. Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik over- dag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en vervellen. Doos 80 ct. (Ingez. Med.) DE MOEILIJKHEDEN IN DE INDUSTRIE IN DE VEREENIGDE STATEN. De laatste fabriek der onafhankelijke staal- maatschappijen, die door de staking was stil- gelegd, is heropend. Op het ,,arbeidsfront" heerscht thans overal rust. President Green van de American Federation of Labour, die een fel tegenstander is van Lewis en diens C.I.O., trok profijt van deze rustige situatie. Hij verklaarde, dat de stakingen in de staal- gebieden van Chicago, Cleveland, Johnstown, Poungstown enz., door Lewis verloren zijn. Dit beteekent, dat het C.I.O. haar voomaam- ste poging om haar bestaansrecht te bewijzen op een fiasco heeft zien uitloopen. De leiders van het C.I.O. moeten inzien, dat zij onmo- gelijk stakingen kunnen winnen wanneer de openbare meening zich tegen hen keert. Geen van de werkgevers in Amerika, die de vakvereeniging vijandig gezind is heeft het ideaal van de organisatie der arbeiders meer schade toegebracht dan zij, die achttien maanden geleden de politiek van het C.I.O. ontwierpen en daarna tot de uitvoering ervan overgingen. De arbeidsvoorwaarden voor personeel in dienst van den staat. Tijdens een Vrijdag gehouden persconferen- tie verklaarde president Roosevelt, dat er met het personeel in dienst van den staat geen collectieve arbeidsovereenkomsten bestonden. De regeering sluit deze contracten met haar personeel niet af. Ook heeft de regeering niets te zeggen over de hoogte van de salarissen en over loonen, die in de de federale wetten door het Congres zijn neergelegd. Het regeerings- personeel heeft niet het recht te staken. Dit is door de ambtenarengebruiken vastgelegd. FRANKRIJK ZAL CONTROLE LANGS FRANSOH-SFAANSCHE GRENS SOHORSEN. Officieel is medegedeeld, dat de Fransche regeering heden aan de non-interventiecom- missie zou mededeelen, dat de intemationale controle aan de Fransch-Spaansche grens met ingang van Dinsdag 13 Juli zal worden ge- schorst. De beweegredenen der Fransche regeering. Het door de Fransche regeering genomen besluit, om met ingang van 13 Juli de inter- nationale grenscontrole aan de Pyreneeen op te heffen, was Vrijdagavond medegedeeld in de vergadering van de niet-inmengingscom- missie door den Franschen ambassadeur, Corbin. Deze maatregel heeft ten doel de Fransche grens in eenzelfde positie te plaatsen als die, welke sinds eenige dagen heerscht aan de Portugeesche grens, waar op initiatief van de regeering te Lissabon, de controle der Engel- sche waarnemers niet meer wordt uitge- oefend. Hierbij moet worden opgemerkt, dat het besluit der Fransche regeering zich be- perkt tot deze opschorting van de controle der neutrale waarnemers. Be grens der Pyreneeen blijft gesloten voor goederen, welke voor vervoer naar Spanje door de Londensche commissie zijn verboden. De maatregel draagt overigens een voorloo pig karakter en zal worden toegepast, zoo lang de door den vertegenwoordiger van Frankrijk aan de Londensche commissie aan- geduide voorwaarden niet verwezenlijkt zijn. De Britsche regeering is door de niet-in- mengingscommissie belast met het zoeken naar een compromis tusschen de Fransch- Engelsche voorstellen en de tegenvoorstellen van Italie en Duitschland inzake de controle. Na de redevoering van Corbin heeft de Fransche regeering den tegenwoordigen toe stand aan de Pyreneeen-grens niet willen laten voortduren, aangezien zij niet wenschte, dat de verklaringen van den Franschen am bassadeur zouden kunnen worden uitgelegd als een soort druk op de betrokken regeerin- gen, om het bereiken van een conclusie bij de besprekingen te verhaasten. Het blijft de wensch van de Fransche regeering, dat zoo spoedig mogelijk een gunstige oplossing tot stand komt. ENGELAND BEMIDDELAAR OP VOORSTEL VAN NEDERLAND. De niet-inmengingscommissie heeft zich ac- coord verklaard met een voorstel van den ver tegenwoordiger van Nederland om aan lord ^Plymouth de taak toe te vertrouwen een mid- del te zoeken om uit de impasse te komen. Men vraagt Groot-Brittannie dus de rol van bemiddelaar in het dilemma te willen spelen. spelen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit sche regeering de haar toevertrouwde taak heeft aanvaard. Inhoud Nederlandsche voorstel. Omtrent het voorstel van Nederland wordt in het communique het volgende gezegd: De vertegenwoordiger van Nederland zeide, dat de Nederlandsche regeering zich niet verant- woord voelde een der twee plannen aan te nemen, welke aan de commissie waren voor- gelegd, v66r zij de gelegenheid had gehad kennis te nemen van de besprekingen in de commissie van Vrijdag. Hij was overtuigd, dat thans in de commissie geen definitieve op lossing zou worden bereikt, doch hij was zeer onder den indruk van het onbetwijfelbare ver- langen van alle vertegenwoordigers om de kwestie tot een bevredigend einde te brengen en hij stelde daarom voor, dat de commissie iemand zou belasten de kwestie ter hand te nemen. De Nederlandsche vertegenwoordiger deed geen voorstel inzake den vorm waarin dit zou geschieden, doch ten aanzien van den weg om het doel te bereiken, twijfelde hij niet, of de Britsche regeering was hiertoe de meest geschikte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2