Bij zomerkleeding Predikbeurten Gemengde Berichten PRO VINCI ALE STATEN VAN ZEELAND. NOODLOTTIGE WEDDENSCHAP. Hij decide voorts mede, dat het bestuur liad besloten.tot invoering van een eigen Z.L.M.- vlag, die bij de opening der tentoolistening door den vertegenwooraiger van den Minister van Landbouw en Visscherij zou worden ge- heschen. In zijn jaaroverzicht besprak de voorzitter o.m. de in den laatsten tijd op verschillend gebied ingevoende leekenrechtspraak. Hij zeide: „De crisismaatregelen bebben de z.g. leeken rechtspraak zeer doen toenemen. Ieder zal de bezwaren voelen, die verbonden zijn aan het feit, dat soms voor de practische benoembaar- beid, bet bebooren tot een godsdienstig- coniessioneele organisatie of eenig 3 staat- kundig politieke partij vereiscbt is. Hoe goed en nuttig ook pachtbureaux ook mogen zijn, wanneer hur. samenstelling, wat de leden be- treft moet berusten op het beboorSn tot een politieke partij of een of andere confessioneel- gemarkeerde landbouworganisatie, dan is de hier vooral zoo noodige waarborg voor dege- lijke uitspraken en beslissingen door daartoe bekwame en bevoegae personen weggenomen. Om dezelfde reden i< invert men aan be dringen op de installing van iandbouwraden of van een ordening in het iocdrijfsleven, hoe noodig en gewenscbt anders ook. Maar bet is aller- slecbtst en verkeerd, wanneer bet een insti- tuut wordt in banden van een speciale partij of richting en op speciaien en niet op genera- len grondslag bern.sc, wanneer die uitgaat van een gesplitst zijn van bet volk in deelen, waar- in bet op maatschappelijk- en bedrijfsgebied in wezen niet gespiitst is, of wanneer men de scbeidslijnen ter sp.'itsing trekt, daar waar zij absoluut niet liggen, door b.v. Christelijk te noemen wat aan deze zijde der lijn ligt en niet Christelijk dus wat aan de andere zijde ligt, waardoor aan de kern en bet wezen van de positieve, waarachtige Christelijke gedachte geweld wordt aangedaan. In een tijd als de onze, waarbij uiterlijk Christendom en schijn- baar Cbristelijke vorm of uitwendig etiket, zoo dikwijls voor het wezenlijke en ware ge- bouden wordt, is dit een zeer groot gevaar. Men zal goed doen, ook in den kring der Z. Li. M. bieraan meer aandacbt te wijden, deze zaken te overwegen en voor de juiste denkbeelden hieromtreijt dan propaganda te maken". Ook op de in steeds medr provincies actueel wordende kwestie van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, die de iboeren uit de alge- meene organisatie wii wegroepen, ging mr. Dieleman in, Hij zeide: „Het bestuur boopt over eenige jaren bet 100-jarig bestaan ite vieren en in een gedenk- boek na te gaan wat de Z. L. M. voor den Zeeuwscben landbouw beeft gedaan, opdat men zien kan, boe onrecbtvaardig en onbillijk men is, om baar den rug toe te keeren of af- breuk te doen door baar moreele recbten in Zeeland te miskennen en bet voetspoor der vrome voorvaderen verlatende, in andere sporen te treden, terwijl de redenen waarom men vodrgeeft diit te doen, veeleer en veel meer in sommige vroegere tijden bebben kun- nen gelden, dan thans. L>e Z. L. M. is wars van eenige politick, zij wii zoo objectief moge lijk, met eerbiediging van ieders kerkelijke opvattingen, de welvaart der provincie en van bet Zeeuwsche volk dienen en stelt baar poor- ten open voor ieder, zich daarbij steliende, zonder dat in formules uit te drukken, of in uitwendigbeden te zoeken, op den wezenlijk positief-Christelijken grondslag, waarop bet Nederlandsche en in 't bijzonder bet Zeeuw sche volksleven zich beeft ontwikkeld. Zij beeft de innerlijke en innige overtuiging, dat de scheidslijn daarvoor niet te trekken valt dan in het innerbjik en persoonlijk leven en voorbeeld der onderscbeidene personen, over wier conscientie geen oordeel past. De Z. L. M. wenscbt te blijven wat zij schier 100 jaar is, een eigen, zelfstandige, onafhankelijke Zeeuwsche Maatschappij, die wel met anderen in een unie wii samenwerken als b.v. bet Kon. Ned. Landbouw-Comitemaar die positief weigert baar zdlfstandigbeid prijs te geven door een onderdeel, een afdeeling te worden van eenige Nederlandsche maatscbappij, welke ook op welken uiterlijken, confessioneelen of niet-confessioneelen-Christelijken of niet- Christelijken grondslag ook. Ik constateer ecbter met kracht, dat juist door bet karakter en door de angstvallige nauwkeurigheid en voorzoover dat menschen met bun gebreken mogelijk is, ieders gods- dienstige meening en overtuiging te eerbiedi- gen, en door zicb zelf geplaatst te houden op dat wat algemeen als positief Christelijk tbe- ginsel of zeden geldt, overeenkomstig den Zeeuwschen volksaard, er niet de minste reden is, om in Zeeland, boe bet ook elders moge zijn, afzonderlijke organisaties te hebben of op te richten, die liefst in concurrentie met de Z. L. iM. en haar nadoende, precies hetzelf- de werk doen of pogen te doen wat de Z. L. M. al tientallen van jaren en naar hare meening op de beste baar mogelijke wijze doet. Gelijk men Nederland een Christelijk land noemt, zoo is dat ook de Z. L. M. Het karak ter van een maatscbappij hangt af van baar leden gelijk in't land van de burgers, dus niet van een formule in de statuten of een bena- ming. Ik wijs er op, dat men samenwerking niet afwijst en dat men ook als groep lid kan worden der maatschappij, maar waar nu zoo de nadruk gelegd wordt van verschillende zij den, dat de afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) Christelijk is en daardoor als bet ware te kennen wordt ge- geven, dat de Z. L. M. dat niet is, en op haar propagandistisch bet stempel onchristelijk wordt gedrukt, meen ik, dat recht en waar- beid eischen, dat bet Zeeuwsche volk goed wete, dat dit niet waar is en de Z. L. M. even- goed de positief-Ohristelijke grondslagen van staat en maatschappij wenscbt te handhaven en te eerbiedigen dan welke andere vereeni- ging ook, die dat recht voor zicb alleen schijnt op te eischen". Aan het slot der' vergadering gaf de Com- missaris der Koningin, Jhr. Mr. Quarles van Ufford uiting aan de gevoelens van warme belangstelling en sympathie van bet provin- ciaal bestuur voor den landbouw en de Zeeuw sche Landbouw Maatschappij. Met groote belangstelling beeft bij o.m. de rede van den voorzitter beluisterd. Hij wenscht de maat scbappij geluk met baren voorzitter en hoopt, dat die nog jaren lang door hem mag worden geleid. Nog steeds leeft de landbouw m moeilijke tjjdsomstandigheden. Voor sommige indu- strieen zijn er teekenen van opleving waar te nemen, voor den landbouw geldt dit nog bijna niet. Hij leeft nog aan den rand van den kra- ter. Spr. haeft dezen zomer een bezoek ge bracht aan den krater van den Vesuvius. Ter wijl zicb voortdurend kleine explosies voor- deden, riep de gids tocb: Avanti (Voorwaarts) Dit zou spr. ook de Z. L. M. willen toeroepen. Steeds voorwaarts om te komen tot hooger peil, tot grooter algemeenie ontwikkeling, meerdere kennis, grooter welvaart, eendracht en eenheid. Ten slotte spreekt de Commissaris de hoop uit, dat het in deze provincie mag komen tot een landbouw-organisatie, waarin men vrijelijk aan de Cbristelijke beginselen zal kunnen uiting geven. Met de beste wenschen voor den landbouw en den bloei der Z. L. M. eindigt spreker. Na nog enkele mededeelingen van den Voor zitter werd de vergadering gesloten, en begaf men zich aan een gemeenschappelijke koffie- tafel. Des namiddags werd in ongeveer 150 auto's en -bussen een rijtoer gehouden. Te Renesse werd het gezelscbap ontvangen op bet slot ,,Moermond", door den slotheer, de beer J. Vriesendorp. 's Avonds bad de traditioneele maaltijd plaats, waarbij ruim 200 personen aanzaten. Donderdagmorgen had onder bijzonder gun- stige weersomstandigbeden de tentoonstelling plaats. fteeds vroeg trokken drommen belang- stellenden naar bet terrein. Te 11 uur riep Mr. Dieleman daar de opgekomenen een woord van welkom toe, waama Dr. Wintermans onder de tonen van het Wilbelmus de Z.L.M.- vlag omboog beescb. De inzendingen zware trekpaarden, runde- ren, schapen, varkens, geiten, pluimvee, konijnen, bijen en ook die van landbouwwerk- tuigen waren zeer ibelangrijk. ZONDAG 11 JULI 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., de heer B. Dagevos; 2.30 u., Dt. L. J. Cazemier. SLUIiSiKIL. 9.30 u., de heer W. J. Fournier; 2.30 u., de beer W. J. Fournier, afscheid. HOE3K. 9.30 u., Ds. E. Raams, bed. H. A.; 2.30 u., Ds. E. Raams, dankz. H. A. AXEL. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, bed. H.A.; 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAMSLAG. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, van Ter Neuzen, bed. H. A.; 2.30 u., Ds. A. Dronkers, van Kloosterzande, dankz. H.A. KLOGSTERZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. Zangkoor. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. A. Vink. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAM1SLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienstcn; 2.30 u., Lof. DONDERDAG 15 JULI 1937. Gereformeerde Kerk. TER NEUEEN. 2.45 u., Ds. G. W. van Houte, huwelijksinz. Gereformeerde Gejmeente. TER NEUZEN. 5 u., Ds. v. d. Berge, van Krabbendijke; huwelijksinz. Polderambtenarenreglement. Naar aanleiding van opmerkingen in de af- deelingen der Prov. Staten van Zeeland, stel- len Ged. Staten nader voor te bepalen, dat de bepaling, dat de ontvanger-griffier, die wegens ongeschiktheid is ontslagen, binnen zes jaren niet meer benoembaar is in elke andere polderbetrekking, alleen geldt als het ontslag is verleend naar aanleiding van fraude of plichtsverzuim. Leden van Ged. Staten en inkom- sten uit vennootschappen. Het voorstel om te bepalen, dat indien een lid van Ged. Staten een commissariaat, dan wel een bestuursfunctie vervult in eenige cor- poratie, waarbij de provincie blrjvend finan- cieel is betrokken, dit lid de inkomsten uit dien hoofde genoten met uitzondering van presentiegelden en vergoedingen voor even- tueele reis- en verblijfkosten in de Provin- ciale kas moet storten, heeft in alle afdeelin- gen der Prov. Staten tot discussie aanleiding gegeven. Er waren leden, die, zoo zij al niet bepaald bezwaar tegen het voorstel hadden, zich dan toch ongerust maakten over de nale- ving er van. Men achtte het o.a. mogelijk, dat men bijv. door verbooging der presentie gelden, de betrokkenen ter wille zou zijn en wees op de Z.V.T.M., waar presentiegelden van f 60 regel waren. Enkele leden waren van den aanvang af tegen de motie geweest en zijn thans nog niet van zienswijze veran- derd. Ook zijn er leden, die meenen, dat van de leden van Ged. Staten niet kan worden verlangd, dat zij gelden, voortvloeiende uit een commissariaat, storten in de Provinciale kas. Een lid acbt om ontduiking te voor- komen, een limiet van bijv. f 200 noodig. Sommige acbtten dit te laag, andere meen- den, dat met J 200 reis- en verblijfkosten wel te bestrrjden zijn. Een lid van Ged. Staten en ook een lid der Prov. Staten bebben staats- rechterlijke bezwaren, een ander lid wii liever het salaris van Ged. Staten verhoogen b.v. tot J 4000. Op een vraag wordt gezegd, dat in Overijssel een soortgelrjke regeling bestaat. Ook van de zijde van Ged. Staten werd de wettelijke toelaatibaarheid van zulk een rege ling in twijfel getrokken. Er is ook nog ge- vraagd of geen verscbil moet worden gemaakt tusschen particuliere instellingen en over- heidslichamen als bijv. de P.Z.E.M. Ook kwam de vraag naar voren wat gebeuren moet als een corporatie steun gaat genieten als reeds een lid van Ged. Staten er bij be trokken is en ook als een betrokkene lid van Ged. Staten wordt. Van de zijde van Ged. Staten is nog eens duidelijk uiteengezet, dat de bepaling niet geldt voor instellingen, die subsidies genieten, die elk jaar kunnen worden ingetrokken. Van verschillende zijden wordt er op gewezen, dat de geheele zaak feitelijk een kwestie van ver- trouwen is. Bij kwade trouw kan men van elke denkbare regeling misbruik maken. Alle moeilijkheden kunnen in de toekomst voor- komen worden, wanneer aan de voorgestelde motie (feitelijk voorgestelde aanvulling der verordening), die beteekenis wordt gegeven, die er aan gebecht moet worden. Er zijn leden, die het in het algemeen niet wensche- lijk achten, dat leden van Ged. Staten als commissaris in verschillende corporaties zit- ting nemen, omdat dan het toezicht van Ged. Staten lam wordt gestagen. Een lid van Ged. Staten antwoordt, dat in de Z.V.T.M. het Rijk vol^ens overeenkomst bijna silles te zeggen beeft, hoewel 'Ged. Staten zich hiertegen beb ben verzet, zoodat de controle van Ged. Sta ten hierdoor niet gemakkelijker wordt. Er waren ook leden ,die zich niet goed met bet voorstel kunnen vereenigen, hoewel zij op het oogenblik niet weten, wat de beste oplossing zou zijn, andere meenden, dat het tocb uit- gesloten moet zijn, dat leden van Ged. Staten revenuen zouden trekken. De excessen moe- ten worden uitgesneden. Het interpellatie- recht, daar kan men gebruik van maken, maar dit is toch minder aangenaam. Het capitulanten neglement. In verband met bet voorstel tot wijziging van het reglement voor de waterschappen De Damespolder; de Prins Hendrikpolder en de Hogerwaardpolder inzake uitvoering Capitu- lantenreglement 1935 bebben Ged. Staten op in de afdeelimgen gestelde vragen geantwoord, dat alleen voor jde Ijeide eerstgenoemde pol ders ontheffing is gevraagd omdat in die waterschappen, in tegenstelling met de situa- tie, zooals die in het waterscbap De Hoger waardpolder is, geen betrekkingen bestaan welke bij uitsluiting door capitulanten zullen kunnen worden vervuld. De bepaling, dat capitulanten moeten aangesteld worden, be- hoort dus in elk der drie reglementen te wor den opgenomen, maar alleen de Damespolder en de Prins Hendrikpolder kunnen voor ont heffing in aanmerking komen. Huishoudelijke voorlichting. Het voorstel tot afwijzing van bet verzoek van de commissie voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande in Zeeland om wijzi ging van het besluit der Staten tot verleening van subsidie, gaf in een der afdeelingen der Prov. Saten van Zeeland aan een lid aanlei ding tot de mededeeling, dat bij zich niet met het voorstel kon vereenigen. Dit lid zou de subsidie niet willen beperken tot het bedrag der reiskosten van het personeel, maar willen uitbreiden ook tot andere uitgaven de cursus- sen betreffende. In een der afdeelingen merkte een lid naar aanleiding van het voorstel tot afwijzing van een verzoek om subsidie van de commissie voor huishoudelijke voorlichting te 's-Graven- bage op, niet goed te begrijpem waarom er hier een splitsing moest plaats hebben en al- dus twee organisaties zijn ontstaan. Indien slecbts een organisatie op dit gebied bestond zou de steun meer doeltreffend kunnen zijn. Verder werd opgemerkt, dat de groote ge- meenten in den regel in bet bezit zijn van huishoudscholen en dat het zeer moeilijk gaat voor de bewoners van bet platteland deze te bezoeken. Van de zijde van Ged. Staten werd opge merkt, dat aanvankelijk bedoeld was voor lichting te geven aan arbeidersvrouwen; de goede resultaten, welke zijn verkregen gaven aanleiding dat later ook jonge meisjes van 18 jaren en ouder aan deze cursussen deel- namen. De drie verschillende landanbeiders- organisaties, het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis vormen te samen deze stichting, welke zeer zeker haar nut afwerpt. De meerder- beid in deze afdeeling kon zich met het voor stel vereenigen, in de beide andere afdeelin gen gaf het voorstel geen aanleiding tot be- sprekingen. Het huishoudondervvijs. Het voorstel van Ged. Staten van Zeeland om af te wijzen het verzoek van het comitd voor Zeeuwsch-Vlaanderen ter bevordering van het huishoudonderwijs voor alle meisjes te Hulst, g'af in alle afdeelingen van de Prov. Staten van Zeeland aanleiding tot besprekin- gen. In een afdeeling was men algemeen van het groot belang van dit onderwijs overtuigd en meende men dat de provincie moet hel- pen en steunen. Het verschil met het werk van de commissie voor huishoudelijke voor lichting, is dat dit comity des avonds lessen geeft, wat voor de vrij groote industriebe- volking zeer goed is. Gevraagd werd of niet een weg kan worden gevonden, waarlangs beide organisaties profiteeren van het pro- vinciaal subsidie. In een tweede afdeeling pleitte een lid voor subsidie, al voldoen deze cursussen niet aan de wettelijke voorschriften. In de derde afdeeling zag een der leden in de goed geleide cursussen het dienen van een groot sociaal belang, het huiselijk leven zal er door gebaat worden. Een ander lid slaat de waarde van dit onderwijs niet zoo hoog aan en is van oordeel, dat het huisbouden in de eerste plaats dient geleerd te worden onder leiding van de huismoeder. Nog een ander lid meent juist, dat de avondcursussen groot nut zullen afwerpen. In alle afdeelingen werd de vraag naar voren gebracht of het niet mogelijk is de drie organisaties, welke het geven van dit onder wijs tot doel hebben, door samenbespreking tot elkaar te brengdto. De inspectrice is reeds in die richting bezig, over 1936 is f 673 voor bet doel uitgegeven, terwijl een maximum van f 1500 is toegestaan. Een lid bleek tegen sectariscb onderwijs en wees er op, dat de Z.L.M. in deze de oudste rechten heeft, ter wijl in een andere afdeeling gewezen werd op de beslissing om geen nieuwe subsidies te geven. Van de zijde van Ged. Staten werd het voorstel uitvoerig verdedigd, als men door- gaat ook bij verdere aanvragen die in te wil- ligen, dan kan het de provincie eenige duizen- den guldens kosten. In verband met de finan- cieele consequentie kan niet verder worden gegaan. Be rebelling van oppervlakten. De heer Van Duin, lid der Prov. Staten, vroeg in de eerste openbare vergadering of het ook de gewoonte is, dat de provincie bij een herrekening ter zake vein den aankoop van gronden daarvoor de noodige maatrege- len neemt. Hij voegde daaraan toe, dat men, naar het hem voorkomt, bij het koopen van gronden een zekeren maatstaf aanneemt het- zij per c.A., hetzij per M2. en dat men beter de afrekening kan doen plaats hebben onmid- dellqk na de opmeting. Van particuliere zijde is aanmerking gemaakt, dat zulks vanwege de provincie niet gebeurt. Ged. Staten deelen nu mede, dat een voor- waarde, waaronder de provincie ten behoeve van wegsverbeteringen eigendommen aan- koopt, luidt, dat onder- en bovenmaat wordt verrekend naar den overeengekomen prijs per c.A., nadat door de ambtelijke kadastrale op meting de juiste grootten der verkochte per- ceelsgedeelten zijn komen vast te staan, be- halve bij aankoopen van publiekrechtelijke lichamen, w'aarvoor bedoelde verrekening niet zal geschieden. Hoewel van de zijde van den Provincialen Wiaterstaat de aan te koopen perceelsgedeel- ten zoo nauwkeurig mogelijk worden opge- meten, blijken de metingen vaak niet overeen te komen met de daama berekende grootten vanwege het kadaster. Waardoor deze ver- schillen ontstaan kan buiten bespreking blij ven; slechts zij opgemerkt, dat blijkbaar de aankoopen door de provincie menigmaal wor den aangegrepen om onjuistheden in het kadaster te herstellen. De opmetingen van wege het kadaster geschieden somtijds jaren nadat de wegsverbetering is tot stand geko- men, derhalve eveneens jaren nadat de koop- akten zijn gesloten. De verrekening dit woord schijnt juister dan „herrekening" geschiedt nadat de uit- komsten van het kadaster ter kennis van Ged. Staten zijn gebracht. Het antwoord van Ged. Staten is, dat de verrekening van onder- en bovenmaat der door de provincie van particulieren aange- kochte perceelsgedeelten geschiedt, nadat door de ambtelijike kadastrale opmeting de juiste grootten zijn komen vast te staan, doch dat deze opmeting soms jaren na het sluiten der betrokken koopakte ter kennis van Ged. Sta ten komt en dat verrekening niet thuis be- hoort in den staat der aankoopbesluiten. Delegatie van maeht. Bij de bespreking van het voorstel tot ver- hooging van het subsidie aan de ge meente Stavenisse voor herstel van <Jpn toren aldaar, heeft in een der afdeelingen van de Prov. Staten een lid de vraag gesteld of het niet mogelijk is, dat Ged. Staten een machti- ging krijgen tot het toestaan van kleine ver- hoogingen van reeds verleende subsidien, zulks in verband met de tegenwoordige ver booging der prijzen van bouwmaterialen, ten einde stagnatie in de uitvoering te voorkomen. Van de zijde van Ged. Staten werd geant woord, dat er wel zeer zelden stagnatie in de uitvoering van werken in zal treden als ge- volg van te laat genomen besluiten. Ged. Sta ten zullen huiverig zijn voor een dergelijk besluit en zeker liever den bestaanden toe- stand bestendigen. WEER EEN STEEKPARTIJ MET DOODELUK GEVOLG. In een winkel op den hoek van de Oleander- straat en de Lavendelstraat op den linker Maasoever te R'dam, hebben Maandagavond twee mannen, de 47-jarige J. V. en de 41- jarige P. J. van Benben, tusschen wie een oude veete bestond om een verkoop- en een steun- kwestie, gevochten. Daarbij heeft laatstge- noemde, een winkelier, zoo emstig letsel op- geloopen, dat hij op weg naar het ziekenhuis overfeed. J. V. is aangehouden en opgesloten. Hij verkeerde onder invloed van sterken drank. KALF DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Bij een kort doch hevig onweer is Woens- dagavond de bliksem geslagen in een sohuur van de Wed. Nymeyer aan den Bargemschen weg te Bochem, op het oogenblik, dat de vrouw bezig was een kalf te voeren. De vrouw werd bewusteloos, doch kwam spoedig bij. Het kalf werd gedood. Haar dochter, die op eenigen afstand stond, liep schroeiwon- den op. TE WATER GERAAKT. De 2%-jarige A. Kievit, woonachtig aan boord van een Rijnschip, dat tijdelijik gemeerd ligt aan pier I in de Waalhaven te R'dam, is tijdens het spelen ite water igeraakt. Een 13- jarig zusje, dat het ongeluk zag gebeuren, maakte alarm, waarop twee burgers gekleed te water zijn gesprongen. Zij slaagden er in het kind, dat in bewusteloozen toestand ver keerde, op het droge te brengen. In het E.HjB.O.-huisje heeft de 37-jarige E.H.B.O.'er D. van Velen uit de Joubertstraat het kind behandeld en kunstmatige ademhaling toege- past. Na eenigen tijd keerden de levensigees- ten weer. Het kind is verder onder behande- ling van dr. L. Muller gesteld. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN EN GEDOOD. De 70-jarige Theunissen uit Herpen, die Woensdagmiddag op de Bossche veemarkt door een stier werd aangevallen, op de hoorns genomen en tegen den grond geworpen, waar- na hij zwaar gewond naar een ziekenhuis werd vervoerd, is in den afgeloopen nacht aan de gevolgen van de bekomen verwondingen over- leden. VERGXFTIGING. In het gezin K., te Boekel heeft zich een emstig geval van voedselvergiftiging voorge- daan. Nadat de familie het middagmaal had gebruikt, werden zoowel de ouders, als de vier kinderen ernstig ongesteld. Een onmid- dellijk ontboden geneesheer constateerde, dat hier van vergiftiging sprake was. De toestand verergerde dermate, dat overbrenging van alle patienten naar het ziekenhuis noodzakelijk werd geoordeeld. Voomamelijk de beide oud ste zoontjee waren er zoo erg aan toe, dat aanvankelijk voor hun leven werd gevreesd. Thans kan het levensgevaar bij alien als ge- weken worden beschouwd. Het middageten werd aan een onderzoek onderworpen en met vrij groote zekerheid kon worden vastgesteld, dat onkruid, dat zich tusschen de groenten heeft bevonden, oorzaak van de vergiftiging is geweest. VEOHTPARTIJ BIJ DE WERKVERSOHAFFING. Bij de werkverschaffing der Maaskanali- satie-werften te Dieden gemeente Ravenstein hebben zich Dinsdagmorgen ongeregeldheden voorgedaan. De voorwerker v. d. O. uit Oss maakte aanmerking over het werk van zijn stadgenoot, den te werkgestelde P. H. H. ver keerde in de meening, dat hij onrechtvaardig was behandeld en nam een dreigende houding tegen den voorwerker aan. De beide mannen waren weldra in een woordenwisseling gewik- keld, welke zoo hoog liep, dat H. den voor werker met een schop te lijf ging. Hij bracht v. d. O. met het gevaarlijke voorwerp een drie- tal slagen op het hoofd toe, tengevolge waar- van de getroffene bewusteloos ineenzakte. Dr. Baptist van Megen, die door den dader zelf was geroepen, constateerde ernstige verwon dingen aan het achterhoofd. Nadat ter plaatse eerste hulp was verleend, is het slachtoffer per auto naar zijn woning vervoerd. H. werd onmiddellijk gesehorst. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de toedracht van de zaak. INBREKER AANGEHOUDEN. In verband met een kort geleden gepleegde inbraak in de tijdelijk onbewoonde villa van mevr. G. aan den Utrechtschen straatweg te Hilversum, waarbij in totaal voor ongeveer 500 aan sieraden werd ontvreemd, heeft de politie aangehouden een 25-jarigen aldaar wonenden loodgieter. Er zijn aanwijzingen dat de man, die reeds geruimen tijd onder ver- denking stond, oak nog met andere inbraken te maken heeft gehad. AFSOHUWELUK ONGELUK OP EEN ZWEEDSCH SCHIP. Aan boord van het Zweedsche stoomschip „Sir Emest Castle", is een Zweedsche matroos P. C. Johansen, woonachtig te Gretesund, op het tusschendek tijdens de werkzaamheden met het hoofd ibekneld geraakt tusschen een onderstel van een daar gemonteerde hijsch- kraan en den zijkant van het schip. Het hoofd van den man werd vrijwel afgekneld. Hij was op slag dood. behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportief en oharmant. Uw gelaat, hals en aim® worden snel, debt bruin, imdien U deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon, in- wrijft met AMILDA-zonnebruincreme. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en1 de zoo pijnlijike zonnebrand. Flacon 90 ct. TU'be 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med. NEKKRAMP. Bij een inwoner van Dokkum is een geval van nekkramp geconstateerd. Het slacht offer is ter verpleging in het Diaconessenhuis te Leeuwarden opgenomen. DAApiSKLEEDING TER WAARDE VAN j' 2000 GESTOLEN. Woensdagnaoht hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een damesmodemagazijn aan de De Clercqustraat te Amsterdam en daar voor groote waarde mantels en japonnen gestolen. Toen Donderdagmorgen het personeel den winkel binnenkwam, vond het daar een grooto wanorde. Overal waren kleedingstukken verdwenen. Naar vooijoopige schatting bedraagt de waar de van de gestolen mantels en japonnen ruim 2000. DOODELIJK ONGELUK TE ASSEN. Donderdagmorgen is in de Beilerstraat nabij den Haarweg ite Assen een ernstig ongeval gebeurd. In de richting Assen marcheerde een militaire colonne. Naast den troep fiet- ste de 72-jarige W. Vlieger uit Graswijk, even eens in de richting Assen. Ook een automobi- list S. uit Gramsbergen haalde den troep in en passeerde daarbij Vlieger. Toen S. den ouden man bijna voorbij was, is deze in aan- raking gekomen met den wagen, waarbij hij een slag van den achterbumper kreeg. De heer Vlieger viel en geraakte bewusteloos. Hij werd naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd, waar hij eenigen tijd later aan de gevolgen is overleden. De weg is ter plaatse behoorlijk breed en uit de verklaringen van getuigen is vast komen te staan, dat den autobestuurder geen schuld treft. Als tragische bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat Vlieger op weg was naar het kerk- hof, om een begrafenis van een kennis bij te wonen. DOODELIJK ONGELUK. Dinsdagmiddag is de I7-jarige loopjongen C. Suykens, uit de Borghesiusstraat, vermoe- delijk doordat hij misstapte, van de tweede verdieping vqn het schoenmagazijn Mesco, aan de Hoogstraat te Rotterdam, naar beneden geslagen. De jongen viel eerst door een gla- zen daklantaam, waama hij van ongeveer 8 meter hoogte in den winkel terecht kwam. Met een ernstige schedelfractuur is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij is overleden. ENGELSCHE VLIBGTUIGBOMMEN AANGESPOELD. Eenige dagen geleden is op het eiland Schiermonnikoog 'n vliegtuigbom aangespoeld welke van Engelsche afkomst bleek te zijn. Het projectiel is Maandag door personeel van de artilleriefabriek aan de Hembrug onscha- delijk gemaakt. Ook op het Simonszand, een plaat ten Oosten van het eiland, is een Engel sche vliegtuigbom gevonden. Deze is Donder- dag tot ontploffing gebracht. Be bomrnen hadden een doorsnee van veertig centimeter en een gewicht van 25 K.G. Vermoedelijk zijn zij bij oefeningen op de Noordzee omlaag ge worpen. ZEVEN PERSONEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN EN OMGEKOMEN. ^Tijdens een zwaar onweer boven de streek van Regen in de Beiersche Ostmark is de blik sem in een houthakkersbedrijf geslagen, be- nevens in een hut, waar 14 personen voor het noodweer waren gaan schuilen. Drie personen werden door den bliksem gedood. Boven het graafschap Glatz heeft eveneens een hevig onweder gewoed. Vier personen, w.o. drie uit een gezin, zijn door den bliksem ge- troffen en omgekomen. WOLKBREUKEN IN HET ZUIDEN VAN J OEGOSLAVIe. Wolkbreuken hebben in het zuidelijk deel van Joegoslavie aan 14 personen het leven ge- kost. De geweldige slagregens hadden tot gevolg, dat de rivieren in dit deel des lands binnen enkele oogenblikken in bruisende stroomen waren herschapen, die op verscheiden plaatsen buiten de oevers traden en groepen menschen meesleurden. Te Berovo verdronken dientenge- volge zes en te Poesta Reka acht personen. Zaterdagavond waren eenige jongens in de Eerste Katendrechtsche haven te Rotterdam aan het zwemmen. Zij wilden zich reeds weer aankleeden, toen een der knapen met eenige kameraadjes, een weddenschap aanging, wie het langst onder water kon blijven. Dit is den 12-jarigen A. Koster, gewoond hebbende aan den Sumatraweg, noodlottig geworden. De jongen bleef zoolang onder water, dat zijn kameraadjes ongerust werden, hun ver- moeden bleek bewaarheid geworden; Koster is niet meer boven gekomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6