ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOQR ZEEUWSCH-VLAANDEREN akkektjes s No. 9628 VRIJDAG 9 JULI 1937 77e Jaargang Binnenland Buitenland. Kiaj' Landbouwberichten TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 9 JULI 1937. Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. TER NEUZENSCHE CO U RANT F^«w«smwNirs DE HOUDING VAN DEN LEVENSMIDDELENHANfDEL TEGEN DE UNIELEVER N.V. 4 Donderdag heeft op het congres van den Nederlandschen kruideniersbond de heer P. van de Linde, voorzitter van dezen bond, prae- advies uitgebracht over de houding van den levensmiddelenhandel tegenover de Unilever N.V. De conclusies van dit prae-advies luiden als volgt: 1. Dat uit de maatschappelijke ontwikke- ling, niet alleen op bet terrein van den levens- middelenhandel, doch bijna op elk ander ter rein de door den Nederlandscben kruideniers bond veroordeelde toestanden zijn ontstaan. 2. Dat een principieele bestrijding van de trustvorming of kartelleering niet op den weg van den bond ligt. 3. Dat de omvang van de Unilever N.V. van dien aard is, dat van een economiscben strijd weinig resultaat te wachten is. 4. Dat het daarom reeds een ov^rwinning zou zijn, wanneer de Unilever N.V. bereid zou zijn geen verdere uitbreiding te geven aan den detailhandel en dezen in de naaste toekomst zooveel mogelijk in te krimpen. 5. Dat op die basis de economische bezwa- ren tot het aangaan van relaties naar het in- zien van den prae-adviseur zouden kunnen ver- vallen. 6. Dat deze over-winning echter rriet als af- doend middel mag worden beschouwd voor de verkrijging van een gezond en krachtig mid- denstandsbedrijf. 7. Dat de gezondmaking van den levens middelenhandel slechts mogelijk is door eigen activiteit. 8. Dat slechts een middenstand, die zijn tijd begrijpt en daamaar handelt, zijn econo mische positie zal kunnen handhaven. 9. Dat tenslotte onder alle omstandigheden voor een actieven middenstand een ruime plaats zal blijven bestaan, ondanks alle andere distributievormen. AUTOBUS EN PERSONENVERVOER? De Rijksinspecteur van het verkeer schrijft aan de Midd. Crt.: Voor het publiek van belang zijn enkele wrjzigingen in het Reglement Autovervoer Personen ingegaan op 1 Juli j.l. (Het begTip autobus is thans zoo gewijzigd, dat hieronder in het vervolg verstaan wordt: een motorrijtuig, dat ingericht is of gebezigd wordt voor het vervoer van meer dan zes per sonen, den ibestuurder daaronder niet begre- pen, alsmede een personenauto, die wordt ge bezigd voor de uitoefening van een autobus- dienst. Het gevolg hienvan is, dat dus ook een vrachtauto, waarmede meer dan zes personen vervoerd worden, beschouwd wordt als een autobus. De z.g. auto's voor vervoer van b.v. bessenplukkers enz. dienen dus te voldoen aan de bepalingen van hoofdstuk U van het R. A. P. indien er meer dan zes personen mee ver voerd worden. O.a. dienen zij dus door de Rijksverkeersinspectie gekeurd te zijn. Verder zullen in autobussen in het vervolg 2 kinderen beneden 10 jaar voor een persoon, of 3 kinderen beneden 14 jaar voor twee per sonen gerekend worden. Voor het vervoer van een groot aantal kin deren (schoolreizen) kan de vergunninggever voor elk geval afzonderlijk vaststellen hoeveel kinderen met een bepaalde bus venvoerd mo- gen worden. De bepalingen betreffende taxi's en huur- auto's treden in werking op 1 September a.s. FRAUDE BIJ VERLEENING VAN WERKLOOZENSTEUN. Men meldt aan de N. R. Crt.: Te Diemen stellen sinds eenigen trjd twee ambtenaren van het departement van sociale zaken een onderzoek in naar de wijze, waarop aldaar de uitkeering van de steungelden aan werkloozen plaats vindt. Dit onderzoek ge- schiedt op last van den officier van justitie te Amsterdam, die, nadat eenige maanden ge- leden, in verband met een aanhangig gemaakt geval van fraude van een steuntrekker, over- tuigingsstukken van het politiebureau te Die- men ontvreemd waren, aan het departement van sociale zaken twee ambtenaren gevraagd had. Bij een bezoek dat wij aan het bureau van den werkloozensteun te Diemen hebben gebracht, en waar ook de heer Nolet, een der hoofdambtenaren van het departement, aan- wezig was, vemamen wij dat veilig kan wor den aangenomen, dat in mder dan vijftig ge- vallen van steunverleening in genoemde ge- meente, fraude is gepleegd door de steun- trekkers. De ambtenaar, belast met de administratie van den werkloozensteun te Diemen verklaar- de ons, dat er nooit van gemeentewege con- trole was uitgeoefend. Tevens zeide hij nooit tijd te hebben kunnen vinden, om de door de werkloozen verstrekte gegeivens aan een nader onderzoek te onderwerpen. Een der wethouders houdt elken Dinsdag- middag zitting ten gemeentehuize, waar hij de verschillende aanvragen om steun in ont- vangst neemt en kennis neelnt van de door de betrokken werklooze gegeven inlichtingen. Maar ook van de zijde van B. en W. werd nooit een nader onderzoek naar de juistheid van de gegevens ingesteld. Rijk en gemeente zijn door de gevallen van fraude voor eenige duizenden guldens benadeeld. Tegen verscheidene steun- trekkers zal een straflvervolging worden in gesteld. HULDE AAN PROF. MR. C. P. M. ROMME. In de Woensdagmiddag gehouden vergade- ring van den gemeenteraad van Amsterdam heeft de voorzitter, dr. W. de Vlugt, het heen- gaan van prof. mr. C. P. M. Romme, wegens zijn benoeming tot Minister van Sociale Zaken met een rede herdacht. Na het desbetreffende schrijven der ont- slagneming van den heer Romme te hebben voorgelezen, deed de burgemeester uitkomen, dat door de plaats, welke de heer Romme bijna zestien jaren in den raad bekleedde, deze ont- slagneming een verlies beteekent, zoowel voor de vergaderingen van den raad als voor de stad Amsterdam. DE BEREIDING VAN KUNSTWOL UIT ONDERMELR. De heer Antonio Fereti, uitlvinder van de bereiding van kunstwol uit ondermelk, heeft met enkele andere heeren van de directie der Snia Viscosa N.V. Himca (Hollandsche Indus- trieele Maatschappij voor Caseinebereiding) een bezoek gebracht aan de fabriek van de N.V. Lyempf, Berlikum (Fr.waar de tex- tielcaseine bereid wordt volgens het patent Fereti, welke caseine de grondstof is voor de melkwolfabricage. De heer Fereti sprak zijn groote voldoening uit o4kr het bereikte resultaat; zoowel de aan- passing van het procedd aan Nederlandsche toestanden als de kwaliteit van de hier be- reide textiel-caseine worden volkomen bevre- digend gevonden. Na deze inspectiereis zal nu de bereiding van textiel-caseine op groote schaal binnen zeer korten trjd tot stand gebracht worden. Reeds binnen een maand zullen alleen reeds te Leeuwarden in vier fabrieken groote hoeveel- heden melk tot textielcaseine verwerkt wor den. In bijna alle provincies zullen binnenkort belangrijke zuivelbedrijven met de fabricage beginnen. VERHOOGING VAN DE BEGROOTING VOOR SOCIALE ZAKEN. Bij de Tweede Kamer is een aaanvullings- begrooting van sociale zaken voor 1937 inge- diend, waarbij een verhooging van 50.000 voor art. 2 wordt aangevraagd, omdat bij de afdeeling werkverschaffing en steunverleening nog controleurs voor de steunverleening in dienst genomen moesten worden, hetgeen bij de indiening van de begrooting niet kon wor den voorzien. De dienst der arbeidsinspectie heeft sinds eenigen tijd te kampen met moeilijkheden, doordat de sterkte van zijn personeel niet meer in de juiste verhouding staat tot de werk- zaamheden, welke tegenwoordig tot zijn be- moeiingen behooren zooals b.v. de huisarbeids- wet, en toezicht naleving arbeidswet in bak- kerijen. Voorgesteld wordt 10 controleurs en 7 administratieve ambtenaren in dienst te nemen. De toeneming van het aantal onregelmatig- heden bij de uitvoering van de vleeschkeu- ringswet maakt een verscherpt toezicht op de naleving dier wet noodzakelijk. Een inspecteur van de volksgezondheid in algemeenen dienst zal aangesteld moeten worden. Het is noodzakelijk gebleken het personeel, werkzaam ten dienste van de arbeidsbemidde- ling voor dienstboden, uit te breiden. Voor de aanstelling van vijf arbeidsbemiddelaarsters voor dienstboden, alsmede voor verhooging van de salarissen van de reeds in dienst zijnde personen, wordt een bedrag van 5863 aange vraagd. Verder wordt in de memorie van toelich- ting gezegd, dat de emigratie van Nederlan- ders grooter is, dan verwacht werd. Een ver dere uitbreiding is niet uitgesloten, waarbij het raadzaam is over een grooter bedrag te kunnen beschikken. De regeering heeft voorts opdracht gege ven voor het vervaardigen van een film, welke in groote lijnen op het doek zal bren- gen, wat op het gebied van het verschaffen van werk en werkverruiming is geschied. De hieraan voor het Rijk verbonden kosten zullen 15000 bedragen. Voor de uitgaven der commissie, belast met de instelling van een onderzoek naar den voe- dings- en gezondheidstoestand der werkloozen zal nog 16.700 noodig zijn. Het nadeelig saldo der bedrijfsrekening van het invaliditeits- en ouderdomsfonds over 1936 kan intusschen met f 1.250.000 vermin- derd worden. Het departement van sociale zaken heeft voor het jaar 1937 voor de cultureele zorg der werklooze jeugd de beschikking over f 2 mil- lioen (waarvan 1 millioen uit het werk- fonds). Thans is gebleken, dat het bedoelde werk zoo in omvang toeneemt, dat ook deze 2 millioen, al wordt alles met de grootst mogelijke soberheid beheerd, niet voldoende zal zijn om aan de redeljjke eischen, welke dit werk stelt te voldoen. Om de belangen van de jeugdige werkloo zen naar behooren te kunnen behartigen, waarbij tevens gedacht is aan de herscholing van oudere arbeiders, zal naar schatting in totaal noodig zijn f 3.200.000. Voorgesteld wordt daarom de desbetreffende post met f 1j200.000 te verhoogen. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Woensdag is ter gelegenheid van het con gres van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond te Zwolle, een buitenge- wone vergadering van den bond gehouden, welke slechts toegankelijk was voor afgevaar- digden van afdeelingen en vakorganisaties, buitengewone en persoonlijke leden, leden van bestuursorganen en door het hoofdbestuur uit- genoodigde personen. In deze bijeenkomst heeft de heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bondsbureau, de toepassing van de vestigingswet voor het kleinbedrijf besproken, waarbij hij er op wees, dat hier een belangrijke taak voor de vak organisaties is weggelegd. Na een langdurige gedachtenwisseling is een resolutie van ongeveer den volgenden in- houd aangenomen: De buitengewone algemeene bondsvergade- ring van den Kon. Nederlandschen Midden standsbond, overwegende, dat een goede prak- tische uitwerking van de Vestigingswet-klein- bedrijf slechts verzekerd is, wanneer zooals ook de oorspronkelijke bedoeling van de regee ring was bij de toepassing wordt gesteund op hetgeen uit het bedrijfsleven zelf is voort- gekomen; overwegende, dat zulks medebrengt dat het initiatief terzake wordt gelaten aan de toonaangevende vakorganisaties en voor zoover deze werkzaam zijn op het terrein van het middenstandsbedrijf, aangesloten zijn bij een der drie Nederlandsche middenstandsbon- den als algemeen erkende centrale organisa- ties van ondememers op dit gebied, overwe gende, dat het ter hand nemen van de oplei- ding tot algemeene handelskennis in de eerste plaats tot de taak van de standsorganisaties behoort, doch dat deze daarbij krachtig door alls belanghebbende vakorganisaties dienen te worden gesteund, overwegende verder, dat het organiseeren van een ruim opgezette, aan de eischen der practtjk beantwoordende vakoplei- ding voor alle bedrijfstakken, waarin men ves- tigingseischen tot stand wenscht zien te komen, noodzakelijk is, doch dat daarbij reke- ning Tnoet worden gehouden met zekere alge meene richtlijnen, welke in overleg met de be trokken instanties tijdig vastgesteld dienen te worden; spreekt het vertrouwen uit, dat de regee ring bij de uitvoering der wet met deze wen- schen ten voile rekening zal willen houden. roept alle stands- en vakorganisaties van den middenstand op algemeenen grondslag op door hechte aaneensluiting en in voortdurende samenwerking met den Koninklijken Nederl. Middenstandsbond en zijn zusterorganisaties, te streven naar spoedige verwezenlijking van de doeleinden, welke bij de tot standkoming van de Vestigingswet Kleinbedrijf ter verbete- ring van de middenstandspositie werden voor- op gesteld. Voorts is de volgende motie aangenomen: De buitengewone algemeene bondsvergade- ring enz. overwegende, dat de economische opleving in het kleinbedrijf te langzaam doorwerkt, mede als gevolg van de zware lasten, welke op de middenstandsbedrijven drukken en 'de emstige belemmering van de bedrijfsuitoefe- ning door contingenteering van den invoer, landbouwcrisismaatregelen e.d., spreekt als haar oordeel uit, dat een voor- uitziende economische politiek als uitgangs- punt dient te kiezen een streven naar geleide- lijke opheffing van crisismaatregelen en -las- ten en herstel van een in juiste banen geleid, vrij bedrijfsleven, draagt het hoofdbestuur op, terzake de noodige stappen bij de regeering te doen. FRANCO El SCUT ERKENNING ALS OORLOGVOERENDE. Generaal Franco heeft aan de mogendheden een nota geizoniden, welker inhoud Vrijdag- nacht door de radio zou worden uitgezonden, waarin hij erkenning als oorlogvoerende over- eenkomstig de internationale regelen eischt. „Mogendheden, die dit verzoek van de hand zouden wijzen," aldus de generaal, „moeten zich niet verwonderen, wanneer onze interna tionale economische politiek morgen de deur sluit voor degenen, die zich onze vijanden zou den toonen." JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT. Bij Lroekautsjiau, op 30 KjM. ten Westen van Peiping, is het tot een botsing gekomen tus- schen Qhineesche en Japansche soldaten. Dit schijnt te zijn geschied buiten voorkennis van de beide regeeringen, doch het spreekt van zelf, dat deze thans tot taak hebben den knoop te ontwarren. Men schijnt alle moeite te doen, te voorkomen, dat het incident ver dere gevolgen heeft, doch of dit gelukken zal, is de vraag. Ten silotte komen gevoeligheden naar voren, met strijd over de schuldvraag, de eer (en belangen) komen in'het spel, enz. Zooals uit de laatste herichten blijkt, zijn de regeeringen echter voor het oogenblik nog vredelievend. DE AMOER-ELLANDEN. Naar gemeld wordt zijn de Amoer-eilanden, welke overeenkomstig den wensch van Japan door de Russen waren ontruimd, thans door Japansche militairen bezet. Zie ook laatste beriohten. ZONNESTRAALCOLLECTE. De alhier gehouden collecte voor Zonne- straal, heeft in totaal opgebracht f 85,81. MET DE OUDEN VAN DAGEN OP STAP. Het weer was gisterenmorgen veelbelovend voor het verdere van den dag en het was een blijmoedige opgeruimde schare ouderen van dagen, waaronder ook enkele jongeren, die zich aan het spoorwegstation alhier verzamel- de. Men kon zoo bemerken, dat velen elkaar vroeger reeds op die jaarljjksche verzamel- plaats hadden ontmoet, dat hun gedachten verwijlden aan het genoegen, in vroegere jaren gesmaakt en dat men glunderend den radiotrein besteeg, die daar door de zorgen van het ,,Nose-Comitd" gesteund door bijdra- gen der burgerij, zich gelukkig gevoelend door het vooruitzicht op het genoegen dat weer te wachten was. Te 9 uur reed de trein af, onder de tonen van het volkslied, uitgezonden uit de radio- studio, en in de gesprekken heerschte een aangenamen toon. Te Sluiskil werd gestopt, om daar op te nemen het comitd van Sluiskil met zijn help- sters en ouden van dagen, ten getale van on geveer 100 personen, en toen ging de trein met zijn ongeveer 300 passagiers verder. Nadat de leider van den trein, de vertegen- woordiger der Belgische Nationale Maatschap pij van spoorwegen aan den burgemeester der gemeente, Mr. Tellegen, aan het bestuur en aan de toeristen, in zijn sappig Vlaamsch een welkomstwoord had gesproken, werd .van Hit de studio ook het woord gevoerd door den Voorzitter van het Nose Com ltd, den heer Van den Bruele, die het een voorrecht noemde, dat men te zamen met de oudjes dezen dag weer kon vieren, en die bovenal persoonlijk zoo dankbaar was, dat het hem na zijn zware operatie weer mogelijk was deze reis naar Geeraardsbergen mee te maben, welke woor- den met applaus werden begroet. Ook de heer Mr. Tellegen nam hierna het woord. Het was hem een genoegen deze eerste reis met den radio-trein met de ouden van dagen mee te maken. Vooral is hem dit een genoegen geworden, nu hij al die blijde ge- zichten heeft ontwaard, waaruit hem blijkt, dat het werk door het Nose-Comite aanvaard voor de kom en door een speciale commissie uit Sluiskil ten behoeve van de ouden van dagen uit dltt deel van Ter Neuzen, van groote beteekenis is voor hen die het geldt, en dat die oudjes er prijs op stellen, „dat ze ook eens hun dag hebben". Hij herdacht ook nog zijn voorganger, den heer Huizinga, in wiens ge- zelschap hij gaame het vorig jaar de reis had meegemaakt, doch die jammer genoeg door omstandigheden verhinderd werd. Zijn onze gedachten bij den heer Huizinga, hij, die weet dat wij vandaag op reis zijn, zal ook met zijn gedachten bij ons zijn. Z. E. A. eindigde met de reisgenooten een hoogst genoeglijke dag toe te wenschen. De burgemeester van Westdorpe, de heer Van Hootegem, die te Sas van Gent op den trein was gekomen, liet hierop volgen een woord van dank aan de commissie te Sluiskil, die het mogelijk had gemaakt dat ook ouden van dagen uit zijn gemeente, te Sluiskil wonende, van deze gelegenheid konden profi- teeren. Hij sprak de hoop uit, dat het een volgend jaar mogelijk zal zijn de ouden van dagen uit geheel de gemeente Westdorpe van deze gelegenheid te kunnen laten profiteeren, waardoor de*radio-trein dan nog grooter zou kunnen zijn. Door den heer But, lid van het Nose-Comite, die met den heer P. Galle wel als de regisseurs van de reis kan worden beschouwd, gaf hier na voor de microfoon nog verschillende mede- deelingen over de dagindeeling en den zaken waarmede men rekening had te houden, het geen de leider van den trein in den loop van den dag voor wat betreft het verlaten en het betreden van den trein verder aanvulde. Onder de bedrijven door waren we de indu- strieen langs het kanaal Ter NeuzenGent reeds gepasseerd en de Van Arteveldestad ge- naderd. We reden tot over het emplacement Meirelbeke, waar onze trein de groote baan verliet en we allereerst reden in de richting van Sottegem, dat volgens onzen treingeleider zoo beroemd is om z'n smakelijk Sottegemsch bier., Hij liet er ons echter niet stoppen om ons daarvan te overtuigen en de reis ging voort naar Geeraardsbergen, door de blijkens den te velde staanden oogst vruchitbare Den- dervallei, waarvan het land ter plaatse al vrij heuvelig werd. Spoedig bereikten we Gee- raerdsbergen, de vroegere woonplaats van den hier zoo bekenden chirurg Dr. Van Bockstaele, dien men daar naar ons bleek, ook nog niet vergeten is. Het was, ondanks alle mogelijke moeite, aan het comite niet kunnen gelukken, in verband met den vacantietijd, de noodige autobussen te krijgen om het gezelschap van het station naar den Gouden Berg en de uitspanning „Het Hemelrijk" te laten brengen. Maar er waren taxi's die af en aanreden om hen voor wie de tocht te bezwaarlijk was, daarheen te bren gen. Wij hebben, langs een fraai aangeleg- den Boulevard den weg daarheen gewandeld. Buiten de kom van het stadje geniet men daar aanstonds van mooie vergezichten en bijna ongemerkt komt men op een groote hoogte boven het omringende land. Dan heeft men een wijd uitzicht over de vallei en in een wijde omgeving ziet men in de verte het land hooger rijzen. In de uitspanning die het doel van den tocht was, en dat voor onze komst reeds twee groote gezelschappen had verwerkt, werd het nu een drukte om dat 300 mensohen groote gezel schap van het noodige te voorzien. Het kwam wel te stade, dat eenige SluiSkilsche jonge- dames, de afdeeling Roode Kruisers e» enkele leden van het comite, de hand aan den ploeg sloegen, ze hielpen zelfs aardappels jassen, want de patroon had bljjkbaar zijn rekening verkeerd gemaakt, althans voor wat het laten aanrukken van personeel betreft. Maar ten slotte was toch iedereen verzadigd en kon men welgemoed na nog een korte wandeling op den berg, den terugtocht aanvaarden. We gingen nu langs een anderen, steiler gelegen weg, naar beneden en daarbij bleek nog maar eens eerst wat een geweldige hoogte we 's morgens gestegen waren. Te half 4 waren we weer in den trein ge- zeten, die ons naar Gent voerde. Aan het station St. Pieter stapten we uit en werd, naldat op het stationsplein van ons gezelschap een foto gemaakt was door een persfotograaf een wandeling gemaakt naar het mooie park. Een deel der toeristen koos echter de stad en had ook winkelen op't oog. Dit heeft nog een betreurenswaard ongelulk tengevolge gehad, waarvan we mededeeling kregen, toen we reeds gereed waren om weer den trein te bestijgen. Den burgemeester wedd medegedeeld, dat mej. E. LeijsKolijn, die in de Fransche bazar van een trap was gevallen, per brancard naar de Kliniek Moderne was overgebracht. Mr. Tellegen wenschte zich na die mede deeling op de hoogte te stellen van het ge- beurde en den toestand van deze vrouw uit zijn gemeente, die men daar in den vreemde moest achterlaten. Wij vergezelden hem, en zoo moesten wij het reizende gezelschap ver laten, dat, ofschoon niet wetende of de toe- stand van hot lid van het reisgezelschap al of niet ernstig was, toch begrijpelijker wijze door de tijding eenigszins in ge'drukte stemming kwam. Ongeveer 9 uur arriveerde de radio-trein te Ter Neuzen, waar, zoowel als te Sluiskil, vele belangstellenden de reizigers opwachten. Behoudens het genoemde, betreurenswaardig ongeluk, dat zich buitenom de eigenlijke reis voordeed, mag het een welgeslaagde dag ge- noemd worden, en hebben de verzorgende comite's de deelnemers aan de reis ten zeerste verplicht. Ecu deelneemster beloopt schedelbreuk. Mej. E. LegsKolijn, die met enkele ken- nissen een bezoek bracht aan de Fransche bazar in de Veldstraat, is daar van een der trappen gevallen en met het hoofd zoodanig neergekomen, dat dit uit- en inwendig kwetsuren beliep. Aanstonds werd van wege de inriohting een geneesheer gerequireerd, die overbrenging der bewustelooze vrouw naar drogist'^I mojarruet depyn,... omdat ze zich liet bedot- ten en zich iets anders dan een ..AKKERTJE" in de handen liet stoppen. ,,AKKERTJES" zyn al leen echt, wanneer er nevenstaand merk op voorkomt. Let daar om goed op, dat Ge „AKKERTJES" krijgt, want die alleen bevatten de bijzondere samenstelling volgens recept van Apoth. Dumont, welke verrassend snel werkt bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, griep, enz. NederlandscH Product Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Ingez. Med.) een ziekenhuis noodig achtte. Zij werd met een ziekenauto gebracht naar de Kliniek Moderne, nabij de St. Pietersstatie. Deze was spoedig bereilkt" en toen de bur gemeester informeerde of daar een vrouw uit zijn gemeente was tf-angebraoht, werd dit be- vestigend beantwoord. Op de vraag hoe het met haar was moest eenigen tijd in de hal van dit zeer keurig ingerichte ziekenhuis worden gewacht, waama van wege den ge neesheer die nog met de vrouw bezig was, werd meegedeeld, dat het een schedetbasis- fractuur betrof, doch dat hij er verder niets van kon zeggen, ajangezien een foto moest worden genomen en daarvoor de komst van een Rontgenoloog moest worden afgewacht. Hij deelde echter mede, dat de vrouw toch weer al eenigszins bij kennis was gekomen. Wij werden er bij toegelaten, en beproefden een antwoord te krijgen, dat niet kwam, doch wij hoorden pas later, dat de vrouw hard- hoorend is geworden. Zij herinnerde zich ech ter niet waar ze geweest was, en klaagde over hevige pijn ter rechterzijde van het hoofd. Nadat de burgemeester de noodige rege- lingen had getroffen voor de behandeling en verplaging (het betrof hier een particuliere inrichting) en had verzocht hem heden in te lichten, werd per auto de terugreis aanvaard, om de echtgenoot der vrouw van het gebeurde in kennis te stellen. Toen de burgemeester zich daarvoor echter in de Kazemestraat aan de woning vervoegde, bleek, dat de heer Leijs, die van de directie der bazar een telegram had ontvangen, reeds met zijn dochter naar Gent was vertrokken. Blijkens hedenmiddag door ons ingewonnen inlichtingen is, indien zich geen nadere com- plicaties voordoen, levensgevaar geweken. We meenen ook nog te moeten aanstippen, dat zich na het gebeurde ook twee leden van het Nose-Comite aan het ziekenhuis hadden vervoegd en zich ook eventueel verantwoorde- lijk hadden gesteld voor de gevolgen van de verpleging, aangezien ook zij het niet raad zaam oordeelden, de vrouw nog eens te ver- voeren naar een openbaar ziekenhuis. JAARXJJKSOHE VERGADERING. Te Middelburg werd gehouden de jaarlrjk- sche vergadering van den Bond van Hoofden van Gemeentebedrijven in de provincie Zee- land. Na een inleidend woord van den heer Rot- huizen, voorzitter van den bond, werden de verschillende punten van de agenda behan- deld. In de middagvergadering werd een inleiding gehouden door den heer Van der Griendt, gemeentebouwmeester te Ter Neuzen, over het onderwerp ,,De werkwijze der provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie." In zijn inleiding toetoogde spreker, dat zich sinds jaren de behoefte deed gevoelen aan een instantie, die zich de bescherming van het stedelijk en landschapschoon zou kunnen aantrekken en de ontsiering daarvan zou kunnen tegengaan. Na veel voorbereidend werk werd bij Kon. hesluit van 20 December 1935 goedgekeurd de verordening tot instel ling eener Provinciale Zeeuwsche Schoon heidscommissie. Spreker bepaalde zich in hoofdzaak tot Zeeuwsch-Vlaanderen. Overal zien we nog voorbeelden van weinig gelukkige architectuur, die veelal de naam van architec- tuur niet vermogen te dragen en bouwsels oplevert,. die het karakter van de omgeving grondig bederven. Dit kwaad vindt zijn oor- sprong daarin, dat vrijwel de aestheticus, ge heel is uitgeschakeld. Exploitatie van terrei- nen beteekent daardoor veelal depreciatie der omgeving. Voorlichting van ter zake niet- deskundigen kan ook heel veel afbreuk doen. Zoo ziet men dat pas afgestudeerden van de ambachtsschool zich durven uitgeven voor bouwkundige. Onderling hestaat de grootst mogelijke concurrentie met al de gevolgen van dien. Spreker behandelt verder nog in den breede het doel en het nut van de Provinciale Schoonheidscommissie en hij wekt de gemeen- ten voor zoover zij nog niet zijn aangesloten, op hare medewerking te verleenen, dat het bestuur alsnog overtuigd wordt van het groote nut der aansluiting. Een aandachtig gehoor beluisterde spreker's interessante causerie. Nadat nog eenige zaken waren behandeld, ging de vergadering uiteen. De Zeeuwsch Landbouw Maatschappij vierde dit jaar haar hoogtijdagen te Zierikzee. Nadat den avond te voren de vergadering van het hoofdbestuur was gehouden, had Woensdag- morgen in de Concertzaal aldaar de algemeene vergadering plaats, welke zeer druk bezocht was. De voonzitter, de heer Mr. P. Dieleman kon bij den aanvang ran vele autoriteiten een woord van welkom coeroepen, o.m. aan den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Quarles van Ufford en den vertegenwoordiger van den Minister Van Steenberghe, Dr. Wintermans.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5