Dam- en Schaakrubriek Kerknieuws. Landbouwberichten A vm md. wd. ym De meest frissche mond, CLINGE. RECHTSZAKEN. DAMMEN. SCHAKEN. Een slechte gelaatskleur GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN EN GEKANTELD. Dinsdagmiddag had, melidt de Vliss. Crt., te Uzendijke een auto-ongelnk plaats, dat naar omstandigheden nog tamelijk goed is afge- loopen. Om pl.m. 12 uur kwam de auto van den beer de F. uit Stoppeldijlk, welke wagen is inge- richt voor het rondrijden met hengsten, met tamelijk groote snelheid uit de richting Schoondijke. Bij het binnenkomen der ge- meente kwam het achterste deel van den auto, waarschijnlijk door het springen van een ach- terband tegen een boom, waama de wagen kantelde. De chauffeur kwam met den schrik en enkele kleine schaafwonden vrij. De heng- stenverzorger kwam er echter slechter af en znoest door toegeschoten hulp uit de cabine worden gehaald. Aan gelaat en handen had bij diepe wonden op^eloopen. Dr. R. verleende de eerste geneeskundige hulp. De hengst, die op de nationals keuring te 's-Hertogenlbosch als reserve-kampioen was uitgeroepen, ging geweldig te keer en trapte tegen de planken van den wagen. Door het doorzagen der ijzeren beugels kon hij met veel moeite uit zijn netelige positie worden ver- iwijderd. Het dier ging manlk en moest in een nabij gelegen stal worden ondergebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. indien U poetst met wat gx>ed!s, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL (Ingez. Med.) LUXOR THEATER. „Fraulein Lilli". ,,Fraulein Lilli"1 krijgt na lang zoeken een baantje (bij een juwelier, die haar met den chef, Seidl, naar de Riviera stuurt om daar juweelen aan den man te brengen. Seidl neemt twee cassettes mee: een met echte juweelen en een met valsche steenen. Deze laatste jnoet Lilli dragen, zij weet echter van het bestaan van de tweede cassette niet af. In het hotel, waar zij afstappen woont toe- vallig een welgeschapen en gefortuneerde jongeman, die op het eerste gezicht op Lilli verliefd wordt. Zij doet alle moeite om haar sympathie voor dezen vurigen Adonis te ver- bergen; Dat lukt haar niet; men raakt ver- ward in een serie verwikkelingen met de juweelen, de echte en de valsche, die wij niet trachten te ontwarren. Dat moet men zelf gaan zien; als men dat doet, zal men zich on- getwijfeld een uurtje best amuseeren met deze onderhoudende en vlot geregisseerde film, die door Franziska Gaal, Szdke Szakall en Hans Jaray wordt gespeeld, in een uitstekend ensemble. De attractie van deze film is, naast de aan- wezigheid van de bekoorlijke Franziska Gaal, het wedertreden van den koddigen Szdke Szakall, wiens alom-tegenwoordigheid en wiens uitstekend solospel een voortdurende bron van vermaak is. Ook Franziska Gaal is een actrice, die boven de middelmaat uitsteekt door een natuurlijke eenvoud en een vitaliteit, die haar wezentje een bijzondere charme ver- leenen. Ooik Hans Jaray is een vlotte jongen die zijn ro.l van den onweerstaanbare met ambitie vervult. „Het geld ligt op straat." Het is lang niet zoo'n kwaad idee, dat de scenarioschrijver zijn eigen scenario verfilmt. Dat blijkt wel uit de film „L'or est dans la rue" waarvoor Kurt Gernhardt den alleraar- digsten en vlotten inhoud schreef dien hij ook met veel flair en een onmiskenbaar gevoel voor humor in samenwenking met enkele anderen in filmbeeld bracht. En waar men voor de vertolking van de hoofdrollen de beschikking had over Albert Prejean, het prototype van den iParijschen „Gamin", een Raymond Cordy, die voor Pre jean niet veel onderdoet en de charmante Danielle Darrieux is „L'or est dans la rue" oftewel „Het geld ligt op straat" een film ge- worden die van het Ibegin tot het eind dien typisch-Parijschen, luchtigen geest ademt, een film waar men tot den laatsten meter door geboeid en geamuseerd wordt. Bernhardt heeft het zich overigens wel ge- makkelijk gemaakt, want het scenario dat hij schreef is een en al actie, waardoor de dialoog, die geestig en flitsend is, nergens te lang wordt gerekt. De film heeft daardoor een tempo gekregen, dat weldadig aandoet, spe- ciaal voor een Fransche film waarin dit zoo belangrijke onderdeel nog al eens wordt ver- waarloosd. Het zou ons te ver voeren de geschiedenis van den Parijschen ,,toffen jongen" die het met de eerlijkheid niet al te nauw neemt, maar danik zij zijn vlotte optreden toch op zijn pootjes en in het onvermijdelijke huwelijks- bootje terecht komt, in haar geheel na te ver- tellen. Een film die wij met warmte aanbevelen. De negende Zeeuwsche klompenbeurs zal op 25 en 26 Augustus in deze gemeente worden gehouiden. NED. HERV. KERK. Tot hulpprediker is bij de Ned. Herv. Kerk alhier benoemd, de heer F. H. J. Bik, theolo- gisch candidaat te 's-Gravenhage. GEREF. GEM. Ds. B. van Neerbos te Vlaardingen heeft bedankt voor het beroep naar Meliskerke. ELLENHIG DOOR RHEUMATISCHE RUGPIJN. Thans nergens meer last van. „Ongeveer 3 maanden geleden had ik vree- selijke rheumatische pijnen in mijn rug. Na drie weken van ellende zag ik een advertentie van Kruschen Salts en probeerde het. Na viermaal de kleine dagelijksche dosis genomen te hebben werden de pijnen geleidelijk minder en nu kan ik zeggen, dat ik nergens meer last van heb, dank zij Uw wonderbaar Kruschen Salts." Mevr. M. D. te S. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts zorgt voor een geregelde inwendige schoon- maak en houdt zoodoende Uw lichaam vrij van alle schadelijke afvalstoffen, waaruit rheuma tische pijnen e.d. ontstaan. Bovendien zult U zich door de gezonde, geregelde werking van Uw inwendige organen veel flinker en energieker voelen. Kruschen Salts is verkrijg- baar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0,40, 0,75 en 1,60 ,per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han- dels Mij., Amsterdam, voorkomt. Adv. Na re- en dupliek heeft de President beslist, dat uitpsraalk zal worden gedaan ter openbare terechtzitting van Zaterdag 10 Juli 1937 des voormiddags om elf uur. HET STOOMSCHIP „THORPEHALL". Kort geding in zake d,e in beslag genomen lading van het te Vlissin- gen liggende s.s. „Thorpehall". Voor den president der Middelburgsche rechtibank, als hoedanig fungeerde Mr. Th. Portheine, vice-president, die werd bijgestaan door den Griffier dier rechtbank Mr. H. Pleyte, werd Woensdagmiddag in kort geding behan- deld de zaak van de Vennootschap ingevolge de Spaansche Wet Banco Curpuzcoano te San- Sebastian, en anderen, tegen Joseph Andrews, kapitein van het te Vlissingen liggende s.s. „Thorpehall", welker lading gedeeltelijk is in beslag genomen. Voor de eischers trad op als iprocureur Mr. H. van der Beke Callenfels, advocaat en pro- cureur te Middelburg en als advocaat Mr. A. van Os, advocaat en prooureur te Dordrecht. Voor den kapitein van de ,,Thorphehall" occu- peerde Mr. F. W. Adriaanse, advocaat en pro- cureur te Middelburg. Mr. Van der Beke Callenfels persisteerde brj de vordering tot sequestratie van de in be slag genomen lading en vroeg akte van zijn verklaring, dat genoegen genomen wordt met benoeming van slechts een sequester. Hij stelde voor, dat als sequester zoude worden benoemd de Nederlandsche Handels Mij., ge- vestigd te Amsterdam, welke over ibehoorlijke opslagplaatsen beschikt. De adivocaat van de eischende partijen heeft bij pleidooi nader de gronden aangevoerd tot het verkrijgen van een bevel tot sequestratie. Door de Baskische Regeering en de Spaan sche Republiek werd bij monde van den pro oureur Mr. W. K. H. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg, het verzoek gedaan om toegelaten te worden als tusschenkomende partij in dit geding. De Baskische Regeering en/of de Spaansche Republiek beweren eige- naar te zijn van de in beslag genomen goede- ren op grond van onteigening wegens staats- noodrecht. Mr. Dieleman voerde ten aanzien van de gevorderde sequestratie verder Staats- en Volkenrechtelijke bezwaren aan. Hij acht de eischers niet-ontvankelijk in hun vordering en bepleitte voorts de onbevoegdheid van den President om van deze zaak kennis te nemen. Reconcentioneel werd door Mr. Dieleman voorts bevorderd opheffing van het ten ver- zake van de eischers gelegde beslag, subsidiair een gerechtelijke plaatsopneming, alvorens de President een eindbeslissing in kort geding zal geven. Mr. F. W. Adriaanse, procureur van den gedaagden kapitein, acht de vordering van eischers praematuur. De kapitein van de ,,Thorpehall" is niet in gebreke in het na- komen van zijn verplichtingen. Er bestaan geen practische bezwaren tegen opslag van de in beslag genomen lading, wel juridische bezwaren. Gedaagde heeft geen bezwaar tegen sequestratie van de in beslag genomen lading. Hij acht den kapitein in priv6 niet aansprakelijk. DE COLORADOKEVER. In een aardappelveld in de provineie Lim- burg is op 6 Juli een aantal larven van den Coloradokever gevonden, blijkbaar afkomstig uit de eieren, die door den enkele fcever over een oppervlakte van slechts weinige vierkante meters op de planten gelegd waren. De noo- dige maatregelen om deze haand volledig uit te roeien zijn reeds genomen door den Planten- ziektenkundigen Dienst. Daar het mogelijk is, dat er meer van deze kleine haarden in aardappelvelden in de pro- vincien Limburg, Noord-Brabant en Zeelanid voorkomen en het voor ons land van het hoog- ste 'oelang is, dat deze eveneens worden uit- geroeid, wordt een dringend beroep gedaan op alle aardappeltelers (land-1 en tuinbouwers, zoowel als particulieren) om nu met de groot- ste nauwkeurigheid hun aardappelgewas op de aanwezigheid van de oranje roode larven van den Coloradokever en van de door deze ver- oorzaakte gaten in de bladeren te onder- zoeken. Het is, in verband met den ontwikkelings- toestanid der larven nu het beste oogenblik, am een eventueele aanwezigheid van die lar ven vast te stellen en uitroeiing van zulk een haard is thans nog mogelijk, als daarvoor de noodige maatregelen worden getroffen, door den daartoe aangewezen Dienst. De belangen, die hierbij op het spel staan, zoowel voor onze aardappelcultuur als voor onzen uitvoerhandel van land- en tuinbouw- producten zijn zoo groot, dat niemand in dezen mag achteilblijven. Onmiddellijk nadat men iets gevonden heeft, moet daarvan aangifte gedaan worden ten gemeentehuize en bij een ambtenaar van iden Plantenziektenkundigen Dienst, waarna door dezen Dienst de noodige maatregelen tot uitroeiing worden genomen. Laat iedereen zijn plicht doen en daarom, nu meer dan ooit: Let op den Coloradokever. DE ECONOMISCHE TOEKOMST VAN DEN NEDERLANDSCHEN LAND- EN TUINBOUW. In de Maandag te Haarlem gehouden ver- gadering van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond hield Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secreta- ris-generaal van de departementen wan han- del, nijverheid en scheepvaart en landbouw en visscherij, een rede over de naaste economische toekomst van den Nederlandschen land- en tuinbouw, waaraan het volgende is ontleend: De landbouwcrisispolitiek berust op twee grondslagen: le. het toepassen van teeltbe- perking om de sterk verminderde vraag bij het aanbod aan te passen; 2e. zoolang dit resultaat nog niet is bereikt, als overgangs- maatregel het geven wan financieelen steun. De teeltbeperking was een noodzakelijkheid, al kan niet worden ontkend, dat daaraan be zwaren zijn verbonden. Deze bezwaren be staan vooral hierin, dat teeltbeperking een tendenz tot stijging van de productiekosten kan medebrengen, dat de mate van beperking, welke noodig is, vooraf moeilijk is te voor- spellen en dat het niet gemakkelijk is een billijken grondslag voor de verdeeling van de toegestane teelt onder de telers te vinden. Het doel, dat de Nederlandsche regeering zich met de landbouw-crisismaatregelen stel de, was het voor den ondergang bewaren van den Nederlandschen land- en tuinbouw. Dat doel is bereikt. De bezwaren tegen de land- bouwcrisismaatregelen richten zich eenerzijds tegen de te groote ambtelijke en centrale in- menging van het crisisapparaat en anderzijds tegen de groote vrijheidsbeperking van den boer. Met het feit, dat de regeering, die met zoo groote bedragen steunt, ook een voldoen- de controle moet kunnen uitoefenen, wordt bij deze critiek niet steeds voldoende reke- ning gehouden. De landbouwcrisismaatregelen moeten, zoo- dra de prijsverhoudingen dit mogelijk maken, worden geliquideerd. In den akkerbouw was, in verband met de veranderde •economische omstandigheden, reeds in belangrijke mate vereenvoudiging mogelijk. Een groot aantal heffingen en bijslagen is in het laatste half jaar afgeschaft of verlaagd. Intusschen zal rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheid, dat er nog weer eens verslech- tering intreedt. Zoo is omtrent den toekom- stigen loop der graanmarkt weinig met zeker- heid te voorspellen, daar onbekend is in welke mate het wereldareaal zal worden uitgebreid en hoe de oogsten zullen zijn. De positie van de veehouderij, met name van de rundveehouderij is nog moeilijk. Men make hierbij onderscheid tusschen de wleesch- positie en de zuivelpositie. De vleeschpositie is voor de landbouwers bevredigend, sinds de prijzen van het rundvee *tot een hooger peil zijn gestegen. Uit dien hoofde zou er aan- leiding zijn de teeltbeperking te verruimen. Men zal hierbij evenwel rekening moeten hou- den met de zdivelpositie, die nog onbevredi- gend is. De melkstroom is in de laatste jaren toegenomen. Zulks is niet een gevolg van den grooteren invoer van eiwitrijk krachtwoer, want deze loopt terug (invoer per koe 1933: 344 KjG., 1934: 329 K.G., 1935 313 K.G., 1936: 290 K.G.). Als oorzaken van den toenemenden melk stroom moet worden gewezen vooreerst op het feit, dat de teeltbeperking nog slechts is doorgewerkt in de jongere jaargangen van het rundvee, vervolgens dat de boeren hun koeienl langer aanhouden en tenslotte dat scherper wordt geselecteerd, rationeeler wordt gevoederd en bij de afslachting van 200.000 runderen veel minderwaardig vee is opge- ruimd. Gelukkig zijn er ook voor de zuivel positie wel lichtzijden. De boternoteering is van 44 cent (eerste half jaar 1935) tot 52 (eerste halfjaar 1936) en tot 70 ct. (eerste half jaar 1937) gestegen, waardoor verminde- ring van steun mogelijk werd. Bovendien heeft de kostprijs per liter melk een dalende tendenz door scherpere selectie en rationeeler voeding. Ook kan de positie van de Neder landsche zuivel op de wereldmarkt nog wor den versterkt door opvoering van de kwali- teit, een meer regelmatige marktvoorziening e.d. Meer nog dan de andere bedrijfstakken is de tuinbouw van den uitvoer afhankelijk, daar een ver doorgevoerde teeltbeperking en het corrigeeren van te lage binnenlandsche prij zen hier op bijzondere bezwaren stuiten. 'Het is daarom gewenscht bij handelspolitieke be- sprekingen met het buitenland vooral ook bij dit product naar een zoodanige verruiming van den uitvoer te streven, dat de steun aan den tuinbouw geleidelijk kan worden vermin- derd. Wanneer de landbouwcrisismaatregelen, om- dat de prijsverhoudingen dit mogelijk maken, worden afgeschaft, dan beteekent dit niet, dat de overheid haar oeconomische bemoeienis met den land- en tuinbouw kan gaan beper- ken tot het terrein van vroeger. Daarvoor is de structuur van de wereldhuishouding te zeer veranderd. Deze gewijzigde structuur heeft de noodzakelijkheid gebracht, dat de overheid, ter ontwikkeling van de organisa- torische verhoudingen in den land- en tuin bouw, stimuleerend en controleerend optreedt, opdat aan bedrijfsorganen, die uit den land- en tuinbouw zelf opkomen, een deel van de taak der overheid kan worden toevertrouwd. Deze organen mogen in geen geval overheids- lichamen zijn of een ambtelijk karakter dragen. Verschillende terreinen van het oeconomi sche leven verdienen in dit vedband de aan- dacht: 484. Oplossing van het probleem-'Huizer uit rubriek 477. De stand is: Zwart: 8, 9, 10, 18, 25, 40 en "bovendien twee dammen op 13 en 35. Wit: 22, 24, 27, 28, 29, 30, 33, 34, 37, 38; 43, 45 en 49. Allereerst de hoofdvariant 1. 2923 18X20 (A) 2. 2218 13X39 meersl. 3. 33X44 35X43 id. 4. 44X35 43X30 5. 35X2 wint. Variant A: 1. 29—23 40X20 2. 23 X5 35X16 (B) 3. 5—32 13X28 Zwart mag niet voor de tweede maal over schijf 22 slaan. Een fraai aangebrachte Turkse slag en nog wel in een bijvariant. 4. 32X5 16X43 5. 49X38 wint. B. In plaats van 35X16 kan zwart als tweede zet ook 35X46 slaan, maar wit speelt dan eenvoudig 33—28 en wint vervolgens door overmacht, brjv. 3328 (46X23); 5X41 (1330); 2217 (30X48 1711 enz. Typisch in deze spelgang is, dat wit na zwart 35X46 wel beide dammen kan afnemen, maar zodoende niet meer dan remise zou verkrijgen. Zie wit 1. 29—23 (zw. 40X20). 2. 23 X 5 (35X 46). 3. 27—21 (13X16). 4. 33—28 46 X 23). 5. 5X28 (16—2 of?). 6. 28—11 (2X16)< 7. 3832 (16 X 38). 8. 43X32, waama zwart met 2 tegen 3 weliswaar een stuk achter is, maar gemakkelijk remise forceert. Men ga dit vooral eens na! Voor een mogelijke winst- variant houden we ons aanbevolen. Het probleem van Fabre (rubriek 483) be- vatte geen bepaalde moeilijkheden. Toch is het slagsysteem waard om onthouden te wor den, want het is lang niet onmogelijk, dat het zich in een of andere losse partijstand eens voordoet. Wit speelt 28—22, 26—21, 36—31, 4741, 4943, 29 X 38! en 43X5 wint. Hetzelfde genre ontmoet men in de volgende stand: Zwart: 6, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 19, 20, 30. Wit: 17, 22, 25, 28, 29, 34, 39, 42, 43, 44 48. 1. 29—33 712 Denkt een schijf te winnen. 2. 3933 30X50 meersl. 3. 2818 12X32 id. 4. 42—38 50X28 5. 22X33 6. 38X® 7. 25X& wint Zwart is gedwongen tot: 7. 8. 9. 10. 3329 519 1924 enz. 11X22 14X3 19—24 24X33 8—12 Voor de liefhebbers van eindspelen een paar eenvoudige, maar uiterst practische en leerzame standjes. We kunnen alle dammers niet genoeg aanraden zich de grondbeginselen van het eindspel door en door eigen te maken. Bij ondervinding weten we, dat dit niet alleen voor de beginners geldt, maar zeer zeker ook voor veel sterkere spelers. Er zijn in het eind spel een massa type-standen, die regelmatig in de partij terugkeeren. Die dient men te kennen ten einde in staat te zijn zich onmid dellijk te orienteren en zijn kennis toe te passen. In onderstaande eindspelen zoeke men niet naar diep verborgen varianten. De winst ligt er dik bovenop en ieder, die zichzelf niet meer tot de beginnenlingen rekent, moet d e winst voor wit binnen 2 minuten zien, maarzonder een schijf aan te raken! Eindspel 1, van N. N. Zwart: 3, 4, 15, 23, 43. Wit: 7, 24, 35, 44. Eindspel 2. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Dit simpele, maar verrassende eindstandje is oud en bekend. De oorsprong kunnen we niet meedelen. Misschien kan iemand ons in- lichten. Eindspel 3, van Geo van Dam. Zwart: 32 en 41. Wit: 31, 36, 47 en 48. Eindspel 4, van I. Wteiss. t Zwart: 1, 24 en 39. Wit: 26, 35, 45 en 50. Eindspel 5, van N. N. Zwart: 5, 32. Dam op 14. Wit: 29, 50. Dammen op 1 en 12. Eindspel 6 (miniatuur-zetje van Weiss). Zwart: 9, 10, 17, 26, 27. Wit: 28, 33, 37, 38, 39. Eindspel 7, van N. N. Zwart: 5, 15, 19, 32. Wit: 20, 29, 42, 48. Eindspel 8. Zwart: twee schijven op 14 en 28. Wit: ddn schijf op 8. Voor al deze standen geldt: Wit speelt en forceert de winst! RaichenbachSpringer. Raichenbach behoudt zijn titfel. Hij won de grote match met 26 tegen 24 punten. De spe lers waren dus wel aan elkaar gewaagd! Van de 25 partijen werden er 16 remise. Raichen bach won 5 partijen en Springer 4. Afgezien van enkele fatale blunders, die ongetwijfeld van invloed zijn geweest op het eindresultaat, stond het spel op zeer hoog peil. Met recht kan getuigd worden, dat hier twee groot- meesters aan het werk waren. Het weekblad „Het Dam spel" wijdt uitvoerige en hoogst be- langwekkende beschouwingen aan de match. Voor het luttele bedrag van /0,25 kunnen de damliefhebbers in het bezit komen van de 4 nummers, die het verloop van de gehele wed- strijd bevatten. Schrijver dezes zal gaarne be- stellingen in ontvangst nemen, waama toe- zending volgt van ,,Het Damspel" van 17 Juni, 24 Juni, 1 Juli en 15 Juli '37. Voor de clubleden in onze streek een mooie gelegenheid om hun spelkennis te verrijken. Ten behoeve van de damverenigingen kun nen we verder een beperkt aantal abonne- menten op „Het Damspel" beschikbaar stellen tegen verminderde prijs. Inlichtingen ver- strekt de schrijver dezer rubrieken. Koningsgambiet. Wit: A. Rubinstein. Zwart: B. Kostic. Den Haag, 1921. 1. e2'©4 e7e5 2. f2f4 e5Xf4 3. Pgl—f3 d7d5 Komt in de variant van de vorige rubriek terecht, maar vermijdt een voor Wit mogelijke (hoewel niet zeer sterke) voortzetting, nl. 3. ...Pf6, 4. e5. 4. e4Xd5 Pg8f6 Dd5: Pc3 is niet de bedoeling van Zwart, die dan in ontwikkeling achter raakt. 5. Pblc3 Na c4 <c6! komt Zwart het eerst tot aanval. Ook mogelijk is 5. Rc4, bij v. Rg4, 6. 00 Pd5: 7. Fc3 Pc3: 8. Rf7:t Kf7: 9. Pe5f en Dg4: Beter is het, den Rc8 voorloopig op zijn plaats te laten. 5Pf6Xd5 6. Pc3Xd5 Dit werd voor zeer sterk gehouden tot juist deize partij, waarin Zwart met een versterking komt. Om de variant te vermijden, werd vroe ger ook wel op den vijfden zet c6 gespeeld, wat hoogstens tot gelijik spel leidt. Wij be- velen 6. Rc4 aan. 6Dd8X<i5 7. d2d4 Rf8—e7 Deze zet schijnt aan Zwart het iets betere spel te geven, want hij behoudt den pion. Vroeger speelde men 7. Rd6, waama de dame in moeilijkheden komt, bijv. 8. c4 De4f (of De6 met ongeveer hetzelfde vervolg), 9. Kf2 Rf5, 10. c5 (dreigt Rb5t en Tel), Re7, 11. Rb5f c6, 12. Rc4 en wegens de dreiging Tel moet Zwart een pion teruggeven, hetzij door Re6, 13. Tel Dg6, 14. Re6: fe6: 15. Db3, hetzij door 12. ...Dc2, 13, Dc2: Rc2: 14. Rf4.. 8. Rfld3 le. het terrein van uitvoering van over- heidsmaatregelen. Blijkens de Nederlandsche wetgeiving be- schouwt de overheid het reeds lang als haar taak om den afzet naar het buitenland te bevorderen door het stellen van regelen ten aanzien van de kwaliteit van het product, de verpakking van het product, enz. In die rich- ting moet nog meer worden gedaan, waarbij bedrijfsorganen bij de uitvoering een taak hebben; 2e. het terrein van de productie. Purol geeft een gezonde huid. (Ingez. Med.) De reguleerende krachten van vraag en aanbod zijn niet meer in staat het gewenschte evenwicht tusschen voortbrenging en verbruik te brengen, deels doordat de vrije werking dier reguleerende krachten door toeneming van de organisatie in het bedrijfsleven is uit- geschakeld, deels doordat zich bij den produ- cent meer en meer de drang openbaart om door een verhooging van den omzet een ver- laging van den prijs weer goed te maken, deels doordat de enorme technische ontwik keling zoodanige productiemogelijkheden heeft geschapen, dat het aanbod de vraag naar land- en tuinbouwproducten, welke vraag uit haar aard weinig elastisch is, dreigt te gaan overtreffen. Onder voorwaarde, dat met de noodige geleidelijkheid en omzichtigheid wordt gehandeld, zouden de bedrijfsorganen onder controle der overheid zich op dit ter rein moeten kunnen gaan bewegen; 3e. het terrein van den uitvoer. Landen, die hun land- en tuinbouw bescher- men, nemen onder het motto van ..dumping" maatregelen tegen den uitlvoer van Neder landsche land- en tuinbouwproducten, indien deze uitvoer tegen te lage prijzen plaats vindt. Landen, die een centralen inkoop van buitenlandsche producten bevorderen (Duitsch- land, Italie, Rusland) kunnen de Nederland sche exporteurs tegen elkaar uitspelen, indien deze, wat betreft den prijs, geen contact met elkaar houden. In deze beide gevallen kan een bedrijfsorgaan nuttig werk verrichten door, met inachtneming van de belangen van den handel, ten opzichte van het buitenland prijsregelend op te treden; 4e. het terrein der handelspolitiek. [Het is van het grootste belang, dat het in- ternationale ruilverkeer, door afbraak der handelsbelemmeringen, zooveel mogelijk wordt bevorderd. Zoolang evenwel andere landen o.a. ter ivoorkoming van vermindering van inkomsten voor de schatkist en uit vrees voor ineenstorting van de beschermde bedrijven niet met de daad toonen hun handelspolitiek te willen wijzigen, ja zelfs, zooals in de laat ste maanden nog herhaaldelijk geschiedt, tot verscherping van de handelsbelemmeringen overgaan, zal Nederland voor onderhandelin- gen zijn handelspolitiek arsenaal moeten ge- reedhouden en gebruiken, ten einde met an dere landen tot speciale overeenkomsten te komen, waaibinnen het handelsverkeer zich kan ontwikkelen. Voor de uitvoering van een en ander moet de overheid het nationale pro- ductieapparaat kunnen beinfluenceeren en daarbjj kunnen bedrijfsorganen medewerking verleenen. Vergadering van Maandag 28 Juni 1937, des namiddags twee uur. Voonzitter: de heer S. van Hoeve, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: A. de Feijter, A. de Koeijer, F. C. Wisse, D. G. Koopman, M. Florusse, C. Maas, C. de Jonge, K. Hamelihk, A. J. de Visser, H. de Feijter en de Secretaris J. Stolk Lzn. Afwezig de heer A. Haak. (2. Slot.) f. Een verzoek, gereg. A 90, luidende: De ondergeteekende P. de Blaeij en J. J. Ysebaert, resp. voorzitter en secretaris van de Zaamslagsche bestuurdersbond, nemen bi| dezen beleefd de vrijheid uwen raad de aan- dacht te vestigen op de onlangs bij de werk- verschaffing plaats gehad hebbende maat regelen ten laanzien van de loonen, waardoor Niet Rf4: wegens Die4f. De raadsheer op e7 verhindert, dat na De4t De2 volgt en de zwarte dame is gepend. 8g7g5 9. Ddle2 Rc8f5 10. Rd3Xf5 Verleidelijk ziet c4 er uit, maar het leidt tot niets: 10. c4 Rd3: 11. Dd3: De6, 12. Tel Df6 en Zwart behoudt zijn pion. 10. DdSX® 11. g2g4 Een grappige voortzetting. Wit wil na 11. ...Dg4: met Tgl en Pg5:, en na fg3: met Rg5: in troebel water visschen. 11Df5e6 Het eenvoudigste. In een latere partij speelde Kofetic Dd7, waarop Pe5 De6 volgde. 12. De2Xe6 Op Pe5 volgt Pd7. 12. f7Xe6 13. h2—h4 g5X'd4! 14. g4g5 Zoo iets is Wits beste kans. Na Ph4: want Zwart door Tg8 een pion, en na Rf4: door Tf8 een stuk. 14. 00 15. ThlXk4 Re 7d6 16. Rcld2 Pb8—c6 Nu dreigt Zwart met Pe7 en Pg6 zijn stel- ling ibeslissend te versterken. 17. c2c4 1>7b6 Bevreesd voor c5, waardoor pion f4 ver- loren gaat. Zwart moest hier doortasten met e6e6, bijv. 18. c5 Re7, 19. de5: Rc5: 20. Rf4: Tf5 en Taf8 en Zwart krijgt winststel- ling Wit moet dus in deze variant niet op f4 slaan en Zwart blijft het betere spel behouden. 18. Th4h6Ta8e8 19! O—O—O e6e5? Overziet, dat Th6 indirect Pc6 aanvalt. Beter was Tf7 (om zoo noodig Rf8 te kunnen spelen), Tel Pd8. Zwart heeft dan een goede verdedigingsstelling en kan nog steeds op winst blijven spelen. 20. c4e5 Nu gaat een stuk verloren. Zwart beproeft zich er nog uit te praten, maar zonder succes. 20e5e4; 21. c5Xd6 e4Xf3 22. d6d7 Zwart geeft op, want zoowel Pd4: de8: als Td8 Tc6: Td7: beloven geen succes. Te be- proeven ware nog 22. ...Te2, 23. Tc6: f2, maar Tc7: dreigend Tc8 maakt alles uit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2