Oe burgeroorlog in Spanje U doorgezeten op de fiets? FRANSCH SCHIP TE SANTANDER AAN GEHOUDEN TER NEUZEN, 7 JULI 1937. D. H. ROODHUYZEN 8. Co. mv. MAKELAARS HET ZEEUWSCHE LANDSCHAP. zoekingen zijn ingesteld na ontvangst van een briefje, dat de „Penelope" op 1 Juli, door tus- schenkomst van de Spaansche autoriteiten te Barcelona, bereikt heeft en dat gevonden zou zijn in een klein ibootje. In het briefje worrit gezegd: ,,Wij zijn in de booten gegaan. na gte- torpedeer d te zijn door een dun:boo: In on- bekende nationaliteit, op een afstand van vijf- tig inijl van Barcelona. Be kapitein is dood. Wij hebben geen riemen; komt ons spoedig te hulp." Het briefje was m bet Engelsch ge- schreven en geteekend Robjohn. De naam van bet schip, waartoe de boot heeft behoort, was niet meer te ontcijferen. Purol verzacht en geneest. lingez. Med.) BE l'ROEFVLl OlITEN OVER BEN ATLANTISGHEN OCEAAN. Het was Maandag een belangrijke dag voor bet transatlantische lucbtverkeer. Na jaren van voorbereiding werd van beide kanten uit een proefvlucht gehouden voor den geregelden dienst, dien men eerstdaags boopt te ondernemen. Deze dubbele vlucbt de eerste werkelijke commercieele vlucbten over dit deel van den oceaan is scbrijft de N. R. Crt. aldus voor- bereid, opdat geen der beide landen later zal kunnen zeggen, dat het de pionier is van den regelmatigen vliegdienst. De proefvluchten geschieden met twee groote vliegbooten, van Amerikaanscben kant met een van de bekende „clippers", van Engel- scben kant met de Caledonia, een vliegboot van de Imperial Airways, welke speciaal voor dit doel is gebouwd. Maandag zijn beide vliegbooten aangekomen op de plaatsen, van- waar zij bun grooten sprong zullen gaan ondernemen. De luchtvaartmedewerker van de Times telefoneerde Zondagavond aan zijn blad uit Foynes (Zuid-Ierland) Heden, Zondagmiddag, half vier, streek de Imperial Airways-vliegboot Caledonia neer op de Shannon. Morgen zal zij weder opstijgen, wellicht voor de eerste lange vlucbt over den Atlantischen Oceaan naar de Nieuwe Wereld, wellicht echter ook tot een vlucbt tot een af stand van 500 mijl uit de Ierscbe kust, om de werking van de radio-apparaten te contro- leeren. De commandant, A. S. Wilcockson, was der morgens uit Southampton opgestegen en had de vlucbt naar de Sbannon in vijf uur afgelegd. Hij verklaarde zeer tevreden te zijn over de werking der radio-apparaten. Voor deze vlucht was de Caledonia betrekkelijk licbt geladen; de benzinetanks waren maar half vol. Als zij naar Amerika vertrekt, zal zij 2320 gallons aan boord bebben en baar totale gawicbt zal 22.500 kg bedragen. De meteorolcgische diehst heeft nog geen rapport uitgebracht over de verwacbting betreffende bet weder boven den Atlantischen Oceaan op morgenavond, en voordien is het onmogelijk iets te zeggen over de vraag of de Caledonia inderdaad de groote vlucbt zal wagen, daar- gelaten of controleering van de radio-appara ten nog noodig geoordeeld wordt of niet. De Pan American Airways-Clipper, die waarschijnlijk uit Botwood, New Foundland zal vertrekken voor de proefvlucht over den Atlantischen Oceaan naar Ierland, is aldaar na een vlucht van acht uren uit Port Was hington, Long Island aangekomen. De Caledonia zal zich eerst richten naar Botwood in New Foundland, dat men in vijf- tien uur meent te kunnen bereiken, als het weer gunstig is ep in 20 uur in geval van tegenwind. Van Botwood vliegt men naar Montreal en vandaar naar New York, Deze route is 3223 mijl lang. De bemanning van de Caledonia bestaat uit kapitein Arthur Sydney Wilcockson, commandant; Cb. H. Boiwes, eerste officier; Tb. E. Hobbs, le tele- grafist; J. H. A. Lewis, 2de telegrafist. Kapitein Wilcockson is 41 jaar. Hij is een der oudsfe piloten van de Imperial Airways en staat bekend als een zeer kundig vlieger. Hij vliegt reeds 20 jaar en heeft meer dan een millioen mijl in de lucht afgelegd. De laatste jaren is de vlucbt nauwlpeurig voorbereid. Daarbij heeft men zeer uitvoerige gegevens over de weersomstandigheden ver- zameld. Speciale tocbten met vracbtschepen zijn daarvoor gemaakt. En met kleine bal- lons heeft men van die schepen opnemingen in de lucht verricht op verschillende plaatsen langs bet traject over den oceaan. Bovendien heeft men gedurende twee jaar den draadloozen dienst tusschen de vliegboot en den vasten wal voorbereid. Met beide zij- dien in de Oceaan zal de Caledonia steeds in contact zijn. Voorbdurend zullen weerberich- ten (worden gegeven en tevens zal het draad- looze contact er voor zorgen, dat de vliegboot precies baar koers blijft volgen. Dezen zomer zullen eenige proefvluchten worden gehouden; is daarmede voldoende er- varing verkregen, dan gaat men een geregel den postdienst instellen: en pas daarna, ver- moedelijk eerst over drie jaar, zullen oo.k passagiers van de nieuwe verbinding gebruik kunnen maken. De proefvluchten over den Oceaan geslaagd. Gisterenmorgen te 5 uur pasiseerden elkaar op een punt boven den Noordelijken Atlan tischen Oceaan de „Caledonia" der Imperial Airways en de Clipper" der Pan American Airways. Zij waren echter een 100 K.M. van elkaar verwijderd, en konden alleen per radio groeten wisselen. De proefvluchten zijn ech ter geslaagd. De Clipper" die uit het Westen kwam, daal.de te 10,50 te Foynes (Ierland) na een vlucht van 12,40 uur. De ..Caledonia" die Oostwaarts vloog en op New-Foundland daal de, had er 15,9 uur over gedaan. De schepen van Franco hebben het Fran sche schip Tregastel aangehouden op het oogenblik, dat het poogde de haven van San- tander binnen te loopen. De Almirante Cer- vera loste vier kanonschoten op de Tregastel, waama het schip bijdraaide. Vervolgens werd het door het gewapende koopvaardij- schip van de rechtsche vloot Ciudad de Valen cia in Oostelijke richting opgebracht. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heft medegedeeld, dat de iaanhouding geschiedde voor Santander, binnen de Spaan sche territoriale wateren. Het schip wordt thans naar Bilbao geleid. Fransche oorlogsschepen zijn de Tregastel te hulp gezonden. De kwestie werd onmiddellijk tor kennis gebracht van den Franschen consul te San Sebastian, die tracht in contact te komen met den Franschen consul te Bilbao. De consul te San Sebastian volgt de ontwikke'ing van het incident nauwkeurig, in nauwe samenwer- king met het ministerie van buitenlandsche zaken. DE STAKINOEN. Zondagmiddag zijn bij Moissy (Seine et Mar re) ongeveer twintig arbeideis, die werk- ten op een veld met beetwortelen, aangevallen door 60 stakers, die met een auto en op fiet- sen daarheen waren gekomen. De beer, die de aanvallers had zien komen, wist zijn arbei- ders tijdig op een afgesloten binnenplaats te brengen, waar zij door de stakers werden be- legerd en met steenen bekogeld. Voorts ver- nielden de stakers de landbouwwerktuigen, die zich buiten de poort bevonden. De boer, ver- gezeld van zijn werklieden, deed daarop een uitval om zijn werktuigen in veiligheid te brengen. Er ontstond een ernstige kloppartij, waarpij de boer door een steenworp werd ge- wond. Hij haalde toen zijn geweer voor den dag en loste eerst een schot in de lucht en daarna nog een schot, dat een der stakers trof in de beenen. De stakers delfden tenslotte het onderspit en sloegen op de vlucht, een emstig gewonde op het slagveld achterlatende. Het parket heeft een onderzoek ingesteld en een afdeeling van de republikeinsche garde bewaakt thans de boerderij. MISLUKTE AANSLAG OP PORTUGAL'S PREMIER. Op Salazar, den Portugeeschen premier, is Zondag te Lissabon een bomaanslag gepleegd, waarbij deze ternauwemood aan den dood is ontsnapt. Toen de Portugeesche minister-president zich Zondagmorgen naar het huis van zijn vriend dr. Toreado begaf, in wiens huiskapel hij iederen Zondag de H. Mis pleegt bij te wonen, ontplofte in zijn onmiddellijke nabijheid een bom, die, naar nader toleek, geplaatst was in een riool, dat op ongeveer een meter diepte midden door de straat loopt. De minister-president bleef ongedeerd, maar de straatsteenen werden hoog de lucht in ge- slingerd, terwijl een groot aantal winkelruiten werd vemield. Bij nader onderzoek bleek, dat de bom elec- trisch tot ontplofing was gebracht. In de stad is alles rustig gebleven. Voor de woning van minister-president Sa lazar heeft Zondag een sympathiebetooging plaats gevonden, in den loop waarvan de pre mier de menigte toesprak. Ook in de andere Portugeesche steden zijn betoogingen gehou den om tegen den aanslag op Salazar te pro- testeeren. HET INCIDENT AAN DEN AMOER. Uit Hsingking wordt gemeldt, dat Sowjet- Russische strijdikrachten een begin hebben ge- miaakt met de ontruimimg van belt gebied Kansjatsoe en dat de regeering van Mantsjoe- kwo de Soiwjet-regeering door bemiddeling van haar commissaris te Oharbin heeft ver- zocht weer vertegenwoordigers aan te wijzen voor het scheepvaartbureau. Volgens te Tokio ontvangen berichten heb ben die Sowjet-autoriteiten bun schildwachten teruggetrokken tot de zuidgrens van Kans jatsoe. De Japansch-Mantsjoerijsche autoriteiten nemen maatregelen om alle gebeurlijkheden het hoofdi te bieden. Zij slaan thans aan- dachtig de beiwegingen der Russische troepen g-ade. Zij zullen hun waakzaamheid niet laten varen op de belofte van Moskou, dat de eva- cuatie geheel zal worden ten uitvoer gelegd. Volgens Maandagmorgen vroeg te Tokio ontvangen berichten zijn nog slechts de schild wachten van het zuidelijk gedeelte van Sen- nafoe teruggetrokken. In een aan vertegenwoordigers van de pers toegestaan interview heeft prins Konoje te Tokio verklaard, dat het een gelukkige zaak is voor den wereldvrede in het algemeen en den vrede in het Verre Oosten in het bijzonder, dat de incidenten van Sennoefa en Bolsjoi op vriendschappelijke iwijze geregeld zijn door de aanvaarding van de rechtvaardige Japansche eischen door de Russische regeering. Konoje voegde hierann toe, dat de Japansche re geering zal streven naar een vriendschappe lijke oplossing van de afbakening der grenzen tusschen Rusland en Mantsjoekwo, welker vaagheid reeds vaak tweedracht gezaaid heeft tusschen beide landen. Naar een compromis? In de Europeesche hoofdsteden duren, sciirijft de N. R. Crt., de onderhandelingen inzake de niet-inmengingspolitiek voort. Zoowel de Britsche als in de Duitsche pers wordt de mogelijkheid onder oogen gezien van een compromis inzake het controlesysteem. Zoo publiceert de Vdlkiische Beobachter een bericht van. zijn Londenschen correspondent, volgens wien men in Downingstrett zou zoe- ken naar een compromis op de volgende basis: De reohten der oorlogvoerenden zullen alleen erkend worden binnen de drie-mijlszi6ne; de vlootcontrcjle zal dan gehandhaafd worden. Verder zal een begin gemaakt moeten worden met het terugtrekken der buitenlandsche vrij- willigers uit Spanje. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph laat zich in denzelfden geest uit, maar hij voegt hieraan toe, dat vele regeerin- gen minder bezwaren zouden hebben Franco als oorlogvoeren.de mogendheid te erkennen, wanneer Duitschland en Italie bereid zouden zijn een voorstel in te dienen tot het terug trekken der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. Zooals bekend, heeft Mussolini de vorige week verklaard, dat hij geen Italiaan- sche° vrijwilligers naar Spanje -had gestuurd, dus dat niet hij, maar Franco hen alleen naar huiis zou kunnen sturen. Het bericht, afkom- stig uit Fransche broil, dat Franco niet tegen het terugroepen der vrijwilligers gekant zou zijn, zou een aanleiding kunnen geven tot optimisme, ware men niet geneigd, gezien de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, derge- lijke berichten met eenig wantrouwen te be- schouwen. De Daily Telegraph neemt dit bericht dan ook onder de loupe en geeft er verschillende uitileggingen aan, waarvan dewelke„dat Franco tijd wenscht te wm- nen" het waarschijnlijkst wordt geacht. Intusschen heeft het bericht, dat Negrm en Giral in stilte een bezoek hebben gebracht aan de Fransche regeering, in Duitsche krin- gen uiteraard geen goeden indruk gemaakt. De Volkische Beobachter vermeldt het feit met grooten kop en voegt er niet zeer vrien- delijken commentaar aan toe over Frankrijk s politiek inzake Spanje, wiens partijdigheid thans duidelijlker dan ooit zou zijn gebleken. De correspondent van de Times te Berlijn, die de hemieuwde beschuldigingen aan Fransch adres vermeldt, maakt de opmerkmg, dat nieuwe voorstellen tot het bewaren van eenige neutraliteit waarschijnlijk meer kans van slagen zoudien hebben, indien door Enge- land alleen ingediend. ni Een beschouwing van de Popolo d'ltalia. Onder het opschrift ,,het Nationale Spanje' publiceert de PoVolo d'ltalia Dinsdagmorgen een artikel, waarin heftig wordt geprotesteerd tegen de z.g. Italiaansche en Duitsche bedrei- gitigen van den status quo in het Micdeliana- t.cae Zeegebicd. Het toad schrijft, dat men daaubij uitgaat van een onjuiste premisse. Noch Italie, noch Duitschland ,cedre:gen den status quo eh aldus vervoigt het blad zij hebben nooit Spaansch gebied, hetzij Furopeesch, hetzij m de kolonien, be- geerd. In de briefwisEeling tusschen graaf Clano en Sir Eric Drummond hee?t men duide- lijk aangegeven, dat de intregiteit van Spanje onder alle omstandigheden oniaangetast en on- gewijzigd moest blijven. Niet minder cate- gorische verklaringen tzijn Dinsdag door Hitler afgelegd voor wat de Duitsche politiek betreft. Het artikel zet vervolgens uiteen, dat Italie door de militaire integriteit van Spanje te verdedigen, Europeesche belangen verdedigt en dat zijn politiek er op gericht is te belet- ten, dat Spanje gerussifieerd wordt. Het blad besluit geen oorlog, ook die van Spanje niet, eindigt met mondelinge of papieren offen- sieven. Het woord is aan het kanon. Het is is een harde werkelij-kheid, maar een werke- lijkheid. EEN ERNSTIGE BOTSING VAN WIELRIJDERS. v j' h Zondagavond heeft op een als gevolg van de verkeersregeling zeer gevaarlijk punt (bij de Moff enschanseen ernstige aanrijding tusschen iwielrijders plaats gehad. Van uit Ter Neuzen komende reden twee jongens van Axel huiswaarts, op het links -van den weg gelegen wielerpad, terwijl van de zijde van den Koe- dijk, dus voor hen rechts van den weg de zoon van den hec-i Van Meerendonk met een bepaal- de vaart de helling van den april kwam afge- reden. Hij botste tegen een van het tweetal aan en kwam zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. De .twee jongens hebben getracht, terstond hulp te ^verleenen. Een hunner ging hulp zoeken in het zieken- huis, terwijl de ander hij hem bleef en den heer Den Hamer verzocht een geneesheer te willen telefoneeren. Dr. Van Breda Vriesman is daarop ter plaatse gekomen en heeft daarop M. naar het ziekenhuis doen overbren- gen. Hij constateerde hersenschudding. Naar wij vernemen was de toestand van den patient gisteren nog niet van dien aard, dat hem een verhoor kon worden afgenomen. BESLAG OPGEHEVEN. Naar verluidt is het beslag op het meer- gemelde Fransche motorspitschip ,,Amphi- bone" thans opgegeven. Er is een Belgische schipper aan boord gekomen die het schip naar Amsterdam heeft gebracht alwaar de noodige herstellingen verricht zullen worden ONTVANGER REGISTRATIE EN DOMEINEN TE HULST. Bij beschikking van den Minister,van Finan- cien is ingetrokken de verplaatsing van den ontvanger der registratie en domeinen H. Schuttevaer van het kantoor Heerenveen naar het kantoor Hulst. BEEEDIGING advocaat. In de heden gehouden zitting van de Arr.- Rechtbank te Middelburg werd beeedigd als advocaat-procureur de heer Mr. H. C. M. van Son te Hulst. PERSOONLIJK ONDERZOEK OF AMATEUR „ERWTENPLUKKERS". 't Was in de laatste weken druk met erwten plukken. Dit is een werk dat, met het oog op het aanrigpen der erwten binnen een kort tijdsverloop moet geschieden. Men kwam handen tekort en zoo kwam er ook een aan- vraag bij de arbeidersbeurs te Ter Neuzen om erwten-plukkers. Bij het vaststellen van de arbeidsvoorwaarden kwam er verschil van meening over het financieel resultant van den per gewicht geplukte erwten betaalden arbeid. Teneinde zich te vergewissen zijn daarop de directeur der arbeidsheurs en zijn assistent te velde getogen en, in wedstrijd met een ge- middelden plukker aan den arbeid getogen. Naar wij vernamen was bij dezen wedstrijd het veriies niet geheel aan de zijde der mannen van de pen. In elk geval heeft een en ander aanleiding gegeven, dat een aantal werk- loozen voor erwtenplukken zijn uitgezonden, waarbij er wel rekening mee is gehouden, dat de behendigheid bij in dit werk ongeoefenden natuurlijk ontbreekt. EEN ERNSTIGE AANRIJDING. Maiandagavond reed de opperwachtmeester Lensen der brigade marechaussee van Philip pine met een marechaussee, komende van de Maagd van Gent op den weg in den Clara- polder in de richting van Philippine, toen hen een vrachtauto van de Gebr.-Craco, koop- lieden in oudijzer enz. achterop kwam. De politiemannen gingen toen op het rijwielpad, ter zijde van den weg. Toen de auto, waar van het zijbord was uitgezakt, waardoor een stuk der lading ijzer naar buiten uitstP.k, de politiemannen passeer.de, kreeg eerst de mare chaussee daarvan eeh duw, die hem deed val len, waarna oolk de v66r hem rijdende oppei- wachtmeester er een flinken klap van kreeg, die hem met verscheidene verwondingen en gebroken ribben-over den weg deed tuimelen. De heer Lensen is per auto naar het zieken huis te Ter Neuzen overgebracht. Naar we vernemen is tegen den bestuurder van de auto proces-verbaal opgemaakt. SCHIP VERBODEN UIT TE VAREN. Zaterdag is te Vlissingen het Grieksche stoomschip „Evi'' de haven binnengeloopen om te bunkeren. Er werden 400 ton bunker- kolen ingenomen, maar het schip maakte zoo- veel slagzij over bakboord, dat de scheepvaart- inspectie het vertrek verboden heeft, aange- zien zij het vaartuig niet zee waar dig achtte. Zondag heeft men getracht verbetering in de situatie te brengen doch toen Maandag de Evi" opnieuw gecohtroleerd werd, consta teerde men dat het schip nog steeds circa 20 grader, slagzij maakte en derhalve niet zee- waardig is. De „Evi" meet 4521 ton bruto en behoort aan de Livanos Comp. Ltd. Londen. Het schip was met een deklast hout op weg van Archangel naar Lorenzo Marco. DE SPAANSCHE SOU AT TE VLISSINGEN. Omtrent de inbeslagneming van het onder Engelsche vlag varende s.s. ,,Thorpehall", dat in den naeht van Vrijdag op Zaterdag op de reede van Vlissingen arriveerde, is in de vorige uitgaaf een en ander gemeld. Men weet, dat van de zijde van Fransche, en Engelsche ban- ken aanspraak wordt gemaakt op de lading van het schip, welke bestaat uit effecten, kostbaarheden, goud, enz. tot een bedrag van naar het schijnt meer dan een millioen gulden. Thans wordt gemeld, dat omtrent een inven- tarisatie van de zich aan boord bevindende schatten geid, juweelen .en waardepapieren nog geen beslissing gencmen is. Inaien men tot zulk ©en arbeid moet overgaan, zouden hiermede zeker vele weken gemoeid zjjn, Uit het nader onderzoek is gebleken, aat het schip met vijftig yluchtelingen uit Bilbao was vertrokken. Deze zijn in Frankrijk, ln_ La Falise, de voorhaven van la Rochelle, van boord gegaan. Tot de vluchtelingen behoorde ook een der Baskische ministers en zijn familie. Men vermoedt, dat te La Falise een gedeelte van de waardevolle lading het schip verlaten heeft. Van de bemanning maakt "ook een Neder- lander deel uit, een| 57-jarige hofmeester uit Rotterdam, die zes maanden geleden met het- zelfde'* schip van Rotterdam naar Bilbao was vertrokken. De bemanning bestond toen uit nog eenige Nederlanders, een aantal Arabieren en een Engelschman. Men had van Bilbao uit verschillende reizen naar Alicante en Valencia en terug gemaakt. Even voor den val van Bil bao is de kostibare landing aan boord gebracht, vermoSdelijk met militaire vrachtauto's. Het schip had zich te la Falise spoedig uit de voe- ten gemaakt, toen bleek, dat de Franschfe politie de beide andere schepen in beslag had genomen. De politie zorgt er streng voor, dat de Spaansche opvarenden niet in aanraking komen met menschen op den wal. Aan den hofmeester is echter verlof gegeven het schip te verlaten en huiswaarts te keeren, doch de man wenschte van dit recht geen gebruik te maken en bleef aan boord. Zooals men weet, is het voorloopige beslag van zuiver civielen aard en_houden de politie- maatregelen uitsluitend vei'band met de be- palingen der vreemdelingenwet. Op een nadere beslissing van de recbtbank wordt gewacht. De belangen van de tegenpartij, welke nog niet bekend is, zijn in handen gegeven van den Middelburgschen advocaat, Mr. P. Diele- man. Een vertegenwoordiger der Baskische re geering, die zich Maandagmiddag voor het voeren van eenige besprekingen in verband met het in besilag nemen van het s.s. „Thorpe- hall" te 's-Gravenhage bevond, zond aan het A. N. P. een mededeeling ter verklaring van de herkomst van deze kostbaarheden: De in ibeslag genomen lading van de ,,Thorpehail", o.a. bestaande uit juweelen en goud, is het eigendom van de Baskische regee ring. De wettige grondslag van dit eigendom berust op het volkomen normale en legale wijze tot stand gekomen regeeringsdecreet van 3 Mei j.l. Dit decreet behelst de verplich- ting, voor alle Spaansche onderdanen der Bas kische regeering, de zich in hun bezit bevin dende juweelen en goudswaarden in te levered, Wkarna hun door de regeering de tegen- waarde dezer goederen in peseta's is uit- betaald. Op deze wijze is de Baskische regeering in het bezit der Zaterdag j.l. in beslag genomen voorwerpen gekomen. Deze maatregelen zijn wettelijk en normaal verantwoord door het feit, dat tengeivolge van den oorlogstoestand, die de regeering is opgedrongen, een nijpend gebrek aan deviezen is ontstaan juist op het moment, dat de behoefte aan buitenlandsche betaldngsmiddelen sterk is toegenomen. Een groot gedeelte der Baskische bevolking be- vindt zich namelijk in het buitenland tenge- volge der evacuatie en het is de Baskische regeering, die zich verplicht heeft voor het financieel onderhoud van haar onderdanen aldaar zorg te dragen. Buitenlanders zijn vrijgesteld van de in het decreet opgenomen bepalingen, het zijn dus slechts Baskische onderdanen, die zich uiter aard hebben te houden aan de wettig tot stand gekomen maatregelen van hun regeering, die haar wettigheid ontleent aan een in vrijheid gekozen pariement, aan de grondwet en. ,aan de Spaansche regeering. Kort geding over lading van de „Thorpehall". Hedenmididag om twee uur zou de kwestie over de kostbare lading van het in beslag ge nomen stoomschip „Thorpehall" in kort ge ding voor den president van de rechtbank te Middelburg worden behandeld. De pleiters voor de blanghebbende banken zullen trachten te verkrijgen, dat de kostbare lading te Vlis singen wordt gelost en opgeslagen. Wordt dit verkregen, dan kan het schip, dat nog meer lading aan boord heeft, van hier vertrekken. Waarschijnlijk 'zal de rechtbank Donderdag uitspraak doen. Het eigenlijke proces zal op 8 September in behandeiing komen. BELGISCH JAOHT VERGAAN. Een plotseling opkomende onweersbui uit het Nbordlwesten, welke gepaard ging met een stormachtigen wind is oorzaak geweest dat het Belgische jacht „Dina" nabij Cadsand in nood kwam te verkeeren en eenigen tijd daarna verging. De „Dina" is een zeowaardig jacht, dat van Engeland was gekomen en ligplaats had gekozen in de haven van Cadzand. De eigenaar wilde echter de reis voortzetten en vertrok in de richting Antwerpen. iDe weersomstandig heden waren echter verre van gunstig en een- maal buitengaats nam de wind veel toe en kreeg de kracht van een storm. Het jacht kreeg het zwaar te verduren tegen de hoog opgaande golven, de zeeen sloe gen over het dek en tot overmaat van ramp kreeg het een defect aan de machine. Het geraakte stuurloos en sloeg over de banken en bleef op de buitenste zitten. Aan boord was de toestand zeer kritiek en de noodvlag werd gehSschen. Vanaf den wal had myn gezien dat het vaartuig een speelbal der golven was geworden. De reddinghoot hield zich dan ook gereed en toen het noodsein was geheschen voer men onder leiding van schip per Van den Heuvel uit. Met veel moeite slaagde men erin langszij van het jacht te komen en drie van de vijf opvarenden t.w. een dame en twee heergn kiwamen over in de reddingboot. Er waren echter nog twee personen aan boord, n.l. de eigenaar, de heer Klaassen uit Antwerpen en de stuurman. Deze wenschten de „Dina" niet te verlaten, doch te trachten het schip te be- houden. De reddingboot bleef echter in de nabijheid, daar de schipper ervan wel inzag, dat het uiteindelijik mis moest gaan. Kort daarop sloeg het jacht weer van de bank af, het geraakte in vlot water en dreef af in Oostelijke richting. Het vaartuig was echter lek gestooten en maakte veel water. Daar de storm bleef aanhouden en het defect aan de motor niet hersteld kon worden besloten de beide opvarenden het schip te ver laten. Zij riopen de hulp in van de redding boot en met veel moeite en nadat er olie was gestort op de kokende golven kon men langszij van de „Dina" komen. De eigenaar en den stuurman konden overspringen op de redding boot en toen ging het huis toe. Te Cadsand aangekomen werden de door- natte sctiipbreukelingen liefderijk in de woning van den schipper opgenomen. Naar verluidt is de „Dina" later op de kust aangespoeld en onder het beheer van den strandvorivder gesteld. SUIKER RUBBER KOFFIE per contract Amsterdamsche Uquidatfekaa N.V. &KER. RUBBER KOfftB. CACAO, KATOEK AUB GftANSN Oil IO KUUI VAN LONOtH UVUPOOt. MOV TOR*. OOCAOO MNNIPIO. (Ml 0AM 2a Talaiooa Ha SOOVUtOII AMSSCKOAMUC Agent: L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) NIJTENGO V TE GOES. Onder groote belangstelling van autoriteiten (het gemeentebestuur, enkele leden van Gedep. Staten, besturen van middenstandsvereenigin- gen, vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel enz.) is Zaterdagmiddag de Goesche tentoonstelling van Handel en Nijver- hei'd Nijtengo V, die van 3 tot 10 Juli in het Schuttershof wordt .gehouden, geopend. Na een inleidend woord van den voorzitter van het Comito, den heer G. Geysen, sprak wegens uitstedigheid van den burgemeester de heer Joh. Pilaar als lid van het eere-comito de openingsrede uit. De vele stands op deze tentoonstelling waren gisteren schitterend geexposeerd. Nadat aan mevr. Van Dusseldorp en aan mevr. Pilaar bloemen waren aangeboden, gingen de genoodigden de stands, 55 in getal, beziohtigen. Zaterdagavond gaf het muziek- korps van de N.V. Tweka-fabrieken uit Geldrop in den schitterend verlichten en in oud-Goes omgetooverden tuin een concert. In de dezer dagen gehouden vergadering van 't algemeen bestuur der stichting Het Zeeuw- sche Landschap zijn de periodiek aftredende bestuursleden Jhr. H. J. van Adrichem, Boo- gaert, jhr. F. Beelaerts van Blokland, jhr. ir. J. L. Boreel, jhr. mr. A. F. G. de Casembroot, H. A. A. baron Collot d'Escury en mr. P. Die- leman met algemeene stemmen herkozen; be sloten werd in de vacature van den heer E. D. van Dissel, die eveneenis aan de beurt van af- treding was, doch die zich in verband met het feit, dat hij binnenkort als directeur van het Staatsboschbeheer zal aftreden niet herkiesbaar had gesteld, te zijner tijd te voor- zien door benoeming van den opvolger van den heer Van Dissel als directeur van het Staats- beheer, aangezien men van oordeel was, dat het in het belang van het doel der stichting zou zijn, wanneer deze ambtenaar deel uit- maakt van het bestuur der stichting. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. De afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft Maandag teDomburg haar jaarlijksche vergadering gehouden onder vocrtzitterschap van den heer M. Femhout, burgemeester van Middelburg. Spr. decide mede, dat de vereeniging thans 78 leden-gemeenten telt tegen 73 volgens het jaarverslag. Dit is nog te weinlg, want het. moest alom 100 pet. der gemeenten zijn. Het jaarverslag geeft verder aan wat ver richt is op het gebied van de Landarbeiders- wet, het. capitulantenreglement, vereenvoudi- ging van de gemeente-administratie, het destructievraagstuk, de opheffing van de Rijkskweekschool te Oostbung. Het verslag is goedgekeurd en ook de reke ning welke aamwijst aan inkomsten 377,98 en uitgaven 132,81, zoodat het voordeelig saldo 245,17 bedroeg. Daarbij komt nog 108,56 als batig saldo 1935. De vergadering heeft tot bestuurslid her kozen den heer S. Hage, burgemeester van Bruinisse. Bij da rondvraag heeft Mr. Van der Veur, gemeente-secretaris van Middelburg, gewezen op de moeilijkheden, waarin vele gemeenten geraken, die geheel of ten deele onder cura- teele staan. Na de lunch heeft de heer mr. F. A. Helm- strijd, hoofdredacteur van het weekblad van den Nederlandschen bond van gemeente- ambtenaren, eene causerie gehouden over de toepassing van het reglement auto-vervoer personen, waarop eenige discussie volgde. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN. Maandag hield de Vereeniging tot Christe- lijke verzorging van krankzinnigen in Zeelanii haar zeer druk bezochte 33ste jaarvergadering in het kerkgebouw van de StichUng „Vrede- rust" te Bergen op Zoom. De aan de verga dering voorafgaande bidstond werd geleid door ds. W. F. M. Lindeboom van Serooskerke (W.), die sprak naar aanleiding van Romeinen 12 8, de laatste woorden. De jaarvengadering stond onder leiding van den voorzitter minister J. J. C. van Dijk. Ver- tegeniwoordigd waren 52 afdeelingen en 27 corporation. Uit de door secretaris en penningmeester uitgebrachte jaarverslagen vermelden wij, dat aan het einde van het verslagjaar de vereeni ging 68 afdeelingen en 41 corporation telde, benevens een aantal afzonderlijke leden, in totaal 3686 leden. Aan het eind van het ver slagjaar werden in de Stichting „Vrederust" met inbegrip van de gezinisverpleging, ver- pleegd 868 patiOnten, waarvan 300 in de „open" afdeeling, 548 in de gestichtsafdeeling en 20 in gezinnen. Het verpleegpersoneel be stond uit 68 verplegers en 127 verpleegsters. In den loop van het jaar werden als hersteld ontslagen uit de ,,open" afdeeling 17 patiOn ten, uit de gestichtsafdeeling 28 patiOnten; als niet hersteld, doch verbeterd uit de „open" afdeeling 13 patiOnten en uit de gestichts afdeeling 10 patiOnten. De buitendienst met de provincie Zeeland, omvattende zoowel voor- als nazorg, bleef zich gestadig ontwikkelen, in de consultatiebureaux hadden 54 consulten plaats, terwijl ten behoeve van de nazorg 99 personen en ten behoeve van de voorzorg 48 personen werden bezocht. De centrale keuken werd verbouwd en vergroot, de keukeninstal- latie werd voor een groot deel vemieuwd. De inwendige verbetering van Oen der paviljoenen kwam gereed, aan een ander paviljoen werd met hetzelfde werk een aanvang gemaakt. Hoewel met ingang van 1 Juli 1936 het verpleeggeld weder werd verlaagd (met in gang van 1 April 1937 werd tot nog verdere verlaging besloten ondanks de prijsstijging voor verschillende onderdeelqn) kon de exploi- tatie der stichting sluitend worden gemaakt, zoodat een batig saldo werd verkregen van f 357. Gelet op het feit, dat de onderhouds- werken, mede in verband met de verbou- wing van de centrale keuken belangrijke bedragen vorderden, mag deze uitkomst zeer bevredigend worden genoemd. In totaal kon bp gebouwen, machines en inventaris 57.437 worden afgeschreven, waarna de bezittingen op de balans voorkomen tot een bedrag van f 1.057.783, waartegenover de schulden staan tot een "bedrag van 987.400.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2