Schip met Spaansche schatten in beslag genomen Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten Sensationeele gebeurtenis op de reede van Vlissingen. WEERVERWACHTING. RECHTSZAKEN. VOETBAL WIELRENNEN. DERDE RONDE VAN BRESKENS. DOOR SPELEN OP LORRIES GEDOOD. VEGHTENDE JONGKNS EN VEOHTENDE VADERS. VAN NEGEN METER HOOGTE GEVALLEN. DIEF STUURT GESTOLENE TERUG. DRONKEN KOE VERRAADT GEHEIME BRANDERIJ. De Officier van Justitie te Middelburg en de commissaris van politie te Vlissingen heb ben, meldt o.m. de Vliss. Crt., Zaterdagnacht in samenwerking met de Koninklijke Marine, op de reede te Vlissingen een setup in beslag genomen. Een en ander houdt verband met den burgeroorlog in Spanje. Er moeten groote schatten aan boord zijn. Zaterdagnacht heeft zich op de reede van Vlissingen een sensationeele gebeurtenis afge- speeld die justitie, politie en de marine de handen vol gegeven heeft. Even vdor Bilbao door de Franco-troepen werd bezet, hebben drie schepen, waarvan er een onder Engalsche vlag voer, de bedreigde stad verlaten. Aan boord bevonden zich groote hoeveelheden geld, waardepapieren en juweelen afkomstig uit versohillende banken te Bilbao. Een en ander is naar men moet aannemen door aanhangers der linksche regeering in beslag genomen; bovendien heeft men zich bij dezc gelegenheid meester gemaakt van den inhoud van de safes der verschillende bankinstellingen, welke safes ook lairijke eigendommen van particulieren be- v.ilten. Twee dier schepen zijn naar Frankrijk ge- gaan, waar zij in beslag zijn genomen ,en het derde, de .Thorpe Hall" werd Zaterdagnacht op de reede van Vlissingen gesignaleerd, waar het schip, dat onder Engelsche vlag vaart, voor anker op nadere orders lag te wachten. Men heeft redenen om te veronderstellen dat de ..Thorpe Hall" naar Zuid-Amerika of naar Rusland onderweg was. Buitenlandsche banken treden op. De Spaansche banken, wier bezittingen in beslag werden genomen, onderhouden nauwe relaties met bankinstellingen in Frank rijk en Engeland en deze hebben zich tot de Nederlandsche Justitie gewend om een bevel tot voorloopige inbeslagneming te verkijgen. In verband hiermede heeft in den Zaterdag nacht een conferentie plaats gehad tusschen den Officier van Justitie te Middelburg, Mr. baron F. W. E. v. d. Feltz, den commis saris van politie den heer A. O. F. W. C. Gasinjet, den Engelschen consul den heer P. de Bruijne, Mr. H. v. d. Beke Callenfels en een Franschen advocaat. Het resultaat der beraadslagingen was, dat men besloot hande- lend op te treden en de „Thorpe Hall" in be slag te nemen. Men moest er echter rekening mede houden, dat de kapitein wel eens weigerachtig zou kunnen blijken te zijn om te voldoen aan een bevel c*m de haven van Vlissingen binnen te stoomen. En met een sleepboot zou men het schip moeilijk hebben kunnen beletten, het anker te lichten, en de reede van Vlissingen te verlaten. Men stelde zich daarom in verbinding met den onder-commandant der marine in Zeeland, kapitein ter zee H. J. v. d. Stad, die Hr. Ms. pantserboot ,,Brinio" ter beschikking stelde van de justitioneele en politioneele autoritei- ten, die zich aan boord van de sleepboot „Goliath" hadden begeven. Commandant en bemanning van de „Brinio" werden gealar- meerd. De zeesleepboot met autoriteiten en het oorlogsschip zijn vervolgens naar de reede vertrokken, waar de autoriteiten aan boord gingen van de Thorpe Hall". De ,,Brinio" stond onder commando van luitenant ter zee le klasse H. C. Nieuwen- huisen en het is een fantastischen tocht ge- worden die de deelnemers niet licht zullen vergeten. Toen de autoriteiten aan boord waren, bleef de „Goliath" aan de „Thorpe Hall" vastgemaakt en de ,,Brinio" voer ge- regeld om beide schepen heen. Van tijd tot tijd liet men de machtige zoeklichten hun lichtbundels uitstralen om zich te overtuigen, dat aan boord van het op de reede liggende schip geen bijzondere voorvallen plaats von- den en dat bijv. de justitioneele en politioneele autoriteiten niet in gevaar verkeerden. De autoriteiten zijn over de van de zijde der Kon. Marine en haar Ondercommandant in Zeeland, kapitein ter zee H. J. v. d. Stad ondervonden medewerking vol lof. De marine werkt preventief. Zooals voor de hand ligt, voelde de kapitein van de Thorpe Hall" er aanvankelijk weinig voor om aan de vordering om de haven bin nen te loopen, te voldoen, maar na langdurig onderhandelen verklaarden hij zich hier toch toe bereid. De aanwezigheid van het Neder landsche oorlogsschip zal aan deze beslissing wel niet vreemd zijn geweest! Men heeft toen 2 sleepbooten gerequireerd die de Thorpe Hall" naar Vlissingen hebben gesleept, geeon- voieerd door Hr. Ms. ,,Brinio". Om 4 uur kwamen de schepen op de haven, waar een deurwaarder op de Thorpe Hall" beslag ieg- de, die vervolgens werd geschut en in een der binnenhavens gemeerd. Het schip is daar onder politiebewaking gesteld. De internationale moeilijkheden die uit deze sensationeele gebeurtenis zullen ontstaan, be- perken zich echter niet tot den waardevollen inhoud van de Thorpe Hall". Het schip heeft een Engelschen kapitein, maar een Spaansche bemanning die tot de regeeringsaanhangers behoort, zoodat de manschappen er feestelijk voor bedanken om naar Bilbao terug te gaan, waar hsun een minder aangenaam lot zou wachten van de Franco-troepen. De politie wenscht deze Spanjaarden echter niet op Nederlandsch grondgebied toe te laten en in afwachting van hetgeen verder staat te ge- beuren, blijft het schip dus onder voortduren- de politiebewaking, mede om te voorkomen, dat de bemanning het schip verlaat. Bij onderzoek is gebleken, dat de Thorpe Hall" geen nationaliteitspapieren bezit; deze zouden, naar men verklaarde, in Spanje achter zijn gebleven, een bewering waaraan natuur- lijk niet veel waarde kan worden gehecht. Men is thans zeer benieuwd naar den inhoud van de circa 130 kisten die men aan boord heeft aangetroffen, en waarin zich de Spaansche schatten moeten bevinden. Dat het om zeer groote waarden gaat, blijkt ook wel uit het feit, dat de Fransche advocaat die aan de be- sprekingen deelnam en die voor de belang- hebbende Spaansche, Fransche en Engelsche banken optreedt, verklaard heeft, dat men de „Thorpe Hall, in beslag moest nemen zonder te letten op de kosten die het grootscheepsohe optreden van Zaterdagnacht hebben veroor- zaakt en dat bij alle noodzakelijk geachte maatregelen de geldkwestie niet de minste rol speelde. Naar wij zoo juist nog vememen, heeft men reeds belangrijke hoeveelheden goud, waarde papieren en jiuweelen aan boord aangetroffen. Voor meer dan een millioen gulden aan boord. In aansluiting aan. dit bericht, meldt de N. R. Crt.: De commissaris van politie te Vlissingen, de heer A. O. F. W. C. Casinjet heeft zich Zaterdagmiddag opnieuw vergezeld van de beide insp-ecteurs en een aantal rechercheurs van de marechausseebrigade aan boord van de .Thorpe Hall" begeven, die in de tweede bin- nenhaven gemeerd ligt. Men heeft beslag gelegd op 12 brownings en ca. 120 patronen die zich in het bezit der bemanning bevonden. Het zal nog geruimen tijd vorderen, eer men gereed is met het nauw- keurig inventariseeren der in beslag genomen effecten, juweelen, goud, enz. Nu reeds staat echter vast dat de waarde van een en ander tenminste 1 millioen bedraagt. Het is zeer waarschijnlijk dat de Nederland sche regeering een protest van de zijde der linksche iSpaansche regeering zal bereiken. De internationale pers heeft groote belang- stelling voor het gebeuren en talrijke verzoe- ken om inlichtingen van buitenlandsche bladen komen regelmatig bij de Nederlandsche autoriteiten binnen. De bemanning blijft aan boord van de .Thorpe Hall" en niemand mag contact met het schip hebben, dat onder voortdurende politiebewaking staat. De linksche Spaansche regeering heeft inmiddels blijkbaar reeds be- sloten zich bij het in beslag nemen van de „Thorpe Hall" niet zonder meer neer te leggen en heeft Mr. Dieleman te Middelburg aange- zocht om haar belangen te behartigen. De effecten, kostbaarheden, enz. bevinden zich nog steeds aan boord. De Nederlandsche advocaat, die de belangen der iSpaansche, Fransche en Engelsche banken behartigt, Mr. H. v. d. Beke Callenfels te Vlis singen, heeft een en ander willen medenemen om het int een safe weg te sluiten. De in- specteur der douane heeft zich hiertegen ech ter verzet en wilde alleen toestemming geven, wanneer voor de in beslag genomen juweelen, gaud, enz.' een zeer belangrijke som aan in- voerrechten zou worden voldaan. De vertegen- woordiger der banken is echter blijkbaar op het oogenbllk niet in staat het geeischte be- drag te storten, zoodat de kostbaarheden zich nog steeds onder strenge bewaking aan boord bevinden. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, nog weinig regen, warmer. Door den kantonrechter te Middelburg is wegens overtreding der motor- en rijwielwet J. J. B. uit Ter Neuzen veroordeeld tot fl boete subs. 1 dag hecht. en H. A. S. uit Hmst tot f 3 boete subs. 3 dagen hecht. ONGEOORLOOFDE VARKENSJACHT. Er zijn landen, schrijft de Telegraaf, waar de zwijnenjacht in hoog aanzien staat, doch de wijze, waarop een landbouwer uit Lopik het krulstaartje van zijn buurman, dat het onge- luk had in zijn boomgaard verzeild te geraken, achtema gezeten had, ikon toch nog door den beugel. Met een hooivork was hij het arme dier te lijf gegaan, dat ten gevolge van dit ruwe optreden doodelijk gewond ineenzeeg. .Beschadiging van een varken", vermeldde de tenlastelegging heel nuchter. „Het is verre- gaand", zei de politierechter, die dit varkentje wel eens even zou wasschen. ,,Er was toch zeker wel een andere manier om dat varken uit je boomgaard te krijgen. En toen het ein- delijk dood was, heb je het op den mesthoop begraven? Het is fraai." Het boertje begreep niet recht, waarom dat nu zoo erg was. „Ja, ik heb eerst gejaagd, maar dat gaf niets", zoo sprak hij. Een klein beetje schuldbewustzijn scheen hij overigens toch wel te hebben gehad, want toen buurman kwam vragen, of hij zijn vaarken ook gezien had, had't boertje net ge- daan „of zijn neus bloedde". De buurman, de veldwachter en de veearts kwamen vervolgens de juiste toedracht verduidelijken. Toen het boertje niet wilde toegeven, dat het steken met de hooivork het levenseinde van het var kentje had veroorzaakt, hielp de veearts hem even uit den droom met enkele medische ter- men, die niet voor weerlegging vatbaar waren. ,,Dertig gulden of 15 dagen" vroeg de offi cier. Ik vind die straf wel een beetje zwaar, edelachtbare", zei het boertje. ,,Zoo? Ik zei anders net tegen den officier, dat ik het erg weinig vind", antwoordde de politierechter. En het eind was, dat het boertje die dertig gulden toch zal moeten betalen Gisteren werd op het terrein van Terneuzen een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Ter neuzen 1 en een elftal, samengesteld uit spe- lers van de Oost Z.-Vlaamsche KNVB-elftal- len. Deze wedstrijd ging uit van den Zeeuw- schen Voetbalbond. Er was niet bijster veel belangstelling en het spel zelf was zeer matig. Terneuzen won met 43. Ter gelegenheid van de kermis is te Bres- kens Zaterdagmiddag de derde ronde van Breskens verreden. Op den Boulevard kwamen 32 rijders uit Oost- eir West Zeeuwsch-Vlaanderen en uit Belgie aan den start. Zij mo est en 36 K.M. rij- den en was dit verdeeld over 9 ronden van 7300 meter. De route ging langs den duinweg in de richting van Nieuwes'.uis en dan door het land terug naar de dorpsscraat. Alom was veel belangstelling. Het startschot werd gelost door den heer Mentink uit Middelburg, voorzitter van de af- deeling Zeeland van den Nederlandschen Wie- lerbond. Na de 5e ronde, dus op de helft, waren er reeds 14 rijders afgevallen. Bij de laatste ronde plaatste zich een peleton van 5 rijders vooraan en stormden op de finish af, waarbij ten slotte de Belg de Bock in 1 uur, 52 min. en 7.2 sec. het eerst aankwam. Tweede was Sonke uit Sas van Gent, derde Princen uit Souburg, vierde De Smit, Belg; vijfde Stuvaart, Belg; zesde van de Wijngaarden, Belg; zevende Dooms uit Ter Neuzen. De burgemeester van Breskens, mr. Dorst, woonde den wedstrijd van begin tot het einde bij en reikte den winnaar met enkele woorden bloemen aan. De verdere prijsuitdeeling had plaats in het cafe de Verwachting bij monde van den heer Hooftman, voorzitter van de Breskensche wielerclub. Nog was om 5 pre mies gereden, met de volgende uitslag: 1. Ver- zellen, Belg; 2. Princen, Souburg; 3. van Goeijhard, St. Jansteen; 4. Sonke, Sas van Gent; 5. van Belleghem, ook Sas van Gent. BOTSLNG OP DEN WEG. Een doode. In den afgeloopen nacht is op den weg te Dieren een motorfiets met een personenauto in botsing gekomen, met het gevolg dat die bestuurder van eerstgenoemd voertuig werd gedood en de duorijder zwaar gewond. De be stuurder van de auto wilde den rijksweg ih- rijden, toen tezelfder tijd uit de richting Arn- hem een motorrijwiel, bestuurd door R. Vrees- man uit Dieren, met groote snelheid kwam aangereden. De bestuurder van de auto wilde aan het motorrijwiel voorrang verleenen, doch de bestuurder .van laatstgenoemd voertuig meende langs den achterkant van de auto te kunnen passeeren. De gevolgen waren ontzet- tend. De bestuurder Vreesman was terstond dood en de duorijder, eveneens uit Dieren, werd emstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Van de 5 inzittenden van de auto beliep alleen de bestuurder enkele snij- wonden aan de pols. Gisteren waren eenige kinderen bij den wegenaanleg Sassenheim^Amsterdam met lorries aan het spelen. Plotseling geraakte het 4-jarig zoontje van de familie Van der Elst uit Sassenheim onder een der lorries. Het kind werd ernstig gewond en is later aan zijn verwondingen overleden. Gevieren hadden de weinig heldhaftige „vriendjes" het zoontje van v. d. K. te Naald- wijk afgerost. In verontwaardiging ging de vader op zoek naar de vier jongens, waarvan er nog slechts een te vinden was: de dertien- jarige V. ,,Ziezoo, nu zijn de partijen gelijk. Vecht het nu maar samen uit", zei vader v. d. K. en de kloppartij begon onder zijn wakend oog. Met deze practische paedagogie was de vader van het andere jongmensch, V. het vol- strekt niet eens. Hij stuurde zijn vechtende zoon naar huis om zelf in een onaangenaam dispuut met vader v. d. K. te raken. De twist liep zoo hoog, dat V. aan v. d. K. een vuitslag in het gelaat toediende en zich vervolgens met speed uit de voeten maakte. Zoo eindigde de slag bij gebrek aan strijdenden. V. d. K. deed bij de politie aangifte van mishandeling met de volgende motiveering: ,,Die klap kan me niet schelen, maar dat hij toen hard weg liep, was geen werkEr is een omvangrijk proces-verbaal opgemaakt. HET MEEVALLERTJE VAN TWEE SPIJBELAARS. Een veertienjarige leerling van de Am- bachtsschool te Rotterdam was de laatste week stilletjes van school thuis gebleven. Hij haatte de schoolbanken en zwierf liever den geheelen dag rond door de straten van de stad, die hem voortdurend iets interessants te zien gaven. Op edn van de zwerftochten ontmoetten hij een twaalfjarig vriendje, een leerling van een lagere school, die toevallig ook spijfoelde. Als gezworen kameraden togen de beide jongens her- en derwaarts, zich aan elkaar verbonden voelend in him haat tegen alles wat school heet. Tijdens hun omzwervingen belandden zij op de Veemarkt. Het was Dinsdag, zoodat er voor de knapen veel te zien was. In de om- geving van de veemarkt zag ddn van hen een portefeuille liggen. Hij raapte het ding op, maakte het open en stond versteld bij het zien van al de bankbiljetten, die te voorschijn kwamen. In het begin begrepen zij er niets van, doch naarmate hun monetair inzicht groeide, begrepen zij, dat met het geld wel iets te doen was. Maar ook begrepen zij, dat het gevaarlijk was als zij als kleine jongens zich ergens zouden vertoonen met bank biljetten. Een briefje van tien werd gewisseld met het koopen van een pond bananen. Toen hadden zij eenige guldens en rijksdaalders, die mak- kelijker waren uit te geven. Een groote hoeveelheid sigaretten en snoep- goed werd ingeslagen en toen dat alles op was werd besloten een film te gaan zien. Vermoedelijk beviel de film niet, want na afloop ging het edele tweetal naar Cineac. Echte vreugde beleefden .de knapen niet van het geld. Het maakte hen moedeloos. Zij wisten niet wat ze er mee moesten dom. Op weg naar huis kwamen zij over de Kar- nemelkshaven. Op de brug vertelden zij elkander hun zorgen. Wat moeten wij met al dat geld doen, zeide de een. Verdrinken, antwoordde de ander. En zoo slokte de Rotte eenige blanks gul dens en rijksdaalders op. Het werd langzamerhand tijd om naar huis te gaan voor het avondeten. Afgesproken werd om elkaar's avonds weer te ontmoeten. Een enkele losse gulden, die nog in het bezit was, werd 's avonds uitge- geven aan het huren van een kano, waar- mede de jongens eenige uren aan het spele- varen gingen. Aan alles komt een eind. Ook aan een prettigen dag. Toen de ambachtsscholier thuiskwam, wachtte hem een warme ontvangst. Zijn vader had een brief van den directeur ont- vangen, waarin het spijbelen van zoonlief werd medegedeeld. Tot dusver had de jongen steeds alle brieven van-den directeur weten te onderscheppen, doch -ditmaal was het hem niet gelukt. Toevallig keek de vader ook de kleeren van zijn zoon eens na. Hij vond de portefeuille met 140 en het geheele verhaal kwam uit. De politie werd in het geval gemengd. die uit de zakken van het vriendje nog een bankbil- jet van 10 te voorschijn haalde, zoodat de verliezer een portefeuille met 150 terug- kreeg. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag was het 14-jarig zoontje van de familie Hermans, wonende in de Mid- denstraat te Den Helder, aan het spelen op een met steenen beladen schuit, welke gele- gen was in het Noord-Hollands h kanaal nabij Fort Oost-Oever. Plotseling viel de jongen overboord in het kanaal en verdween onmiddellijk onder water. De jongen is ver- dronken. •Een aantal jongens van ongeveer 12 jaar oud was Zaterdagavond half zeven aan het zwemmen in de eerste Katendrechtsche harven te Rotterdam. Toen de jongens uit het water wilden om zich aan te kleeden kwam een hunner op het idee dat zij moesten gaan duiken en dan moesten zien wie het langst onder water kon blijven. Een van hen, de 12-jarige H. van Koster is niet meer boven gekomen. GEFINGEERDE BEROQVING. In het geheimzinnige geval van den 18- jarigen G., die Woensdagnacht te Amersfoort op het rijwielpad nabij Birkhoven bewuste- loos naast zijn fiets gevonden werd, is klaar- heid gekomen. G., die zich aanvankelijk niets van het gebeurde kon herinneren en een be- langrijk bedrag aan geld miste, heeft ten- slotte bekend de berooving zelf geensieneerd te hebben, door zich met een steen voor het gelaat te slaan. Het vermiste bedrag aan geld had hij in den loop van den tijd bij zijn patroon H. te Amersfoort ontvreemd. Tegen G. zal een vervolging wegens verduistering in dienstbetrekking gepleegd, ingesteld worden. ONTEVREDEN ARBEIDERS. Bij de arbeiders te Dronrijp in Friesland, welke werkzaam zijn bij de aldaar in uitvoe- ring zijnde kanaalwerken heersclit groote on- tevredenheid over den geringen loonbijslag welke de verschillende gemeenten op de loonen geven. Deze ontevredenheid dreigt soms tot ongewenschte uitbarstingen aanlei- ding te geven. De ontstemming onder de ar beiders was Vrijdagavond zoo groot, dat de autoriteiten voor wanordelijkheden vreesden en Zaterdag was de politie dan ook in ver- sterkt aantal bij den aanvang van de werk- zaamheden aanwezig. Tot wanordelijkheden js het intusschen niet gekomen. Vrijdagmiddag was een zeventienjarige loopjongen Staal in een perceel aan de Bloem- straat te Groningen bezig met het aanbren- gen van een antennedraad buiten tegen een zolderkamertje. Plotseling verloor hij het evenwicht, hij viel van negen meter hoogte. De jongen kreeg een bovenbeenbreuk en een bekkenfractuur en is in hoogst zorgelijken toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. DE BENNEKOM VAN DE K. N. S. M. DE HAVEN VAN BILBAO BINNENGESLEEPT. Het stoomschip Bennekom van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij dat 21 Juni bij Buenaventura op de rotsen is geloopen, waar bij het schip ernstig is beschadigd, is, bege- leid door twee sleepbooten. behouden te Bilbao aangekomen. Een bewoonster van de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam heeft bij de politie van het bureau aan de Marnixstraat aangifte gedaan, dat uit haar wpning een geldkistje met be- scheiden is gestolen. De papieren, die voor den dief niet de minste waarde hadden, werden haar per post teruggestuurd. De dief had ech ter vergeten een postzegel op den brief te plakken, zoodat de vrouw nog 16 centen straf- port moest betalen. EEN RIJKE BUIT. Eenige controleerende ambtenaren van den crisiszuiveldienst die vermoedelijk een tip hadden gekregen stelden, volgens het Han- delstolad, Vrijdag in samenwerking met een brigadier der rijksvelwacht te Hippolytushoef op Wieringen een onderzoek in in de oude bioscoopzaal gelegen in de Hoofdstraat achter Hotel de Haan. In de ruimte welke vroeger als cabine werd gebruikt, vonden zij zeven teilen, tot den rand met vet gevuld, tot een totaalgewicht van 540 pond. Het vet werd in beslag genomen en naar het gemeentehuis gebracht. Het typische is, dat men van dit vet geen eigenaar kon vinden. De bewoners van het hotel bleken van de aanwezigheid van het vet niets af te weten. Het vermoeden, dat het vet afkomstig zou zijn van de naast het hotel ge legen slagerij werd, na onderzoek, niet beves- tigd. Indien er geen eigenaar wordt gevonden zal de directeur van het hotel voor de aanwe zigheid van het vet wel aansprakelijk worden gesteld. DE „LAMME CONSUL" IN HET GASTHUIS GEWEIGERD. Onder strenge bewaking van eenige politie- mannen is de postwisselvervalscher A. de V., bijgenaamd de ,,lamime consul", in een zieken- auto van het Huis van Bewaring te Amster dam naar het Wilhelminagasthuis overge bracht om daar te worden onderzocht, meldt die Tel. De „lamme consul", die destijds uit een zie kenhuis te. Parijs" wist te ontsnappen en daar- na heimelijk zijn intrek nam in een ziekenhuis in de naaste omgeving te Brussel werd daar door twee Amsterdamsche rechercheurs ont- dekt. Men zocht hem reeds geruimen tijd wegens de bekende postwisselvervalschingen op groote schaal in Nederland en Belgie gepleegd. Toen de ..consul" naar Nederland werd uit- geleverd vond hij hier te Amsterdam een plaats in het Huis van Bewaring, waar hij evenals de andere gevangenen goed werd bewaakt. Sinds zijn ontvluchting uit het Parijsche ziekenhuis begonnen de medici te twijfelen aan zijn lamheid. Men hield hem ook hier voor een simulant, die zoo meesterlijk lam heid wist te simuleeren, dat men medelijden met hem kreeg. Eln toch waren er anderzijds weer teekenen, die er op wezen, dat de V. wel ziek was. De man ziet er zeer slecht en zeer vermagerd uit. Hoe het ook zij, kort nadat de consul in het Huis van Bewaring was opgesloten, klaagde hij zooveel over zijn ziekte, dat men hem van de eel naar de ziekenzaal in het huis met de tralies overbracht en daar verpleegde. Hij heeft dezer dagen vermoedelijk zelf het verzoek gedaan, in een ziekenhuis te worden geplaatst. Maar in geen enkel ziekenhuis zal een patient zonder vooronderzoek worden op- genomen. En zoo werd Vrijdagmiddag ook de ,,lamme consul" naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. In een ziekenauto van den Genees- kundigen Dienst waarin behalve een broeder ook nog eenige poJitiemannen als bewakers meegingen. De ..consul" werd in het gasthuis aan een langdurig onderzoek door de medici onder- worpen doch...... daama verhuisde hij weer naar het Huis van Bewaring. Men vond blijk baar geen termen aanwezig hem in het zieken huis op te nemen. En zooals de ,,lamme consul" gekomen was, ging hij ook weer terug. In een ziekenauto, verpleegd en bewaakt. ZONDER ZWEMMEN TOCH DE ZIEKTE VAN WEIL. Er is dezer dagen in een der gasthuizen te Amsterdam een man opgenomen die lijdende is aan de ziekte van Weil. Het merkwaardige van dit ziektegeval is, dat de patient dit jaar nog niet heeft gezwom- men. Er heeft zich ook verder nog geen enkel ander geval van deze zoo zeer gevreesde ziekte hier ter stede voorgedaan. De medici stonden aanvankelijk voor een raadsel hoe deze eerste patient de ziekte van Weil zou hebben gekregen. Men meent thans de oplossing te hebben gevonden. De man die werkzaam was in een groot pakhuis waar levensmiddelen zijn opgeslagen zou daar gesnoept hebben van een hoeveelheid honing, die besmet zou zijn geweest door ratten. TOILETGEHEIM ONTSLUIERD. In den expresstrein uit Berlijn heeft een goudsmokkelaar een mislukte poging gedaan om goud uit Duitschland over de Deensche grens te smokkelen. Het goudi is wel in Denemarken aangekomen maar niet in het bezit van den smokkelaar. Toen de trein in het Deensche grensstation Gedser stilstond vond een der schoonmaak- sters, die de toiletten in orde bracht, daar twee papieren zakken met gouden platen en staven tot een iwaarde naar later bleek van ongeveer kr. 1000 (400 gulden). De smokke laar had er op gerekend dat hij na de visitatie door de douane het gcud kon weghalen, waar hij het verstopt had, maar hij had niet geweten dat terwijl de douane-ambtenaren door de coupes gaan, de schoonmaaksters haar werk gaan doen. De recherche van Kopenhagen zoekt thans naar den onfortuinlijken goudsmokkelaar. In Norra Gissjon is op wel zeer ongewone wijze een geheime branderij ontdekt, zoo ver- telt Stockholms Tidningen. Op een boerderij miste men op een avond een van de koeien, waarop de boer en zijn knecht aan het zoeken gingen. Een heel eind van de boerderij af ligt een oude schuur tevens stal. Daaruit kwamen wonderlijke geluiden en hier vond men de ver miste koe luid snurkend en geheel versuft. Er werd een veearts bij gehaald, die constateerde dat het dier zwaar beschonken was. De politie werd er bij gehaald en deze ontdekte dat er in den ouden stal een volledige geheime branderij was gevestigd waar de koe zich te goed had gedaan. De veearts schreef de koe 12 uur ivoor om heur roes uit te slscpen mitsgaders een emmer kamemelk en de noodige medicijnen. EEN GEWAAGD AVONTUUR. Naar het Russische telegraafagentschap meldt, is Donderdag de zweefvlieger Korotof met een passagier met zijn toestel op 3600 M. hoogte in een groote wolk geraakt, waarin hij om beurten regen-, hagel- en sneeuwbuien ontmoette. Toen hij trachtte boven de wolk uit te stijgen brak een heftige windstoot zijn vliegtuig in tweeen. Korotof en zijn passa gier wisten met hun parachutes veilig den grond te bereiken. Vrijdag is de hoogtemeter van Korotof's toestel gevonden, die stond op 4600 M., verre boven het wereldreeord voor zweefvliegtuigen. DE BOOM DIE VIEL Men moet maar peoh hebben. Dezer dagen viel bij South Eureka, in Califomie, een der reusachtige sequoi'as met een knal als van een mijnontploffing over den autoweg. Het was een der geweldigste maar ook een van de oudste boomen ter wereld. Sommige natuurhistorici hadden den ouderdom van het gevaarte geschat op 3800 jaar. Al dien tijd had de boom de menschen geen kwaad ge daan, maar thans verpletterde hij een auto, die er juist langs reed. Er zijn vier dooden, o.w. een rechter uit Los Angeles. Mr. J. J. I. HARTE VAN TECKLENBURG f DEN HAAG. Op 83jarigen leeftijd is alhier overleden de heer Mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg, oud-minister van Financien en oud-lid van den Raad van State, voorts lid van verschillende staatscommissies. DUITSCHE MINISTERS IN ONS LAND. OLDENZAAL. Van ochtend kwamen alhier in een viertal open auto's de Duitsche rijks- minister Dr. Kerrl, met 2 regeeringspresiden- ten en den regeeringscommissaris te Osna- bruck met gevolg van ongeveer 10 personen. Zij brachten voorts een bezoek aan Hengelo, Almelo, Qmmen, Em men en Ter Apel, ten- einde versohillende kanalen en woningbouw- complexen te bezichtigen. EEN GEHEIMZINNTCr OVERLIJDEN. UMUIDEN. De gezagvoerder van een der in de haven alhier liggende Spaansche stoom- schepen, heeft den agent van de reederij van het schip verzocht, een dokter naar het schip te zenden, aangezien een matroos langer dan normaal was sliep. Toen de dokter aan boord kwam en bij den matroos werd gebracht, con stateerde hij, dat deze was overleden. Het was echter niet mogelrjk, de doodsoorzaak vast te stellen. Daar het lijk niet aan boord kon blijven, is het door de politie in beslag genomen en vannacht van boord gehaald. Er zal thans een gerechtelijke lijkschouwing worden gehouden. DE DUBBELE MOORD TE MERKELBEEK. 's HERTOGENBOSGH. Het Gerechtshof te 's Bosch heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen de 64jarige M. C. van Helden, huishoud- ster te Merkelbeek, die bij vonnis der arron- dissementsrechtbank te Maastricht wegens doodslag, tweemaal gepleegd, was ver jordeeld tot 15 jaar gevangenjsstraf. De AdvocaatGeneraal had in hooger be- roep bevestiging van het vonnis der rechtbank geeischt. Thans heeft het Hof op formeele gronden het vonnis der rechtbank vernietigd en opnieuw rechtdoende, verdachte veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van vobrarrest. AUTOBUS RIJDT TEGEN EEN BOOM. Op den straatweg van Hengelo naar Borne is een autobus der onderneming Gebr. Kl. te Almelo, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting met een snelheid van pl.m. 40 K.M. tegen een boom gereden. Van de inzit tenden werden er 5 gewond. J. Z. en G. F. be- kwamen een hersenschudding en rechterarm- breuk, mej. V. v. d. B. en J. S. liepen een lichte hersenschudding op en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht Zij zijn alien afkomstig uit Almelo, evenals J. H. F., die slechts enkele hoofdwonden bekwam en huis- waarts kon keeren. De chauffeur R. verklaarde, dat hij plotse ling voelde, dat de wagen begon te slingeren. Hij kon het stuur toen niet meer houden. GEEN VERSCH BROOD. BERLIJN. Er zijn thans maatregelen gepu- bliceerd, betreffende het scheppen van waar- borgen voor broodlevering aan het volk in het verloop van het nieuwe oogstjaar. Verboden wordt het bakken .van brood van zuivere tarwe of rogge. Tevens wordt verboden tarwe, rogge, gerst, boekweit, mais en gierst te geibruiken voor de vervaardiging van gedistilleerd. Het ten verkoop aan te bieden brood moet 24 uur oud zijn. OORLOGSSCHIP NAAR PALESTINA GEZONDEN. LONDEN. Het slagschip .Repulse" heeft gisteren order gekregen naar Haifa te stoo men. Volgens niet bevestigde berichten ziet men hierin een aanduiding, naar aanleiding van geruchten, die doen vreezen, dat de publi- catie van het rapport der koninklijke commis- sie nieuwe onlusten in Palestina ten geivolge zou hebben. Het rapport moet deze week wor den gepubliceerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3