De burgeroorlog in Spanje Vetwormpjes en huiduitslag? LIBERALEN TEGEN VAN ZEELAND. TER NEUZEN, 5 JULI 1837. Uw voeten stukgeioopen ZAAMSLAG. SELZAETE. dat het vraagstuk eens en voor altijd zou zijn beslecht. Ik kan liiet aannunen, ait na dr.e jaar uitspraken zouden worden herzien, die op het initiatief van mijn vader en in over- eenstemming met de groote meerderheid van 's lands bevolking worden gedaan. Mijn regee- ring heeft besloten nooit van deze gedragslijn af te wijken. Ik ben ervan overtuigd, dat gij steeds tactvol de gevoelens der oudiStrijders zult leiden in eerbied voor de overheid, de wetten en de voorsc'hriften, die het gedrag van alle burgers regelen. Meer dan ooit heeft Belgie eendracht en innerlijke vrede van noode. Reeds eenmaal hebt gij het vaderland gered. Heden nog hebt gij een vaderlandsche rol te vervul- len van diepe beteekenis. Ik vraag u voortaan al uw zorgen in deze richting te besteden. Aldus idoende, zult gij, dat mag ik u ver- zekeren, beantwoorden aan de inzichten van hen, die gedurende den oorlog uw Groote Leider" is geweest. Purol reinigt en zuivert de huid. (Ingez. Med.) Op derrzelfden tijd dat Koning Leopold de leiders der oud-strijders aanmaande hunne vruchtelooze campagne te staken, werd de minister van justitie, De Lavaleye, die Woens- dag te Oharleroi reeds door Waalsche oud- strijders en Rexisten was uitgejouwd, Donder- dag te Rergen door een bende tierende vuur- kruisers aangevallen en mishandeld. Hij be- zocht daar het paleis van justitie, doeh toen hij dit verlaten wilde, vond hij den uitweg door de bende versperd. De minister wenschte niet, dat de commissaris van politie het plein door de gendarmerie zou laten ontruimen. Hij wilde niet, dat de politie tegen de oud-strij ders geweld zou gebruiken. De menigte be- schouwde dit blijkbaar als een bewijs van zwakheid, en toen de Minister te voet het plein wilde verlaten, drong men op hem in. De politie was toen niet meer bij machte hem te beschermen en deerlijk gehavend en met gespleten onderlip bereikte hij ten slotte de grens der gemeente, waar de politie zijn auto had gebracht. Ook nu nog verzocht hij, niet tegen de heet- hoofden op te treden, doch de procureur des Konings te Brussel, zoowel als zijn ambtge- noot te Bergen, waren van oordeel, dat een dergelijke lankmoedigheid niet vereenigbaar is met het handhaven der openbare orde. Daarop zijn reeds verschillende personen door de politie aangehouden. Het wordt tijd schrijft de corr. van het Handelsblad dat de regeering met krachi paal en perk stelt aan de ophitsonde cam pagne van de Waalsche en van de Brussel- sche pers, alsmede aan de uitspattingen der Waalsche oud-strijders, die blijkens hun op- treden eerst te Brussel en thans weer te Ber gen, meenen zich alles te kunnen veroorloven. Teekenend in dit verband is het manifest, dat de oud-strijdersvereenigingen van Bergen Zaterdagmiddag aan de muren der stad heb- ben laten aanplakken. Zij verklaren daarin dat de minister na de incidenten, die zijn be- zoek te Charleroi had uitgelokt, had mosten begrijpen dat zijn aanwezigheid te Bergen door de oud-strijders als een provocatie zou worden beschouwd. Het manifest verklaart dat de oud-strijders, die voor het Paleis van Justitie tegen de amnestie betoogden, indiivi- dueel en spontaan hebben gehandeld en slechts eens te meer lucht hebben willen geven aan hun verbittering. De oud-Sitrijdersvereenigin- gen betreuren dat eenige Vuurkruisers tot handtastelijkheden zijn overgegaan en maken ten slotte toppunt van onbeschaamdheid! er de politie een verwijt van dat zij niet krachtdadig genoeg is opgetreden. 'Het behoeft geen betoog dat deze herhaalde baldadigheden der Waalsche herriemakers in geheel Vlaanderen en in het bijzonder in de kringen der Vlaamsche oud-strijders diepe verontwaardiging hebben gewekt, die waar- schijnlijk in de komende dagen wel op een of andere wijze tot uiting zal komen. Havas meldt dat het Comitd van Actie in Henegouwen een oproep heeft gepubliceerd, waarbij een ,,particulier referendum" over de amnestie wordt aangekondigd. Er wordt in gezegd: „Wiij zullen nooit de toepassing der amnestiewet dulden. Wij zullen niet langer dulden dat wij worden geregeerd door poli- tici, die aan Vlaamsche en Waalsche verra- ders een recht toekennen, hetwelk onze over- winning zou besmeuren. Wiij verzoeken alle achtenswaardige lieden ons te laten weten of ze voor of tegen de amnestiewet zijn." PAUS PIUS XI KOMT VOOR DE RADIO. Officieel wordt medegedeeld, dat Paus Pius XI op 9 Juli a.s. bij de plechtige inwijding van de Theresiabasiliek te Lisieux een korte radio- rede zal houden en zijn pauselijke zegen zal schenken. De Paus zal dan de voorspraak van de heilige Theresia inroepen, voor de volken, die in de athestisch bestuurde landen onderdrukt worden". Paus Pius XI heeft voor deze heilige een bijzondere vereering. Zij is de eerste geweest, die hij heeft heilig ver- klaard en de paus schrijft ook aan haar voor spraak de verbetering in zijn gezondheidstoe- stand toe. De radiorede zal worden uitgezon- den op een1 golflengte van 19.84 meter en wordt door andere radiostations o.a. die van Amerika doorgezonden. GEEN STOPZETTING VAN HET HOTELBEDRIJF. Te Parijs werd Vrijdagnacht medegedeeld, dat een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen werkgevers en werknemers in het hotelbedrijf. In een communique wordt mede gedeeld, dat een commissie is gevormd, die een onderzoek zal doen naar de arbeidsvoorwaar- den van het personeel en de financieele positie van het hotelbedrijf. Deze commissie zal voor 1 October a.s. rapport uitbrengen. Tot 1 November zullen de bepalingen van het decreet betreffende de verplichting, den wekelijkschen arbeidstijd over vijf werkdagen te verde'elen, kraohtens besluit van den arbeidsinspecteur op verzoek van de vakver- eeniging en de werkgeversorganisaties collec- tief worden toegepast. Voor bepaalde gevallen zijn overuren toegestaan. ZWERVENDE PRIESTERS IN RUSLAND. Het te Berlijn verschijnende tijdschrijft ..Deutsche Zukunft" heeft onlangs de geruch- ten over in het geheim in Rusland rond- reizende Oostersch-Orthodoxe priesters beves- tigd, waarvan wij al eerder melding hebben gemaakt. Onder deze „zwervende geeste- lijken", die van stad tot stad en van dorp tot dorp gaan en in de huizen der geloovigen godsdienstoefeningen 'leiden, zouden zich vol- gens dat genoemde Duitsche blad zelfs bekeerde communisten bevinden, o.a. een zekere pater Constantijn, die vroeger politiek commissaris in het Roode Leger geweest is en die zich thans in de bosschen van den Oeral verborgen zou houden en onder de boeren veel invloed zou hebben. Ook de zoon van den vrcegeren volkscommissaris voor volksontwik- keling Dunatscharski, zou orthodox geestelijke geworden zijn. SANTANDER GEBLOKKEERD. Reuter verspreidt een mededeeling van de junta van Burgos, dat de blokkade van de kuststrook van Santander effectief is. Drie kruisers en een flottielje gewapende treilers surveilleerden langs de kust van Asturie en voor de streek van Santander. De Belgische liberalen hebben hun presi dent opgedragen aanstonds na den terugkeer van minister-president Van Zeeland de noo- dige stappen te doen, teneinde hem uiteen te- zetten dat de Liberale Partij haar medewer- king met de regeering ondergeschikt maakt aan een hervorming van het Ministerie en aan de opstelling van een nieuw regeeringspro- gram. De liberalen willen dat de hervorming voor 1 October zal geschieden en eischen o.a. dat uit het regeeringsprogram het wetsont- werp op de organisatie der beroepen zal wor den geschrapt. SCHIETPARTIJ TE BELFAST. Te Belfast, de hoofdstad van Noord-Ierland, heeft Vrijdagnacht een schietpartij plaats ge- had, welke waarschijnlijk een politieken ach- tergrond heeft. Op den hoek van een straat werden plotse-. ling tien schoten gelost op een groep men- schen, waardoor een man werd gewond. Ook werd een bom geworpen, welke echter niet ontplofte. Terstond is een groote politiemacht op de been gebracht om onlusten te voorkomen. DE ..CLOSED SHOP" EN DE PERS. De gedelegeerden van elf vereenigingen van dagbladeigenaars overal uit de Vereenigde Staten hebben in een bijeenkomst te Chicago verklaard ,,onwrikbaar gekant" te zijn tegen het voorstel van de ..American Newspaper Guild", den Amerikaanschen journalisten- kring, welke thans is aangesloten bij het Comite voor Industrieele Organisatie, betref fende invoering van een ..closed shop" voor redactiepersoneel, aldus meldt de correspon dent van de Times uit New-York. In een desbetreffende resolutie verklaren zij, dat de verantwoordelijikheid voor onpartijdige be- richtgeving niet kan worden gedragen, wan- neer een autoriteit buiten het dagbladbedrijf bepaalt wie de dagbladen wel of niet in dienst behooren te nemen. ZWEDEN EN DE 40-URIGE WERKWEEK IN DE TEXTIELNIJVERHEID. Moller, de Zweedsche minister van buiten- i landsche zaken, heeft aan Dagens Nyheter meegedeeld, dat de Zweedsche regeering geen ratificatie zal aanbevelen Van de conventie, die nopens de 40-urige werkweek in de tex- tiel-industrie, welke onlangs te Geneve is aangenomen. DE FRANC. De Fransche valutainstanties schijnen vol- gens het Handelsblad, den franc reeds geheel onder controle te hebben en deze op een koers te houden van omstreeks 6,95 k f 7. Dit heeft de wisselmarkt volkomen tot rust ge- bracht; evenals te voren is de handel er weer uit en is de markt volledig onder nauwkeurige controle van de Egalisatiefondsen. Van ingrijpen van het Fransche Egalisatie- fonds was op de Parijsche wisselmarkt niets te bespeuren. In de vraag naar deviezen zou door locale verkoopen voorzien kirnnen wor den. De wisselkoersen waren ten opzichte van Donderdag weinig veranderd. WAAR IS AMELIA EARHART? In het laatst der vorige week is ongerust- heid ontstaan over het lot van de Amerikaan- scihe vliegster Amelia Earhart. Zij bevond zich Donderdagavond boven den Stillen Oceaan op 160 mijl afstand van het eiland Howland, waar zij een uur later werd -verwacht. Zij is daar echter niet aangekomen en het laatste door de kustwacht van haar opgevangen draadloos be- richt luidde, dat zij nog slechts voor een half uur benzine had en dat zij nog geen land zag. Men vermoedde, dat zij in den Stillen Oceaan is moeten dalen, of dat het haar misschien gelukt is op een of ander onbewoond eiland neer te komen. In dat geval bestaat er goede hoop, dat men haar en haar navigateur zal kunnen opsporen. Zij hadden voor 15 dagen 1 evensmiddelen aan boord. Een aantal, marine- schepen en vliegtuigen zijn uitgezonden om te zoeken. Blijkens de laatste berichten is de hoop om de verlorenen te vinden weer herleefd. ('Zie laatste berichten.) lijk een verklaring ingediend, waarin zij zeg- gen na onderlinge raadpleging krachtig be sloten te zijn het begihsel van afzijdighei^ te handhaven. Zij kirnnen het Engelsch-Fransche voorstel van 29 Juni niet als een bevredigende oplos- sing beschouwen, waarvoor zij de redenen reeds hebben uiteengezet. Zij zijn zich de moeilijkheden van den toestand hewUst en meenen, dat het aller plicht is naar nieuwe middelen en wegen te zoeken om de niet- inmenging zoo doeltreffend mogelijk te maken. Daartoe dienen zij de volgende constructieve voorstellen in: 1. dat alle betrokken mogendheden over- eenkomen beiden Spaansche partijen de rech- ten van oorlogvoerenden te verleenen. Een dergelijk besluit zou dadelijk een versterking van de niet-inmengingspolitiek ten gevolge hebben, daar alle Europeescihe mogendheden bij haar verplichtingen uit de afzijdigheids- overeenkomst tevens die van neutrale staten op ?ich zouden moeten nemen, overeenkom- stig het internationaal recht, toegepast op den specialen toestand in Spanje. Deze maatregel zou tevens verzekeren, dat beide partijen tegenover neutrale staten de voile verantwoordelijkheid op zich zouden nemen voor den oorlog in de lucht, op zee en te land, en dat het patrouillestelsel van dp vier mogendheden dat volkomen -schipbreuk heeft geleden evenals welke vorm van con trole ter zee ook, niet langer noodig zou zijn, waardoor tevens de ernstige gapingen van het genoemde stelsel zouden verdwijnen, te meer, om de schepen, die varen onder Spaansche vlag -of onder de vlag van niet-Europeesche naties, dan door beide partijen aan een doel- treffenden vorm van tbezicht zouden worden onderwonpen. 2. Behoudens het patrouillestelsel dat naar reeds opgemerkt is, is uitgeloopen op een vol komen echec en daarom niet dient te worden voortgezet, zou het huidige controlestelsel, dat reeds door de commissie is goedgekeurd, voortgezet kunnen worden. De Duitsche en Italiaansche regeeringen stellen daarom voor, dat het toezicht op de landsgrenzen van Spanje, evenals het stelsel van toezicht in de havens en met waarnemers aan boord van de schepen onder de vlag van de mogendheden, die deelnemen aan de niet- inmengingsovereenkomst, zullen worden ge- handhaafd. 3. De Duitsche en Italiaansche regeerin gen zullen welwillend elk ander voorstel in dezen geest in ontvangst nemen. De sub-commissie heeft haar vergadeiing na ontvangst van dit voorstel geschorst tot des namiddags. Franco's troepen rukken de provincie Santander binnen. Donderdag zijn de troepen van Franco de provincie Santander binnengerukt. In den morgen heeft een afdeeiing het bergmassief van Pena Carnera, ten Zuiden van Somor- rostro bezet; vervolgens den berg Mello, den hoogsten in dezen sector. De colonne, die in den sector-Valmaseda opereert, heeft bezit genomen van Montellano, op den linkeroever van de rivier de Barbaduz; verder de plaatsjes Obeguri en El Llano, van waar men den weg van Valmaseda naar Castro Urdiales beheerscht. De bezetting van Valmaseda, een kruispunt van vele belangrijke wegen, heeft de positie der rechtsche troepen aanzienlijk verbeterd. De stad staat in directe verbinding met Bil bao, Orduna en Castro Urdiales. Verder hoopt men, dat de weg- en spoorwegverbindingen met Bercedo en Espinosa spoedig tot stand zullen komen, hetgeen de samenwerking tus schen d-e rechtsche troepen bij Valmaseda en Franco's troepen langs de grens van de pro- vincies Burgos en Santander mogelijk zal maken. De correspondent van de Times te Sala manca meldtj dat de z.g. Zwarte Pijlen, die langs de kust cpereeien, het dorpje Montel lano, gelegen in het tlnnenland hebben bezet, waarauor de rechtsche troepen het mijn- district van Somorrostro beheerschen. De Zwarte Pijlen hebben van den nieuwen ge- meenteraad van Bilbao de gouden medaille gekregen wegens de vlugheid, moed en intel- ligentie, waarmee zij Biskaje hebben gered. De sub-commissie van de niet-inmengings- commissie is Vrijdagochtend bijeengekomen. Von Ribbentrop was vergezeld van raadsheer Woermann, die Donderdagavond uit Berlijn is gekomen met de jongste instructies van de Duitsche regeering. Voor de opening van de vergadering had Corbin, de Fransche ambassadeur, een onder- houd van een half uur met Eden. De Duitschers en Italianen hebben gezamen- EINDEXAMEN RIJKS H. B. S. TER NEUZEN. Zaterdag zijn alhier geslaagd voor het eind- examen Rijks H. B. S., 5-jarigen cursus: Ma Wa Meulenberg te Ter Neuzen, J. P. Neeteson te Kloosterzande, Ny de Pauw te Ter Neuzen, J. van der Peijl te Kemseke (Belgie) en L. Visser te Ter Neuzen. Afgewezen 2. EX A M EN NUTTIGE HANDWERKEN. Aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagde o.m. mej. J. M. Bouman te Ter Neuzen. DOCTORAAL EXAMEN. Aan de universiteit te Utrecht slaagde 9 Juni j.l. de heer J. Th. A. Overtveld te IJzen- dijke voor het doctoraal examen I in de ge- neeskunde en op 1 Juli voor het doctoraal examen H. PERSONEELE BELASTING. De Rijksontvanger verzoekt ons mede te deelen, dat heden is aangevangen met het vervolgen van de aanslagen Personeele Belas- ting 1937, gedateerd in April 1937, waarop nog niet deel is betaald. EEN ONVERWACHTE ONTMOETING IN 'T BAD. Vrijdagmorgen was bij opkomend water alhier iemand aan 't zwemmen in de Schelde, bij het z.g. Schulpennoekje aan den Oesterput. Hij bevond zich ongeve-er 30 M. uit den wal, toen hij meende iets in het water te zien drij- ven op ongeveer gelijken afstand uit den oever. Dit „voorwerp" naderde hem echter en toen het ten slotte ook geluiaen maakte, kwam de zwemmer tot de ontdekking, dat hij zich tegenover een zeehor.d bevond. Minder be- kend met de gestes en bedoelingen dezer dieren, waarvan een exemplaar nu zoo kort onder den oever was gekomen, trachtte de zwemmer het beest door het maken van lev-en in het water te intimideeren en op de vlucht te jagen. Dit had echt-er geen resultaat, want de rob bleef den mensch die zich in zijn element bevond heel phlegmatisch fixeeren, waarop de zwemmer het maar het beste vond zoo vlug mogelijk naar den kant te zwemmen en het zilte nat te verlaten. De zeehond dook toen onder en Het zich niet meer zien. men met een minimax toesnelde en de voldoe- ning smaakte op korten tijd de brand, die zich zoo ernstig liet aanzien, te blusschen. AAN DEN RETTING. Door de alhier thuisbehoorende sleepboot .Hoogezand" is van Havre naar hier gesleept de Fransche motorspits „Amphibone". Direct na aankomst in de haven is het vaartuig aan den ketting gelegd totdat de eigenaar aan ijn geldelijke verplichtingen zal hebben vol- daan. BEZOF.K VAN SPAANSOHEN TREILER. J.l. Zondagmorgen kweum een Spaanschen treiler de haven van Ter Neuzen binnenge- loopen. Het houten vaartuig, dat grijs ge- schilderd was en sporen van aiverij droeg, nam ligplaats in de middelhaven. Nadat de nationaliteitsylag was bijgezet, (rood, geel en paars) begaven een tweetal leden der beman- ning, die ruim voorzien waren van bankbil- jetten, zich aan den wal v-oor het wisselen van eenig geld. Toen zij aan boord teruggekeerd waren vertrck het vaartuig dat geen naam droeg in de richting van Antwerpen. Tijdens het oponthoud t-e Ter Neuzen was de marco- nist steeds gewapend met de koptelefoon en het schijnt dat hij zelf ook nog berichten heeft uitgezonden. Spoedig nadat het schip ver- trokken was, werd de koers gewijzigd en stoomde men naar Vlissingen op. Men oppert de veronderstelling, dat de komst van den treiler verband houdt met de aanhouding van het onder Engelsche vlag varende stoomschip .Thorpe iHal-1" te Vlissingen. VERDACHT VAN DIEFSTAL. Door de gemeentepolitie alhier is onder ver- denking van diefstal aangehouden en ter be- schikking der justitie te Middelburg gesteld M. R., oud 21 jaar, koopman te Ter Neuzen. Hij; wordt verdacht van diefstai van ijzeren balken en een hoeveelheid kop-erdraad, af- komstig van een uitgevoerd werk aan den Baandijk alhier. Het ijzer is bij opkoopers onder Hontenisse en Clinge opgespoord. TERECHT GEKOMEN. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij dezer dagen melding maakt-en van de vermis- sing van den 86jarige P. K., uit Groenendijk, die op reis was gegaan naar familie in Belgie, doch daar niet was aangekomen en sinds spoorloos was. Vanzelf was ongerustheid ont staan en werd zelfs aan misdaad gedacht, omdat K. goed van geld voorzien was. Het bestuur van het R.K. Liefdehuis uit Groenen dijk, waar hij thuis hoort, heeft persoonlijk ook in Belgie, doch te vergeefs, een onderzoek ingesteld. En nu is j.l. Zaterdag de vermiste oude te Neuzen terecht gekomen. K. zou een be- zoek brengen aan zijn familie te Bornhem, doch zou eerst nog een familielid, wonende te St. Nicolaas, opzoeken. Toen hij dezen niet thuis vond, kreeg de lust in reizen K. te pak- ken. Hij toezocht eerst de bedevaartplaats Gaverland, kwam daarna in Antwerpen, ver volgens in Sas van Gent en was nu in Ter Neuzen gekomen, met het voornemen de Schelde over te steken en een reisje te maken naar Rotterdam, waar hij lang geleden wel eens was geweest en dat hij nog wel eens terug wilde zien. Het toeval wilde echter dat een bewoner van Walsoorden hem in de straat alhier zag wandelen. Deze nam aanstonds maatregelen om den ouden heer, die er spijt van had, dat nu aan zijn reis een eind kwam, per auto naar Groenendijk te brengen. VROUW IN BRAND. Jl. Vrijdagnamiddag was de 50-jarige vrouw van W. de Regt in de Dekkerstraat alhier bezig met het aanmaken van een kacheltje. Dit verliep naar haar zin niet vlug genoeg, waarom zij de petroleumkan te hulp nam, om het vuur in de kachel aan te wakkeren. Daar- bij sloe-g de vlam in de kan, die zij moest laten vallen en deelden de vlarpmen zich ook aan haar kleeren mede. De vrouw trachtte die eerst te blusschen, door in een kuip met chloorwater te stappen, hetgeen niet gelukte, evenmin als de eerste pogingen die ook nog buurlieden die te hulp kwamen met water aanwenden. Deze trachtten toen de vrouw de brandende kleeren van het lijf te trekken, doch inmiddels beliep zij nogal ernstige brand- wond-en aan armen en hoofd. De vrouw is per ziekenauto ter behandeling naar het zieken- huis gebracht. Inmiddels was er in het sohuurtje ook een begin van brand ontstaan, dat door de buur lieden is gebluscht. VUUR IN DE PAN. Zaterdagmiddag maakte de echtgenoote van den heer Van der Velden, metselaar, wonende aan het Schoolplein aanstalten voor het bak- ken van patattes frites en had reeds een pan gesmolten vet op het vuur staan. Ondertus- schen moest zij nog iemand helpen aan de voordeur. In hare afwezigheid sloeg, zooals dit wel meer voorkomt, het vuur in de pan. In een oogwenk ontwikkelden zich groote vlammen langs het plafond van het achter- vertrek en de voorkamer, terwijl de tusschen- deur geheel vlam vatte. Gelukkig werd het gebeurde spoedig bemerkt in het tegenover het perceel gelegen politiebureau, van waar GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermeld'e adressen. Rijwielbelastingmerk, A. Leunis, Haven- straat 9. Idem, J. de Jonge, O 152. Een paar zwarte dames-handschoenen, A. Scheper, Stationsweg 3. iHamer, J. J. Kolijn, Donze-Visserstr. 86. Kinderhandtaschje, J. Tholens, Lange Kerk- straat 56. Portemonnaie met inhoud, A. Dieleman, Tholensstraat 4. Idem, G. W. Verbiezen, agent van politie. Idem, S. Hamelink, Kerksteeg 2. Kinder-portemonnaie, L. F. du Bois, Vloos- wijkstraat 20. Idem met inhoud, bureau van politie. Blauwe alpino muts, L. A. Shiit, Leliestr. 17 Paardenzweep, garage Boone, Axelschestr. Idem, J. van Drongelen, Zoutespui D 21. Kinderhandtaschje, Verplanke, Othene D 45, Idem, J. Loof, le Verbindingstraat 8. Tafelmes, J. Dieleman, Javastraat 30. Kindertaschje, I. Scbeele, Nieuwediepstr. 35. Huissleutel en 2 jurkceintuurs, J. A. Eck- hart, Nieuwstraat 24. Mantelband en -sleutel, A. Dees, Van Steen- bergenlaan 45. Zwempak, J. Haak, Nieuwstraat 44. Kanarie, C. Dieleman, Koedijk. DE KLEINE VISOHACTE. De minster van landbouw en visscherij a.i. heeft het volgende bericht aan de hoofden der plaatselijke politie. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Graven- hage, waarnaar de betreffende zaak door den Hoogen Raad der Nederlanden was verwezen, is bevestigd het vrijsprekend vonnis van den katnonrechter te 's-Gravenhage inzake het gebruik vap de kleine vjschacte, genoemd in art. 16, lid 3, letter c, der Vissoherijwet (Stbl. no. 410 van 1931). Hierdoor is thans beslist, dat de houder van een kleine vischakte 't recht heeft te visschen met een der drie in het aangehaalde artikel der Visscherijwet daarvoor genoemde visch- tuigen peur, hengel geaasd met visch of sleep- hengel) naar zijn ikeuze, met dien verstande echter, dat hij niet tegelijkertijd met meer dan den der drie genoemde middelen mag visschen. Overigens is hij telkens, wanneer hij de vis scherij uitoefent, vrij in de keuze. Reeds uitgereikt-e kleine vischakten, waarin, zooals tot dusver gebruikelijk, een der boven- genoemd-e vischtuigen w-erd ingevuld, behoe- ven niet te worden ingetrokken, omdat niet is te verwachten, dat bij gebruik van een kleine vischakte in den zin, als hierboven aangegeven nog een vervolging zal worden ingesteld. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN WELDADIGHEID TE GENT. Maandagavond heeft de Nederlandsche Ver- eeniging van Weldadigheid te Gent in hotel Regina onder voorzitterschap van den heer J. J. van Silfhout een buitengewone algemeene vergadering gehouden, die o.a. werd bijge- woond door onzen consul te Gent, den heer K. G. W. baron van Wassenaar. Na een lang- durige gedachtenwisseling werden de voorstel len tot wijziging der statuten met algemeene stemmen aangenomen, zoodat opnieuw de Koninklijke goedkeuring der gewijzigde statu ten aan" de Beschermvrouwe der vereeniging de Koningin der Nederlanden, kan worden aangevraagd. De Nederlandsche Vereeniging voor Wel dadigheid te Gent, die in 1906 werd opgericht en dus reeds meer dan dertig jaar bestaat, tel-t thans circa 250 leden en verheugt zich in de belangstelling en med-swerking van zeer velen, niet alleen te Gent waar vijf medici hun geneeskundige hulp zonder eenige vergoeding aan onze behoefti-ge langeniooten v-erleenen, terwijl een Gentsche apotheker hun gratis ge- neesmiddelen levert doch ook in Nederland, waar de vereeniging tal van goede vrienden heeft, die door hun lidmaatschap het doel der vereeniging ondersteunen. Purol verzacht en geneest. (Ingez. Med.) DE WONDEREN VAN ZUID-AFRIKA. Zaterdagnamiddag werd een buitengewone vergadering gehouden van de afdeeiing Hulst van den Kath. Onderwijzersbond in Hotel ,,De Graanbeurs" te Hulst. Na de gebruik-elijke opening van den voor- zitter, den heer Schelfhout, en voorlezing der notulen, werd door den heer Lockefeer iets omtrent de plannen van een Vondelopvoering meegedeeld. Aanvankelijik lag 't in de bedoe- ling de Lucifer op te voeren, maar nu er van den bisschop toestemming is verkregen voor een gemengde opvoiering, zal waarschijnlijk Vondel's Jephte of Noah voor't voetlioht wor den gebracht. Ben beroep werd gedaan op de dames om mee te doen. Er waren plannen gemaakt om een week end naar Parijs te maken en er zal onderzocht worden hoeveel de kosten ongeveer zullen be- dragen. Vooral aan de jongeren werd nog ge- vraagd om zich aan te sluiten bij de zangclub, de tooneelclub of 't strijkje, waarna de voor- zitter 't woord gaf aan den heer Hustinx, een -bekend wereldreiziger, die o.a. een 7-maand- sche reis door Zuid-Afrika had gemaakt, daarvan een film had vervaardigd en nu een lezing over de wonderen van Zuid-Afrika, ver- duidelijkt door zijn film, zou houden. De heer Hustinx begon zijn lezing dan met eenige geschiedenis, n.l. 't stichten van de Kaapkolonie door Jan van Riebeek, een Nederlander in 1651. Verschillende plaats- namen zijn van Hollandschen oorsprong, ter wijl ook de taal voor ons Nederlanders goed te verstaan is. De Zuid-Afrikaansche Unie is een gebied zoo groot als Nederland, Belgie, Frankrijk, Spanje en Portugal, Italie, Zwitserland en Duitsohland te zamen. Het aantal inwoners is ongeveer 8 millioen, waarvan 1% millioen blank. Het rasverschil schept er heel wat problemen. Een blanke, al is hij nog zoo arm zal nooit 3e klas reizen, nooit ongeschoolde arbeid verrichten enz. Een zwarte, al is hij 'rjjk, relst 3e iklas. In de hotels, groote gebouwen zijn de hften voor de blanken, de trappen voor de zwarten, terwijl trappen voor blanken nooit door -zwarten worden betreden. De bediende slaapt niet in hetzelfde huis als zijn meester, maar in een apart gebouwtje achter in den tuin enz. Het klimaat van Zuid-Afrika is heerlijk. De Unie dankt zijn opkomst vooral :aan 't goud en de diamanten die de bodem bevat. In 1868 werd bij toeval de eerste diamant ontdekt door Stefan Jacobs een arme jongen, die hout ging kappen, en de mooie blinkende s-teen voor zijn zusjes meenam om mee te spelen. Kimberley is de diamantstad. De diamanten worden vooral gevonden in de blauwe aarde. Men is nu bezig om de grond voor de 2e maal te wasschen om zoodoende de kleinere steenen die vroeger bij de eerste ruwe wassching zijn achtergebleven nu voor den dag te halen. Dan zijn er de goudmijnen, waarin ongeveer 250.000 Kaffers werken, die een arbeidscontract moe ten teekenen voor minstens 6 maanden of langer. Sommige dier goudmijnen zijn ont- zettend diep, wel 8000 a 9000 voet, waar dan een temperatuur van 40° h 50° Celsius heerscht. Op de film met werkelijk prachtige op- namen werd 't gesproken woord verduidelijkt. De schitterende natuurop-namen bewezen dat Zuid-Afrika een mooi land is. De heer Hustinx was ook 'n 14 dagen op beszoek geweest in 't Krugerpark, dat zoo groot is als heel Nederland, waar niet gejaagd mag worden, waar de wilde dieren die er in huizen dan ook niet bevreesd zijn voor de auto's, die er doorheen snorren. Men mag 't Krugerpark alleen per auto bereizen en men mag de auto niet verlaten. De kampementen, die hier en daar in 't park zijn, zijn slechts omgeven door een laag prikkeldraadje. Eenige mooie opnamen van 't park en zijn bewoners waren op de film te bewonderen. De heer Hustinx had ook een bezoek ge bracht aan Beetsjoeanaland, waar de bewoners nog heel primitief zijn en waar de paters Oblaten ook missieposten hebben. Wat een ontbeering hebben de missionarissen daar te verdragen en wat een respect moeten we hebben voor die pioniers. De heer Hustinx ging mee op ziekenbezoek, er heerschte toen juist een gevaarlijke typhus-epidemie, 60, 70 K.M. moesten worden afgelegd om een zieke te gaan helpen. In het vierde en laatste -deel van zijn lezing en van de film ging het over de 7 wonderen van Zuid-Afrika. De Zimbawaruinen werden vertoond en dan de Victoria-waterval, de grootste der geheele wereld. Over een breedte van 2 K.M. stort 't water zich 120 M. naar beneden; de meer bekende Niagarawaterval in Noord-Amerika is 1 K.M. breed en 60 M. hoog. De heer Eggermont dankte namens den voorzitter den heer Hustinx voor zijn vlotte en onderhoudende causerie en zijn schitteren de origineele film. In edn woord: 't was af. Rijwiel gevonden. Eenige weken geleden werd nabij de Griete aangespoeld het lijk van den heer B. uit Hulst, die sedert eenigen tijd vermist was. Vrijdag- avond werd ongeveer ter zelfder hoogte nabij den zeedijk van den Margarethapolder gevon- den diens rijwiel, dat in de bergplaats van den waterbouwkundig ambtenaar van het Water- schap werd geborgen en aan de autoriteiten hiervan werd kennis ge geven. Verliezen in het medisch corps. De dood heeft weder een geacht en alge- meen bekend" lid van het medisch corps alhier weggenomen. Na een kortston-dige ziekte is nl. in de kliniek te -Gent overleden d-e heer Dr. Arthur Mabilde, in den ouderdom van 59 jaar. De overledene was gerujmen tijd wet- houder voor financien alhier en ook vele jaren raadslid. Hij vervulde voorts verscheidene eere-betrekkingen. Hij was ridder in de Orde van Leopold II.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2