Dam- en Schaakrubriek Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek EEN ECHTE DRIJVENDE KERK. DAMMEN.. LOOP DER BEVOLKING. SCHAKEN. VOETEN VERSTIJFD DOOR RHEUMATTSOHE PIJNEN. Nu vrij van pijn Kan weer gewoon loopen. ,,Mijn voeten en enkels waxen verstijfd door rheumatische pijnen en ik moest 8 weken in bed blijven, niet in staat mijn voeten op den grond te zetten. Ik dacht niet ooit weer te kunnen loopen. Toen haalde een kennis mij over een flacon Kruschen Salts te koopen. Reeds na een week voelde ik mij beter en na 3 flacons kon ik weer zonder moeite loopen. Dikwijls heb ik aan betersohap gewanhoopt, maar ik voel me nu gezonder en gelukkiger dan ooit te voren". Mevr. F. A. H. te W. De werking van Kruschen Salts berust op het feit, dat de verschillende zouten, waaruit dit is samengesteld, de afvoerorganen aan- sporen tot een natuurlijke werking. Alle sohadelij.ke afvalstoffen als urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van rheuma tische pijnen, worden regelmatig verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothe- kers en erkende drogisten a f 0,40, f 0,75 en f 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Adv. Gosehen, die lord staatskanselier was, had een slecht hatadschrift en was bovendien bij- ziende. Toen men hem eens een manuscript overhandigde, dat hij zelf geschreven had, probeerde hij tevergeefs het schrift te ont- waren. Tenslotte zei hij knorrig: Iemand, die zoo slecht schrijft, verdient niet een rijksbetrekking te bekleeden Op de rivier de Parand (in Argentinie) be- vindt zich een drijvende kerk. Op een 30 meter langen onderbouw, die volkomen op een normaal schip gelijkt, verheft zich de tot in de kleinste bijzonderheden nagebootste kerk. Er ontbreken noch de mozaiekkerkvensters, noch de klokketoren aan. Dank zij deze drij vende kerk hebben de kolonisten der stroom- op gelegen eenzame streken, van tijd tot tijd gelegenheid een godsdienstoefening bij te wonen. ZONDERLINGE DEMONSTRATIE. De Telegraaf schrijft: Dit is niet het verhaal van Leander, die, am de geliefde zijns harten te ontmoeten, te water ging, maar van een werklooze, die, om steun te krijgen, in de Keiizersgracht te Am sterdam sprong en daar ongeveer een half uur in het vieze water rond ging zwemmen ten aansehouwen van honderden menschen. Leander verdronk in de Hellespont en bereikte zijn doel niet, evenmin als deze werklooze, die het er wel is waar beter aflbracht. Hij raakte ten siotte zoo uitgeput, dat hij wel aan wal moest komen. (Het was een zotte vertooning, die zich daar afspeelde. Een man, die had geweigerd naar de werkVerschaffing te gaan en daarom geen steun meer kreeg, had zich 's middags bij het kantoor van Maatschappelijken Steun aan de Keizersgracht vervoegd om daar te protestee- ren tegen dezen maatregel. Toen men zijn wenschen niet wilde inwilligen, liep hij het kantoor uit en sprong pardoes in de Keizers gracht. Aanvanikelijk jneende men, dat de man zich wilde verdrinken en van alle kanten snelden hulpivaardigen toe om den drenkeling weer op het droge te brengen. Tot veler verwondering bleek men te doen te hebben met een uitstekend zwemmer, die uit protest ging zwemmen en rustig heen en weer bleef kruisen. De politie kwam er spoe- dig aan te pas. Men stak den dremkeling reddingsstokken tegemoet, doch hij deed niet de minste moeite om deze te grijpen. A1 even weinig interesseerde hij zich voor eenige dreg- gen, die hem werden toegeworpen. „Ik kom er eerst uit als ik steun krijig", riep de demonstrant en met ferme scheolslagen bleef hij rondawemmen in de groezelige gracht. I>e belangstelling werd ten siotte zoo groot, dat de politie verkeersmoeilijkheden vreesde en eens met den directeur van het kantoor ging praten. Maar de directeur voel de er niets voor te zwichten voor den eisch van den zonderlingen demonstrant. Het zou een precedent scheppen en zeer waarschijnlijk meer werklooizen, die geen of vermindering van steun krijgen, doen besluiten, ook maar eens een half uurtje in een gracht te duiken. Natuurlijk stelde de directeur zich wel op de hoogte, hoe het met zijn ontevreden klant in het onfrissche bad ging. Hij maakte weinig vordering en bleef in de omgeving, waar hij te water was gedoken. (Na een half uur ongeveer, toen hij blijkbaar vermoeid raakte, zwom de man naar den kant, waar vele handen gereed waren om den demonstreerenden zwemmer op den walkant te trekken. De politie braoht hem over naar het bureau aan den Singel, waar hij een pro- ces-venbaal kreeg wegens... het zwemmen in verboden water. RESIDENTIE VAN TWEE MILLIOEN INWONERS DOOR OOGSTMISLUKKINGEN GETEISTERD. De residentie Bodjonegoro (Oost Java) is ernstig geteisterd door oogstmislukkingen 44.000 bouw werden door rijstboorders ver- nield. Door de aanhoudende regens in de laat ste weken, terwijl het normaal reeds lang Oostmoeson moest zijn, is de toestand ver- scherpt. De situatie moetzorgwekkend ge- noemd worden, aldus lezen wij in het Soer. Hbl. van 18 Juni. Reeds werd bericht, dat de Regeering 30.000 had gegeven voor steun aan de nood- lijdende gebieden. Kort geleden is op een nieuwe aanvrage gunstig besohikt en er is nog eens f 50.000 bijgekomen. Het is, gezien de ongunstige ontwikkeling, niet waarschijn lijk, dat de 80 mille, die nu in totaal gegeven zijn, ook maar bij benadering genoeg zullen blijiken. Het voornaamste onderdeel van de steun- verleenlng was het planten van Rembang tabak. Deze zou normaal in September, Octo ber geoogst zijn en daar de B. A. T. bereid was, hooge prijzen te betalen, zou daardoor een bedrag *an 5 a 6 ton onder de bevol'king zijn gekomen. Het plan zat goed in elkaar, maar omstan- digheden buiten den wil van- den mensch heb ben het goeddeels doen mislukken. In Mei bleef het regenen, begin Juni regende het en thans, in de tweede helft van Juni, regent het nog. Er is geen sprake van, dat wij een strak- blauwe lucht zien, een flinke bries voelen, zooals dat in den Oostmoessdntijd gebruike- lijk is. De regen had, speciaal voor Bodjonegoro, catastrofale gevolgen: de tabhk kon niet wor den geplant en is nog steeds niet geplant. Het is nog veel en veel te nat. Sommige'streken staan gewoon onder water. En voor het plan- ten zijn droge gronden noodig. Men kan vrijwel met zekerheid zeggen, dat een voile maand vertraging is ontstaan en als het zoo doorgaat kan het nog langer worden. Op zichzelf is dat reeds bedenkelijk, maar er komt een veel emstiger omstandigheid bij. De B.A.T. stelt alleen prijs op Rembang-tabak, die vddr het begin van den regentijd geoogst wordt, de zoogenaamde vooroogsttabak. Valt er regen op, dan daalt de waarde met spron- gen. In plaats van de bovengenoemde 5 a 6 ton krijigt de bevolking minder dan de helft men vreest slechts 1% ton. Bodjonegoro is residentie (afdeeling) van de provincie Oost-Java met bijna 2.000.000 in- woners, onder wie bijna 800 Europeanen en 14.000 Chineezen. De voornaamste cultures zijn rijst en tabak. HET „REVOLVERMpiSJE" ONTSNAPT. Uit de gevangenisboerderij te Bedford, in den staat New York, zijn vier jonge vrouwen ontsnapt. Zij stonden onder leiding van Nor ma Parker, een 21-jarig meisje, bekend als Broadway's „revolver-meisje". Zij moeten over een prikkeldraadheining van ruim twee meter hoogte zijn geklommen en men begrijpt niet, hoe zij zulks hebben kunnen volbrengen, zonder door de wacht te worden opgemerkt. De andere drie ontsnapten zijn meisjes van nog geen twintig jaar. Na het avondeten zijn zij de eetzaal uitgeloopen, op weg naar de slaapverblijven, doch toen het uur van het avondappel sloeg, waren zij gevlogen. Men heeft dadelijk nog in den naoht de aangren- zende bosschen afgezocht, doch geen spoor van de vier meisjes gevonden. Het zijn alle vier knappe jonge vrouwen, zoodat zij, mits zij maar kans hebben gezien om hun gevan- geniskleeren voor een minder opvallend toilet te verwisselen, veel kans loopen om voortge- holpen te worden. De leidster was veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, na een reeks van beroovingen in restaurants op Broadway, waar zij de cas- sigres met een speelgoedrevolver in bedwang hield. Haar ware naam is Nellie Gutowski. ANGSTIG UURTJE IN HET KANAAL. Een Londenaar, de 32jarige heer F. Michae- lis, heeft tijdens zijn overtocht vanaf Ostende naar Dover een onprettig avontuur beleefd, dat gelukkig nog goed voor hem is afgeloo- pen. Hij viel Zaterdagavond van de Belgische mailboot Josephine Charlotte in het Kanaal. Niemand had gezien wat er gebeurd was en de boot stoomde door, haar passagier achter zich latend. Deze hield zich al zwemmende boven water, doch had de hoop nog eens levend voet aan wal te zetten reeds volkomen opgegeven. Tot zijn groote verrassing echter zag hij, een uur nadat hij in zee was terecht gekomen een an der schip naderen, dat de ,,Princesse Astrid" bleek te zijn. Gelukkig bemerkte de wacht aan boord den drenkeling, men hoorde zijn hulpkreten en zoo werd Michaelis uitge put aan boord genomen. Hij kon niet verkla- ren, hoe hij van boord van de Josephine Char lotte" was gevallen. 483. I. Wit speelt 3934Zwart kan nu dam nemen door 2430 en 28X50. Maardan volgt 1510, 3833, 3429 en 32X3 met winst. De le overweging van zwart is nu na- tuurlijk, dat hij deze variant niet spelen kan. Daarom kiest hij de tweede voortzetting. MASSAVERGIFTIGING VOORKOMEN. Naar de News Chronicle meldt hebben in- brekers, die een cafe te Whitley Bay bij New- Castle waren binnemgedrongen, groote hoe- veelheden van een zeer gevaarlijk vergif, kalium oxalaat, in de reservoirs van drie ijsmachines gestort. Volgens de politie was de hoeveelheid voldoende om honderden men schen te dooden; een geringe dosis kan reeds binnen zeer korten tijd een noodlottige uit- werking hebben. Vlekken op het metaal van de machines leidden tot de ontdekking van de misdaad. Overigens hadden de daders in het geheele huis niets aangeraakt. De eigenaar van de zaak, 'n Italiaan, decide mede, dat hij dagelijks tusschen de 6000 en 7000 klanten van ijs voorziet. Een ramp van geweldigen omvang is dus tijdig voorkomen. Ook in een ander cafe is ingebroken, maar men vermoedt, dat de indringers daar door een hond op de vlucht zijn gejaagd, vodr zij de ijsmachine komden bereiken. GROOT AANTAL SLAOHTOFFERS, GEWELDIGE SCHADE. Zware wolkbreuken hebben in Noord- Foekien de grootste ov«rstrooming sedert 50 jaar veroorzaakt. Uitgestrekte gebieden .staan onder water, vele dorpen zijn verwoest, de oogst is volkomen vernietigd. De stadsmuur van Tsjoenking werd door het water onder- mijnd, stortte gedeeltelijk in en bedolf meer dan honderd personen. TWEEHONDEKD VlSSOHERSCHEPEN VERMJST. Voor de kust van noordelijk Korea is een groote visschervloot in een orkaan geraakt, meer dan 200 vaartuigen worden vermist. SPOORWEGTUNNEL INGESTORT. In Oost-Korea is een in aanbouw zijnde spoorwegtunnel ingestort; vrjftien arbeiders zijn daarbij om het leven gekomen, 27 werden door de puinhoopen bedolven. BELANGWEKKENDE EXPERIMENTEN VAN DR. ALBERT HYMAN. Man, die 45 minuten dood was, vertelt Den Amerikaansohen arts dr. Albert Hyman te New York is het in verschillende gevallen gelukt, door middel van een bijzonder elec- trisch apparaat patienten, die reeds voor dood golden, in het leven terug te roepen. Het is een oude wenschdroom van de medische wetenschap, een tot stilstand ge- bracht hart weer op gang te kunnen brengen. Men gebruikte hiertoe naast het middel der rnasisage in het bijzonder allerlei eigenaardige apparaten, welke eigenlijk in de eerste plaats de kunstmatige ademhaling dienden. Het eer ste apparaat, dat werkelijk rechtstreeks op het hart inwerkte, werd in 1921 uitgevonden. Maar dit was nog zeer primitief en had voor de geneeskundigen dan ook zoo goed als geen waarde. Eerst later ging men er toe over, de electri- citeit in dienst van de wederopwekking van schijndooden te stellen. Natuurlijk zijn derge- lijke electrische apparaten islechts van nut, in- dien het hart door sterk bloedverlies of een storing in de functioneering na een Ojaeratie of een ongeluk plotseling buiten bedrijf" ge- steld wordt. Houdt het hart tengevolge van ouderdomszwakte of het niet meer functio- neeren van een ander belangrijk orgaan op te slaan, dan kan ool| een dergelijk apparaat geen baat meer brengen. De „toovenaar" van Southend, Dat het heden ten dage absoluut mogelijk is, „dooden" weer in het leven terug te roe- pen bewees nog geen jaar geleden de genees- heer-directeur van het stedelijk ziekenhuis te Southend (Engeland), dr. Seaman. Op zeke- ren dag werd een zekere Fred Watson, die lijtiende was aan een gevaarlijke darmontste- king, welke een onmiddellijke operatie nood- zakelijk maakt, in het ziekenhuis afgeleverd. Dr. Seaman, die zich voor het geval interes seerde, besloot de operatie zelf te verrichten. Het operatieve ingrijpen scheen glad van sta- pel te loopen, toen plotseling pols- en hartslag van den patient zwakker werden en tenslotte geheel ophielden. Ook van eenige ademhaling was geen spoor meer te ontdekken. Watson was dus ongetwijfeld overladen. Deisondanks waagde Dr. Seaman nog een poging, om het leven van den patient op te wekken. Hij maakte in de hartstreek een kleine snede en begon de nu blootliggende hartspieren volgens alle regels van de medi sche kunst te masseeren. Na 45 minuten ging het hart weer kloppen en het bloed stroomde weer door het ,,doode" lichaam. Tegelijkertijd herstelde ook de ademhaling zich weer en de patient was gered. Op het oogenblik is Wat son weer volkomen genezen en verrioht hij als ieder ander mensch zijn dagelijksch werk. Dit geval is in zooverre van bijzonder belang, wijl In de H. P. is de oplossing nog niet gepu- bliceerd. Mocht deze in een enkel onderdeel wellicht afwijken van bovenstaande analyses, hetgeen we overigens niet geloven, dan komen we er op terug. Het probleem van C. Th. Huizer bewaren we tot de volgende week. Er zit ook zo een en ander aan vast en de plaatsruimte dwingt ons thans tot enige beperking. We besluiten daarom met de oplossing van de vermaarde stand van Fabre uit rubriek 482. Wit wint door 4641; 39—34; 22—18!; 4741; 4439; 48- A2; 42X33! en 45X1- Onderstaand probleem is eveneens van Fabre en doet ons denken aan het z.g. „Bos- ma-systeem", al was dit meestal geraffineer- der verborgen. Deze stand van Fabre is met opzet sober gehouden en daardoor haast een partijstand geworden. ZWART 1 6 16 26 36 WIT 48 49 50 47 Wit speelt en wint. Het slagverloop is gemakkelijk van het dia gram te vinden. Oplossing a.s. week. men bij dezen Engelsohman te doen heeft ge- had met een mensch, die ongetwijfeld voor den tijd van 45 minuten dood was, terwijl in vele, andere gevallen het hart in werkelijikheid nim- mer heeft opgehouden, zij het- dan ook uiterst zwak te kloppen. Naar zijn indrukken gevraagd, verklaarde Watson, een gevoel te hebben gehad, als zweefde hij, gedragen door een geheimzinnige kracht, over een diepen, duisteren afgrond. Deze waarneming zal echter de patient in werkelijikheid wel gemaakt hebben op het oogenblik, dat hij het bewustzijn verloor. In den dood zelf schijnt de mensch, zooals het geval Watson bewijst, in het geheel niet tot waarnemingen in staat te zijn. Dr. Hyman's apparaat. Waar dr. Seaman enkel en alleen zijn kun- dige handen ter beschikking had, gebruikte dr. Hyman te New York een op grond van een zeer langdurig onderzoek geconstrueerd apparaat. Alvorens hij tot een dergelijke con- structie kon overgaan, was het noodzakelijk, kracht en werkingsgraad van de natuurlijke acties van het hart nauwkeurig te bepalen. Eerst, nadat dit met behulp van de allerfijn- ste electrische meetinstrumenten gelukt was, kon tot de vervaardiging van het apparaat worden overgegaan. Het bestaat hoofdzake- lij'k uit een naald, waarin twee fijne draadjes voor den aan- en afvoer van electrischen istroom loopen. Zoodra het instrument op het beweginglooze orgaan wordt geplaatst, wor den de hartspieren door zwakke electrische stroomen gestimuleerd, wat tot gevolg heeft, ■dat het hart weer spoedig begint te kloppen. Eerst werd het instrument duizenden malen bij dieren en tenslotte ook bij menschen be- proefd. En ziet daar in vele gevallen ge- lukte het gewaagde experiment, werden patienten, die men reeds dood waande, aan het leven teruggegeven. Natuurlijk heeft ook dr. Hyman met veel tegenstand te kampen gehad. De medische wereld wilde in het eerst niet veel van zijn uitvinding weten, wijl men de mogelijkheid eener beinvloeding van het hart door zwakke electrische stroomen voor een utopie hield. Thans echter heeft zijn idee overal de overwinning weten te behalen en in het bijzonder in Europa tracht men thans zijn instrument zooveel mogelijk te volmaken. (Nadruk verboden.) HONTENISSE. Huwelijks-ivoltrekkingen. 18 Juni. Desire Lud. van Waterschoot (van Hulst), oud 29 j. en Paulina Cath. Seghers, oud 22 j. 23 Juni. Joseph Jud. Fr. Krieckaart, oud 38 j. en Phi- lomina Cath. Verrassel, oud 35 j. Geboorten. 20 Juni. Paul Petrus Marie z. van Alouisius Jul. Herrewegh en van Maria Ch. J. Rottier. 21 Juni. Josepha Louisa, d. van Ludovicus den Tenter en van Agnes R. G. van Goethem. SAS VAN GENT. IHuwelijks-voltrekkingen. 22 Juni. Leendert Tamboer (van Dirksland), oud 26 j. en Emma Scheffer, oud 25 j. SAS VAN GENT. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. F. Oosterhout en gezin, machinemeester, van Breda. C. van den Enden, zonder beroep, van Rot terdam. G. A. Nijenhuis, electro-techniker, van Mid- delburg. Vertrokken E. Scheffer, zonder beroep, naar Dirksland. E. M. Lammens, zonder beroep, naar Phi lippine. G. J. W. Ribbens, winkelier, naar Tilburg. J. Beaufort en gezin, rijksontlvanger, naar Helmond. J. van der Welle en gezin, kommies R.D.B., naar Katwijk. J. R. A. Neijt, diensbbode, naar Goes. A. den Exter, marechaussde, naar Hulst. M. M. de Coninck, zonder beroep, naar Kerkrade. HONTENISSE In de tweede helft van Juni hebben zich in deze gemeente gevestigd: Alfred de Maat, te Terhole van Graauw en Langendam. Julia M. Freijser, te Terhole van Etten en Leur. Ursula L. de Kort, te Kloosterzande van Hulst. Elza R. Arends, te Lamswaarde, van Hulst. Adolf F. Stevens te Schuddebeurs, wan Koe- wacht. Vertrokken: Paulina C. van Waterschoot-Seghers, van Lamswaarde naar Hulst. Petrus A. de Maat, van Terhole naar Medemblik. Johannes Ch. Steel, van Terhole naar Axel. Emile P. Giele van Kloosterzande, naar VOigelwaarde. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. VERSCHIJNSELEN BIJ COCCIDIOSIS. Ik hefo de vorige keer de volgorde van een geregelde besprekinig eener ziekte omge- draaid door eerst de geneeswijze te bespreken vdor de ziekteverschijnselen. Ik deed dit om- dat de coccidiosis op dit oogenblik zeer sterk heersicht en men op het moment dat er een brand woedt meer heeft aan daadkrachtige brandweermiddelen dan aan getheoretiseer over de oorzaken van den brand. Dat kan later komen en heeft dan zijn nut om brand te voorkomen. In mijn eerste artikel beb ik er al op gewe- zen dat coccidiosis zich onder de meest gril- lige vormen kan voordoen. Mien brengt nog op grond van oudere beschouwingen telkens weer naar voren, dat bij deze ziekte bloeddiarrhee zou voorkomen, doch deze meening is totaal onjuist. Dat moeten we ons goed in het ge- heugen prenten. Bij coccidiosis „kan" wel eens bloeddiarrhee optreden, maar ik zou haast zeggen, in het meerendeel der gevallen ziet men die niet, doch geheel andere ver- schijnselen, waar een leek geen touw aan kan vastknoopen. Daarom ook mijn advies bij de een of andere onverwachte sterfte geen oogenblik te aarzelen en direct eenige kuikens voor gratis onderzoek naar de Rajksserum- inrichting te Rotterdam te zenden. Daar kan door middel van microscppisch onderzoek direct vastgesteld worden wat voor ziexte in het spel is. Nu lets over de versohijnselen zooals de pluimveehouders die opm-erken en in hun brie- ven beschrijven. 1. De kuikens zijn plotseling gestorven, er zijn er verscheidene die de vleugels later; hangen. 2. Hierbij eenige kuikens, voordat de ge heele partij van 300 stuks afsterft. Acht da- gen deden de dieren het goed, toen begon de misere. Ik denk aan voeaingsstoornissen, want Zaterdagmorgen wilden de beesten r.iet eten en piepten voortdurend. 5. Ik heb veel doode kuikens. Zij zijn eerst ruig in de veeren en laten 4 tot 8 dagen de vleugels hangen en gaan dan dood. Soms loo pen ze op het laatst met gesloten oogen. 6. Mijn kuikens gaan dood, het lij-kt een besmettelijke ziekte, weinig eetlust, sufferig uitizicht, dunne ontlasting 7. De eerste week ging het goed, daama begon het. "Ihans zijn er al 100 van de 300 dood. 8. Aangezien ik in de laatste dagen steeds maar doode kuikens in het hok vind en deze broodmager zijn, heb ik het vermoeden dat de een of andere ziekte hecrscht. 9. Deze doode kuikens zijn uit een koppel van 600, waarvan er reeds 100 zijn gesneu- veld. BijzondeTe verschijnselen zijn er niet te bespeuren, ook niet aan de uitwerpselen. Ze worden thans 14 dagen. 10. Deze kuikens zijn uit een koppel van 800. Ze zijn een week oud en van morgen lagen er ruim 100 dood in het hok. 11. Van de 80 kuikens wond ik er van mor gen 40 dood. De anderen waren suf en wilden niet eten. 12. Mijn kuikens zien er niet glad en vol uit en hebben neiging de vleugels te laten hangen. 13. Ik heb een aantal kuikens gekocht. Ze vallen zoo maar dood op het erf. Mij dunkt, deze bloemlezing is voorloopig voldoende om aan te toonen, dat de coccidio sis heel anders kan verloopen dan er meestal in de vakbladen over gesproken wordt en dat we niet voorzichtig' genoeg kunnen zijn bij plotselinge ziekte of sterfte. Weinig duidelijke verschdjnselen als vleugels laten hangen, suf- heid, ruwheid in de veeren, niet eten, dor in kam en pooten, zijn al verdacht. Heel vaak geeft men het voer de schuld, vooral als men in den laatsten tijd van voer veranderd is. Men denkt aan voer, dat niet goed samengesteld is of dat vergiftigd is. Na tuurlijk kan voerverandering en ondoelmatig voer ongunstig werken bij besmette kuikens, doch meestal ligt de-schuld niet aan het voer. Nog even een wenk: Denk er am uw jonge dieren tegen diphtherie te laten inenten. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) Oplossing van de lokzet uit rubriek 479. De stand in crjfers was: Zwart: 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 18, 21, 23, 25, 26. Wit: 24, 29, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 42, 43, 46, 48, 49, 50. Wit speelt en verlokt zwart tot een fou- tieve woortzetting. 1. 50—44 25—30 Zwart neemt de aangeboden damzet loopt daarmee in de val. 2. 34X25 23X34 3. 39X30 13—19 4. 24X22 21—27 5. 22X31 of 32X21 26 X 50 dam IWit heeft echter een paar zetten verder keken en laat volgen: 6. 3838 50X17 7. 4944 17X50 8. 43—30 50X47 9. 30—24 47X20 10. 25X1 wint. In rubriek 477 gaven we twee zeer moei- lijke vraagstukken ter oplossing, beide ont- leend aan de ,,iHaagsche Post". Hier volgen de uitwerkingen, waarnaar door velen met spanning is uitgezien. We beginnen met no. 2 van den Oostburgsen problemist I. Porreij. Zwart: 2, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 22, 23, 24, 28, 29. Wit: 15, 26, 31, 32, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 43, 44, 45, 47, 48. Wit speelt een tweeledige lokzet. Gevraagd wordt hoe wit zal winnen in de beide gevallen, dat zwart erin kan lopen en welke daarbij zwarts overwegingen zijn. II. Na wit 3934 speelt zwart 2833 in de hoop, dat wit zich zal laten verleiden tot de schijnbaar voordelige variant: 3228 (zw. 33X42); 28X17 (12X21; 26X17, waama im- mers 712 niet zou gaan wegens 1510 en 3127 van wit. Echter, en daW is de clou van deze lokzet, zou zwart in deze variant na wits slag 26X17 niet met 7(12 hebben voortgezet, maar met 24—30! (wit 35 X 33); 14—20! (wit 47X38); 2328met een dubbele damzet naar de vel- den 50 en 47. Zwarts plannen waren dus goed over- wogen. Jammer alleen voor hem laat wit het zo ver niet komen! In plaats van bedrieger is zwart bedrogene geworden en gaat hij na de inlei- dingszetten 3934! en 2833? onder in een combinatie, z6 schitterend verborgen en na het aan inhoud rijke geheel, dat we hierboven uitrafelden, van zulk een verbijsterende ver rassing, dat we niet aarzelen, dit vraagstuk onder de allerbeste lokzetten te rangschikken, die ooit gemaakt zijn. Men oordele zelf: 28—33 16X36 meersl. 33X31 meersl. 14X5 36X47 24X35 35X33 23X43 47X38 12X21 En dan te weten, dat er nog menschen zijn, die het damspel gemakkelijk, jaonnozel vinden. De onnozelen! 1. 39—34 2. 2621 3. 15—10 4. 48—38 5. 4742 6. 35—30 7. 44—39 8. 32—28 9. 34X3 10. 48X17 11. 3X1 Koningsgambiet. Wit: L. Lowtizky. Zwart: G. Nyholm. Abbazzia 1912. 1. e2e4 e7e5 2. f2f4 e5Xfl 3. Pgl—f3 Pg8f6! Dit geldt sedert het toumooi van Abbazzia voor de beste verdediging. Misschien is 3. ...d5 nog iets sterker, omdat daardoor een variant vermeden kan worden. Na 3. ...d5, 4. ed5: Pf6. is er voor Wit niets beters dan 5. Pc3 (c4 1-eidt wegens c6 tot niets goeds) Pd5: en er is de variant ontstaan, die we de volgende maal willen bespreken. Na eerst Pf6 en dan pas d5 kan Wit met e5 voortzetten. Dit is weliiswaar voor Zwart niet buitenge- woon gevaarlijk, maar het vereischt toch studie van twee varianten. 4. e4e5 Met 4. Pc3 d5 komen in de variant, die in de vorige aanteekening werd genoemd. 4Pf6h5 Hier dekt het paard vast pion f4 en het staat zeer good, daar het niet door g4 kan verjaagd worden (g4? fg3e/p 5. d2—d4 d7—d5 Indien nu ed6: Rd6: De2t anders volgt 00 en Zwart staat zeer goed) De7 en Zwart staat goed en behaudt zijn pion. 6. Pblc3 Scherper is Re2 met indirecte bedreiging van Fh5. 6g7g5 De gewone voortzetting in het paardgam- biet, maar nu alreeds voorbereid door d5 en ondersteund door Ph5. De zet dS vooral ver- hindert Rc4 en heeft den weg voor Rc8 reeds geopend. 7. Rfl—e2 g5—g4 8. O—0! Wit heeft geen keus, daar Pgl of Pd2 heelemaal ongelukkig is. 8Th8g8 Zonder de correctheid van het offer te onderzoeken richt Zwart zijn stukken op den witten koningsvleugel. Na gf3: Rf3: Pg7 Pd5: komt Wit in het offensief. Nu behoudt Zwart den aanval. 9. Pf3—el Rf8h6 Beide pionnen zijn voldoende gedekt en staan dreiigend op den witten koningsvleugel. 10. Re2d3 Rc8e6 11. Rd3Xh7 Tg8h8 Nu Wit den raadsheer weggespeeld heeft van e2, is verdediging van pion g4 door den toren niet meer noodig. 12. Ddld3 Pb8c6 13. a2a3? Al te angstig. Er dreigde wel iets als Pb4, waarna Rih7 verloren gaat, maar voorloopig wordt Pb4 door Db5t beantwoord. 13. Dd8h4 14. Rh7f5 0—0—0 ,15. Rf5X«6t f7Xe6 16. Pc3a4 Het paard moet op c5 geplaatst worden, waar het e6, het zwakke punt in de zwarte stelling, laanvalt. Zoover komt het echter niet. 16. Rh6g5 17. h2h3 Veel aardiger zou het igeweest zijn, als Wit zijn plan had voortgezet. Dan geschiedt nl. 17. Pc5 Pd4:! (dekt e6, zoodat Wit wel moet nemen), 18. Dd4: Dh2:t, 19. Kh2: (Kf2 Rh4j en verliest ook) Pg3f, 20. Kgl Thlf, 21. Kf2 Tflmat. 17g4Xh3 18. Dd3Xh3 Ph5—g3 19. Tflf2 Ontneemt aan den witten koning het veld f2. Na De6t Kb8 volgt echter hetzelfde als in de partij, nl. Dh3 Dg4! g4: Thlt en Tfl: mat. 19. Dh4g4! 20. TflXf4 Wit kan ook me teen opgeven. Dg4:, dan meteen mat, en anders dameverlies. 20Rg5Xf4 Heel gewoon. Nu heeft Wit geen keus meer dan de dame te verliezen, of de dame te win nen, welke laatste mogelijkheid tot mat leidt, alweer op dezelfde manier. 21. Dh3Xg4 Th8—hit 22. Kglf2 Thlfl mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8