LuA Kerknieuws. Sport Gemengde Berichten D. H. ROODHUYZEN Ca rv. MAKELAARS GROENENDIJK. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. IN EEN SLOOT GERAAKT EN VERDRONKEN. SUIKER RUBBER K OF FIE per contract Amsterdamsche UqutdaUekas RV. «*n BMtt una. ucwunnwiwiaiMaaaa »*M LONOIM IMCPOO. NSW VOU. CfCtOQ MMVH M mm Tihi n. mnaon imimiimii hn»t W J0011- till! I CM&atMOTOAM Agent: L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) nadat de koperen klanken van de muziek de Vaderlandsche en Lippische klanken zouden hebben doen liooren. Toen „Hosanna" onder instemming der aan- wezigen bieraan voldaan had, vervolgde spr. zijn rede door te verwijzen naar het Kronie- ken-woord waarin duidelijk kenbaar gamaakt wordt diat er geen volksbehoud is zonder ge- loof. ,,Indien gij niet gelooft, gij zult niet be- vestdgd worden!" is het maanwoord uit dit oude Boek en Grieken, Perzen, Babyloniers en Egyptenaren ondervonden het smadelijk ver- derfelijke als de Vaderlandsche God verlaten werd. De draad der historie wijst er onaf- wendbaar op, dat op afval verval volgde. Dat geldt ook voor de z.g. Chriistelijike volken. Spreker stelt Engeland als land van de tra- ditie tegenover Frankrijk, dat zijn Koning en Koningin naar de guillotine voerde en de Koninigin van de Rede plaatste voor het altaar in de .Notre Dame". Neder- land was het grootst in dde 80-jarigen oorlog toen men om des geloofs wille wist te sterven met een ,,Te Detun Laudemus" op de lippen. Klein was onis land, toen de Fran- schen met bun leg'er hier binnenkwamen en daarmede het ongeloof op ons erf. Geloof brengt geluk, zegt spreker, die in onze Vorstin iemand weet, die zich niet ischaamt de knieen te buigen. Voor God op de knieen, voor geen dictators, daaraan denken geen vrije Friezen of ronde Zeeuwen, die zelf persoonlijk alien dictators zijn en voor geen dwingelandij den faals krommen. Geen volksbehoud zonder ge loof, maar ook naast ootmoed, moed! Moed om oOk de eigen vele fouten en gebreken te zien. Tal van uitwassen die ook ten onzent zijn ingeburgerd, omdat wdj nu in Nederland gaame alles naapen, worden door spr. aan kritiek onderwonpen. De grootste onizer maatschappelijke deugden is waarschijnlijk tevredenheid. Als ik naar de keiizer van Mansjoewko kijk word ik nijdig, daarom doe ik beter naar mijn ischoenmaker of groenteboer te zien. Er is een heeleboel verwording in de mentali'teit: het koopen op afbetalen, de pronkzucht bij de dienstbaren, arbeidsschuwheid en niet te vergeten de gees- telijke verwildering, die in Zeeland nog niet in het angstwekkend stadium is van Noord-Hol- land b.v. Het kerkelijk leven in deze provincie lijkt op een kerkhof met gerestaureerde zer- ken. Graven vol gebeente echter! De kerken vaak ledig en de diensten soms afgetelegra- feerd, omdat de Kerkeraad des Zondags naar de kermis moet! Ook de wereldgelijkvormigheid neemt schrikwekkende vormen aan, vooral onder de jeugd die den Bijtbel vol ongeduld op tafel ziet en maar liefst de allerkleinste Psalm hoort voorlezen. Maar diezelfde Ghr. jeugd popelt des Zondagsmiddags om de sportverslagen door de radio te beluisteren. Spreker wijst op de hooge roeping van de opvoeding, bij al de achting die hij voor de vrouw heeft, alleen reeds omdat zijn Moeder een vrouw is, van- welke gezegd is, dat het eenige leed hetwelk zij ons aandoet is te sterven en ons te ver laten. Ook tot deze hooge roeping behoort moed naast de ootmoed en daarom roept spre ker de ouders toe: Houdt ze (de kinderen) er onder! Ze zullen je er later dankbaar voor zijn! En zoo staan wij als Oranjeklanten t.o.v. onzen Prins aan den vooravond van diens ver- jaardag. Wij hebben hem in liefde in ons mid den ontvangen en ook hij is jong en vele zijn de gevaren. Maar wjj aarzelen niet hem trouw te zweren hem toeroepende: Geeft acht, op het gezag! Presenteert het geweer voor ons Hooge Edele Drietal. Het is en het blijve Oranje Een spontaan applaus bezegelde deze met zeer veel geestdrift uitgesproken rede die be- sloten werd met het gemeensehappelijk zingen van het tweede couplet van het Wilhelmus: ,,Mijn schilt ende betrouwen!" Nadat Ds. Bik daarop nog in dankgebed was voorgegaan werden van Gezang 21 nog gtezongen de verzen 1 en 2, waarop alien, on der den indruk, het gebouw verlieten, waar bij den uitgang een- collecte plaats had voor de Chr. Oranjevereeniging. En zoo had dan gisteren de viering van de eerste verjaardag in zijn nieuwe vaderland plaats van Prins Bemhard. Toen de sombere wolken omtrent den middiag volledig opklaar- den, waren de Axelaars als goede Oranje klanten, niet langer ,te houden en moesten de vlaggen ook van huis tot huds naar buiten. Al was de temperatuur den geheelen dag ver van strafzomersdh, deze weerhield ook de leidisters en leerlinigen van de Frobelscholen ndet, de tradationeele omwandeling door de straten te maken, waarby vlaggetjes en oranje-kleedij de wriemelende kleuterstoet niet weinig opvroolijkten. De avond stond in het teeken van de even traditiegetrouwe muziekuitvoeringen van onze plaatselijke harmonievereenigingen. „Hosanna" opende ditmaal met een hoofdzakelijk uit nationale nummers geformeerd programma, dat onder leading van den heer P. Bra km a n op seer verdienstelijke wijze werd uitgevoerd en de instemming van het talrijke publiek ver- wierf. „Ooncordia" bracht na het „Wien Neerlands Bloed" onder leiding van den heer A. J. Schieman, ditmaal ter afwisseling, een programma ten gehoore uitsluitend uit marsohmuziek bestaande, hetwelk op zeer tempovolle wijze werd vertolkt en de goede reputatie niet weinig heeft versterkt. De altijd later op den avonc) verhoogende belangstelling steeg ook gisteravond, totdat dan tenslotte met het Wilhelmus" het programma besloten werd en het duizendkoppig publiek de markt afstroomde in de richting van. den Kinderdijk, waar het vuurwerk zou worden afgestoken. Verscheidene duizenden toeschouwers, waar- onider velen uit aangrenzende gemeenten had den zich aan de iboorden van het ,,kleine kreekje" geschaard, toen het feeeriek schouw- spel begon, dat aan de dicht met menschen bezette waterkanten, bij het veelkleurige licht- schijnsel een fantastischen aanblik gaf. Het „Juliana-Bemhard Comitd" n.l. beschikte nog over een niet opgebrui'kt bedrag van het ver- lovinigsfeest van ons Vorstelijk Bruidspaar en men meende dit het best hiervoor te bestem- men. Ter afwisseling klonk een geoefende bas- stem uit een op de rustige kreekjes-baren dobberende kano en bleek ons al spoedig, dat het de heer Jos. Moerdijk, gemeente-secretaris van Zuiddorpe was, die zijn machtig vocaal geluid ook bij deze gelegenheid dienstbaar wilde stellen. Blijkens het applaus, hetwelk telkens na een door hem vertolkt lied opklonk, werd dit.door de vele luisterende kijikers op den wal ook geapprecieerd. Al met al is de eerste verjaardag van onzen PrinsjGemaal te Axel op waardige wijze ge- vierd. Algcmeene Vergadering van den C. B. T. B. Hedenmorgen te 10.30 uur werd onder presidium van den heer C. de Putter, geopend de jaarlijksche algemeene vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Zeeland, waarbij eenige honderden leden uit alle deelen der Provincie aanwezig waren, in tegenwoor- digheid van Z. Exc. den Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. J. W. Quarles van Ufford. In verband met den tijd moeten wij het verslag dezea- vergadering tot Ihet volgend nummer uitstellen. Een tiental dagen geleden zou P. K. alhier zijn broer in Belgie gaan bezoeken. Nu blijkt echter, dat de 86-jarige daar niet is aange- komen en spoorloos is. VRIJE EVANG. GEMEENTE. Aang&nomen het beroep naar Apel- doom Ds. P. J. Mietes te Cadzand. POEETIERECHTER TE MIDDELBURG. Heden werd behandeld de zaak tegen M. S. V., huisvrouw van I. S., oud 47 j., wegens opzettelijke beleediging van Franciscus Nauts. De eisoh en uitspraak luidde f 10 boete of 5 dagen hechtenis. GEEN WINKELWAREN UITSTALLEN OP ZONDAG! De Hooge Raad der Nederlanden heeft naar het HandelSblad meldt Maandag een belang- rijke beslissing genomen inzake de winkel- sluiting op Zondag. Dit college heeft n.l. een principieel arrest gewezen, volgens hetwelk het op den rustdag verboden is winkelwaren uit te stallen, ook al is de winkel geopend. Dit arrest berust op eerr wet van 1815, die nog steeds van kracht blijkt te zijn. Ten laste van een Amsterdamsehen winke- lier verklaarde het kantongerecht onlangs bewezen, dat hij in deze gemeente op een Zondag in zijn winkel aan de De Clercqstraat fruit had uitgestald1 aan den openbaren weg, namelijk aan de buitenzijde van het winkel- raam. De kantonrechter had den man echter van rechtsvervolging ontslagen na te hebben vastgesteld, dat het bewezen verklaarde feit is begaan ten tijde, dat het voorschrift der Winkelsiluitingswet, volgens hetwelk de win- kels op Zondag gesloten moeten zijn, voor dien winkel niet gold. Voorts overwoog de kantonrechter, dat de Winkelsluitinigswet omtrent de wijze, waarop sommige winkels op Zondag geopend mogen zijn, geen beperkingen inhoudt, zoodat moet worden aangenomen, dat zij een winkelier uitdrukkelijk vergunnende zijn winkel op Zondag gedurenide een aantal uren geopend te hebben hem implicite vergunt gedurende dien tijd zijn waren uit te stallen. Zonder dit aldus de kantonrechter zou de vergun- ning uiterst weinig waarde hebben. In zoo- verre derogeert genoemde wet derhalve aan de Zondagswet van 1815. De ambtenaar van het O. M. kwam van deze beslissing in cassatie. De Hooge Raad, die Maandag in deze zaak arrest wees, oordeelde 'dit beroep gegrond. De Winkelsluitingswet aldus de Hooge Raad heeft de voorschriften van de Zon dagswet, als betreffende een ander onderwerp en daarmede niet onvereenigbaar, onverlet gelaten, gelijk ook bij de behandeling van de Winkelsluitingswet bepaaldelijk de bedoeling is gieweest. Ten principale rechtdoende heeft de Hooge Raad wegens het op Zondag als winkelier zijn waren uitstailen, op grond van de Zondagswet van 1815 het kantonrechterlijk vonnis vernie- tigd en den winkelier veroordeeld tot Adn gulden boete. DE AANRANDERS VAN PASTOOR LITJENS VEROORDEELD. De reehtbank te Roermond deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de vier verdachten, die in den nacht van 19 Januari van het vorige jaar betrokken zijn geweest bij den overval op pastoor Litjens te Geysteren, die hierbij om het leven is gekomen. De reehtbank veroordeelde de vier verdach ten op grand van paging tot diefstal, vooraf- gegaan en vergezeld van geweld den dood ten gevolge hebbende, iedar tot een gevangenis- straf van acht jaren voor wat betreft den 23- jarigen opperman en nachtwaker A. L. Dut met aftrek van voorarrest sedert 22 Jund 1936, en Jan Janssen, een der zoons van ,,de Witte van Wanssum" met aftrek sedert 23 Mei van dit jaar. De 28-jarige M. H. Hendrikx ,,de Krik" en Wim Janssen, de andere zoon van ,,de Witte van Wanssum", werden veroordeeld zonder aftrek doch met bevel tot gevangenhouding, daar beiden hun straf uitzitten voor een ander door hen gepleegd feit. De officier van Justitie had tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van negen jaar geeischt. Wegens geforek aan baten zijn opgeheven het faillissement van: C. Wieland, commissionair te Axel. Curator M. R. J. J. Lambooij, te Hulst; en het faillissement van: Alph. Bouchaute, werkman te Oesenisse. Curator Mr. Dieleman Jr te Middelburg. WANDELSPORT. Aangemoedigd door het verleden jaar be- haalde succes heeft de plaatselijke sportclub ..Trekvogels" Zondag j.l. de reis weer onder- nomen naar Bergen op Zoom, om aldaar deel te nemen aan de jubileumtocht vein de W.S.V. ,,'Op stap". Zooals reeds bekend is, wist vorig jaar .Trekvogels" beslag te leggen op den len prijs, een wisselbeker. Daar de deelname dit jaar bijzonder groot was en er verschillende groote vereenigiingen meeliepen, w.o. .Achil les'" van Middelburg en W'.S.V, ;,De Amateur" uit Goes en nog verschillende vereenigingen uit Noord-Brabant, stond het van te voren reeds vast, dat de strdjd om den len prijs zwaar zou zijn. De jongens van .Trekvogels" hebben hem inderdaad niet kunnen winnen, maar hebben met eer verloren en legden on- bedreigd beslag op den 2en prijs, n.l. een fraaien beker. Achilles" van Middelburg ge- noot de eer om den wisselbeker mee naar huis te mogen nemen. Het was echter op het kantje af, daar de einduitslag was: 24 pun ten voor ..Achilles en 23% punt voor ..Trekvogels". Voorts verkreeg ..Trekvogels" nog een extra medaille voor de verstkomende vereeni- ging, geschonken door den burgem'eester van Bergen op Zoom en nog een groepsmedaille voor het uitloopen van den marsch zonder uit- vallers. Gezien het bovenstaande, kan de sportclub .Trekvogels" met voldoening terug- zien op Zondag 1.1. Er bestaan reeds plannen om in Augustus a.s. hier weer een afstandsmarsch te organi- seeren, evenals vorig jaar. Laat ons hopen, dat de deelname dit jaar grooter mag zijn en dat het bebaalde succes van Trekvogels" een aansporing moge zijn om ook de wandelsport aan deze zijde van de Schelde populair te maken. DE INRREKER RENDE WEG! Zondagmiddag heeft een inbreker zioh toe- gang versohaft tot een benedenhuis in de Lekstraat te Rotterdam, waarvan de bewoners op dat oogenblik afwezig waren. De man had reeds verschillende kasten doorzocht, toen hij plotseling in dit werk gestoord werd door de thuiskomst van de vrouw des huizes, die tot haar groote ontsteltenis den inbreker in de huiskamer aamtrof. De niet minder verschrikte dief zette het op een loopen en vluchtte daama op een fiets. Hij kwam echter te vallen en zette toen zijn vlucht met achterlating van het rijwiel voort. De buit, welke hij heeft kunnen bemach- tigen, was niet groot, want de bewoners mis- sen slechts een zilveren kettinkje. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. Zaterdagmorgen is mej. v. L. te Kromvoort, toen zij bezig was met melken, door een koe aangevallen. De melkster liep emstige ver- wondingen aan haar keel op en kon tenslotte, dank zij de hulp der buren, worden bevrijd. De toestand van het slachtoffer is ernstig. Maandagavond omstreeks half zeven is het vijfjarig dochtertje van de familie Van der Poel te Zoeterwoude in een vliet achter het huis geraakt. Toen men het meisje ophaalde, waren de levensgeesten reeds geweken. INBREKER BETRAPT. Te Enkhuizen is Zondagavond, bij een poging tot diefstal met iniklimming, de 31- jarige arbeider R. T. op beeterdaad betrapt. De bewoner van het perceel, de heer Bijlsma, wist den dader te grijpen, maar na hevig verzet, wisit deze zioh los te rukken en te ont- komen. 'a Avorads laat heeft de politie, die al geruimen tijd den man van diefstallen ver- dacht, den dader, die al bekend heeft, ge- arresteerd. Maandag is hij ter beschikking van de justitie te Alkmaar gesteld. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. De 65-jarige he6r Hoving wilde een stier, die zioh op het terredn van den hygenischen melkstal De IJssel te IJsselmonde bevond en ter plaiatse een schutting vemielde, met behulp van een kneoht verplaatsen. De beer Hovmg vatte den stier bij den neus- ring, terwijl de knecht de ijzeren pin, waar- aan de stier bevestigd was, zou verzetten. Plotseling heeft het dier den heer H. op de horens genomen en hem meters hoog in de lucht geslingerd; gelukkig kwam hij enkele meters ter zijde van het dier terecht, dat zich, zoodra hij hem weer op den grohd zag liggen, weder op hem wilde werpen. De knecht bracht den gewonden heer H. buiten het bereik van het woedende dier. Dr. Meerkerk, die direct ter plaatse was, verleende geneeskundige behandeling; op diens advies is de ongelukkige direct naar 't ziekenlluis Eudokia gebracht. De schouder bleek hevig gekneusd te zijn. Verder klaagde dei getroffene over hevige pijnen door geheel het lichaam. EEN -MAN SRAAD TE DREUMEL. De correspondent van het Handelsblad te Nijmegen' meldt nader: De gemeenteraad te Dreumel heeft Maan- dagmorgen vergadert. Op zichzelf is dat niet belangrijk, maar eenigszins opmerkelijker wordt het toch nu deze vergadering zonder eenige emotie verlooi>en is. Dat zijn wij van de Dreumelsche vroedsohap niet gewoon en het geval wordt bepaald interessant indien men weet, dat de geheele vergadering bestond uit den voorzitter en een, zegge en schrijve 66n raadslid. Daardoor werd deze vergade ring zelfs een unicum. Feitelijk is een derge- lijke gemeenteraadsvergadering niet bevoegd tot het nemen van besluiten omdat, om een deftig woord te gebruiken, het vereischte quorum niet aanwezig was. Maar eenigszins anders wordt terstond de zaak, wanneer men weet, dat de burgemeester de vergadering reeds Vrijdag en Zaterdag j.l. niet kon laten doorgaan, omdat het vereischte aantal leden niet was opgekomen. Daarom kon men Maandagmorgen, in gevolge art. 54 van de Gemeentewet wel besluiten nemen nu toch een lid van belangstelling hlijk gaf. De een ,,zat" in het hooi, de ander „in de kersen", een derde vond de agenda niet be- langTijk genoeg, maar van een staking zooals in persberichten gemeld werd wilde men niet weten. Daar doet men in Dreumel niet aan, en vorige raadsvergaderingen getuigen ervan met hoeveel ambitie en welsprekendheid de heeren de ibelangen der gemeente plegen te behartigen.' Buitenstaanders zeggen nu wel, dat de vroede vaderen iets tegen het hoofd van de gemeente hebben, maar de beeren zelf houden het maar op de kersen en de onbe- langrjjke agenda. In ieder geval marcheerde de zaak in Dreumel en vlot ook, want met vijf hamerslagen van den voorzitter en een oolijk toestemmend knikje van den aanwez'ge was de agenda afgewerkt en zelfs voor de rond- vraag, die anders zoo pikant pleegt te z(jn, bestond in het geheel geen animo. En de kersen worden ondertusschen een beetje rrjper. GASONTPLOFFING. Maandagmorgen heeft in de waning van den heer G, Comello, hoofd der openbare lagere school te Houtigehagen (Fr.) een hevige gas- ontploffinig plaats gehad. De gasleiding naar een der Buta-gasstellen schijnt defect geraakt te zijn, waarna het ontsnapte gas tot ontplof- fing is gekomen, juist toen mevrouw Comello zich in de keuken bevond. Zij raakte in brand en haar man, die haar te hulp snelde, kreeg eveneens emstige brandwonden. Na voor- loopige behandeling zijn beiden naar bet Eiekenhuis te Heerenveen overgebracht. Volgens een Dinisdag verspreid bericht is mevrouw Comello aan de bekomen verwon- dingen overleden. KORDAAT. De 43-jarige van S., een bekend smokkelaar uit Breda, onderhield sinds eenigen tijd betrekkingen met een dienstbode J. H. B., te Eindhoven. Maandagmiddag omstreeks 5 uur kwam genoemd meisje in de Maria Stuart- straat in een pand bewoond door zekeren S., met het duel een kamer te huren. Toen zij eenige oogenblikken binnen was vervoegde zich aan dat perceel de genoemde van S., die haar hoogstwaarschijnlijk tot daar gevolgd had. Hij drong het pand binnen en eischte van het meisje, dat zij met hem mee zou gaan. Mej. B. weigerde, waarop de man een geladen revolver trok en die op haar richtte. Met groote tegenwoordigheid van geest wist het miesje hem de revolver waarop 5 scherpe patronen bleken te zitten te ontrukken en naar buiten te gooien. De man vluchtte daarop het huis uit en kon door de inmiddels gewaarsohuwde politie niet meer worden achterhaald. Toevallig zag het meisje hem toen zij om half 7 op het perron kwam om naar Maastricht, waar haar familie woont, te reizen. Zij wees hem aan een agent die van S. onmiddellijk gearresteerd. VEiRONGELUKTE MOTORRIJDERS. Op den weg tusschen Poppel en Arendonck (Belgie) is in den nacht van Vrijdag op Zater dag een doodetijk ongeluk gebeurd. De ongeveer 30-jarige J. van Helfteren uit Tilburg is met zijn motor in een bocht van den weg geslipt en in voile vaart tegen een boom gereden. Met een verbrijzelden sehedel is hij opgenomen. Het slachtoffer was vader van 3 kinderen. Het stoffelijk overschot is naar Tilburg overgebracht. Zaterdagnacht, omstreeks 20 minuten voor twee, is op den rijksstraatweg onder Franeker een motorrijwiel gevonden met het lijk van zekeren S. Snel, uit Den Helder. Tot; dusverre is van een aanrijding of een botsing niets gebleken. De gemeente-politie stelt een ondierzoek in. ONDEUGDELIJ K IJS. Uit het door den keuringsdienst van waren te Amsterdam ingestelde onderzoek is o.a. gebleken, dat van twintig monsters room- en consumptie-ijs slechts negen aan alle gestelde eischen voldeden. Negen monsters bevatten te veel bacterien (twee ook colibacterien), ter wijl een monster saccharine en een ander te weinig melkvet bevatte. In vijf gevallen werden strafvervolgingen ingesteld; verder werden waarschuwingen verzonden. Het onderzoek naar dit product is reeds sedert eenigen tijd verscherpt. PADVINDER NA VAL OVERLEDEN. De 15-jarige Leidsche padvinder D. V., die twee weken geleden bij een oefening in de duinen onder Wassemaar uit een boom top ter hoogte van zeven meter stortte en daarbij een zware hersensohudding opliep, is in het Academisch ziekenhuis overleden. HET BENZINE-GEVAAR. Kleeding wasschen in benzine bij een bran- dend petroleumstelmen kan zich geen gumstiger gelegenheid denken om brandgevaar te scheppen! Prompt ontstond er dan ook brand Zondagmiddag in een woning op de Postjeskade te Amsterdam, waar de vrouw des huizes zich aan bovenvermelde onvergeef- lijike onvoorzichtigheid schuldig maakte. Bij een poging tot blussching kreeg de 53-jarige vrouw brandwonden aan ibeide handen. De brandiweer heeft haar verbonden en 't brandje snel geblusoht. ZWEEFTOESTEL IN STUKKEN GEVALLEN. Tij'dens oefeningen van de Aero-vereeniging „Amersfoort" is Zondagmiddag op de Vlas- akkerheide een zweefvliegtuig van een hoogte van naar schatting vijftig meter omlaag ge- stort. De bestuurder slaagde erin zich tijdens den val los te maken en sprong, toen het toestel dicht bij den grond was gekomen, er uit. Hij, ibereikte vrijwel ongedeerd den grond. Het toestel werd geheel vernield. HANDIG „CRISISAMBTENAAR" 1V1AAKT VEEL SLACHTOFFERS. Rotterdamsche rechercheurs hadden, meldt het Handelsblad, Maandag een gelukkigen dag. Zij troffen in een hotel, waar zij voor een ander doel kwamen, toevallig een man aan, die waarschijnlijk in Rotterdam, Den Haag, Schiedam en misschien ook elders meer oplichtingen heeft gepleegd dan tot nu toe bekend is bij de Rotterdamsche recherche, die overigens reeds een heel dossier heeft over dit geval. Genoemde man introduceerde zich by foorrel- en kegelclubs in cafe's. In het gesprek Met hij zich dan ontvallen ambtenaar bij een crisisinstelling te zijn. Als zoodanig was hij op de hoogte met leveranties, waar wat aan te verdienen was. Als ambtenaar mocht hij zich daar zelf niet mee bemoeien. Hij kon ech ter wel aanwijzingen geven, die de mogelijk- heid openden op leveranties. Daar was geld voor noodig. Meestal werd met de slacht- offers afigesproken dat zij /400 zouden stor- ten. Daarvoor werd een schuldibekentenis ge- teekend. Van het aldus betaalde geld hebben sommigen iets terug gekregen, hetwelk mo- geiijk was, doordat telkens nieuwe overeen- komsten werden afgesloten. Een enkele heeft zelfs meer terug ontvangen dan hij heeft ge- stort. Tot zaken doen is het evenwel nooit ge komen. Er werd toegezegd, dat er uitnoodigin- gen zouden worden bezorgd voor conferenties over leveranties, maar niemand heeft iets van dien aard ontvangen. Bij een kegelclub had hy al de leden in het geheim bewenkt. Tot ver- bazing van het gezelschap ontdekte ieder daar bij de i>olitie dat ook zijn mede-leden waren opgelicht. In Schiedam heeft iemand f 900 ge- geiven. Onder de slachtoffers zijn zakenlieden met een goeden naam. De politie vermoedt, dat er meer slachtoffers zijn dan bij haar be kend is, omdat- er groote schroom blijkt te zijn bij het doen van aangifte. Sommige slachtoffers wenschen geen ver- klaring af te leggen. Aan leugenachtige aanbevelingen ontbrak het den man natuurlijk niet. Als ambtenaar was hij uitgerust met een spoorwegabonne- ment eerste klas. Hooge ambtenaren zijn vrij wel de eenige personen die over een dergelijk abonnement beschikken in deizen tyd, waarin de zakenman de auto neemt. Als nevenbedrijf oefende hdj nog den handel in sp6cialite's uit, die ,,udt Parijs"' moesten komen. Voor 40 a 50, waarbij dan later nog eens een flink bedrag moest gestort worden om „het goed oiver de grens te krijgen", wer den doosjes geneesmiddelen verkocht, wier in- houd voor f 1 bij Rotterdamsche apothekers of drogisten waren gekocht en we-lker verpak- king veranderd was. De recherche had reeds heel veel werk aan deze zaak besteed. De be- drogenan wisten weinig van den dader te ver- tellen, nog minder wat zijn adres was. Toen Maandagmorgen de rechercheurs in een hotel iemand wilde spreken, die naar zij vermoed- den, iets van de zaak wist en hiem vroeg of de bedrijver van deze oplichtingen het hotel wel eens bezocht, kregen zij ten antwoord: ,,Hij staat in de telefooncel hiemaast". Bij zijn ondervraging na arrestatie heeft de aangehoudene beweerd, dat hij in opdracht van een ander handelt, natuurlijk een hoogen ambtenaar. Jammer genoeg weet hij niet diens verblijfplaats. Hij heeft hem alleen in hotels gesproken. De politie verwacbt, dat er na deze puiblicatie nog wel gegevens zullen komen. BEJAARDE MAN REDT KIND. Zondagavond zag de 62-jarige J. D. van Putten toen hij voor het raam van zijn woning in den Zwaan'liaLs te Rotterdam zat, dat een jong kind in het water van de Rotte raakte. De man verliet ijlings zijn woning. Hij sprong gekleed te water en slaagde er in het kind, dat reeds in zinkenden toestand was, op het droge te brengen. Het bleek te zijn de 3!/2- jarige W. W. uit de Johan Idastraat. Oogen- sohijnlijk had het kind geen letsel bekomen. SPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Hij bracht een groet aan een zieke. Maandagmiddage even na 4 uur is vlak bij de kom der gemeente Princenhage een vliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool, een Koolhoven F.K. 41, de P.H.-A.G.Q., op geringe hoogte afgegleden en in een boom- gaard van den landbouwer G. van Haperen terechtgekomen. Het toestel werd totaal vernield. De bestuurder, de 22-jarige John. Hommels, geboortig uit Delft, doch wonenide aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, is vrijwel op slag gedood. Uit het tusschen de wrakstukken gevonden logboek bleek, dat de viieger Maandagmiddag te 14 uur 20 van het vliegveld Schiphol was opgestegen en via Ypenburg naar het vlieg veld Welsohap bij Eindhoven was gevlogen. Vandaar steeg hij na benzine te hebben inge- nomen om 15 uur 20 weer op om tegen 16 uur boven Princenhage te verschijmen. Hier daalde het toestel tot op zeer geringe hoogte en cirkelde eenige malen rond het Sdnt Lucia-gesiticht, een inrichting voor ouden van dagen aan de Liesboschlaan aldaar. Plotseling zagen verschillende personen, die na.ar het rondcirkelende vliegtuig stonden te kijken, dat de viieger het toestel vrij sterk waarschijnlijk te sterk optrok. Aithans tot groote ontsteltenis van de toeschouwers gleed het plotseling naar links af en kwam achter het Sint Lucia-gesticht, via een zand- pad waar een aantal kinderen gillend uiteen- stoof in den boomgaard van den landbouwer Van Haperen terecht. Eerst raakte het daar bij een boom, waarvan de kroon werd afge- rukt, om ten slotte op een tweeden boom terecht te komen, welke werd ontworteld. De stukken van.' het toestel vlogen meters ver weg, zoodat van het vliegtuig niet meer dan een hoopje hout en ijzer overbleef. Onmiddellijk schoten van alle zijden men schen toe, onder wie zidh ook bevond dr. Joling uit Princentage, die toevallig in het Sint Lucia-gesticht op ziekenbezoek was. Met groote moeite wist men het lichaam van den viieger uit de wrakstukken te verwijd'eren. Deze gaf nog geringe teekenen van leven, doch overleed binnen enkele minuten. Het slachtoffer had een vreeselijke hoofdwonde en een schedelbreuk, terwijl ook de recti te ram en het rechterbeen gebroken waren. Het stof felijk overschot is naar het St. Lucia-gesticht vervoerd, Groote constematie ontstond, toen uit het St. Lucia-gesticht het bericht kwam, dat zich in het toestel nog een passagiere zou hebben bevonden, hetgeen gelukkig achteraf onjuist bleek te zyn. De a.s. schoonmoeder van den verongeluk- ten viieger wordt n.l. in het St. Lucia-gesticht verpleegd en Maandagmorgen had deze van den verongelukten viieger bericht ontvangen, dat hij haar 's middags met zrjn verloofde uit de lucht een groet zou komen brengen. Blijkens het logboek is de heer Hommels echter alleen opgestegen. De verongelukte viieger was 27 April 1915 te Delft geboren en was thans leerling bij de Rijksopleiding tot bestuurder van verkeers- vliegtuigen. HGij was in het bezit van het vliegbrevet A. BED WAARIN KINDEREN SLIEPEN IN BRAND GERAAKT. Door de activiteit van eenige personen is te Hilversum een brand voorkomen, die em stige gevolgen 'had kunnen hebben. Ten huize van A. B. aan den Leeuwenhoekstraat ont stond brand doordat twee kinderen van resp. drie en zes jaar met lucifers hadden gespeeld en daarna in slaap waren gevallen. Toen 66n in een ander kamertje slapend kind begon te huilen, ging de moeder naar boven. Zij bemerkte, dat boven een brand- lucht hing en zag, toen zij de deur naar de slaapkamer, waar de beide kinderen sliepen, opende, tot haar schrik, dat het veeren bed waarop de kleine lagen evenals de dekens en de kussens in brand stonden. Met behulp van een juist voorbijgaand politie-agent en van toegeschoten buren kon het brandende bedden- goed naar buiten worden geworpen, waama men het vuur met eenige emmers water wist te blusschen. De gealarmeerde brandweer behoefde niet op te treden. Wonderlijk genoeg bleken de kinderen geheel ongedeerd te zijn gebleven. FRAUDE TE ROTTERDAM. Tusschen Kijkduin en Monster werd Maan- dagochtend, zooals reeds gemeld is, het lijk van een man gevonden, die oogenschijnlijk bij het zwemmen verdronken was. Nader is gebleken, dat de overledene in Rotterdam tot de zeer geziene burgers be- hoorde. Hij was de eerste-kassier op het bureau van den gemeente-ontvanger, de 55- jarige J. A., een functionaris, die onmiddellrjk na den gemeente-ontvanger optreedt. Thans is uitgekomen, dat hij zidh verscheidene jaren aan aanzienlijke verduisteringen schuldig ge- maakt had. Reeds geruimen tijd wantrouwde het per- soneel den chef en toen dan ook 1 September de nieuwe gemeente-ontvanger, Mr. Endtz, zijn functie aanrvaardde, kwam hem al spoe dig ter oore, dat er iets op zdjn kantoor niet in orde was. Dit had ten gevolge, dat de controle aanmerkelijk werd verscherpt en al- gemeen gelooft men, dat er sedert het optre- den van den nieuwen ontvanger niets onge- oorloofds meer is voorgevallen. !Het is evenwel de gewoonte bij de gemeen- telijke administratie, dat de boeken van de verschillende diensten op 30 Juni worden af gesloten. Nu de nieuwe ontvanger voor het eerst de boeken van zijn afdeeling zou nazien, is de kassier blijkbaar gaan vreezen, dat door hem gepleegde fraudes aan het licht zouden komen. Maandagochtend is hij op het gewone uur van huis ivertrokken, voorgevende naar zijn werk te gaan. Op het stadhuis is hij ech ter niet verschenen en in den middag kwam het ontstellende bericht, dat zijn lijk op het strand was gevonden. Er is thans een uitgebreid onderzoek gaande in de boeken van het bureau van den ontvan ger. Men neemt aan, dat A. belangrijke be- dragen ten eigen bate heeft aangewend, welke sommen hy uit de gemeentekas heeft geno men. Hiji verantwoordde deze tekorten door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3