RIDS Buitenland. CENTRALE BOND VAN NEDERL. Schadelijke insecten verdelgt men radi- caal met RIDS, Staatsvijand No. 1 in het rijk der insecten! Zuinig in gebruik, laag in prijs. Sedert 1923 onovertroffen. TER NEUZEN, 30 JUNI 1937. ZAAMSLAG. RIDS kunt U koopen bij: Fa A. VAN OVERBEEKE—LEUNIS. HOEK. ZAAMSLAG. AXEL. DE MAASWATERKWESTIE. I>e conclusion der Nederlandsche memprie verworpen, dodi ook de Belgische afgewezen, iZooals gerricld, 20u het Permanente Hof van Internationale Justitie j.i. Maandag- namiddag half 5 uitspraak doen in het geschil tusschen Nederland en Belgie betreffende de aftap-ping van het Maaswater. Daarvoor bestond groote belangstelling in de diplomatieke wereld, in het bijzonder van die der betrokken landen. Het Hof is blijlkens de uitspraak, tot een geheel andere voorstelling der zaken gek-o- men, dan men zic-h die van wage het geschil voerende partijen had voorgesteld en heeft zooals men dat zagt de kool en de geit gespaard. Wiat de principale vordering betreft door de Nederlandsche regeering ingesteld, heeft het Hof met 10 stemmen tegen 3 de verschil- lenide cornclus-ies van de memorie van de Nederlandsche regeering verw-orpen. Wiat de reconventioneele vordering betreft door de Belgische regeering ingesteld, heeft het hof met dezelfde stemmenverhouding de oonelusies der Belgische regeering verworpen. Aan het arrest van het Hof zijn de indivi- dueele meeningen toegevoegd van verschii lende rechters, die zich met de uitspraak niet kunnen vereenigen. In de eerste plaats van den heer Anzilotti, in de tweede plaats van de heeren Altamira en Jhr. Van Eysinga, in de derde plaats van Sir Cecil Hurst, vice-president van het hof (betreffende de reconventioneele vordering van Belgie) en van Prof. De Visscher (eveneens betreffende de reconventioneele vordering van Belgie). Eindelijk heeft rechter Hudson, ofschoon zich met het arrest vereenigende, daaraan eenige opmerikingen toegevoegd. [Uit Brussel wordt gemeld: De beslissing van het permanente Hof van Internationale Justitie heeft in toevoegde Bel gische kringen zeer groote voldoening gewekt. Men twijfelde er niet aan het goede recht van Belgie. (De beslissing van het Hof, welke een erken- ning van het Belgische standpunt in deze aan- gelegenhedd beteekent, werd met begrijpelijk ongeduld af gewacht. De uitsipraak werd op de belanghebbende ministeries ontvangen met een ontroering, welke verklaard wordt door de beteekenis der op het spel staande belangen, zoowel in poli tick als in economisoh en financieel opzicht. De (kath.) Vingtieme Siecle constateert, dat het Haagsche arrest niet alleen een eind maakt aan de onzekerh-eden welke in Belgie konden bestaan omtrent de schijnbare licht- zinnigheid waarmede de reusachtige werken van het Ailbertkanaal waren aangevat, maar tevens de hoop wettigt, dat nu het geschil ge- regeld is, de betrekkingen tusschen beide lan den nog zullen verlbeteren, in den zin van een ibevredigende oplossing der diverse kwesties die Belgie en Nederland nog verdeelen. Onze wensch is het, aldus, het blad, dat de datum van 28 Juni 1937 een mijlpaal moge zijn voor de totstandkoming van een stevige vriend- schap tusschen onize beide landen. Deze vriendschap kan bijdragen tot het herstel van de Europeesohe oeconomie. De officieuze Independance Beige publi- ceert een nogal uitvoerig relaas van de bijeen- komst van het Permanente Hof, maar knoopt er tot dusver geen commentaar aan vast. In de Nation Beige schrijft Jean Hervy: het koan-t er nu op aan de besprekingen met Nederland te hervatten en tot een goed einde te brengen. Onze regeering moet een krach- tige vastberaden houding aannemen en in deze houding volharden. In een vorig artikel hebben wij aangetoond, dat Nederland groot belang heeft bij het verdwijnen van den stop te Temaayen. Aan Nederland moet voldoe ning worden geschonken, want daar daagt voor beide landen de mogelijkheid op van een overeenkomst welke reeds al te lang is uitge- bleven. 'Het regime van de Schelde, de kwes- tie van de Wielingen, de sluizen te Ter Neu- zen, de afwatering van de Vlaamsche polders, het kanaal AntwerpenMoerdijk, ziedaar wat wij moeten vragen en bekomen in ruil van den stop van Temaayen, en ingevolge zekere tek- sten waarvan het tijd is, dat wij die te gelde maken. Het is noodig dat nu de onderhande- lingen worden voortgezet in een breeden geest van rede en verizoening, maar ook met het duidelijk besef onze al te lang miskende rech- ten te doen zegervieren. De Hollanders zijn veel te fijne politici om niet te begrijpen dat zij moeten buigen voor een vastberaden en gerechtvaardigde houding. De Antwerpsc'he (katholieke) krant Da Mdtropole schrijft: Zoowel na als voor de uit spraak van het Haagsche Hof zijn wij voor- standers gebleven van de beste verstandhou- ding en de loyaalste samenwerking tusschen de beide landen. Wij behooren tot degenen welke meenen, dat het debat in Den Haag in geen geval het beproeven van een gerecht vaardigde en vriendschappelijke oplossing van al de nog hangend gebleven kwesties in den weg mag staan. Daarom zou het ongewenscht zijn ook maar een enkel woord te zeggen, dat onaangenaam zou iklinken in de ooren van onze buren en vrienden uit het Noorden. Wij zien inte'gendeel in het arrest van het Hof een terrein van overeenkomst, dat nu bevrijd is van de prikkelende geschillen. Het zal thans veel gemakkelijker gaan elkaar de hand te reiken, niet, omdat wij ons ook met elkaar hebben te verzoenen, want een breuk is er nooit geweest, maar wel om elkaar in alle hartelijkheid te verstaan en samen te werken aan de gemeenschappelijke welvaart, in een geest van loyalen wedijver. UITBREIDING HOO GO VENBEDRIJF TE IJMUIDEN. Door de hoogovens te IJmuiden is een dezer dagen het besluit genomen het bedrijf uit te breiden met een staaloven. Met den bouw -daarvan zal zoo spoedig mogelijk worden betgonnen, zoodat over ongeveer 1% jaar het eerste staal zal worden gemaakt. Het bedrijf heeft hiermede den eersten stap genomen op den weg naar een nieuwe ontwik- keling. HANDED TUSSCHEN BELGIE, LUXEMBURG EN NEDERLAND. De correspondent van het Handelsblad te Brussel meldt: Naar men weet, is dezer dagen het op 30 April j.l. afigeloopen handelsaccoord tusschen Nederland en de Belgisch-Duxemburgsche tol- unie hemieuwid. Naar we vernemen, komt het nieuwe han- delsverdrag in groote trekken vrijwel met het oude overeen. Wijizigingen van ingrijpende be teekenis zijn er niet in aangebracht. Slechts hebben beide landen, rekening houdend met de tot nieuwe leven gewekte Oslogedachte, zich bereid verklaard, mode te werken tot een uitbreiding van het onderlinge handelsverkeer door bepaalde invoercontingenten te verrui- m-en. Met name heeft Belgie de contingenten voor den invoer van keukenzout, beenderlijm, bepaalde textielproducten, rijwielbanden en leeren schoeisel uit Nederland verruimd, ter- wijl Nederland anderzijds zijn grenzen wjjder ■openzet voor .den invoer van porcelein, gdas- werk, binnen- en buitenlbanden, textislgoede- -| ren, zachte leder en lederwerk uit Belgie. Het delikaatste punt van de besprekingen vortmde de reg'eling van den invoer van Ne derlandsche tuin- en tuinbouwproduoten, wel ke ook in het afgeloopen jaar aanleiding heeft gegeven tot tal van klachten van de Belgische belanghebbenden. De Nederlandsche regeering heeft er zich, zooals uit het boven- staande blijlkt, accoord mede verklaard, dat ibepaalde contingenten aan de behoeften van de Belgische markt zullen worden aangepast, teneinde al te heftige prijsschommelingen op deze markt te voorkomen. Te dien behoeve is men overeengekomen, een gemengde Belgisch-Nederlandsche com- missde in het' leven te roepen, die tot taak zal hebben de belangen van de beide landen op dit speciale gebied tegen elkaar af te wegen en met elkander in overeenstemming te bren gen. Het nieuwe handelsaccoord geldt tot 1 Mei 1938. VERBRUIKSOOoPERATIES. In de tweede zitting te Amsterdam van de jaarvergadering van den Centralen Bond van Ned. Verbruikscooperaties heeft de penning- meester van den bond, den heer K. de Boer, edh rede gehouden over het onderwerp: .Wel ke zijn de oorzaken, dat de cooperatieve be- weiging in ons land zoo langzaam groeit?" Het is merkwaardig, aldus spr., dat in bijna alle democratische landen van Europa, de be- weging zeer snel groeit, terwijl in ons land de codperaties slech'ts langzaam in omvang toe- nemen. Een van de oorzaken is, aldus spr., dat de werkzaamheden in de leidende organen niet goed zijn. In de buiteniandsche beweging wordt aan de bedrijfsleiders veel meer armslag in de zakelijke leiding gegeven, terwijl voorts aan de cooperatieve opvoeding der leden en personeelen veel aandacht wordt besteed. Spr. hielid vervolgens een pleidooi voor een sterkere codperaitieve pers, en voor een sterke coope ratieve vrouwenbeweging. De Nederlandsche beweging zal voorts haar propaganda op veel grootscheepsohier en veel suggestiever wijae moeten voeren, dan tot nu toe het geval was. Ook hier kan het buiteniandsche tot voorbeeld strekken, aldus de heer De Boer. Spr. beval den oongressisten een politiek van lage prij- zen en lage dividenden aan. Uit een onderzoek van het economisch bureau van den bond is gebleken, dat dit de beste politiek is. In na- volging van het tienjarenplan van de En- gelsche beweging, stelde spr. voor een Neder- landsch cooperatief vijfjarenplan voor de pro paganda op te stellen. DE MONETAIRE TOESTAND IN FRANKRIJK. De nieuwe Fransche regeering, het kabinet- Ohautemps, is begannen met het nemen van maatregelen ter bestrijding van den precairen financieelen toestand des lands. Het heeft diaarvoor begrijpelijk tijd noodig en men is daarom begonnen met het land te beveiligen tegen de invloeden die in den regel van den onzekeren toestand gebruik maken ten eigen bate door dien met verschiilende speculaties nog te verergeren. De regeering heeft dus de beurs gesloten. Het ..Journal Officiel" bevatite gisteren een regeeringsverordening, voigens welke de effec- ten en goederenbeurzen gesloten zullen wor den op 29 Juni en eerst beropend op den datum, die de minister van Financien zal vast- stellen. Betaling van handelswissels en andere handelsschulden in goud of in buiteniandsche valuta, die van af 29 Juni vervallen, kan op schriftelijk verzoek van den schuldenaar wor den opgiesohort. De datum, waarvan af de be taling kan worden gevorderd, zal worden vast- gesteld door den minister van Financien. Protest kan niet worden opgemaakt v6or den datum die wordt vastgesteld door den minister van Financien. Inmiddels zal de rente betreffende handelswissels en andere schulden hierboven bedoeld, berekend worden naar de maatstaf van het disconto der Bank van Frankrijk. De besluiten geven uiting aan den vasten wil van den minister van financien den franc te beschermen tegen speculatie tijdens de debatten over de financien in het parlement. Deze debatten zullen tengevolge hebben, dat aan den franc een grooter vrijheid met be- trekking tot de buiteniandsche valuta zal wor den gegeven dan die reeds had op grond van de monetaire wet van 1 October 1936. De Bank van Frankrijk schorst d,e wisseltransacties. De Bank van Frankrijk heeft besloten al haar wisseloperaties te schorsen tijdens den duur van de debatten in het Parlement over de financieele ontw^rpen. Het emissie-instituut en de credietinstellin- gen zullen echter voortgaan aan touristen op vertoon van paspoort en van spoorwegkaartje buiteniandsche deviezen te verstrekken, welke zij voor hun verder reizen noodig mochten hebben. Deze deviezen zullen verstrekt wor den op basis van de laatste wisselkoersen van de beurs op 28 Juni. De tekst van de machtigingswet. De machtigingswet, die in de Fransche I Kamer is ingediend, bestaat uit den artikel, dat als volgt luidt: „De regeering wordt tot 31 Augustus 1937 gemachtigd, bij decreten, waarover in den ministerraad beraadslaagd wordt, alle maat regelen te nemen, die ten dOel hebben de on- derdrukking van de bemadeeling van het staatscrediet, den strijd tegen de speculatie, het oeconomisch herstel, toezicht op de prijs- vorming, het in evenwicht brengen van de be- grodting en de schatkist en de verdediging van den goudvoorraad van de Bank van Frankrijk zonder valutacontnole. Deze decre ten zullen ter ratificatie iaan de Kamers wor den voorgelegd binnen drie maanden na af- kondiging van deze wet en in ieder geval op de eerste bijeenkomst van de buitengewone zitting van 1937." In de motiveering van't ontwerp wordt ge- zegd, dat de toestand van begrooting, schatkist en valuta onmiddellijke herstelmaatregelen noodzakelijk maakt. De schatkist moet tot het einde van het jaar lasten onder het oog zien, die zij niet kan dekken door een beroep op de geldmarkt. De munt is het voorwerp van speculatieven druk, die den goudvoorraad van de centrale bank in gevaar zou kunnen brengen. Een dergeldjke toestand kan niet voorbduren zonder dat de financieele onafhan- kelijkheid, de militaire veiligheid, de sociale vooruitgang en het oeconomische herstel in gevaar komen. De regeering besluit tot het omverwijld ten uitvoer leggen van een herstel- plan, dat verdediging van den goudvoorraad, onverbiddelijiken strijd tegen de speculatie, in evenwicht brengen van de begrooting en aan- zienlijke verlichting der lasten van de schat kist omvat. Het programma vormt een samen- hangend geheel. Geen der voorgestelde maat regelen is op zichzelf voldoende. Zij moeten alie gelijkUjdig worden toegepast en daarom is een buitengewoon snelle procedure noodig. Met het oog hierop vraagt de regeering het parlement toe te stemmen in de verleening der volmachten. Het ontwerp is door de Kamer met 381 tegen 229 stemmen aangenomen. Reactie van de beurs. De sluiting van de Parijsche beurs is schrijft het Handelsblad" een maatregel van de Fransche regeering om de speculatie de gelegenheid „zaken" te idoen, te ontnemen. Hiermede heeft zij in eerste instantie een suoces kunnen boeken; te Londen is de handel in francs opge&chort, te Amsterdam gingen slechts kleine post-en in francs om voor het kleine dagelijksche betalingsverkeer tegen koersen, die niet ver beneden het slot van Maandag lagen. Uit een en ander blijikt wel duidelijk, dat algemeen wordt aangenomen, dat de nieuwe Fransche minister van Financien, Bonnet, maatregelen zal nemen, die uitloopen op een stabilisatie van den franc op een lager peil dan in de monetaire wet van September 1936 is voorzien, dan wel grootere bewegingsvrij- heid voor de Fransche valuta zal Neischen. In het laatste geval zal die onderste grens van de bewegingsanarge uiteraard eveneens belangrijk lager worden, dan in de thans nog van kracht zijnde monetaire wet is voorzien. Termijnfrancs werden in het geheel niet ge- noemd; disagio's waren niet bekend, noch te Amsterdam, noch te Donden. Beweerd wordt, dat het Fransche egalisatiefonds geen enkelen steun aan den franc verieent. Van een even- tueelen steun is althans op de markt niets te bemerken.' Ook het Britsche egalisatiefonds schijnt momenteel den koers van den Fran- schen franc niet te steunen. DE STAALSTAKING VERLOOPT. Naar gisteren uit New York werd gemeld, schrijdt thans de werkhervatting bij de vier onafhankelijke staalconcems voort. IHet omvangrijkst is zij bij de Youngs town Sheet and Tube te Youngstown in Ohio. In de daar ter stede gevestigde Campbell- en Bierhill-fabrieken van dit concern zijn van de 17000 stakers, er niet minder dan 11.000 weer aan het werk gegaan. In de fabrieken der Republic Steel Company te Warren in Ohio gingen 4000 man weer aan den slag. Bij de fabrieken der Bethlehem Steel Corporation meldden 'zich 5000 werkwilligen aan. Ook de fabrieken der Inland Steel, de eenige der vier onafhankelijke maatschappijen, die nog aitijd haar bedrijiven gesloten had gehou den, zijn thans weer geopend. Wel is waar hadden de leiders van het in- dustrieele vaktverbond overal het aantal pos ters uitgabreid, dooh deze maatregel was niet in staat den stroom van werkwilligen tegen te houden. Slechts op enkele plaatsen kwam het tot in- eidenten. Zoo vond te Warren in de nabijheid van de fabriak der Republic Steel een dyna- mietontploffing plaats. Een mast van de hoog- spanningsleiding werd verniedd, zoodat gedu- rende eenigen tijd de electrische stroom ver- broken was. Ook ontstonden op enkele plaat sen vechtpartijen, die evenwel nergens van ernstigen aard waren. Waar van personeelszijde bij de regeering wordt aangevoerd, dat dit een drijven is, van de zijde der patroons, om de door het personeel verkregen voordeelen teniet te doen, voeren de patroons aan, dat dit onjdist is en het alleen een verschil kan zijn in de datum, want dat zij bij doorvoering van de regeling spoedig gesloten zullen zijn wegens faillissement. De zwaardere uitgaven die nu op de bedrijven zullen komen be drukken, kimnen niet op het publiek worden verhaald door hoogere prijzen. De vakvereeniging van het personeel heeft geprotesteert tegen de voomemens der patroons en er bij de regeering op aan- gedrongen, dat deze, bij sluiting, de bedrijven zonder meer zal naasten. Voorts houden de handelaren in het levens- middelenbedrijf ook besprekingen, om, ter ondersteuning van de hotel- en cafehouders Zaterdag 3 Juli a.s. de zaken ook te sluiten. De toestand is voor de nieuwe regeering, die reeds staat voor de uiterst moeilijke mone taire kwestie, uiteraard niet gemakkelijk. FRANSCHE HAVENARBEIDERS WEIGEREN SCHIP MET GOUD UIT BILBAO TE LOSSEN. Op verzoek van de Engelsche en Spaansche banken met fialen te Bilbao hebben de Fran sche autoritei'ten, voigens het Handelsblad" het Engelsche s.s. „,Sea Bank" en het Spaan sche s.s. ,,Axpe Mendi" aangehouden en naar La Pallice opgebracht. Deze sch^pen bevat- ten namelijk 9000 kisten met goud en gelds- waardige papieren uit Bilbao. De haven- arbeiders van La Pallice hebben geweigerd de schepen te ontladen, en zij worden in dat besluit gesteund dopr de vakvereeniging C.-G.T. De schepen liggen thans onder bewa- king van politie in de haven. MEVROUW ROOSEVELT VOORSPELT. Voigens de meening van mevrouw Roosevelt, de echtgenoote van den president van de Vereenigde Staten, zal er nog eens een vrouw president van de Vereenigde Staten. Mevrouw Roosevelt gatf uiting aan deze meening tijdens een radiotoespraak, welke zij voor de scholen in het geheele land hield, maar voegde er aan toe, dat deze dag nog niet gekomen was. „Wij vrouwen", zoo verklaarde zij, moeten nog aitijd het bewijs van onze waarde leveren". Zij meende evenwel, dat op het oogenblik het land in zijn geheel nog geen voldoende vertrouwen zou hebben in een vrou- welijken president. In haar toespraak sprak mevrouw Roosevelt er voorts haar goedkeu- ring over uit, dat de vrouwen schoonheids- middelen gebruikte, waarbij zij lof toezwaaide aan het schoolonderricht in hygiene, dat de meisjes leert, hoe zij zich correct moeten klee- den en hoe zij de schoonheidsmiddelen moeten toepassen. Mevrouw Roosevelt drong er ten slotte bij de leeriingen op aan in hun vrijen tijd meer te lezen. Zij verklaarde zeer verwonderd te zijn toen onlangs tijdens een; partrjtje in het Witte Huis bleek, -dat geen enkele der aan- wezige jongens en meisjes ook maar een enkel boek van Kip-ling gelezen had. pen, hadden voorgesteld afwij-zend te beschik- ken, verworpen en werd aangenomen een voorstel -van den heer Florusse, aan den Minister van Sociale Zaken te verzoeken, dit ibasisuurlo-on weer terug te brengen op 24 cent. De pen-sioengrondslag van den burgemees- ter werd vervolgens vastgesteld op f 2606. Tot leden d-er commissie tot werin-g van sch-oolverizuim werden ben-oemd de heeren F. C. Jansen Verplanke, J. Kosten, J. Oppe, J. P. van Maelsaek-e en J. P'hilipse. Met algemeene stemmen werd besloten, over te gaan t-ot conversie van een geldleening groot 30.000 rente 4% in eene rentende 3% Een wijziging van de begrooting voor den dienst 1937 werd vastgesteld, waarna mede- werking werd verleen-d, ingevolge art. 72 der L. O. wet tot het aanschaffen van nieuwe schoolborden ten behoeve van de Chr. school te Othene. De gemeenterekening over den dienst 1936 werd aangebod-en, waama een korte omvraag volgde. EEN STANDBEELD VOOR KRUGER TE KRUGERSDORP. iDe gemeenteraad van KrugersdoTp -he-eft in een speciale vergadering besloten een som van f 500 (bescfriklbaar te stellen Voor de oprich- tinig van een standibeeld voor Kruger, als een herinnering aan de tviering van het halve eeuwfeest van Krugersdorp in Septeimlber a.s. De raad venwacht, dat het publiek het. overige deed van de henoodigde -kosteh van 2000 zal bijdragen. DE DALING VAN HET GEBOORTECIJFER IN DE VER. STATEN. In 1936 was het geboorte-ipercentage in de V. iSt. lager dan bijna ooit te voren. Per 1000 -zielen van de b-evolking waren er 16.6 levend igeborenen. Dit is 0.3 onder het venhoudin-gsgetal van il-935 en'islechts 0.1 tooven dat van 1933, toen het het laagst was in de geheele igeschiedenis der umie. SLUIER EN GROND. Naar aanleiding van de Albaneesche wet, welke den Mohammedaanschen vrouwen het dragen van den sluie-r verlbiedt, zijnde grondprijaen in -de grensdistric-ten van Zuid- Slavle snel gerezen. Vel-e Mohammedanen, met name in de vallei Van de Bojana, die Al- banie van het v-roegere Montenegro scheidt, zijn In.l. zoo weinig over deze wet gesticht, dat -zij er de voo-rk-eur aan geven het land te veriaten en zich in Zu-id-Slavie te vestigen. TESTAMENT VAN MULTI-MILLIONNAIR. De bankier George Baker, -die op 30 Mei j.l. na een operatic op zijn ja-cht te Honolulu overieed en wiens fortuin door sommigen op niet minder dan 180 millioen gulden wordt geraamd, heeft een bedrag van 27 millioen gulden nagelaten voor de stichting van een trustfonds, dat zal dienen tot het bevorderen van weldadige, godsdienstige, wetenschappe- Irjke, litteraire en opvoedkundige doeleinden. De rest van het fortuin wordt nagelaten aan zijn weduwe en na haar dood aan zijn twee zoons, die er evenwel eerst den trustee van zullen moeten overtuigen, dat zij ,,voor de ver- antwoordelijkheden van het leven en het bezit van eigendom de geschiktheid bezitten". In zijn testament zegt Baker nog: ,,Ik wil, dat zij er van doordrongen zullen zijn, dat zij niet alleen een fortuin erven, doch ook groote ver- plichtingen en veranbwoordeljjkheid". DE KOSTEN VAN HET LEVENSONDERHOUD IN BELGIE. Terwijl de vorige jaren steeds, in de zomer- maanden, een zekere -daling van het index- cijfer -der kosten van het levensonderhou-d mocht worden -geconstateerd, is dit cijfer, blijkens een zoo juist gepubliceerde officieele mededeeling, seder-t 15 Mei, voor het geheele land, met 5 punben gestegen. Het bedraagt thans 728 voor het rijk. Voor Brussel en om- streken is dit cijfer geklommen tot 783 op 15 Juni, tegen 774 een maand geleden; voor Antwerpen 773 tegen 7-65; voor Gent 729 tegen 724 en voor Luik 724 tegen 716. CONFLICT IN HET HOTEL- EN CAFEBEDRIJF IN FRANKRIJK. Na de staking van cafes enz. in Belgie, zijn thans aangekondigd stakingen in de hotel- en cafdbedrijven in Frankrijk. En het motief dat hier -daarvoor wordt -aangevoerd, is ernstiger. De exploitanten dier bedrijven hebben iaan de regeering te kennen gegeven, dat d-e 40-urige werk-week, met bepaling van 2 achtereenvolgende vrije dagen voor het personeel voor hen onover-k-oineliike bezwarer van financieelen aard met zich brengt en zij mitsdien hun inrichtin-gen zullen sluiten. DE J AARD AG VAN PRINS BERNHARD werd alhier herdacht door het uitsteken der vlag van de open-bare en vele particuliere -gebouwen. De vooruitzichten die de „St. Pieter"-dag des morgens voor het weer bood, waren niet gunstig. Het is echter mee- gevallen, het bleef droog en des avonds viel de wind eenigermate, waardoor het wat zach- ter werd. Het door het muziekgezelschap ,,De ver eenigde werklieden" gegeven concert op de muziektent, die ditmaal vanwege bet gemeentebestuur met vlaggen versierd was, werd door velen -beluister-d, idie volop konden genieten van de nummers die onder leiding van -den heer A. Schirris werden -ten gehoore gebracht. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Kantoor te TER NEUZEN. Naar wij vernemen zal het P.T.T.-kantoor te Ter Neuzen, met ingang van 12 Juli a.s. in plaats van te 10,30 -des avonds te 9 uur voor den telegraafdienst worden gesloten. Gedurende den sluitingstijd blijft -de gelegen heid geopend, tot het telefonisch -doorgeven van telegrammen. Eventueel na -des avonds 9 uur binnen- komend-e telegrammen zullen, voor zoover die gelegenheid bestaat, aan de gead-resseerden telefonisch worden doorgegeven. Ingevolge een verzoek van de -Kamer van Koophandel en Fabrieken zullen bij „geen gehoor" tusschen 9 en 11 uur, de geadresseerden tusschen 11 en 12 uur opnieuw worden opgeroepen. Kantoor te HULST. Naar wij vernemen zal het kantoor te HuLst met ingang van 12 Juli a.s. op werk-dagen voor den post- en telegraafdienst zijn geopend Sy212 V214—16, 17-19 uur. Blijkens een correspondentie met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vl-aanderen zal evenwel voor busrechthouders de gelegenheid blijven bestaan om de voor hen bestem-de poststukken -des morgens reeds te 8 uur af te halen. Voorts is ingevolge het verzoek -dier Kamer de sluitingstijd des middags op Maandag (marktdag) vervallen, en zal het kantoor des Maandags geopend zijn van 8V216 en van 1719 uur. WATERSCHAPSBESTUUR. Bij Koninkljjk besluit is ben-oem-d tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Tien honderd en zwarte de heer Z. C. Risseeuw te Cadizan-d. Gemeenteraad. In de Maandag j.l. gehouden vergadering was afwezig de heer A. Haak. Na vaststel- ling der notulen kwam-en aan de orde beric-h- ten van aanneming van benoemingen en goed- -k-euring van raadsbesluiten. Deze werden aangenomen voor kennisgeving. Een verzoek van het polderbestuur van den Grooten Huijssenspolder om in dien polder langs den bestaanden weg een fietspad te leg gen, werd afgewez-en, daar Burg, en Weth. en ook de meerderheid van den raad van oordeel waren, dat een polderweg ook door den be trokken polder moet worden onderhouden, en, waar deize onderhoudsplichtig is, het aanleg- gen van een rijlwielpad niet moet afschuiven op de gemeente. Een verzo£-k van den Zaamslagschen Be- stuurdersbond om d-e basisuurloonen voor de werklieden in w-erkverschaffing, die waren teruggebracht van 24 op 22 ct. p-er uur, weer terug te brengen op 24 cent, brach-t de ton- gen in beweging. Verschiilende theorien wer den ontwikk-e-ld, d-och ten slotte werd het voorstel van Burg, en Weth., die onder mede deeling van de door dit college genomen stap- Benoeming. Tot kantoorhouder te Wil-lemstad is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd de heer J. P. Klaiaijssen, brievenbesteller alhier. Verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhardt Ter gelegenheid van den jaardag van Z. K. H. Prins Bemhard, wapperde hier giste ren van alle o-penbare en vele particuliere gebouwen de vroolijke nationale driekleur. In verband met dit heugelij-k feit in het Vorsiten- huis werden des avonds door het kinderkoor onder leiding van den heer H. Wisse, op de muziektent eenige toepasselijke liederen ten gehoore gebracht, waarna te 9 ure een concert werd gegeven -door het plaatselijk muziek gezelschap „De Vol-harding", eveneens onder leiding, van den heer H. Wisse. De belang stelling voor beide uitvoeringen was -slechts matig, hetgeen zeer zeker zijn oorzaak zal gevonden hebben in het feit, dat het in het naburige Axel afgestoken vuurwerk ook velen uit onze gemeente daarheen lokte. De verjaardag van Z. K. H. Prins Bemhard. De 29ste Juni heeft van oudsher een slechte reputatie, daar van dezen dag geldt 't woord: „Sinte Pieter, komt met zijn gieter"! Dies bezagen wij met bezorgde -blikken -gistermor- gen de van regenwolken zwangers lucht, die zich bij het krieken van den ochtend reeds had-den ontlast tot een verfrissching brengend buitje. Gelukkig liep het niet zoo slecht af, als -de weerberichten uit het Zuiden deden vreezen al werd het niet zul-k een zonnigen zomerdag -als de voorgaande. De aivond van 28 Juni was -door de Ohr. Oranjevereeniging weer benut tot het beleg- gen van een bijeenkomst die meer van een feestelijke voorbereiding -dan van een .wijdingsure" weg had, zooals die gewoonlijk genoemd wordt. Met bijzonderen smaak waren kansel, podium en orgel gedrapeerd met oranje-blanje-bleu en hier en daar versierin- gen aangebracht van groen en bloemen. De heer W. A. den Boggen-de kon ditmaal bet welkom toeroepen aan een talrijk audito rium -dat het benedengedeelte van de ruime Geref. Kerk in de -Kerkdreef voor een goed deel vulde en waaronder de ,,spes patriae" wel de meerderheid vormde. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 75 1, waarna de voorzitter in gebed voorging. Nadat daarop het derde vers van den 89sten Psalm gezongen was, betrad Ds. B. E. J. Bik, Evangeliisch Luthersch predikant te Enkhui- zen, den kans-el. Het was blijkbaar den roep die dezen spreker voorafgegaan was, die zoovelen gehoor had doen geven aan de uitnoodiging dit wijdmgs- uur -bij te wonen; want reeds aanstonds trad het buitengewoon iimprovisatorisch talent van dezen redenaar aan den dag. Hij begon met t-e wijzen op de in elk menschenhart levende wondere b&geerte in de toekomst te willen lev-em en deze te leeren kennen, 't geen dus niet alleen als specifieke eigenschap van de stad- sche dames besohouwd moet worden, die de hulp inroepen van ei en koffiedik. De voor- speller was ook in de grijze oudheid, (zie de Scbrift en de Profeten), iemand van hooger orde en daarom is het verklaarbaar, dat, waar 't einde nadert en men de eeuwigheid zich als het ware gaat zien rijen aan de eeuwigheid, dat er wetensbeg-eerte ontstaat in veler ver- ontrust gemoed, voor het huiveringwekkend eind. Het eind® nadert en de wijzers van de wereldklok st-aan op vijf minuten voor 12! Overal in de wereld heerscht de crisis in nooit g-ekende mate. Niet alleen economisch-maat- schapp-elrjk, ook geestelijk! De achting voor den predikant is geheel verloren, wordt synoniem geacht aan achteriijk en dom, of vijand genaamd van cultuur is een van teekenen van -dezen tijd. Leve de ^ato-. Leve de Anti-christ! is het parool! Cnsistijd is oordeelstijd, zegt spreker, maar, wat afva t van den hoogen God moet vallen! Onhed- spellend -donker is de toekomst, ook al culmi- neeft in het veel couplettig volkslied, dat tooh maar 6<Sn regel telt, ook het „Wij zijn niet bang!" Het laiss-er faire, laisser passer, het onvolprezen „laat maar waaien systeem viert hoogtij en communist en fascist wadhten op den krachtpatseir! Welk verschiet gaan wij tegemoet, nu morgen die eenvou-dige Lip- pische prins, die tot ons gekomen is en stor- mend-erhand al onze harten veroverd heeft, jarig is. Menschen en person-en en prinsen zijn slechts: zondaren, daarvan zijn wij diep door drongen, ze-gt spreker, doch in dit eenvoudige feit is weer het klaar bewijs en een leerschool en spiegel tevens, d-at er zonder -geloof geen volksbehoud mogelijk is, waarvan hij in het tweede -deel van zijn rede meer wilde zeggen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2