De burgeroorlog in Spanje Sport TER NEUZEN, 28 JUNI 1937. AXEL. HOEK. SAS VAN GENT. OOSTBURG. vlissingen. VOETBAL Bovendien behoudt de regeering zich het reoht voor dergelijke betooigingen te verbie-- den. De Waalsehe oud-strijders hadden Woens- dag j.l. aaaigekondigddat zij dp 8 Juli a.s. in nog grooteren getale cpnieuw naar Brussel zouden kctmen ran tegen de amnestic en de regeering te demonstreeren. Ofschoon ,ze tot dusver nog geen toes be naming voor deze nieu we betooging hebben laamigevraagd, heeft de regeering reeds Ibij vooribaat besloten op dit eventueele verzoek in ieder geval afwijzend te beschikken. Voorts beeft de regeering iin overleg met dien gouverneur .van de provincie Brabant maatregelen voortoereid om te verhinderen, dat ibij. eventueele latere betoogingen manifes- tanten nogmaals de neutrale zone rondom de regeeringagebouwen, liiet parlieiment en ihet koninklijk paleis izouden binnendringen. Het Vlaamsch Rationale Kamerlid mr. Borgi- non kondigt aan, dat hp in een der eerstvol- gende kamerzittingen den minister van bin- nenlandsche zake zal intenpelleeren over de ontoerijkende politiemaatregelen die burge- meester Max ter gelegenheid van de betoo ging der Waalsehe oud-strijders beeft ge nomen. PRESIDENT ROOSEVELT. Senator Wagner, een der intiemste .vriendien van Roosevelt, heeft aan een medewerker van het New-York Journal meegedeeld, dat de President geen candidatuur voor een derden amibts'termijn izal aanvaarden. ARBEIDERS IN MIJNBOUW MAROHEEREN NAAR JOHNSTOWN. De toeStand in de stakibgsgebieden was Zaterdag niet verbeterd. Een fabriek van de ..Republic Steel" in Youngstown en twee fabrieken van ide Youngstown Sheet and Tube" in dezelfde stad hebben het plan dade- lijk te heropenen. Anderzijds heeft de Cam- ibria-faJbriek van de „Bethlehem Steel" te Johnstown hoar deuren Zaterdag niet her- open'd. De leiding van de fabriek verklaarde, dat het eenige dagen zou duren voordat de hoodiige voonbereidingen met inbegrip van die voor de bescherming der werkwilligen zijn getroffen. In tusschen zijn in Pennsylvania eenige dui- zenden arbeiders in den mijnbouw in staking gegaan en zijn naar Johnstown gemarcheerd .i j _i-- 1 iVll rla OaiviIKniQ- om daar de stakingsposten bij de Cambria fabrieken te versterken. De ..Republic Steel"- en Youngstown Sheet and Tube"-fabrieken in verscheidene steden van Ohio ibereiden zich op heropening voor. Nadat het aanvankelijk scheen, dat Lewis een zekeren tegenslag had gekregen, maakt Wallstreet zich thans weer bezorgd, dat onder deze omstandigheden Washington onverwachte stappen zou kunnen doen, welke het C.I.O. zouden kunnen begunstigen. Taft, de voorzitter van de federale arbi- tragecommissie voor het staalconflict, heeft Cleveland verlaten en is naar Cincinnati teruggekeend. >Hij verklaarde, dat de com- missie voorloopig niet actief zou optreden. Men wachlt af of de ,,BeMehemi Steel" en de ..Inland Steel'" het vooibeeld van de twee an dere onafhankelijke staalmaatschappijen, bij wie wordt gestaakt, de .Republic Steel" en de .Youngstown Sheet and Tube'"' zullen navolgen en eveneens botweg zullen weigeren gemeenschappelijke conferences met Lewis c.s. te houden of een ander contract met het C.I.O. af te sluiten. De twee andere leden der arbitragecom- missie igaven toe, dat er eenige onzekerheid met betrekking tot de volgende maatregelen of stappen Van de comimissie bestond. President Horton van de ..Hope Webbing Comp." te Rhode Island heeft Verklaard, dat hij de eerste stappen had gedaan om de kort- geleden door de aandeelhouders gegeven aan- wijzingen te vervullen. Deize lnidden de fabriek in verlband met de arbeidstoestanden of te liquideeren of te verplaatsen. Horton verklaarde, dat het C.I.O. voortdurend storin- gen veroorzaakt, maar idat 90 der arbei ders ten.alien tijde bereid was aan het werk te bljjven. DE CONTROLE IN DE SPAANSCHE WATEREN. Engelanfl en Frankrijk zouden de zones onderling verdtetelen. De regeeringen van Engeland en Frankrijk zijn naar men meent te weten, bereid, de leemte aan te .vullen, die 'in de controle ter zee is ontstaan door het zich terugtrekken van Italie en Duitschland en zij zijn voor- nemens hiervan in de eerslvolgende bijeen- kamst der niet-inmengingscommissie mede deeling te doen. In politieke krimgen te Louden gelooft men, vollgens HaVas, idat de tusschen Frankrijk en Engeland bereikte •overeenstemming zal lei- den tot een ndeuwe verdeeling van de zones. Engeland izou de Ikusten van de Middelland- sahe 'Zee en Frankrijk die van den Atlanti- schen Ooeaan voor 'zijn rekening nemen. Mien voegt hieraan toe, dat de regeling moet wor- den goedgekeurd door de in de Londensche commissie vertegenwoordigde mogendheden, o.a. Italie en Duitschland. iReuter weet nog te melden, dat de Britsche regeering bereid is, het denkbeeld om neu trale waarnemers aan boord van de controle- schepen te .plaatsen, gunstig be oveiwegen. Italie zou zidh ertegiem verzetten. In igezaghebbende kriiugen te Rome wijst men er op, dat het aan de niet-inmengings- commissie is een besluit te nemen over de uitoefening Van de Internationale controle m de zones, die tot dusverre door Duitschland en Italie .gecontroleerd warden. Men geeft geen enkele manwijizing omtrent de houding, die Italie en Ouitsclhland zullen aannemen. Poll- tieke kringen zijn echter eensgezind van mee- 'ning, dat beide landen zich 'zouden verzetten tegen een door Franrrjk en (Engeland uit te oefenen controle in de vroegere Duitsche en Italiaansche zones. Tenslotte weigert men een deelneming van' sovjiet-Rusland aan het oon- trole-systeem au serieux te nemen. Ontspaiming te London. De mededeeling, dat Engeland en Frankrijk beireid zijn, de geheele last van de controle in de Sipaansche wateren te dragen, heeft ertoe hij'gedraigen, in politieke kringen te Londen den indruk van ontspanning te wekken. Men is namelijk van oordeel, dat deze regeling niet openbaar zou zijn gemaakt, indien Berlijn en Rome er zdoh. met beslistheid tegen zouden hebben venzet. Mien neemt overigens aan', dat beide hoofdsteden niet long zullen wachten met zich op .dit .punt uit te ispreken. Weerschijnlijk hebben de besprekingen, die Delbos met de amibassadeurs van Italie en Duitschlanfl heeft gevoerd, betrekking gehad cp het Fransch-Britsobe plan. Een Fransche torpedotoopt en marine- vliegtuigen naar de Spaansehe wateren. Een Fransche torpedoboot en verscheidene marineVliegtuiigen zijn van Toulon uit naar de Spaansche wateren vertrokken ter toewaking van de kust tusschen kaap Cerbere en Sete. De Italiaansche vloot. In gezaghebbende kringen te Rome wordt niet bevestigd, dat de Italiaansche vlooteen- heden in de Middellandsche Zee opdracht heb ben ontvangen, voor de Spaansche kusten een gordijn te vormen ter bescherming van de Ita liaansche koopvaardijschepen. Men enkent, dat het tot de taak der oor- lcigss'chepen behoort, de nationale belangem ter zee te 'beschermen en ivoegt hieraan toe, dat de (handhavin'g van de .vloot op drie mijl uit de kust, buiten, de Spaansche territoriale wa teren, 'n algemeene regel van het zeerecbt is. IWondien eieinige' Duitsche schepen teruggenoepen Uit Gibraltar wordt igemeld, dat uit Alge- ciras vemomen wordt, dat de Duitsche oor- logsschepen, die Gibraltar igepasseerd zijn, in het gezacht van de Spaansche kust krudsen tusschen Valencia en Barcelona. Uit officteele toron bij de recbtschen wo.rdt bevestigd, dat de Duitschers voor het oogenlblik geenszins van plan zijn een vlootdemonstratie Van welken aard ook te ondernemen. De ,,Intransi'geanit" verneemt te Berlijn, dat de Duitsche regeering besloten heeft een aan- tal oorlogslbodem's uit de Middellandsche Zee terug te roepen, welke daarheen waren gezon- den na het incident met de „Deutschland". Vier onderzeeers, die op het oogenblik voor de Spaansche kust patroui'lleeren, zouden teruggeroepen worden en ook de Leipzig" zal binnenkort weergevoegd worden bij het Noordzee-escader. Om zijn belangen in de Spaansche wateren te ver.dedigen zou Duitschland dan hier de kruisers ,,Nu:mberg'", Koln" en Karlsruhe"' bandhaven met drie torpedoja'gers en enkele gewapende vissche-rsvaartuigen. IHet hlad beschouwt het terugroepen van de onderzeeers uit de Spaansche wateren als zeer gerusts'tellend en, als een 'bewije voor de goede bedoelingen van Duitschland. DE RECHTSCHE OPMARSCH NAAR SANTANDER WORDT IN EEN LANGZAAM TEMPO VOORTGEZET. De rechtsche opmarsch in het Baskenland schijnt, schrijft de N. R. Grt., met kalmte te worden voortgezet. Uit de berichten krijgt men den indruk, dat de troepen van generaal Franco in de richting Santander slechts lang- zame vorderingen maken. Met nadruk wordt van rechtsche zijde igewezen op het slechte weer, dat de krijgsverrichtingen belemmert. De communique's zijn vaag over het algemeen en maken in hoofdzaak melding van hevige gevechten ten Westen van Bilbao waarbij de tegenstanders met groote verliezen werden verslagen. Volgens de correspondent van de Times zijn de rechtsche troepen slechts tot kleine ,,zuive- ringsoperaties" in staat geweest de laiatste dagen en wel op den linkeroever van de Nervion. Barecaldo en Sestao, beide belangrijke ijzer- centra (een 5 K.M. ten W. van Bilbao) zijn van vijanden gezuiverd, evenals Portugalete. Slechts bij Barecaldo boden de Basken emsti- gen tegenstand. Het offensief gaat nu ten westen van San- turce voort, en de kruiser Almirante Oervera werkt daar aan mede door den weg van Bilbao naar Santander langs de kust van zee af onder vuur te nemen. Volgens berichten van de zijde der Basken zijn dezen van plan hun nieuwe verdedigingslinie te vestigen aan de grens van de provincie Santander. Die grens begint aan de kust ten oosten van Castro Ur- diales, in welke plaats de Basken hun hoofd- kwartier zouden vestigen en loopt naar een punt ten oosten van Ramales. De leden van de Baskische regeering zijn tHans te Santander gekomen en ondergebracht in het Hotel Royal. Dond-erdag~avond heeft ze een communique uitgegeven, uldus Huvus, wnurin medegedeeld wordt, dat het leger georganiseerd wordt en de fortificatiewerkzaamheden geintensifieerd. De fabrieken en werkplaatsen werken dag en nacht Neville Chamberlain. Bij het debat over de buitenlandsche zaken in het Britsche Lagerhuis heeft Neville Cham berlain, de premier er zich toe bepaald te zeggen, dat ten aanzien van den toestand in Spanje de Britsche politiek er uitsluitend op gericht is den vrede in Europa te bewaren door den oorlog tot Spanje te beperken. Hoe- wel wij, zoo zei de Britsche premier, op zeer duidelijke wijze onze ontevredenheid hadden uitgedrukt over het mislukken van het plan van non-interventie en hoewel er een ware interventie voortduurt ondanks de overeen- komst, is het niettemin waar, dat wij er tot dusver in geslaagd zijn het doel, dat onze politiek beoogde, te bereiken. Wij zullen dit doel en deze pohtiek blijven nastreven zoolang wij beseffen, dat er een redelijke hoop bestaat op het vermijden van uitbreiding van het conflict. Chamberlain acht het niet fantastisch te hopen, dat deze politiek met succes zeifs tot het laatste toe gevolgd zal kunnen worden. De toestand is ernstig, maar niet zonder hoop en vooral omdat hoewel het missohien waar is dat verschillende landen of regeeringen een van beide kanten in Spanje hopen te zien winnen er .geen land of regeering is, die een Europeescben oorlog zou wenschen. Nu de zaken zoo staan, moeten wij trachten onze kalmte te bewaren en niets te zeggen of te doen, dat de ramp zou kunnen veroorzaken, welke de heele wereld tracht te vermijden. In verband met de incidenten met de Dealtschland en de Leipzig, zeide Chamberlain, dat de Duitsche eisch, dat zijn schepen niet op- nieuw zullen worden blootgesteld aan derge lijke risieo's, een redelijke eisch was. De^" kende aan de toeproevingen van de Duitsche marine en de natuurlijke gevoelens van ver- ontwaardiging en wrok, die dergelijke inciden ten moeten opwekken, moet ik zeggen, aldus Chamberlain, dat de Duitsche regeering door haar schepen uit de controle terug te trekken en hiema het incident als gesloten te be- schouwen, blijk heeft gegeven van groote zelf- beheersching. Het resultaat van het feit, dat de Duitsche en Italiaansche schepen niet meer aan de controle deelnemen, beteekent, dat er geen gevaar meer bestaat, dat dergelijke incidenten zullen voorvallen. Naar mijm meening is het beste, wat wij thans kunnen doen, over te gaan tot de twee fietelijke maatregelen, welke genomen moeten worden: le het stoppen van de bres in de patrouillediensten; 2e het heivatten van onze pogingen om de terugtrekking van de vrijwil- ligers uit Spanje te verkrijgen. Hoewel de sneeuw zich gevaarlijk heeft opgestapeld, heeft de lawine zich nog niet in beweging gezet. Ik geloof, zoo .besloot berlain. dat wij, zoo wij alle geduld en zelf- beheersching kunnen oefenen,, nog in staat zullen zijn om den vrede in Euiopa te redden. Uit de internationale pers. De Fransche pers wijdde besehouwingen aan de problemen gedezen in de Middellandsche Z<=e Bijzonder rustig is de toon niet te noe- men. Duidelijk blijkt uit de commentaren in linkscbe en rechtsche bladen, dat de nieuwe positie der Duitsche en Italiaansche vloten in de Spaansche wateren in Fransche kringen geen prettigen indruk heeft gemaakt. ,Op de Canarische eilanden, in Spaansch- Manokko en* op -de Balearen", aldus de Keriilis- in de' Epoque, „hebben de Duitschers en Ita- lianen luchtvaartbases van de eerste orde. die te samen met die op Siciiie en Sardime, onze verbindingen met onze Afrikaansche bezittin- gen zouden kunnen paralyseeren". „Er bestaat 'n Middellandsche Zee-statuut", aldus de Petit Parisien, „dat Engeland en Frankrijk volkomen in tact wenschen te hou den. De Duitsche activiteit in de Middelland sche Zee zal de .grenzen niet mogen over- schrijden, die Frankrijk en Engeland Duitsch land dezer dagen zeer duidelijk hebben aange- geven. Het rijk weet, waaraan het zich bloot- stelt, wanneer het ertoe over zou gaan deze te overschrij den' Deze angst voor complicaties in de Middel landsche Zee is het ..Leitmotiv" der Fransche persbeschouwingen, Rustiger zijn daarentegen de besehouwingen in de Engelsche bladen. Uit de commentaren van de cons, pers spreekt duidelijk de wensch het conflict weer in igoede banen te leiden, en het controlesysteem doel- treffend te laten werken. De links lib. News Chronicle vindt echter den toestand nog verre van bevredigend en vraagt zich met bezorgd- heid af, wat de aanwezigheid van de Duitsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee be teekent. De diplomatieke medewerker van het Ita liaansche persagentschap Sttefani geeft een commentaar op de gebeurtenissen, analoog aan dat der Duitsche bladen van Donderdag. Opgesomd worden de feiten, die tot de Duit sche en Italiaansche maatregelen hebben geleid waaruit dan nog eens de conclusie wordt igetrokken, dat het nieuwe systeem van onderzoek geen enkele garantie tegen nieuwe aanvallen biedt. „Oe as RomeBerlijn heeft opnieuw gediend om den Moskouschen bandie- ten te verhinderen den Europeeschen vrede te verstoren". Fransche voorstellen. In gezaghebbende kringen te Parijs gaf men Donderdagavond te verstaan dat Frankrijk voorstellen heeft doen toekomen aan de Engel- sche regeering, om de controle toevertrouwd aan de Fransche en Engelsche vloten uit te breiden tot die zones in de Spaansche wateren welke tot dusverre door Duitsche en Italiaan sche schepen gecontroleerd werden. Neutrale waarnemers zouden aan boord ge- plaatst kunne worden van deze schepen, ten- einde aan deze controle een maximum van waarborgen te geven. Men doet opmerken, dat een eenzijdige controle van den kant van Duitschland en Italie gelijk zou staan met een blokkade en in strijd zou zijn met het inter- nationate recht. De mogendheden, die belong hebben bij den status quo in de Middellandsche Zee zouden die eenzijdige controle niet kunnen toestaan. Delbos erf Eden houden trouwens permanent contact, teneinde in volledige overeenstem ming de recente moeilijkheden, welke men hier met kalmte en koelbloedigheid blijft beschou- wen, op te lossen. SFAANSOH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. De militaire coonmandant van Gerona heeft, Donderdag aan de pers het volgende communi que overhandigd: Om ongeveer half zeven heeft een wit geschilderd oorlogsschip ter hoogte van de la Selva en op een afstand van 6 mijl uit de kust met ikanonschoten een Spaansch handelsschip tot zinken gebracht. De bemanning werd gevangen genomen. Het zeilschip voer in gezelschap van een Fransch vaartuig, dat door het opstandelingenschip met rust werd gelaten en onmiddellij'k na den aanslag met groote snelheid naar het Zuiden koers zette. RUSSISCH SCHIP MET OORLOGSTUIG OPGEBRACHT Naar de rechtsche Spaansche zijde verluidt, heeft de tot Franco's strijdmacht behoorende kruiser „Almirante Cervera" aan de Middel landsche Zeekust het .Sowjet-Russische koop- vaardijscMp Kuban gepraaid en naar Malaga opgebracht. De voor de regeering te Valencia bestemde lading zou uit 20 vliegtuigen, 44 tanks, 9000 geweren, 1100 machinegeweren, 2 millioen pa- tronen en 4500 ton ander oorloigsmateriaal hebben bestaan. De uitkeeringen werden onveranderd vast- gesteld. Bij de omvraag werden uiteraard door ver- sdhillende afgevaardigden even zooveel onder- werpen ter sprake gebracht, van minder be- lang voor buitenstaanders. Alleen te vermel- den is, dat elke afdeeling een correspondee- rend lid 'zal hebben of aanwijzen, om alle te behandelen gevallen enz. aan het hoofdbestuur te melden, terwijl het hoofdbestuur een ont- werp-reglement aan de afdeelingen (regelende de liandeldngen dier afdeelingen) ter beoor- deeling zal zenden, terwijl ook een instructie aan de boden zal worden verstrekt. Een der afgevaardigden bracht een woord van hulde aan het hoofdbestuur voor flinke leiding en de goede .behartiging van de belan gen der vereeniging. MOOI SUOCES VAN „BRAVO". Naar men ons mededeelt, is gisteren door de mondharmonicavereeniging Bravo", onder leiding van den heer J. Romeijnsen, deelge- nomen aan het nationaal concours voor mond- aocordeonvereenigingen, dat te Amsterdam was uitgeschreven door de R.K. mondaccor- deonvereeniging „Utile Dulci" aldaar, ter ge legenheid van haar 10-jari.g bestaan. Toen Bravo" op het podium verscheen, sprak de voorzitter van de concourscommissie met een extra welkomstwoord zijn dank uit aan Bravo", voor de medewerking die deze vereeniging in het belang der mondharmonica- muziek verleende, door de verre reis van Ter Neuzen naar Amsterdam te maken. Tijdens de uitvoering der nummers, heersch- te in de groote zaal van het ,,Bavo-Huis" een diepe stilte, die direct na elk nummer door een daverend applaus werd] onderbroken, en die tot een ware ovatie steeg, toen de uitslag der jury werd bekend gemaakt, waaruit bleek, dat „Bravo" met 324 punten in de eerste af deeling een eersten prijs had behaald. Ais ge- volg daarvan promoveert deze vereeniging tot de afdeeling uitmuntendheid. Een woord van lof voor haar onderneming en een woord van gehikwensch aan leider en leden van „Bravo" is hier zeker op zijn plaats. DE BEVOLKING VAN ZEELAND. Op 31 December 1935 bestond de bevolking van Zeeland uit 253.005 personen van wie 127.276 mannen en 125.729 vrouwen, er wer den in 1936 geboren 2313 mannen en 2182 vrouwen, er overleden er resp. 1198 en 1122; er vestigden er zich 7407 mannen en 7939 vrouwen; er vertrokken resp. 8036 en 8633; op 31 December 1936 was het aantal inwoners 253.867, van wie 127.762 mannen en 126.095 vrouwen. Op Walcheren nam het aantal inwoners van 67.896 (33.535 mannen en 34.361 vrouwen) toe tot 68.163 33.767 mannen en 34.396 vrou wen). Op Zuid-Beveland daalde het aantal van 51.378 25.839 en 25.539) tot 51.341 (25.561 en 25.780). Op Noord-Beveland ging het aantal inwo- nerds naar boven van 7496 3864 en 3632) tot 7520 3882 en 3638). In Oost. Zeeuwsoh-Vlaanderen was de sta ging van 56.854 28.659 en 28.195 op 57.273 (29.002 en 28.271). In West. Zeeuwsch-Vlaanderen was ook een kleine vermeerdering waar te nemen en wel van 23.756 (12.402 m. en 11.354 vr.) totaal 23.873 (12.534 en 11.339). VER. „ZIEKENHUISVERPLEGIN G" IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In de jl. Zaterdag te Ter Neuzen gehouden algemeene vergadering, onder leiding van den voorzitter, den heer M. de Jonge, waren 10 van de 15 afdeelingen vertegenwoordigd. Het jaarverslag over 1936 gaf een duidelijk beeld van het werk en de groote vooruitgang der vereeniging. Dit verslag gaf een toe- neming te zien van het aantal bij de vereeni ging aangeslo tenen van ruim 2100, zoodat dit op 31 December jl. bedroeg 9901 (thans reeds tot ver over de 10000). Er waren 353 gevallen behandeld met een totaal van 4505 verpleeg- dagen, waarvan in de ziekenhuizen te Ter Neuzen en te Oostburg respectievelijk 1825 en 1062 en de overige dagen verdeeld over een 16-tal andere ziekeninrichtingen. Opgenomen werden 180 personen voor ope rate, 173 voor andere gevallen. Per 1000 leden waren er 35,7 gevallen en van het totaal (nl. van het gemiddelde) 3.57 De ziekenhuis- kosten bedroegen 15101,51,, per geval 42,78. In tegfeiLstellingjaar 1935, toen de financieele uitkomsten minder gunstig sche- nen en waarvan door anderen misbruik is ge maakt door met de schijnbaar ongunstige cijfers tegen onze vereeniging propaganda te maken, waren de uitkomsten over 1936 zoo- danig, dat f 5000 in het reservefonds kon wor den bggesohreven. De deelname in de dit jaar nieuw ingestelde fondsen B en C is zoo gunstig gebleken, im- mers reeds 2200 leden gaven zich daarvoor op, dat besloten is met deze fondsen door te gaan. Zooals men weet geeft fonds B een aanvullen- de verzekering voor operatiekosten tot een maximum van /60, tegen een premie van 3 cents per week en per lid, terwijl fonds C ge legenheid biedt voor een vergoeding van f 100 per jaar (voor alle chirurgische en specialis- tische kosten, foto's, bestraling enz. tegen een premie van 8 centen per week en per lid. Aan- o-enomen is, dat het eene lid van een huisge- zin niet in A, het andere in B of C is, neen die lid is van B of C moet ook lid ieder, van A zijn. Tot leden van het Hoofdbestuur werden her- benoemd de heeren M. Maas te Biervliet, J. Verlinde te Ter Neuzen, D. van den Berg te Axel en J. M. Risseeuw te Schoondijke, de eenige candidaten. In de controlecommissie, vacature-van Dijke, werd op dezelfde wijze be>- noemd de heer Weststrate te Ter Neuzen. In de begrooting voor 1937, die geen bijzon- dere aanleiding scheen te ge«gn tot verschilleh van meening of andere voorstellen, kwam geen verandering en werd op 27550 goed gekeurd. LANDDAG VAN HET ZEEUWSCH VERBAND VAN DEN BIJZ. VRIJWILLJGEN LANDSTORM TE GOES. Zaterdag werd te Goes op de Schengeweide een landdag gehouden van de B. V. L. in Zeeland. De Landstormers met vrienden en kennissen waren uit alle deelen van Zeeland opgekomen en wel in grooten getale. Uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen iging men te Breskens aan boord van de ,,Luctor et Emengo", die Ter Neuzen aandeed waar de landstormers uit Oost-Zeeuwscth-Vlaanderen aan Iboord kwamen en de reis gezamenlijk werd voortgezet naar Hoedekenskerke. Daar I stond een extra-trein gereed die de honderden naar Goes bracht. Om 1 uur werd onder leiding van den com mandant, overste Bruins, de colonne opge- steld bij het Station, voor het te houden ddfite. Vanaf het Station werd gemarcheerd naar dp Mankt, waar voor het stadhuis de autoriteiten opgesteld stonden, waarvoor ge- defileerd werd. lOnder hen waren o.a. gene raal Duymaer van Twist,, luit.-gen. De long, de Commissaris der Konimgin in Zeeland, overste Bierman, vele reserve-officieren en burgemeesters uit omliggende gemeenten. De landdag werd geopend door den voor zitter der Gew. Landstorm-com!missie, overste Bierman. Na hem spraken nog de Commis saris der Koningi'n en generaal Duymaer van Twist, die meedeelde dat de Exoellenties Deckers en De Wilde verhinderd waren tegen- woordiig te zijn. Door onderofficieren van het 7e reg. veld- artillerie uit Bergen op Zoom werd onder lei ding van den adj.-onderofficier Bijl een num mer ten beste gegeven: „Caroussel rijden". Het applaus bewees hoe zeer deze ruitersport bij het publiek waardeering vond. De motorrij'ders van het motorkorps gaven een nummer figuuirrijden, dat eindigde in het vortnen van de letter W. Zuid-BeVelandsche boerenzoons in traditio- neele kleederdracht vermaakten de aanwezi- gen door „stoeltje te rijiden" met hun boeren- paarden. Een der oudte volksspelen dat altijd weer in den' smaak valt. Door de onderofficieren van het 7e reg. veldartillerie werd nu een springconcours ge houden, waarbij 7 verschillende hindernissen genomen moesten worden. Eerste prijswin- naar was wachtmeester Van der Kolk, die met vier zijner collega's Voor de autoriteiten moest verschijnen waar zij hartelijk gecom- pliinenteerd werden door generaal Duymaer van Twist en overste Bierman. Door een afdeeling „Jantjes" uit Vlissingen werden eenige gymnastische oefeningen ver- toond, waarin duidelijk de lenigheid van deze johgens uitkwam. Tot slot werd door wachtmeester Van Lugk een nummer gereden, n.l. ,,Hongaarsche Post Twaalf paarden, drie maal vier, en op de twee middelste van de laatste vier stond m de kleederdracht der Hongaren wachtmeester Van Luijk, die ze alle twaalf mende. Ook hij mocht hierivoor een dankbaar applaus oogsten. Met het zingen van twee coupletten van het Wi'lhelmus werd deze goed igeslaagde landdag gesloten. Autobussen stonden gereed om vele bezoe- kers weer stadwaarts te brengen. Vandaar uit keerden om circa 7 uur alien weer naar hunne haardsteden terug versterkt door den band waarmee zij, izioh saamVerbonden weten en met de overtuiging in het hart ,,paraat te zijn als 't moet". BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 Juni kwa men in de provincie Zeeland 3 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 2 gevallen van roodvonk te IJzendijke en <5en geval van diphtherie te Axel. EINDEXAMEN HjB.S. Te Rolduc is geslaagd de heer U. Termote, van Uzendijke. Het Klein Festival. Voor de elfde maal in successie hebben deze zomer de z.g. kleine festivals" plaats in 'zusterlijke samenwerking tusschen de muiziekgezelschappen van Axel, Zaamslag en Hoek. En al bleef ditmaal het initiatief voor de origanisatie wel iets 1 anger uit dan gebrui- kelijk, er idient niet uit het oog te worden verloren, dat de beide zusterVereenigingen „Concordia" en ,,De (Volharding" te Zaam slag juist het vorige jaar met een groot festi val hun halVe eeuwtfieest hebben gevierd. En nu mag de vriendsohapshcind zoo voorbeeldig hecht zijn, als bij het Driemanschap het ge val is, het neemt niet Weg, dat altijd in dien- zelfden tredmolen loopen zonder eens een andere variatie, tenslotte eentonig dreigt te worden en men is eenparig tot deze slotsom gekomen, na een broederiijke bespreking, dat mien eigenlijk wel iets anders zou widen, maar zoolang dat er niet is, het oude ver- bond in „bou en trouwf" dient te blijven ge- handhaafd. En dies zullen wij, dit jaar nog niet van den tot hiertoe gevolgden weg afwij- ken, al zijn er aan ide groene tafel ook an dere ideeen naar voren gebracht die rijpelijk d'ieruen en zullen worden overwogen, maar die voorloopig nog tot geen gemeengoed gemaakt kunnen worden. En zoo schreed Zaterdagavond fier en kloek de muzikale ..triple entente" door onze thans meer op een woestijnweg gelijkende hoofdstraat en enkele andere der voomaam- ste straten. Met het oog op de warmte en de onmiddellijk aanvangende conoerten be sloot men de route in af wij king van de tradi- tie te coupeeren. Gp de Markt teruggekomen schaarden de drie vereenigingen zich „en corps" voor het raadhuis en nam de heer H. J. WSsse van Zaamslag als oudste directeur den dirigeerstaf ter hand en werden een paar ensemblenummers op zeer oorrecte wijze uit- gevoerd. Na afloop hiervan kwamen de ibesturen op de (bovenzaal van het hotel ,,'t iGuliden Vlies' bijeen, alwaar de reeds Ibovenvermelde interne aangelegenheden 'besproken en geregeld wer den. Met het oog op de toreedfvoerige, maar zeer vriendschappelijke diSoussie's was het eerste, door „Concordia" ten .gehoore ge- brachte programma bijna afgewerkt, eer de voorzitter de vergadering sloot. Dit concert was te 6 ure begonnen. De ibelangstelling voor de prestatie's der drie vereenigingen was weer zeer groot en op bijzonder vlotte wijZe bracht elk korps het aangekondigde programma ten gehoore. Na dat „Elk naar zijn krachten" onder leiding van den heer A. I. B. iSchirris was opgetreden, sloot „De Volharding" van Zaamslag de rij der concerten en daarmede was het eerste uitstapje met het daaraan verhonden muzi- kaal presteeren weer achter den rug. In de stad heerschte er een zeer gezellige ongewone dmkte, die tot het sluitingsuur aanhield. iGeen enkele wanklank verstoorde weer dit feest van ':t Driemanschap en daar- om konden wij na afloop ook van ganscher harte instemmen met de woorden van een der bestuursleden„Waarom zouden wij dat Drie manschap nu afschaffen?" Zoolang daar niets beter voor in de plaats gesteld kan worden, mag dit zeker niet ge- beuren! Uitstapje ouden van dagen. Vrijidag 25 Juni j.l. maakten de ouden van dagen uit deze gemeente een uitstapje naar Knocke. Om 1 uur 's middags vertrok men, waama men in Knocke het oorlogsmuseum ibezocht. Nadat hier alle bezienswaardigheden waren bezichtigd, vertrok men naar Siska, waar alle oudjes op wafels werden getrak- Om 6 uur werd de terugreis aanvaard en werd nog een uurtje aangelegd in Breskens. Ruim 9 uur arriveerde men weer in 'Hoek. Concert. Binsdagavond om 8 uur zal de muziekver- eeniging Elk naar zijn krachten, ter gelegen heid van den verjaardag van Prins Bemhard, een muzikale rondwandeling oiver het dorp maken, gevolgd door een concert op bet plein der O. L. S. Gemeenteraad. In de op Dinsdag 29 Juni 1937, des namid- dags 6% ure, te houden openbare vergade ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding der rekening van het Bur- gerlijk Armhestuur over 1936. 3. Benoeming commissie voor het nazien der rekeningen en begrootingen m 1937. 4 Voorstel tot wijziging en opnieuw vast- stelling der verordening regelende de eischen van benoemhaarheid en de be- zoldiging van de veldwaehters in de igemeente. Voorstel tot vaststelling eener capitu- lantenverordening voor de gemeente. Voorstel tot wijziging van het ambte- narenreglement. Verzoekschrift van de afdeeling Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap om instelling van een schoolartsendienst. Verzoekschrift van het bestuur van het harmoniegezelschap ,,De Vereenigde Vrienden" om verhooging jaarlijksche subsidie van 150 op 300. Aanvraag van het bestuur der bijzon- dere lagere meisjesschool om besehik- baarstelling van igelden krachtens arti- ikel 72 der L. O. wet 1920 voor vermeu- iwing en aanvulling van schoolbanken. Verzoekschriften om gemeentegrond in erfpacht, nl. van A. Aarsen aan de Stationsstraat en van A. Claeijssens aan de Kerkhoflaan. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1936. Alsvoren voor 1937. 5. 6. 7. 8. 10. 11. 12. Bij Kon. besluit van 23 Juni is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kan- ton Oostburg, de heer P. Erasmus. Tot directeur van de N.V. Haven van Vlis singen is benoemd de heer F. P. C. Mijs, agen van de K.NJS.M. te Cristobal (Panama), thans met verlof te Zeist. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Voor Temeuzen 3 is thans de competitie ge- eindigd en zij heeft dit afgesloten met een stevige en volkomen verdiende overwmning op Schoondijke, waardoor revanche genomen is op de te Schoondijke geleden nederlaag. Voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2