i IK m Dam- en Schaakrubriek DAMMEN. SLUISKEL ZAAMSLAG. WESTDORPE. BIERVLIET. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. MP Hp Hp Hp up SCHAKEN. Ir. A. G. VERiHOEVEN. Bij Kon. besloiit van 21 Juni 1937 is met in- gang van 1 Juli 1937 benoemd tot diireoteur van het techniscii bureau der domeinen bij bet departement van fimancien, Ir. A. G. Ver hoeven, ithans hoofdingenieur der domeinen. De Midd. Crt. schrijft naar aanlei'ding daarvan: Tot hooger funotiie im 's lands belamg ge- roepen, gaat de hoofdingenieur der domei nen, Ir. A. G. Verhoeven, Mid'dellburg verlaten teneinde zicb te 's-Gravenhage aan zyn nieu- wen werkkring tfe wijdeni. Meer dan eeni kwarteeuw heeft Ir. Verboeiven in Zeeland's hoofdstad gewoond en zijn taak verlvuld en men zal in breeden kring zijn heen'gaan be- treuren, en om zijn persoon, fen omidat de oentralisatiegedachte weer een pion op bet scbaakbord der decentralisatie wist te ver- slaan. Ir. A. G. Verhoeven, geboren te Sprang (N.-Br.), studeerdfe, nia de R.H.B.S. te 's-Her- togenlbosch te bebben doorloopen, van 1905 1910 aan de Technisohe Hoogeschool te Delft en bebaalde aldaar in 1910 bet diploma van civiel ingendeur. Met imgang van 1 Maart 1911 trad bij als adjunct-hoofdopziener der domeinen in Zee land in sitaatsdiensit met als standiplaats Milddelburg, bij werd op 1 Juli 1915 bevorderd tot inigenieur en op 1 Mei 1931 tot hoofdingenieur der Domeinen. iDoen wij een greep uit de talrijke door hem of onder zijn leiding ontworpen en tot uitvoe- ring gekomen tiomeimwerken, die alle of direct rendalbel zijn of een rendabelen onder- grond hadden, dan verdienen vermelding: de bedijkings- en kanaalwerken in bet zuidelijk deei van den BrakmaZ, de bedijktoigswerken in het Kreekrak en die in het Hellegat. Daartoe aangezocht door het Dagelijksch Bestuur van de gemeente Dordrecht maakt hij dee! uit van de direetie voor het opmaken van het plan voor de topoldering van den) Zuiid-Hollandschen Biesbosch en voor de uit- voering daarvan. Sinds 1920 hebben onder zijn hoofdleiding plaats de op zijn voorstel ter hand genomen vastleggings- en bebos- schingsiwerken der domaniale duinen op Schouwen. In 1935 diende bij heit voorloopig lontwerp in voor de landaanWinningtwerken op de Groniniger Wadden, welke omvangrijke werken thans (onder de dagelijksche leiding van Mr. Dr. Ir. W. van Konijnenburg) in uit- voering zijn. Gezamenlijk met iwijlen Dr. J. P. Lotsy stellde hij, in opdracht van den Minister van Financien, in 1924 een onderzoek in aan de zuidkust van Engeland voor de plaatselijke ibestudeertog van de invloeden van water- staatskundigen en geologdschen aard, waarin de in hooge mate slibfixeeren.de plant Spar- tana towmsendii zich aldaar ontwikkel'de, om ten slotte, aan de hand daarvan, te kunnen vaststellen, onder welke omstandigheden .eventueele overplanting de meeste kans van slagen zou hebben. Daarbij kwamen zij tot de coniclusie, dait aan deze plant zulk een groot venmogen tot vrijwel kostelooze land- aaruWinning en daarmee gepaard gaande ver- vroegde inpolderingsmogelijkheid der buiten- gronden moest word-en toegekend, dat een proefnemtog op de slikken en zandplaten in de inbammen dter Westerschelde (Sloe, Brak- man, Verdronken Land van Saaftingen en Kreekrak) was aan te raden. In 1925 had in deze inbammen de voorgestelde uitplanting op groote sdhaal plaats, waarvan de uitkom- sten, die in sterke mate dfe aandacht van buitenlanders trokken, geheel beantwoordden aan de in bet uitvoerige studieverslag uitge- sproken verwachtingen. In' 1925 en 1935 maakte Ir. Verhoeven deel uit van de studieciommissies, die opdracht hadden een onderzoek in te stellen naar het baanbrekende werk, dat door de Duitsche in- genieurs op landaanwinningsgetoied in de laat- ste 25 fe 35 jaren aan de Duitsche Noordzee- kust was tot stand gebracht en naar de nieu- Iwere inzichten, die daaraan ten grondslag lagen. Deze wijze van beVordering der land- aanwinning komt thans tot uitdrukking in de landoanwinningswerken op de Groninger iWad'den, de Lauwerzee en het Sloe. Tot dus- Ver werden daarmede eveneens verrassend Igoede uitkomsten bereikt. Met Dr. J. de Hullu, oudrrijksarchivaris, gaf hij in 1920 uit bet z.g. ,„Tractaat van dijtckagie", wedk Iboek met atlas verscheen als bo. 20 der kledne serie van 's Rijks geschied- kunldige publioatien. In dit werk vtodt men bescbreven den stand van het bedijkings- wezen ib de 16e eeuw en in de inleiding o.m. de ontwikkeltng stodsdden. 482. In ruibriek 475 'plaatsten wij: een miniatuur- protoleem van J. Boltjes, Groningen. We her- halen volledigheidshalve de stand. Zwart: 9, 17, 18, 10, 27, 30, 36. Wit: 29, 33, 38, 39, 41, 42, 50. Een week later gaven we deze oplossing: Wit 5045; 3832! (zw. gedw. 27X38); 2924; 3934! en 45X21 wint, daar wit drie zetten eerder dam heeft dan zwart. De beer J. P. Geensen te Petten (N.-H.) maakte ons opmerkzaaim op een tweede winst- gang in dit miniatuurtje: Wit 4237; 2923; 33X4; 50X39. Zwart is nu gedwongen 3035 te spelen. Wit 4X36 (zw. 3540)3934 (40 X 29); en nu wint wit zowel door 3647 als door 3618. A. 36—47 (zw. 2934)4733 (3440 lof?); 33X6 en wint door 650 of 3732. B. 36—18 (zw. 2933)18—34 (17—22 of 1721, want op 3338 volgt 3732 en 34 23); 3443 en wint verder gemakkelyk. Wij danken den beer Geensen voor zijn juiste opmerking, die weer eens aantoont, hoe nauwlettend deze rubrieken gevolgd worden. Vervolgens de oplossing van het bladpro- toleem van de vorige week. Wit speelt 3631 (aw. gedw. 27X47); (48—42 (15X33); 34-^29! (33 X24); 42X33 K4/7X29) en 45X1. Een oud en bekend meesterstukje van Dr. Belinfante, wiens motiefbewerkingen 15 a 20 jaar geleden alom de aandacht trokken, maar die de laatste tijd weinig meer van zich laat horen. Het systeem in dit fraaie probleempje zal den aandachtigen lezer wel bekend voor- komen, want het herinnert aan het moeilijke probleem 37 uit onze jongste wedstrijd en is gebaseerd op het opVangen van een dam door schijf 24 om de eindslag van 45 naar 1 mo- gelijik te maken. Dezelfde bewerkingswij'ze treft men aan in het volgende beroemde probleem van den oud- wereldkampioen Marius Fatore te Parijs. Voorts puibliceerde Ir. Verhoeven de vol gende verhandelingen: a. Aanteekeningen over landaanwinning en dijksbouw in Zeeland; to. Het ontstaEin en de inpoldering van den ZiiLd-IHoIla'nd'Sichen Biestoosch, terwijl in het vroegere maandtolad ,,FleVo", 'gewijd aan de droogmakdng der Zuiderzee, waarvan hiji een der vaste medewerkers was, ban zijn hand onderscheidene toijdragen ver- schenen. Ten silotte, 'zij nog vermeld, dat hij sinds 1922 voorzitter is van de permanente examen- icomimissie voor Watertoouwkundig Qpzichter i(bet toekende Zeeuwsohe diploma), ingesteld door de Groep Watertoouwkundige Amtotena- ren in Zeeland. Hondendressuur. 'Op een te Seizaete gehouden ooneours van bondendressuur toebaalde de beer A. Dbert, een toekend hondendresseur hier ter plaatse, bet kampioenschap van Seizaete, met een toouvier van 20 maanden oud. Erwtenoogst. Dp verschillende plaatsen heeft de gewone jaarlijksche erwtenoogst een aanvang geno men en in tegenstelling met vroegere jaren, 'zal het aantal K.G. wel tot een minimum te- rugloopen, terwijl vele scheulen niet tot voile wasdom gekomen zijn. Over het algemeen ge nomen valt deze peulVrncbt erg tegen. Enkele partijen zijn zelfs omgeploegd en vervamgen door brudne boonen. Voor plukken wordt IV2 cent per K.G. betaald. Hooge onderscheiding. Op de Internationale Tentoonstelling van Dranken te Brussel, gehouden van 715 Juni, onder voorzitterschap van den beer R. Pattou, wettoouder van handel der stad Brussel, be baalde de Beiersch Biertorouwerij van Waes- Boodts alhier in de afdeeling Nederlandsohe bieren den prijs van uitmuntendheid, de hoog- ste onderscheiding die er be'haald kan worden. Ooik werd zij begiftiigd met het eerekruis en de gouden medaille. Een mooie prestatie! Ver. Ziekenhuisverpleging. Woensdag vergaderde de afdeeling Biervliet van de vereeniging voor z'iakenhuisVerpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen onder voorzitter- schap van den heer M. Maas. De voorzitter deelde mede, dat het aantal 1'eden te Biervliet is gestegen van 442 tot 456 leden. In 1936 zijn 20 gevallen voor rekening van de vereeniging gekomen, met een totaal aantal verpleegdagen van 280 in verschillende ziekenhuizen. In to taal is daarvoor 827 uitgekeerd. Uit het ver- slag van de geheele vereeniging bleek, dat het aantal leden in 1936 is gestegen van 7766 tot 9901. In totaal zijn daarvoor 353 gevallen betaald tot een bedrag van f 15101. De bestuursleden werden tot afgevaardig- den benoemd naar d'e algemeene vergadering op a.s. Zaterd'ag te Ter Neuzen. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de gestichte fond- isen voor operatiekosten en hulp aan specda- listen aanvangen met een ledental van 2220. '(Midd. Crt.) Vergadering van Donderdag 3 Juni 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, D. Scheele, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, J. Rdemens, D.' E. de Kraker, J. Duurinck, E. L. van Hecke, H. J. Oolsen, L. J. van Uriel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. Den Hamer, A. de Bruijn en P. van Oadsand. 4. Slot. Artdkel 74. Het is aan houders of bestuurders van motorrij'tuigen toestemid voor het vervoer van reiz'igers, ndlet zijnde openbare middelen van vervoer in den zin der wet van 23 April 1880 (Staatstolad no. 69), verboden: ZWART 1 2 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en want. Oplossing in rubriek 483. iQnze lezers weten nu, waar het in dit pro bleem om te doen is en toch zijn we ervan overtuigd, dat bet sommigen nog niet mee- vaJlen zal. Men beproeve zijn krachten! Eindspelen. iNu de oplosserswedstrijd achter ons ligt, betoben we tijd om onze achterstand in te halen. Allereerst de drie eandspelletjes uit rubriek 470. No. 1. ZWart: 15, 19, 21, 23. Wit: 25, 30, 42, 43. Wit aan zet, speculerend op een bekende oppositiewinst, speelde 4338. Zwart ant- woordde met 2328 en verloor nu aldus: 3833 (28X39); 30—24 (19X30); 25X43 (21—27); 4237 (15—20); 43—39 wint op tempo. No. 2. Zwart: 7, 22, 23, 24. Wit: 31, 32, 34, 35. Wit speelde 3430, waaraa zwart als volgt won: 22—27 (wut 30X 28); 27X36 (28—23)36—41 (32—27)41—46 dam (wit 2318)4619! (2722)19—2 (35—30 ge dwongen); 2X35 2217)35—8! en wit gaf op. Zo ging het in de party. Enkele lezers zijn van mening, dat wit na 3430 remise had kunnen bereiken. Dit is echter nog door niemand volledig en over- tuigend aangetoond. Daarom bieden we dit eindspel nogmaals aan met de vraag: Kan 1. te rijden met een motorrrjtuig, waarop niet aan de beid'e laroge zijd'en fan bet koets- werk met duidelijk 'zichtbare, sterk tegen den acbtergrond afstekende letters en cijfers, ten minste boog 60 m.M. en ten miuste breed 15 m.M. zijn vermeld de maam van den onder- nemer of van de or demeaning, het grootste getal der personen, waarvoor het 'bestemd is en het grootste gewicht, betwel'k daarop boven'dden mag worden geladen, benevens, zoo er meer motorrijtuigen voor de uitoefening van dlenzelfden diems't worden gebezdgd een onder- scheidten naam of nummer; 2. de reis met een motorrijtuig voort te zetten, nadiat door de politie is verklaard, dat het rijituig wegen-s zijn onvoldoenden toestand gevaar oplevert voor de veiligheid der reizi- ge rs. In zoodiani'g geval mag de voortzetting d'er reis niet plaats hebben tenzij het gebrekkige is hersteld of het toezwaar door het hoofd van het gemieentebestuur ongegrond wordt ge- oord'eeld; 3. personen in kennelijike beschonken toe- stand of lijdendie aan toesmettelijikie ziekten of die wegens andere re'ttenen voor bunne mede- reizigers gevaarl'ijik zijn in bet motorrijtuig toe te la/ten of, zoo de amstandigheid eerst gedurende dereis wordt ontdekt, deze voort te zetten, zonder dat bedoelcte personen uit het motorrijituig zijn verwijderd; 4. gevaarlijke of zieke dieren, tenzij onder beboorlijik geleide en met zoodanige voorzor- gen als die vedhgheid der reizdgers vordert, in het motorrijtuig toe te laten; 5. buskruit, andere licht ontplofbare stof- fen of geladen geweren in het motorrijtuig te vervoeren. Hiervan zijn uitgezonderd de munitien, wel'ke tot de uitrusting van to ddenst reizende militadren toehooren, en buskruit, hetwielk reizigers in geen grootere hoeveel'heid dan van 1 K.G. 'en to behoorlijk gesloten metalen verpakking met zicb voeren. Artikel 75. Deze verordeninig is niet van toepassing op motorrijtuigen, bestemd voor het vervoer van reizigers, waarvoor door den Commissaris der Koningin eene verklaring is afgegeven, dat zij ibui'ten de toepassing dezer verordening vallen. Art'keil 76. Het is in een voor het publiek toegankelijke torichttog zonder vergunninig van den burge meester verboden: Door middiel van radio of op andere wijze muziek te maken, zanguitvoerimg of eenige vertoontog van welken aard1 00k, het seber- men of andere wapenoefentogen en boksen daarondier begrepen, te geven of te d'oen geven. De vergunntog kan tot wederopzeggens wor den verleend. De aainvrage tot verkrijiging eener vergun- niing moet in het algemeen mdnstens een dag voor den aanvang der bijeenkomst worden in- gediend. De voorscbriften hij d'e vergunntog te geven moeten worden nageleefd. De Burgemeester kan de verleende vergun ntog ten alien trjde terstond intrekken. De heer OOLSEN zag liever, dat men de radiotoestellen hier buiten liet. Zooals dit ar tikel thans luidit, is het beiuisteren van een radiotoestel to caffe's verboden, terwijl ieder ander bet wel mag. De VOORZITTER antwoordt, dat dit er juist to gezet is. Het is judst de bedoeltog van dit artikel, zul'ks te voorkomen. De heer OOLSEN merkt op, dat een radio in een hotel of cafe toch evenveel of weinig htoderlijk is als ergens anders. De VOORZITTER voert aan, dat het niet gaat over hinder, die men zou ondervinden. Het is de bedoeltog, het miaken van muziek te vertoieden. De heer OOLSEN stelit voor, dit niet te verbieden. Men ondervindt daar toch geen last van. De VOORlZITTEIR herbaalt, dat het hier niet gaat over last, die al of niet ondervon- den zou worden, doch over het maken van muziek. De heer OOLSEN oonstateert, dat men dus to hotels en caffe's geen muziek zou mogen be iuisteren. Men mag dan wel naar een spreker luisteren, doch moet als er radiomuziek komt, deze er uit laten. De heer DEN HAMER zal het voorstel van Burgemeester en Wethouders steunen. Het is niet de bedoeltog een hotelhouder, of wie 00k, zijn muziek te onthouden. In eigen huis kan wit na 3430 en na zwart 2227 remise forceren? Wij zullen gaame uitvoerige va- #rianten tegemoetzien. No. 3. ZWart: 36. Dam op 10. Wit: 20, 46, 48. Dam op 47. 'Op 2015 van wit liet zwart 1014 vol- gen. Wit won nu even eenvoudig als verras send door 15ilO (zw. 14X5) en 4842! Zwart's juiste zet was natuurlijk 104 ge- weest, waama wit door overmacht 00k wel zou gewonnen hebben. Er kunnen dan echter zulke fraaie en leerzame variaaten ontstaan, dat we alle dammers aanraden dit eindspel eens nader te bestudeeren. Een enkel voor- beeld ter illustratie: Wit 20—15 (zw. 10—4)); 46—11 (4—27); 15—10 (27—22); 10—5 dam (22—27); 41— 37 (2716 of?, immers de dam kan niet los gaan staan wegens 3731 en 532, terwijl op 2749 wit 4843 laat volgen!); 4842 (162 de enige zet); 4238 (235, daar op 216 wit wint door 4742, 3731 en 42 38!); 3732 3540)38—33 (40—49); 32— 28 (49—35); 33—20 (3514)2823 (44— 22)2319 enz. wint, daar wit 4 dammen krijgt. Tenslotte enige eindspelen ter oplossing. Ze zijn aan de partij ontleend en daarom zo nut- tag! Wie zendt ons de uitwerlkingen N No. 1. ZWart: 4, 9, 22, 26, 27. Wit: 23, 25, 36, 38, 48. 'Wat is de beste voortzetting voor wit? No. 2. Zwart: 15. Darn, op 5. Wit: 8 en 25. Dam op 24. Wit speelt en wint. No. 3. Zlwart: 5, 15. Dammen op 16 en 46. Wit: 13, 17, 20, 29. Dam op 47. Wit speelt en wtot. Ounntogham-gambiet. Wit: H. Bruch. Zwart: H. A. Koen. Bussum 1921. 1. e2e4 ele5 2. f2f4 e5Xf4 3. Pglf3 Rf8el Aangezien g5 met de dreigtog g4 den zwar- ten koningsvleugel verzwakt, kan Zwart pogen, op andere manier bet schaak op b4 te geven, nl. met den raadsheer. Intusschen heeft dat schaak zoo weinig zin, dat men beter doet, bet geheel achterwege te laten, wat dan 00k als de beste verdediging van het kontogs- gambiet wordt beschouwd. 4. Rflic4 Re7h4f 5. Kglfl hij beiuisteren wat hij wil, doch spreker acht het 00k gewensoht, dat dit voor het caffe zon der vergunntog verboden is. De heer VAN HECKE is van oordeel, dat een rad'io een huiselijker idee geeft. Indien men nu b.v. zelf geen radiotoestel heeft en men wil een voethalmatch gaan beiuisteren, dan mag dat in een caffe. Doch als men het vaJder- labdsche lied gaat ztogen, moet de radio af. Als men dan even verder is, kan men Hol lander weer gaan pakken. Spreker is van meening, dat mien dit moet vrijlaten, het is zooveel aanlokkelijker. De VOORZITTER mebkt op, dat dit slechts een aanvulltog, een up-to-date maken van de bestaande bepalingen is. Er is algemeen be- paald, dat men zonder vergunntog van den burgemeester to caffe's geen muziek maken mag. En dit is een noodig gebl'eken aanvul ltog hierop. De heer LAMIBRBGHTISEN VAN RITTHEM vraagt of d'eze kepaling is getroffen om den hinder, die men van loudspeakers kan hebben tegen te gaan. De VOORZITTER antwooiVlt, dat dit in ar tikel 87 geregeld is. De heer OOLS'EN vindt het treurig, »dat dit niet mag. De VOORZITTER: Het mag niet zonder toestemmtog. De heer DE KRAKER zal het voorstel van Burgemeester en Wethouders steunen. De heer GEELHOEDT wijst er op, dat er 00k een verbod is voor het maken van mu ziek door middel van andere muziekinstru- menten. De heer VERLINDE stemt toe, dat het mo- gelijk is, het geluid van een radiotoestel op te voeren, tot het den omvang van een orkest heeft. Indien het een kwesitie van vergunntog vragen is, kan spreker zich hij het voorstel van Burgemeester en Wethouders neerleggen. Da heer LAMHRECIHTSEN VAN RITTHEM meent, dat het een precedent zou scheppen, ind'ien men het eene verbood en het andere naiet. De heer DEN HAMER is het er mee eens, dat men dan met de eene hand zou nemen, om het met de andere terug te geven. Indien een vergunntog gevraagd kan wordten, is er geen bazwaar tegen, 00k de muziek van de radio te verbieden. De heer VERLINDE wijst er op, dat men niet moet vergeten', dat demand die caffe houdt, eigenlij'k geen Woning heeft. De VOORZITTER merkt op, dat toch een vergunntog gevraagd kan worden, De heer DEN HAMER is van meening, dat, indien men radiomuziek wil beiuisteren, men het toestel toch to de woning kan zetten. De heer VERLINDE: Dan hoort men het niet. De heer DEN HAMER is er van overtuigd, dat men het toch hoort. De heer OOLSEN wijst er op, d'at er ver schillende menschen zijn, die geen radio be- zitten, en d'eze in een caffe gaan be iuisteren. Oaffehouders zijn toch geen andere menschen als andere menschen! De heer Van Hecke heeft tereoht gezegd, dat als er een spreker een voethalmatch verslaat, men deze mag 'beiuisteren, doch niet zoodra wordt er gezongen, of dfe radio moet af. De heer t GILDE merkt op, dat men dan voor dien middag vergunntog vragen kan. De heer OOLSEN stelt voor, de radio er uit te laten. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt aamgenomen met 11 tegen 3 stemlmen, Voor atemmen de heeren Geelhoedt, Scheele, Verlinde, Lambrechtsen van Ritthem, Rie- mens, De Kraker, Van Dniel, 't Gildfe, Den Hamer, De Bruijn en Van Cadsand; tegen stemmen de heeren Duurinck, Van Hecke en Oolsen. Artikel 77. Alle aanweziigen to eene bijeenkomst als to het laatste lid van het vorige artikel bedoeld, zijn verplacht op eerste aammaning van de politie mede te werken tot beetoddging daar van en ontruiming van dfe plaats van samen- komst. Artikel 78. De herbergiers, tappers, slijters, bier- en koffiehuishoud'ers, moeten hunne dnrichtingen, waarvoor een vergunntog of verlof is verleend des avornds te twaalf uur sluiten en gesloten hou'dten tot dies morgens half vijf uur. Dit gebod is niet van toepassing op loge- menthouders ten opzichte van hen, die to het logement nachtverblijf zullen geni'eten. Dit is de beste zet waarmee Wit bet gemak- kelijkste spel krijgt. Het stuk op h4 staat nl. heel slecht: Zwart kan niet Pf6 of Pe7 spelen, en moet dus tot kunstgrepen zijn toevlucht nemen. Wit krijgt vrijwel steeds zijn pion f4 terug, temeer daar Zwart dien nooit met g5 kan dekken. Er is echter een andere variant die den naam Drie-pionnen-gambiet draagt. Wit offert dan zijn heelen koningsvleugel met: 5. g3 fg3: 6, 0—0 gh2: 7. Khl. Door Schlech- ter is aanbevolen, bet gambiet maar gedeelte- lijk aan te nemen, en na 6. 00 te spelen d5, 7. ed5: Rh3. De witte koning staat dan niet veilig achter een zwarten pion, dien Zwart niet kan wegslaan, maar zeer onvieilig. Partijen met deze variant zijn er niet, daar algemeen Kfl wordt gespeeld. Hoe gevaarlijk het Drie-pionnengambiet is, blijkt uit een partij T. von der Lasavon Janisch, omstreeks 1840 gespeeld. Daar volg- de: 7. Khl Rf6, 8. Pe5 Re5: (beter d5! Rd5: Re5: Dh5 Dd6 met betere kansen) 9. Dh5 De7, 10. Tf7Dc5, 11. Tf8| Ke7! 12. d4 Dc4:? (beter Dd4: 13. Rg5f Kd6, 14. Pd2 Pf6, 15. Df7 ^e4: 16. Re3 Pg3|, 17. Kh2: De3: 18. Dd5f Ke7, 19. Df7f en remise door eeuwig schaak), 13. De8t Kd6, 14. De5:f Kc6, 15. Pa3 d6, 16. d5f Kc5, 17. Re3f Kb4, 18. c3f Ka4, 19. bS't Kaj3:, 20. Rcl mat. 5d7—di6 Zwakker is 5. ...d5, 6. Rd5: daar Zwart ge- woonlijk f4 00k nog verliest en dus een pion achter raakt zonder positievoordeel. Door den Engelschman Bird werd to 1878 een tegen- aanval gevonden, nl. 5. ...d5, 6. Rd5: Pf6 (kan juist, daar op Ph4: eerst Pd5: volgt), 7. Pc3 Pd5: 8. Pd5: f5 (een incorrect torenoffer), 9, Ph4: Dh4: 10. Pc7:t Kd8, 11. Pa8: fe4: 12. Del De7, 13. Df2 Pc6 en nu zou Zwart sterken aanval hebben. Hier is iets van aan, als er maar niet een directe weerleggtog was gevonden door Lowtzky, n.l. 14. b4! dreigt Dc5 of b5) Db4:. 15. Dh4f Pe7, 16. Df4: (nu is juist Tf8 verbtoderd, en er dreigt Dc7f), of na 15. Dh4f Kd7, 16. Dg4j- Kd8, 17. Dg7: Wit heeft een toren en den aanval 00k. 6. d2d4 Dd8f6 Op Rg4 volgt dadelijk Rf4: 7. Pblc3 Wit kan dadelijk zijn pion terugwinnen met e5 de6: de5: daar de zwarte dame slechts naar e7 en d8 kan, en dus f4 moet laten schieten. Hiet ziet men het nadeel van den stand van Rh4. 7. c7c6 8. e4e5 d6X®5 9. Pc3—e4 Df8—d8 10. Pf3Xh4 Dd8Xh4 11. Pie4—d6f Artikel 79. Het is verboden gedurendte de uren, dat de inrichtingen bedoeld to art. 78 moeten gesloten zijn, zi'Ch daarin te bevindien of er ibdnnen te treden. Van dit verbod zijn vrijgestsld, de personen, die behooren tot het gezin der hou ders dier torichttogen en personen die bij ben afzonderlijik towonen, vreemdelingen, die bij hen logeeren en op het bij artikel 438 altoea 1, van het Wetboek van iStrafrecht bedoelde register zijn ingeschreven, reizigers, die des nachts de gemeente dbortrekken, ambtenaren van politie, units in hunne hoed'anigheid. Onder torichttogen als bedoeld in het eerste lid van dit artikel worden mede begrepen de open- en besl'oten ruimten, die binnenshuis gemeenscbap hebben met die lofcalen. Artikel 80. Het staat deni Burgemeester vrij voor het hiouden van eene vergaderinig of het geven van een uitvoering, het uur van sluiting later te stellen. Gedurendie de kermisdagen wordt het slui- ttogsuur to afwijiktog van het bepaalde hij art. 78 voor de dagen van Maandag tot en met Vrijdag bepaald op 2 uur des nachts. Eveneens! wordt voor Stoiskil op 15 en 16 Augustus het sluittogsuur 'bepaald op twee uur des nachts. Valt 15 Augustus op een Zondag dan treedt daarvoor to de plaats 14 Augustus. Valt 16 Augustus op eeni Zondag dan treedt daarvoor to de plaats 17 Augustus. Valt een der beide dagen op een Zaterdag, tilan geldt het sluittogsuur igenoemd to artikel 78. Dit uur van sluiting is oak van toepassing op de tenten, kramen, carousisels, draaimolens en andlere inrichtingen. Ingeval de openbare ordfe of rust dreigt verstoort te worden of bij brand is dfe burge meester bevoegd een of meer der to art. 78 genoemdfe torichttogen te doen sluiten, hetzij voor enkele uren, hetzij voor het overige gie- deelte van den dag. De verbodsbepaling treedt in werking op het tijdstip door den burgemeester te bepalen. Artikel 81. Het is aan vrouwen verboden: 1. op de stoepen of to de deuren der to art. 78 genoemde inrichtingen post te vatten of zich hinnen die inrichtingen bevtodende door eenigerlei handeling of vertoontog de aandacht der voortoijgangers tot zich te trekken; ■2. op den openbaren weg vfefer of to de nabijheid der to het eerste lid bedoelde In richtingen of op de hoeken van straten of stegen, waarin dergelijke inrichtingen zijn ge- vestigd, stil te staan of zich aldaar heen en weer te bewegen, nadat haar door een politie- beambte gelast is zich te verwijderen. Artikel 82. 1. In geval bij brand of watersnood, dan wel op de dagen van verkiezing, kermis of jaarmarkt, de openbare orde wordt verstoord of dreigt verstoord te worden, alsmede op de dagen, waarop dienstplichtigen ingevolge art. 34 der Dienstplichtwet voor geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden buitengewoon in werkelijken dienst moeten komen, is de burgemeester be voegd een of meer houders van torichttogen als bedoeld in art. 78 te gelasten de voor het publiek toegankelijke localiteiten van bun to richttog te sluiten en tot nader order ge sloten te houden. 2. De verbodslbepaltogen van art. 79 treden to de gevallen als to het eerste lid bedoeld to werking op het tijdstip voor de sluiting be- volen. 3. In geval bij brand of watersnood, dan wel op de dagen van verkiezing, kermis of jaarmarkt de openfoare orde wordt verstoord of dreigt verstoord te worden, alsmede op de dagen, waarop dienstplichtigen ingevolge art. 34 der Dienstplichtwet voor geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden buitengewoon to werkelijken dienst moeten komen is het verboden to de voor het publiek toegankelijke localiteiten van de torichttog als bedoeld in art. 78 door den burgemeester aangewezen alcoholhou- dende dranken te verstrekken, toe te dienen, te verkoopen of te gebruiken. Artikel 83. (Het is verboden to een voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor een verlof A is verleend, personen beneden de 16 jaar an ders dan in gezelsehap van meerderjarige bloed- en aanverwanten in den tweeden graad to de rechte linie of den derden graad in de Dit was de bedoeltog van bet maneuver van den achtsten zet. 1 1Ke8f8 12. Fd6Xc8 Hier grijpt Wit mis. Beter was Pf7: en Ph8: Wit berekende, dat dan, Ph8 verloren gaat, dus slechts de qualiteit gewonnen wordt, terwijl Pc8: een stuk wtot. Dit is niet waar. Na Pf7Pf6 Fh8: Pg4 De2 Ph2:? Kgl is Zwart uitgepraat. 1 2Dh4d8 13. Ddl- -h5 Pg8h6 Wit had slechts gerekend op ig6? De5: f6 Dd6f en rcdt het stuk. 14. d4Xe5 Dd8X c8 15. Rcl Xf4 Wit staat nu veel beter ontwikkeld en dreigt met Rh6: onmiid'dellijk te wtonen. Zwart ruilt nu de dames zonder dat dit voor hem Iveel verlichting brengt. 15Dc8f5 16. Dh5Xf5 Ph6Xf5 17. Taldl Een verleidingszet, die een aardige combi- natie inluidt. Pa6 schijnt de eenige redding te zijn, maar dan wordt Td7 doodelijk. Veel meer voor de hand ligt echter Ke7, dat een stuk kost. f g h 17Kif8e7 18. g2g4 Pf5—h6 19. Rf4ig5t f7f6 Gedwongen wegens Td8 mat. 20. e&Xf6t ig7Xf6 Weer gedwongen, aaar Ke8 fg7(dreigt weer mat op d8) nog erger is. 21. Rg5Xh6 Wit heeft zoodoende een vol stuk gewon nen, en het eindspel is kansloos voor Zwart. Deze geeft dus op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7