De burgeroorlog in Spanje Sport Bruin, ook zonder zon, TER NEUZEN, 23 JUNI 1937. EEN PAARD EN EEN KOE DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. AXEL. ZAAMSLAG. D. H. ROODHUYZEN Co. hv. MAKELAARS HULST. ST. JANSTEEN. CLINGE. SELZAETE. GEMEENTERAAD VAN HOEK. VOETBAL. worden, doch dat haar dam tevens de mate- rieele middelen tot bet uitvoeren van derga- lijke aanvallen zullen worden ontnomen. Het uitstel van von Neurath's bezoek moet voorloopiig als afstel worden beschouwd. Thans wordt gemeld, dat de Britsche regee- ring, nadat zij van het voornemen der Duit sche regeering tot het uitstellen van von Neurath's komislt in kennis was gesteld, er nogmaals te Berlijn op heeft aangedrongen, dat dit bezoek toch zou doorgaan. Nu de Duitsche regeering zich aan dit ver zoek niet heeft gestoord, voeit men er te Bon- den vooralsnog weinig voor, de uitnoodigimg te herhalen. In het communique, dat de vier mogend- helden hebben gepu'bliceerd over het verloop der disouBsies vara Maandag, wordt gezegd, dat men een aantal voorstellen heeft bespro- ken, maar dat er nog geen definitieve rega ling kon worden bereikt over de maatregelen, welke genomen moeten worden. Daarom zul len de gezanten eerst overleg plegen met hun regeeringsn en daarna apnieuw bijeenkomen. Nader wordt gemeld, dat de besprokingen over het incident met de Leipzig geen tasttaar resultaat hebben opgeleverd en dus als mis- lukt zijn te (heschouwen. Aan den eenen kant was men geneigd, aan de vreemde oorlogs- sdhepen een verhoogde mate van veilighe d te versehaffem, voorafgegaan echter door een gron'dig onderzoek naar het geheurde. Daar- tegenover stonld de anile re meenimg, die de meegedeelde fell en reeds als vaststaand wilde aanvaarden en tot waarsichuwling voor de toe- komst een maritieme demonstratie der Vier mogendheden Frankrijk, DuitscShlanid, Italde en Engeland, voor de haven van Valencia wilde houiden. Het is op dit punt dat men niet tot over- eenstemming is kunnen komen, waarop de hesprekingen afgebroken zijn. (Het gevolg hiervan is, dat Duitschland, dat door dit verloop teleurgesiteld was, zijn vrij- hedd, om ze'lfstandig represailles te nemen, wil hememen. Inmidldels dient men er naar uit Berlijn aan' De Telegraaf gemeld worldt rekeninig mede te houden, dat de houding der Duitsche regeering ten opziicbte van de intemationale c outrode, zoowel als ten aanzden vap de acti- vdteit der Duitsche vloot in de Middellandsche Zee, een principieele veranderdng zal onder- gaan, wanneer Donden te elfder ure toch niet een voor Berlijn bevrodigende houding moc'ht aannemen. Oh dit verband kan men verwachten, dat de Duitsche vloot, daarbij wellieht gesteumd door de Italiaansche, een zelfstamdige en meer in- tenisieve politick zal voeren. Daar men hier geen duimbreed afgeweken is van den eisch, dat het Leipzig-incident om vergelding vraagt, rekent men in buitenland'sche kringen op een blokkade der roode havens, speciaal der oor- logshavens, doch waarschijnlijk ook der han- delshavens. door de smelle huidbruinende working van AMIBD A-zonnebruincreme, welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mood egaal bruint. Flacon 90 ct. Tulbe 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) een zesjarenplan VOOR ETHICKPIe. De Italiaansche mindsterraad heeft een zes- jarenplan goedgekeurd voor de ontwikkeling van Oost-Afrika. De volgende credieten zijn toegestaan: Voor de wegen die Addis Abeba verbinden met Mogadiscio, met Gondar en met Harrar en Harrar met Djidizjiga 7 milliard 730 millioem lire. Voor de havenwerken van Mogadiscio, Assab en amdere plaatsen 760 mil- lioen. Voorzieningen aan de rivieren Webi Sjebeli en Dzjoeba 300 millioen, hygienische I maatregelen 550 millioen. Voor mijnbouw zul len voor de volgende twee jaar credieten tot een bedrag van 100 millioen worden toege staan. Openbare gebouwen, ziekenhuizen etc. 983 millioen. Telegraaf, telefoon etc. 60 millioen. Kazemes 493 millioen. Het totaal der credieten bedraagt 12 milliard. De staat zal gedurende zes jaar een milliard lire bijpas- sen ten einde het evenwicht van de begrooting van Oost-Afrika te verzekeren. Het Giornale d'ltalia meldt, dat op 20 kilo meter afstand van de oude Addis Abeba een nieuwe Italiaansche stad gebouwd zal worden. DE ONTPBOFFING AAN BOORD VAN DE JAIME I. Naar de Evening News uit Gibraltar meldt, zijn bij de ontploffing, die onlangs aan boord van het slagschip der Spaansche regeering Jaime I (heeft plaats gehad, niet, zooals Valencia heeft medegedeeld, 18, doch in totaal 176 personen om het leven zijn gekomen. De ontploffing is door onvoorzichtigheid van een arbeider in de munitiebergplaats veroorzaakt, Er zou geen hoop meer bestaan, het schip oodt weder in dienst te kunnen stellen. Ook Reuter verneemt uit Gibraltar, dat de ontploffing aan boord van de Jaime I veel ems tiger is geweest, dan Valencia het heeft doen voorkomen. Behalvc 176 dooden, zouden er ruim 200 gewonden zijn, waarvan de mees- ten er erg aan toe zijn. Reuter verneemt om- trent de oorzaak, dat arheiders in de nabij- heid van een geladen granaat soldeerwerk verrichtten. TWEE REX-LEIDERS NEMEN ONTSBAG. De ontlbindende krachten blijken thans sterk voort te werken in de Rex-beweging. Volgens de ,,Soin" helbben thans ook twee vooraanstaande aanhangers van Rex ontslag genomen, n.l. de advocaten Bust en Jacques Crokiaert. Eerstgenoemde was Rex-leider van de afdeelinig Brussel en hoofd van Rex-radio. Crokaert haJd destijds de taak den midden- etand te organiseeren. Hij werkte mede aan het dagblad „Pays Reel", doch had sedert eenigen tijd zijn medewerking gestaakt. MUSSOBINI TOT DE ITALIAANSCHE 1 VROUWEN. Rome was Zondag in vlaggentooi Zestig- duizend vrouwen uit alie deelen des lands waren Zaterdagavond of Zondagochtend in de vroegte met extra-treinen in de hoofdstad aangekomen om doel te nemen aan de natio nal tentoonsteUing van vacantiekolonies en kindeihulp. De vrouwen vertegenwoordigden verschil- lende categorieen van de uitgebreide fascis- tische vrouwenorganisatie, studenten, fa- brieks- en veldarbeidsters, kunstenaressen en intellectueelen. Zij hegaven zich eerst naar het tentoon- stellingsterredn en ste'den zich daar op langs den weg, waarlangs Mussolini de tentoonstel- ling betrad. Toon de Duce was aangekomen, werden 150.000 postduiven opgelaten om den lande de opening van de tentoonsteUing kond te doen. Bater op den dag heeft Mussolini van het balcon van het Palazzo Venezia deze zestig- duizen'd fascistische vrouwen toegesproken. Een ontzaglij'k ,,ja" weerklonk, toen de duce hen vroeg, of de opvoeding, die zij hun kin- deren zouden geven Romeinsch en fascistisch zou zijn, evenals op de vraag ,,of het bewind voor de werken in de toekomst, die wij ons vredelievend wenschen, op u zal kunnen rekenen, op uw e'delmoedigheid, op uw disci pline en op uw gel'oof". „Dan, zoo besloot Mussolini, zeg ik u, dat er geen hinderpaal meer zal zijn in den zegevieren'den opmarsch van het Italiaansche volk." BOMAANSLAG OP DE VILLA VAN DEENSCHEN MINISTER VAN OORLOG. Een daaid', die in geen enkel opzdcht past iff het beeld van het vreedlzame politieke leven van Denemarken, schrijft ,,De Telegraaf", is Zondagnacht te Kopenhagen gepleegd en heeft niet slechts enorm opzien gebaard, doch tevens sterken afkeer gewekt, ook in die kirin- gen, waarin men vermoedelijik de daders moet zoeken. In de vroege odhtenduren hehben namelijk tot dUsver onbekend gebleven daders een bom gesKingerd naar de villa van den minister van Defensie, AMng Andersen. Ongetwijfeld had- den de daders de bedoeling, de helsche machine door de ruit te siingeren, doch de worp was niet goed gericht, zoodat de bom onder het raamkozijn tegen den muur terechtkwam en daar met een vervaarlijken slag explodeebde. Alle ruiten in dezen vleugel der villa en ook die van versoheidene gebouwen in de omge- ving werden door den luchtdruk verbrijzeld. In de villa sliepen slechts de vrouw en de kinderen van minister Andersen. Zij zijn ge- lukkig ongedeerd gebleven. De minister zelf was afWezig; hij bevindt zieh op een politieke toumde in Jutland. Wat het motief voor dezen opzienbarenden aanslag betreft, de politic twijfelt er niet aan, dat de daad in verband staat met de af- sdheidsp'arade der vrijwilligerskorpsen. De korpsen zijn dioor de regeering krachtens de nieuwe defensiewet ontbonden, daar men deze studenten-schuttersbonden van sociaal-demo- cratisclhe en liberate zijde verdacht van reac- tionnaire en wellieht zelfs fascisitlische bedoe- lingen. Zondag nu hehben deze korpsen te Kopenhagen hun afsehei'dsparade gehouden en in die kringen is het, dat men de bedrijvers van den aanslag meent te moeten zoeken. In een telefonisch onderhloud, hetwelk de corr. van de Tel. met minister Andersen had, bevestigde hij, dat hij deze opvatting der politic deelt. ,,Ik heb bepaaide vermoedens," aldus de minister, ,,omtrent de personen, die de daad gepleegd hehben ,maar bewijzen bezit ik niet. Den laatsten tij'd heb ik bijna dagelijks ano- nieme dreigbrieven ontvangen, waarin werd aangekondigd, dat in aansluiting aan de af- scheidsparade der vrijwilligerskorpsen iets tegen mijn persoon ondernomen zou worden." Ztooals gezegd heeft de aanslag in alle krin gen grooten afkeer gewekt. Een conservatief mi'dldagblad spreekt van ,,oncontroleerbare politieke stroomingen" en keurt het getbeurde in de scherpste bewoiorddngen af. DESERTIE VAN ROODE OFFICIEREN? Naar de Poolsche hladen van Zondag uit Wilna melden, zijn een groot aantal Sowjet- Russische officieren .in verband met de jong- ste gebeiirtenissen in Rusland, op Poolsch ge- bied gevlucht. Een hooggeplaatst Sowjet- offiieier, die bij Ra'diosckowice de grens was overgekomen, is naar Wilna geleid en ter be- schikkinig van de Poolsche militaire autorited- ten gesteld. De Poolsche pers beschikt over inlidhtin- gen, volgens welke in den loop der laatste week ook naar Letland een aantal officieren van het Roode Leger zouden zijn uitgeweken. DURE POST VOOR LEGATIES TE MADRID. iHet onderhouden van tienduizend vluchte- lingen in de diverse Madrileensche legaties kost het diplomatieke corps aan voedsel al leen reeds ongeveer 8000 gulden per dag, zoo meldt de United Pr,ess-verslaggever BoUoten uit Valencia. Naar de verslaggever vernam herhergt de Fransche amlbassade het grootste aantal vluchtelingen, n.l. circa 2800. Dan komt de Chileensche tegatie met ongeveer 1500 vluchtelingen. 500 BASKISOHE KINDEREN UIT EEN KAMP GEVLUCHT. 500 Baskische kinderen zijn, op het verne- men van het radiobericht, dat Bilbao was ge- vallen, uit het vluohtelingemkamp North Stoneham, nalbij Southampton, ontsnapt. 'Hier van zijn er 350 teruggevonden. Bij het hooren van de berichten omtrent den val van Bilbao werden de kinderen door een panischen schrik bevangen. De kinderen luis- tereniederen dag naar de berichten uit Spanje en hun geweligheid op dit punt is zeer groot. Volgens de laatste berichten waren alie kin deren, die uit het kamp waren weggeloopen Maandagmiddag teruggevonden. NA DE VAL VAN BILBAO. De berichten uit Bilbao en omstreken zijn schaarsch. Volgenis mededeelingen van gene- raal Queipo de Llano gaat het leven te Bilbao bijkons weer zijn gewonen gang en zou, met inganig van gisteren het nieuwe radiostation te Bilbao beginnen de berichten vain de aan hangers van generaal Franco uit te zenden. Van rechtsche zijde wordt verder melding gemaakt van de laatste vorderingen van Franco's troepen in het Baskenland. In het Zuiden schijnen de rechtsche troepen te zijn opgenukt en Oquendo te helbben bezet. Verder Oquendajeda, Sagibur, Penablancas, heuvel 380 ten westen van Saramillo en de hoogten ten Westen van Respaldizo. Dinsldagnacht zijn de dorpen Amurrio, Ar- reta en Llodio op den weg naar Miranda, be zet. Deze dorpen liggen in een streek met een belangrijke nijVerheid. Verder zijn de dor pen Baramfbio, Bzama en Orezco zonder slag of s'toot genomen. Het geheele gebied ten noorden van Oiduna is dus zonder verzet in handen der rechtschen gevallen. Men merkt op, dat juist hier de Basken heftigen tegen- stand boden zoolang de stop om Bilbao diuurde. ONDERWIJZERSEXAMEN. Aan de rijkskweekschool te Oostiburg slaag- den de beeren C. J. Udo te Ter Neuzen, P. J. de Viseer te Breskens, H. S. Willemsen te BierVliet, C. J. Goethals te Schoondijke, A. J. Haartsen en J. A. Tiersen te Breskens en R. O. Spdnnewijn te Hoofdplaat. Aan de R.K. kweekschool te Dongen slaag- de o.m. de heer P. Zwartete te St. Jansteen. EXAMEN HARMONIELEER. De heer J. Antheunisse Jr. te Biervliet, slaagde dezer d'agen aan het Kon. Conservato- rium te Gent voor het examen harmonieleer „eours moyen". BEVESTIGING RIJWIELBELASTINGPLAATJE. De minister van financien heeft bepaald, dat het rijwielbelastingmerk eveneens mag wor den bevestigd aan den sieutel van een aan den bovenkant van de voorvork van het rijwiel gemonteerd rijwielslot, al dan niet met ge- bruitemakinig van een houder voor het merk. Het merk moet zoodanig worden bevestigd, dat het zich ten hoogste 10 e.M. van de bal- hoofdhuis bevindt en wel in verticalen stand met de op't merk voorkomende teekening naar voren gekeerd. Deze teekening moet gebeel zichtbaar zijn, terwijl v66r het merk geen voorwerpen mogen zijn aangetoracht, die het gezdcht op het merk belemmeren. GOEDERENVERVOER NAAR BELGlE. Vergunning na 1 Augustus vereischt. I|i Mei 1936 'decide de Kon. Ned. Toeristen- bond A.N.W.B. mede, dat in Belgie een nieuw verjgunningsstelsel was tot stand gekomen, dat ook igeldt voor buitenianders, die per auto goederen naar Belgie wenschen te vervoeren, vocjr retkening van derden. Nader bericht de A.N.W.B., dat dez.e rege- lin|; thans haar beslag heeft gekregen en dat van 1 Augustus af ook Nederlandsche ver- voerders geen goederen meer naar Belgie ziil- len kunnen. vervoeren voor rekening van der- den, indien piet een vergunning, verstrekt door het Belgische ministerie van verkeers- weteen te Brussel, kan worden overgelegd. De A.N.W.B. verlegnt eventueel bemidide- ling voor dcwEzending ygn de aanvragen. Vrachtvervoerders, ,die nog met een derge- lijke machtiging hebben aangevraagd, worden dais aiitdrukkelijk attent gemaakt op het felt, dat na 1 Augustus deze machtiging wordt vereischt..,,.,. LUXOR THEATER. ;:r 3C/cji MoskouShanghai. Ongetwijfeld is Pola Negri een actrice van kwaliteit, al is ze na haar groote carriere bij de stomme film, waarnA ze een tijd lang van ■hat fikndoek verdween, ouder geworden en doet haar dramatisch spelvermogen Wel eens, zij het zeer flauw, herinneren aan een ver- vlogen periode. In „Mazurka" heeft ze be- wezen, dat ook de geluidisfilm haar lag en dat vOoral haar warm timbre voor de microfoon vol effect was. Evenals in Mazurka" ver- beelde deze tragedienne de vriouw, die, .door geboorte en aard daartoe bestemd, den levensgang gaat welke na hartstocht en liefde, ook in het moedersdhap, aan het einde slechts gelaten berusting brengt. Geslagen, niet ver- slagen. In wezen is er in het thema van MoskouShanghai" en .Mazurka" overeen- komst. Ook uiterlijik. Haar donker, innemend stemgeluid en haar charme worden in caba- retscenes benut, terwijl de film ook gelegen- heid biedt een voortreffelijk kozakkenkoor onder Serge Janoff te doen optreden. Op het peii van kunstnijverheid, op het peil van de ontspanningsfilm is het een zeer goede film. Men behoeft zich geen oogenblik te ver- velen. Men wordt door geen wansmaak ge stoord. Het heeft nog eens weer het verhaal van pen vrouw, die een geliefde man moet afstaan aan haar dochter. Deze film wordt van Zaterdag a.s. in Luxor vertoond. In den nadht van Zondag op Maandag zijn tajdens een onweer een paard en een koe van den heer G. Puijenbroek te St. Kruis door den bliksem getroffen en gedood. DE WEG SCHOONDIJKEIJZENDIJKE. De provinciate planweg SchoondijkeIJzen- dijke Belgische grens heeft een slechts 4% M. breede rijbaan, waarlangs aan de eene zijde Is gelegen een 0.75 M. breede verharde strook, welke wordt gebruikt door de wielrijders en aan de andere zijde d'e trambaan, welke van de rijbaan is gescheiden door een 0.75 M. breeden onverharden mullen beiun, welke niet berijdbaar is. Aangezien deze weg niet alleen een belang rijke verbind.ing vormt met Belgie, doch ook in h'oofdizaak de verbinding tusschen West- en Oost Zeeaiwsch-Vlaanderen tot stand brengt, heeft daarover een druk verkeer plaats. De bestaande toestand voldoet dan ook niet meer aan de te stellen else hen, zoodat verbreading van dezen weg en de aanleg van een rijwiel- pad daarlangs zeer noodig zijn. De AiN.W.B. heeft zich daarom gewend tot Gedeputeerde Staten van Zeelanld, met ver- zoek deze verheteringen te will en beworderen. Bij een zilveren jubileum. In aansluiting op het in ons vorig nummer reeds omtrent het zilVeren ambtsjubileum van den Directeur der Gasfabriek alhier reeds ver- vermelde, zij hier nog medegedeeM, dat -j.1. Maandag den geheelen dag de persoonlijke met de SChriftelijke en stoffelijke getakwen- schen als het ware binnenstroomden. 'Ben buurtcommissie had den jubilaris in simpele, niatar tot het hart sprekende bewoor- dingen, een fraaie tuinbank aangeboden, waaruit de dankbaarheid en de genegenheid sprak aan de in alle moeilijke omstandigheden zoo met de buurt p^p^-eY^np familie Wiech- mann. Een dorgelijk xraai cadeau, Uit de beurzen van arbeiders bijeengezameld deed in het binnenste van den Directeur iets trilten dat ziclh slechts op zichtbaar ontroerende wijze kan, uiten. Namens Burgemeester en Wethbuders kwa- men de Burgemeester en de igemeente- secretaris den jubilaris vervolgens geluk- wenschen. De heer A. P. te Feber, die dagelijks in zeer nauw contact de administratie eh dus het beheer van het bedrijf helpt verzorgen sprak bijzonder bartelijke, van samenwerking ge- tuigende woorden, waarin hij de moeilijkheden in aUerlei vorm in deze eervolle leidersperiode aan den dag getreden en doorworsteld, zoowel als de prettige herinneringen ophaalde. Dat hier een onvermoeid en. doorzettend'e werklust ep gestadige en onverpoosde arbeid aanleiding zpn geweest ootk op dezen dag va r, een ovei - winning in den vorm van gunstige perspectie- ven voor het bedrijf te kunneii en mogen spreken is wel bijzonder verheugdnd, maar ook de schoonste trophee voor al hetgeen hem vandaag aan lauweren is gebracht. Want, voor zijn bednjf leeft immers de Directeur en daarin hAeft hij geheel zijn ziel getegd. Namens het personeel bood spreker den Direc teur een tweetal prachtige tuinstoelen aan. Hierna ram de gemeent-e-ontvanger, de beer W. A. den Boggende het woord, om te spre ken namens alle gemeente-ambtenaren Hij begon met er op te wijzen, dat een ambtenaar in den regel aan den weg timmert en derhalve veel bekijks heeft. Het gevolig daarvan is weer, dat een ambte naar bloot staat aan critiek en daarom behoort het in een ambtenarencorps z6<5 te zijn, dat zij elkander opbouwen en elkander tot een steun zijn. Hij hoopte dat dit in Axel zoo zou zijn. Spreker wensohte dit bij deze gelegsnheid nu eens in het openbaar naar voren te brengen. Teleurstelling zoo vervolgde spreker is ook U in Uw ambtelijk leven niet gespaard gebleven. De oorzaak daarvan kan gemakke- lijk worden nagespeurd. Behalve de reeds genoemde zijn er nog wel eens andere omstan- digiiedea. Spreker schroomde niet, het te zeggen dat de houding van hen, van wie men krachtens hun positie anders zou mogen verwachten, tegenover den jubilaris niet altijd is geweest zooals die wel had behooren te zijn en waarop deze aanspraak maakte. Dat een ambtenaar vaak niet de waardeering geniet die hem toe- komt, is in vele gevallen te wijiten aan de houding die door hen tegenover den ambte naar wordt aange»omen. Het feit, dat het werk van den jubilaris In latere jaren in breeden kring der bevolking niettemin waardeering is gaan genieten, moge den heer Wiechmann een aansporing zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. Spreker bood daarna ter completeering van het needis gesclhonkene een tuintafel aan. Hij hoopte dat de symboliek die uit den vorm van dat geschenk sprak immers een ronde fcafel vereenigt, in tegenstelling met een vier- kante die de aanzittenden scheidt in het Verdere leven van den jubilaris tot uiting moge komen. Na ook de echtgenoote en de kinde'ren te hebben gelukgewenseht, besloot hij met den wensch, dat het den jubilaris gegeven moge zijn te midden van echtgenoote en kinderen, nog menig jaar aan het hoofd1 te staan van de Gemeemtelijke Gasfabriek welke hij thans reeds gedurende een kwart-eeuw op zoo uit- nemende wijze heeft geleid. Het zal den heer Wiechmann ongetwijfeld goed hehben gedaan te vememen, dat de amib- tenaren der gemeente hem hoogachten en in hem zien iemapd die zijn taak nauwgezet opvat en zich met zijn geheele persoon aan zijn werk geeft. Temauwernood waren deze uit het hart komende woorden verstorven, of daar kwam de harmonie Concordia", omstuwd van een groote menigte, van den Armendijk, om den jubilaris een serenade te brengen. Bij mondie van haar voonzitter, den heer J. Buma, die spreker, in aansluiting op een den Directeur des middags reeds gebracht per- soonlijik bezoek, nu ook namens het bestuur en de leden kwam gelukwenschen, werd hem alle goeds toegewenscht; want ook door ,,Oon- cqrdia" werd nimmer tavergeefs op de familie Wiqehmann een beroep gedaan, indien dit gold 'n flinanaieele bijdrage of wel de persoonlijke muzikale medewerking der dochters, welke telken jare zooveel tot het welslagen der uit- voeringen bijdroeg. De gevoelige woorden ook thans den heer Wiechmann toegesproken, ontroerden hem te sterk om daar in woorden uiting van te kunnen geven. Doch, het werd voor den Directeur en zijn familie een onver- getelijke avond van een gulden dag, die een mijipaal beteekende in hun leven. Gisteravond was de geheele buurt te gast in de smaakvol, tot feestlokaal versierde, oude stokerij en het behoeft geen betoog, dat ook ditmaal de vreugde en de gevoelens van een heahte vriendsehap culmlneerden tot opge- togen feeststemming. Getoeenteraad. Jin de Maanldag a.s., des namiddags ten 2 uur, te houden openbare vergaJdering van den gemeeniteraad alhier, komen de volgende pun- ten in behandeling Opening. Notulen. Mededeelingen. Inigekomen stukken. Vaststelldng pensioensgrondslag van den burgemeester. BenoemiM' leden der commissie tot wering w-i schoollverzuim. Voorsitel van Burg, en Weth. tot con- versie gelidieening. 'V'oorstel van Burg, en Weth. tot wijzi- ging begrooting dienst 1937. Behanldeling verzoek van de vereeni- ging tgt bevordering van Gereformeerd lager inderwijis, tot verleening van me dewerking voor de aanschaffing van 2 nieuwe schoolborden in de school te Otihene. Behandeling verzoeken om tegemoet- komingen overeenkomstig art. 13 der (Lager Onderwijswet. Aanbieding gemeenterekening dienst 1936. 12. Omvraag. SUIKER RUBBER K OF FIE per contract Amsterdamiche Uquidotlelcas N.V. sum. RUBBER. Rome. CACAO. CATOEK AUE GRAICN BO. VAN LONOSH UVEIPOOC MV> TOSA. OOCASQ OA* b Maim Na JOOIVJW1 tmn Nk S. W J0OU- Agent: L. Sandec 1. 2. 3. 4. 5. 6. I7. 8. 9. 10. 11. Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med. I Aanrijding. Dinsdag toen eenige fietsers over het fiets- pad in den Veerweg reden, had door onvoor- zichtigheid een aanrijding plaats tusschen v. d. Veen te Stoppeldijk en A. J. te Zaamslag. Eerstgenoemde bracht het er goed af, terwijl voornoemden A. J. bij zijn val zijn neusbeen brak, terwijl het rijwiel erg werd beschadigd. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en de zaak is bij dte plaatselijke politie in onderzoek. Geitententoonstelling. Dinsdag werd alhier de jaarlijksehe tentoon steUing van geiten gehouden op de Oostzijde van het dorpsplein. Aangevoerd waren 28 dieren, terwijl als keuimeesters fungeerden de heeren Sitzema en Versluis te Seroos- kerke. De -prijzen igingen tot een maximum van 0,75. Eerste prijzen werden toegekend voor lammeren aan J. v. d. Berge; voor ljarige geiten aan C. d'e Jonge; voor 2jarige aan J. Michielsen; voor 3-jarige aan P. de Feijter. De verdiere prijzen zijn onder alle fokkers ver- deeld volgens keuring. Tijdens een onweer diat in den nacht van Zondag op Maandag boven Hulst woedde, en waarbij 6en harde slag de bevolking opschrik- te, schijnen R.K. kerk of de toren te zijn ge troffen, althans Maandag hleek de electrische geleiding te zijn gestoord en kon in verband daarmede het orgel niet worden hespeeld en het licht niet worden ontstoken. In de vacature van gemeente-ontvanger, ontstaan door het aan den heer H. P. J. Rot- tier verleend eervol ontslag, is door den ge- meenteraad met 8 stemmen benoemd de heer J. A. Everaard. Op den heer A. J. M. Rottier waren 3 stemmen uitgebracht. In de laatste vergadering van den gemeen- teraad werd uitvoerig besproken verhetering van den wegi door het dorp, van af de lands- grens tot ash Zeegat. Een nieuwe weg van kleinplaveisel of met Zweedsch graniet kwam bhjikbaar te duur, waarom een plan werd be sproken tot verhetering met 1200 M. klinker- bestrating en 1000 M. weg van oude uitkomen- de keien met trottoirbanden en zinkputten met ijzeren roosters. Burg, en Weth. zullen hier- naar een nader onderzoek instellen. De kosten worden voorloopig geraamd op 50.000. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van het bestuur der bijzondere school om mede werking te verleenen voor het aanleggen van centrale verwarming. De raad wil wel gelden verstrekken voor nieuwe kachels. Zondag is het in Dendermonde (een wijik van Seizaete) kermis. De 30-jarige onlangs gehuwde landbouwerskneeht Helderweirt reed in verband daarmede naar Seizaete, om er kaarten voor te houden wedvluchten van duiven -te iaten drukken. Hij verliet Maandag zijn wohing, doch zou er niet meer levend terugkeeren, want Dinsdag is aan de Oostkade zijn lijk uit het kanaal opgevischt. Men ver- moedt een ongeval, doch de poUtie stelt niet temin een onderzoek in. In de gisteren gehouden vergadering was afwezig de heer J. A. Meertens, wegens zit- ting der Brov. Staten, en de heer J. D. de Kraker. Na vaststellmg der notulen van de vorige vergadering en mededeeling van goedkeuring van raadsbesluiten, kwam aan de orde een ingekomen verzoek van den Hoekschen Be- stuurdersbond, om de loonen der arbeiders in de werkverschaffing, die waren verlaagd tot 20 cent, te verhoagen tot het algemeen gang- haar uurloon. De heer Den Hamer bepleitte hierbij, dat een afzonderlijke norm voor de fabrieks- en toansportarbeiders zou worden vastgesteld, zooals ook in andere gemeenten het geval is. Na ampele bespreking zeiden Burg, en Weth. toe, dit te jullen overwegen. Een schrijven van den Hoekschen Bestuur- dersbond verzocbt voorts, te komen tot aan sluiting bij een der arbeidsbeurzen te Sas van Gent of te Ter Neuzen, daar het bestuur van oordeel was, d'at dit in het voordeel der ge meente zou zijn. Burg, en Weth. deelden mede, reeds her- haaldelijk, en met aUe mogelijke middelen, te hebben getoacht om te komen tot aansluiting aan de arbeidsbeurs te Sas van Gent, doch tot heden zonder resultaat. Zij. zien dan ook geen mogelijikheid, hiertoe nog te kexmen. De heer Den Hamer betoonde zich van aanslui ting bij de arbeidsbeurs te Sas van Gent een groot voorstander; voor aansluiting aan die te Ter Neuzen betoonde hij zich niet zoo enthou- siast. De Voorzitter verzocht hem, indien hij1 daar van zoo'n voorstander is, te trachten via zijn organisatie tot een aansluiting te komen, en zeide toe, dat, indien ook maar eenige moge- lijkheid aanwezig is, Burg, en Weth. zich niet onbetuigd zullen laten en direct de mogelijk- heid om tot de gewensehte aansluiting te komen, zullen aangrijpen. Naar aanleiding van een verzoek van de af- deeling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederl. Onderwijzersgenootschap om te komen tot de stichting van een schoolartsen- dienst, werd besloten, zich met andere ge meenten in verbinding te stellen, teneinde na te kunnen gaan, of de mogelijkheid bestaat, tot dezen schoolartsendienst te komen, en in dien dit niet mogelijk zou blijken, werd voor- gesteid, dat Burg, en Weth. zich met den ge- meenteliijken arts in verbinding zullen stellen, teneinde plaatselijk een schoolartsendienst te stdchten. Besloten werd tot een wijiziging der ver- ordening op de huffing van leges ter secre taire. Eveneens werd gewijzigd de verorde- ning regelende de eischen van benoembaar- heid en bezoldiiginig van de veldwachters, zoo danig, dat indien in een dergelijke betrekking een capitulant wordt benoemd, deze voor den tijd van een jaar op proef kan worden ge nomen, alvorens tot een benoeming in vasten dienst kan worden overgegaan. Aan den heer W. C. van Petegem, agent der arbeidshemiiddeling, werd met ingang van 1 Juii a.s. eervol ontslag verleend. Als tijdelijk agent der arbeidsbemiddeling, op arbeidscontract, voor den tijd van een half jaar, werd met algemeene stemmen benoemd J. A. A. Juirrij. Met algemeene stemmen werd besloten tot ovemame van gronden in de Tramstoaat. De heer Haak deelde mede, dat de burge meester en spreker samen een woning aan de Markt hadden aangekocht, teneinde te kun nen komen tot een vergrooting van het Marktplein, waardoor de muziektent een betere plaats zou kunnen vinden. Zij stelden voor, deze woning af te broken, en ter be- schikking van «de gemeente te stellen, voor een bedrag van f 50 's jaars, waaruit dan zullen worden bestroden de rente van het kapitaal, terwijl het meerdero zal dienen als afschrijving daarop, zoodat na verloop van tijd de gemeente eigenares van die ruinate wordt. Met algemeene stemmen werd aldus be sloten. De heer Den Hamer vroeg inlichtingen be- troffende de stopzetting der werverschaffing, waarop hem werd medegedeeld, dat deze tijde lijk is Stopgezet, daar het aantal werkloozen gering was, en degenen, die zonder werk komen, in de werkverschaffing zullen worden geplaatst. Wordt na verloop van tgd het aantal werkloozen daarvoor te groot, aan treedt automatisch-de steunregeling weer in werking. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse B. Voor a.s. Zondag zijn een tweetal wedstrij- den vastgesteld, n.l.: Terneu^pn 3iSchoondijke. Corn BoysHoofdplaat 2.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2