Kerknieuws. Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten AXEL. SCHOONDIJKE. Het zilveren jubelfeest der Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. DOOR EEN ZANDTREIN OVERREDEN EN GEDOOD. RELANGRIJK TEKORT ONTDEKT. VEOHTENDE HAVENARBEIDER8 TE TUNIS. ger streeft er naar om op de hoogte te blij ven van hetgeen er zich op het gebied van den vliegtuigbouw voltrekt. Verschillende details van het vliegtuigje hadden de bijzon- dere belangstelling van het deskundig publiek, voorai het driewielige landingsgestel, iets nieuws op het gebied van den vliegtuigbouw, trok hierbij de aandacht. De „iScheldemusch" werd door den heer Slot eerst gedemonstreerd voor den comman dant der luchtvaartafdeeling, luitenant-kolo- nel P. A. van Heijst en zijn staf. De wijze, waarop de heer Slot met het vliegtuig vloog, was werkelijk de moeite waard. De onmoge- lijkste manoeuvres werden met het toestel uitgevoerd, waarbij de goede bestuurbaar- heid duidelijk tot zijn recht kwam. Deze eigenschappen maken de ,,Schelde- musch" bijzonder geschikt voor sportvlieg- tuig. Ook de verschillende instructeurs van Soes- terberg, o.a. de commandant van de vlieg- school, eerste luitenant Van Gemeren, heb- ben eenige vluchten met de „Scheldemusch"' uitgevoerd. Na hun vlucht betuigden de militaire Vliegers hun groote tevredenheid over de vliegeigenschappen van het vlieg tuigje, waarbij voorai gewezen werd op het feit, dat het driewielig landingsgestel het lan- den buitengewoon vergemakkelijkt. Als een groot voordeel van de „Scheldemusch" werd voorts nog genoemd het ruime uitZicht, dat men heeft in de bestuurdersruimte. Naar wij voorts vememen, zal de „Schelde- musch" nog een week ter beschikking blij- ven van de militaire lucbtvaart, zoodat de militaire vliegers gelegenheid hefolben meer ervaring met het vliegtuig te verkrijgen. Nadat de vluchten te Soesterberg geein- digd zullen zijn, zal over het resultaat der gehouden vluchten een officieel rapport wor- den samengesteld. Een zilveren jubileum. De voorbijgangers die vanmorgen in de prille vnoeigte de Buitenweg in de buurt van de gasfabriek passeerden viel het aldra op, dat er heden iets bijzonders aan de hand was, vanwege de met kwistige hand aangebrachte versieringen, die voorai de woning van den heer K. Wiechmann, de idirecteur onzer ge- meentelijike gasfabriek, in het 'middelpunt plaatsten. Het was n.l. heden 25 janen geleden, dat de heer Wiechmann hder te Axel, als opvolger van de eerste gasdirecteur, de heer v. d. Berge, zijn intrede in deze 'gemeente deed, na door den gemeenteraad in deze toetrekking te zijn benoemd. Veel lief en leed zijn in al die tijd over het hoofd van dezen kloeken bedrijfsleider en zijn bedrijf gevaren en het doet goed, daar op een dag als deze even bij stil te staan. Als een self-made" man heeft deze in den dienst vergrijsde chef zich opgewerkt tot de eervolle positie die hij thans op de maat- schappelijke (ladder inneefnt. Van (geboorte Duitscher en afkomstig uit de oude vrije Duitsiohe Hanze-stad Bremen, heeft de heer Wiechmann, ook na zijn naturalisatie zijn goede en degelijke eigenschappen, die dit volk eigen zijn, behouden. Voor den oppervlak- ikigen bezoeker ietwat stug aandoend, blijkt hij bij nadere kennismaking een zeer gevoelig en medelevend mensch te zijn en dit heeft hem in al die jaren die hij thans deel uit maakt van onize burgerij igiebracht tot die breede plants welke hij thans, inzonderheid ook in de harten van zijn mede-buurtbeiwoners inneemt. Op zeer spontane wijze is daar heden uiting van gegeven. De overstelpende blijiken van medeleven en sympathie op dezen dag hem zoo ondubbel- zinnig en spontaan gebracht, zullen bij hem, en het gezin waarvan hij het middelpunt is, gevoelige snaren hebben aangeraakt en de herinneringen bebben wakker geroepen aan zijn loffelijke, oorspronkelijk hier te lande als ovenbouwer bij de firma Biirgemeister ite •Heerlen begomnen carribre. De „up.s" wisselden in 's heeren Wiech- mann's jarenlange loopbaan evenwel ook downs" af. Als voornaamste feit herinneren wij hierbij aan de nachtelijke bomaanslag in 1917 door een Engelsch vliegtuig op onze gas fabriek gepleegd, waar de gansehe, beden feestende buurt nog izulke angsitige herinne ringen aan heeft en waarbij, de gashouder toen werd getroffen. Dank zij zijn capaciteiben behoefde de gas- leverinig in Axel toen mauwelijks onderbroken te worden. Vender zij hier herinmerd aan de voor het bedrijf van zoo groot igewicht en belang, zijnde uitbreiding van het gasbuizemnet naar de bui- tenwijken en last not least die naar Ter Neuzen. Voorai het laatste dikwjjls ten onrechte be- kritiseerde feit heeft uiteindelijk voor het be drijf perspectieven geopend, die nog niet vol- doende kunnen en worden overziem, maar wij meenen niet te veel te zegigen en dit dan als insiders dat Ter Neuzen wel eens de kurk zou kunnen worden, waarop het bedrijf drijft. Op dezen heugelijken dag is dan de nestor onder onze gemeente-ambtenaren, door zijn opperste superieuren, maar ook en even har- telijk door zijn simpelste medeburgers gehul- digd. Als humaan chef mooht hij ook deelen in de erkentelijkheid van het personeel, maar wij meenen daar nog even in ons volgend nummer op terug te mogen komen. Hedenavond zal Concordia" den jubilaris in de feest elijk bevlagde buurt een serenade forengen. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over 66n heeft te Schoondijke een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een meisje, dat daar liep te spelen, door de bumper van den wagen gegre- pen werd. Het kind liep een ibovenbeenfrac- tuur op en moest per ziekenauto naar het ziekenhuis te Oostburg worden vervoerd. Omstreeks idien tijd kwam dokter N. A. Henrard uit Vlissingen, die opi weg was van Breskens naar Oostburg, over het dorp te Schoondijke gereden. Toen hij vlak bij hotel „De Zwaan" was gekomen, kwam plotseling het 12-jarige meisje E. M. Ritioo, dat aan het krijgertje spelen was, vanachter een kraampje geloopen, dat idaar was opgpsteld in verband met de a.s. kermis. Hoewel de dokter direct voile kracht remde, ikon niet voorkomen wor den, dat het meisje, dat plotseling den weg overstak, door de bumper iwerd gegrepen met het bovenvermelde gevolg. (VI. Crt.) NED. HERV. KERK. De heer W. J. Fournier Jr. hoopt Zondag 11 Juli a.s. in den middagdienst afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Sluiskil en 1 Augustus d.a.v. zijn intrede te dOen te Harkstede-Scharmer, na bevestigd te zijn door den consulent Ds. K. G. Kwint te Sloch- teren. Vrijdagavonid arriveerde de stoomboot „Stad Zierikzee" der R.T.M. te Vlissingen met de gasten van de directie der Stijfsel- en Glucose fabriek te Sas van Gent, ten getale van onge- veer 150 personen, behoudens enkele autori- teiten ibestaande uit clienten der fabriek. Zij werden in het Hotel Brittannia" ont- vanigen door de .directie, de heeren Lucien Callebaut, gedelegeerd ibestuurder, en Jean Callebaut, Itechnisch direoteur, benevens de leden van den Raad van Commissarissen, de heeren Guerin en Mr. M. P. L. Steenberghe. Onder ben die bij den maaltijd aanzaten, was als vertegenwoordiger van den Minister van Handel, Nijverheid en iScheepvaart, die verhinderd was tegenwoordig te zijn de heer Dr. H. M. Hiscfafield, direoteur van Handel en Nijverheid, voorts de regeeringscommissaris voor Handel en Nijverheid, de heer Dr. W. L. Groeneveld Meijer, de adviseur de heer Dr. Dauwes, de heer J. A. van Rompu, lid van Gedep. Staten als vertegenwoordiger van den Oommissaris der Koningin en tevens als voor- zitter der Kamer van Koophandiel en Fabrie- ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, -de heer Mr. de Kerf, burgemeester van Sas van Gent, en verder vertegenwoordigers der Maatschappij van Nijverheid en van Werkgeversvereeni- gingen. In een gelukwensch aan de directie der jubi- leerende fabriek deelde Dr. Hirschfeld namens dien Minister van Handiei, Nijverheid en Scheepvaart en dlen van Buitenlandsche Zaken mede, dat het H. M. die Koningin be- haagd had den heer L. Callebaut te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, en dat aan den beer A. Breynaert, chef-boekhou- der de aan die Orde verbonden eere-medaille in, goud was toegekend. Onder algemeene toejuichingen -hechtte hij deze eere-teekenen de begiftigden op de borst. Zaterdagmorgen vervoerde de ,,Stad Zierik zee" de gasten naar Ter Neuzen, van waar zij met autobussen naar Sas van Gent reden, voor het beziehtigen der fabriek. Zij werden daar allereerst door ide directie in een keurig als feestzaal ingerichte en rijk met bloemen versierde hal der fabriek ontvangen. Vervol- gens werden de gasten in groepen door het uitgebreide fabriekscomplex rondgeleid, waar- taij men getroffen werd niet alleen door de veelheid der producten die uit mais worden vervaardigd, maar ook door de hoogo|>gevoer- de nauwkeurig in elkaar sluitende organisatie. Na het fabrieksbezoek en een afscheid van de gastheeren, vingen de gasten per ,,Stad Zierikzee" den terugtocht aan naar Vlissin gen. Gediurende de reds werd een lunch aan- geboden en te Vlissingen wachtte een extra- trein om de gasten naar Roosendaal te bren- gen, waar zjj treinaansluitingen vonden om huiswaarts te keeren. Voorts schrijft onze Sassche correspondent: De zilveren Mijlpaal. Met veel enthousiasme is verleden Zaterdag het 25-jarig jubileum der Stijfsel- en Glucose fabriek gevderd geworden. Tot opiuistering daarvan was bet harmonie- gezielschap „De Bazuin" uit Dordrecht overge- komen in twee autobussen. Het uit 60 man bestaande muziekkorps, keurig in uniform gestoken gaf eerst een uit- voering in een geimproviseerde tent, die keu rig met groem en bloemen versierd was, terwijl op den achtergrond, zich over de geheele breedte een verhooging was aangebraoht, waarop directeuren, genoodigdien en degenen, die 25 jaar aan de fabriek verbonden waren, hadden plaats genomen. Staf en werklieden ongeveer 350 man waren hier van de huldiging getuige. Aan den voorkant was een tentoonstelling ingericht van al de producten die door de fabriek uit de grondstof mais getrokken wor den en zeker wel een duizendtal flesschen van allerlei fabriikaten, die met ibehulp van de uit de mais getrokken producten door fabrikaA- ten van zoetwaren daarmede samengesteld worden; een etalage, die op een tentoonstel ling van delicatessen geen slecht figuur zou maken. De schitterende electrische verlich- ting gaf bovendien aan deze dtalage een sprookjesachtigen aanblik. In den namiddag bracht het Dagelijksch Bestuur met den Secretaris een bezoek aan de fabriek, waarbij de Burgemeester de jubilee- renden heeft gecomplimenteerd en nog mede- deeling deed, dat het H. M. de Koningin be- haagd heeft, behalve de reeds gisteren bekend gemaakte onderscheidingen aan den heer F. Renique, hoofdibaas de zilveren medaille der Oranje Nassau-orde toe te kennen. Bovendien werden vijf werklieden begiftigd met de Eere-medaille van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, met als aanden- ken aan dit zilveren jubileum een gouden ring geschonken door de Directie. De geestdriftige stemming onder de verza- melde menigte werd nog grooter bij de mede- deeling, dat alle werklieden als gratificatie in't genot werdien gesteld van een geldbedrag van f 2 voor elik jaar dienst met een minimum van 5, bij de fabriek doorgebracht. Omstreeks 4 uur werd door het muziek- gezelschap ,,De Veneenigde Vrienden" een huldebetooging aan de feestvierende directie gebracht en haar door den voorzitter een fraaie bloemenmand aangeboden. Het gezelschap werd in de feesttent ont- haald en bracht daar eenige muzieknummers ten geboore. Tegen half acht trok ,,De Bazuin" onder opgewekte marschmuziek door de Sassche ^traten en beklom om 8 uur de muziiektent in het park om daar een concert te geven. En welk concert! Nimmer heeft een publiek zoo talrijk met zooveel aandacht in de ddepste stilte de uitgevoerde programma-nummers gevolgd. Wat bizonder trof was, dat alle onderdeelen bij de viering van dit feest tot in details keurig georganiseerd bleken. Men kon er als't ware de efficiency proeven, die bij een industrieele inrichting, waar orde en regelmaat als alpha en omega van het regelmatig verloop van het bedrijf als de hoogste wet beschouwd wordt. Aan het slot werd ,,De Bazuin" vereerd met een zilveren Hauwerkrans, die als een waardig zegeteeken aan het vaandel igehecht werd. Om 11 uur vertrok het gezelschap over Ant- werpen naar Dordt, doch de feestvreugde nam daarmede nog lang geen einde, voorai niet, omdat door een toevalligen samenloop van cmstandigheden deze Zaterdagavond de inzet was van de Statiekermis, die als voorloopster van een reeks volgende wijkkermlssen en andere feestelijkbeden moet beschouwd wor den. „Apr&s la pause vient la danse" na goed gegeten en gedronken te hebben, breekt de vroolijikheid uit is een spreekwoord, dat ook na dezen feestelvjken dag weer in toepas- sing gebracht werd. De danstent werd opgezocht en nog lang nadat het middemachtelijk uur reeds gesta gen had, konden de mannen van het piere- ment, de lijsco en de frites hun aandeel binnen- halen van den buit. De exploitanten van het fietsencaroussel- letje stond doodsangsten -uit, dat zijn slechts op kindergewicht berakend spulletje, in den losgebroken sprint van uitgelatenheid zou ten onder gaan. En wie zou bem dan de schade vergoeden. Zoo'n kleine ondememer is immers niet tegen bedrijfsongevallen verzekert! DE MOORD OP DEN KJIUDEMER TE LEEK. Onder groote belangstielling is Donderdag voor de rechtbank te Groningen behandeld de zaak van den moord te Leek, gepleegd op den heer C. Reijntjes, die in den nacht van Woens- dag 1 December 1936 na een overval in zijn woning werd gebondem en gedood. Aan de drie hoofdverdacbten is ten laste gelegd, idat zij in den bewusten naoht door middel van een valsohen sleutel den stal van het perceel, dat de heer Reijntjes bewoonde, 4zijn binnengedrongen. Daarna hebben zij, de sluiting v^rbroken van de deur tot de keuken, waar Reijntjes isliep. Uit een secretaire en uit den winkel hebben zij het geld wegge- nomen, in totaal een bedrag van ongeveer f 1000. Verder is him ten iaste gelegd, dat zij Reijn tjes in bed hebben overvallen en gebonden en zjjn hoofd en lichaam met beddegoed hebben overdekt, waardoor het slachtoffer is over- leden. De volgende verdachten stonden terecht: De veertigjarige Willem de Boer, de dertig- jarige Comelis Trouw, beiden te Groningen en de dertigjarige Wietse van Duinen uit Hoogkerk. Dit zijn de drie hoofddaders, aan wie diefstai met geweldpleging, den dood ten gevolge hebbende, ten laste is gelegd. De 27- jarige Fokke van Oosterling te Hoogkerk en de 35-jarige cafehouder W. T. Poll te Gronin gen hadden zich wegens uitlofcking van het misdrijf en heling te verantwoorden. De 39- jarige cafehouder F. Vroege te Groningen en de vijftigjarige F. v. d. Berg te Groningen zijn van heling en medeplichtigheid beschuldigd. In deze zaak zijn vijftien getuigen gedag- vaard. Na het uitvoerige verhoor van de verdachte en de getuigen nam de officier van iustitie het woord voor het uitspreken van zijn requi- sitoir. Tegen Trouw, De Boer en Van Duinen eischte ,spr. respectievelijk dertien, tien en acht jaar gevangenisstraf. Van Costing hoorde zes jaar en Poll anderhalf jaar tegen zich eischen. Tegen Vroege eischte de offi cier twee jaar en tegen Van den Berg een jaar gevangenisstraf. Bovendien stond Van Oosting nog terecht wegens het uitlokken van diefstai bij Reijntjes, waarvoor de eisch een jaar luidde. De uitspraak in alle zaken werd bepaald op Donderdag 24 Juni. Failliet verklaard: M. van Boven, koopman en schipper te Ter Neuzen. Rechter-Commissaris J. A. F. Bloe- mer; Curator Mr. Tichelman, advocaat en prooureur te Ter Neuzen. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Promotiecotopetitie 2e klasse. !Het seizoen is thans ook voor de clubs die aan deze competitie hebben deelgenomen, af- geloopen en waren zoowel Willem II als MJW de overwinnaars van die laatste ontmoetingen. Wi'llem II sloeg Middelburg met 42 en MW hield Miranda er met dezelfde cijfers onder. In beide wedstrijden was het goed te bemer- ken, dat de spanning er uit was en ook de be langstelling van het publiek was dienovereen- komstig. Natuurlijk heerschte er op het veld van Willem H een opgewekte stemming en na afloop is door het bestuur van Willem H een receptie gehouden om de gelukwenschen in ontvangst te nemen, waarvan een zeer druk gebruik is gemaakt. iDe eindstand1 is aldus: Wiillem H 6 5 .1 11 18—7 MIW 6 3 1 2 7 18—14 Miranda 6 2 4 4 15—16 Middelburg 6 1 5 2 10—24 DE OLYMPISCHE DAG TE AMSTERDAM. Dank zij de bemoeiingen van de AVRjO is het toch nog gelukt om het ooggetuigeverslag van den heer Hollander gedurende het ge heele verloop van den belangrijken wedstrijd West EuropaCentraal Europa uit te zenden, hetgeen door de tallooze sportliefhebbers wel op hoogen prijls is gesteld geworden. Over den wedstrijd zelVe kunnen wij dus kort zijn, want de heer Hollander heeft voor de reportage ge- zorgd, zooals niemand hem kan verbeteren. De Centralen hebben den wedstrijd gewonnen met 3'I, doch het fcomt ons toch voor, dat de krachtsverhouding vrijwel gelijk was. De Westelijke ploeg heeft m€er momenten gehad dat zij in den laarival was, dan de Centralen, maar het liep de Centralen meer mee, al mag niet ontkend worden, dat de Italiaansche doel- verdediger op eminente wijze zijn doel heeft verdedigd. De geheele wedstrijd was een suc- ces, want er waren 22 virtuozen aan het werk, die hebben doen genieten van hun superieur spel. Geen wonder dan ook, dat er reeds stemmen op gaan om ieder jaar zoo'n ontmoeting te organiseeren, die dan natuurlijk om. beurten in de verschillende landen zou worden gehouden. Zaterdagoohtend is de 32-jarige P. van Kooten uit Woerden, die werkzaamheden ver- ridhtte aan den rijksiweg no. 12 bij Lange Ruige Weide, door een zandtrein gegrepen en op slag gedood. Het lijfc is naar Woerden overgebrachit. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. Ml SUA MILLING VAN EEN BRUG- WACHTER. Donderdagavond voer door ide provmciale Scharsterbrug bij Joure een groot setup, dat dOor een sleepboot werd getrokken. Toen een van de brugwachters dit schip wilde onder- zoeken op den meetbrief en dezen al in han- den had, werd hij door den schipper, die op den wal was gespmngen, onverhoeds aange- vallen en met een stuk hout emstig mishan- deld en aan het hoofd gewond. Onmiddellijk sneldte de andere brugwachter toe om zijn collega te ontzetten. Inmiddels sprong ide schipper weer aan boord, waarop de sleepboot optrok en het schip doorvoer niettegenstaande het bevel om te meeren. Nadat de controleur van den pro- vincialen waterstaat, de heer L. B. J. Brink, met dit feit in kennis was gebracht, stelde deze zich in verbinding met iden majoor van de rijksveldiwacht, den heer Jongbloed te Imsum, die met de veldwachters Vollema en Kuipers des naohts per politieboot er op uittrok am den schipper aan te iioudeu. Deze werd in de Wetering in de buurt van Imsum aangetrof- fen, waar hij met zijn schip lag. Hij werd ge- arresteerd en naar Scharsterbrug overge- bracht ter confrontatie met den brugwachter. Tegen schipper en sleepfoootkapitein is pro- cesverbaal opgemaakt. Voorts wordt nog ge- meld, dat de vergunning tot varen in de pro- vincie Friesland aan den schipper is ontnomen, zoodat hij langs denzelfden weg de provincie moet verlaten. Het schip was op reis naar Groningen. JEUGDIGE WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagmiddag is in de Piusstraat te Tilburg het tienjarige knaapje J. van der B. uit Goirle, dat daar op zijn fiets reed, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtauto, die den jongen achterop reed, moest uitwijken voor een tegenligger. Het ventje werd, doordat de wagen hem dicht naderde, zenuwachtig en kwam te val- len. Ben der wielen verbrijzelde hem het hoofd. Zijn zusje, dat op den bagagedrager zat, viel naar de andere zijde en bleef inge- deerd. WRAAK OP EEN WETHOUDER. Reeds spoeidig, nadat Zondagavond 1.1. brand was uitgebroken in de schuren en stallen van den landbouwer van Santvoort, wethouder der gemeente Nuland, mompelde men in het dorp, dat hier wel eens een wraakneming in het spel zou ikunnen zijn. Er heerschte nl. in de gemeente groote ontstemming over het feit, dat met ingang van 14 Juni het aantal arbei- ders in de werkversohaffing op slechts 8 zou worden teruggebracht en men weet dezen maatregel ten onrechte voornamelijk aan bur gemeester en wethouders, schrijft de Tijd. Toen dan ook Zondagavond de boerderij van wethouders Van Santvoort plotseling in lich- ter laaie stond, dacht men onmiddellijk aan kwaadwilligheid. In de laatste raadsverga- dering heeft de wethouder deze vermoedens tot uitdrukking gebracht en omdat hij niet langer de nadeelige gevolgen verbonden aan zijn ambt, wilde ondervinden, vroeg hij ont- slag. De voorzitter betreur.de den gang van zaken ten zeerste en ibeloofde den scheidenden wethouders alles in het werk te stellen om de oorzaaik van den brand op te helderen en de daders op te sporen. AMSTERDAM RA ART ZIJN PIEREMENT KWIJT. Het orgel dat zoo eoht thuds hoorde in het Amsterdamsche stadsbeeld. Het igaat verdwrj- nen. De gemeentelijke verordeningen hebben het anmogelijk gemaakt. De orgeldraaiers kunnen de huur van hun pierament niet meer opbrengen. Zij gaan nu naar den steun. Vrij- dag hebben ze een soort protest optocht ge houden. In de Vinkenbuurt. Zij zullen nu niet meer het orgel volgen, de jongens met de ruite petten en den wijden broek op den schoen en de meiden met het witte jak en den baaien rok. Bestonden ze eigenlijk nog wel zoo gaaf en prachtig, de jongens steeds tot knokken, de meiden steeds tot teedere genegenheid bereid Of waren ook zij ver-confectioneerd? We zul len ze nu niet meer zien „draaien" op het asphalt als het pierement in de steeg de siee- pendste dansmuziek speelt. Een brok van het Amsterdamsche muziek- leven is verdwenen. (N. R. Crt.) TWEE ARBEIDERS GEDOOD. Zaterdagochtend zijn 'bij het instorten van een huis te Nieuwstadt (bij Sittard) twee arbeiders om het leven gekomen. Om negen uur waren vier arbeiders bezig met de rioleeringswerken en wegverharding aan de Millenerstraat te Nieuwstadt, welk werk wordt uitgevoerd door de Novomac te Heerlen. Zij, waren v66r het huis van de familie Ubachs bezig met het graven van een sleuf. Deze sleuf was pas een meter diep, toen plotseling de voorgevel van de woning geheel instortte. Twee van de vier mannen konden zich nog tijdig in veiligheid stellen, doch ide overigen, de 34jarige L. Stefens en de 48- jarige K. Stefens, beiden uit Nieuwstadt, wer den onder het puin bedolven. Het dak van het huis bleef hangen aan twee balken. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld, de getroffen arbeiders te bevrij-den. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Na een half uur had men de slachtoffers uitigegraven. Een dokter ,kon slechts den dood bij beiden constateeren. Het feit, dat het dak van het huis aan twee balken is blijven hangen, is het behoud ge- weest van drie kinderen van de faun. Ubachs, die nog in bed lagen. Het stoffelijk overschot van die beide slacht offers is naar hun woningen gebracht. Sedert geruimen tijd liepen te Leiden ge- ruchten, dat het geldeiijk beheer van de stich- ting Erven C. iSprongh, ook wel genaamd Sitichting ,,Heerlijikheid Hoogmade", niet ge heel in orde was. Deize stichting is omstreeks 1600 in het leven geroepen door een vermogenden, Leid- schen patricier C. iSprongh, die destijds in zijn testament heeft bepaald, dat zijn vermogen gieheel zou worden aangewend voor het stich- ten van een hofje voor oude vrouwen. De regenten zouden1 worden benoemd uit leden van bepaald aangewezen families en steeds moesten er twee regenten zijn. Dit laatste is niet altijd het geval geweest. Eerst sedert kort, na een voor de Haagsche rechtbank ge- voerde procedure, is 't aantal regenten weer gebracht op twee. De inkomsten der stichting bestaan voor namelijk uit de opbrengst van de huren van boerderijen, gelegen te Hoogmade. Behalve de regenten isl er ook een rentmeester. De tegenwoordige funCtionnaris is als zoodanig reeds ongeveer 18 jaar werkzaam. Naar de Msb. vemeemt, heeft de Haagsche justitie in de loopende geruchten aanleiding gevonden een onderzoek naar de gestes bij deze stichting in te stellen. Daarbij zou ge- bleken zijn, dat in den loop der laatste jaren een belangrijk bedrag men spreekt van meer dan een ton verdwenen is. De gerechtelijke instructie in deze zaak is gesloten en de zaak is naar den rechter-com- missaris verwezen. Van andere zijde wordt dit bericht tegen- gesproken. DOODELIJK ONGEVAL. Bij het schutten in de sluis te Vierhuizen in Friesland kreeg de 12-jarige Sjoerd Meerding Zaterdag toen hij stond te kijiken een klap van de lder van het iklinket tegen het hoofd. Hoe wel de toestand van den jongen zich aanvan- kelijk goed liet aanzien, is de knaap Zondag- morgen aan de gevolgen van de klap over- leden. IN WATERPUT VERDRONKEN. Zondagmorgen is mej. P. C. van Cuijkvan de Ven, moeder van 2 kinderen, wonende op den Bestischenweg te Oorschot, in een achter het woonhuis staanden regen.put gevallen en met het hoofd op den bodem terecht gekomen. In den put stond pl.m. 70 c.M. regenwater. Toen men de vrouw vond, was zij reeds verdronken, AUTODIEFSTAL. De marechaussee te Wezep (Gld.) heeft den 22-jarigen A. B. te Kampen aangehcuden, die te Wezep in een gestolen auto reed en op vor- dering van de marechaussee gaen papieren kon toonen. De wagen was Donderdag gestolen van een inwoner van Harderwijk, .die een bruiloft te Kampen foijwoonde en zijn auto die hij in zijn woonplaats had gehuurd, voor een huis aan de Wiihelminalaan had laten staan. Hij had daarbij de onvoorzichtigheid begaan het con- tactsleutelje er in te laten steken, waardoor het B. wel zeer gemakkelijk werd gemaakt. Toch zou onbekendheid met het feit, dat de papieren in een der tasschen van de auto waren geborgen, den dief noodlottig worden, want hij wist ze niet te toonen, reden waar- om de marechaussee hem vasthied. Intusschen was het bericht van den diefstai ingekomen. De ornan is met den wagen, die in beslag ge nomen is, weer naar Kampen gebracht. Bij fouilleering werd er bovendien een dolk op hem bevonden, zoodat hij zich ook nog te ver antwoorden1 zal hebben wegens het dragen van een verboden wapen. GEVAARLMKE VONDST IN DE DUINEN. Arbeiders, die zand afgraven in de ge- meente-duinen aan den flatweg te Wijk aan Zee, hebben een zestig bussen gevonden, welke op het oog veel weg hadden van gewone con- servenblikken. Het feit echter, dat aan ellke bus vijf pijpjes waren verbonden, stemde de arbeiders tot nadenken en het betrachten van de uiterste voorzichtigheid. Van de vomdst werd dan ook kennis gegeven aan de politde. Een deskundige van de Artillerie-inrichting aan de Hembrug constateerde, dat de bussen slagkwik bevatten. Zij bleken slaghoedjes te bevatten. voor mijnen en torpedo's. Donderdagmiddag zijn alle bussen in de duinen tot ontploffing gebracht. Daarbij bleek op overduidelijke wijze met welk een gevaar- lijke spriegstof men hier te maken had. Stuk- ken hout gingen huizen hoog de lucht in. Hoe de 'bussen in de duinen zijn gekomen, weet men niet. Het vermioeden bestaat, dat jutters deze op het strand gevonden en in de duinen. verborgen hebben. KIND IN BRAND GERAAKT. Het negen-jarig dochtertje van Fr. v. d. Heuvel te Volikel (N.-B.) was bezig met stroo in de kachel te stoken, toen plotseling haar kleertjes vlam vatten. Het kind liep huilend naar buiten om zijn moeder te roepen, doch hier werden de vlammen door den wind aan- gewakkerd en het kind liep hierdoor emstige brandwonden op. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dokter Koning, die spoedig aanwezig was, achtte de verwondingen ige- vaarlijk, zood'at het kind spoedig voorzien is van de Sacramenten der Stervenden. De toe- stand van het meisje is zorgwekkend. VIJF HONDERD GEZINNEN DOOR BRAND DAKLOOS. Nabiji Baranowskze in Oost-Polen heeft een groote brand gewoed, tengevolge waarvan 500 gezinnen dakioos zijn geworden. Tengevolge van gevechten te Tunis tusschen havenarbeiders uit Tunis en uit Algiers moes ten politie en militairen tussohenbeide komen. Zij werden dOor de stakers aangevallen. 27 agenten en soldaten werden door steenen of met messen gewond. Ook een twaalftal sta kers werd gewond. Men verwaoht, dat het conflict van beperkten omvang zal blijken, daar het alleen maar voortvloeit uit de rivali- tei't tusschen de havenarbeiders -uit Tunis en die uit Algiers. EEN PASSAGIERSVLIEGTUIG DOOR BUKSEM GETROFFEN. Een hachelijke luchtreis heeft een der piloten van den dienst over het Kanaal volbracht. Tijdens den overtocht werd zijn toestel door den bliksem getroffen en beschadigd. De piloot slaagde er echter in, zijn machine recht te houden en behouden Croydon te bereiken. De zeven passagiers bleven ongedeerd. In de diergaarde te Liverpool is een oppas- ser bij het schoonmaken van de kooi van een luipaard door het dier aangevallen en gedood. Zooals gewoonlijk trachtte de man het dier in het nachthok te drijven met behulp van zijn bezem. Het dier ging ditmaal onwillig achteruit, nam eensklaps een sprong en vloog zijn oppasser aan, wien het drie jaar gewend was, naar de keel. Ofschoon dadelijk hulp aanwezig was en het dier binnen de mi- nuut van zijn slachtoffer verdreven was, had het in dien tijd de keel van den oppasser door- gebeten. De man moet vrijwel op slag dood ge- weest zijn. DE MASSAVERGIFTIGINIG IN DE AFDEELING N OORD'KOELONPROGO. Het aantal dooden ten gevolge van de ver- giftiging in de afdeeling Koelonprogo, nabij Jogjakarta, waarover Vrijdag bericht, is thans gestegen tot 28, terwijl twee nieuwe ziekte- gevallen zijn gemeld. De verrichte sectie heeft geen resultaten opgeleverd, teoodat deelen van de lijken naar Bandoeng zijn gezonden voor nader onder zoek. Zoolang de oorzaak onbekend is, kunnen geen bijzondere maatregelen worden genomen. Het parket van Semarang neemt aan het on derzoek deel. Dr. Gronggryp heeft in een communique medegedeeld, dat de oorzaak nog niet 'bekend is. Het meest wordt aan voedselVergiftiging gedacht, doch, hoewel misdaad niet als voor de hand liggend wordt beschouwd, is zeker- heidshalve ook de justitie gewaarschuwd. Voedselresten enz. zijn naar het Bandoengsche chemische laboratorium opgezonden. Een besmettelijke ziekte moet uitgesloten geacht worden, aangezien er geen koorts bij is opgetreden. PRINSES ARMGARD TE SOESTDIJK. iBAAiRN. Op het paleis te Soestdijk logeert thans Prinses Armgard, de moeder van Prins Bemhard. Zij arriveerde gistermiddag per auto en werd ontvangen door Prinses Juliana. Prins Bemhard was op dat oogenblik niet thuis. Men deelde mede, dat Prinses Armgard tot na den verjaardag van Prins Bemhard te Soestdijk zal blijven logeeren. GIFT VOOR REDDINGSBOOT. AMSTERDAM. Naar wij vememen is aan den penningmeester der Noord- en Zuid- Hollanidsche Redding Maatschappij, door een ombekenden schenker een bedrag van 15.000 gezonden voor de aanschaffing van een motor- strandreddingboot. Onmiddellijk heeft het bestuur der N.-Z. H. Redding Mij aan de Gebr. Taat te Katwij'k aan Zee opdracht ge geven voor den bouw van een motor-strand- reddingboot bestemd voor de Noordkust van Terschelling.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3