ii> De burgeroorlog in Spanje Een onzuivere huid. Witte Purol TER NEUZEN, 21 JUNI 1937. gemeester, Delannoy, gewezen kath. Kamerlid, die een Waal is, heeft feet foeter gevonden ont slag te nemen dan foedoeldie iwet te respec- teeran. Daar ide meeste gemeenteraadsledien Walen zijn, zulien deze zich waarscbijnlijk met Delannioy verbinden en ontslag nemen om ndeuwe verkiezingen uit te lokken. zuivert de huid van alle onzuiverheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlekjes en uit slag. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) SOHEUREN IN DE ST. PIETER. Drie igroote marmeren blokken zijn van drie groote kolommen van de St. Pieter te Rome losgeraakt en aan den ingang dicht bij bet koor, waar bet ikapittel ibijeen komt, neerge- valien. Het is nog een gelukkige omstandigheid, dat deize blolkken die een gewicht van enkele tonnen vertegenwoordigen, losgeraakt zijn, toen de groote basiliek voor de geloovigen ge- sloten was. Het bestuur van de „kerkfabriek van St. Pieter", heeft daarop een onderzoek laten insbellen naar de andere 150 kolommen van de kerk. Hierbij kwam tot veler ontsteltenis aan het licht, dat 30 aindere kolommen scheuren vertoonen. Het gevaar voor nieuwe insbor- tingen traobt men thans te keeren door de kolommen met rjzeren stutten te steunen. De reparatiekosten worden op niet minder dan op circa 9.000.000 gulden geschat. Onmid dellijk gevaar voor een nieuwe instorting schijnt niet te ibestaan. Het schijnt, dat de plotselinge afkoeling van de temperatuur, ma de groote bitte van de iaatste dagen, op de scbeuren van invloed is geweest. OUD-PRESIDENT DOUMERGUE OVERLEDEN. Zooals in ons vorig nummer reeds is ge- meld, is Vrijdag te Parijs overleden Gaston Doumerge, oud-president van de Franscbe republiek. Gaston Doumergue is op 1 Augustus 1863 te Aignes-Vives geboren en heeft dus den ouderdom van 73 jaar bereikt. Zijn voor-oplei- ding genoot bij op bet lyceum te Nunes, waar na bij rechten studeerde en advocaat werd. Hij bracbt eenigen tijd in Cocbin-Cbina en Algiers door en werd in 1893 tot afgevaar- digde voor Nimes gekozen. Van 1902 tot 1905 beheerde bij de portefeuille van kolonien in de regeering-Combes. In de door Sarrien en Clemenceau gevormde kabinetten was hij minister van handel. Toen Clemenceau zijn ministerie hervormde, kreeg bij de portefeuille van onderwijs, die hij behield onder Briand (1909/10). In 1910 werd Doumerge senator voor bet departement Gard; hij was toen een energiek voorstander van het wetsontwerp tot invoering van driejarigen militairen dienstplicht. Na den val van het kabinet-Bartbou, in 1913, vormde Doumergue zelf een regeering, waarin bij zicb met de portefeuille van bui- tenlandsche zaken belastte. Na de verkie- zingen van Mei 1914 moest hp aftreden, doordat de meerderheid der Kamer tegen den driejarigen dienstplicht was. Bij het uitbre- ken van den wereldoorlog werd bij minister van kolonien in het ministerie van nationale verdediging van Viviani. In 1917 trad hij af om ibenoemd te worden in een commissie van onderzoek naar de omst^ndigheden in Rus- land. Na zijn terugkeer nam hij weer zitting in den Senaat, van welk college hij in 1923 president werd. Doumergue steunde de poli tick van Poincare ten aanzien van Duitsch- land en de bezetting van het Rubrgebied. Op 13 Juni 1924 werd hij tot president der Fran- sche republiek gekozen: bij behaalde 515 stemmen tegen Painleve 300. Als neutrale candidaat had bij de overwinning behaald. Na zijn ambtsperiode van zeven jaar trok hij zich in 1931 dus, in het partiouliere leven terug. Na de gebeurtenissen van 6 Februari 1934 verscheen hij echter op aandringen der partij- leiders opnieuw op het politieke tooneel: hij vormde toen een kabinet, waarin bij zelf minister zonder portefeuille was. Op 9 Novem-, ber van hetzelfde jaar trok Doumergue zich voor goed terug. DE FRANSCHE LUCHTMACHT. Bij de opening van een nieuw vliegveld te Bordeaux heeft Vrijdagmiddag de minister van luchtvaart, Pierre Cot, een rede gehouden waarin hij wees op hetgeen in het afgeloopen jaar op luchtvaartgebied is volbracbt. Hij bracht op de eerste plaats hulde aan zijn voorgangers, doch verklaarde verder, dat in Juni 1936 de luchtvloot nog werkte aan het plan dat in 1933 was opgesteld voor het bou- wen van 1023 Vliegtuigen in -eerste linie. On- geveer zestig procent van dit plan was ge- reed. De industrie leed onder de stakingen en het bezetten van de fabrieken, terwijl zij nog slechts beschikte over een crediet van 75 mil- lioen voor nieuwe opdrachten. Bovendien was de administratieve organisatie van de lucht vloot zoodanig, dat de mobilisatie van de re serve niet was geregeld, dat het programma voor nieuwe vliegtuigtypen niet was iritge- werkt en dat geen reglementen bestonden voor manoeuvres, waarop reeds lang werd ge- wacht. Derhalve moest de methode gewijzigd wor den. ,/Wlij zijn aan het werk gegaan" zoo zeide minister Cot verder, „en ziehier wat vol bracbt is: Ten eerste, het in dienst zijnde materieel is vermeerderd met 110 procent. Aan het einde van 1937 zal het modeme materieel vermeer derd zijn met 180 procent, terwijl de reserve- luchtvloot met 80 procent zal zijn vergroot. De bombardementsmogelijkheid is met 400 procent gestegen. Een militaire luchtmacht heeft in een jaar tijds lets dergelijks volbracht. De Fransche luchtvloot is een der sterkste ter wereld, zij neemt de tweede plaats in, onmiddellijk na de soVjet-Unie. DE SLACHTOFFERS VAN DE DEUTSCHLAND BEGRAVEN. Vrijdag zijn te Wilhelmshafen de 31 leden van de Deutschland, die gedood zijn bij den aanval door Spaansche regeeringsvliegtuigen, ter aarde besteld. De begrafenis vond plaats in tegenwoordigheid van Hitler en gen. Von Blomiberg. Admiraal Raeder, opperbevelhebber van het Duitsche leger, hield een rede, die over allq Duitsche zenders werd uitgezonden en waarin hij nog eens een uiteenzetting gaf van de gebeurtenissen. Na een beschrijving te habben gegeven hoe het kwam, dat de Deutschland bij Ibiza* lag, gaf admiraal Raeder toe en dit is voor het eerst dat, voordat de eerste bom was ge- worpen, order was gegeven om het afweer- geschut in werking te stellen. Hij bracht de waarschuwing, gegeven door den Duitschen admiraal in de Spaansche wateren aan de mi litaire autoriteiten te Valencia in herinne- ring, dat het vuur zou worden geopend op ieder „rood" vliegtuig, dat op verdachte wijze zou naderen. De uitkijk, aldus admiraal Rae der, had de vliegtuigen in het zicht gekregen en er rapport over uitgebracht. Aangezien ze uit de richfting van de zon kwamen, was het niet mogelijk te constateeren, of het regee ringsvliegtuigen of rachtsche vliegtuigen wa- ren. Toen de officier, die op dat oogenblik het commando had, dit bericht ontving, gaf hij de order het vuur te openen. Dadelijk daarna vie- len bommen neer, een op de onbeschermde kwartieren van de bemanning op het voor- schip en een op het kanonscherm van een zes duims-kanon op het bovendek. Twee bommen vielen naast het schip. Het was niet mogelijk om na dit ibombardement op de vliegtuigen te vuren, want de rook van de branden, die op het dek ontstonden, hadden de vliegtuigen aan het gezicht onttrokken. DE FRANSCHE REGEERING AFGETREDEN. De Fransche regeerinig-Blum, die van de Kamer de gevraagde financieele volmachten wet verkreeg, doch gisteren voor de tweede maal bij dem Senaat daarmede in de minder- heid bleef, heeft daarin aanleiding gevonden aan .den President der Republiek zijn ontslag aan te bieden. Dat besluit is hedennacht aan dezen ambtsdrager meegedeeld, die daarna nog een onderhoud had met den voorzitter van den Senaat en <dden van de Kamer. DE „ZUIVERINGSACTIE" IN RUSLAND. Havas bericht uit Mexico: Trotzki heeft aan het centraal uitvoerend comitC van de sovjet-Unie het volgende telegram gericht: ,,De politiek van Stalin voert naar een al- geheelen ondergang, zoowel in het binnen- land als het buitenland. Het eenig heil is te vinden in een radicale henvorming tot een sovjet-democratie, te beginnen bij een open- bare herziening Van de Iaatste processen. Op dezen weg bied ik u mijn volledige medewer- king aan". Naar de bladen der Wolga-Duitsche repu bliek melden, heeft de partijsecretaris Fre- scher tijdens een van 9 tot 11 dezer gehouden districtscongres van de partij enkele mede- deelingen gedaan over de ,,zuiveingsactie" in het gebied der Wolga-Duitschers, aldus be richt het Duitsche nieuwsbureau uit Moskou. Zeven en twintig personen werden als ,,staatsvijanden" gekenmerkt, w.o. eenige volkscommissarissen. Zij bevinden zich alien in hechtenis. Op een in het verre Oosten der sovjet-Unie gehouden partijconferentie verklaarde de partijsecretaris Wareikis, dat 33 met name genoemde personen, die voor een deel hooge functies in de industrie en bij het verkeers- bestuurs- en partijwezen bekleedden, als ,,staatsvijanden" beschouwd moeten worden. Zooals men weet zijn kortgeleden in het verre Oosten reeds 95 doodvonnissen voltrokken. Naar de Poolsche bladen berichten, zijn in Minsk de Iaatste dagen weder tal van mili taire functionarissen gearresteerd. DE STAKINGEN IN DE VER. STATEN. Sheriff Michael Boyles te Johnstown, tele- grafeerde, volgens de U. P., gouverneur Earle, hem verzoekend om den staat van beleg af te kondigen, daar hij vreest, dat de C. I. O. plan heeft vierduizend mijnwerkers ter versterking te laten aanrukken om den ring van stakersposten rondom de Bethlehem Steel-fabrieken te versterken en bijgevolg vrees voor anarchistische toestanden bestaat. Earle heeft na ontvangst van dit telegram aan Eugen Grace, president der Bethlehem Steel, er op aangedrongen, dat de fabrieken gesloten worden, er op wijzend, dat anders de staat van beleg zou worden afgekondigd. Johnstown's burgemeester, Shields, protes- teerde bij Roosevelt tegen het verzoek van Earle, en drong er op aan, ,,een einde te maken aan de heerschende terreur", verkla- rend, dat de C. I. O. een roode Rusgische or ganisatie is. welke aan prestige wint met be- hulp van Roosevelts naam. Te Canto (Ohio) werd een zestal staking- brekers door de vakvereeniging van Lewis vastgehouden. De politie dwong, deze vrij te laten. Bij de gevangenneming dezer staking- brekers kwam het tusschen werkwilligen en stakers tot een vechtpartij, waarbij verschei- dene personen werden gewond. eerste brigade Welke iden Nervion waren over- getrokken zuiverden het terrein volkomen. De tegenstand der Baskein was hierbij zwak en de rechtschen wisten hun opmarsch volgens het opgestelde plan te voltooien. Zij bevonden zich daarna geheel rondom de stad en op sorn- mige plekken nog slechts enkele honderd meter van de eerste huizen verwijderd. In het Noord-Oosten (beheerschten zij met hun mi- trailleurs den weg naar Santander. Evenals op de vorige dagen hadden zij een groote hoe- veelheid materiaal buit gemaakt. Bilbao. Bilbao, de hoofstad van Biscaye, is een van de voomaamste havensteden van Spanje en tevenis de grootste stad in het Baskenland. Met haar 148.400 inwoners ligt zij schilder- aohtig inges'loten door beboschte heuvels, aan weerszijden van de rivier de Nervion. Aan d-en rechteroever de oude stad winkelstad en zakenoentrum met hare bekende, uit de 14de ieeuw dateerende Siete Oalles (zeven straten), een staaltje van middeleeuwsohe bouwkunst. De mauwe, schilderadhtige straten met de hooge huizen, zijn gebouwd tot aan den voet van de bergan; vijf bruggen verbin den het oude stadsgedeelte met het nieuwe gedeeilte, dateerenid uit het einde van de 19e eeuw. In dien tijd heeft de toevolking van Bil bao zich n.l. tot ongeveer het vijfvoudige uit- gebreid. Dit in verbanid met de ontwikkeling van mijnbouw en metaalindustrie. Belangrijk zijn vooral de ijzerertslagen aan den linker- oever van de Nervion. Bilbao is pl.m. 1300 gesticht door Don Diego Lopez ide Haro. Hij verband aan Bilbao zoo- veel privileges, dat dit atadje al spoedig het havenstadje Portugalete in ibelangrijkheid overtrof. Bilbao is thans In het bezit van een Han- delshoogeschool. Bekend is het verder door zijn Jezuietencollege en blinden- en doofstom- men-iinstituut. Een nieuw incident. Door de Duitsche regeering is een nieuw in cident ter kennis der 4 controleerende mo- gendheden gebracht. Zij heeft n.l. de klacht in- gediend, dat duikbooten der Spaansche regee ring tweemaal een torpedo-aanval zouden heb- ben uitgevoerd op den Duitschen kruiser Leip zig, die daarbij niet getroffen werd. Die aan- vallen en den weg dien de torpedo's namen werd geconstateerd met een luister-apparaat. De regeering beschouwd dit als een emstig incident en eischt maatregelen tegen de Spaansche regeering. De regeering te Valencia ontkent de gesig- naleerde feiten absoluut. Zij verklaart, dat al hare onderzeebooten op het tijdstip dat die be- weerde aanvallen zouden hebben plaats gehad, in de havens waren, hetgeen gemakkelijk te beweren zou zijn. Val van Bilbao. Wat al dagen lang verwacht werd, is Zater- dagnacht geschiedt; des middags zijn de eerste rechtsche troepen de stad binnenge- trokken. Het ibericht werd het eerst door de radiozenders van Franco verspreid en vond weldra bevestiging van diverse zijden. Radio Requetes meldde in een speciale uitzending de bezetting, er op wijzende, dat generaal Mola deze overwinning had voorbereid en dat zijn opvolgers dezen hebben voltooid. Toen men Zaterdagmiddag omstreeks vier uur aan de Fransch-Spaansche grens vernam, dat het rechtsche hoofdkwartier had medegedeeld, dat Bilbao was bezet, lieten de oommandanten van de Spaansche plaatsen langs de grens onmiddellijk de klokken luiden. Vuurwerk werd afgestoken en tegen den avond werden feesten georganiseerd. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat de detachementen, welke het eerste de stad binnenrukten, de eerste, tweede, derde, vijfde en zevende brigade uit Navarra en de Phalan- xisten uit Navarra waren. De opmarsch van de rechtschen wordt voortgezet in de richting van den weg van Bilbao naar Santander. Het DJN.B. meldt nog de volgende bijzon- derheden: De rechtsche troepen stormden op een ge geven oogenblik- van de heuvels in het Oosten en Zuiden naar beneden, die eerst Vrijdag bezet waxen. Zij bereikten zoo het water- reservoir van Larrasquito alsmede verschil- lende groote fabrieken en in het Noord-Oosten de voorstad San Pedro de Deusto en de uni- versibeitswijk. Tegelijkertijd hadden eenige compagnden van de eerste brigade hun stellin- gen verlaten bij Uiibi en Dos Caminos. Aan den straatweg van Durago vereenigden zij zich bij' Estaban met de troepen van de tweede brigade, die de Zuid-Oostelijke heuvels afkwa- men. Zij bezetten de grootste Spaansche ijzer- industrie Baracaldo en drongen uit het Zuid- Oosten ide stad binnen. De kustcolonne en de troepen van de zesde brigade trokken van het Noorden langs de rechteroever van de Nervion over Desierto en Luchano naar Bilbao op. Het eerste openbare gebouw in de stad, dat de rechtsche troepen bezetten was het raadhuis. De verdedigers gaven zich over. Sterke af- deelingen van ide overwinnende troepen zijn later op den middag een spoorbrug over de Nervion gepasseerd om yervolgens eenige stadsdeelen op de linker-oever te bezetten. Door handige omsingelinigsmanoeuvres zijn verscbeidenen Baskische bataillons in de stad ingesloten, maar men verwacht, dat zij zich spoedig zulien overgeven. Vdordat de eerste rechtsche troepen Zater- dag Bilbao ibinnentrokken meldde Havas nog uit Bilbao: Van het Zuiden en het Zuid-Westen was de stad Bilbao Vrijdagavond volkomen ingeslo ten. Op de omliggende heuveltoppen bevond zich geen enkele Bask meer. De troepen der TECHNISOHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Voor het propaedeutisch examen scheikun- dig ingenieur, slaagde o.m. de heer P. J. Benjaminse, geboren te Ter Neuzen. EINDEXAMEN H.B.S. Bij het eindexamen aan de Roomsch Katholieke (H.B.S. te Bergen op Zoom is ge- slaagd E. N. A. M. van Rompu te Ter Neuzen. RECHTSWETENSCHAPPEN. Aan de universiteit te Amsterdam is ge- promoveerd tot doctor in de rechtsweten- schappen de heer Willy van Rompu Dz., geboren te Hrulst. EXAMEN GEMEENTE-ADMINISTRATIE. Te 's-Gravenhage slaagden voor het examen gemeente-administratie de heer J. A. van de Sanide' te Axel. AANGEHOUDEN. Door de marechaussee alhier is aangehou- den en ter beschikking van de justitie te Middellburg gesteld, zekere P. A. S., koopman in ongeregelde goederen, alhier, als verdacht van heling van rijwlelen, die door diefstal waren verkregen. HAGEL, ONWEER EN REGEN. Nadat zich Zaterdagvoormiddag boven deze gemeente een vrij zware hagelbui had outlast, kwam des namiddags 'nzeerzwaar onweer op- zetten, waaruit al spoedig felle bliksemstralen flitsten en zich zwaren donder hooren deed. Op een gegeven oogenblik deed een verblin- denden bliksemstraal, onmiddellijk igevolgd door 'n zeer zwaren doch korten slag het ver- moeden wekken, dat de bliksem was inge- slagen. Dit werd bevestigd toen we vernam en dat twee palen van de electrische leiding nabij de middensluis op dat tijdstip aan splinters werden gestagen. Ook sohijnen enkele boomen licht geraakt te zdjn. Tijdens deze -bui ontlastte zicb echter boven dien zeer zwaren regen, bij. tijden overgaande in een wolkbreuk, waardoor straten en pleinen in rivieren en beken werden herschapen- en het lage stadsgedeelte het weer eens ontgelden moest. Tegen een dergelijke waterval is de rioleering met een pompgemaal voor tij.dige loozing niet berekend. Opmerkelijk is, dat die regenbui zich vrijwel bepaalde tot de bebouwde ikom der gemeente. Even buiten, bepaalde ,het weer zich tot een kalmen regen. ARBEIDSONGEVAL. Hedenvoormiddag had de knecht van den metseiaar Wagenaar beLongeluk van het dak eener wonlng aan de Steenkamplaan te vallen. Hij (bleef ter plaatse waar hij viel op de straat liggen. De te hulp geroepen geneesheer, heeft hem onder zeer zorgvolle behandeling naar het ziekenhuis doen overbnengen. VREEMDELINGENVERKEER. Gisteren Arok alhier een gezelschap door van ongeveer 490 personen. Zij waren hier per trein gearriveerd uit Huy (Belgie) en reisden verder per Prov. boot naar Walcheren. Naar we vernamen was dit een reis georganiseerd door de „Gazette de Huy" voor zijn abonne's, en had] dit voornamelijk ten doel het bezich- tigen van de Walchersche .kleederdrachten. OPDRACHT. iGisterennamiddag werd onder het plechtig lof de opdracht gedaan der nieuwe leden van de Broederschap van O. L. Vr. van Altijd- .durenden Bijstand, terwijl tevens de oude leden hun opdracht hemieuwden. Ter gelegenheid van deze opdracht werd als voorbereiding Zaterdagavond Lof met Maria- preek gehouden en was 't Zondagmorgen een H. Mis ter eere van O. L. Vr. van Altijddu- renden Bijstand met algemeene H. Communie Ook tijdens het plechtig Lof 's namiddags werd een predikatie gehouden. RETRAITE. Hedenmiddag begon voor de leerlingen der R.K. Ulo de jaarlijksche retraite onder lei ding van een Zeereerw. pater. A.s. Woensdag- dagmorgen als sluiting der retraite algemeene H. Communie. R.K. MIDDELBARE HANDELSDAGSCHOOL TE HULST. De vorige week heeft plaats gehad het eind examen aan ,de R.K. Middelbare dagschool te Hulst. Aan 2 van de 16 candidaten kon geen diploma worden uitgereikt. Geslaagd zijn: J. van Acker te St. Jansteen, G. Boadaert, J. Borm, J. van Delft, G. Heme- laar en L. den Tenter te Hulst, L. Bogaert en L. van Jble te Hontenisse, G. Buijsrogge te Nieuw-Namen, P. Galon te Biervliet, A. d'Hondt te Clinge, A. de Coninck en P. Oggel te Axel en D. Weemaes te Graauw. RIJKSKWEEKSOHOOL TE OOSTBURG. (Bij de Donderdag gehouden eindexamens aan de Rijkskweekschool te Oostburg (afdee- ling van die te Middellburg) werden ge- examineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames E. Koster te IJzendijke, C. P. Kraaijmes te Draaibrug (Aardenburg), C. Riemens te Schoondijke, K. J. Vercouteren te Retranche- ment, C. M. de Visser te Aardenburg en de heer I. M. de Bruijne te Cadzand. GEVONDEN VOORWEBPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermel'de adressen. Blauwe muts, L. A. Smits, Leliesfcraat 17. Padvindersriem, A. Michielsen, Klaassen- straat 6. Auto-nummerplaat en Jurkceintuur, Bureau van politie. Kinderportemonnaie, J. A. Faas, Axelsche- straat 1. Vulpen, T. Berrewald, Dahliastraat 20. Zonnebril, J. de Meester, Othene D 110. Portemonnaie met inhoud, L. de Ruijter, Vlooswijkstraat 2. Rozenkrans in dtui, K. 'Hamerlink, Dekker- straat 8. Rijwieltoelastingmerk, Badinrichting, Nieuwe Sluis. Rijwielbelastingmerk, G. de Groen, Nieuwe- diepstraat 75. Rijwielbelastingmerk, Wed. A. Buij'ze, Baan- dijk 47. IPortemonnaie met inhoud, P. Lijbaart, Noordstraat 65. Kinderportemonnaie, R. J. van Dinteren, Dijkstraat 2. Zaklantaam, P. A. Mielen, Tholensstr. 13. Hondenriem, J. J. Verlinde, Dr. Buijzestr. 2. 2 Sleutels (model Lips), D. J. Kroes, Schependijk E 17. iRegenjas, Ch. de Cooker, Dokweg 11. iHeerenr(jwiel, A. Riemens, Westkolkstr. 7. Portemonnaie met inhoud, B. van Cleem- putte, Stroodorp C 232, Sluiskil. BURGEMEESTER F. VAN CAMFEN. In den afgeloopen nacht is in het R. K. Liefdehuis te Hulst, waarheen hij als slacht- offer vein een ongeval ter behandeling en ver- pleginig was overgebraoht overleden de heer F. van Campen, burgemeester van Graauw. Omtrent het ongeval deelt het Dbl. v. Z. N.-Br. mede: Burgemeester F. van Campen te Graauw kwam Zondagmiddag omstreeks kwart over drie per motorfietsje uit de dreef van zijn hofstede gereden, toen op den steenweg uit het dorp een auto naderde, ibestuurd door den taxi-chauffeur P. W., uit Hulst. Daar langs de dreef een baag staat konden beiden elkaar pas zien toen de burgemeester uit de dreef den steenweg kwam oprijden in de richting van de auto. De chauffeur, die een botsing niet meer kon zitter, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, hier- over een hoogst belangv/ekkends lezing op die vergadering. Nadat Gedep. Staten er hun opmerkingen over hadden gemaakt, is he£ ontwerp in een speciaal nummer van den Zeeuwschen Polder opgemomen en aan alle polders toegezonden met opwekking tot de met aamgesloten pol- diers om alsnog toe te treden. De secretaris bracht dank aan de vijf oom- missieleden en aan de provinciale griffie en speciaal aan den heer Van Lynden een woord van lof, daar hij toch het leeuwendeel van dit werk heeft verricht. Spr. herinnerde dan aan de tweede inleiding op de vergadierimg te Tholen, n.l. van ir. J. P. Walland, hoofdingenieur-directeur van den Rijikswaterstaat in Zeeland, over de tertiaire wegen en aan den na afloop der vergadering gemaakten autotocht naar Stavenisse. Het aantal leden van den Polderbond nam toe van 198 tot 202, n.l. 89 leden-polders en 113 persoonlijke leden. Na afhanideling van verdere huishoudelijke zaken kwam -aan de orde: „Het afvalwater- vraagstuk in het bijzonder met ibetrekking tot het polderwater." De heer ir. J. J. Hopmans uit Den Haag hield mede aan de hand van lichtbeelden, een lezing over ,,Het afvalwatervraagstuk in het bijzonder met betrekking tot het polderwater. Spr. gaf in de eerste plaats een overzicht van de meer algemeene belanigen, welke door waterverontreinigingen fcunnen worden ge- schaad, zooals die der drinkwatervoorzjiening, de ibedrijfswatervoorzieninig, de watersport, de visscherij alsmede die hygienische en aesthetisohe of cultureele belanigen. Water- verontreiniging heeft dikwijls stankversprei- ding tengevolge en de afkeer van stank van den mensch moet worden beschouwd als een afweermiddel van het organisme. Voortdurend of vee'lvuldig verlblijf in een omgevinig met on- passelijk makenden stank beinvloedt niet alleen de lichamelijke gesteldheid ongunstig, doch ook de geestelijke hygiene wordt ge- schaad door alles wat den mensch in zijn wel- bevinden hindert. Ook aesthetlsche overwegin- gen veroordeelen ten strengste de waterver- ontreiniging. De cultuur sureekt hier een stevig woordje mee. Zij schrijdt voort en kan op haar pad wel worden vertraagd, maar niet worden tegenigekouden; zij verlangt verbete- ring ten aanzien van de wijze van afvoer van het afvalwater. Ook de meer specifieke polderbelangen kun- nen door waterverontreiniiging sterk in het gedramg komen. Genoemd worden verondie- pinig van watergangen, onbruikibaar of minder geschikt maken van het slootwater als drink- water voor vee, denatureering van het open- bare water voor besproeiimg voor allerlei cul tures, hinder voor de schippers e.d. In het kort besprak ir. Hopmans de ge- schiedenis van de wijze van vloeibare vuilver- wijiderinig en de oorzaken van het sedert eenige decenmia actueel worden van het afvalwater- probleem. Aanleg van drinkwaterleidingen en van meer systematische rioleeringen, als mede de toenemende industrialisatie, althans de uitbreiding in soort 'en aan'tal van vuil- waterloozende industrieen, hebben geleid tot een belasting van het openbare water met verontrednigingen, die niet meer door het zelf- reinigend vermogen kunnen worden verwerkt zonder tot :al'leriei ibezwaren aanleiding te geven. Van het natuurlijke zelfsreinigend vermogen der openbare wateren gaf spr. een korte uiteenzetting. De kern ligt hier in de activiteit van micro-organismen, met welker medewerking het mogelijk blijkt bij lagere temperatuur ©en volledige verbranding der organische schadelijike stoffen tot stand te venmijden trachtte zoo veel mogelijk te rem- j brengen. Uiteraard speelt hierbij de zuurstof men en uit 'te wijken naar rechts. De motor- een hoof'drol. Wordt een grooter hoeveelheid rijder werd evenwel door den linkervoorkant verontreinigende stoffen op het openbare wa- van de auto gagrepen en met een verbrijzeld been en een zware hoofdwonde in de sloot te linkerzij'de van den weg geworpen. De bot sing was zoo bevig, diat het motorrijwiel zeltfs over de sloot werd geslingerd. Burgemeester van Campen moet onmiddel lijk het bewustzijn verloren hebben. Spoedig versobeen politie ter plaatse, terwijl de pastoor den burgemeester het H. Oliesel toediende. Eeni tweetal geneesheeren uit Hulst, die eveneens spoedig ter plaatse waren, deden den burgemeester per ziekenauto naar het R. K. Liefdehuis te Hulst vervoeren. De heer Van Campen bleek in emstig levensgevaar te verkeeren. Door de marechaussee van Nieuw-Namen alsmede vanwege de verkeersibrigade werd een uitvoerig onnderzoek naar de oorzaak van de aajnrijdinig ingesteld, dat verscheidene uren iduurde. De auto werd1 nog niet vrij gegeven. Wel zou reeds igebleken zijn, dat den chauffeur P. W. geen sdhuld treft. POLDER- ZEEUWSOHE EN WATERSCHAPSBOND. Zaterdag kwam de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond in jaarvergadering bijeen in een tot vergaderzaal ingericht schoollokaal te Rilland. De voorzitter, Mr. P. Dieleman, kon de on geveer 200 vergaderden het welkom toeroe- pen, in het bij'zonder de tegenwoordige auto riteiten. Ook heette hij in het bijzonder wel kom Ir. J. J. Hopmans, die het zoo belangrijk onderwerp ,/Het afvalwater" zou behandelen. Een tweede belangrijke zaak noemt spre- ker die der tertiaire wegen, die hij zegt, dat alom op peil moeten komen. Dit en derge lijke werken kunnen niet worden bekostigd door kleine gemeenschappen en het moet dan ook meer algemeen worden behartigd. Daar- voor zijn de aanstagen op het gebouwd vol komen billijk: Goed is ook een flinke sociale gemeenschap. Het komt voor, dat kleine polders soms zware dijken te verzorgen heb ben, en dat men o.ia. daarmede in verband zich los moet maken van het achterlijke van het Idee, dat men alleen kleine belangen moet behartigen. Men moet geen particulier be- lang op den Voorgrond stellen en geen ver- dachtmakingen lanceeren. Veel meer moeten de polderbesturen gebruik maken van de ad- viezen van den polderbond. Spreker deed nog mededeeling van verhin- dering van den Commissaris der Koningin en den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat den heer Walland, en verklaarde de vergade ring voor geopend. De secretaris-penningmeester, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bracht het jaarverslag over 1936 uit, waarin hij eerst herinnert aan de totstandkominig van voorschriften, die alle polders moesten vaststellen inzake de regeling van de rechtspositie hunner amibtenaren, zulks in verband met het polderambtenarenregle- rnent Zeeland 1931. Daar alle polders en waterschappen, de kleinste inbegrepen, derge lijke ambtenarenreglementen zouden moeten maken, benoemidie het bondsbestuur een com missie tot het samenstellen van een ontwerp reglement. Tengevolge van het vlugge werken der commissie eii de groote medewerking van de provinciale griffie, kon, niettegenstaande de commissie eerst op 3 Juni was benoemd, reeds voor de ibondsvergaderinig van 25 Juli aan alle leden een concept ambtenarenregle- ment worden toegezonden en hield de voor- ter geloosd dan binnen de toelaatbare grens- toestandeni van het water Jean worden gemine- raliseerd, dan is het evenwicht verbroken, hetgeen, als overal in natuur en maatschappij, tot bedenke'lijke toestanden leidt. Vervolgens werden enkele woorden gewijd aan de samenstellinig van rioolwater en aan de wijze waarop de verschillende stoffen daarin kunnen voorkomen, terwiji daarna de techmek der afvalwaterreiniging in vogel- vlucht werd bekeken. De verschillende reini- ginismethoden werden door een groot aantal lantaarnplaatjes verduiidelijkt. Ten slotte wees ir. Hopmans er op, dat de toestand in Zeeland op dit gebied van dien aard is, dat de strijd met succes daartegen kan worden aangebomden, waarvoor het Pro- vinciaal Reglement op Polders en Water schappen in Zeeland aan de waterschaps- besturen de wapens verstrekt. De algemeene mentaliteit is volgens sprekers ervaring echter zoodanig, dat de verschillende instanties die met den vuilwaterafvoer te maken hebben, wel degelijk ibelangstelling voor dit vraagstuk hebben en zeer wel inzien, dat men moet trachten ide gevolgen der afvalwaterioozing binnen redelijke perken te houden. In't alge meen is men dan ook in Zeeland wel bereid om in overieg en samenweriting tot een op- lossing te komen. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren Mb. P. Dieleman te Middellburg en Mr. H. F. Lantsheer te Oostkapelle, terwijl in de vacature-Kloet Werd gekozen de heer C. Steendijk Cz. te Stavenisse. Na het sluiten der vergadering werd een autotocht gemaakt door de groote polders bezuiden den Scheldedam, vervolgens door de Brabantsche polders om vervolgens via Put- ten naar Antwerpen te iqjden, waar men in )rAtlantique" een maaltijd gebruikte. Bij het vertrek hebben de meeste deel- nemers met de bussen een tocht heen en weer door de tunnel gemaakt, hetgeen voor velen een openbaring was. Er zou vervolgens ook nog een bezoek ge bracht worden aan ,,'Beukenhof"' van Jhr. J. van Vredenburch te Capellen, waar alles voor de ontvangst was voorbereid, doch door den hevigen regenval viel dit bezoek en de ont vangst in letterlijken en figuurlijken zin in het water. Men vervolgde dus de reis naar Putten, waar het gezelschap werd ontfoonden. DE SOU ELDEMUSCHTE SOESTERBERG. W'oensdag is, schrijft de VI. Crt., de heer Slot, de bekende vliegtuigconstructeur van de N.V. Kon. Mjj. ,,De Schelde"' met zijn vlieg tuig ,,De Scheldmusch'" op het vliegterrein te Soesterberg gearriveerd. Na de geslaagde demonstraties in Enge- land, waar veel belangstelling voor de ,,Schel- demusch" bestaat, zal de heer Slot ook eenige demonstratie-vluchten houden voor de mili taire vliegers. Hoewel de „Scheldemusch" uiteraard als vliegtuig voor de militaire luchtvaart van niet veel waarde is, wordt het te Soestebberg niet ondienstig geacht de verschillende vindingen, die bij het con- strueeren van het toestel zijn toegepast, te leeren kennen. Wellicht kan men hiermede in de toekomst bij den bouw van militaire vliegtuigen zijn voordeel doen. Zooals zich laat begrijpen, bestond er voor de „Scheldemusch" een eno'rme belangstelling bij de militaire vliegers, immers iedere vlie-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2