Bij zomerkleeding Predikbeurten Feuilleton-vertellingen Gemengde Benchten BRABANTSCHE BRIEVEN. VERDRONKEN. De gezondste tanden, TWEE INVALLEN IN EEN NACHT. STRANDROOVERS TE HOEK VAN HOLLAND? van het vonnis van den kantonrechter tot 7 dagen hechtenis en 15 boete of 10 dagen hechtenis en intrekking van ihet rijbewijs voor den tijid van 2 jaar. S. M., oud 56 j., landbouwer, wonende te Hoek, is wegens overtreding der Zuivelwet, met bevestlging van bet vonnis van den kan- tonredhter veroordeeld tot 40 boete of 20 daigen fnechtenis en verbeurdverklaring der boter. P. D., molenlbaas, wonende te Axel, is we- gens vemieling van de electrische geleiding veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hech- tenis en bet toewijzen der civiele vordering tot een bedrag van 43,20. M. Li. M., ihiusvrouw van A. J. v. O., oud 28 j., zander beroep, wonende te Axel, is wegeras gebruik maken van valsche boter- merken veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. behoort een mooie bruine buid. Dat staat sportief en ebarmant. Uw gelaat, hals en aimen worden snel, edht bruin, indien U deze bij fietstoehten en bij verblijf in de zon, in- wrijft met AMILDA-zoimebruincreme. Deze beschermt U tevens volkamen tegen vervellen en ide zoo pij.nlijike zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez., Ifed. j De volgenlde zaken werden bebandeld: J. v. d. L., oud 31 j., werkman, wonende ite Retrancbement, werd verdacht, dat bij op 16 Januari 1.1. te Retrancbement J. A. le Clercq heeft opgeldcbt voor een bedrag van '10 zeggende dat bij die noodig bad om een boete te betalen. in7 Eisbh 25 boete of 10 dagen hechteuis. C. S., oud 22 j., vracbtrijlder, wonende ite Axel, werd tenlaste gelegd dat bij op 31 Maart 1.1. te Zaamislag beeft gereden op den open- baren weg, de Axelscbeweg, als bestuurder van een auto, die in zoo slecbten staat van onderboud verkeerde, met name op onder- deelen van ide stuurinridbting zoodanig slijtage vertoonde, dat de stuurin rich ting volkomen onbetrouwbaar was, tengevolge waarvan de auto tijdens den rit plotseling onbestuurbaar werd, tengevolge iwaarvan de auto onver- waobts naar de linkerzijde van den weg reed en daar een tdrietal kinderen: Daniel Haak, Willem Dees en Abraham Dees, aanreed, en deze kinderen daardoor zwaar lichamelijk let- sel kregen. Eiscb 3 maanden becbtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Mr. P. C. Adriaansen vroeg bij veroordee- ling een voorwaardelijke straf op te leggen. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zibting van Dinsdag 15 Juni 1937. De volgende vonmissen werden uitgesproken, alle wegens overtreding van's Rijks belasting- wetten: G. H., oud 34 j., meubelmaker te Vlissingen, 2 X 200 boete of 2 X 1 maand becbtenis. iS. de B., 43 j., kellner be Vlissingen, f 114,40 boete of 20 dagen becbtenis 5 boete of 2 dagen becbtenis. Th. A. B., 37 j., wdnkelier te Middelburg, 14 dagen gevangenisstraf. Ch. L. W., 40 j., cafehouder te Vlissingen, 1 maand gevangenisstraf. A. M. W., 25 j., fabrieksarbeider te Vlissin gen, f 50 boete of 20 dagen hechtenis. M. v. d. L., 35 j., loondorscher te Kapelle, 40 boete of 20 dagen hechtenis. F. W. P., 34 j., venter te Axel, /25 boete of 10 dagen hechtenis 20 boete of 10 dagen hechtenis. J. P. H., 22 j., Schildersknecbt te Middel burg, f 30 boete of 20 dagen hechtenis 16 boete of 10 dagen hechtenis. E. de R., 23 j., schippersknecht te Rotter dam, 3 maanden gevangenisstraf voorw. pr. 3 jaar 50 boete of 20 dagen hechtenis. P. J., 39 j., ijscoventer te St. JansteCn, f 25 boete of 15 dagen hechtenis 15 boete of 10 dagen hechtenis. L. B., 25 j., arbeider te de Klinge (B.), f 25 boete of 10 dagen becbtenis. L. D., 20 j., veldarbeider te Westdorpe, f 20 boete of 10 dagen becbtenis .f 10 boete of 5 dagen hechtenis 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. S., 32 j., fabrieksarbeider te Axel, f 25 boete of 10 dagen hechtenis /10 boete of 5 dagen hechtenis. L. v. L., 24 j., koopman te Goes, f 50 boete of 20 dagen hechtenis 5 boete of 2 dagen hechtenis. J. J. v. S., 37 j., sigarenfabrikant te Brui- nisse, 50 boete of 20 dagen hechtenis. C. L. de R., 31 j., winkelier te Stekene (B. f 20 boete of 10 dagen hechtenis 10 boete of 5 dagen hechtenis. P. J. R., 24 j., fabrieksarbeider te De Klinge (B.30 boete of 20 dagen hechtenis 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. A. v. d. B., 57 j., arbeider, zonder vaste woonplaats, 15 boete of 10 dagen hechtenis 50 boete of 20 dagen hechtenis. iS. M. v. B., wed. P. G., 69 j., zonder beroep te Bierviiet, 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. F. L. S., Oud 52 j., landbouwersknecht te Hontenis.se, 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. J. S., 26 j., werkman te Oostburg, 5 boete of 2 dagen becbtenis. P. S. S., 43 j., werkman te Kemseke (B.), 20 boete of 10 dagen hechtenis en f 10 boete of 5 dagen hechtenis. P. C. d. W., 43 j., landarbeider te Stekene (B.), /20 boete of 10 dagen hechtenis en f 10 boete of 5 dagen hechtenis. B. d. N., 33 j., grondwerker te Stekene -fiB.) f 30 boete of 15 dagen hechtenis en 20 boete of 10 dagen hechtenis. G. S., 54 j., werkman te Sas van Gent, 25 boete of 10 dagen hechtenis. Mj. A. d. B., 21 j., werkman te De Klinge (B.), 30 boete of 20 dagen hechtenis. C. P!, 36 j., grondwerker te De Klinge (B. f 25 boete of 10 dagen hechtenis. E. F. V., 33 j., arbeider te Graauw, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. J. S., 40 j., werkman te Hoofdplaat, 30 boete of 20 dagen hechtenis. J. F., 37 j., fabrieksarbeider te Axel, f 40 boete of 20 dagen hechtenis. C. M., 35 j., arbeider te St. Jansteen, 30 boete of 20 dagen hechtenis. J. A. M. M., 32 j., hiandelaar te Tilburg, f 12,50 boete of 5 dagen hechtenis. E. J. S., 36 j., bakker te St. Jansteen f 12,50 boete of 5 dagen hechtenis. C. J., 20 j., autohandelaar te Kloetinge, 12,50 boete of 5 dagen hechtenis en f 10 boete 5 dagen becbtenis. G. J. H., 40 j., koopman te Bergen op Zoom, f 12,50 boete of 5 dagen hechtenis. J. de J., 30 j., bakker te Schoondijke, /50 boete of 20 dagen hechtenis. H. F. A. T., 50 j., te Sas van Gent, 1 maand gevangenisstraf en 20 boete of 10 dagen hechtenis. (H. C. R. W., huisvr. H. A. F. T., 37 j., zon der beroep te Sas van Gent, 20 boete of 10 dagen hechtenis. C. P. B., 29 j., arbeider te Bierviiet, 2 X,. 15 boete of 2 X 10 dagen hechtenis. P. A. d. K., 21 j., arbeider te Axel, 30 boete.. of 20 dagen hechtenis. J. A. d. K., 36 j., arbeider te Axel, f 20 boete of 10 dagen hechtenis. A. le C., oud 36 j., arbeider te Sas van Gent, f 20 boete of 10 dagen hechtenis. P. v. H., 46 j., arbeider te Schoondijke, 20 boete of 10 dagen hechtenis. 2.30 u., J. Caze- ZONDAG 30 JUNI 1937. Ned. Hervormde Kerk. THR NElUZlEN. 10 u., Dr. L. J. Cazemier, Jeugddienst, medew. kerkkoor; de heer B. Dagevos; 6 u., D] mier. SDIHSKIL.. 9.30 u., de heer J. A. v. d. Mei- den, cand. t. d. H. D. te Den Haag; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier; bed. H. Doop. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E, Raams. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAMJSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. M. Bons, van Colijnsplaat. KLOOSTERZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van ra Houten Roos. PHILIPPINE2.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. THR NHUZEN. 9.30 u., Ds. G. W. van Houte; 2.30 u., Ds. G. W. van Houte, voorb. H.A. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. A. Vink. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. 9 to Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAiMSlLAG. 9 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Evangelisatiegebouw Othene. 6.30 u., Ds. Bons, van Colijnsplaat. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., Dienstcn; 2.30 u., Lof. H.H. Ulvenhout, 17 Juni 1937. Amdco, Als ik's middags thuiskom mee den ontvangst van m'nen groenten- wagel en ik leg de rijiksdaalders, gul dens, kwartjes, dubbeltjes en cen- ten op tafel pron- tekes in 't gelid en 'k heb m'n kl ant enboekske bijigewerkt, dan mag ik altij geren, veur Trui m'n financieele regi- menten wegscheert in de laai, ik zeg, dan mag ik altij geren zoo 'ns 'n nuiuw, splinter- niuuw en onbesohadigd muntstukjes er uit pikken en 't eerst 'ns van veuren, van ach- teren en op den rand bekijiken. Ge vindt 't misschien kinderacbtig van me, maar zoo n nuiiw, blank dubbeltje b.v. mag ik geren zien! 'k Zie nu eenmaal geren sohoone dingen, van 'n igoudkleurig keverke af, tot 'n schoon wefke toe. En wie 't kwalijk neemt, nou, dien be- schouw ik als 'nen tiep, mee twee vuiltjes in z'n oogen. Onze munten zijn volmaaktschoon gesnejer Van 't eenvoudige cijfer, tot den beeldeneer 't is alles even edel van vorm, kunstig vol heeldrelief Ein ik vind 't zoo schoon, dat als ik iets betaal mee 'n nuuw dubbeltje, 't gevoel heb, duurder te koopen, dan da 'k betaal mee n ouw, platgesleten dubbeltje, waarvan alien sier is weggcs 1 eten als de kuif van een glad den Chinees. 't Is isjuust zoo gesteld mee 't woord. Op z'n edgen was elk woordeke 'n nuuw dubbeltje; schoon van beelden&er, blank van klank! Maar deur 't veul gebruik is ook dat woord dubbeltje" platgesleten en we zien of voelen weinig meer, van't scherpe snijwerk, van den kunstigen beeldenedr En de heksentoer, om onder den kristallijnen lichtval van schoone of hooge gedachten, den edelen vorm en den hlanken klank van dat woorddubbeltje altij weer opnieuw te toonen* aan de onverschillige ,gebruikers-van-denzen- woordenmunt", dieen heksentoe is dan de taak van den schrijver. In de weareld van de taal 'n soortement van carcusmensch, die optreedt als koorddanser, acrobaat, messenwerper en xylophoon-virtuoos, onder den verzamelnaam van: „Iiterator". Sommigen lappen 'm die toeren als ,,dom- men August". Die komen nie in deftige smo king of sierlijk tricot in d'arena, maar in een of ander bespbttelijk costuum. Ze doen even- wel dezelfde toeren, maarmee 'n lachend gezicht! En daarom lljkt huilie werk gemak- keiijker Maar, amioo, da's schijn, horre! Ik dwaal van m'n champiter! 'k Wou ge- zeed hebben g'ad: 't woord wordt krachte- loos en vlak onder t veule gebruikt. Bijvoorbeeld: milliard". Dagelijks lezen we't in de kranten. Speciaal onder de rubriek, die vallen onder „Staats- manskunst". 'n Goedkoope kunst, tusschen 2 hokskes en streepkes. Wmit elken .Staat heeft z56veul ouwe en nuuwe oorlogsschuld, dat er eeuwen noodig zijn, om die schulden te delgen. En aangezilen onze sidrul'dmakers-staatsmanikun- steneers teugen dieen tijd al lang huilie stand- beeld hebben, leenen ze 'r steedis, mee 'n ge- rust hart, bij! En leenen is nou zoo'n bezon- dere kunst nie. Wordt van 'nen anderen mensch, dan ministers heelegddr nie bewon- derd! Daar zijn zelfs veul leeners veur fles- schentrekkerij in de bajus terecht gekomen...! Meur veur ik w5er af dwaal: 't woord ..milliard" dan, mee deus woordeke wordt ge- gooid en gesmeten. En eigenlijk, eigenlijk weet niemand, hoe eindeloos-veul 't beduidt! De weareld wordt bestuurd mee milliarden. Milliarden schulden, milliarden leeningen, mil liarden nuuwe tekorten, mee milliarden aan ntrnw .ooriaghtuig. -v aWe lezen '.t ejkpn dag en........ woqrd „mil- grd" zegt ons niks meer! l2n toch, tooh is 'n milliard nog. gltij duu- zend1 millioen. 0 1 Ma^.r ook dat zegt ons niks. Want 'n mil lioen......! Ocberme! Wat is 'n millioen, als ge al zoo aan milliarden zijt verslaafd En tochtoch is b.v. een-en-'n kwart. milliard, jd nog net zoo'n groot getal alp b.v. 114 milliard nspnuten gelejen, toen onze jaartelling begon! Zie! Nou schrikt ge toch efkens van 't woordeke ..milliard". Want wat is 'n minuteke? Niks! Dodh 1% milliard van die ,,nikskes" is dan tobb nog altij20 eeuwen! Wa 'k daar allemaal mee zeggen wil? Dat we van 'n milliarcf, mee al onze geleerd- heid', even weinig begrip hebben als 'n klein kimdeke dat nog nifit tellen kan en veur wien „tien" zijn .millioen" is. Zooalis den kleinen Dre destijds. ,,Kijik 's, Opa, ik heb wel tien knikkers!" Toen had ie 'n zak vol, mee 'n tweehonderd van die din gen! En dat we de dingen van deuizen verschrik- kelijken tijd motten terugbrengen tot de kleinste eenbeid, om er lets van te begrijpen. B.v.Ik had onder m'nen kdepenstouw 'n krielhaantje. Pracht van dierke, glanzend in alle tonen van gouwen peerlmoeren, die ge maar verzinnen kunt. Z'nen kam stond als 'n vlammeke op 'it igittige kopke. Z'nen steert daar was gin jkleur, gin fluweel, gin goud, ginnen tint in vergeten. 't Was 'n parmantig, sierlijk, maar ook \iecbtluslig wezentje, dat gin klep mee rust liet! Nie veul grooter dan 'n duif, nam ie 't op, teugen de katten, teu gen de groote hanen, ja teugen menschen als ie z'n bui had. 't Was ©e* klein s:tukske vergif, om oe aan te bedooien! Geren zat ie iboven op 't hok van Blek. Alle en. omdat ie Blek daar mee tgeiteretvokest! Blek;....j., die 'm mee eenen siag,tyap, z'n struisehe, breede pooten tot puin had kunnen wrijven. Die 'm mee 5enen hap deurmidden had kunnen bijten! Hij zette beet'den1 "betel op' stelteh en op 'nen goeien keer, als de .kiepenveeren rondstoven, over deb erf, dan zat Trui 't ineens „tot hier" en ze sprak de...,,. doodstraf over 'm uit. Mee deuze woorden: „Dre, draai dieen kleinen mispunt z'nen nek 'ns am!" Eerlijk gezegd: mij zat ie ook „tot hier". Dus dus ik glng 'm achtema en elken keer als ie me ontglijbte, wierd mijnen ,,moord- lust" ''feller! Hij pikte vemolle in m'n knuisten en stoof dan tusschen m'n klompen deur, dat Tiui stond t'e schateren. Efkens docht ik er over om 'm mee 'nen klomp te gooien, maar neee, heelegaar eerlijk was dat nie! Neee, z66 heelhuids zou 'k 'm hebben en dankrrkrrtsch! zou 'k burn <k Wierd dol. Ineens wist ik (doqht me) hoe 'nen mensch tot ,,moord" kan komen! 'k Be- gost te sluipen, veurzichtig, berekenend en ja! 'k kreeg'm in 'n hoekske. 'Nen greep mee twee paar gekromde vingershah. nou 'k Voelde da "te wit zag. Alles was zwart veur m'n oogen. Zwart, waarin 'n ronde licht- plek. En in die liclltplek zag ik m'n krom- mende lidnden om Staatsvijand No. 1 van den hof. Nog stand ik gebukt, mee deuzen kleinen, slerlijken schobberd in m'n klavieren, als m'nen fellen drift zakte. 't Zwartsel iging veur m'n oogen vandaan, die belle lichtvlak lo|ite op, in den dag en 'k zag den kleinen kriql beven van angst. De felle, straffe git-oogskes sperden en puilden uit 't steuvige veugelenkopke en keken wijd weg, wijid weg, z6<5 wpdals ie geren eigens nou zou zijn van dieen grooten boer vandaan, die dalijk En toen toen voelde-n-ik teugen m'n vin- gertoppen den rappen tik van 'it angstige hartje, onder de werme veerkens En toen liet 'k 'm los. Veur gin honderd gulden had ik op dieen oogenblik dat schoone stukske leven, dit schepseltje-Gods kunnen rinneweeren! Nog stond 'k gebogen, mee m'n ellebogen op m'n knieen leunend, in vijf seconden ver- anderd van scherprechter tot... veroordeelde. Want ik wachte op den scbater van Trui, die me natuurlijk uitlachen ging, da 'k me scha- men zou! Maar daar kwam niks. Verwonderd riobte- n-ik me langzaam op, sjuust of 't 'n bietje in m'nen rug had (komedie-speulen is den mensch aangeboren) en eindelijk keek ik ver wonderd naar m'n „stille" Trui. Ja ze lachte t6ch. Stillekes. Mee toe- geknepen oogen en eenen kiuil in een wang. Docht ik wel", zee ze toen. Watte" vroeg ik nijdig. „Dat ge dat krielke nie kost... vermoorden". „Kom efkens ibdnmen, Dre!" Zwijgende ging 'k naar binnen. Trui ginig' naar de kelderkast. Ik sperde m'n oogen. Keek naar de klok. Vder uur be- kanst. Ik droomde dus nie......! Toen schonk Trui me 'nen iborrel in. ,,Hier", zee ze. ,,Die kleine dictator hee nou 'n goeie les g'ad, we zullen afwaehten hoe ie z'n eigen houdt." Hah! 't is zoo plazierig 'n wijf te hebben, dat oe verstaat! Slachten komt in ons bedrijf veul voor. Maar dit was ,,moorden''. Trui begreep dat op 't eigenste moment, als toen ik dat knikkergropte hartje voelde klop- pen teugen de toppen van m'n vingers. Ge zailt zeggen: den Drd z'nen brief is rbe- kanst ten ende en nou weet ik nog nie, waar ie mee z'n nuuwe dubbeltje, z'n platgesleten .milliard" en z'n krielhaantje naar toe mot! Amdco: naar de.,,executie's" deur 'nen Stalin en z'nf medepliohtigen. Regenten over Rusland Als ik van die, kalme, overwogen moord- partijen lees, dan voelik altij dat hartje klop- pen van m'nen kriel,,; teugen den punt van mijnen rechtschen middelvinger „E?eputie". 't Woord raiakt afgesleten. We lezen 't dagelijks! Net zpo dikwtjls als 't woord .milliard". (flJuiU /Us, 't Afgesleten woord ,,execuitie": 't.is het plajbgaieten dubbeltje. i De sfrezenUjkhad ervan: den rappen harte- kiop van 'n wermbloedig Goddelijk schepsel! En als ik dan naga het dodd-gewone Goddelijke herkenningsmiddel („reagens", zou ons dokterke zeggen) dat bij mij 't heilzame teugengif dee werken op den oogenblik van dat kriele-harteklopke, dan vraag ik me af: wat zijn 't veur verscheurende-dieren, dat Bolsjeiwiekenthig, dat dagelijiks kalm den ge- lajen revolver in den nek van zijmen even- mensch legt. En zoo't gloedend moordend lood afschiet! Vol. Veul groeten van Trui en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRE. GOEDE SIER GEMAAKT VAN HET GELD VAN ZIJN „VERLOOFDE". Een Heerlensche juffrouw kwam in relatie met den Duitschen schilder H. H. Deze wist pich zeer netjes voor te doen en kreeg ,,door een samenstelsel van leugens" zooals de officier van justitie 't Dinsdag voor de recht- ibank te Maastricht uitdrukte het gespaar- de geld van zijn ,,aanstaande" in handen: 'Hij had haar wijsgemaakt, een groot geldbedrag noodig te hebben om op het politiebureau te toonen, anders zou hij over de grens gezet worden. Op die manier wist hij driehonderd gulden los te krijgen. De goedgeloovige juf frouw uit Heerlen zag van haar duiten nim- mer wat terug. Telkens kwam de jongeman met andere verhaaltjes bij zijn verloofde en steeds was het verder om een paar tientjes te doen. Van al het geld ging meneer vroolijk Op stap. Vooral had hij veel plezier in Aken. waar hij naar toe trok in een auto in gezel- schap van een paar vrienden. Het slot van zijn spelletje was een arrestatie. De officier van Justitie, mr. Dautzenberg, eischte drie maanden gevangenisstraf voor de gepleegde oplichting. INVAL IN EEN SFEELHOL TE IJMUIDEN. De politie te IJmuiden heeft onder leiding van den commissaris een inval gedaan in hen perceel aan het Velserduinplein aldaar. Reeds lang bestond het vermoeden, dat een aantal personen daar aan hazardspel deelnamen, waarbij soms vrij belangrijke bedragen ofn- gingen. Nadat de politie zich toegang had versChaft werden in een kleine kamer op de eerste ver- dieping zeven personen aangetroffen, zittende om een tafel, waarop nog eenig speelmalte- riaal lag. Alle aanwezigen werden overge- bracht naar het politiebureau aan den Engel- mimdersweg, waar de verhooren tot in den nacht duurden, verschillenden gunner legden een volledige bekentenis af en eenigen werden daama vrijgelaten. De overigen waaronder de organisator, werden in het hoofdbureau in- gesloten. Bij de huiszoeking in het perceel zijn nog eenige flessehen met sterken drank en een aantal ledige bierflesschen in beslag ge- nomen, waardoor ook overtreding van de Drankwet is komen vast te staan. Alles, ook het speelmateriaal, is in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. JONGEN STAL FIETSEN IN OPDRACHT. De politie te Utrecht is erin geslaagd een drietal te arresteeren, verdacht van diefstal en heling van rijwielen. Bij de verhooren bleek, dat het drietal een dievenbendetje op zichzelf heeft gevormd. Een 21jarige loodgieter werkte met een 20jarigen tabaksbewerker en diens 13jarig broertje samen. De twee broers zijn voorma- lige zwagers van den loodgieter, die reeds voor de tweede maal gehuwd is. De loodgie ter was de aanvoerder. Hij beloofde den 13ja- nige voor iedere gestolen fiets, die hij inbracht een kleinigheid, een dubbeltje of een kwartje. De jongen heeft tegenover de politie een ver- klaring afgelegd, waarin hij toegaf, dat hij 11 fietsen voor zijn ex-zwager gestolen had. De beide ouderen maakten zich, voorzoover thans bekend is, niet zelf schuldig aan diefstailen. De loodgieter deed de fietsen van de hand en ook de tabaksbewerker sloot transacties voor hem af. Deze maakt zich dus aan heling schul dig. Men heeft de beide ouderen opgesloten. Zij zen ter beschikking van de justitie gesteld. De jongen, die 5. raison van een paar guldens zooveel fietsen stal, vertoeft in beperkte vrij- heid op het politiebureau. Het drietal heeft zich in 1935 op dezelfde wijze aan rijwieldiefstallen schuldig gemaakt. De justitie heeft toen van drie gevallen het bewijs kunnen geven. HANDIGE TIMMERLJEDEN. De gemeente Rotterdam heeft voor diverse diensten niet allemaal even mooie en moderne gebouwen en zoo kan het nogal eens gebeu- ren, dat in een complex van in den loop der tijiden bij elkaar getrokken perceelen kleine, inwendige verbouwinkjes moeten geschieden, teneinde het desbetreffenda pand voor den dienst in afwachting van het tot stand komen van het wel eens in uitzicht gestelde mooie nieuwe eigen gefbouw, beter geschikt te maken. Zoo geschiedde het dezer dagen, verhaalt de N. R. Crt., dat in een van dergelijke dienst- gebouwen noodzakelijk een tweede verbinding tusschen eerste verdieping en den beganen grond werd geschapen. Timmerlieden kwa- men, bekeken de zaak, rekenden, teekenden en trokken weldra met schaaf en hamer, zaag en beitel aan het werk, om een nieuwe trap te maken. Aangezien het wel wat heel om- slachtig was, om telkens als zij naar boven moesten van de ver-af gelegen bestaande trap gebruik te maken, vroegen en kregen zij van de echtgenoote van den ambtenaar, die in het pand tevens zijn woning heeft, de keukentrap te leen, om daarmee steeds naar het nieuwe trapgat te kunnen klimmen. Toen het werk klaar was en de echtgienoote de nieuwe trap had bezidhtigd, vroeg zij hjaar man waar haar trap nu was geibleven. De ambtenaar beide daarop de timmermanszaak op, waar men beloofde de waarschijnlijk bij vengissing meegenomen keukentrap dadelijk terug te ziullen bezorgen. Maar de dagen verliepen, 'zonder dat de trap kwam. Een tweede telefoniisch onderboud bracht aan het iioht, dat de geizochte trap niet in den tim- merwinkel was. De timmerlieden zijn toen naar hun werk teruggeikeerd, om naar de trap te zoeken. Zij keken boven, zij keken beneden, maar zij zagen igeen andere trap, dan die, welke zij een paar dagen tevoren hadden ge maakt. En toen rees bij een hunner een vree- selijik vermoeden. Alis gevolg daarvan peu- terde men voorzichtig een van de nieuwe treden los en in het schemerdonker onder de nieuwe trap zag men inderdaad de vergeten keukentrap staan. In hun ijver hadden de timmerlieden de geleende trap heelemaal inge- timmerd en pas nadat zij een groot stuk van de nieuwe trap hadden gesloopt, konden zij de keukentrap foereiken, om deze aan de eigena- resse terug te igeven Woensdagavond heeft de landbouwer P. te Herkenbosch zijn woning verlaten om te gaan werken op een perceel ibouwland in de nabij- heid van idle Roer. Toen hij! des avonds nog niet was teruggekeerd werd een ongeluk ge- vreesd, daar men vermoedde, dat hij in de Roer kan gevallen -zijn, is deze afgedregd met het resultant, dat zijn lijk werd opgehaald. P. was 50 jaar oud en gehuwd, ddch heeft geen kinderen P ERSONENAUTO GEKRAAKT. Op den Leeuwarderstraatweg bij Nieuwe- brug reed Donderdagochtend uit de richting Leeuwarden een groote vrachtauto, terwijl uit ide richting Heerenveen eveneens een vracht auto uit de richting Heerenveen naderde. Achter de eerste auto naderde met groote snelhedd een personenauto, waarvan de be stuurder den vrachtauto, trachtte te ,^nij- den". Deze poging mislukte, met het nood- lottig gevolg, dat de personenauto tusschen beiidle vrachtauto's werd gekraakt. De bestuurder verloren de maefht over het stuur, zoo dat de auto in den berm reed. In den geheel vernielden iauto lagen drie gewonden, n.l. de heer Bontekoe en zijn zoon en die chauffeur Beimer. De vader had beiidle schoudiers en ibeide beenen .giebroken, de zoon was emstig aan het hoofd gewond evenais de chauffeur. Nadat eerste buip was verleend zijn twee slachtoffers per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. De chauffeur werid1 naar het ziekenhuis te Hee renveen gebraeht. De vrachauto uit Heerenveen werd ver- nield, de andere licht beschadigd. De chauf feurs liepen weinig letsel op. indien U poetst met wat goedis, dus met Tube 60 en 40 ct. Dooi 20 ct. IVOROL (Ingez. Med.) GEHEIMZINNIG LJOHT IN DEN TOREN VAN MBXIHELEN. Geheimzinnige lichten aan den toren van de O. L. Vrouwekerk te Mechelen hebben de politie, naar ,,De Telegraaf meldt" Woens- dagnacht tot tweemaal toe gealarmeerd. Het was al laat in den avond, ongeveer elf uur, toen voortoijgangers den pastoor waar- schuwdlen, Id'at er licht in den toren brandde. De geestelijke ging kijken en zag tot zijn gKK>te verbazing een leigenaardig lichtschijn- sel, waardoor het geheele binnenwerk van den toren, ter hoogte van het carillon, verlicht werd. Daar men er geen verklaring voor kon vinden dacht men al spoedig, dat er inibrekers aan het werk iwaren en derhalve waarschuw- de men de .politie. De zes agenten, die in de omgeving dienst deden, achtten het echter niet raadzaam, het zaakje alleen aan te pak- ken en haalden eerst versterking, alvorens zij den toren beklommen. Weldra kwamen de politiemiannen tot de conclusie, dat men met een loos alarm te doen had. Zij hadden n.l. een brandende electrische lamp ^evonlcten en toen deze was uitgedraaid was het geheim zinnige licht inderdaad verdwenen. Maar een paar uur later het was inmid- dels vier uur geworld'en was de toren op nieuw verlicht. Weer werd de politie gewaar- schuwd, die ditmaal oOk de kerk aan een gron- dig onderzoek onderwierp. Zij slaagde er echter niet in de oorzaak op te sporen. Het geheimzinnige licht bleef stralen en verdween toen ide opkomende zon het deed verbleeken. De bevolking van Mechelen weet thans allerlei verklaringen voor het mysterie te vin den. Volgens isommigen zijn er handige in- slunpers aan het werk, volgens anderen hapert er iets aan de lichtinstallatie van den toren. Maar met dit al blijft het geval vreemd en de Belgen zijn het er over eens, dat de imwoners van deze stad terecht den bijnaam van ,gnane- blusschers" gekregen hebben. De Haagsche politie heeft Woensdagavond onder leiding van commissaris W. Hoi, een inval gedaan in een speelhol in de Tweede Schuytstraat in Den Haag. Daar bevonden zich tien personen, onder wie een vrouw, die op vermoeden van hazardspel mee naar het hoofdbureau werden genomen. Een roulette, bank en papier werden in beslag genomen. Nadat de politie ter oore was gekomen, dat er in een perceel in de Tweede Schuytstraat eenige bijeenkomsten waren gehouden van personen, die in het dagelijksch leven geen geregelden omgang met elkaar hadden, rees het vermoeden, dat men hier te doen had met een gelegenheid voor gokken. Toen dan ook Woensdagavond weer een aantal personen zich daar had verzamelld, werd besloten, hiernaar een nader onderzoek in te stellen en onder leiding van commissaris Hoi werd in een inval in het perceel gedaan. Wel hadden de bezoekers een post voor de deur geplaatst en bij het naderen van de po litie wist deze de menschen binnen nog te waarschuwen, maar de politie greep krachtig in, drong de woning binnen en wist de aan wezigen tijdig te overrompelen, voordat zij gelegenheid hadden gevonden de voor het gok ken gebruikte voorwerpen te verbergen. Zoo kon de politie beslag leggen op een roulette, op 300 fiches en op een geldbedrag van 50. De aanwezige tien personen, onder wie een vrouw, werden medegenomen naar het politie bureau, waar zij na verhoord te zijn, weder op vrije voeten werden gesteld. Daarbij bleek dat een van hen nog twee geldboeten moest voldoen, welke hij voor zijn vrijlating heeft betaald. Als motief voor de bijeenkomsten werd opgegeven, dat het hier een reisvereeni- ging betrof, waarvan het clublokaal in het bewuste perceel was gevestigd. Toen de poli tie den inval deed, zou juist de ,,vergadering" zijn afgeloopen. Bij nader onderzoek bleek echter, dat deze „vereeniging" eerst sedert 25 Mei j.l. bestaat en dat de meeste der aanwe zige personen, die de „vergadering"' bezochten eerst Woensdagavond als lid waren ingeschre- ven. Voorts heeft de politie Woensdagnacht om kwart over vier nog een inrval gedaan in het perceel Bagijnestraat 12, waar in een pakhuis zeven personen uit de onderwereld werden aangetroffen, die bezig waren te gokken met dobbelsteenen en speelkaarten. Reeds eenigen tijd was de aandacht van de politie op deze gelegenheid gevestigd. lOnder de aangehouden personen was er 66n die nog een boete had te betalen, welke hij voor zijn wederinvrijheidstelling, na het ver- hoor op het politiebureau, heeft voldaan. De politie heeft met deze invallen dus we der een goeden slag geslagen in den strijd tegen de speelholen, welke, naar vernomen ■wordt, in een cato in de Veenestraat werden voorbereid. lEen ergerlijk geval van strandroof heeft zich voorgedaan te Hoek van Holland. Twee huisgezinnen uit Schiedam waren met de boot naar Hoek van Holland gegaan om van de zee te genieten. Het verblijf op het warme, zonnige strand maakte, dat men aan de verlokkingen van het koele water geen weerstand bood en weldra waren alien aan het zwemmen. De kleeren werden onbewaakt op het drukke strand achtergelaten. Toen men na tien minuten uit het water teruigkeerde, bleken strandroovers him werk grondig te hebben verricht. Zij hadden niet alleen alle kleedingstukken meegenomen, maar ook alle proviand en twee portemon- naies met inhoud. Van alles ontbloot stonden de Schiedam-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6