VERSTOPPING MAAKT OUD L -Cachets Blijft U jong voelen Neemt daarvoor M.S.S.-Cachets t\SS. beteekentAVaak SchoonSchip Houdt Uw b'oed zuivei* met M Buitenland Bij hen, die aan verstopping lijden, zijn de ingewan- den een fabriek van vergiflen, die het lichaam veronlreinigen en de oorzaak kunnen zijn van lallooze kwalen, die onlstaan door ophooping van vergiflige afvalsloffen in het menschelijk lichaam, die niet tijdig worden verwijderd. Men voelt zich moe, prikkelbaar, zenuwachtig en humeurig, krijgl een vale gelaalskleur en wordt oud voor zijn tijd. Zorg er altijd voor Uw lichaam van binnen te reinigen, zooals ge hel van builen reinigt. Dan werken alle organen op de iuisle, natuurlijke wijze, ge voelt U weer jong en opgeweKt, herwint Uw werkkracht en werklust. TER NEUZEN, 18 JUNI 1937. RECHTSZAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zou onze partij overgaan tot die positieve houiding ten aanzien van de monarcnie, die nog pas bij de Britsche kroning zoo treffend aan den dag is getreden, dan zou mij dit in het belong niet alleen van ons land, maar oak van onze partij en ter verdere toedwinging van de fascistische harbarij, ten zeerste verheugen. DE TUNNELBOUW TE ROTTERDAM. Na langdurige technische voorbereiding is iDinsdaig te Rotterdam aan het feit, dat nu met den eigenlijken bouw van de tunnel wordt Ibegonnen, officieele aandacht besteed. Aan de Heuvellaan met uitzicht op de plaats waar de tunnel onder de rivier komt, heeft de tourgemeester van Rotterdam, in tegen- woordigheid van den Minister van Waterstaat, I Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude en ver schillende genoodigden van het gemeentebe- stuur een rede gehouden. In het bijzonder verheugde het den burgemeester, dat de Minister van Waterstaat gelegenheid heeft ge- vonden om aanwezig te zijn. Het deed hem leed, dat op het laatste oogenblik Minister 1 Colijn verhinderd werd om te komen. Minister Oolijn heeft als Minister van Waterstaat a.i. in Maart 1935 den grondslag gelegd voor de medewerking van het Rijk, zonder welke Rot terdam dit werk niet tot uitvoering had kun- inen brengen en Minister van Lidth de Jeude heeft vervolgens met zijn ambtgenoot van Financien, Minister Oud, die eveneens verhin derd was o<m tegenwoordig te zijn, de mede werking van het Rijk in een definitieven vorm weten te gieten. De namen van deze drie ministers zullen aan dit, voor Rotterdam zoo hoogst belangrijke werk te alien tijde verbon- den blijven. Het verkeer tusschen de beide Maasoevers is voor Rotterdam, sedert de tweede helft van de vorige eeuw, een vraag- stuk geweest, dat de voortdurende aandacht van het stadsbestuur vorderde. (Verschillende ontruimingswerkzaamheden, aldus de burgemeester, moesten op het ter- rein van het werk worden verricht en thans kan de ontgraving voor het werk beginnen, waarmede dus de eigenlijke bouwarbeid wordt ingeluid. Behalve op dezen Rechter Maas- oever wordt binnenkort ook op den Linker Maasoever begopnen, terwijl voorts in het ge- meentelijke bouwdok aan de Heysche haven en in verschillende fabrieken de uitvoering van onderdeelen ter hand wordt genomen. De tunnel zal drie kokers bevatten, waar- van twee voor auto-verkeer in dubbele files en een voor voetgangers en rijwielverkeer, laatstgenoemde koker is daartoe in de hoogte in tweeen gedeeld. IHet onderwatergedeelte van de tunnel, ge- meten tusschen de ventilatie-gabouwen aan de beide oevers is lang 584 meter, de opritten, gemeten tot aan de portalen zijn lang 211 meter aan den rechter- en 275 meter aan den linker Maasoever. Daaraan grenzen nog open gedeelten en opstelpleinen, zoodat het tunnel- werk van het begin tot het eind, gerekend van Westzeedijk tot Velgersdijkstraat, een lengte heeft van rond 1850 meter. De twee masten, op beide oevers te zien, geven de as van het onderwatergedeelte van den tunnel aan. 'De toespraak is beantwoord door den pre- sident-commissaris van de N.V. Maastunnel, de uitvoerster van het werk, Ir. Telders. id flit i mevr. B. V. Leeuwen-Drost, dames M. en A. de Man, mevr. E. M. M. Muller-Bruyn, H. M. C. J. v. d. Mijle-Hattinik, mevr. A. Portheine- Polman Kruseman, mevr. A. M. Peeck-Boeke, mevr. M. J. van Pienbroek-Verhulst, mevr. A. E. Stutterheim-Thieme, mevr. V. Schliiter- de Nijs, mevr. S. C. S. van Voorst Vader-de Vidald St. Germain, mevr. M. E. Walland- Semmelink, mevr. A. Weijll-Snuyf en mevr. A. van der Veur-van Wijck. Dit comite stelt zich voor, een uitgebreide collectie binnen- en buitenlandsche poppen, ouderwetsche en moderne, van de meest uit- eenloopende soorten, bijeen te brengen, terwijl tevens antiek en modern speelgoed. kinder- boeken e.d. zullen worden geexposeerd. Ver- der zullen er vele attracties en verrassingen zijn, theeschenkerij, Woensdagmiddag voor kinderen met poppenkast, verschillende ver- lotingen met aardige prijzen. Het nuttige wordt aan dit aanigename ver- bonden: een tentoonstelling van de nieuwste gehoorinstrumenten met gelegenheid om te probeeren, zal in dezelfde dagen gehouden worden, onder leiding van de proefkisthoud- ster, mevrouw Van Hoek-van Hoek. Er zullen prijzen uitgeloofd worden voor de mooiste pop, voor de mooiste groep, voor de mooiste eigenhandig aangekleede pop, voor de mooiste zelf gemaakte en ingerichte poppen- kamer. En dat geeft de working weer van deze nieuwste vindina van Apctheker Dumont, want de M.S.S. Cachets maken "Schoon Schip in Uw lichaam, doordat si): hel bloed zuiveren de bloedsomloop bevorderen de leverwerking aanzetten de gal aidrijven de ingewanden tijdig ledigen de gelaatskleur verlrisschen M.S.S. CACHETS zijn geen purgeer-middel, dat Uw ingewanden leegperst en nieuwe verstopping veroorzaakt. Zij herstellen de working van Uw in- ce wan den en na enkele dagen zult ge U als verjongd ge voelen doordat de afvalsloffen tijdig uit Uw lichaam verdwijnen, waardoor Uw gestel verbetert. V- Per 12 stuks 60 cent (in koker verpakt) Overal verkrijgbaar. (lngez. Med.) VLOEKVERBOD VOOR MILITAIREN iGeneraal Pariond, die Italiaansche onder- staatssecretaris van oorlog, herinnert er in een tot alle wapens en dienstvaikken van het leger geriohte circulaire aan, dat militairen zich door te vloeken aan een strafbaar feit schul- dig maken. Er zullen op de chamibrees bordjes worden opgehangen, welke op dit venbod zullen wijzen, terwijl de aalmoezeniers er toe zullen worden aangespioord door gesprekken met recruten de gewoonte van het vloeken uit te roeien. DE STRATEGISCHE BETEEKENIS VAN TANKS. Italiaansche militaire deskundigen, die de lessen van den Spaansehen burgeroorlog be- studeerd hebben, zijn, zoo meld Reuter uit Rome, tiot de conclusie gekomen, dat de ge- mechaniseerde wijze van oorlogvoeren in Spanje geen succes is gebleken. Zoo schrijft de militaire medewerker van het Regime Fas- cista, dat de burgeroorlog alle hoop, gevestigd op de tank, verloren heeft doen gaan. Zijn oonclusies over de resultaten van tanks zijn als volgt: Zware tanks: Deze hadden te Talavera de la Reine succes, toen de militietroepen van de regeerinig ongedisciplineerd waren. De ver- schijning van tanks joeg schrik aan. Sinds- dien hebben de tanks voortdurend gefaald. Zware tanks, zooals de Russische, zijn door enkele moedige infanteristen, wanneer zij in- dividueel konden handelen, genomen. Traden de tanks gemeenschappelijk op, dan werden zij door het vuur uit anti-tankgeschut ver- nietigd. Lichte tanks: Zij zijn niet anders dan blik- ken bussen en zijn gemakkelrjk door machine- geweervuur te vemietigen. Bewezen is, dat tanks niet aan de infanterie vooraf kunnen gaan en den tegenstand van den vijand niet kunnen breiken. Gaan ze eoh- ter niet aan de infanterie vooraf, dan zijn ze tot vernietiging gedoemd. Met het in het veld brengen van tanks tegen sterke afdee- lingen infanterie, handelt men als Napoleon, toen hij1 een voorbarigen en wanhopigen aan- val met zijn cavalerie deed op de in carry's opgestelde infanterie bij Waterloo. De aan- vallende macht zal worden vemietigd. Tanks kunnen gehrpikt worden om den weerstand van een tot vernietiging gedoemd leger te breken en terugtrekkende infanterie te vervolgen, maar ook deze taak kan beter door vliagtuigen worden vervuld. Waarschijn- lijk, aldus de militaire deskundige, kunnen zware tanks (met rupswielen) het best ge- bruikt worden om batterijen zware veldartil- lerie door het terrein te vervoeren. John Lewis, de leider van het comitd voor industrieele organisatie heeft verklaard, dat de staking in de aan de onafhankelijke staal- maatschappijen behoorende mijnen, waarvan het doel is, deze tot capitulatie te dwingen, voor honderd procent effectief is. De plaatselijke stakingsleider heeft mede- gedeeld, dat de staking tot 600.000 mijnwer- kers zal worden uitgebreid, indien de metaal- bedrijven zich uit andere bronnen van kolen trachten te voorzien. In de 19 getroffen mijnen staken op het oogenlblik 10.000 mijnwerkers, doch de staal- bedrijven hebben medegedeeld, dat zij in de afgeloopen twee weken reeds acht dezer mijnen zelf hebben gesloten. In een der staafabrieken te Monroe is in- middels het werk hervat. pleeigde. Het gemeentebestuur van Hulst berichitte, d'at met Goes overeenstemming was bereikt over het aanstellen van een gemeen- schappelijken arohivaris en later dat ibenoemd was mejuffrouw S. M. van Zanten Jut. VREEMDELIN GENVERKEER IN ZEET.AND. Wdj ontvingen van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniglng voor Vneemdelingenverkeer een smaakvol uitgevoerd foldertje, waarin in vier tolen propaganda wordt gemaakt voor een zesdaagsche itocht door .Zeeland. Het folldertje bevat -een kaart van Zeeland met die diverse reisgelegenheden, terwijl het ook interessante kipkjes bevat van een aantal Zeeuwsche plaatsen der Zeeuwsche eilanden en Zeeuwsoh-Vlaanderen. MILIT AIR VLIEGTUIG OMLAAG GESOHOTEN. Uit Alzaridjieh wordt gemeld, dat in het midden-Euphraatgebied een militair vliegtuig is omlaag geschoten, waarbij de bemanning om het leven kwam. Tijdens ondemomen reddingspogingen bleven de aanvallers vuren en werd een officier gewond. Deze aanval schrjnt veroorzaakt te zijn door de zuiveringsactie, om den aanleg van forten in het Beneden-Euphraatgetoied, die voor kort is ondemomen, hetgeen ontevredenheid bij de bevolking heeft verwekt. ZEVEN GEWONDEN BIJ EEN BOTSING TE JOHNSTOWN. Bjj een botsing tusschen de politic en pos ters voor de fabriek van de Bethlehem Steel Corporation te Johnstown zijn zeven menschen gewond. Twee hunner verkeeren in emstigen toestand. Er werden verscheidene schoten gelost. De menigte was gewapend met knup- pels en steenen, terwijl de politie van traan- gas gebruik maakte. AVONDNIJVERHEIDSONDERWIJS. Bij de zomersche dagen van thans, moeten we toch even bedenken, dat er straks weer een tijd zal komen met lange avonden, die zich bij uitstek leenen voor ontwikkeling. De vaklieden van allerlei slag, als timmer- lieden, metselaars, meubelmakers, loodgieters, smeden, bankwerkers, electriciens, automon- teurs, schilders enz., worden er daanom op attent gemaakt, dat de gelegenheid om zich grondig theoretisch in hun vak te bekwamen, vanaf 1 October weer wordt opengesteld aan de Avondnijverheidsschool te Ter Neuzen. De aangifte voor deze avondcursussen, waaraan ook zij kunnen deelnemen die reeds in het vak gevorderd zijn, moet thans geschie- den, v66r Zaterdag 3 Juli a.s. Hiervoor ver- wijzen wij naar de deabetreffende advertentie, welke in dit nummer voorkomt. DE WEGVERBETERING BIJ DRIEWEGEN. Enkele dagen geledten gaven wij het bericht van de aanlbesteding van de weg-omlegging bij Drieiwegen en is het ibegrijpelijk, dat wij, daar passeerende, even ons trachten in te deniken in den nieuwen toestand da^r op dat iaoo gevaarlijk punt in den ouden weg. Hoe stonden wij verbaasd te zien, dat met zooveel kracht dat werk reeds in enkele dagen is aangepakit. Men ziet al door de nieuwe route heen; de vele boomen allemaai gerooid en opgeruimd, het terrein al zooveel hoodig gezuiverd en zelfs reeds een werkspoor aan- gelegd voor het groote transport. De eerste treinen grond zijn daar alvast gelost. Een welgemeend1 complimentje voor onzen Ter Neuaenschen aannemer is hier niet misplaatst. Hondterden, ja duizenden tonnen grond, zand keien, enz. zullen hier verzet moeten worden in zeer korten tijd. De Z.V.T.M. legde het werkspoor en zal het vervoer ter hand nemen. Dat die daarvoor zeer voldoende is ingericht, is aigemeen hekend, doch niet velen zullen een juist imzicht hebben van den omvang van het goederen-vervoer der Z.V.T.M. De Maat- schappij vervoerde in het afgeloopen jaar rond 200.000.000 K.G. (twee honderd duizend ton) goederen. Een transport aan bieten, pulp, mest, bouwmaterialen, enz., enz., dat, zoo tusschen het persomen-vervoer d66r, vrij wel ongemeiikt plaats heeft gehiad. Wij zijn ter plaatse overtuigd, dat deze omlegging inderdaad een groote wegverbetering betee kent voor het drukike venkeer op den open- baren weg, zoowel als voor dat over de tram- baan, die mee omgelegd wordt. GEMEENTEARCHIEVEN. a an het verslag van den beer Mr. A. Meer- kamp van Embden als inspecteur van de gemeente- en watersdhapsarchieven in Zeeland over 1936 is ontleend, dat in de gemeente Axel de heer J. R. de Jonge zich belangeloos bezig houdt met de regeling van het archief en dat de inspecteur opnieuw overleg met hem NIEUWE VIND1NG AAN MOLENWIEKEN Aan den windkorenmolen van den heer A. Verschiuure te Kruiningen, wordt, schrijft men aan de Vliss. Crt., een nieuwe vindimg in toe- passing gebracht door den beikenden molen- maker M. J. van Rieit te Goes. Deze deelde med'e, dat de wijzigingen aan de wieken door hemzelf bedacht en reeds bij eenige molens met succes zijn toegepast, aldus de Tel. Het systeem wijikt af van het Dekiker-systeem. Bij het geringste koeltje kan men reeds draaien, terwijl bij' toenemende wind de stand der wieken automatiseh de snelheid constant blijft regelen. 'Ook het doen stoppen zonder val of klem is vemuftig bedacht, en vereisoht bijna geen kracht, terwijl de zeilen overbodig zijn geworden. In oilmen tijd van machines, waardoor vele molens, die toch aan ons land zijn beikoring geven, verdwijnen, is het een verheugend verschijnisel dat zij door verbete- ringen voor slooping bewaard blijven. De bovengenoemd'e molen is aohtkantig met draaibaren kop en dateert van 1801. Hij is op Kruiningen bekend als: ,,de ouwe meule ter wijl de molen van de familie Van Dijke „de nieuwe meule" wordt genoemd, alhoewel deze laatste vermoedelijk wel oiuder is. Deze is eohter van maanderen naar hier overgebracht. later dan 1801, waardoor de naam „nieuwe meule" verklaarbaar is. De laatste is een z.g. standaardmolen1. Bij winds til te heeft men daar een motorinstallatie in werkinig. Door de nieuwe toepassinig is deze tthans vrijwel overbodig geworden. Bij het heden gehouden proefdraaien, bleek "het nuttig effect, daai er weinig wind was, en slechts twee der vier wieken zijn behandeld. POPPENTENTOON STELLING. Een plan van de afd. Middelburg der S. H. Zooals reeds eenigen tijd geleden in 't kort vermeld werd heeft de afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot Bevordexing der Be- langen van Slechthoorenden het plain opgevat om, in de laatste dagen van October, daar ter stede een Poppententoonstelling te houden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het werk der Vereeniging. Een comite is ter izake gevormd met Welwillende medewerking: van mevrouw Quarles van Ufford. geb. baronesse Mulert tot de Leemcule als beschermvrpuwe en van mevr. Fernhout-Du Marchy van V huyzen als eere-voorzitster. Verder namen zitting in dit eomitd: mevr. S. Troll-Hoek, voorzitster, mevr. S. v. Deinse-Brouerlus v. Nidek, vice-voorzitster, nrij. A. Bok, lste se cretaresse, mevr. E. Unger-van flrero, pen- ningmeegteresse, H. J. Neugebauer, J. S. Lu- cieer, F. Hollebrandse, mevr. A. Ghysen-v. Marie, 2e secretaresse, mevr. E. Adriaanse- Bsrgansius, mevr. C. Beelaerts V. Blokland- Besier, mevr. C. Berghuijs-Vels Heyn, mevr. B. Boasson-Sanderse, mevr. Dronkers-Debra, mej. J. Ermerins, mevr. G. J. van der Feltz-de Vries "v. Doesburgh, mevr. L. C. van Hoek- van Hoek, mevr. J. E. v. Ittersumrde Monchy, mevr. E. C. de Jong-Kolff van Oosterwijk, mevr. C. van der Lely-Vergoes Houwens: VERBODEN OPTOCHT? De kantonrechter be Middelburg heeft Woenisdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen den| reiziger E. van O., te Middelburg en J. A. D. te Goes, verdacht van het doen houden van een verboden optocht op Maandag 29 Maart, den tweeden Paasehdag. De kanton rechter kwam tot de conclusie, dat in tegen- stelling met hetgeen de verdediger, Mr. W. K. H. Dieleman, op 2 Juni ibepleitte, het hier wel degelijk een optocht was. De kantonrech ter sprak D. oveneenkomstig den eisch van het O.M. vrij en aohbte v. O. schuldig aan een deel van het hem ten laste gelegde, doch ontsloeg hem van reohtsvervolging, omdat de politie- verordening van Middelburg het houden van zulk een optocht; niet verbiedt. Tegen v. O. was f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis geeischt. GEVECHT NA EEN SPELLETJE 8NEEUW- BAL VINDT EEN NASPEL BIJ DE REOHTBANK. Voor de rechtbanik te 's-Gravenhage hebben Dinsdag vijf H. B. S.-leerlingen iterecht ge- staan wegens verzet tegen de politie. De offi cier van justitie heeft tegen elk hunner f 50 boete of 25 dagen hechtenis geeisoht. Op 26 Januari hadden taehtig jongens van de H. B. S. aan hetj Sbokroosplein en van eenige andere middelhare scholen zich 's mid- dags voor de U. L. O-meisjesschoo 1 aan de Zonnebloemstraat vereenigd. De directie van de school, die dikwijls klachten had ontvangen over het optreden van de jongens, toelde de politie op en eenige minuten later verschenen twee agenten op een motor met zijspan. Daar de jongens aan een sommatie van de agenten om weg te gaan niet onmiddellijik gehoor gaven, trokiken de politiemannen hun gummi- stokken om de aanwezigen' uiteen te drijven. Hierop antwoordden de jongens met gejoel en slagen, zoodat een formeel gevecht tusschen de politie en de H.B.S.-leerlingen ontstond. Toen de agenten eindelijik hun revolver trok- ken, werden zij meester van het terrein. Zij konden een der belhamels mee naar het bureau nemen. Later werden nog eenige jongens aan- gehouden. Het getuigenverhoor beperkte zich in hoofdzaak tot de vraag of de politie al d£in niet te vlug ovengegaan was tot het gebruik maken van den gummistok. De veriklaringen liepen zeer uiteen. Het O. M. conoludeerde evenwel tot schuldigverklaring van de jonge- lui en baseerde daarop zijn eisch. De verdediger daarentegen, die een schets gaf van de mentaliteit der Nederlandsche schooljongenis, meende, dat de agenten ijiet in de rechtmatige uitoefening van him bedienimig zijn geweest en drong aan op vrijispraak. Uitspraak 29 Juni. DE ROOFOVERVAL OP DEN PASTOOR VAN GEIJSTEREN. Voor de rechtbanik te Roermond is behan deld de zaak tegen de vier verdarihten van den roofoverval op pastoor G. J. J. Litjens te Geijisteren (L.), igepleegd in den nacht van 19 opi20 Januari 1936. Door den officier van justitie waren in deze zaak gedagvaard: de 24-jarige W. J. G. Jans- sen, Chauffeur, womende te Belfeld, de 23- jarige A. L. Dut, opperman te Venlo, de 28- jarige M. H. Hendriikx, koopman be Venlo en de 29-jarige P. J. H. Janssen, zonder beroep, laatstelijk in Belgie en zonder vaste woon- plaats. De plannen tot den overval waren gesmeed te Belfeld ten huize van „de witte van Wans- l". Zij; waren am geld verlegen en hun gedachten gingen toen naar de pastorde te Geijisteren, waar pastoor Litjens woonde. Vroeger hadden ze te Geijisteren gewoond en de pastorie kenden ze van binnen en buiten. In die buurt van de pastorie werden de rij- wielen op den avond van den overval achter een heg gelegd en te voeit ging men verder. Hendrikx en Dut belden aan. De andere twee stelden zich verdekt op, op den hoek bij de deur. De pastoor deed open en zei, dat hij direct kwam. Toen hij (buiten kwam greep Dut den pastoor vast en wierp hem beigen den grond. De andere drie sprongen toe en hiel- den den pastoor een hand tegen den mond om zoo het iscihreeuwen te belatten. Het viertai droeg den pastoor weer naar binnen en toen hiji nog riep, sloeg men hem op het hoofd en bond hem een zakdoek voor den mond. Om deze vast te binden haalde men nog een das en een handdoek. Wiimike Janissen haalde toen een touw voor den dag- Dut moest den pastoor omdraaien en Wimke Janssen >bond hem de handen vast. Dan ging men aan den slag en haalde laden en kasten overhoop. Ook de Ibrandkast werd geopend. Dut hield de wacht bij den pastoor en Hendrikx keek uit of er onraad was. Opeens meende men iets te hooren (blijk- baar de kornst van den koster). Ook zag men dat de pastoor geheel blauw werd. De doeken werden afgedaan waama het viertai aan den haal iging en door de achterkeuken wegvluchtte zonder een cent te hebben buit gemaakt. De verdachten verklaarden den pastoor niet te bebben willen dooden. Het was alleen om zijn geld te doen. Nadat verschillende getuigen waren gehoord hield de officier van justitie zijn requisitoir. Hij .schilderde nog eens de situatie ter plaatse. De pastoor is gestorven op het veld van eer, op weg om menschen, die bij een auto-ongeluk zouden zijn gewond, hulp te bie- den. Bij het eerste bericht, waren de vermoe- dens van den officier uitgegaan naar den zoon van den Witte van Wansum" en toen hij de arbornaal groote voetafdrukken had gezien, ALTIJD SLEOHTE SPIJSVERTERING. Nu geen klachten mew. ,,Ik had veel last van de maag, tengevolge van slechte spijsvertering, waardoor ik altijd lusteloos en moe was. Sinds eenigen tijd gebruik ik nu geregeld de ,,kleine dagelijksche dosis" Kruschen. Zoodra het opraakt krijg ik weer haofdpijn en als ik het dan weer neem, is de hoofdpijn weer weg. Voordat ik Kruschen nam durfde ik haast niets eten, maar nou eet ik weer alles". J. N. D. te B. De zes minerale zouten in Kruschen sporen Uw iniwendige organen tot betere werking aan, waardoor Uw voedsel snel en volledig wordt verteerd. Hierdoor wordt voorkomen, dat voedselresten in het organisme achterblij- ven, welke lasten of pijnen veroonzaken. Moe- heid en lusteloosheid zullen tot het verleden behooren. In plaats daarvan krijgt ge een ge- voel van opgewCktheid, levenslust en volkomen gezondheid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f 0,49, 0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking de naam Rowntree Handels My. A'dam voorkomt. Adv. daoht hij aan den man die het laatst is gear- resteerd. Zijn vermoedens toleken later juist te zijn geweest. Het hoofdmotief van het drama van Geijsteren was geld. Volgens den officier moet er geen ondersoheid worden ge maakt tusschen een groep, die het geweld wilde en een groap, die het niet wilde. Van het moment af, dat de eene verdachte den pastoor greep, stemden alien in met het ge weld. Want niemand hield op. Wat de dag- vaarding betreft, wees spr. er op, dat ten laste moest worden gelegd art. 312, waarvoor de maximumstraf 15 jaar is. De officier, mr. Rieter, edschte tegen alle vier verdachten een gevangeniisstraf van negen jaar. De verdediger, mr. E. Daub en mr. P. Tri- pels pleitten clementie. Uitspraak over 14 dagen. Geen subsidie. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor afwijzend te besohikken op het verzoeik van het Comite voor Zeeuwsch- Vlaanderen ter bevordering van het huishoud- onderwijis te Hulst om een subsidie te ver- leenen van 50 per plaats, waar huishoud- onderwijs is of zal worden ingesteld, tot een maximum van 1500. Ged. Staten leggen adviezen over van den Kring Hulst van den N. C. B.; van de inspec- trices van het N. O. de dames Gr. G. Smit en M. M. A. Miehels, beide te 's-Gravenhage en van de Oommissie van het Landhouwhuishoud- onderwijs in Zeeland. Ged1. Staten meenen, dat, ofschoon het Comite met het opriohten van deze cursusisen wel een dlringend sociaal werk op het oog heeft, de gewezen adviezen de Staten wel overtuigd zullen hebben, dat het niiet gewensdht is, dat de provincie door het verleenen van subsidie, het stichten van der- gelijike cursussen in de hand werkt, omdat: le. er op deze wijze, zonder eenige samen- werking met andere organisaties, wedr eem nieuwe vorm van' huishoudonderwijis in het leven wordt geroepen en de mogelijkheid daardoor bestaat dat tegen elikaar in wordt gewerkt, hetgeen het huishoudonderwijs niet ten goede kan komen (er zijn al landbouw- huishaudcursussen, meer voor burgermeisjes van het platteland en in hoofdzaak de boeren- dochters en z.g. voorlichtingscursussen spe- ciaal opgericht met het doel de vrouwen uit gezinnen voor te lichten) 2e. er voor zoodanige cursussen geen enkele waarborg voor deugdelijikheid bestaat, daar deze cursussen niet aan de wettelijike voor- schriften van het Nijveiheidisonderwijs onder- worpen zijn. Capitulantenreglement. Ged. Staten van Zeeland stellen, overeen- komstig hetgeen in Noord-Brabant reeds is ''geschied, voor te Ibepaien, dat voor de regle- menten van de waterschappen ,,De Dames- polder", de ,,Prins-iHenidri'kpolder" en ,,De Hogerwaardipolder" zullen worden toegevoegd de woorden: het aanwijzen onder goedkeuring van Ged. Staten aan de onder het waterschap ressorteerende amibten en toetrekkingenv welke met uitsiuiting van andere gegadigden slechts kunnen worden vervuld door militairen of gewezen militairen. Nog stellen zij voor aan iH. M. de Koningin miac'htiging te vragen om de ibeide eerstge- noemde waterschappen ontheffing te ver leenen van het aanwijzen van betrekkingen voor capitalanten ibestemd. Overneming van wegen. Ged. Staten stellen aan de Provinciale Sta ten van Zeeland voor van de gemeente Bors- selen in beheer en onderiioud1 over te nemen 1.795 K.M. van den weg Borsselen's Heeren- hoek, zulks met ingang. van 1 Januari 1938 onder voorwaarde, dat de gemeente jaariijks vo6r 1 Juli, een bedrag van 359 aan de pro vincie betaalt, welke jaarlijksche bijdrage kan worden afgekocht door betaling in eens van f 8975. Verder stellen zijl voor van de gemeente Domburg met ingang van 1 Juli a.s. in beheer en onderhoud over te nemen 275 M. van den weg WestkapelleDomlburg onder voorwaar de, dat de gemeente jaariijfcs vo6r 1 Juli f 75 betaalt of inieens f 1867 en van den Polder Walcheren 5.865 M. van denzelfden weg en zulfcs tegen betaling van 1350 per jaar of f 30.000 in eens. Huishoudelijke voorlichting. Een tweetal voorstellen van Ged. Staten van Zeeland aan de Provinciale Staten hebben betrekiking op de huishoudelijke voorliohting. De Cammdssie voor huishoudelijke voor lichting te 's-Gravenhage vroeg een ibijdrage van 1000 ter bestrijding van de kosten van cursussen in koken, naaien, huishoudkunde en waschbehandeling en kinderverzoiging, welke met financieeden steun van genoemde oom missie door plaatselijke Commissdes worden gegeven. Ged. Staten stelden een onderzoek in andere provmcien in en daarbij bleek, dat de Staten van Zuid-Holland, Groningen, Fries- land, Drenthe, Overijssel en Limburg op een dergelijk verzoek afwijzend hebben beschikt, terwijl in de provincden Noord-BrabantGel- derland en Utrecht, alwaar nog geen beslis- sing is genomen, Ged. Staten eveneens voor stellen het verzoek af te wijzen. Alleen in Noord-Holland hebben de Staten besloten voor 1937 de gevraagde bijdrage te verleenen. Het advies is gevraagd van de Commissie voor huishoudelijke voorlichting ten platte- lande in Zeeland en deze meent dat f 250 voor adressante voldoende is. Ofschoon Ged. Staten voor het werk der Haagsohe oommissie alle waardeering heb ben, zijn zij toch van meening, dat, waar de bemoei'ingen van deze Oommissie zich meei bepaaldelijik over de -stedClijike gemeenten uit- strekken, er voor deze provincie geen vol-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2