ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ^fCKEETTJES Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de radio No. 9618 WOENSDAG 16 JUNI 1937 77e Jaargang Bmnenland Hoe kom Ik van die hoofdpijn af? EERSTE BLAD Rede van Prins Bernhard Een blijde boodschap aan het Nederlandsche volk. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG. i vnrrrrvnr, -ryr-mvrrr v*sarr~ en-v1a»qiWTiTm-vaJMBaA p<vrg*myrawk«icw%iiia^^J^w>y^ cultc5Besb5K"jm :mBQMW£*4xmatsmts&4i!Js TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Lelgis en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. lUtgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor eiken regel meer f 0,20. KIJ5INE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnememt tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst eon dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAAN DAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Gisteravond hebben de Prinses en de Prins over beide zenders een dankwoord gesproken tot de Amsterdamsche burgerij. Prinses Juliana zeide het volgende: Ingezetenen van Amsterdam, en gij alien die wij1 dezer dagen te Amsterdam ontmoet hebben. Wij beleefden zoojuist in de hoofdstad onvergetelijke dagen, die naar hun aard met onze bruidsdagen alleen te vergelijken zijn. En hiervoor Wil ik u thans mijn dank komen brengen. Wij voelen ons overstelpt door de breede stroomen van hartelijkheid, die van alle kanten op ons toekwamen. Het was te ontroerend om onder woorden te kunnen brengen, om te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, u in zoo grooten getale bijeen te zien. Hartelijk dank ook aan den burgemeester en het overige gemeentebestuur, zoomede aan het algemeene feestcomite onder voorzitterschap van Mr. Trip en aan de politie voor haar werkzaamheden hierbij voor het tot uit- voering brengen van zulk een programma als dat ons in de afgeloopen week iederen dag opnieuw aangeboden werd en dat steeds weer de feestvreugde in andere, treffend schoone banen wist te leiden. Nooit had iets mij kunnen weerhouden alle deelen van het programma mee te maken, waren het niet op zich zelf verheugende gezondheidsredenen geweest, die u zeker wilt verstaan en billijken. Grootsch en diep is de indruk, dien wij van deze dagen meenemen, en het is voor mij een voorrecht geweest, u dit persoonlijk te hebben kunnen zeggen. Prins Bernhard zeide vervolgens: Ook ik wilde gaarne mijn persoonlijke gevoelens mondeling op deze, door de moderne techniek zoo gelukkig mogelijk geworden, wijze tot uitdrukking brengen. Het is niet alleen mijn dank, dien ik de hoofdstad wil betuigen, maar ook wil ik uiting geven aan mijn diepe ontroering over de groote liefde en hartelijkheid, welke de geheele bevolking, groot en klein, oud en jong, ons iederen dag op nieuw bewezen heeft. Bij onze aankomst sprak de burgemeester, Dr. De Vlugt, over den traditioneelen band, welke bestaat tusschen het huis van Oranje en Amsterdam. Ik moet zeggen, dat deze traditie op de schoonste en voor mij onvergetelijke wijze in deze laatste week bevestigd en voortgezet is. Het moet mij nog eens van het hart, hoe overweldigd ik was door het vreugde- volle medeleven der geheele bevolking, en steeds zal ik alles doen wat in mijn macht is om te bewijzen, hoezeer ik het vertrouwen, dat ik daarin zie, op prijs stel. Mag ik tenslotte nog den burgemeester, het gemeentebestuur, de huldigingscom- missie en de politie, mijn buitengewoon hartelijken dank betuigen voor den velen arbeid en de moeite, welke zij zich hebben getroost, en hen van harte gelukwenschen met het groote succes hunner bemoenngen. De mededeeling, dat H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zich naar aanleiding van Hun bezoek aan Amsterdam en de aldaar genoten ont- vangst gisteravond per radio tot de Amsterdamsche bevolking zouden richten, had, in verband met enkele waargenomen feiten der laatste dagen, bij ons een zekere spanning verwekt, dat hieraan wellicht een bijzondere beteekenis viel te hechten. En die verwachting is ten voile verwezen- lijkt. Na de woorden van overgroote dank- baarheid, door Prinses Juliana in het Paleis te Soestdijk per imicrofoon voor de beide radiovereenigingen geuit, voor de pverstelpende stroomen van hartelijkheid die Zij hadden genoten en de uitvoering van het uitgebreide programma liet Prinses Juliana als het ware een verontschuldiging volgen, dat Zij niet alle deelen van het programma had kunnen meemaken, een verontschuldiging aan de bewoners van Amsterdam, doch die tevens een bood schap was voor een reeds gewhkte blijde verwachting1, bevestigde bij het geheele Nederlandsche volk: Nooit had iets Mij kunnen weer- ,,houden alle deelen van het program- ,,ma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende gezond- ,,heidsredenen geweest, die u zeker wilt .verstaan en billijken". Daar hebben ook buiten Amsterdam Nederlanders de woorden van het Prinse- lijk echtpaar beluisterd, en wanneer we nagaan hoe in de laatst verloopen maan den het Nederlandsche volk met de Koninklijke familie, in het bijzonder met het Prinselijk Paar heeft meegeleefd, is het te begrijpen, dat, waar men weer van de techniek der radio kon genieten door het beluisteren dier Vorstelijke stemmen, met bijzonder verheugen die boodschap van Prinses Juliana werd vernomen, een boodschap die weer nieuwe hoop en ver wachting voor de toekomst schept, die, naar wij hopen een bevestiging wordt van verwachtingen die bij het Nederlandsche volk in mime mate zijn herleefd, toen we het vorig jaar kennft namen van de ver loving van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Het Nederlandsche Volk heeft toen ten voile gedeeld in het geluk van het jonge paar en de Koninklijke Moeder, die zich verheugde in het geluk van Haar Dochter en dezer aanstaande, dat Nederlandsche Voik zal thans ten voile medeleven in de tijden van blijde verwachting die nu volgen. En wat thans wel zeer treffend is, is de ongekunstelde, eenvoudige wijze, waarop die tijding tot het volk is gekomen. Hoe natuurlijk volgde die eene zinsnede welke van zoo groote beteekenis was, op de andere. Hoe aandoenlijk was het, dat de jonge gade deze boodschap persoonlijk aan Haar volk deed, die boodschap, die de vurige hoop van het Nederlandsche Volk op het voortbestaan van het geliefde en vereerde Oranje-Huis in zich draagt. Wij zijn overtuigt, dat deze heuglijke mededeeling vreugde heeft verwekt in de landouwen van den Dollar d tot over de Schelde niet alleen, doch ook in de over- zeesche gebieden en overal waar Neder landers wonen. De beste wenschen van het Nederland sche Volk gaan thans uit naar de geliefde Prinses, voor de vervulling der hoop van Haar in wie het ziet de aanstaande draag- ster der Kroon, vurige gebeden zullen op- stijgen voor de vervulling van den wensch, dat het Nederlandsche Volk zich met Haar, Haren Gemaal en Hare Moeder zal kunnen verheugen over het ontspruiten van een nieuwe loot aan den met ons volk zoo nauw verbonden Oranjestam. DIEN STPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. De ingeschrevenen voor den dienstplicbt, 'die hun wenschen met betreikking tot de inlijving niet reeds bij de keuring of bij een andere ge- leigenbeid hebben opigegeven of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben mede- gedeeld, hebben gelegenhieid, hun voorkeur alsnog v<S6r 10 Juli, liefst schriftelijk, op te geven aan den commandant van het indee- lingsdistrict. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de in- deeling bij de zeemacht of ibij een bepaald korps en garnizoen als den tijd van opkomst, opieiding tot officier of ondferofficier enz. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aajnwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moeten die bijzondere aanwijzingen stipt wor den opgevolgd, ook al wijken zij af van het- geen hierboven is te kennen gegeven. De 'hier- bedoelde bijzondere aanwijzingen hebben voor- namelijk betrekking op vervroegde inlijving, ind'eeling bij den motordiiienst en opieiding tot reserve-officier-vlieger of reserve-officier- waamemer bij de luchtvaartafdeeling. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie te verikrijgen. Ter Neuzen, 16 Juni 1937. De Burgemeester van Ter Neuzen, P. TELLEGEN. De Koningin is Dinsdagmiddag om half twee van Het Loo vertrokken om ziich naar Den Haiag te begeven. H. M. zal gedurende eemige dagen in het Huis ten Bosch verblijf houden. PRINS BERNHARD IN DEN RAAB VAN STATE. Prins Bernhard heeft Dinsdagmiddag de wekielijiksche vergadering van den Raad van State bijgewoond. PRINS BERNHARD ZAL DEN OLYMPISCHEN DAG BIJWONEN. Naar gemeld wordt, heeft Prins Bernhard den wensch te kennen gegeven den Qlyrnpi- schen dag, welke Zondag a.s. in het Amster damsche stadion zal worden gehouden, bij te wonen. PRINS BERNHARD BIJ DE OPENING VAN HET LANDBOUWCONGRES. Naar gemeildt wordt, zal Prins Bernhard Donderdag as. tegenwoordig zijn ibij de ope ning van het intemationale landbouwcongres te 'si-Gravenhage. DE KABIN ETSFORMATIE. Dinsdagmorgen te half twaalf heeft minis ter Colijn zijn ambtgenoot Jhr. Van Lith de Jeude aan het departement van kolonien ont- vangen, ter bespreking van de kabinetsfor- matle. Door toevallige omstandigheden is minister De Graeff niet, evenals de ministers Van Lidth de Jeude en Ouid, door H. M. 'die Koningin ont- vangen kunnen worden. Deze ontvangst heeft dlaarom Dinsdag plaats gehad. De heer Gh. J. J. M. Welter, die Minister van Kolonien is geweest in het ministerie Col'ija dlat van 1925 tot 1926 het bewind heeft gevoerd, heeft M'aandiag een bezoek aan Minis ter Colijn gebracht. Gelljk men weet, is de heer Welter een der nieuw gekozen R.-K Kamerleden. MINISTER GELISSEN IN OOSTENR1JK. Men schrdjft uit Weenen aan de N. R. Ort.: De Reichspost heeft voor zijn vertrek uit Weenen Minister Geliissen gelnterviewd. Na een beschrijivdng van de persoonlijikheid en die beteekenis van minister Gelissen geeft het blad eenige kenmerkende uitlatingen van den minister, die, naar hij zeide, igaame weer naar de Industrie zou willen terugtkeeren, doch zich geheel beschikbaar blijft stellen voor open- bare functies, zoolang 'dit noodig zal zijn. Door zijn regehnatige bezoeken aan Oosten- rtjik sinds 1923 wil minister Gelissen aan zijn landgemooten een voorbeeld stellen boe men hamdelen moet om de bandelsbalaas taisschen beide landien, die vroeger voor Oostenrijk pas- sief was, in evemiwicht te brengen. Als voormaamste ibeletsel voor een nieuwe oeoomomisicbe regeling tusschen de Donau- staten bes'dhouwt minister Gelissen de meest- begunstigingsclausule, welke men daarom door' on'derhanidelinjgen met de groote staten moet overwinmien. Oostenrijlk is een uitgesproken toeristenland en zal deze positie dienien te verstevigen. De Nederlandsche sympathieen voor Oostenrijk moeten ook economisdh tot uitdruikking komen. Niederland heeft steeds een voorliefde voor goed begrepen handelsvrijheid gehad. Het qpnieuw invoeren van 'd'e hanidelsvrijheid moet mogelijk zijn. In die resultaten van d'e Oslo- conferentie vindt Minister Gelissen daarvoor ee.n wegwijzer voor de toekomst. De Oostenrtjkisch'-Nederlajndische jhandel wobdlt het beste gekarakteriseerd, wanneer men dezen met den handel tusschen Nederlamid en Bellgie, dat ongeveer even groot is als Oos tenrijlk, vergelijkt. Bij Oostenrijlk 10, hij Belgie een omzet van 200 millioen 'guldens. Er bestaat steeds de pret'tige mogelij'khedd het handelsverkeer tusschen Nederland en Oostenrijlk belangrij'k te vergrooten. De rustige politieike ontwi'kkelinig van Nederland, welke zich ook in de afwijzing van het nationaal- socialisme heeft geuit, verklaart de Minister uit 'de traditie en de verstandigheid van het volk. Wanneer de regeering en het parlement hun taiken goed opvatten in het bijzonder wanneer het parlement zich meer op de con- trole van de handelingen van de regeering conoentreert, in plaats van zelf te willen regeeren en wanneer de algemeene oieco- nomiische toestand1 zich verder zoo gunstig blijft ontwikkelen, dan zal jplijken diat er in Nederland voor een natianaal-socialistische 'beweging geen plaats is. DE INKRIMFING DER WERK- VERSOHAFFINIG. Naar aanleiding van vragen van den heer Drees in verband met een berioht, hetwelk aan een aantal gemeenten zou gezonden zijn, om van een bepaal'den datum in Juni af tot nader bericht aan die gemeenten geen sufosidie uit het werkloosheidssubsidiefonds uit te keeren, heeft de minister van Sociale Zaken d'e vraag: Is dezer dagen aan een aantal gemeenten door rijksinspecteurs voor de werkverschaf- fing, namens dien minister van Sociale Zaken, schriftelijk bericht, dat van een bepaalden datum in Juni af tot nader aankondiging aan die gemeenten geen subsidie zal worden uit- gekeerd uit het werkloosheidssubsidiefonds? ontkennen'd beantwoordi. De minister wenscht echter, in verband met de gestelde vragen, het navolgende te bevesti- gen, hetgeen hij reeds bij schrijven dato 8 Mei 1937 aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in antwoord op vragen van het lid dier Tweede Kamer den heer Drees heeft gean'twoord: ,,iE3venals vorige jaren, zal ook dit jaar door de rijksinspecteurs voor de werkverschaffing worden nagegaan, of en in hoeverre in be- paalde gemeenten de werkverschaffing en/of de steunverleening geduren'de eenigen tijd in de zomermaanden geheel of gedeeltelijk zou den kunnen worden stopgezet. (Wiaar dit jaar voor het eerst na een aantal jaren van voortdurende stijglng de werkloos- heid niet onbelangrijik daalt, is de Minister van meen'ing, dat er dezen zomer in een aan tal gemeenten inderdaad aanleiding zal kun nen ,zijm om de werkverschaffing en/of steun verleening gedurende eenigen tijd te beperken of stop te zetten. Bij de zich in vele streken des lands ver- toonde opleving in het bedrijfsleven en de Wanneer l)w hoofdpijn (migraine) U over- valt bij het opstaan, voor of na den maal- tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vindmg van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruilcer geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn-, Migraine, Kies- pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten piagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zull opge- togen zijn over de resultaten. Probeert zel Overal verkrijgbaar. Per 12 sluks 52 cant. Vol gens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACWETS (Ingez. Med, daarmedie gepaard gaande uitbreiding der normale werkgelegenheid is het streven van den Minister er op gericht te hevorderen, dat de arfoeiders zooveel mogelijk werk in het vrije ibedrijf zullen yinden. In sommige ge vallen vormt, vooral gedurende de zomer maanden, werkverschaffing een beletsel, al- thans een rem voor de arbeiders oim vrij werk te zoeken. De Minister heeft aan de rijksinspecteurs opdracht gegeven om de hierboven vermelde mogelijkheden zorgvuldlg en met groote voor- zichtigheid na te gaan en telkens overleg te plegen met de betrokken gemeentebesturen". Als gevolg van deze overweging zal, in overeenstemming met het advies der betrok ken rijksinspecteurs voor de werkverschaffing, in enkele gemeenten gemeentelijke werkver schaffing kunnen worden ingekrompen of stopgezet. Eh kan op dit oogenblik nog niet medegedeeld worden hoever deze maatregel zich zal uitstrekken, aangezien nog geen be- slissing over het geheele land genomen is. Het is geenisizins1 de hedoeling van den Minister om valide werklooze arbeiders on- verizorgd te laten, nocih ook om denzulken on- derstand ingevolge de armenwet te doen ver- strekken. TELEFOONKABEL EN GELAND—NEDERLAND. Zaterdagmiddag is te Domburg aan land gelbracht de rijikstelefoonkalbel voor het inter- nationaal telefoonverkeer met Etageland. On geveer 50 arbeiders waren hierbij werkzaam, terwijl vele kijklustigen op het strand waren. Op een afstand van ongeveer 7 kilometer lag het kabelschip van de kust verwijderd, waar de kabel op een klein zeeschip werd overgeladen om vervolgens naar de kust te worden gebracht. Daar het schip niet dicbt bij het strand kon komen werden op een afstand van 1 a 2 meter ledige ijizeren vaten aan den zwaren kaibel bevestigd om hem drijvende te houden en zoo vervolgens naar den wal te brengen. Daama werd hij door een groot aantal ar beiders verder op het strand getrokken, en in verband met den Zondag in een op het strand (in een grooten achtvorm) gegraven sleuf opgeborgen. Gisteren is de kabel naar het kabelstation gebracht. Dit is thans de vierde kabel voor het in- ternatlonaal telefoonverkeer NederlandEn gland. (De z BINNENVAART VERJIUIST NAAR WATERSTAAT. De Rotterdamschen redacteur van het Han- delsblad schrijft: Reeds eenige malen, laatstelijk nog bij de oprichting van de Centrale Orgianisatie van AutoberoepsVervoer, een lichaam dat gelieerd is aan de organlsaties der ibeurtvaart, hebben wij melding gemaakt van overwegingen van de commissie-De Vries en anderen, om de wilde binnenvaart van het Dspartement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te doen verhuizen naar dat van Waterstaat. In een,toespraak voor de leden van de Ver- eeniging tot Behartiging der Stoomvaartbs- langen heeft de Minister van Waterstaat, Jhr. Ir. Van Lidth de Jeude, dezer dagen 'zulks bevestigd, toen hij reden zeide te hsfcben ,,om aan te nemen, dat men meer algemeen heeft ingezien dat de evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart bij Waterstaat thuis be- hoort". In verband hiermede vernemen \vj, dat er aan gedacht wordt de binnenvaart in te pas- sen iin het stelsel der verkeersicodrdmatie. Met de ibeurtvaant en met de nieuw opge- richte oentrale organisatie van beroepsauto- vervoerders wordt overleg gepleegd over de verdeeling van het land in eenige tientallen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1