De burgeroorlog in Spanje Kerknieuws. Sport Bent U onrustig? STOFFELIJK OVERSCHOT VAN SLACIIT- OFFERS VAN DE ,,DEUTSCHLAND" OPGEGRAVEN. Gezondheid in Uw huid. Witte Purol TOEOHATSJEWSKI C.S. VOOK DE REOHTBANK. TER NEUZEN, 14 JUNI 1937. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. HANDELSREGISTER. VOETBAL. SViijnhardt's Zenuwtabletten en gendarmerie. Ongeveer achthonderd leden van ide oud'-strijders vereeniging der zooge- inaaimde Vuurkru-isen in den loop van den avond bijeenigekomen op de Oude Graanmalkt, waar zicih hun lokaliteit bevindt, hadden bet inzicht te kennen gegeven in de neutrale zone een protestbetooging tegen de amnestiewet te bouden. Aan dit inzicbt blijken zij evenwel vermoedielijk tengevolge van de getroffen maatregelen geen gevolg te hebben gegeven. De kisten met het stoffelij'k oversobot van 26 leden der bemanning van de ,,Deutscbland", die bij bet bombardemenit door Spaaijscbe re- geerinigsvliegtuigen om het leven zijn ge komen, zijn gisteren te Gibraltar opgegraven. Zij zouden Zatendag aan boord van de „Deiutsctolanid" worden gebracbt. boudt en maakt Uw huid mooi en gezonid. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Officieel wordt medegcdeeld, dat bet voor- onderzoek tegen Toechatsjewski, Jakir, Oebo- -rewitsj, Kork, Ejdeman, Feldman, Primakof en Poetna, die op verschillende tijdstippen in becbtenis genomen waren, voltoo'id is. De ge- arresteerden worden beschuldigd van sohen- ding van hun militairen plicht (eed), verraad van het vaderland, van de volken der Sowjet- unie, van de sowjet-abbeiders en van het roode leger. (Door bet vooronderzoek is komen vast te staan (aldus de officieele mededeeling), dat de beklaagden, en ook Gamamik, die de hand aan zichzelf beeft geslagen, tegen den staat gericbte betrekkingen helbben onderbouden met vooraanstaande militaire kringen van een buitenlandschen staat, die een de Sowjetunie vijandige politiek voert. Terwijl zij in dienst van de militaire spionnage van dezen staat stonden, leverden zij dezen staat stelselmatig berichten over den staat van bet Roode leger. Zij voerden een actie ter verzwakking van bet leger en bereidden een nederlaag van dat leger voor in geval van een militairen overval op de Sowjetunie. Zij streefden naar bet herstel van de macht der grondbeizitters en kapitalis- ten in de Sowjetunie. Alle beklaagden hebben bekend aan alle ten laste gelegde feiten schuldig te zijn. 'Vrijdag is bet proces begonnen voor een speciaal college van het hooggerechtshof der Sowjetunie, dat de zaak met gesloten deuren behandelt. iVoorzitter van het gerecht is Oelricb, de voorzitter van bet militaire college van het hooggerechtshof. Verder zitten in de rechtbank als leden de plaatsvervangende volkscommissaris van de- fensie, bevelhefblber van de luchtstrijdkrachten van het Roode leger Alksnis, de maarschalken Boedenny en Bliicher, de ehef van c}en genera- len staf Sjaposjnikof, de commandant van het militaire district Wit-Rusland Belof, de com mandant van het militaire district Leningrad, Dybenko, de commandant van bet Noord-Kau- kasische militaire district Kasjirin en de com mandant van het zesde Kazakken-cavalerie corps Gorjatsjef. De aangeklaagden zijn alleff ter dood ver- oordeeld en inmiddeis ook reeds geexecuteerd De aanval op den „ijzeren gordel". Het zal nog even moeten duren, alvorens zicb een duidelijk beeld vormt van de recht- scbe vorderingen rondom Bilbao. Er is nu een kracbtig offensief ingezet onder de ver- foeterde weersomstanidigbeden. Nog de vorige week versobolen de bergen zicb in den mist, die iedere actie van -lucb'tmacbt en artillerie verbinderde. Reedis komdigt Franco's hoofd- kwartier in bet officieele legerbericht van Vrijdagavon'd aan, dat de ,,ijzeren -gordel" op twee plaatsen doorbroken is en dat de zege- vierende opmarsch wordt voortgezet, maar men moge daarbij bed'enken, dat deze gordel drievoudig is en bestaat uit afzonderilijke loop- graaflinies. Niet aannemelijk is, dat al deze linies reeds op verschillende plaatsen zouden zijn doorbroken. Al maanden hebben de Baskiscbe militaire autoriteiten de gelegenheid gebad' de ver- dedigingswerken ite perfectioneeren en het is bekend, dat zij dien tijd niet ongebruikt heb ben gelaten. De loopgraven zijn twee meter diep en op italrijke plaatsen -geven zij toegang tot bomvrije onderaardscbe schuilplaatsen. De automatische vuurwapems zijn met groote zorg zoodanig geplaatst, dat zij den vijand de grootste scbade kunnen toebrengen. Priikkel- draadversperringen vindt men voor de loop- graven, tusschen welke weer verbindingsgan- gen gegraven zijn. Franco beeft hiertegemiover een kracbtig lucbtwapen gesteld. Tientallen vliegtuigen be- gaven zicb Vrijdag bij bet aanbreken van den morgen reeds naar bet front en zij zijn den heelen dag niet van de luoht -geweest, steeds die Baskiscbe stellingen met bommen en mi- trailleurvuur bestakend. Later meldde een bijaondere verslaggever van Havas aan bet front van Bilbao nader, dat de troepen van de eerste brigade van Navarre Vrijdagmidda-g over een breedte van drie kilometer de laatste verdedigingsiinie van den „,ijzeren gordel" hebben doorbroken. De troepen van Franco zouden geen enkele hin- derpaal meer voor zicb hebben en bet opper- bevel Ihoop-te dan ook, diat men nog in den loop van den avond Bilbao zou ikunnen binnen- trekken. Ondertusscben zrjn we al een paar dagen verdier en is nog geen bericht van de vervul- ling dier hoop ontvangen. STOPZETTING WERKVERSCfHAFFING. Uit betrouwbare bran wordt vemomen, dat de rijks-inspecteur voor de werkverschaf- fing in Zeeland, me^ verscbeidene gemeentebe- sturen in deze provincie in overleg is getreden om de crisissteunregeling voor landarbeiders gedurende de zomermaanden stop te zetten. De werkloosbeid onder de landarbeiders ri mers is gedurende de laatste weken sterk af- genomen en vele gemeenten hadden geen, a'- thans zeer weinig werkloozen meer. Degenen, die thans nog werkloos zijn, zijn grootendeeis ,,beroeps-werkloozen". Het wekt d'an ook geen verwondering, dat regeering en gemeentebesturen zich dergelijke te nemen maatregelen voorstellen. Men beweert, dat dit besluit voor vele ge meenten in werking zal treden met ingang van 1 Juli en zal eindigen met 30 September. VREEMDE GASTEN. Tusschen brug en sluis op bet kanaal van Ter Neuzen ligt bet Finsche stoomsoblp „Til- da", een scbip net als ieder ander, heel ge- woon. Do en de beimanning van de .Tilda" doet wat ongewoon, zij koestert n.l. een bij- zondlere lief die tot zekere opwekkende, geest- rijike dramken, bij overmatig gebruik waarvan men zijn bezinning verbest. Nauwelijks was bet scbip dan ook vastge- maakt of mien toog den wal op om de streek eens te ,,verkennen". Al gauw geraakite men in een cafe waar een consumptie besteld werd. Het gebodene overtrof alle gestelde eiscben, zoodat men hoopvol verder trok. Nadat de dorstige ikielen genoegzaam waren gelaafd, ging die reis scbipwaarts. Wat de aanleiding is geweest, is niet bekend, docb tijdens dezen' moeizamen tocbt kreeg een der matrozen bet idee de roode vlag te bijscben. Een stok was spoedig gevonden en een roode zakdoek eveneens. Onder bet zingen van 'die Internationale verplaatste men zicb opgemonterd in de riobting van bet scbip. Dat bet medevoeren van de vlag door geen der toeschnuwens als bet uiting geven aan een staatikundig Streven werd gevoeld, is gezien de gegeven omstandliigbeden, alles'zins venklaarboar. Er doemde ecbter een belammering op. Men stuibte n.l. op de diepe en breede midden- kanaalarm, waarover wel een brug is gelegd, docb dit was te ver uit de buurt. Docb een Fin is nieit spoedig uit bet veld geslagen. Dies stapte een tweetal bunner vol goedlen moed en onder bun beste tuig bet kanaal in, waama zij veilig en wel den anderen oever bereikten. Hier ontdekten zij ecbter tot bun scbrik, dat bun dorst, ondanks de afkoeling welke een noodwendig gevolg is van een verfrisscbend bad, nog niet was gelescbt. Zij maakten dan ook fluks recbtsomkeert en togen wederom te water, tat onitsteltenis van een schipper die zijn boot losmaaikte om op oonditie „no cure, no pay" assistentie te verleenen. Torn zij de overkant bereikt badden, verdiwenen zij in een cafe, waama bun spoor bijster is geraakt, boewel men meent dat zij gesignaleerd zijn in den z.g. ibrandgang, waarna zij door de goede zorgen van een buurtbewoner weer aan de openbaarbeid zijn prijsgegeven. Aan boord was men ecbter met betzelfde sop overgoten, oak daar bad men een niet te be- diwingen neiging tot bet gebruik van geest- rijfce dranken. De stad was ver en aan boord niets meer te bekomen. Een der matrozen kwam ecbter op een idee. Hij noodigde een der jongeren uit, zicb, geiwapemd met een goedgekurkte flescb stadwaarts te begeven en aldaar de zoo boog noodige voomaad in te slaan. Bdakend van ijver, een betere taak waardig, spoedde deize zicb naar den wal. Hij wild® zicb zoo vlug mogelijik van de bem op- gedragen taak kwijten, dies cbarterde bij een rijwiel toebeboorend aan een woonwagenbewo- ner die zijn ikampement in de nabijbeid van de „Tilda" bad opgeslagen, en toog dezen naar- stigen dienaar van Baccbus, als badde bij vleugelen aan de voeten, stadwaarts. Door de groote snelbeid die bij ontwikkelde, geraakte zijn taraekspijp in den trapper verward, zoodat bij kwam te vallen. Tot zijn groote vreugde was de flescb beel gebleven en stak de bails ervan triomfeerend uit zijn jaszak. Toen de voorraad aan boord was aangevuld, ging bet mokje weer lustig van band tot band. En dit is nu bet treurige en scbier onver- mijdelijke van de zaak, men geraakte onder- ling sdaags en er vielen barde klappen. Toen de benevelde bersenen der vecbters wat waren opgefriscbt en de kruitdamp was opgetrok- ken, kon de scbade worden opgenomen. Men telde drie gewonden, ongerekend de materieele scbade, en daarmede was de feestvreugde voor dezen dlag afgieloopem, boewel bet geenszins onmogelijk is, dat men nog beeft nagefuifd, Er was n.l. van den wal versterking aange- rukt. Een itweetal jeugdige dames bad zich inmididels 'aan boord begeven en naar verluidt zijn zij eenslt den volgenden oobtend, in aUe stilte en gebuld in een z.g. iketelpak weer aan den wal gekomen. Tot op beden zijn zij nog niet in de oudierilijke woning teruggekeerd docb men koestert alle hoop dat zij weer spoe dig het omgewisse zeemansleven zullen ver- wisselen tegen een zitje aan den huiselijken baard. Ondanks de feeststemming waarin men doorloopend verkeent blijken die opvarendten toob elen open oog voor de werkelykheid te hebben. Zoo hebben zij op loonsverhooging aangedronigen en een .betere voedselvoorzie- ning. Mede door toedoen van den te Rotter dam woonacbtig zijnden Finscben consul generaal, die een persoonlijk bezoek gebracht beeft aan boord van de „Tildia", is de laatste eisob ingewilbgd. Of de bemanning ook ge- vraagd beeft om de „oorlam" weer in eere te berstellen, is ons met bekend, docb wel scbijnt de gemoedsrust door het uitdeelen van een ,,extra-oorlam" weer te zijn teruggekeerd. Onze stad beeft reed beel wat passagierende matrozen binnen haar veste geberbergd en beel wat tooneeltjes meegemaakt, zoodat men zicb met meer zoo spoedig verbaast. Toch heeft zich om de „TiLda" een zekere sfeer van geheimzirmigheid gesponnen, die ecbter geheel misplaatst is. De politic boudt vanzelfspre- kend .sen oogje in't zeil, docb er bestaat geen raden om in te grijpen. Vandaag is de Tilda" naar Slui.sk.il ver- trokken alwaar een lading cakes wordt inge- nomen voor Italie. ST. CANISIUS COLLEGE. Geslaagd voor A, na voortgezet examen, V. van Waesiberghe te Hulst. PAARD GEDOOD. De vorige week is tijdens een onweer dat boven Sluis woedde, een der beste merries van den landbouwer C. Maenhoudt door den bliksem getroffen en ged'ood. BLIKSEM INGESLAGEN. Vrijdagnacbt werd de landbouwschuur van den heer Henry Coone, onder de gemeente Zuiddorpe, Oudenpolder, door den bliksem ge troffen en werd een prooi van het vuur. Uit de schuur konden nog 2 varkens worden ge- red, terwijl het andere vee in de weide liep. De landibouwer Coone was door bet gebeurde dermate getroffen, dat men voor bem genees- kundige hulp moest inroepen. WEER EEN MAN VERMIST. ISedert de vorige week Zondag wordt te Zuiddorpe vermist de 72jarige A. Jesoyrens. Hij was 's middags gaan wandelen, doch keerde niet weer terug. Men vreest een onge- luk. NIET JUIST. .Een blad uit de omgeving meldde Vrijdag, dat den vorigen dag St. Jansteen boog bezoek bad gebad, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland met den beer J. A. van Rompu die gemeente hadden bezocht, in verband met een omstandigheid betreffende de gemeente Koe- wacht. Wlj vememen daaromtrent dat de Commis saris met zijn familie en vergeze'ld van den beer Van Rompu voornemens was, te St. Jansteen 1.1. Zaterdag een vriendschappe- lijk bezoek te brengen aan een familie aldaar, welk bezoek evenwel wegens onvoorziene om- standiigheden niet kon doorgaan. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. iHeden herdenkt de heer L. J. den Hollander, burgemeester van Middelharnis en Sommels- diijk, den dag, dat hij v66r 25 jaar benoemd Werd tat burgemeester van Axel, alwaar hij Werkzaam was tot 27 Augustus 1921, toen bij 'in zijn tegenwoordig ambt werd benoemd. V66r zijn Ibenoeming te Axel was hij secretaris der gemeente Westkapelle. DE SLAGERS ZULLEN EEN DAG STAKEN. De Mid'd. Crt. meldt: In verband1 met den zwaren druk, die de crisisbeffinigen op het slagersbedrijf uitoefe- nen, waardoor volgens ingewijden bet niet mogelijk is het bedrijf loonend te bouden, te- meer daar prijsverhooging den omzet opnieuw zullen verminderen, komen de siagers in ver- zet. In verschillende plaatsen, ook te Middel- burg en VlissinigeiL zal ddt verzet zicb Woens- dag a.s. uiten in een sluiting van alle slagers- winkels. Dienzelfden dag komt de Nederland- scbe Slagersbond te Hilversum bij een, ter be- spreking van den ontstane noodtoestand. C. A. VAN DEN URIEL. Gisteren is te Amsterdam plotseling over- leden de beer C. A. van den Briel, directeur van bet telegraafkantoor te Amsterdam. De vorige week bad hij nog opgewekt zijn werk verricht, docb gistereh mid'dag werd bij onwel en overleed. Hij was ruim 40 jaar bij den dienst der P. T. T. werkzaam en bad een zeer eervollen staat van dienst. Hij werd 'in 1913 als commies bij de P. T. T. overgeplaatst naar Ter Neuzen, waar bij ook de bijzandere drukte die daar kwam te heer- scben in verband met den uitgebroken oorlog, beeft meegemaakt. In bet jaar 1916 vertrok de beer Van den Briel van bier naar Amster dam, docb later zagen wij bem weer terug als adjunct-inspecteur der P. T. T. te Middelburg. Na vervoigens in verschillende functies werk zaam te zijn geweest, werd de beer Van den Briel op 1 October directeur van bet telegraaf- kamtoor te Amsterdam. Tijdens zijn directeurschap werd o.a. de beeldtelegrafie in dienst gestel'd. Een zeer werkzaam aandeel beeft de beer Van den Briel 1 o.a. te Amsterdam gebad in de vele maatregelen van aanpassing, welke noodzake- lijk waren in een 'bedrijf, dat zoo bij uitstek gevoelig is voor econamische veranderingen als den telegraafdienst. Zijn rijpe diensterva- ring in vorige functies zijn bem daarbij zeer te stade gekomen. Bijenzwerm. Dezer dagen nestelde zicb een zwerm bijen in de tuinhaag voor de woning van den heer L. H. in de Axelscbestraat albier. Zoodra het TnjVere volkje zicbt rustig bad neergezet, ont- fermde zicb de bewoner van genoemd pand over de beestjes, waarna ze spoedig werden ingekorfd. Zilveren jubileum Stijfselfabriek. Zaterdag 19 Juni ejk. herdenkt de Stijfsel fabriek den dag, waarop zij 25 jaar geleden bier in Sas van Gent werd inwerking gesteld. Het zal dien dag wel geen Zaterdag geweest zijn, en de in bedrijfistelling zal denikelijk ook niet op in t oog vallende wijze in baar werk hebben giegaan, maar 19 Juni, een Zaterdag zijnd'e, wordit bet feit op een wijze herdacht dat heel de Sassche bevolking en zeker oak daar velen uit omliggende plaatsen daaraan zal deelmemen. De heer L. Callebaut, die in 1912 de fabriek oprichtte, heeft als gedelegeerde van den Raad van Bestuur ook nu nog de algemeene leiding, terwijl zijn broer Ir. J. Calleibaut de teebni- »che direotie voert en de heer P. J. Spooren- berg aan het hoofd staat van bet verkoopkan- toor te Rotterdam. Het jaar der oprichting, 1912 dus, was voor 'it Sas een zeer merkwaardig jaar. De Gebrs Callebaut te Aalst, die daar reeds jaren lang een stijfselfabriek exploiteerden, badden naar een plaats in Holland uitgezien, waar zij een zusterfabriek van hun groote industrie kondien vestigen. Het moest een terrein zijn, gemak- kelijk uit Belgie te bereiken en tevens gunstig gelegen, om de noodige grondstoffen voor het te maken product 'te kunnen aanvoeren en dit later weer te kunnen verzenden. Daartoe bood Sas van Gent de beste gele genheid. Hier vond men waterweg, spoor- en landweg vlak bij elkander, een ideale gelegen heid om met de minst mogelijke onkosten een goedkoop en gemakkelijik af- en aanvoermid- del te 'bereiken. Op moeilijkbeden van de zijde van de gemeente stuitte men ni'et. Sas van Gent beeft bij de vastiging van industrien altijd de grootst mogelijke medewerking ver- leend. Zoo ontstond bet stijfselkotje, met weik diminutief men de toenmaals in gereed- heid gekomen fabriek bestempelde. In den beginne werden de meeste gescboolde werkkracbten uit Aalst betrokken. Zij kwa- men per spoor en gingen op d'ezelfde wijze Enkele vestigden zicb hier. In dien tijd wa ren de Sassenaren niet erg gebeten op werk in de fabrieken. Het* was toen nog de goede tijd van de lange campagnes en de vette ver- diensten. „Ik zie je niet half staan" was des- tijds de geijkte uitdrukking, als het een werkje gold, dat niet met zilver betaald werd. Later veranderde id-e toestand, doch "aerst moest een groote ommekeer in de wereld plaats hebben, die ook niet onopgemerkt aan de Sassche arbeiderswereld voorbijging. Tijdens den oorlog, toen de meeste fabrieken wegens ge- brek aan grond- en brandstoffen bet bedrijf moestem stilleggen, ging in de Stijfelfabriek alles zijn gewonen gang. Wel ontstond ook bier getorek aan de noodzakelijke ingredienten en niet minder aan verschillende zaken, die hij de fabricage mede een rol spelen, doch bet bedrijf we-rkte door. Er is zelfs een tijd ge weest, dat men bloembollen tot stijfsel en bij- producten verwerkte. Ook was bet de schei- kundigen gelukt een procede te ontclekken om mais, door zeewater beschadigd en overigens niet geschikt voor dierlijke consumptie, tot bruikbare grondstof voor de stijfselfabricage om te werken. De inrichting breidde zicb van lieverlede uit, maar de groote vlucbt van 'de industrie begon, toen een Amerikaansch en een Hol- landscb consurtium eenige millioenen kapitaal in bet bedrijf stak. Het werd de naamlooze vennootschap zooals wij ze thans kennen. Toen was ook niet meer de -stijfsel bet grond- product der fabricage, maar het werden een reeks van fabricaten: istroop, krachtvoeder voor bet vee, tafelolie en wat 'dies meer zij. Met de omzetting der fabriek kwam de behoefte aan meer werkvolk ook op den voor- grond. Zoowel de werknemers uit de 'ge meente als uit -den omtrek zochten bun be- staan in -de Stijtfselfabriek, zooals zij van toen aan genoemd werd. Het ,,kotje" bad moeten wijken voor den meer imponeerden naam fabriek". Tro-uwens, bet was geen -deprecieerenden naam, zooals men haar in den beginne noem- de. Het -woord ,,kot" wordt toegepas't op eike industrie van niet te grooten cmvan-g. Zoo spreekt men in deze streek van bet „blauw- sel-, het teer-, bet zwartsel-, het vellenkot, in navolging van onze Zu-iderburen, die in alle menscbelijke bouwsels, als zij niet een gewel- -digen indruk maken, gaarne -een vergelijking trekken met die waarin zij bun bond of bun varken omderbrengen. ,,Honni soit qui mial y pense" wordt in dezen den boonder aanbevolen. Het bedrijf maakt van buiten beschouwd reeds een -geweldigen indruk. Duize-nden ijzeren vaten en een tank moeten de idee ver- wekken, dat daar binnein d-e fabri'eksgebouwen beel wat te do-en is. En dat is ook zoo. En kele honderden werklied'en vinden er igeregeld werk. Tot van ver in den omtrek, zoowel binnen als buiten de gre-ns komen zij om bun dagtaak te volbrengen. Zij komen er met vooriiefde, zoodat bet aanibod steeds grooter is dan de vraag. Een enkeie keer is bet tusschen directie en een geheel te van bet arbe-idsvolk tot een fel conflict gekomen. Het was een soort van ziekte, die na den oorlog op elk bedrijf over- sloeg. Niet minder dan acbt maanden lang duurde de staking. Vooral in den beginne in Sept. 1929, was het Sas getuige van die wilde too- neelen, die alleen het gevolg zijn, wanneer de iblinde bartstocbt het gezond verstanid ond'er zijn macbt krijgt. Maar bet bedrijf ging door, al was het ook ten koste van groote geldelijike nadieelen voor beide partijen. Een twintigtal Italianen binnen de fabriek gehuisvest hieiden bet met andere wenkwilligen aan den gang. Na de oplossing van het confliot beeft de industrie zi-cb igaandewag uitgebredd en met die uitbrei'ding hiei'd1 bet aantal te-werk-gestel- den gelijken tred. Op sociaal gebied beeft zich de fabriek ook niet onbetiuigd gelaten. Naar Amerikaansch voorbeeld is zij den arbeiders behulpzaam bij het verkrijgen van een eigen woning. Elk jaar wordt een zeker bedrag tegen lage rente daar toe beschikbaar gesteld. Men zou mogen zeg- gen, -dat een groot ged'eelte van nieuw Sas van Gent gebouwd is met bebulp van geld der Stijfselfabriek. Het is -dus zeer ibeigrijpelijk, diat bij bet her- denken van bet feit der 25-jarige vestiging dezer industrieele instelling binnen de Sassche gemeente, groote belangstelling voor idit jubi leum aan den dag gelegd wordt. De bestuur- ders hebben gemeend den 19 Juni niet alleen als een historis-ch feit in d'e annalen van eigen buisbouding te moeten memoreeren, docb ook de geme<?ntenaren in de igielegenbeid te moe ten stellen, in deze heuglijke gebeurtenis te laten deelen. Op den vooravond wordt in Grand Hotel Brittannia" te Vlissingen aan genoodigden een feestmaa! aangeboden, terwijl zij op den morgen van den jubileum dag de fabriek zul- 'len kunnen beziobtigen, die daartoe in bedrijf wordt gehouden. In den namidldag zal het bestuur der onder- neming degenen van het personeel huldigen, die 25 jaar aan de falbriek werkzaam zijn. Zaterdag a.s. beeft -de fabriek een concert aangeboden, dat gegeven wordt door de Har monic „de Bazuin" te Dordrecht. Met een scbitterend programma en -een fakkeltocht, begel-eid door ide ,,Vereenigde Vri-enden" zal dien historischen da-g besloten worden. Met onze -beste wenscben voor bet beden spreken wij de hoop uit, dat bij bet aantreden van een tweede ikwarteeuw de fabriek zicb moge verheugen in een gestadigen bloei en bet der direotie gegeven moge zijn daar nog lange jaren aan mede te werken. VRIJE EVANIGELISCHE GEMEENTE. IBeroepen te Apeldoom, P. Mietes te Cad- zand. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. 5 4 1 9 14—5 5 2 1 2 5 14—12 5 2 3 4 13—12 5. 1 4 2 8—20 Bij die Kamer van Koopbandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen zijn ingekomen 'de volgendie Wij-zigingen: Manufacturenmagazijnen „Nederland" v.h. ,:,De Duif", J. VisserKoole, Axel, manufac- turen en beeren- en damesconfectie. Zaak om- gezet in een vennootschap onder firma. Han- delsnaam gewijzigd in J. Visser-Koole. Ven- nooten: J. Visser, Axel, P. J. Visser, Cadzand en J. P. Visser, Axel. Firma G. A. Standaert, Nieuwstraat, Ter Neuzen, cargadoorsbedrijf. Uitgetr. vennoot: Elise van Waes, weduwe van H. M. G. Stan daert. Oph effing: Fa. d'e Rubber en Kaijser, Julianastraat, Ter Neuzen, grossierderij in biscuits, chocolade en suikerwerken. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. Zaterdagavond beeft in het Feijenoord-sta- dion -de eindwedstrijid plaats geh-ad tusschen Feijenoord en Be Quick, de Noordelijke kam- pioenen. Aan de belangstelling voor dezen strij'd was bet goed te zien, dat de uitslag 'geen invloed zou uitoefenen op het eindresul- taat, daar Ajax reeds bet kampioenschap heeft verworven. Feijenoord won met niet minder dan 60. De eindstand is thans: doelp gsp. gew. gel. verl. pnt. v.- Ajax 8 7 1 14 20—10 Feijenoord 8 5 3 10 219 PSV 8 3 5 6 1522 Be Quick 8 3 5 6 1221 Go Ahead 8 2 6 4 814 Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse. De strijd is thans beslist, nu Willem H met 02 van Miranda heeft gewonnen en zoowaar Middelburg kans heeft gezien om de degrada- tiecandidaat uit de Eerst Klasse MiW met 54 te kloppen. Willem H had reeds een voorsprong van 2 punten op MW verkregen, docb de kans bestond toch nog, dat MW met haar op gelijken voet zou komen, zoo Willem II struikelde. Nu het tegendeel is gebeurd en juist MTW een onverwachte nederlaag te slik- ken kreeg van Middelburg, is daarmede het pleit beslist en moet MW degradeeren naar de Tweede Klasse en gaat Willem II haar oude plaats in de Eerste Klasse weer innemen. En niet meer beheerscht in Uw denken, handelen en spreken? Neem dan terst-ond Deze werken zenuwstillen-d, zenuwsterkend. BuiS'je 75 ct. Bij Apcithekers em Drogisten. vingez. Med. i Het opmerkelijke is, dat geen enkele degra- datie-candidaat uit de 5 afdeelimgen er in ge slaagd is om haar Eerste Klasserschap te be- houden en overal een Tweede Klasser als over- winnaar uit deze promotiecompetitie is te voorschijn getreden. De nog resteerende wedstrijden Willem n Middelburg en MTWMiranda zullen volgen die week het seizoem afsluiten. De stand is momenteel Willem H MW Miranda Middelburg Promotiecomipetitie 3e klasse. Axel—RCS 1—2. Een voor voetbal moordende temperatuur heerscht er als zich na half drie een kleine 1800 toeschouwers om het fraai omheinde en met zitplaatsen amzoomde terrein hebben ge- schaartl. De beide ploegen, die met applaus werden begroet, zijn voltallig, doch alvorens de heer Metz uit Breda laat tossen, vervullen de gasten een sportieve geste, door aan onze stadgenooten een tuil fraaie bloemen te of- freeren, waarbij wederzijds hartelij'ke woorden voor beider toekomst werden gesproken. Doordat Axel daarop den toss verliest moet M. Gans tegen de zeer hinderlijke zon in af- trappen. De ROS-spil Schout verplaatst direct bet spel naar de gevaarlijke zone der gast- heeren. De backs, nog ietwat onzeker, wor- den overrompeld en Gillissen benut binnen de minuut een trough-pass van zijn linkerbuur- man Marteijn en geeft onder geweldig ge- juicb van een paar honderd meegekomen Sou- burgsche supporters zijn ploeg met een fraaie -kopibal de leiding, 01. iHet blijkt dat Dieleman met de knie ge raakt is in de maagstreek, d-ocb na een kleine onderbreking van bet spel kon hij zijn plaats onder de lat gelukkig hernemen. (Dit ontmoedigend begin inspireert de gas- ten, die even later Dieleman opnieuw aan den tand voelen, waarna de strijd een meer af- wisselend. kiarakter krijigt. Een vrije scbop -tegen ROS stopt Hoogenlboom evenals een -tam schot van Biegel. De moordende bitte -beeft blijkbaar geen invloed van beteekenis op de speler®, geizien de levendige afwisselende aanvallen, waarbij wij nu eens de RiCS-mid- voo,r vergeefs zien richten, terwijl dan weer de oranje-limksuiterst zicb in moeilijike posi- tie bevindt. Een volgende Souburg-aanval loopt uit op een vrije scbop wegens bands. Verwoed tijgen de Axelaars ten aanval, de rechtervleugel bedreigt de Souburg-defensie, Biegel schiet en... zoowaar, na 12 minuten spelens grijpt de rood-izwarte doelman mis en onder een geweldig gejubel zijn de partijen weer op gelijken voet, 11. De wedstrij-d wordt er na dit doelpunt nog interessanter op. Spannende momenten wis- selen zich gedurig af, doch meer en meer wor den de snelle pracbtig combineerende rood- -zwarten gevaarlijk, zoodat wij de komst van een opnieuw de leiding gevend doelpunt als het ware aanvoelen. De gasten spelen een fraai sbort-passingspel en leiden hunne aan vallen telkenmale over de snelle en zeer door- tastend-e vleugels in tegenstelling tot Axel, dat het spel ditmaal veel te kort boudt en de vleugelspelers gedurig negeert. Na een vrije scbop tegen RCS volgt een goede doorbraak van de gebr. Gans, doch de aanval strandt op buitenspel. Weer gaan de gasten er scbitte rend combineerend van door. Een afgemeten voorzet, van recbts ditmaal, komt bij de ge vaarlijke midVoor en met een meer dan schit- teren-d scbot geeft deze na 26 minuten spelens andermaal de talrijke RCS-supporters reden -tot juichen, 12. De Souburgers zijln nu niet meer te bouden. Hun keu-rig en v-lot samenspel brengt de -oranje-verdediging tot wanhoop. Dieleman stopt even later weer prachtig, doch Borgt moet bet gevaar verder ten koste van een cor ner bezweren. Een volgende aanval strandt daarop op buitenspel en dan is bet de beurt weer aan Axel en breekt M. Gans door. Biegel forceert een comer, die, fraai genomen, an dermaal een hoekschop oplevert. Doelder haalt fraai om, docb bet leder suist rakelings over de lat. Na een minder goed gericht schot van den Souburg-midvoor strandt weer edn bunner aanvallen op buitenspel. Koster krijgt dan eindelijk kans tot een fraaie voor zet, doch Scheele zoekt bet doel te boog. De gasten blijven gedurig in de meerderheid en het moet erkend zij. spelen voor de rust over alle linieen een halve klasse ibeter dan Axel. Wanneer opnieuw op fraaie wijze wordt gedoeipunt, heeft juist tevoren de heer Metz voor buitenspel gefloten. Aan weers- zij-den wordt nog een corner genomen, die geen Verandering in den stand bren'gt en, weinig optimist-i'sch gestamd, gaan wij daarna de rust in. Als in de pauze een acrobaat ter afwisse- ling eenige staaltjes van zijn kunst aan het publiek zal vertoonen, wordt plotseling de aandacbt hiervan afgeleid door een wervel- wind, die in een naburige weide eenige booi- bergen tot zijn prooi kiest en torenhoog dwar- relt bet booi in grootere en kleinere hoeveel- beden over bet terrein en de omgeving en zoo genieten velen plotseling van een vrij zeld- zaam natuurverschijnsel, waardoor de acro baat in arren moede af moet zien van zijn verdere verrichtingen. iln de tweede helft betreden de gasten in korenblauwe jersey's het terrein, hetgeen een 'zeer verstandige gedacbte is' bij deze tropische bitte. De Axelaars vallen bet eerst aan, waar na Borgt in bet nauw gedreven een corner moet toestaan. De thuisclub keert andermaal terug, doch boudt het spel veel te kort, zoo dat de tamime schoten van Biegel en Scheele geen ernstig gevaar opleveren. M. Gans en Koster foroeeren dan kort achter elkaar een corner, bij welke laatste de keeper eenige passen te ver met den bal doet, hetgeen den heer Metz ibestraft, doch M. Gans weet daar- yan niet te profiteeren en bet hachelijk moment voor de gasten is voohbij. Het Sou- burgsche overwicht is in de tweede helft ge- broken en al heeft even later opnieuw een spannend moment voor het Axel-doel plaats, Waarbij de midivoor overscbiet, de gasten blij ken meer en meer bun kleine voorsprong te willen consolideeren, al doet ook de groote warmte de noodige afbreuk aan- het tot bier- toe zeer hooge tempo. Scheele forceert een 'corner en het Soulburg-doel doorleeft weer een angstig moment. K. Gans wordt dan bestraft voor het vasthouden van een tegenstander. De Axelsche aanvallen, die nu veelvuldiger zijn dan in de eerste helft, kenmerken zich door veel te kort spel. Telkens weten de Souburgers, veelal koppend te redden. Spe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2