ZWANENBERG tillcRPASTEl ^VXel S*. Buitenland. Ms de huid Sport Gemengde Berichten Feuilleton-vertellingen tmm T tnteretrmrnSnj. litnakt wat smaakt! TER NEUZEN, 11 JUNI 1937. IJZENDIJKE. RECHTSZAKEN. WIELRENNEN. EEN GEVAARLIJKE WEDDENSCHAP. EEN JAGER IN EEN HERTENVAL GEDOOD. Hoe word ik snel bruin BRABANTSCHE BRJEVEN. S3 ...ft U van Zwanenberg Proe£t (Ingez. Me<l.) S.-D.-BELANGSTELLING VOOR KONINKLIJK BEZOEK. Het soc.-dem. dagblad „Het Volk" wijdde een hoofdartikel aan bet kon.inklijk bezoek aan de hoofdstad. Het blad gewaagt van een stemming van bevrijding, een stemming van vreugdie om eindelijk herwonnen volkseen- heid". „Een koningin, een prinses, ©en prims zijn feestelijk ingehaald. De ontvamigst was harte- lijk. Maar vergeleken bij vorige jaren had de hartelijkheid dier ontvangst een vorm en in- houd, die boven plichtmatigheid en boven de beperking tot den geestdrift van „oranje- klanten" uitgingen. Wie bij den intocht in Amsterdam der koninklijke fiamilie zijn oor te Iiuisteren legde en zijn oogen den kost gaf, ihij ontdekte in de dit keer meer dan plicbt- matige hartelijkheid der begroeting een stem ming van bevrijdimg, een stemming van vreug- de om eindelijk herwonnen volkseeriheid. ,,Stemimingen laten zich moeilijk weten- sehappelijk idetermineeren, wel echter laten zij zich met meer dan wetenschappelijke stellig- heid aanvoelen. Wie de stemming tijdens den eersten dag van de koninlklijke aanwezigheid te Amsterdam aanvoelde, ontwaarde daarin een voortzetting van het blij besef, dat Neder land bezielde, toen, de dag na de verkiezingen, hQt resultaat idier volksuitspraak neer bleek te zijn gekomen op een beslist uitbannen van on-Nederlandsoh dictatuurstreven. Stemming van bevrijding miaakte zich toen van ieder meester, die stemming van bevrrjiding her- leefde thans." En vender: Stemming van bevrijding, stemming van vreugde om eindelijk herwonnen volkseenheid, zij ikenmerkten den dag der Koninklijke ontvangst. De tijd blijkt gelukkig voorbij, dat wie dan ook er prijs op zou stellen zoodanige stemming te verstoren. Tot definitieve ver- nietiging gedoemd is Binds den 26en Mei de kleine groep dergenen, die tegen volk en arbeidersktesse in, uitsluitend voor zich het privilige van waar Nederlanderschap hoovaar- dig meenden te mogen opeisehen. In belache- lijkheid ondlergegaan is de dwaze zottemij van wie bewieerden, dat zij uitvenkoren waren om het Huis van Oranje voor verbeelde aan- randers te redden. ,,Tegenover die hoovaardij en lachwekkend- iieid bleek op den 26en Mei in democratiseh Nederland in hi zijn geledingen vol doende besef van volkseenheid-boven-politieke- verdeeldheid aanwezig. Dat besef zooht Dins- dag te Amsterdam tijdens de begroeting vooral van de twee jonge leden van het vorstenhuis uiting in ©en spontaan-feestelijk gebaar dat meer was dan een gehaar van hoffelijkheid jegens hooger-geplaatsten. ,,Ncigmaals: deze dingen laten zioh niet wetenschappelijk determineeren, doch wel met meer dan alleen maar wetenschappelijke zuiverheid aanvoelen. Wie Dinsdag dat laat- ste deed, hij behield zioh uiteraard met beslist- heid zijn politieke, sociaie, economisahe, en in ons gevai: zijn socialistische overtuiging voor, maar daarnaast en daarboven uit wist hij zich dankbaar een wijle een met een volk, dat door zijn kinderen zijn diepste zielsovertui- ging liet uitzingen, toen over den Dam de oude woorden klonken: ,,0, Nederland, let op u saeok De tyd en stond is daer, Opdat nu in den hoeck niet raeck, "U vryheit, die voorwaar U ouders hebben duur gekocht."" besprak. De moeders van teigenwoordig, zeide hij, hebben minder dan de helft van het aan- tal kinderen dan baar grootmoeders hadden. Het geboortecijfer dat in 1875 nog 35.4 per 1000 bedroeg, is thans gedaald tot 14.8. De minister voorziet dan ook, dat Engelands be- volking in de naaste toekomst naar verhou- ding veel meer oude lie den- zal tellen. Het i;s niet mogelijk, bij voorbaat te zeggen, zoo besloot de minister, dat deze toestand zal blijven voortduren. Men behoeft niet onnoodig pessimistisch te zijn t. a. v. de vraag, of een stationnair dan wel een verminderend bevol- kingscijfer moet worden verwacht. Tot dus- ver overschrijdt het aantal geboorten nog steeds het sterftecijfer. In het afigeloopen jaar bedroeg het totaal aantal geboorten in Groot- Brittannie 605.202 en het aantal sterfgevallen 495.764. De bevolking nam derhalve met on- geveer 110.000 toe. Deze toeneming der be volking is evenwel alleen het gevolg van de succesvolie pogingen tot verlenging van den levensduur. MUZIEKONDERWIJS. De deskundige commissie voor het afnemen van de overgangsexamens aan de Muziek- school te Ter Neuzen, zal voor 1937 samen- gesteld zijn als volgt: voorzitter de heer M. van Neste, leeraar aan het koninklijk conser- vatorium te Antwerpen, leden: mevrouw A. W. 'it Gilde-van Staveren en de heer V. de Bo. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Mei werd aan het kantoor der posterijen te Ter Neuzen op spaar- banklboekjes ingelegd 62.459,80 en terughe- taal'd f 47.826,83; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 14.632,97. Het aantal nieuw uitgegaven boekjes be droeg 49. POGING TOT D1EFSTAL. Door de marechaussee te Philippine is aangehouden een zekere P. C. uit Bouchaute (Belgie), die door ©enige personen er op werd betrapt toen hij bezig was met het lichten van visehfuiken uit een kreek onder die ge- meente, toebehoorende aan derden. BRESKENS HEEFT ZIJN EERSTE EIGEN GEBOUWD MOTORVISSCHERSVAARTUIG. iBreskens is zijn eerste eigen gebouwd mo to rvissch erSv aartuig rijk. Een flink schip van het type van de Oostendsche vischsloep, gebouwd door de eigenaars der scheepshelling de gebroeders De Klerk. Daar zij geen ver- gunning konden verkrijgen tot het plaatsen van een kleine loods op den rijksgrond voor de helling, moest voor den bouw van dit schip een omhein'de ruimte bentit worden op het terrein van de N.V. Nationaal 'Houtbedrijf der firma Verschoor, meldt de Avondster. Eerst is het vaartuig tusschen de loodsen van dezen houthandel havenwaarts gevoerd, welk trans port een vollen dag in beslag nam. Daarna maakite de Br. 12, die het oude vaartuig van dit nummer vervangt, voor het eerst kennis met het zilte nat, ©en proef, welke het schip met glans doorstond. (Vliss. Crt.) Aan de St. Antonius Kweekschool te Don- gen slaagde voor het examen akte L.O., de heer I. de Buck albier. van Uw igelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dam on- mididellijk Purol op. Dit verzacht en geneest. Purol (geel en wit) beide in doozen van 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) DEINING OM BENOEMING VAN BEIiGISOHEN GEZANT. Naar de Brusselsche „Standaard" uit goed ingelichte bron verneemt, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, in den ka- binetsraad van Maandagavond den heer Nem- ry, Belgisich gezant te Kopenhagen, voorge- steld voor de benoeming van een Belgisch gezant te Den Haag. De heer Nemry is een Waal en de geruchten omtrent zijn eventueele benoeming hebben veel protesten uitgelokt van Vlaamsche zijde. Minister Spaak hield vol, dat de heer Nemry behoorlijk Nederlandsch kent. (Wat wij blij ven betwisten op grond van betrouwbare in- lichtingen, aldus merkt ,,De Standaard" hier- bij op.) De drie Katholieke Vlaamsche ministers en ook minister Hoste hebben vele bezwaren aan- gevoerd tegen de benoeming van den heer Nemry en gepleit voor benoeming van een andere representatieve en hoogstaande Vlaam sche persoonlijkheid te Den Haag, desnoods te kiezen buiten de diplomatieke carriOre. De premier Van Zeeland moat gezegd hebben, dat hij de bezwaren der Vlaamsche regeering's- leden begreep en moet aangedrongen hebben om de canididatuur-Nemry op te geven. De mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft ten slotte niet verder aangedrongen. (De naam van een hekende katholieke Vlaamsche persoonlijkheid en oud-<minisier van binnenlandsche zaken wordt thans ge- noemd. Het is echter nog niet hekend of deze een benoeming in Den Haag zal aianvaarden. Wlaarschijnlijk is de hier bedoelde de geuver- neur van West-Vlaanderen, Baels, van wiens candidatuur reeds eerder sprake is geweest. ENGELANDS SNEL SLINKEND GEBOORTECIJFER. ,,Een millioen minder kinderen over 15 jaar", zoo luidde de voorspelling van den minister van Volksgezondhieid, sir Kingsley Wood, toen hij in het Lagerhuis de bevolkingsproblemen de om een voorsprong te nemen, die zij niet gemakkelijk meer afstaan, temeer omdat zij ma herhaald verzoek hunnerzijds, te samen mogen rijden. De comhinatie VerhaegeVan Hove is; er ©en van willen en kunnen. Fred is hier voldoende bekend en gaarne gezien en in Van Hove zal hij een maat vinden, die hem trouw terzijde zal staan. Van v. Hove mag ook worden gezegd, dat hij zijn taak begrijpt, want het is een echte vluchter en overal waar hij ook optreedt, wordt hij door het publiek gaarne terugverwacht. Zijn uithoudingsVer- mogen wat hij wel heeft opgedaan in de baan- koersen inj Belgie, komt hem goed van pas en moest hjj zich wat meer op wedstrijden op de wielenbaan toeleggen, wij gelooven dat hij bin- nen afzienbaren tijd zich in de voorste gelede- ren zou opwerken. Het koppel FrankemWee- maes die dem laatsten tijd werkelijk goede vorderingen hebben gemaakt, zullen als altijd alles g*ven wat zij kunnen. Het is een koppel, dat geen verpoozen kent en ook zij zullen niets onlbeproefd laten om een mooie plaats in de rangschikking te krijgen. (Bij1 de voorwedistrijden komen ook Dooms, Sonke, Donze en Fonteijne aan de start en het zal ons benieuwen hoe deze jomgelui, die den laatsten tijd overwinning op overwinning sta- pelen op den weg, het op de wielerbaan zullen maken. Alles bijeen een zeer gevarieerd en pracbtig programma en indien het weer wil meewerken, verwachten wij Zondag te Ter Neuzen veel belangstelling. AANVARING OP DE WESTER-SCHELDE. De Haad voor de scheepvaart heeft uit- spraak gedaan inzake de aanvaring van de visschersvaar.tuigen „De Vrouw Suzanna" Vli 24 en ,,De Vrouw Cornelia" Vli 28 met een ige- sleepten lichter op de Wester-Schelde. De Haad gaf als zijn. oordeel te kennen, dat deze aanvaring Is te wijten aan de omstamdigheid, dat de kapdtiein van de sleepboot te laat heeft bemerkt, dat de witte lidhten, welke hij zag, niet waren lichten van den wal, maar die ankerlichten van de ,,Vli 24" en de',,Vli 28". Bij voldoende oplettendheid had hij dit tijdig moeten zien. WIELERBAAN TER NEUZEN. De wielerbaan Ter Neuzen, die dit jaar lang op zich heeft laten wachten alvorens zij hare poorten opende, komt nu a.s. Zondag met een programma voor den dag, dat iets eenigs mag worden genoemd. Alle deelnemers staan momenteel in het middelpunt der belangstel ling, en waarborgen ons alien zonder uitzon- dering een prachtigen strijd. Gezjen de enorme successien, die zij de laatste weken behaalden, gaat vanzelf allereerst onze buitengewone be langstelling uit naar het koppel SlaatsPel- lenaars, temeer omdat zij sinds hun samen- rijden nog door geen enkele ploeg, hetzij Hol- landsche of buitenlandsche werden geslagen. OVeral werden zij tegen de sterkste concurren- ten geplaatst en het dient erkent, dat zij te Ter Neuzen indien zij ook daar willen winnen, het beste van hun kunnen zullen moeten geven gezien zij zeer sterke ploegen tegen zich ge plaatst zien. Niettegenstaande dat, zijn zij vastlbesloten de bloemen te toemachtigen, en het is Pellenaars vooral die het publiek in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen eens wil toonen, dat er in hem wel wat veranderd is, sinds hij hier als amateur heeft gereden. Wel is hij een paar malen als beroepsrenner gecontrac- teerd geweest, doch telkens moest de wed- strijd wegens regen worden uitgesteld, en daarom hoopt hij a.s. Zondag zijn kunnen eens te toonen. Dat Slaats hem natuurlijk flink terzijde zal staan is zeker, en naar wij verna- men, bestaat er overal veel belangstelling om deze geweldenaars eens in actie te zien. Ook van de ploeg van Schijndelvan den Broek, die vooral in het afgeloopen winterseizoen zulke prachtprestaties hebben geleverd, mogen we sport van de bovenste plank verwachten, omdat ook deze comhinatie er een is waar- mede emstig rekening moet worden gehouden. Ze zijn uiterst rap en Van deni Broek vooral, zal op deze snelle baan met zijn flitsende demarrages de geestdrift bij het puibliek ten top voeren en goed ibijgestaan door Van Schijn del, zullen zij zeer gevaarlijke concurrenten zijn. Ook Van Schijndel is een dankbare ren- ner, omdat hij wanneer het b.v. de eerste tien malen niet gelukt om weg te komen, hij het nog even vroolijk zooveel malen herhaald Ook het jonge koppel MartensBoeyen zal zich van zijn beste zijde doen kennen en blij- kens de uitslagen van den laatsten tijd is Boeyen een renner met zeer veel capaciteiten, Trouwens dit koppel heeft in den afgeloopen winter in het Sportpaleis te Antwerpen meer- dere malen getoond naast de allerheste ge- steld te mogen worden. Ook het koppel de Bruyckerde Neef, die op 30 Mei te Oostende en op 6 Juni j.l. samen de koppelwedstrijd wisten te winnen te Selzaete, zullen een woordje meespreken en zij zullen dicht, zeer dicht eindigeni. Een oogenblik van onoplet- tendheid of aar^elen der andere koppels, is voor deze twee geslepen vakkenners voldoen GEMEENTE-SECRETARIS VAN DREUMEL IN ARREST. Reeds lang gingen in het dorp Dreumel in het land van Maas en Waal geruchten, dat onregelmatigheden zouden zijn gepleegd ter gemeente-secretarie. Dit had tot gevolg, dat verleden jaar een onderzoek werd ingesteld naar het beheer van de gelden, bestemd voor den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Ook de justitie wend in de zaak gemengd, doch tot een strafvervolging kwam het toen niet. De geruchten blevan evenwel aanhouden. Be- weerd wend dat ook op ander gebied malver- saties gepleegd zouden zijn. Zoo werd er ver- teld, diat een legaat, dat indertijd onder het beheer van het gemeentebestuur was gesteld, verdwenen zcxu zijn. Gezien de zeer troebele omstandigheden, welke in-het dorp en zelfs in den boezem van het gemeentebestuur ibestaan, was het zaak van deze geruchten met de grootst mogelijke reserve kennis te nemen, aldus Het Vad. Dit was ook het geval toen de gemeente-secretaris op 21 Mei jl. met ziekteverlof vertrok en aan dit feit allerlei eonclusdes werden gekoppeld verband met de beweerde malversaties. Dinsdagmorgen heeft deze aangelegenlieid, die het dorp reeds zoo lang in beroering brengt, een onverwachte wendinig genomen. Voor het kantongerecht te Tiel werd nl. een strafzaak behanideld tegen den wethouder C. M., die ©en boom, ter gelegenheid van het huwelijk van Pirinses Juliana geplant, eigen- rmachtig had doen uitgraven en plaatsen in den turn van het gemeentehuis. Deze tuin was in gebruik bij den gemeente-veldwaohter ,L. Over deze zaak waren reeds verwikkelingen ontstaan tusschen burgemeeister en den wet houder, omdat de veldwaehter tegen den wet houder proces-verbaal had opgemaakt wegens bet wederredhtelijik graven in andermans grond en het zich begeven op niet openbaar terrein. iGedurende de behandeling van deze zaak had het requisitoir van den ambtenaar van het O. M., Mr. J. C. Maris, reedis opzien ge- baard. Deze tooh noemde het optreden van den wethouder kwajongenswerk en zeide voorts van meening te zijn, dat de leiding der zaken in Dreumel in handen is van men- schen, die van de politie gruwelijk misbruik maken. Hij eischte voor elk der ten teste gelegde feiten f 15 boete suitas. 5^dagen. Groot opzien werd echter gewekt door het feit, dat de gemeente-secretaris, die als ge- tuige zou worden gehoord, in de rechtszaal versdheen in gezelschap van een rijksveld- wachter. Het gerucht, dat hij tijdens zijn z.g. ziekteverlof zou zijn gearresteerd, won daar- idoor aan waarschijnlijkheid. In verband daarmee heeft het blad ter be- voegder plaatse ge'informeerd naar de juist- heid van <dit gerucht. Gebleken is, dat de ge meente-secretaris inderdaad onder verdenking van onregelmatigheden is gearresteerd en in het huis van bewaring is opgesloten. Omtrent den aard der malversaties kon men geen nadere inliohtingen geven. INBRAAK TE 's-GRAVENHAGE. Tijdens afweziigheid van de bewoonster, is Dinsdagmiiddag ingebroiken in een perceel aan de Carpentierstraat te 's-Gravenhage. De dader heeft zich door forceeren van de voor- deur toegang verschaft. Uit een linnenkast op de eerste verdieping stal hij een ijzeren geldkistje, waarin waardepapieren en contan- ten tot een gezamenlijk bedrag van 2350. Verder worden enkele spaarbankboekjes en eenige sieraiden vermist ter waarde van on- geveer f 100. BLINDE FASSAGIER. De politie heeft te Ho©k van Holland aan gehouden een Hongaar, die trachtte als ver- stekeling de reis naar Engeland mee te maken met een van de booten van de Harwich-lijn. De man bleek met den trein uit Parijs te zijn meegekomen, waartoe hij zich gedurende de geheele reis onder 'n wagen verstopt had. De man is naar Rotterdam overgebraoht, waar hij ter besdhikking van den vreemdelingen- dienst is gesteld, ZAKKENROIXERS SLA AN HUN SLAG! Zakkenrollers profiteeren te Amsterdam van de istadsdrukte en tal van aangiften van slachtoffers bereiken de politie. Zoo verdween van een trampassagier op een bijwagen van lijn 2 ©en zilveren horloge, op het Damrak raakten twee oude heeren, waarvan er een uit Hilversum naar Amsterdam was gekomen om feest te vieren, hun gouden horloges kwijt. Van een bejaarden Amsterdammer werd voorts op het Damrak: zijn portemonnaie met f 70 en van iemanid, wonende in de Van Baerlsstraat, op den Nieuwendijk zijn portemonnaie met 16 gerold. VERDRONKEN. Woensdagmiddag is te Utrecht een driejarig jongetje van de Roode brug in de Vecht, ge- valien en verdronken. iHet kindje wanldelde met zijn moeder, doch liep even vooruit. Toen een vrachtauto 'nader- de, riep de moeder het kindje terug, dat strui- kelde en in het water terecht kwam. Hoewel ommiddellijk pogingen in het werk werden ge- steld om den kleine te redden, mocbt het niet meer baten. Het lijkje is na een kwartier dreggen opge- haald. lEen zoon van den heer B. te Boskoop is het slachtoffer geworden van een ondoordachte daad. De jongeman, die met eenige vrienden bij een ijsco-wagen stond, glng met hen om een ijsco een weddenschap aan, dat hij vijf minuten zijn hand in het ijs zou kunnen houden. |Het gevolg was, dat het lichaamsdegl be- vroor en de jongen zich onder behandeling van een medicus moest stellen. Waarschijnlijk zal hij zijn hand moeten missen. In Kotaboemi heeft weer een jachtongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. Twee Lampongers wonden ©en plaats, waar geregeld herten passeerd'en. In die onmiddenijke nabij- heid legden zij voor het vallen van den nacht een geteden voorlaadgeweer op een daarvoor vervaardigde stellage, -zoodanig, dat de loop van het wapen gericht was op den weg der argelooze herten. De haan van het geweer wag gespannen en stond in verbinding met een klein boompje dioor middel van een touwtje, dat over den weg himg. Ongelukkigerwijze passeerde dien nach't in plaats van een hert een zekere Soetan Slenggang Alam, een Lam- pongsche beroepsjager. Hij raakte het touwtje, het geweer ging af en hij werd in den buik getroffen en was op slag dood1. De gemaikzuehtige jagers, ;die een gemak- kelijke method© van jagen meenden uitgevon- den te hebben, zijn door de politie gearres teerd. Door AMILDA-zonnebruincreme krijgen Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med. Ulvenhout, 10 Juni 1937. Amico, Zomerdag! En in 'nen wit- ten flakker brand- de den nieuwen dag uit den Oos- terkim. 'Nen witten we- mel gloeide glo- rieend achter de 'leurlooze waereld vandaan. Den dag brak mee wit ge- weld den water- kleurigen nacht, die sjuust nog rimpelloos over de schepping teg, deur gin windeke bewogen. iEn zwaar leunde de hitte op de wijde vel- den. Den dag was deur den nacht gebrand als 'n laaiende vlam deur 'n vel kleurloos eel lophaan. Toen slepte 'n traag Zuidoosterke z'n eigen moeizaam over d'eerde. 't Kroop machteloos deur 't zware loof, dat nie bewoog. 't Sleurde over't koren, deus teere windeke, of 't te zwak was, c*m te gaan. En hooger likten de zonnevlammen aan den staaliblanken hemel, die overtoog mee fell© glanzings, schampen uit 't witte vuur Ernstig stonden de bruine zwoegerskoppen van de hooiers, die mee 'nen tragen, grooten pas de velden opbeenden. "t Wierd ginnen dag van arbeid, 't wierd 'nen dag van vechten mee den arbeid, die als 'n zwaar, log beesit zijn struische pooten op huile schouders zou slaan. Met zijnen heeten asem snuffelen zou in de taaie, gekerfde nek- ken; op de beenige, gespierde schoeften, schouwers, waarvan de spierhundels golfden deur 't dunne, donkergezweeten boezeroen! En hooger likten de vlammen van 't witte zonnevuur aan den roerloozen hemel, waaruit de hitte werlde in stillen, stagen wemel. Eindelijk sloegen de zilveren sikkelmessen al zuigend deur 'it hoog gewas, dat neerviel in lange lijnen, over 't wije veld. 't Hooien was begonnen. Lijk lichtscham- pen joegen de messen over d'eerde en zeng- den alle gewas plat. Gin woord wierd gezegd. In stuggen, stil len strijd vochten de zwoegers mee den zwa- ren beest en kregen 'm eronder! Fel stak de zon. De locht vibreerde. Als dat maar goed afliep...! En ik riep Dr6 III. „Zeg Dreke, voelt ge de zon steken deur oewen kiel?*' ,,Nou, Opa!" 't Jonk had 'nen snor van zweetkralekes, die dauwden langs z'nen jongen, rooien mond En uit den breejen slagschaduw van zijnen strooien hoed fonkelden, veul zwarter, de glanzende oogkrieken. Donker plakte z'nen kiel op de al vierkantige schouwers, ,,Waart ge nou nog maar op Kostsohool, ee Dan lagde nog te pitten, op de koele, be- schauwde slaapzaal!' iBen oog kneep ie dicht en 't ander oog vroeg of ik 't ,,hier had." „Voelt ge de izon steken, onder oew vel? ,,Kommaaraf „En ziet ge die staalwitte locht?' ,,Oem." „2yet ge dieen werl van hitte over ons land dansen ,,Net kleine muggies!" Sjuust!'" „iLuister nou goed! Zie, daar in 't zuien, witter nog dan de lochit, daar staat 'n klein wolkske. Nog heib 'k gin voile zekerheid, maar 't kan' 'n ,,donderkopje" worden." ,,iHddh!" Z'n oogen wierden twee keer glan- zender en grooter: „Fijn, opa! „Gaat nog al, manneke! Want 'k heb nie geren regen op ons hooi Twee natte rimpels tusschen z'n wenkbrau- wen, trokken nadenkend over 't klamme, blanke voorhoofd. En hij keek naar den hittedans in de trillende locht. Naar 't wije, wije witte wolkske, dat nauwelijks te bespeu- ren was in de blinkend-witte lochten. ,,Ge hebt gezwommen van den mergen?" ,,Tuurlijk!" „Hoe was 't water?" „Lauw!" ,,Was 't werm?" ,,'t Was... werm, ja!" Sjuust! We zitten hier temidden van de bosschen. En bosschen trekken 't onweer aan. De kansen op 'n kledder- en donderbui zijn dus groot!" Nadenkend knikte-n-ie. ,,Nou hebt ge veul kans, Dreke, als ik straks onderweugen ben mee den groenten- wagel, dat de bui loskomt. Vroeg in den middag." t „iWat moet ik dan doen, Opa?" „iSjuustBegrepen! Ge mot dan iets doen! Ge stuurt t volk naar den hof. Grootmoe- der exerceert er daar wel verder mee. Gij Iblijft, als ge durft, op 't veld, daar in dat stalleke en ge houdt oog op 't vee. Als 'it schrikt zou 't somtijen in d'akkers gaan d raven!" ,,Pak ik Bles en 'k jaag ze terug!" „In orde! Na de bui komt 't volk vaneigens terug. Vaneigens? Trui!!" ,gawel."' „Dan teat ge al 't afgeslagen gras spreien en keeren. Is 't bovenop droog, weer keeren. En 't nieuwe hooigras teat ge telkens spreien! Drijft de ibui den kant van Antwerpen uit, dan hoeft ge niks te doen, dan te onthouwen deus onderricht in weerveurspelling. En nou weer aan den slag!" Daar ging ie, de zeis locht over den schou- wer, den hoed schuin achterover. d'Armen bloot, blinkend bruin, de pilosche broek mee 'nen riem vast om de heupen. 'Nen volwas- sen kearel gelijk!... „Dr6!"' ,,,Opa?" ,,,Valt 't mee?" „Nee!" ,,Kunt ge d'anderen bijhouwen?" Hij lachte 'ns mee 'n bietje minachting om z'n eigen. ,,Hebt ge niks te vragen meer?" ,,Wat moet ik doen, met die blaar in m'n handen?" ,,Net doen of ge ze nie ziet. Veurbij loopen! Is 't overmergen 'n plek eelt!" „Jaa?"" „Vast!" Toen knipte-n-ie 'n oogske en 'n paar minu ten later sloeg ie den zwaren stok mee den zilveren sikkel verbeten en kloek deur 't stuigge gewas. Hel ketste de zon op de propere keien van 'it ouwe stedeke. Straks vlakten de schaduw in de witte straten. Aan den punt van den hoogen toren zat 'nen witten, ronden wolk gestoken, lijk 'nen Iblommigen patat aan 'nen vork. De locht was blaauwer nou en 'n rag van wolkenwitsel hing als 'n voile veur de zon. 't Windeke wierd dunner, lochter! En in 't Noorden, daar achter dieen grooten toren, zag ik meer van die patatwolken. Draaide ik me om, ja! 't Wolkske in 't Zuien was ook nie meer zoo wijd weg! Scherper en ronder, grooter 66k, kwam't naar UlVenhout. Ik spoeide me van klant tot klant, deur de broeiwerme sitraten, die stiller dan anders waren. Stil van de hitte, waarin 'n groote autobus, te breed eigenlijk veur de smalle straat, 'n vlaag van werante veegde langs oewen nek. 't Steid'elijke filmke van 't gewone vertier, draaide langzamer af. Trager ging 't leven in deuzen Zomerdag. Den slagersjongen floot z'n lesite radlomopke nie, maar stampte traag de plompe mandfiets deur den stroop der hitte. Op 't hoogst stond de zon en in m'nen scha duw was ik 'n klein, gedrongen keareltje. Ten- minste, als er schaduw was! Wlant dikker wierd den wolkentule veur de zon, die lijk 'nen zilverglazen bol deur den hemel dreef, die boven m'n hoofd nog blaauw, maar aan 't Zuien loodkleurig was. Gelukkig, ik kost veritrouWen op m'nen compagnon. Op m'nen Dr6 IH, die daar, wijd weg, in de velden, tusschen 't kloeke volk 'n oog in 't zeil hield. Plazierig gedacht! Trui kost heur gangske gaan op den hof. Daar- buiten „liep" 't! Ik kost m'nen gang gaan onder de klanten, thuis en in de velden „liep" 't! En biji e6n van m'n klantjes, die 'nen slgarenwinkel drijft, kocht ik 'n pakske bok- kies veur m'nen kleinen bedrijfsleider, die al van vier uren af deuzen mergen, in 't touw was! Dan mocht ie toch ten avond, onder den notenleer wel 'n paar bokkies wegsmoren ,,net-als-opa", wat altij nog z'n grootst pla- eier is Zwaarder begost den dag te wegen op eerde en op alle schepsels. Den schaduw van lagere wolkenstapeling hing over de weareld. (M'n handen wierden bovenop klam van d'hitte, die lijk ovenwermte tusschen de stra ten krinkelde. Heel wijd weg rommelde de locht. En gin windeke vielt te bespeuren! De natuur leek toegedekt mee 'n wollen deken. En als ik teugen drieen op huis aan ging berste 'nen eersten straal deur de dikke locht, die efkens vol van kolkenteekening stond. 'Nien verren donder rommelde lang en traag over de stilte van den Zomermiddag, die te smoren teg in 'nen duisteren oven. Toen leek 'n windvlaag op te flieren van den grond en dikke stuifwolken „rookten" in de voile bladkruinen van 't geboomt. (Blaauw als gif snee 'nen volgenden blik- semstraal even 't licht uit m'n oogen weg. En knallend beukte den donder d'eerde tot schuddens. Angstig blafte Blek onder den wagel. Maar als ie m'n stem hoorde, was den goeien beest weer gerust. Druppen, wijd uit malkaar, kledderden spattend op de droge wegels. (Bloedstremmend snee weer 'nen bliksem- sttaal als 'n vleim deur m'n ziel en den donder die volgde, leek te botsen op m'n scheuwers. Opgestoken wervelwinden zwiepten deur de zware bladkruinen en toen Goddank, de bui viel leeg! Ginnen veugel, gin levend wezen was te be speuren van hende of verre. (Werm was 't water, dat van den hemel klatste. ,,Slecht uitgezocht", zee ik in m'n eigen, denkende om den hooi-oogst! Maar jah! 't volk was afgesproken. 'k Moest van den mergen wel laten foeginnen, al had ik deuzen omkeer al gezien bij 't krieken van den dag. Toen de zon in vlammen opkwam! In stralen zeeg den regen neer. Ik voelde hoe aan m'*n broek getrokken wierd, deur 't ge- wicht van water! En elke straal, ze fonteinde weer op, op 't zwarte, glimmende zeil over mijnen wagel. Maar daar kwam lucht! Lucht om vrij te ase- men. En't waterallee, dat smakte op m'n vel! Dat spetterde over de wegels, dat kled- derde en schuimde in 't voile geboomt, dat klatste neer mee geweld. Dat ruisch- te, dat schuimde, dat tierde en stroomde, dat klukte en klokte, dat klatste over d'eerde op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6