Sport Zomersproeten ver- Gemengde Berichten Zorg tijdig bruin te zijn! TER NEUZEN, 9 JUNI 1937. LANDBOUWSCHUUR TE GROEDE AFGEBRAND. ZAAMSLAG. CRiSIS-PUBLICATIEN RECHTSZAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. VOETBAL. HANDELSREGISTER. AXEL. dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. na het Wilhelmus het koraa-1,,Dankt alien God den Heer". Groote toegewijd-fe aandacht is er ook voor bet door dames- en kinderkoor gezon-gan ,,Welkom", -gedicht door A. P. de Wild en getoonzet door Louis Schwirtz. Op dit li-ed volgt wederom het d-emomstreeren van het iznposante vla.ggenbeeld, dat ook de -e-erste maal zoo uitnemend slaagde. En dan is het alleen de jeugd, die de aandacht der Konink- lijke Familie komt vragen voor Dr. J. P. Heye'-s Vaderlandsch lied, getoonzet door W. Emits. Frisch en kachtig zijn de kinderstem- men en als het lied uit is, danken de Vorste- lijke Personen met een vriendelijk hamdgebaar. Het ,,0, Nederland! let op U Saeck" uit Valerius' ,,Gedenk-Clanck" voor dames- en kinderkoor en het „Zegekoor" van G. F. Han del voor gemengd- em kinderkoor met als eerste twee regels: Roemt en juicht met blijden klank! 't Jub'lend lied vertolk' Uw dank! foesluiten de uitnemend geslaag-de aubade. Na een korte pauze maakt zich uit de duizemden op het plein een der muziekgezel- schappen los. Het plaatst zich bij de Paleis- straat en dam volgt, als treffend slot van het officieele huldebetoon op -dezen schoonen dag, het defil<5 van vereenigingen, koren, scholen en deputaties. Vlaggen en armen worden tern groet omhoog geheven, diep neigen de vaandels en zoo trekt, in prachtige regelmaat, de lange stoet voorbij het balcon; met goote belangstelling gade- geslagen door Hare Majesteit en hat Prmselijk Paar, dat niet moed-e wordt wu-ivend en bui- gend te danken voor deze bewijzen van eer- biedige genegenheid en van oprechte trouw aan het Huis van Oranje. (Met dat al een apotheose van een waarlijk Koninklijk schouwspel, dat in de analen der hoofdstedelijke historic met gulden letters zal worden gebo-ekstaafd! De hoofdstad bij avond. Het is gisteravond in Amsterdam tot een ongeikende d'rukte igekomen. -Geweldige dram- men waren op weg naar de binnenstad, doch moesten zicb toen het schemeruur was aan- gebroken afleiden, -daar de straten vol waren en igeen nieuwen toevoer meer konden ver- werken. En toen te ongeveer 10 uur de f-eest- verlidhtingen ontstoken waren, was Amster dam edn feeststad, waarin de bevolking zich in vreuigdevolle stemming trachtte voort te foewegen, om de versieringem met de verlich- tingen te aanschouwen. Deze waren talrijk en schitterend. M. Bolderdijk Boieldieu A. Dreissen Want een blanke huid wordt rood, en pijnlijk door de zon. Gebruik daarpm tijdig AMILDA- Bonnebruincreme, die Uw huid beschermt tegen vervellen em zonnebramd en U tevens snel mooi bruint, 66k bij weinig of geen zon. Flacon 90 ot. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) GESLAAGD. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagde Dinsdag voor het eindexamen en dus voor de acte 1. o. mej. J. Ml Bouman te Ter Neuzen. CONCERT OP DE MARKT. iHet muziekgezelschap „De vereenigde werk- lieden", directeur de heer A. Schirris, is voor- nemems a.s. Donderdag, des avonds 8 uur, concert te geven op de Markt en daarbij uit te voeren het volgende Programma 1. Steeds voorwaarts, marsch 2. De Calife de Bagdad, ouverture de 3. Voorwaarts marsch, marsch-potpourri 4. Die WaldVoglein, fantaisiepolka voor 2 trompetten S. Mayr 5. Feestmarsch v. d. Glas Pauze. 6. Honneur A. Vaillance, clairon-marsch J. Boulanger 7. Radio-journaal, potpourri Ant. Tierolff 8. La Parade des soldats du bois L. Jessel 9. Le Fete du drapeau, clairon-marsch F. Banken LIJK AANGESPOELD. Gisterennamiddag is aan den Margaretha- polder een lijk aangespoeld. Het gelaat was onherkenbaar, doch uit daarop bevonden papieren bleek het te zijn dat van zekeren v. d. B. uit Huist, wiens opsporing dezer dagen per advertentie in ons blad werd verzocht. Het lyk is naar het lijkenhuis op de begraafplaats te Zaamslag overgebracht. EEN ZEEUW OP HET PRINSELIJKE JACHT. Naar gemeld wordt zal ook een Zeeuw deel uitmaken van de bemanning van het jacht „Piet Hem", dat voor het Prinselij'ke echtpaar in aanbouw is. Het is de heer D. Passenier, ingezetene van Middelburg en oud-hoofd- machinist van de Kon. Paketvaart My. Miaandagmorgen circa 10 uur, brak brand uit in de landbouwschuur vain den landbouwer J. J. Catseman te Groede. Terwijl de vrouw van Catseman bezig was haar gewone werk- zaamhedien te verrichten, kwam haar ^oon-tje Will em, oud 2 jaar en 9 maanden, haar ver- tellen, dat de muizen aan het brand-en waren. Direct ging de vrouw niaar buiten en zag toen dat de -sohuur geheel in brand stond. Aan redden vied niet meer te denken. Enkele landbouwwerktuigen gingen in den brand verlorem. Een kalf dat op de mestvaalt liep, kon nog juist op tijd door de vrouw in vedigh-eid worden gesteld. Het vermoeden bestaat, dat het kleine ventje met lucifers heeft gespeeld, waardoor de brand is ontstaan. Verzekering dekt de schade. (Midd. Crt.) EEN VEULEN MET 5 POOTEN. By den landbouwer Blomdeel te EJede is een veulem met 5 pooten geboren. Uit het knie- gewricht van den rechtervoorpoot is een 5e pootje te voorschijn gekomen van ongeveer 25 c.M. lengte. Dit stukje teveel lijtkt op den poot van een scihaap met dito hoef. Daar het veulen overigens van goeden bouw is, zal de veearts het 5e ledemaatje trachten te verwij dieren ZEEUWSCHE BOND VAN VEREENIGINGEN VOOR DE GARNALENVISSCHERIJ. De Zeeuwsche bond van vereenigingen voor de gamalenvisscherij heeft te Middelburg zijn jaarlijksche vergadering gehoudem, welke o.a. werd bijgewoond door den heer Vroolijik, direc teur van het verkoopkantoor voor garnalen, made namens den minister van iandbouw en visscherij door den secretaris-generaal dr. A. A. van Rhijm, den heer S-choltems van het departement van sociale zaken, den heer W. J. de Haam, adjunct-expert van de scheep- vaartinspectie en mede namens den inspecteur van de scheepvaart in het 4de district, den heer Mant-e en adjunct-inspecteur Den Hol lander. Namens de R. K. en de S.-D. Tweed© Kamer- fraotie Tvaren aanwezig resp. Dr. Mes en de heer A. Kievit. De voorzitter, de heer D. Huinink, hurge- meester van Veere, noemd'e het in zijm ope- ningswoord een verheugend feit, dat de belanigstellimg voor de oiganisatie was blijven bestaan. De onvoldaanheid over de steun- regeling was eehter ook gebleven. Deze steun, aldus spr., geeft nog geen minimum levens- bestaan. Doch in den achteruitgamg van uit- voer is tenminste een haltepunt gekomen wat betreft het zuiden en zelfs een weinig verbe- tering naar Engeland. Dit danken w,ij voor een groot deel aan de organisatde en dat geeft moed om voort te gaan. De thans wel gepropageerde verdere inkrim- ping van de vloot zou psychologisch een ver- keerde uitwerking hebben em met het oog op de uitbreiding der Belgische vloot niet ge- wemscht zijn. Spr. vroeg zich af of er soms een oplossing in grootere schepen te vinden zou zijn. Vervolgens deeide spr. mede, dat de orga nisatde thans zoover is, dat zij Gewesit Zeeland van den Ned. visschersbomd zal worden. Tenslotte sprak de voorzitter tot zijn voor- ganger, den heer D. H. van Zuyen, oud-burge- mees-ter van Breskens, een woord van dank. De voorzitter van den Nederlandschen vis- sdhersbond bood den heer Van Zuyen, hem dankemd voor zijn werk als hoofdbestuurslid, het diploma van eerelid van den Nederland schen visschersbond aan. De heer W. J. de Haan hield een rede over doel en werken van de scheepvaartinspectie, waarna besloten werd een telegram naar den minister van iandbouw en visscherij te zeniden inhoudendie een verzoek om vergoeding van een belangrijk deel van de extra-kosten, ver- eischt door de scheepvaartinspectie. Tenslotte volgde een debat over de steun- regeling, waarhij van verscheidene kanten op verhooging werd aangedrongen. BEGRAFENIS VAJV DS. S. GROENEVELD. Gisteren is op de begraafplaats te Leiden ter aardebesteld het stoffelijk overschot van Ds. S. Groeneveld, die ongeveer 2 jaren ge- leden na een 40jarige ambtslbediening, waar- van ongeveer 20 jaar te Ter Neuzen, zijn emeritaat verkreeg als predikant bij de Geref. (kerk van Ter Neuzem en zich diaama te Leiden vestigde. iSinds zijn vertrek uit Ter Neuzen heeft hij zijn gemeente, waarmede hij steeds schrifte- lijk contact onderhield, niet meer bezocht, doch, naar wij vernamen was in de laatste dagen juist een regeling getroffen, dat hij binnenkort nog eens voor de gemeente zou zijn opgetreden. Door zijn aeer plotseling en onvoorzien ver- scheiden kan aan dit door den overledene ge- koesterde verlangen geen gevolg meer worden gegeven. IGroot was de belangstelling op de begraaf plaats. Onder de sahare die was byeengekomen om getuige te zijn van deze uitvaart, bevond zich ook een groep Ter Neuzenaars. Ds. Wiersinga, van Leiden, wijkpredikant van den overledene, bepaalde zijn gehoor hij het plotselinge van dit overlijden, waardoor zoo onverwacht aan dit werkzaam leven een einde kwam. Echter, naar aanleiding van een ge- lezen schriftgedeelte, voegde spreker hieraan toe, dat ook nu nog bij de geopende groeve Christus heerscht als Koning over leven en dood en dat het geloof in Hem, ook den over ledene kracht had gegeven, om zijm levensweg met blijdschap te kunnen gaan, omdat in dat geloof voor hem de zekerheid lag van de eens zalige opstanding. iSpreker herdacht verder den overledene als een zeer innemend mensch, die in den korten tijd van zijn verblijf te Leiden zich reeds vele vrienden maakte en niet het minist omder de zieken en lijd-enden, voor wien hij als ouder- ling van de kerk van Leiden altyd een woord van troost wist te spreken. Ds. Van Houte, Geref. predikant van Ter Neuzen, hiema het woord verkrijgende, schet- ste in korte trekken het leven van Ds. Groene veld als predikant te Ter Neuzen, dat zich kenmerkte door een ijverige plichtsbetrachting in het hem door zijn Grooten Zender opgedra- gen werk en ook tevens door dfe hartelijke liefde waarmede hij alien die hij op zijn levens weg ontmoette tegemoet kwam. Dat dit in veler harten nog nawerkt, ge- tuigt ook deze dag, nu velen zich opmaakten om de lange reis vanaf Ter Neuzen te doen, om by deze droeve plechtigheid tegenwoordig te kunnen zyn. En niet alleen onder de leden der Geref. kerk was Ds. Groeneveld een he- mind persoon, ook als burger van Ter Neuzen was hij een zeer geziene persoonlijkheid, waar- aan met waardeering wordt teruggedacht. Ds. S. O. Los van 's Gravenhage sprak hierna als vriend van den overledene en noemde hem een vijfvoudig snoer van vriend- schap, hetwelk dateerde vanaf de eerste stu- diejaren en dat gelegd werd door een vijftal jeugdige studenten, hetwelk nimmer werd verbroken, dan wanneer de dood de scheiding maakte, waarna hij met ontroering getuigde, dat thans de vierde van het vyftal heenging en spr. dus thans eenzaam achterblijft. Doch ook hier overwint het geloof in Gods beloften het van de droefheid der scheiding, omdat wij weten, dat na den strijd de kroon volgt, welke nu ten deel viei aan den onver- geteiyken vriend, Ds. Groeneveld. Een afgevaardigde vali ^e kerk van Oen- kerk legde getuigen-is af van de ontroering, welke dit sterven in de gemeente teweeg- bracht en herdacht den oud-leeraar nog met dank en liefde. Ds. Wolfert, van Marienberg, schoonzoon van den overledene, dankte hierna met een woord van diepe erkentelijkheid en blijde ver- troosting alien die in deze dagen blijk gaven van innig en hartelijk medeleven, vooral de troost die ook hierin uitkomt voor de bedroef- de weduwe en kinderen, welke dan ook door aide sprekers met groote liefde werden her dacht. (Met het uitspreken van de Apostolische Ge- loofsbelijdenis door Ds. Wieringa werd deze droeve plechtigheid besloten en keerden alien huiswaarts, achterlatende een door zeer velen bemind-en herder en leeraar. 3. Paquerettes des Pres. fantaisde champetre G. Gadenne. 4. Op Marsch, marschpotpourri W. Ciere arrangement Adr. Maas. 5. Fransche Amitie, fantaisie Jac. Martin. 6. La Perle du Lac, valse de concert Alfr. Delbecq. 7. Marche Gessiene, marsch R. Martin. Dezer oiag'en siaagd-e te Amhem voor het examen Autotechnicus, de heer J. W. Knijff, wonende alhier. 2e. 3e. 4e. le. 2e. 2e. 3e. 4e. b. TOEKENNING VAN BIGGENMERKEN EN MESTVARKENS. Zooals reeds in verschillende bladen bekend gemaakt is, zijn door den Minister uitsluitend ten toehoeve van kleine boeren en landartoei- ders 20.000 biggenmerken alsmede 15.000 mestvarkens beschikbaar gesteld. Van deze aantallen zijn aan Zeeland toegekend: 1200 mestvarkens en 1600 biggenmerken. Teneinde misverstand te voorkomen geven wij onder- staand aan, welke personen eventueel voor een of voor beide toekenningen in aanmerking kunnen komen. Toetwyzing mestvarkens. Hiervoor komen uitsluitend in aanmerking: Kleine boeren die: le. een bedrijf hebben met 5 of minder dan 5 'H.A. cultuurgrond; als hoofdberoep het boerenbedrijf uit- oefenen; in de gelegenheid zijn een of meer varkens zelf te mesten; nog geen toewijzing van mestvarkens hebben. Landarbeiders die nog geen toewijzing van mestvarkens hebben; in de gelegenheid zijn, een of meer varkens zelf voor eigen gebruik te tmesten. Toekenning biggenmerken. Hiervoor komen uitsluitend in aanmerking: Kleine boeren die: ,le. een bedrijf hebben met 5 of minder dan 5 H.A. cultuurgrond; als hoofdberoep het boerenbedrijf uit- oefenen aan wie niet meer dan 3 varkens zijn toegewezen en nog geen toekenning van biggenmer ken hebben. Landarbeiders, aan wie: le. niet meer dan 3 varkens zijn toege wezen en 2e. geen biggenmerken zijn toegekend. iHet aantai biggenmerken dat aan een per soon zal worden toegekend kan hoogstens slechts 2 stuks bedragen. Hieruit volgt, dat deze merken niet bedoeld zijn voor personen, die het voomemen hebben om met het fokken van biggen te beginnen. De toekenning wordt enkel gedaan, om den ibetrokken georgani- seerden in de gelegenheid te stellen, een of twee ongemerkte biggen te koopen om deze met de toegekende merken te laten merken. Om in aanmerking te komen 6f voor een toe wijzing varkens, 6f voor een toewijzing big genmerken of voor beide toewijzingen, dient v6or 30 .luni a.s. een verzoek te worden ge- richt tot de LandboUw-Orisis-Organisatie voor Zeeland te Goes, Groote Markt 28. Later bin- nenkomende verzoeken worden niet meer be- handeld. (Voor personen, die niet aan de gestelde be- palingen voldoen, is het onnoodig een verzoek in te dienen. POLITIEREOIITER TE MDDELBUBG. Zitting van Dinsd'ag 8 Jun-i 1937. De volgende zaak werd behandeld: I. M. K., huisvrouw van G. F. B., oud 18 j., arbeidster te Sint Jansteen, werd tenlaste gelegd, dat zij op 10 Pebruari 1937 te Sint- Jansteen Bertha de Vos (heeft mishandeld door haar te slaan en te schoppen. Eisch f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraaik idem. ROOFOVERVAL OP EEN POSTAUTO. De Haagsche rechtbank deed Dinsdag uii- spraak in de zaak tegen den 33-jarigen kell- ner J. A. E., die wegenis medeplichtigheid aan den roofoverval op den postauto op 9 Februari van dit jaar voor het postagentschap in de J. P. Ooenstraat te 's-Gravenhage gepleegd, terecht had gestaan. Naar men zich zal her- inneren had E. de daders een Belg en een Duitsch-er met een auto naar het plaats van het misdriif gereden. Wegens medeplichtigbieid aan poging tot diefstal met geweldpleging door twee of meer vereenigde personen werd E. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en maanden. Het O. M. had vier jaar geeischt. Wijzigingen: Firma van Acker en Compagnie, Sas van Gent, bouwexploitatie N.V. ontbonden. Nieuwe vennobtschap opgericht. 'Hamelink's Zaadhandel, Ter Neuzen. A. Luteijn, Schoondijike, molen-aar. iC. B. de Potter, St. Jansteen, kruideniers- waren. Wed. A. D. Versluys, Ter Neuzen, handel in tabak, sigaren, chocolade enz. D. E. Woifert Hzn., Ter Neuzen, handel in glas, aardewerk enz. Opheff ingen H. Adam, J. de Rocker, vlasibedrij-f, Bier- vliet. A. C. Baert Zon-en, kleermakerij, Huls-t. Comm. Venn. De Vos Co., caf6, Koewacht. A. Zaman, klompenhandel, Hulst. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Nedejd. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. FeijenoordBe Quick. Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse. iMirandaWillem XI. (MiddelburgiM!W. Promotiecompetitie 3e klasse. AxelROS. Zeeuwsche Voetbalbond. Oostburg 2Breskens 2. Com BoysiHoofdplaat 2. Schoondijke(Hulst 2. Verder gaan Geid. Staten mede met de mee- ning van den Minister dat gelezen moet wor d-en, dat Ged. Staten by onthouding van goed- keuring aan het besluit -der vergadering van ingelanden tot weigering van decharge aan den ontvanger-griffier atemog die ddoharge zullen verleenen, en bij onthouding van goed- keuring aan het besluit der vergadering van ingelandan tot verle-ening van decharge aan den ontvanger-griffier alsnog die decharge zullen weigeren. Aan-vankelijk stond er beide malen kunnen in plaats van zullen. Ged. Sta ten kunnen niet mectegaan met het idee van den Minister, dat de bepaiing, dat een ontvan ger-griffier, aan wien ongevraagd ontslag is verleend, geduren-de 6 jaar niet weder in eenige polderbetrekking in Zeeland benoembaar zal zijm, minder dwingend moet worden gemaakt, omdat de bepaiing naar haar strakking juist uitsluitend betrekking heeft op het ontsliag, dat op grond van fraude en niet om andere redenen, zooals bijv. onbekwaamheid, gegeven wordt. Concert. Door de harmonie .Concordia" zal bij gun- stig weder morgenavond het eerste zomer- concert worden gegeven op de kiosk op de Markt, waarbij men voomemens is het vol gende programma ten gehoore te brengen: 1. Spa-iMonopole, mars-ch J. Closset. 2. Martha", opera van v. Flotow arrangement G. Gadenne. Bij de Kamer van Koophandel en Fabri-eken voor Zeeuwsch-Vlaanderen alhier, hadden idle volgende nieuwe inschrijvingen plaats: Commanditaire Vennootschap „Vrije Vei ling". Ter Neuzen, groente- en fruitveiling, Beheerend venn.: W- C. v. Petegem, Hoek. ,,(Holmundia" N.V., Suis-, aankoop, vervaar- diging en verkoop van alle chemische en phar- maceutische producten enz. Dir.: A. J. Aer- noudts, Sluts. Jansen Wagner, Ter Neuzen, expeditie en stuwadoorsbedrijf en alle aanverwante be- drijven. Venn.: C. A. Jansen, Ter Neuzen; F. H. L. Wagner, Antwerpen. Rijwielhandel „Toerist", IJzendijke, Water- poortstraat D 63, handel in rijwielen, wasch- machines, stofzuigers, huishoudelijke artike- len. Eigenaar: J. P. Wijffels, IJzendijke. Jaarwedderegeling van Ged. Staten. In de vergadering van -de Prov. S-taten van Zeeland werd, op voorstel van den heer De Pauw, een moti-e aangenomen, waarin Ged. Staten verzochit werd beperk-ende bepalingen in het lev-en te roepen in -dien zin, dat, door herziendng van de verordening, regelen-de -de jaarwedde van Ged. Staten, inkomsten, uit- gezonderd presentiegeld en eventueele reis- en verblijfkosten, verkregen uit commissariaten of bestuursfunoties bij maatschappijen of ven- nootschappen, waarbij de provincie fin-ancieel betrokken is, in mindering zullen worden ge- bracht op de jaarwed-den. Ged. Staten deelen mede, -dat zij uit den aard -der zaak volkomen bereid zijn aan het in die motie tot uiting gekomen verlangen te vol doen, -doch zij meenen niet te mogen verhelen, dat, hun inziens althans, de bewoordingen der motie de bedoelingen van d-en voorsteller en van -de staten niet geheel en al dekken en dat integrale uitvoering der motie mitsdien toch wel emkel-e bezwaren zou opleveren. De motie wil toch in de toekomst voor komen, dat leden van iGed. Staten voordeel trekken uit het vervul-l-en van bedoelde com missariaten of bestuursfunoties. Uitgangs- punt is hierbij de overweging dat lichamen, die niet anders dan met gemeenschapsgeld op gang gebracht of in stand gehoud-en kunnen worden, geen bron van inkomsten mogen vor- men voor de beheerders dier geme-enschaps- gelden. Men mag en moet dus den eisch stel len, een-erzijds dat de corporatdes, welker com- missarissen of bestuurderen c.q. door de motie getroffen kunnen worden, gebeel of grootendfeels voor haar bestaan of voort be staan van bijdragen uit d'e publieke kass-en afhankelijk zijn, anderzijds, -dit -slechts ten overvloede, dat de inkomsten door de commis- sarissen of bestuurders genoten, ook werke- lijk baten zijn en niet een vergoeding voor ge- maakte kosten en beschikbaar gestelden tijd. Daarnaast zal de financieele band tusschen de Provincie en de corporatie -een min of meer blijvend ikara-kter moeten dragen, ook in di-e-n zin, dat het niet leggen dan wel niet besten- diigen van dien band tevens den dood der cor poratie bedui-dt. Van zelf vallen dan niet onder de motie die corporaties, waaraan de provincie, als bijdrage in de kositen van haar huishouding een ja-ar- lijks te bepalen, grooter of kleiner subsidie verleent, ook al zou, gelijk inderdaad voor- komit, in een dergelijke corporatie een lid van Ged. Staten ©en bestuursfunctie vervullen en d-eswege een zekere geldelijk© vergoeding ont- vangen. Eenerzijds is bet provinciaal subsidie, voor corporaties als bier bedoeld, niet van zoodanig bel-ang, dat het voortbestaan er mede gemoeid is; mocht bet subsidie onverhoopt komen te vervallen, -dan zal de corporatie toch welhaast steeds haar werkzaamheden kunnen voortzetten,- zij het, -d-at zij wellicht het veld dier werkzaamheden zal moeten inkrimpen; anderszij-ds bestaat, doordat d'e financieele band telken jare opnieuw gelegd -moet worden, reeds daarin voldoen-de waarborg; -dat het ge meenschapsgeld aan de gemeenschap en niet aan particulieren ten goede zal komen. De hiervoor bedoelde onderscheiding kan; naar het Ged. Staten voorkomt, -door een sim- pele aanvulling -d-er motie tot uiUng worden gebracht; men lassche slechts aan het slot d-ier motie tusschen de woorden „Provincie' en. „fimantieel" het woord ,,-bIijvend" in. Ged. Staten doen ©en voorstel in idden geest Rekening der provincie Zeeland. De rekening 1935, welke -Ged. Staten van Zeeland, aan de Prov. Staten ter -goedkeuring en vaststelling aanbieden, wijst in on-tvang aan 17.122.321,25, in uitgaaf 17.950.885,78, alzoo een kwaad slot van f 828.564,53. Kasgeldleening Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor ook voor 1938 het maximum van het be-drag dat aa-n kasgeld kan worden opgenomen, te bepalen op f 2.000.000 en zulks tegen een rentekoers van ten hoogste 2 boven bet promessendisconto van de Neder- lan-dsche Bank. Aankoop en verkoop van grond, -Ged. Staten van Zeeland leggen aan de Prov. Staten over een staat van den aankoop van peroeeltjes grond ten behoeve van wegs verbeterin-gen en wel totaal 18.63.13 H.A. voor 44.408,65. Ook doen Ged. Staten mededee- ling van -den ver- en aankoop van andere per- ceelen eveneens in gevolge van de hen voor zulke handelingen verleende machtiging. Restauratie toren Stavenisse. Bij Statenbesiuit van 22 December j.l. is aan de gemeente Stavenisse voor herstel van den toren 10 der kosten tot een maximum van f 160 toegekend. Thans is voor de stijging van hout- en metaalprijzen debegrooting van f 1600 op f 1900 gebracht en stellen Ged. Sta ten voor de m-aximumbijdrag-e der provincie te brengen van f 160 op S 190. Verkoop gronden, Overeenkomstig h-et op hun verzoek door den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat uitgebrachte rapport stellen Ged. Staten voor de erfpaohten van verschillende perceeltjes grond, die behooren tot de na'latenscbap van wijlen den heer P. J. J. Jonas van 's Heer Arendskerke, die iddt alles legateerde aan de provincie, te verkoopen, mede omdat sommige erfpachten niet makkeiyk zyn te innen. Polderambtenarenreglement Zeeland 1931. De Minister van Waterstaat heeft enkele bezwaren gemaakt tegen de wijzigmg van het Polderambtenarenreglement Zeeland 1931, zoo als deze is vast-gesteld bij besluit van 22 Dec, jl. Zijn voornaamste bezwaar geldt het be paalde in -art. 37 volgens het welk het daarin badoelde bero-ep moet worden ingeste'd binnen 14 werkdagen na den dag, waarop het betief- fende besluit ter openbare kennis is gebracht. Na uiteenzetting door den Minister zijn Ged. Staten het met hem eens, -dat ten d-eze Prov. Staten geen bepalingen mogen maken en hier de termijn moet gelden die aangegeven is in art. 21 der Waterstaatswet 1900. (Ingez. Med. ONWEER. Een jongen door den bliksem gedood. Tijdens een hevig noodweer dat, plotseling opgekomen, Maandag in den namiddag boven Harden-berg en omgevi-n-g heeft gewoed, is een 19jarige zoon van den landbouwer Harsevoort te Oollendoom, in zijn woning door den blik sem getroffen en eenigen tijd later overleden. iZijn broer ijlde per fiets naar een dokter en reed daarbij tegen een auto op. Door krachtig remmen wist de chauffeur een nieuw ongeluk te voorkomen. Te Lutten zijn twee koeien van den landbou wer Schrotenboer door het hemelvuur gedood. Ook sloeg de bliksem hier in de telefoon- draden. Boerderyen door den bliksem getroffen en afgebrand. -Een kort doch hevig onweer ontiastte zich Maandagavond boven het noordoostelijk deel van de provincie Fries-land. Een groote boer- derij te Kuikhome onder Twijzelerheide werd door den bliksem getroffen. De brandweer van Bergum was niet in staat het vuur met drie stralen te bedwingen, zoodat de boerderij tot den grond afbrandde. De hoeve werd bewoond door den heer B. Hoekstra en was eigendom van den heer J. Feenland te Bergum. "Huis en in/boedel waren verzekerd. Een groot deel van den hooioogst ging verloren. Een andere brand ontstond by den veehou- der O. Wagenaar te Witveen onder Oostmeer waar vijf koeien werden getroffen en gedood, waarbij zich een grillig spel van het hemelvuur manifesteerde: de koeien, die naast elkaar stonden, werden om de ander getroffen. De veehouder en een paar kinderen in de nabij- heid bleven ongedeerd. Door den bliksem gedood. Tijdens het hevige onweder dat Maandag avond boven zuid-westelijk Groningen en N.- Dren-te woedde is te Zevenhuizen (gem. Leek) de 50jarige echtgenoote van den heer A. Roe- ters in haar woning door den bliksem getrof fen en gedood. De heer R. zelf liep slechts eenige brandwonden op. Er ontstond geen brand. De ruiten in de woning werden vemield. Te Roden sloeg de bliksem in de radiocen- trale van den heer Krijthe en veroorzaakte er ernstige schade, terwijl bovendien de blik sem sloeg in het transformatiehuisje ter plaatse. De Heveafabriek te Oosterbeek door regenwater ondermynd. Maandagavond ontiastte zich boven Hevea- dorp een hevig onweer, gepaard gaande met groote slagregens. Door den waterstroom werd een Aerk hellende weg uitgespoeld, met het gevolg, dat de daarin gelegen hoofdbuis van de waterleiding bloot kwam en doormidden knapte. iDe geweldige massa hemelwater en de wa- tergolf uit de gebrokeri leiding hoorden diepe gaten in den weg, ontwortelden een a^ntal tooomen en ondermijnden de gebouwen van de Heveafabriek, die ernstig zijn verzwakt en dreigden in te storten. Het bedrijf is gedeelte- lijk gestagneerd. De watervoorziening van het dorp is geheel gestoord. Op verschillende piaatsen sloeg de bliksem in. Branden te Voorst. Tijdens het hevige onweer -dat Maandagna- middag boven Voorst woedde, is de bliksem ge- slagen in de dubbele woning bewoond door de families Wagenaar en Voorhorst, gelegen mid den- in het dorp. Het huis stond in korten tijd in lichte laaie. De motorspuit uit Twello kon tegen de vuur- zee niets beginnen. Het was- niet mogelijk iets van de inboedels in veiligheid te brengen. Drie stu-ks vee verbrandden. Huis en inboedels wa ren verzekerd. Kort na dezen brand, juist toen het onweer op zijn hevigst was, werd. de brandweer van Twello gealanmeerd voor een uitslaanden brand in een tuinderswoning van den heer v. d. Wal in de buurtschap de Steenenkamer, onder deze gemeente. (Het werd onverantwoordelijk geacht om uit te rukken. Zoodra echter het onweer in hevig- heid afnam, vertrok de brandweer. Toen men bij het huis aankwam, sloegen de vlammen aan alle zijden uit. Niets kon worden gered. Huis en inhoedel waren verzekerd. Een hevig onweer. Maandagmiddag ontiastte zich boven Noord- Limburg een hevig onweer, dat uren lang aan- hield, hier en daar gepaard gaande met slag regens en krachtige winds-tooten, die tusschen Mook en Middelaar het karakter van een hoos aannamen. Daardoor is langs den provinciale-n weg groote schade aangericht. Van de tele- foonleidingen werden over een lengte van circa een halve kilometer de palen uitgerukt en de draden lagen als een kluwen over den weg. De boomen langs dezen weg moesten het geducht ontgelden. Toen de foui was opgetrok- ken was de weg bezaaid met afgerukto tak- ken, terwijl het verkeer was gestremd door zes boomen die over den- weg lagen. Zij waren met geweldige kracht ongeveer twee meter boven den grond afgeknapt; uit de wijze, waarop de verniel-ing plaats heeft gehad, valt duidelijk de draaiende foeweging van den wer- velwind te constateeren. Door de hevige slagregens is hier en daar nogal schad-e aan de veldgewassen aange richt. Een hachelij-k avontuur beleefden vijf schil- ders, die aan de spoorbrug te Mook werkzaam waren. Zij hadden juist hun s-telling verplaatst, toen een felle bliks-emstraal in de brug sloeg juist op d-e plaats waar zij even te voren aan het werk waren geweest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2