Tar Neuzensche Courant Binnenland FeusSieton Het Geheirn van de Zeven Schoorsteenen Buitenland Woensdag .2 iuni 1937 No. 9612 TWEEDE BLAD MET RADION PAS EEN HELDERE WAS IM TER NEUZEN, 2 JUNI 1937. 3EMEENTERAAD VAN AXEL. VAN DE KABINETSFORMATIE. De Minister van Staat, Dr. H. Colijn, lieeft Maanclagmiddag om half vijf ten departemente van kolonien den voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de R. K. Stahtspartij, Mr. C. M. J. F. Goseling, ontvangen. DR. COLIJN CONFEREERT MET DEN HEER SCHOUTEN. Dr. Colijn lieeft Dinsdagmiddag ten depar temente van Kolonien in verbanid met de kabi- netsformatie, ©en bespreking gehad met den heer J. Sohouten, voorzitter van de a.-r. Tweede Kamer-fractie. EERSTE KAMERLID NEEMT BENOEMING NIET AAN. De heer P. J. S. Serrarens te Bilthoven, die benoemd is tot lid van de Eerste Kamer, lieeft aan den voorzitter van bet centraal stem- bureau medegedeeld, dat hij deze benoeming niet aanneemt. In een op Woensdag 2 Juni des middags te 5 uur te houden zitting in de oude raadzaal in bet stadhuis te 's-Gravenhage zal bet cen traal steimbureau in de daardoor ontstane vacature voorzien. Zooals reeds gemeld, zal de heer Serrarens als lid der Eerste Kamer worden opgevolgd door mr. C. P. M. Romme te Amsterdam. DE SCHIPPER VAN HET PRINSELIJKE JACHT PI El Hi; IN. Tot schipper van bet prinselijke jacht Piet Hein is de heer Otte Blom benoemd. De beer Blom is leeraar in bet binnenaanvaringsregle- ment, bet Rijnvaartreglement, het algemeen politiereglement, bet kaartpassen en prac- tische vakken aan de Binnenvaartscbool van bet onderwijs voor de scbeepvaart in de Oranjeboomstraat te Rotterdam. Hij is in 1894 te Hindeloopen geboren, reeds op jeugdigen leeftijd is hij in de binnen- vaart practisch werkzaam geworden en na schipper te zijn geweest bij de binnenvaart is hij overgegaan naar de jacbtscbipperij. Hij is in bet bezit van bet diploma gezagvoerder bij de binnenvaart voor geheel Nederland, met aanteekening stoom-, motor-, zeil- en sleep- vaart. Bovendien is bij in bet bezit van de nijvenheidsacte N. VI. Op het gebied van het varen met jachten zoowel op de Nederlandscbe wateren als op de Noordzee en in bet Kanaal beeft de beer Blom een groate ervaring op- gedaan. Voorts is de beer Blom technisch opzicbter met den rang van adjudant-onderofficier bij bet Vrijwillig Landstormkorps Vaartuigen- dienst. DE HEER MUSSERT NIET -IN TWEEDE KAMER. De beer A. A. Mussert, zal geen zitting nemen in de Tweede Kamer. Zijn opvolger is Mr. M. M. Rost van Tonningen. De N.SJ3. deelt mede: „De Minister van Bin n enlandscbe Zaken beeft bij de bebandeling van de voorstellen tot grondwetswijziging in de Eerste Kamer aan de Nationaal-Socialistische Beweging ver- weten, geen constructieve gedachten voor grondwetswijziging te geven. „De nieuwe grondslagen voor de inrichting van bet Neiderlandsche imperium, waardoor zoowel bet Nederlandscbe Volk als de indi- scbe volkeren tot bloei en welvaart zouden kunnen komen, liggen ecbter in de archieven der N.S.B. reeds gereed sinds het midden van het vorige jaar. „Het lag in bet voornemen van den Leider der N.S.B. deze ter kennis van bet Nederland scbe volk te br«ngen bij de a.s. behandeling der grondwetswijziging in de Tweede Kamer, voor welk doel bij bereid was in de Tweede Kamer zitting te nemen. De uitslag van de gehouden verkiezing beeft bewezen, dat de overgroote meerderheid van bet Nederlandscbe volk zijn lot nogmaals onvoorwaardelijik wenscht toe te vertrouwen aan de politieke partijen. Deze zijn dus ten voile verantwoondelijk voor hetgeen in de eerstkomende jaren gedaan en nagelaten wordt. Er is in dezen tijd blijkbaar nog geen plaats voor ingrijpende constructieve denk- beelden. Dientengevolge beeft de leider der N.S.B. besloten nog geen zitting te nemen in de Tweede Kamer. Evenzeer als de overgroote meerderheid van ons volk deze zittingneming heeft afgewezen, evenizeer beeft onze Bewe ging hem in dezen moeilijkfen tijd ondubbel- zinnig getoond, dat zij zijn leiding wenscht. „Zijn plaats is dus in de Beweging en niet in het parlement. De Beweging eischt hem mi en in de naaste toekomst op voor de voile honderd procent; daarbij beeft hij den bij- door AGATHA CHRISTIE. 65) Vervolg. Anthony schudde bet hoofd. ,,Nee, Mr. Isaacstein. U bent een zaken- man en voor zakenmenschen is tijd geld. Waarvoor is u, oorspronkelijk, hier geko- men?" „iOm een leeningskwestie te bespreken." „Met wie?" ,,Met prins Michael van Herzo-Slowakije." ,,Juist. Maar prins Michael is dood. Bent u bereid om onder dezeflfde voorwiaarden de- zelfde leening met zijn neef Nicholas te sluiten ,jWaar is die neef? Ik dacht dat hij jaren geleden in den Congo vermoord was?" ,,|Dat is zoo. Mijn werk. Ik heb hem ver moord. Nee, nee, ik ben geen moordenaar. Met dat vermoord bedoel ik, dat ik het be- ricbt van zijn dood helb laten rondstrooien. Maar ik hem u een prins beloofd, Mr. Isaac stein. Hoe denkt u over mij ,,iOtver u?" ,,Ja, ik ben de beloofde prins Nicholas Ser- gius Alexander Ferdinand Obolbvi'tch, Een beetje te lang en te pompeus voor het soort leven dat ik van plan was te leiden en daar- om beb ik 't maar verar.derd in Anthony Cade." Kapitein Andrassy sprong van zijn stoel op. stand noodig o.m. van zijne medewerkers Van Geelkerken en Koster. Dientengevolge zijn aangewezen om zitting te nemen in de'Tweede K^ner de aeeren: M. V. E. H. J. M. Graaf de Marcbant et d'Ansembourg, G. Dieters Jr., H. J. Wouden- berg en Mr. M. M. Rost van Tonningen, van wie eerstgenoemde zal optreden als fractie- leider. Uit dit bericht blijkt tevens, dat graaf De Marcbant et d'Ansembourg in de Tweede Ka mer zitting zal nemen. Hij zal dus moeten bedanken voor de Eerste Kamer. In dat col lege zal Ds. G. van Dujji als vierde N.S.B.-er optreden. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Het centrale stembureau beeft in een Maan- dag gehouden openbare zitting den uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer vastgesteld, welke uitslag dezelfde is als de reeds gepubliceerde. Ten aanzien van de beeren Albarda en Mussert, die tweemaal gekozen zijn, bad de loti-ng tengevclge, dat altnag gekozen werden verklaart de beeren C. J. van Lienden (s.d.) te Eindhoven en M. V. E. H. J. M. Graaf de Marcbant et d'Ansembourg (N.S.B.) te Am- stenrade. Indien de beer De Marcbant et d'Ansem bourg zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer aanneemt, zal hij in de Eerste Kamer worden opgevolgd door Ds. G. van Duyl te Utrecht. NEDERLAND EN DE KWALITATIEVE VLOOTBETERKING. In de Maandag te Geneve gehouden bijeen- komst van bet bureau van de ontwapenings- conferentie heeft de vertegenwoordiger van de Nederlandscbe regeering, prof. Moresco, als voorzitter van de commissie voor de zeemacbt van dit bureau, de Engelsche regeering dank betuigd voor alle pogingen die zij ondernomen bad om althans op het gebied der vlootbeper- king iets goeds te bereiken. Prof. Moresco verklaarde dat de Nederlandscbe regeering deze pogingen met sympathie volgt, docb met bet oog op de groote belangen van Nederland in bet Verre Oosten zicb ten aanzien van de toetreding tot de overeenkomst van Londen inzake kwalitatieve vlootbeperking eenig voor- behoud in acbt moeten nemen zoolang de groote mogendheden in bet Verre Oosten bier- toe niet zijn toegetreden. Voor bet overige vereenigde de Nederland scbe regeering, evenals de andere Oslo-staten, die de vorige week bieromtrent vergaderd badden, ziob met bet door Westman uiteen- gezette standpunt omtrent verdere stappen van het bureau ten opzichte van de openbaar- beid der militaire uitgaven, de reglementee- ring van de wapenfabricage en wapenbandel en de te scbeppen permanente commissie van toezicht. Evenals de andere sprekers in de vergadering van Maandag vond ook de Neder- landsche gedelegeerde de tegenwoordige tijds- omstandigheden ongeschikt voor een bervat- ting van het werk der conferentie. Het tjjdstip van een nieuwe bijeenkomst moest aan den Volkenbondsraad en de Volkenbondsvergade- ring worden overgelaten. DE TARIEFSVERLAGINGEN BIJ P. T. T. EN HET P. T. T.-PERSONEEL. Tijdens bet congres van den centralen bond van Nederlandscbe post-, telegraaf- en tele- foonpersoneel (c.b.p.t.t.) te Vlissingen, zijn verschillende door de bedrijfsleiding der P.T.T. toegepaste bezuinigingen, rationalisatie-maat- regelen en versoberingen der dienst- en ar- beddsvoorwaarden besproken, waardoor het personeel veelal onder moeilijke omstandig- heden zijn werkzaamheden rnbet verrichten. De wenschelijkheid van billijke tarieven voor bandiel, landbouw, nijverbeid, scbeep- 'en RAO 6- A (Ingez. Med.) ,,Maar dat is ongelooflijk... ongelooflijk," sputterde bij. „Pas op uw woorden, meneer." „Ik kan de toewijzen er voor overleggen", zei Anthony rustig. „In de eerste plaats moet ik den baron overtuigen." Baron Lolopretzjyl hief zijn hand op. ,j>ie bewijzen ik zal ze nakijken. Maar noo dig ik ze niet beb. Uw woord voor mij vol- doende is. En daarbij, u zeer veel op uw En gelsche moeder lijkt. Van begin af ik tegen meizelf gezegd helb; Deze jonge man van va- ders of moederszijde van hooge afkomst is." ,,U beeft me altijd op m'n woord ver- trouwd", zei Anthony. „Dat hoop ik in den tijd, die nu voor me ligt, niet te vergeten." De baron maakte een buiging en ging een stap achteruit. Anthony keek recbercheur Battle aan, die met een gezicbt zonder eenige uitdrukking en in militair-stramme houding op deizelfde plaats was blijven staan. ,,De aanwezigen begrijpen waarschijnlijk wel", ging hij voort, ,,dat ik me hier in een heel precaire positie bevond. Als bekend ge worden was,, wie ik was, zou ik onmiddellijk van den moord verdacht zijn. Want ik was de erfgenaam voor den troon en dus had ik een reden om prins Michael van de baan af te wenschen. Daarom ben ik van 't begin af •doodsbang voor Battle geweest. Ik voelde, dat hij mij verdacht, maar dat hij niet durfde be- ginnen, omdat hij geen sol id e basis voor een besehuldiging had." „Ik helb geen seconde geloofd, dat u bem doodgeschoten had, meneer", zei Battle. ,,Zoo- iets voel je bij intuitie, zelfs wij .Scotland- Yard menschen. Maar ik voelde ook, dat u ergens bang voor was en ik begreep niet, waarvoor. Als ik eerder geweten had wie u was, zou ik het motief troonsopvolging, mis- schien overschat heibfben en u hebben laten arresteeren." ..Gelu'kkig dan maar, dat je dat scbuldige geheirn niet te weten ben gekomen. 't Is zoo- wat het eenige. A1 het andere heib je uitge- .ucbtvaart, alsmade voor par'ciculieren wordt ook door net personeel teinfcgs oegrepen en wasr mogelijk ondersteund, omdat deze ta rieven ue werkgeiegenbeld verruimen en ae verkeeismogelijkbeden gemakkelijker onder bet bereik van bet pubhek te brengen". De steeds ruimer geraamde bedrijfswinst, de subsidies van-bet P.T.T.-bedrijf voor de post- vluchten naar Indie, de redks tariefsverlagin- gen, die reeds plaats vonden, kunnen evenwel naar de meening van bet congres slecbts ge- volgd worden door ihvoering van bet z.g. stui- versport voor interlocale brieven, wanneer tevens een einde komt iaan de onderbetaling van bet personeel. Zeven- tot achltduizend -losse contract-wer- kers bij P.T.T. met lage loonen en weinig of geen vooruitziobten vormen circa een derde deel van bet totale personeel. Onder bet overige tweederde deel van bet P.T.T.-perso- neel leven verschillende gewettigde wenschen. Blijtt bet personeel zoo stiefmoederlijk be- deeld1, als dit bij de post het geval is, dan zal na de tariefsverlaging de verbetering van de personeelpositie opnteuw worden vertraagd, aangeizien na tariefsverlaging weer bet be- zwaar geldt, dat eerst de verminderde inkom- sten moeten worden ingebaald. Een verlaging van bet port van zes op vijf cent zou op zicb izelf, naar de minister van binnenlandsehe zaken 24 November 1936 in de Tweede Kamer beeft medegedeeld, aan belt P.T.T.-bedrijf twee millioen gulden per jaar kosten. Invoering van bet stuiversport, alsmede tegemoetkoming aan de wenschen van bet personeel kan echter ongetwijfeld plaats vin- den, wanneer de Nederlandscbe Staat, nu de rijk$middelen uit de gewone bronnen weer be- langrijker ruimer vloeien niet langer beslag legt op extra-winst van acbt en een half mil lioen gulden, welke in werkelijkheid aan bet P.T.T.-bedrijf toebehoort. Deze vrijwillige extra-afdracht van bet staatsbedrijf aan den Nederlandschen Staat steunt nieit op een bindende wettelijke ver- pbchting. Bij de samenstelling van de rijks- begrooting is de Staat bierop evenwel in de crisisjaren gaan rekenen, hetgeen uit budge- tair oogpunt verklaarbaar is. Het zou ecbter tegenover het P.T.T.-bedrijf en zijn personeel niet billijk zijn als deze gegroeide usane-ban- deling onverkort werd bestendigd. Wanneer de Staat desondanks geen alge- heele of gedeeltelijke afstand van de extra- beidrijfswinst zou doen, mag tocb verwacht worden, dat zal worden ingezien, dat in elk geval de loon- en arbeidsvoorwaarden van bet personeel verbetering behoeven. Het congres van den C.B.P.T.T. heeft de verwachting uitgesproken, dat biermed'e bij de samenstelbng van de rijksbegrooting en van de P.T.T.-begrooting tevens rekening gehou den zal worden. BRITSOHE SOLDATEN DOEN AANVAL OP KANTOOR. Volgens berichten uit Sjanhaikwan hebben twintig Britsche soldaten een aanval gedaan op het kantoor van een Japanscbe visscherij- maatscbappij. De ruiten en deuren werden in- gegooid en het meuibilair vemield. Verder wer den een aantal visscbersschuiten, welke aan de kade gemeerd lagen, losgesneden. Hiema keerden de mannen naar bun kwartieren terug. Dit optreden was de wraak voor de mis- handeling, welke een aantal soldaten onder- gingen in een herfberg den avond tevoren, waarlbij de soldaten uit het lokaal waren ge- slagen. HET AVONTUUR VAN DE ALBATROS. Het ministerie van landsverdediging te Va lencia publiceerf een nota naar aanleiding van de door bet Duitsche nieuwsbureau bekend gemaakte communique, volgens betwelk de Duitsche torpedoboot „Albatros", liggende op de reede van Palma di Majorca, in groot ge- vaar zou*hebben verkeerd, toen de luchtmacht der regeering een bombardement uitvoerde vier bommen zouden in de nabijbeid van het Duitsche schip zijn gevallen. Het Duitsche communiqud besloot met de woorden: ,,de vei- ligheid der Duitsche sohepen, die ten dienste van den wereldvrede controlediensten verrich ten, wordt emstig in gevaar gebracht. In de nota van bet Spaansche ministerie wordt opgemerkt ten eerste, dat op bet oogen- blik van het bombardement verscheidene sche- pen der opstandelingen, die als militaire transportscbepen dienst deden, in de haven voor anker lagen; ten tweede, dat de controle- dienst in de territoriale wateren niet in de Spaansche havens verricht kan worden, daar de commissie voor de niet-inmenging een af stand van ten minste 10 mijl van de Spaan sche kust heeft voorgeschreven; ten derde, dat volgens de besluiten van de commissie voor de niet-inmenging bet toezicht bij het eiland Majorca niet onder de bevoegdheid van de Duitsche vloot valt en dat de Albatros, boewel bet schip zlch in de haven van Palma bevond, derhalve met geen enkelen controle- arbeid belast kon zijn. vischt. Voor jou als detective neem ik mijn hoed af, Battle. Scotland Yard mag trotsch op je zijn." „Merkwaardig", mompslde Lomax. ,,Buiten- gewoon merkwaardig! De merkwaardigste reeks verwikkelingen, die ik ooit meegemaakt heib. Ik kan 't bijna niet gelooven. Weet u wel zeker, baron..." ,,Waarde Lomax", viel Anthony hem vrij scherp in de rede. ,,Ik Iben albsoluut niet van plan om den steun van Buiteniandsche Za ken te vragen zonder overtuigender bewijzen voor m'n identiteit over te leggen. Daarom moesten we deze zitting nu maar opheffen en met ons vieren, u, de baron, Mr. Isaac stein en ik, ergens anders de voorwaarden voor de leening gaan zitten bepraten." Baron Lolopretzjyl stond op en ging in de houding staan. ,,Het 't scboonste oogenblik van mijn leven zal zijn", verklaarde bij, „als ik u koning van Herzo-Slowakije zie." ,,0 ja, dat is waar ook", zei Anthony non chalant weg, terwijl hij zijn arm door dien van Baron Lolopretzjyl stak. ,,Ik moet u nog iets vertellen. 'n Kleine tegenvaller voor de partij. Ik ben getrouwd ziet u!' De baron ging een stap achteruit. Zijn breed gezioht werd bleek van schrik en te- leurstelling. ,,'Pait er iets niet in orde zou zijn, ik ge- voeld beb", barstte hij uit. „AJlgoede God! Hij een zwarte vrouw uit Afrika getrouwd heeft." ,,Nee, zoo erg is het niet", lachtte Antho ny. ,,Ze is blank." ,,Goed. Een achtenswaardig morganatisch huwelijik het worden dan kan." ,,Geen sprake van. Als ik koning wordt, wordt zij koningin... Nee, .scfaud maar niet uw hoofd. Ze is in alle opzichten geschikt voor dat baantje. Ze is de dochter van een Ebigelscb edelman... hoogste adel... dateert van Willem den Veroveraar. Op het oogen blik is 't mode, dat vorsten met leden van VEREENIGING SOIIOOLMUSEUM TE MIDDELBURG. De vereeniging Scboolmuseum hield Zater- dag in de Concert- en Geboorzaal te Middel- burg baar elfde jaarvergadering onder voor- zitterschap van den heer C. de Wit, die spe- ciaal welkom heette mej. J. E. Schaap, die in de morgenvergadering een lezing zou bo.uden i en bet oud-bestuurslid, den beer B. J. H. j Stoopman, uit Nijmegen. Terwijl de aanwezigen zicb van bun zetels verhieven, wijdde de heer de Wit woorden van groote waardeering aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, wijlen den heer W. de Wolf te Veere. Op voorstel van bet ibestuur werd de beer Stoopman, die mede-oprichter is, tot eere-lid benoemd, waarvoor deze hartelijk dank bracht. Jaarverslag, rekening en begrooting werden zonder hootdeiijke stemming goedgekeurd, doch de voorzitter meende te moeten wijzen op het dalen der inkomsten; bet is te ibegrij- pen, dat scboolbesturen en gemeenten soms gedwongen worden te bedanken, doch de leden behoeven toch niet minder te worden in aan tal b(j een contriibutie van f 1 per jaar. Het resultaat was, dat direct 18 aanwezi gen, die nog geen lid waren, zicb daarvoor op- gaven, onder applaus der vergadering. De voorzitter bracht nog eens dank aan den beer Roelands voor alles, wat bij steeds voor de vereeniging doet, alsook aan den beer Reisinger voor zijn goede zorgen als admini strates van bet scboolmuseum. De vergadering koos tot bestuursleden mej. Vergers te Vlissingen en de heeren C. Kuiper te Goes, Th. Winter te Middelburg en De Meijer te Ter Neuzen. Vervolgens sprak mej. Schaap over bet on- derwerp ,,Het ibelang van goed kieuteronder- wijs". De voorzitter wees er vooraf op, dat bet kleuteronderwijs den laatsten tijd in de verdrukking is gekomen. Het is daarom zeer gewenscbt om bet ibelang van dit onderwijs nog eens goed aan te toonen ook voor baar, die er m.ee belast zijn. Men kon daartoe niamand ibeter uitnoodigen dan mej. Schaap, die te Rotterdam directrice is van de kweekschool voor ibewaarschoolonderwijzeressen en tevens belast is met bet gemeentelijk toezicht op de bewaarscholen. Mej. J. E. Schaap wees op de groote waarde van goed kleuteronderwijs. Men beeft over het algemeen groote Ibelangstelling voor het licha- melijke, doch niet voor de geestelijke opvoe- ding der kleinen. Spr. wijst op den invloed, die bijw. een kindermeisje reeds op de karak- tervorming kan bebben. De eerste indrukken blijven (bij. In de 16e en 17e eeuw kwamen er reeds vele kleinkinderscholen voor, docb veelal geleid door haar, die voor ander werk niet of niet meer geschikt waren. Gmstreeks 1800 kwam de opbloei der kleuterscbolen. Eerst Frdbel bleek te begrijpen dat de kleuterscho- len niet alleen moeten worden Ibeschouwd als sociale instellingen, maar dat zij ook van be- teekenis zijn voor de vorming der kleuters. Als jonge onderwijzeres voelde spr. zich veel booger dan de juffrouw van bet kleine schooltje". Wat deze ecbter doet is vaak van nog veel meer belang. In den kleutertijd wor den de grondslagen gelegd voor' het verdere leven. Een actieve kleuter wil alles onderzoeken. Men moet hem daarom materiaal geven, dat hij uit elkaar kan en mag nemen. In de eer ste plaats is vrije arbeidskeuze van beteekenis en bet is van belang samen iets te doen. Goed is bet jonge kinderen liefde voor bloemen bij te brengen en iets bepaalds in het centrum hunner belangstelling te plaatsen. A1 deze zaken zijn van belang uit een paedago- gisch oogpunt. Maar v66r alles is een goede opleiding noodig voor het goed doen function- neeren van goed frobelonderwijs. Op deze rede volgde een hartelijk applaus. Hiema werd gepauzeerd voor het koffie- maal. Ook bewonderden velen de tentoonstel- ling. JAARVERGADERING ZEEUWSCHEN DAMBOND. Zaterdagmiddag werd op de bovenzaal van cafe „De Beurs" te Goes de jaarlijkscbe alge- meene vergaxiering gehouden van den Zeeuw- schen Dambond onder voorzitterschap van den heer L. Goedbloed Jr. te Vlissingen. Na een hartelijk welkomstwoord te hebben gericbt tot de afgevaardigden der aangesloten vereenigingen, gaf de voorzitter een uitvoerig overzrcht van de in bet afgeloopen jaar voor Z eel and zoo belangrijk plaats gehad hebbende gabeurtenissen op damgebied. Na voorlezing der notulen werden in een keurig gestileerd jaarverslag van den secre- taris, den heer (H. M. Slabbekoom, de ,,ups and downs" gememoreerd, waaromtrent wij ver- melden, dat bet aantal leden met 6 vermeer- derde, zoodat de Zeeuwscben Dambond thans 10 vereenigingen telt met een totaal van 218 leden. Het daarop volgend jaarverslag van den penningmeester, den heer J. C. L. Strooband, vermeldde aan ontvangsten f 270,49, terwijl de uitgaven een bedrag vergden ad 176,51, zoo dat een bafeig saldo ten bedrage van f 93,98 overbleef. De kascommissie, bestaande uit de aristocratie trouwen en ze kent de toe- standen in Herzo-Slowakije!" „All€ menschen!" riep Lomax uit die mededeeling was zoo'n schok voor hem, dat hij z'n rhetoriek vergat. „Toch niettoch niet... Virginia Revel?" „Ja", gaf Anthony ten antwoord. „Virgi- nia Revel." .jBeste kerel", riep Lord Catenham uit. „0 nee, pardon, sire, van harte gelukgewenscbt, van harte! Een allerliefste vrouw!" JDank u> Lord Caterham", zei Anthony. ,,Dat compliment verdient ze." Mr. Isaacstein bad Anthony strak staan aankijken. ,,Mag ik misscbien ook vragen, sir, wan neer dat huwelijik voltrokken is?" Anthony knikte bem vriendschappelij'k toe. „JulIie zul'len er van opkijken", zei hij, ,,maar een feit folijft een feit. Het antwoord op die vraag iis: vanmorgen."' Hoofdstuk XXX. Het voorspel voor het volgende bedrijf. ,;Gaat u maar vast voomit, heeren", zei Anthony. ,,Ik ikom dadelijik." Hij bleef wachten, tot de anderen verdwe- nen waren, dan keerde hij zich naar Battle, die met een gemteresseerd gezicbt de 1am- brizeering-onderdeelen stond te bekij.ken. „En Battle? Je wou me wat vragen, niet?" „oo is t meneer, ofsc'hoon ik eigenlijk niet snap hoe u dat weet. Ik heb altijd geweten, dat u scherp van opmenken was. Die dame, die doodgeschoten is, is dus als ik 't goed begrepen beb, wijlen koningin Varaga?" ,,Ja, Battle. Maar ik hoop, dat dat onder de roos blijft. Voor ontsluierde familiegehei- men voel ik niets." „Daar zal Mr. Lomax wel voor zorgen, meneer. Dat komt niemand te weten. Of eigenlijk, dat komen een heelelboel menschen te weten, maar 't publiek hoort 't niet." de heeren J. van Wijck te Middeliburg en G. an Hoorn te Vlissingen rapporteerde tot goedkeuring van rekening en bescheiden, waarna den penningmeester deswege voor het gebouden beheer decharge werd verleend. Vervolgens had de uitreiking van prijzen plaats door den voorzitter, waanbij bij in wel- gekozen foewoordingen den zilveren wissel- beker overhandigde aan den heer W. Boogaard te Middelburg, in verband met diens behaalde kampioenschap van Zeeland, daarbij zijn ge- lukwenschen uitsprekende tot den sympathie- ken Souburgscben bord-aanvoerder, die thans definitiaf eigenaar van dit trophee is gewor den door in totaal drie malen het kampioen schap van Zeeland te hebben behaald en wel in de jaren 1929, 1935 en 1937. Hij hoopte, dat de heer Boogaard nog vele lauweren mocht oogsten. Op voorstel vam de vereeniging ,,Goes" werd in principe besloten om de wedstrijden van den Zeeuwscben Dambond te vereenvou- digen, zulks wegens te hooge kosten, en deze te splitsen in een afdeeling Walcheren en Zuid-Beveland. De hierna volgende verkiezing van 4 be stuursleden wegens periodieke aftreding der beeren J. Strooband, H. M. Slabbekoom en L. Bosselaar, waarvan de eerste zich herkies- baar stelde, en in de vacatdre, ontstaan door bet bedanken van den heer J. Walraven, wer den benoemd de heeren F. den Hertog te Goes, A. Goeman te Ierseke en J. Jagt te Souburg, terwijl de heer Strooband bij acclamatie van stemmen werd herbenoemd. Tot leden der kascommissie werden herbe noemd de heeren J. van Wijck te Middelburg en G. van Hoorn te Vlissingen. Op voorstel van het bestuur werd besloten om de alge- meene jaarvergadering 1938 wederom in Goes te houden. Tot persoonlijke leden van den Zeeuwschen Dambond werden met algemeene stemmen benoemd de heeren L. Bosselaar te Ellewoutsdijk en J. A. van Dixhoora te Zaam- slag. De daarop volgende rondvraag leverde een geanimeerde bespreking op, waarna de ver gadering onder dank voor de opkomst door den voorzitter werd gesloten. In de gisteren gehouden vergadering was afwezig de heer P. de Jonge. Na mededee ling van goedkeuring van raadsbesluiten kwam aan de orde een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, welke daarin verzocbten, de verordening op het parkeerverbod te wijzi- gen in dien zin, dat geen absoluut parkeer verbod voor de Prins Hendrikstraat zou wor den ingevoerd. Burg, en weth. waren van mee ning, dat de mogelijkheid moest bestaan be- paalde misstanden met betrekking tot het parkeeren van auto's aldaar den Jtop te kunnen indrukken, wesbalve zij voorstelden, het genomen foesluit te handhaven. De heer Van 't Hoff betoogde, dat bet aanbeveling zou verdienen te dezen soepel te handelen, daar men toch ook de belangen van den betrokkene in bet oog behoorde be houden en hem het uit- oefenen van zijn bedrijf niet onmogelijk mocht maken. De heer De Ruijter vereenigde zicb hiermede. De beer Fanoy en de heer Hame- link waren daartegenover van meening, dat, indien eenmaal een regeling wordt getroffen, en een parkeerverbod aldaar gelegd, dit ver- bod ook moet worden toegepast en dat er dan geen mogelijkheid bestaat, de betreffende be- palingen soepel toe te passen. De heer Fanoy drukte zich uit in dien zin, dat burg, en weth. den betrokkene zouden kennis geven, dat de palen, het parkeerverbod aanduidende, aan- wezig waren en dat, indien de bestaande toe- stand nog voortduurt, deze zouden geplaatst worden en een absoluut parkeerverbod zou worden ingevoerd. De heer Hamelink wees er nog op, dat de betrokkene bier wel wordt gedoodverfd, als izijnde de eigenaar van de vele auto's die in de Prins Hendrikstraat geparkeerd staan, doch dat er slecbts enkele van hem bij zijn, terwijl anderen bun auto daar plaatsen en de gemeente in trekken, ter wijl het odium er voor op zijn hoofd neerkomt. De voorzitter zegde toe, dat burg, en weth. te dezen soepel zullen zijn en dat het aan be trokkene zal liggen, op welke wijze het par keerverbod, eenmaal goedgekeurd zijnde, zal worden toegepast. Is bij voor rede vatbaar en bereid om samen te werken, dan twijfelt hij er niet aan of een oplossing zal worden be- reikt, iets wat tot heden toe niet mogelijk was. Het einde was, dat het voorstel van burg, en weth., het eenmaal ingenomen stand punt te handhaven, werd aanvaard. Thans kwamen aan de orde de vragen vam den heer IHamelink, op welke grond door burg, en weth. bij de onlangs plaats gehad hebbende benoeming van een eersten amhte- naar ter secretarie waren afgeweken van het amlbtenarenreglement en of burg, en weth. den aldus ingetreden toestand, dat een vader wet- houder en zijn zoon eerste commies ter se cretarie is, bevorderlijk achten voor den goe- den gang van zaken in bet gemeentebestuur. Burg, en weth. badden hierop geantwoord, dat naar de meening van de meerderheid van burg, en weth. niet van bedoeld ambtenaren- „Was dat het eenige, wat je me te vragen had, Battle?" „Nee, meneer. Dat was maar zoo even ter- loops. Ik wou graag weten, als 't tenminste niet onibescheiden is, waarom u uw naarn ver- anderd hebt. Daar moet u toch een reden voor gehad hebben?" „Ja. Die zal ik je vertellen, Mijn moeder was een Engelsche, ik ben in Engeland op- gevoed en als geivolg daanvan stelde ik veel meeT Ibelang in Engeland dan in 'Herzo- Slowakije. En ik voelde me een idioot met dien opera-comique-naam. Je moet weten, toen ik heel jong was heb ik van die democratische idseen gehad. Ik geloofde in idealen en prin- cipes en de gelijkheid van alle menschen. En koningen en prinsen vond ik uit den booze, dat waren overblijfselen uit den gosden ouden tijd." ,*En nu, Sir?" vroeg Battle. ,,0 nu... Ik heb de laatste jaren veel ge- reisd en ik heb eens goed rond gekeksn. Van gelijkheid en broederschap heb ik niet veel gemsnkt. Begrijp goed, ik geloof er nog wel in. Maar je moet het den menschen bijlbren- gem, je moet ze om zoo te zeggen, met hun neuizen er op duwen en zeggen, alsjeblieft, dat helfclben jullie te accepteeren. De menschen be danken er voor om breeders en zusters te zijn... misscbien dat die tijd eens komt, maar nu zijn we zoo ver nog niet. Op het oogenblik zijn we heusch nog niet zoo ver, dat we de menschen beter kunnen maken door op hun eergevoel of hun hoogere eigenschappen te werken, maar ik geloof wel, dat je, door een zskere macht handig te gebruiken, ze kunt dwingen behoorlijk tegen elkaar te zijn. Ik galcof nog wel in broederschap, maar de tijd is er nog niet rijp voor. Misschien over een tijnduizend jaar. Maar niet wanhopen en niet ongeduldig zijn. Evolutie is niet iets, dat gauw gaat. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5