J Buitenland Een zomerjurk Hei minste tandbederf, TER NEUZEN, 28 MEI 1937. Wat de Huisvrouw moet weten van Voedingsleer. i kantoren op Zaterdag na 1 uur des namid- dags den hieronder genoemden arbeid ver- richten: a. arbeid in kantoren van notarissen, ad- vocaten en deurwaarders, bestaande in spoedeischende administratieve werkz'1 amhe- den; b. arbeid in bankkantoren en kantoren voor den geld- en effectenhandel, noodig voor de afwerking van effecten- en vreemde valuta- transacties van dien dag, of welke verband houdt met het bijhouden van de giro-, bank- en effectenrekeningen eri bet mededeelen van den stand der rekeningen aan rekening-cou- ranthouders; c. arbeid in verband met den verkoop of de verzending van op dien dag aangevoerde visch, scbaal- of schelpdieren; d. arbeid, bestaande in het behan'delen van brie- ven, telegrammen of telefonische opdrachten, waarvan de afdoening geen uitstel kan lijden, benevens het bedienen van telefoontoestellen; e. arbeid in kantoren van begrafenisonder- nemingen, bestaande in spoedeischende ad- ministratieve werkzaamheden; f. arbeid in kantoren, behoorende bij fabrieken of werk- plaatsen, pakhuiaen of magazijnen, bestaande in administratieve werkzaamheden, direct ver band houdende met het laden of lessen van goederen of met de gelegenheid tot het ver- zenden of vervoeren van goederen. Arbeid in verband met veilingen en markten. 3. Een arbeider mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags in kantoren den hieronder ge noemden arbeid verrichten: a. arbeid in verband met veilingen van land- en tuinbouwproducten; b. arbeid in kantoren, gevestigd in de gemeenten Alk- maar, Axel, Genemuiden, Harderwijk, Hel- mond, Hoom, Leiden, Roermond, Sittard, Stavoren, Utrecht, Venlo en IJzendijke, doch. ten hoogste tot 4 uur des namiddags en alleen voor zoover de arbeid verband houdt met de op dien dag in die gemeente gehouden weekmarkt. Compensatie voor op Zaterdagmiddag verrichten arbeid. 4. Indien een man of een vrouw den in het eerste of tweede lid of een arbeider den in het derde lid bedoelden arbeid op Zaterdag na 4 uur des namiddags verricht, mag hij of zij, behoudens het bepaalde in het vijfde lid, in de week, waarin hij of zij arbeid verricht of Zaterdag na 1 uur des namiddags, geen arbeid verrichten, hetzij op ten minste een anderen werkdag na 1 uur des namiddags het zij op "Maandag voor 12% uur des namid dags. 5. Indien een man of vrouw in het tweede lid bedoelden arbeid op Zaterdag na 1 uur des namiddags gedurende meer dan twee uren verricht, en daarbij te zijnen of te haren aan- zien het bepaalde bij artikel 18 toepassing vindt, mag hij of zij in de daarop volgende week geen arbeid verrichten, hetzij op ten minste een anderen werkdag na 1 uur des middags, hetzij op Maandag voor 12% uur des namiddags. Schoonmaken en bewaken. Volgens artikel 4 mag een man of een vrouw in kantoren op Zaterdag na 1 uur des middags arbeid verrichten, bestaande in het reinigen van lokalen of in het houden van toezicht daarop en volgens artikel 5 mag een man in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verrichten, die uitsluitend of in hoofdzaak bestaat in het verrichten van bewakingSdiensten, het bedienen van instal- laties voor centrale verwarming en zoo noodig het verrichten van herstellingen aan gebou- wen, meubilair, machines, ketels en leidingen. Niet van toepassing op afdeelingschef. Het bepaalde in dit besluit is niet van toe passing op den arbeid van afdeelingschefs e.d. Rusttijden. De arbeidstijd van een arbeider in een kantoor moet el'ken dag telkens na ten hoog ste vijf en een half uur arbeid worden afge- wisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Een vrouw, die in een kantoor arbeid ver richt, moet een dagelijkschen onafgebroken rusttijd hebben van ten minste elf uren, waarin de tijd tusschen 11 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags begrepen moet zijn. Een man, die in een kantoor arbeid ver richt, moet een dagelijkschen onafgebroken rusttijd hebben van ten minste tien uren. Afwijkingen. Indien in een kantoor een opeenhooping van werk voorkomt, of zich aldaar bijzondere om- standigheden voordoen, kan het districtshoofd vergunnen, dat in het kantoor wordt afge- weken van het bepaalde inzake de rusttijden. Uitzonderingen. Het besluit is voorts niet van toepassing op arbeid van mannen en vrouwen in: le. kan toren van reederijen van zeeschepen; 2e. aan- neemkantoren van schepelingen voor de zee- vaart en van havenarbeiders; 3e. kantoren van voor de zeevaart werkende ondememin- gen van stuiwadoors, cargadoors, expediteurs, veemen en scheepbevrachters; 4e. kantoren van overzee-exporteurs; 5e. kantoren van zee- vischexport eurs6e. kantoren van tabaks- handelaren en -makelaars; 7e. kantoren van groenten-, fruit- en aardappelenexporteurs; 8e. reisbureaux. Inwerkingtreding. Het treedt in werking met ingang van 1 Juni 1937, behalve voor wat betreft arbeid in bankkantoren en in kantoren voor den geld- en effectenhandel, waarvoor dit besluit in werking treedt met ingang van 1 Sept. 1937. Indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doo» 20 ct. IVOROL (Ingez. Med.) DE VLAG VAN HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de vlag van het Koninkrijk der Nederlanden. (Onlangs -19 Febr. werd als voorloopige maatregel reeds een Koninklijk besluit afge- kondigd, bepalende, dat de Nederlandsche vlag rood, wit en blauw zou zijn.) Art. 1 van het wetsontwerp luidt als volgt: ,,De vlag van het Koninkrijk der Neder landen is een vlag, bestaande uit drie liggende banen, waarvan de bovenste rood, de middel- ste wit en de onderste blauw is. De vlag heeft den vorm van een recht- hoek, waarvan de lengte zich verhoudt tot de hoogte als drie tot twee. De drie banen zijn van gelijke breedte. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorzieningen getroffen tot nadere bepaling van de juiste kleuren en omtrent de duurzame vastlegging daarvan". Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Ofschoon het Nederlandsche staatsrecht verscheidene voorzieningen kent tot officieele vaststelling van vlaggen met bijzondere be- stemming was het voor de totstandkoming van het Koninklijke besluit van 19 Februari 1937, waarbij werd bepaald, dat de kleuren van de vlag van het Koninkrijk der Neder landen zijn rood, wit en blauw, wel in hooge mate twijfelachtig, of omtrent het beeld van de nationale vlag eenige geldende bepaling besiond. Het Koninklijk besluit van 19 Februari 1937 bevat alleen een voorloopige voorziening ten aanzien van de kleuren van de nationale vlag. omtrent haar verdere kenmerken bepaalt het niets. Men kan dus ook thans nog niet vol- houden, 'dat de Nederlandsche vlag rechtens is vastgesteld. Daarbij komt, dat de practijk heeft uitge- wezen, dat behoefte bestaat aan bepalingen tot bescherming van de Nederlandsche vlag tegen handelingen, welke met den eerbied, aan het nationale embleem verschuldigd, niet zijn te vereenigen. Uiteraar'd kunnen derge- lijke bepalingen eerst dan worden gemaakt en toegepast, wanneer nauwkeurig is vastgesteld wat onder de Nederlandsche vlag valt te ver- staan. A1 deze omstandigheden maken het wen- schelijk, dat vorm, model en kleuren van de Nederlandsche vlag wettelijk worden geregeld en wel op zoodanige wijize, dat een systeem wordt verkregen, waarin de verdere voorzie ningen, waaraan te dezen behoefte bestaat, gevoeglijk kunnen worden gepast. Aan- gezien daarbij enkele strafbepalingen niet achterwege kunnen blijven, kan deze regeling het beste bij de wet worden getroffen. Met de inwerkingtreding dezer wet zal het Kon. besluit ophou'den van kraeht te zijn. De memorie zegt verder: Als kleuren worden genoemd rood, wit en blauw. De regeering heeft in de omstandig- heid, dat een aantal landgenooten de voor- keur zou geven aan de kleuren oranje, wit en eventueel lichter blauw, en van oordeel is, dat het van juist inzicht zou getuigen, zoo men een vlag van die kleurcombinatie tot de na tionale zou verklaren, allerminst aanleiding kunnen vinden tot het doen van een voorstel van die strekking. De door de voorstanders van het oranje-blanje-bleu aangevoerde argu- menten acht zij niet steekhoudend. Trouwens, de voorkeur voor het oranje-blanje-bleu is reeds, toen zij in de zestiger jaren van de vorige eeuw voor het eerst van zich deed hooren, al dadelijk van zeer gezaghebbende zijde bestreden. Het historisch onderzoek omtrent het ont- staan van de Nederlandsche vlag heeft tot dusver nog niet in alle opzichten tot volkomen zekere resultaten geleid. Wat echter wel vaststaat, is het navolgende: De driekleur is in ieder geval als nationale vlag gebeziigd sedert den opstand der Neder landen tegen het Spaansche bewind. Aanvan kelijk vertoonde zij de kleuren, Oranje, Wit en Blauw, doch zeer waarsohijnlijk al dadelijk daarnaast ook rood, wit en blauw. De oranje- blanje-bleu en de rood-wit-blauwe vlag kun nen niet beschouwd worden als twee verschil lende vlaggen. Zij moeten beschouwd worden als varietei'ten van eenzelfde vlag, die als ,,prinsevlag" werd aangeduid. Het verschil in kleuren maakte geen verschil in beteekenis uit. Langzamerhand is het rood het oranje meer en meer gaan verdringen. Sedert on- geveer 1630 krijgt het rood bepaaldelijk de overhand, niet lang daarna is het oranje ge- heel verdwenen. Wat van dit verschijnsel de oorzaak is geweest, is onzeker. Waarschijnlijk is, dat het plaats had om zuiver practische redenen. Bepaaldelijk onhoudbaar is de theo- rie gebleken, dat de verdwijning van het oranje in de vlag een gevolg zou zijn ge weest van anti-stadhouderlijke gezindheid. Hienvan is geen sprake. Daarom is het ook niet juist, dat herstel van het oranje de be teekenis zou kunnen hebben van een bijzonder blijk van aanhankelijkheid jegens ons vorsten- huis. Van doorslaggevend belang echter acht de regeering, dat, wat er zij van den oorsprong der vlag en haar aanvankelijk wisselvallige kleuren, het rood, wit en blauw gedurende on- geveer 300 jaren practisch de nationale vlag is geweest, en bovendien de vlag der traditie van de thans levende genera tie. Bij dezen stand van zaken ziet de regeering geenerlei aanleiding om voor te stellen de Nederlandsche vlag te veranderen. Opmenking verdient, dat het systeem van het ontwerp is, dat slechts een bepaalde vlag als de algemeene nationale vlag zal gel- den. Dat beteekent echter niet, dat alle an- dere vlaggen, die niet zijn rood, wit en blauw, zooals de oranje-wit-blauwe onwettig zouden zijn. Als „onwettig" zal het oranje-blanje- bleu nimmer kunnen worden beschouwd. Wel zijn onwettig nationale vlaggen, welke door toevoegingen of opschriften worden ontsierd. De bedreigde geldboete tegen onwettige vlaggen bedraagt ten hoogste 150. Zij is ontleend aan artikel 435 van het wetboek van strafrecht. Het lijkt althans voorshands niet noodig am op de hier bedoelde overtredingen tevens prineipale hechtenisstraf te stellen. Verbeurdverklaring daarentegen kan, vooral wanneer een gevoerde verboden vlag een aan- stootelijk karakter heeft, nuttig werken. De in het ontwerp geregelde materie betreft niet alleen het rrjik in Europa doch het geheele koninkrijk der Nederlanden. DE TAAL IN HET BELGISCHE JLEGER. Dinsdagmiddag heeft de Belgische Kamer een begin gemaakt met de algemeene be- schouwingen over het regeerings-ontwerp, strekkende tot wijiziging van het talenstatuut bij het leger. De eerste redenaar, de Waalsche liberale afgevaardigde Mr. Jennissen, constateerde dat de voorbereidende werkzaamheden in den schoot van de commissie in een atmosfeer van groote hartelijkheid tusschen Vlamingen en Walen tot een goed einde waren gebracht. Er maakten trouwens, zeide hij, geen Brusselaars deel uit van deze commissie. Spr. zeide dat de Walen geen imperialistische bedoelingen hebben ten opzichte van het Vlaamsche volk. Hij gaat accoord met de organisatie van Vlaamsche en Waalsche regimenten en zelfs van Waalsche en Vlaamsche legerdivisies, resp. aangevoerd en opgeleid in het Neder- landsch en in het Fransch. De Vlaamsche nationalist d'Haese bracht hulde aan het goede inzicht van de Waalsche kamerleden, die het recht van de Vlamingen in militaire aangelegenheden hebben erkend. In den schoot van de commissie waren Vla mingen en Walen geen tegenstanders, maar wel geallieerden. De Waalsche socialist Martel was heel wat minder ingenomen met het nieuwe statuut. Naar zijn oordeel zouden de W|alen weldra in Belgie geen officier meer kunnen worden. Er wordt te veel Vlaamsche talenkennis van de Walen gevergd. Dit zal onvermijdelijk tot een Waalsche reactie aanleiding geven. Nadat Dr. Ballet (Vlaamsch-nationalist) een lans had gelbroken voor het verdwenen van de taalmisstanden die nog altijd bij de gendarmerie bestaan en van den Minister had verlangd, dat hij aan het stilzwij^end mis- prijzen van het Nederlandsch en van het Vlaamsche volk door de meeste officieren een einde zou weten te maken, werd de voortzet- ting van het deibat verdaagd tot Woensdag. DE UITVOER VAN HELIUM. Roosevelt heeft het Amerikaansche Congres een rapport gezonden van de intefministerieele commissie, welke een onderzoek heeft inge- steld naar de mogelijkheid van den uitvoer van helium voor de commercieele luchtvaart met luehtsohepen. De commissie beveelt dezen uibvoer aan, met de restrictie dat voldoende garanties verkregen zijn dat het helium niet voor militaire doeleinden gebruikt zal wordeij. tin zijn brief tot de voorzitters van de com- missies voor militaire aangelegenheden uit den Senaat en het 'Huis waarin hij voorstelt het surplus aan helium voor uitvoer vrij te geven, stelt president Roosevelt bovendien voor de laatste particuliere fabriek van jhelium in de Vereenigde Staten te koopen en een staats- monopolie in te stellen waardoor ook de prijs lager zal kunnen worden. De controle op den verkoop en den uitvoer zal bij de militaire autoriteiten blijven berusten om misbruik te voorkomfen. FRANSCH VLIEGTUIG BIJ BILBAO NEERGESCHOTEN. Een Fransch vliegtuig van de luchtvaart- maatgehappij ,,Air Pyrenees", dat den dienst onderhoudt tusschen Bayonne en Bilbao werd Woensdagochtend om elf uur ter hoogte van Sopelana door jachtvliegtuigen der rechtschen neergeschoten op het oogenblik, dat deze toe- stellen boven Bilbao en omstreken opereerden. De bestuurder van het Fransche vliegtuig werd ernstig, een passagier liclht gewond. Het toestel is gedeeltelijk vernield. De United Press-correspondent heeft een onderhoud gehad met den bestuurder van het vliegtuig dat werd neergeschoten. ,,Ik werd door de nationalistische vliegtui- gen volkomen verrast, aldus de piloot. Ik vloog op ongeveer 3000 meter hoogte in de buurt van de monding van de Nervion. Ik zag eensklaps, dat ik door drie nationalisti sche vliegtuigen werd achtervolgd, maar maakte mij niet bijzonder ongerust. Op mijn machine stond met groote duidelijke letters aangegeven ,,Air Pyrenees". Ik vermoedde, dat het hier een toevallige ontmoeting gold en maakte mij zelfs niet bezorgd, toen ik kort daarop bemerkte, dat het aantal vliegtuigen tot vijf gestegen was. Het geraas van mijn motoren maakte het mij n.l. onmogelijk te hooren, dat de vlieg tuigen, die, naar ik meende, onsohuldig achter mij vlogen, hun mitrailleurs op mij hadden gericht en ivuurden. Toen ik het enkele oogen- blikken later wel gewaar werd, foesloot ik on- middellijk snel te dalen en liet mijn machine zakken tot op ongeveer 2 a 300 meter hoogte. Maar het was mij niet mogelijk te ontkomen aan den dichten kogelregen, dien de nationa listische piloten op mij deden neerdalen. De kogels raakten nu ook mijn machine. Ruiten werden venbrijzeld en een kogel, die de calbine binnenJdrong, raakte mij aan het hoofd. Ook in de ruimte, waar mijn vier pas- sagiers zich bevonden, waren de kogels der mitrailleurs binnengedrongen. De passagiers wierpen zich op den bodem van de machine. De eenige vrouw, die ik vervoerde, scheen te bloeden. jPlotseling deed ik de ontstellende ontdek- king, dat mijn motoren ophielden te werken. Ik had een landingsplaats uitgekozen en na- derde snel de aarde. En juist op het oogen- hlik, dat mijn toestel bijna den grond bereikt had, verloor ik het bewustzijn. 'De United Press-reporter meldt voorts, dat de vrouwelijke passagier van het neergescho ten toestel een sleutelbeen heeft gebroken, Bovendien heeft zij lichte verwondingen aan het hoofd opgeloopen. De zwaar beschadigde machine is nabij het dorp Soplana terechtge- komen. Het toestel is in twee stukken ge broken. De motoren zijn diep in den grond gedrongen. Op de plaatsen van piloot en pas sagiers vindt men, voor zoover zij niet ver nield werden, bloedsporen. Aan den linker- kant van de machine heeft men zeven gaten geconstateerd, veroorzaakt door mitrailleur- kogels. De resten van het toestel worden, zooals begrijpelijk, streng bewaakt door de Baskische politic. De Reuter-correspondent meldt nog uit Bil bao, dat de nationalistische vliegers zouden zijn voortgegaan met schieten toen het toestel zich reeds op den grond bevond. Een dorpe- ling uit Soplona, die zich in de nabijheid van het neergekomen vliegtuig bevond en dadelijk te hulp snelde, werd onder een regen van ko gels bedolven, zoo is volgens Renter uit het ingestelde onderzoek gebleken. De aanvallen- de machines zouden volgens'de experts Hein- kel-toestellen zijn geweest. BURGEMEESTER MAX BERISPT DOOR SENAAT. De Belgische Senaat heeft met 52 tegen 24 stemmen en 59 onthoudingen, de matie van den Vlaamsch-nationalist Van Dieren en den Vlaamsch katholiek Verbist aangenomen. Daarin wordt afkeuring uitgesproken over het optreden van den Brusselschen burge- meester Max wegens de overdreven maatrege- len, die hij Zondag j.l. heeft genomen tijdens de Vlaamsche betooging voor amnestie. De socialisten en een deel der katholieken ont- hielden zich, omdat zij van oordeel waren, dat de Senaat niet het. recht heeft burgemeesters te berispen. De liberalen stemden tegen, even- als eenige katholieken. Vlaamsch-nationalis- ten en cexisten stemden alien v66r de motie. j,EERSTE KANONSCHOT IN DEN OORLOG TEGEN FORD". TengeVolge van een staking, waarbij 1800 arbeiders zijn betrokken, is een laschfabriek van Ford te Richmond (Califomie) gesloten. ,J3e staking is het eerste kanonschot in den oorlog tegen Ford", verklaarde de plaatselijke leider der U. A. W. (Uit Canton .Ohio) wordt gemeld, dat ten gevolge van stakingen -zeven fabrieken van de .Republic Steel Corp." zijn gesloten. De ..Republic Steel" is een der onafhanke- lijke staalmaatschappijen, die geweigerd heb ben het A. -W. O. C., dat bij Lewis' C. I. O. is aangesloten te erkennen. NA HET EINDE VAN DE ZEELIEDEN- STAKING IN FRANKRIJK. Te 'Havre is Woensdagmorgen de arbeid aan boord van schepen hervat. Ook aan iboord van de Normandie. Men hoopt, dat dit sc'hip op den vastgestelden tijd naar de Ver. Staten zal kunnen vertrekken. Het passagiersscbip Manhattan, dat van New York op weg was naar Hamburg, docS dat in verband met de staking Havre niet had willen -aandoen, is via de radio mesgedeeld, dat het tcch naar de Fransche haven kan kemen. Het presidium van den ministerraad heeft in een communique meegedeeld, dat zeelieden en walpersoneel te Havre een telegram heb ben gezonden aan den minister-president, om hem te bedanken voor zijn interventie en hem te verzekeren, dat de Normandie op den vast gestelden tijid zal kunnen vertrekken. EEN SFIONNAGE-AFFAIRE De burgemeester van de gemeente Meijerode in het voormalige Duitsche kanton Eupen, is Dinsdag op bevel van het parket te Luik ge- arresteerd- en naar de gevangenis te Venders overgebracht. Op de arrestatie van den bur gemeester, Lentmeister genaamd, is de aan- houding gevolgd van een sedert Januari 1936 aldaar verblijvende vluchteling uit het Saar- getbied, Karel Bujuis, die tegen betaling van een aanzienlijk bedrag een Belgische identi- teits-kaart van den burgemeester zou hebben bekomen. Van deze kaart zou hij gebruik heb ben gemaakt voor het ondernemen van -ver- schillende reizen naar Parij^ welke reizen, naar men vermoedt, verband houden met een spionnage-zaak. HET ALOOHOLVERBOD IN BELGIE. Als protest tegen het afwijizen in den Se naat van het voorstel tot opheffing van het huidige alcoholverbod heeft de Federatie van Jtoffiehuishouders, hotelhouders en restaura teurs besloten met ingang van 15 Juni heel Belgie door alle drankgelegenheden te sluiten. Een comity zal de actie van de plaatselijke groepeering coordineeren. Deze staking zal worden voortgezet tot wanneer de regeering een nieuw wetsontwerp voor intrekking van het alcoholverbod bij het parlement zal heb ben ingediend. AGUIRRE VRAAGT MINISTER VAN ZEELAND OM HULP. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt: Minister-president Van Zeeland is Dinsdag in het bezit gesteld van een eigenhandig ge- schreven brief van den president van de Bas kische regeering, Aguirre, waarin deze laatste de hulp inroept van de Belgische regeering ten bate van de zoo zwaar door den burgeroorlog getroffen bevolking van zijn land. De brief werd aan den Belgischen premier overhandigd door een socialistiscbe -delegatie, onlangs uit Spanje teruggekeerd en bestaande uit de Ka- merleden Isabella Blume, Busei en Anseele jr. I ZEEUW-SGH-VLAANDEREN WAAKT TERDEGE! Men schrijft uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren aan de Midd. Crt.: Onder den titel van „Zeeuwsch-Vlaanderen waakt", schetste ik onlangs de stemming die alhier heerschte aangaande de samenvoeging van polders in dit gewest. Veel is hiertegen in geschreven en nog meer is er over gesproken. Maar het had geen zin om tegen de later ge- opperde meeningen, als zou in het oorspron- kelijke stuik niet 'zijn weergegeven de op vat- ting die er hier over deze aangelegenheid heerschte, onmiddellijk iets te schrijven, want de sohrijver was overtuigd, dat zu-lks gerust aan -de Zeeuwsch-Vlamingen zelf kon worden overgelaten. En thans keeren wij weder terug om aan de openbaarheid prijs te geven, het- geen hier thans is geschied en hetgeen hier- omtrent leeft in ons gewest. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft dan gesproken, en wel precies, zooals vroeger is voorspeld, en ondanks eenig zoet gefluit in latere schriftuiur, maar waarvan men constateerde, dat zij eenigszins gekruid was door planten van uitheemschen bodem. Maar vrijwel nie- mand heeft zich aan dezen vogelaar gestoord en men is kalm zijns weegs gegaan. En hoe heeft Zeeuwsch-Vlaanderen gespro ken! Vrijwel letterlijk niemand wil hier van 't plannetje iets weten. Ja, er mag eens een stemmetje in een bepaalden polder v66r zijn geweest, maar daarover zullen we 't hier niet ver'der hebben. Dat behoeft voor Zeeuwsch- Vlaanderen geen nadere commentaar. Alles is precies geloopen, zooals werd voor speld. Er hebben nog wel enkele polders niet vergaderd, omdat zij niet eerder kdnden, maar hieraan kunnen Ged. Staten geen enkele op- vatting van het tegendeel verbinden. En ook daar zal men zeker nog onomwonden een krachtig neen laten hooren. Want ook deze polders weten, dat' zij gedurende een vijf en twintigtal jaren een aanmerkelijk hooger ge- schot moeten betalen, en indien zij dat nu voor zicheelf zouden sparen, na vijf en twintig jaar geheel hun schuld zouden kunnen aflossen, en dan nog bovendien zooveel kapitaal hebben over gehouden, dat zij per H.A. den aanslag nog met eenige guldens zouden kunnen ver- minderen, terwijl bovendien in het dijkgeschot van tegenwoordig ook al reeds gerekend is op rente en aflossing van de leeningen. En als dan na vijf en twintig jaren het dijkgeschot niet is 7,50 maar eenige guldens meer, dan blijkt het, dat zij voor niets hun vrijheid heb ben verkocht en mogelijk nog meer betalen dan vroeger. Het is te hopen, dat Ged. Staten thans in- zien, dat zij totaal verkeerd zijn ingelicht. Het is te hopen, dat zij zulks nu ook ruiter- lijik zullen verklaren, en dat zij verder zullen afzien van het ifidienen van hun voorstellen bij de -Provinciale Staten. Want, als zij zulks toch doen, dan ,is hier het laatste woord nog niet gesproken, ja, dan kunnen wij wel voor- spellen, dat het dan eerst meenens zal wor den. Wij laten nu hier eenmaal niet met ons sollen, en wanneer iets redelijks niet wil be grepen worden, dan moet het maar hard tegen hard. Maar zoover is het gelukkig nog niet. Nog kunnen zij thans zeggen: ,,wij wisten het niet, dat de -stemming zoo gansch and-ers was, dan wij dachten, en dat de voorlichters, die wij bij u meenden te hebben, deze voorlichting niet objectief gaven en het bij hun niet te doen was, om een zoo diep gewortelde vrij- heidsgedachte zonder meer op zijde te zetten en zeer dictatoriaal voor te schrijven, hetgeen niemand wenscht". Dat ons hoogste Provinciale College, als het nog eens zoo iets op touw wil zetten, zijn ad- viezen neme bij de zoovele achtenswaardige menschen hier uit Zeeuwsch-Vlaanderen, .die naar waarheid van voorlichting zullen dienen en die in staat zijn om de stemming hier te peilen. Want zulke adiviseurs kan dit College thans niet hebben gehad. Ons hoogste provin ciale college zal toch niet willens wetens, en tegen him zin, Zeeuwsch-Vlamingen willen berooven van hun alleroudste rechten? Heden is het Westelijk deel, morgen is het Oostelijk deel aan de beurt. En wij vertegenwoordigen dan tenslotte nog ongeveer een derde deel der bevolking van Zeeland, en dat kan, als het moet, ook een derde deel der -statenzetels zijn. En 14 a 15 Zeeuwsch-Vlaamsche Statenleden zouden zich in de Statenvergadering grooten, di-kwerf misschien overwegenden invloed kun nen uitoefenen. Maar nogmaals, zoover is het nog niet. Wij wachten than3 nog af. En wij hopen, dat het bij deze eene pijnlijke geschiedenis zal blijven! DE MO ORDAANSLAG TE ARNEMUFDEN. De dader van de misdaad te Arnemuiden, de H., heeft reeds tweemaal gepoogd zich van het leven te berooven. Dinsdag sprong hij bij het verhoor door den rechter-commissaris ,uit een 7 M. hoog raam. Des avonds sneed hij zich in het Huis van Bewaring een polsslagader door, waama hij naar het Gasthuis te Middelburg moest wor den overgebracht. (VI. Crt.) een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA-zonnebruincreme doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. LUXOR-THEATER. „De vijf Frankforters". De wereld-filmproducers hebben in het af- geloopen jaar een bijzondere voorliefde gehad voor de historische film, en het ziet er naar uit, dat dit genre ook in het nieuwe seizoen voorloopig niet zal worden losgelaten. Films als ,,Hendrik VUM" en ,,Catharina de Groote" hetbtoen de belangstelling voor dit soort rol- prenten weer gewekt, met het gevolg, dat men spoedig diverse uitbeeldingen van historische fguren zal kunnen aanschouwen. Zoo presen- teert thans Darryl F. Zanuck, de bekende lei der van Twentieth Century Pictures, „The House of Rothschild", welke film de geschie denis behandelt van de bekende bankiersfami- lie Rothschild uit Frankfurt. Met deze film, die in Nederland wordt utgebracht onder den titel „De Vijf Frankforters", werd het eerste bestaansjaar van Twentieth Century gesloten en is aan deze jubileumfilm dan ook bijzondere zorg besteed. "De Vijf Frankforters" is een film gewor- den, die heel wat stof heeft doen opwaaien. De beroering, die deze film in eenige landen te- weeg bracht en nog brengt vindt haar oorzaak in de tendenz van het gegeven. De Ritschilds stammen uit het ghetto van Frankfort. Tij dens hun opvoeding leden de later zoo mac'h- tige bankiers reeds onder de progroms, die door de overheid eerder werden aangemoedigd dan tegengegaan. Toen later de vijf gabroe- ders hun concern hadden gestioht en zij op een gegeven moment het heft in handen hiel- den, waren zij door hun financieele macht en kracht in staat aan de nog steeds heerschen- de vervolgingen een einde te maken. Zij deden dit op handige wijze. Toen Napoleon van Elba ontsnapte, weigerden zij aanvankelijk den mo- gendheden geld te leenen voor den tweeden, dit keer succesvollen krijg tegen het herboreri Fransche leger. Eerst nadat Mettemich en Ledrantz, welke laatstgenoem'de, de invloed- rijke Pruisisohe minister), vooral een natuur- lijke vijand der Rothschilds was, persoonlijk naar Frankfurt kwamen en daar beloofden, dat er aan de jodenverVolgingen een einde zou worden gemaakt, verschaften de vijf gebroe- ders het benoodigde geld. Na den val van Na poleon kon men dus spreken van een dubbele overwinning der Rothschilds. De macht der Franschen was mede door hun toedoen ge broken en de overheid bemoeide zich met het jodenvraagstuk. Het valt niet te verwonderen, dat een film, waarin bovenstaande geschiedenis op zeer uit- voerige wijze wordt behandeld, vele pennen in beroering heeft gebracht. De Joodsche pers in Amerika noemt „De Vijf Frankforters" een anti-semietisch filmwerk en keurt het onder hevige protesten af. De Engelsche bladen be- schrijven de film eenparig als een rolprent met een pro-Joodsche tendenz. In Frankrijk werd de film aanvankelijk afgekeurd, waar aan de jongste voorvallen in finiancieele krin- gen wel niet geheel vreemd zullen zijn, maar waaraan ook de anti-Napoleontische tendenz. die de Franschman onwillekeurig in deze film zal zien, wel schuld zal hebben. Zelden werd er over een filmwerk meer geschreven, zel den zagen wij in verschillende critieken een grootere tegenstrijdigheid. De hoofdrollen worden vervuld door George Arliss, den acteur, van wien men hier te lan- de slechts een enkele film zag, doch die in het buitenland en wel in het bijzonder in Amerika en Engeland, een aparte plaints bij het pulbliek inneemt. In deze film speelt Arliss een dubbel- rol; wij zien hem als de oude Mayer Amschel Rothschild, de vader der vijf gebroeders en later als Nathan, de belangrijkste figuur uit de familie. Verdere medespelenden zijn Helen Westley, als de moeder der vijf Frankforters, Boris Karloff, die dit keer eens geen griezel- rol kreeg toegewezen en Robert Young met Loretta Young, die beiden voor den romanti- schen achtergrond zorgden. Deze belangrijke rolprent wordt door Loet C. Barnstijn (United Artists) in Nederland ter vertooning ge bracht. (Slot.) ONS MIDDAGMAAL door MARTINE WITTOP KONING. De veel gabruikte termen ,,hoofdmaaltijd" en ,,warme maaltijd'" geven met elkaar dui- delijk het karakter weer van wat we huiselijk- weg ons midtdagmaal noemen. Hoofdmaaltijd omdat we er, wat kwanti- teit betreft ongeveer het dulbbele in gebrui- ken van de portie voedsel, die ons ontbijt of ons twaalfuurtje bevat; hoofdmaaltijd ook, omdat de aard van de voedingsmiddelen z66 is (of tenminste z66 behoort te zijn), dat we er in d'e opeenvolgende dagen en seizoenen steeds verschillende stoffen in aantreffen en weer dus juist door die groote afwisseling (vdel grooter dan in de broodimaaltijden te verwach- ten is) een waarlborg in vinden voor het op- nemen van alle stoffen, die ons liehaam noo dig heeft. fWarme maaltijd omdat er onder dien grooten voorraad van nuttige en noodige voe dingsmiddelen verschillende voorkomen, die zonder de hulp van het vuur niet voor 't ge bruik geschikt zouden zijn (aardappelen, erw- ten en boonen, rijBt, meel, vleesch, visch enz. enz. 't Spreekt vanzelf, d'at juist door de rui- mere keus van de voor dezen maaltijd be- schikfoare levensmiddelen en door de dikwijls noodzakelijke bereiding ervan, de samenstel- ling van het middagmaal meer verwikkelingen brengt en hoogere eischen stelt dan het klaar- maken van een broodmaal'tijd. Daarom, zon der ons te verdlepen in uitgelbreide diners, wil len we een paar hoofdzaken bespreken, die het succes van ons warme maal waarborgen zoowel uit een. oogpunt van smakelijkheid als van voedzaaimheid. Een doelmatig samengesteld middagmaal dan moet ons helpen aan ongeveer de helft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2