mm Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten Van onze Adverteerders GOUDEN JUBILEUM ..ALBERT HEIJN". Mil? sMfc. f V? ^iPSt* I-y 1 b VOETBAL WIELRENNEN. KANOVAARDER VERDRONKEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. De groei van een Nederlandsch winkelbedrijf. u y |||jmM|t| H J f- :i Een goede bekende van de Nederlandsche huisvrouwen gaat jubileeren. Op 27 Mei a.s. zal het vijfftig jaar geleden zijn, dat de heer Albert Heyn den van zijn vader overgenomen kruidenierswinkel te Oostzaan onder zijn eigen naam voortzette en daarmede den grondslag legde voor het bekende winkelbe drijf, waarvan men thans de filialen in vrijwel alle plaatsen in Nederland aantreft. De jonge Albert Heyn vond geen bevredi- ging voor zijn energie in de leiding van een enkelen kruidenierswinkel, al was dat dan ook een good beklante dorpszaak. Toen de winke- lier uit Oostzaan in het jaar 1890 eens op een marktdag te Purmerend kwarn en daar de prij- zen en de winkelruimten zag van zijn collega- kruideniers, kwam hij tot de conclusie, dat hij zelf goedkooper zou kunnen verkoopen. Hier- uit groeide het initiatief om in Purmerend het eerste filiaal op te riehten. Het werd'een voor de begrippen van dien tijd luxueus bedrijf. De winkel was voor 'n toenmaligen kruideniers winkel zeer ruim, er was veel licht en zelfs was er een marmeren toortbank. Geleidelijk is de ondememing gegroeid. Het eene filiaal ontstond na het andere. Het waren slechts eenige eenvoudige vamzelfspre- kende richtlijnen, waardoor de heer Albert Heyn zich liet leiden. Zijn winkels moesten er goed uitzien, de klanten moesten er zich op hun gemak voeleni en er zich kunnen overtui- gen van een hygienische behandeling der wa ren. De kwaliteiten moesten oniberispelijk zijn, de prijzen laag en de betaling streng contant. Als koopman begreep Albert Heyn maar al te goed, dat het geven van lange credieten, zoo- als destijds ge/bruikelijk was, van invloed moest zijn op de verkoopsprijizen. Het nut der reclame begreep Albert Heyn, zooals alle In 1912 werd in een klein gebouwtje aan de Oostzijde te Zaandam een oven geplaatst en werd begonnen met de fabricage van ontbijt- koek. De fabriek groeide stukje voor beetje en werd een groote, modem ingerichte koek- en bankstfalbriek, terwijl tevens de falbricage van drups en suikerwerken ter hand werd ge- nomen. In 1920 legde de heer Albert Heyn de lei ding zijner zaken op jeugdiger schouders. Hij zette zijn firma in een naamlooze vemoot- schap om, waanbij zijn zoons G. en J. Heyn en zijn schoonzoon Joh. Hille tot directeuren wer den benoemd en hij zelf als commissaris op- trad. Onder leiding van het jonge geslacht werd de industrieele zijde der onderneming aanzien- lij.k uitgebreid. De heer J. Heyn leidde den bouw van een groot fabriekspand naast de bestaande koek- en banketfaibriek. Hier werden ondergeforacht een koffiebran- derij, een thee-afdeeling, een wijnafdeeling, een limonadefabriek, een inrichting voor het zuiveren en bewerken van peulvruchten en granen en zaden, alsmede uitgebreide machi- nale verpakkingsinstallaties voor diverse ar- tikelen. Slechts luttele jaren na den bouw van het nieuwe pand in 1923 werd besloten tot opricbting van een cacao- en chocolade- faibriek. Was men nu aanvankelijk van meening, dat men de eerste jaren rustig kon voortwerken, de sterke uitbreiding van het aantal filialen dwonig na eenige jaren opnieuw tot uitbrei ding. In 1927 werd begonnen met het groote fa- brieksgebouw, dat rechts van de bestaande gebouwen is gezet en dat, met de direct daar- na gebouwde biscuitfabriek, het kapitale com plex vormt, zooals wij dat momenteel kennen. Voor een wandeling door de fabrieksruim- ten staat de tijd van twee en een half uur Het is de tijd, die de vele excursies van huis vrouwen, van leerlingen van hu'ishoudscholen, die de fabriek dikwijls bezoeken, noodig heb- ben om altihans een indruk op te doen van alle afdeelingen. Verlaat gij de fabrieksruimten, het hoofd nog gonzend van de in snel tempo draaiende machines, met herinneringen aan cacao, wijn, thee, snoepgoed, banket, erwten, pinda's enz., met de geuren van al die artike- len nog in den neus; dan duizelt het u van de duizendtallen, wfilke elke machine ver- werkt. De fabriek brengt van alle denkbare artikelen voort, schepen vol per dag, welke men in de 230 winkels van Albert Heijn kan koopen. Men krijgt bij de rondwanleling den indruk van een albsoluut hygienische behande ling der artikelen. Niet alleen de organisatie van den arbeid en de inrichting der machines, doeh bovendien een scherp medisch toezicht staat hiervoor borg. t IHet is altijd een der verdiensten van den heer Albert Heyn geweest, dat hij zijn men-' schen wist te kiezen en... hen daama zijn voile vertrouwen dorst te schenken. Met trots heeft de heer Heyn eens verteld, dat hij in de drie en dertig jaar, dat h\j persoonlijk de on derneming leidde, slechts twee mensohen heeft be'hoeven te ontslaan. In de ondememing zijn thans ruim tweedui- zend menschen werkzaam. Het personeel te Zaandam is georganiseerd in een der in 1925 opgerichte personeelsvereeniging Albert Heyn, bestuurd door leden van het personeel. De di- rectie heeft deze vereeniging in staat gesteld een ouderdoms- en weduwenpensioenfonds in te stellen, hetgeen reeds menigen werknemer kooplieden van grooten stijl. Na Purmerend volgde de opening van filialen te Alkmaar, Den Haag, Utrecht, Amhem en andere plaatsen. In 1899 werd het hoofdbedrijf naar Zaan dam cwergebracht, ter plaatse waar ook thans nog het hoofdkantoor en de Centrale Magazijnen der Firma zijn gevestigd. In de eerste jaren van de nieuwe eeuw ver- reizen de filialen met verrassende regelmaat: zoo telde men in 1907 reeds 23 filialen. Als gevolg daarvan moesten ook spoedig de ma gazijnen te Zaandam worden vergroot. Het zou echter 1011 worden, voordat de heer Heyn uitvoering kon geven aan een plan, waarmee hij al geruimen tij'd rondliep: de koopman besloot fabrikant te worden. Wanneer hij zelf de daarvoor in aanmerking koanende artikelen ging produceeren, zou zijn wensch, den afnemers de beste kwaliteiten te leveren, nog beter vervuld kunnen worden, daar hij dan niet alleen de fabricage zelf in de hand had, maar ook op de grondstoffen controle kon uitoefenen. Bovendien zou het zelf-fabriceeren de kostprijteen verlagen, waar door de artikelen weder voor lageren prijs in den handel gebracht konden worden. een ontoezorgden ouden dag verzekerde of ach- tergebleven weduwen en weezen de financieele zorgen verlichtte. Verder werden en worden te Zaandam keu- rige woningen gebouiwd, die ver beneden de plaatselijk geldende huurprijlzen aan leden van het personeel ter beschikking gesteld worden. Voor de ontspanning zorgt Albert Heyn's Fanfarecorps. IHet programima van den 27sten Mei is be- knopt, want de viering zal in hoofdzaak in den intiemen kring van directie en personeel worden gevierd. Des middags zal een recep- tie voor den handel orden gehouden. Het koopende publiek zal in den vorm van een jubileumgave aan het heugelijke feit wor den herinnerd. Voor de twee geslachten Heyn, onder wier leiding dit grootwinkelibedrijf uit een dorps- kruidenienswinkel is gegroeid en die in voile bewustheid getuigen mogen zijn van het gou- den feest van de eigen zaak de N.V. is uit- sluitend in handen der familie is er op 27 Mei naast danklbaarheid plaats voor recht- matigen trots op de energie en het zaken- inzicht die van een kleine kiem zulk een vrucht deed gedijen. PROGRAMMA VOOB ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioensohap van Nederland. Go AheadAjax. Be QuickPSV. Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse. MirandaMidideliburg. Willem II^MW. Promotiecompetitie 3e klasse. ItGSTerneuzen Zeeuiwsche Voetbalbond. le klasse B. Hulst 2Axel 2. SchoondijkeBiervliet. Breskens 2—Hoofdplaat 2. Terneuzen 3Corn Boys. WIELiERBAAN TER NEUZEN. Op Zondag 13 Juni a.s. zal de wielerfoaan Terneuzen haar openingswedstrijden houden, met een zeer aantrekkelijlt programma. Van Hollandsche zijde zijn voor dezen wedstrijid vast aangeworven de prachtkoppJs Slaats Pellenaers, van Sohijndel-van den Broek en MartensBoeyen. Van Belgische zijde komen De Kuijsscher, de Bruijcker, de Neef en Ver- haege. Het belooft ongetwijfeld een der mooi- ste programma's te worden die tot heden op de wielerbanen werden verreden. VECHTPABTIJ. Een voetbalclub uit Rotterdam heeft Zondag een wedstrijd gespeeld op het terrein Duijve- steijn aan den Grindweg te Hillegersberg. Vele supporters kwamen mede, ook de ge- broeders S., ieder met zijn echtgenoote. Zoridagavond, taiji de prijsuitreiking in een cafe aan de Dorpstraat kregen de beide broe- ders twist, die hoog opliep, vooral toen ook de beide schoonzusters er zich in mengden. Buiten, op de straat werd de twist voort- gezet, doch veranderde daar in een formeelen veldslag, waaribij de schoonzusters elkander te lrjf gingen, de kleederen scheurden, enz. De ongewone gebeurtenis verwekte een volksoploop waaraan tenslotte de politie een einde heeft gemaakt. TWEE JON1GENS DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zondagavond om kwart voor elf liepen op den Hengeloschen weg, even buiten Enschede nabij het tuindorp Bruggermos, twee jongens, de 17-jarige R. Hoekstein en de 19-jarige M. Klinker op den rijweg naast elkaar. Met groote snelheid naderde achter hen een auto uit de richting Hengelo, bestuurd door K. uit Enschede, die de jongens niet opmerkte. Bei- den werden door de auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De weg Enschede—Hengelo bestaat uit een betonnen rijbaan. Er naast aan weerszijden is een fietspad gelegen. De rijweg wordt ge- woonlijk niet door voetgangers gebruikt. daar de weg door het intensieve auto'verkeer zeer gevaarlijk is. De autobestuuider K., re'ed rechts van den weg, welke op de plaats van het ongeluk nog buiten de beibouwde kom ligt, zoodat daar geen beperking van de maximum snelheid geldt. Hij merkte de jongens eerst op, toen hij vlak bij hen was en uitwijken of stoppen was toen onmogelijk. Beide slachtoffers kwamen uit Enschede. WOONHUIS UITGEBRAND. Maandag is te Apeld'oom het woonhuis van de familie de Witte aan de Floralaan nage- noeg geheel uitgebrand. De brand is vermoe- delijk ontstaan door vonken uit de kachel, waarop de vrouw des huizes haar wasch had neergezet. Zij was tijdens het uitforeken van den brand niet aanwezig. Bij haar thuiskomst ontdekte zij den brand, die inmiddels zich reeds over een groot deel van het pand had uitigestrekt. Een gedeelte van den iniboedel kon gered worden. Een kind, dat iboven lag te slapen, kon nog bijtijds uit het brandende huis gehaald worden. De Apeldoomsche brandweer heeft het vuur met twee stralen op de waterleiding gebluscht. De schade wordt door verzekering gedekt. Het aldus dakloos geworden gezin heeft in een aangrenzende woning, die toevallig leegstond, intrek ge- nomen. AUTO TE WATER GEREDEN. Zondagavond om half tien is een auto, waar- in zeven jongelui zaben en die bestuurd werd door M. K., in de Wijde Wlormer van den weg geraakt, over den kop geslagen en in het water terecht gekomen. Passagiers van een passeerenden autobus verleenden hulp en slaagden er in de jongelui, van wie enkele ver- wondingen hadden opgeloopen, te redden. Met een amibulancewagen zijn de gewonden naar het gasthuis te Purmerend vervoerd, waar bleek dat zij slechts lichte verwondingen had den opgeloopen, zoodat zij naar huis konden terugkeeren. De chauffeur M. bleef echter ter verpleging achter, daar hij over hevige pijn in den rug klaagde en tevens een schedel- basisfractuur had gekregen. De oorzaak is het rijden met te groote snel heid en onkunde van den chauffeur, die geen trijibewijs bezat. De politie heeft de zaak in handen. BELEEDIGING VAN DR. COLIJN. In het Concerthuis te Assen werd Zaterdag- avond een N.S.B.-vergadering gehouden, waar o.m. een propagandist der N.S.B. als spreker 1 optrad. Na afloop is tegen dezen man proces- venbaal opgemaakt, wegens beleediging van dr. Colijn. Hij zou n.l. gezegd hebben.minis ter Oolijn, een van de grootste farizeeers, die zich christelijk noernt, doch dit niet is." De officier van Justitie te Assen heeft in dit proces-venbaal aanleiding gevonden, een bevel tot arrestatie uit te vaardigen, waaraan de marechaussee te Bussum Maandagavond voldaan heeft. Toen de bewuste man aan het gebouw Concordia alda,ar, waar hij voor de N.S.B. zou spreken, arriveerde, werd hij ge- arresteerd. Hij is overgebracht naar de marechausseekazerne te Bussum en zal ter beschikking van den officier van justitie te Assen worden gesteld. Ook is Dr. Colijn beleedigd in een vergade- ring van Zwart Front, die Donderdagavond te Vries (Drenthe) werd gehouden en waar als spreker optrad iemand uit Amsterdam, die o.m. zeide: ,,Ik durf in het bijzijn van politie en alle andere aanwezigen te zeggen, dat minister Oolijn een aartsleugenaar is." De man is te Assen in arrest, gesteld. ETEN VAN TWEE WAIJ.EN Men schrijft aan de N. R. Crt.: De politie te Heerenveen heeft Maandag- nacht een auto stengehouden, die plak- en kalkmateriaal voor de NjS.B. vervoerde. Daar bij gemeente-verordening dit vervoer verboden was werd tegen den bestuurder zekeren K. en zijn zoon, proces-verbaal opgemaakt. Later in den nacht werd dezelfde auto met denzelfden bestuurder opnieuw aangehouden. Toen werden strooibiljetten voor de S.D.A.P. vervoerd. De politie vond deze tweeslachtige handelwijze zoo vreemd, dat zij auto en mate- riaal in beslag nam en de bestuurder^ in ar rest heeft gesteld. Zij zullen zich voor den burgemeester van Heerenveen in zijn kwaliteit van hulpofficier van justitie te verantwoorden hebben hoe zij aan de strooibiljetten van de S.D.A.P. zijn gekomen. POLITIEKE PROPAGANDA EN REOHTSSTAAT. De politie te Bussum heeft Dinsdagochtend vroeg N.S.B.-propagandisten aangehouden, die bezig waren, tegen de voorschriften in, op gemeentelijke eigendommen him biljetten te plakken, terwijl anderen werden aangehouden die de biljetten van andere partijen op de ge meentelijke verkiezingsbonden overplakten. De rijksveldwacht heeft mannen op heeter- daad betrapt, die verkeersborden op den rijks- weg tusschen Naarden en Laren onleesbaar hebben gemaakt met afbeeldingen van den heer Mussert en desbetreffende biljetten. De arrestatie van den N.S.B.-propagandist den heer V. Maandagavond te Bussum is ge- schied op grond van beleediging van den minister-president. De vergadering, waar mr. Pont het woord heeft gevoerd, was slecht bezocht. In plaats van den heer V. heeft de declamator Van Hees een toespraak gehouden. DOOR EEN VALLENDEN CYLINDER GETROFFEN. Dinsdagochtend is aan boord van een blauw- pijper, welke gelegen was aan de Borneo- kade te Amsterdam, een cylinder uit een ijzeren ring gegleden, waaraan het werd op- geheschen. In zijn val verwondde de cylinder twee mannen, die zich op de boot bevonden. Een van hen liep een schadelbreuk op en werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De ander kreeg een hoofidwonde en kon. na ver- bonden te zijn, naar huis gaan. ERNSTIGE AANRIJDLNG. Maandagmiddag om half drie reed de 63- jarige W. de G. uit Santpoort per fiets op den Rijksstraatweg in Haarlem (Noord). Ter hoogte van den Vergierde weg naderde achter hem een auto, bestuurd door een 36-jarige verpleegster uit Alkmaar. De wielrijder stak onverwachts zijn hand uit en zonder op het verkeer te letteti reed hij den weg over. De automobiliste remde, doch kon niet voorkomen, dat de wielrijder aangereden werd en negen meter werd meegesleurd. Hij bleef bewuste- loos liggen. Het bleek, dart hij een zware her- senschudding en een groote wonde in het achterhoofd had bekomen. In zorgwekkenden toestand is de wielrijder naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. POGING TOT DOODSLAG. Een 37-jarige bewoner van de Lindegracht te Amsterdam had eenigen tijd met een 38- jarige vrouw samengewoond, maar de vrouw beviel dit leven niet omdat zij naar haar zeggen te veel slaag kreeg en eenige weken geleden ging de vrouw weer haar eigen weg. De man kon zulkis niet verkroppen en zon op wraak. Toen hij Zaterdagavond de vrouw in de Goudsbloemdwarsstraat ont- moette, trok hij een dolk te voorschijn en bracht de vrouw een viertal steken toe. Een 49-jarige badmeester, die de vrouw te hulp snelde, werd door den woesteling in neus en kin gestoken. Hevig bloedend werden beide gestokenen naar het Wilhelminagasthuis ver voerd om verbonden te worden. Zij zijn daar- na per auto naar huis gebracht. De dader is in het politiebureau ingesloten. AANRIJDING BIJ 100 K.M. SNELHEID. Een dertigjarige motorrijd-er uit de Lange Leidsche dwarsstraat te Amsterdam was Zaterdag aan het oefenen voor de kom 5r.de T.T.-races en had als oefenterrein den nieu- wen rijksweg tusschen den Sloterweg en Schiphol uitgekozen, waar hij groote snelhe- den ontwikkelde. Op een gegeven oogenblik toen hij een vaart van 100 K.M. had, kwam hij in botsing met een tienjarigen jongen. De knaap kreeg een hevigen klap van het stuur. vloog eenige meters door de luehc en bleef zwaar gewond liggen. Hij had een gebroken kaak, een hersenschudding, groote wonclen aan voor- en achterhoofd en inwendige kneu- zingen. De geneeskundige dienst vervoerde het slachtoffer in levensgevaarlijken toestand naar het Wilhelmina-gasthuis. De motorrijder, die uit zelfbehoud na de botsing niet scherp remde, slingerde van rechts naar links over den weg, voordat hij zijn race-machine tot stilstand had gebracht. Hij had bij de botsing de rechterhand ge broken. Zondagavond om zeven uur is het 15-jarig zoontje van den politie-inspecteur T., dat niet zwemmen kon, in het Wilhelminakanaal te Tillburg met zijn kano omgeslagen. Toen de jongen eenige minuten na het ongeluk werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds ge- weken. DE INCIDENTEN OP HET Bl.Al Wi: ZAND. Naar gemeld wordt, heeft de officier van justitie te Amsterdam gisteren de beide zaken, welke een gevolg zijn van de bekende inci- denten op het Blauwe Zand, voor het verdere ondenzoek in handen gesteld van den rechter van instructie. Deze beide zaken betreffen derhalve de en door den heer Mussert en door den heer Melchers jegens elkaar inged'iende klachten wegens mishandeling. DIPHTHERIE-GEV ALLEN. Naar aanleidinig van sinds het najaar te Krimpen a/d Ulsel voorkomende diphtherie- gevallen, die wel geen heftig, doch een hard- nekkig karakter hebben, en die zich bepalen tot een bepaalde wijk der gemeente, de z.g. „Uitibreiding" zijn thans voor onbepaalden tijd 2 openbare en 1 bijizondere lagere school gesloten. EEN DRIELING. In Rossum (nabij Zaltbommel) is een drie- ling geboren. Het drietal verheugt zich in een goede gezondheid. De kinderen hadden bij de geboorte een normaal gewicht. Als bijzonder- heid mag worden aangemerkt, dat de ge- boortedag van dezen drieling over 2 data is verdeeld. Een der jongens en het meisje wer den op 21 Mei geboren; de andere jongen aanschouwde pas op 22 Mei het levenslicht. In het gezin waren reeds 2 kinderen. MOTORRIJDER TEGEN PR IKKELDRAAD GEREDEN. Maandagavond wilde de heer P. M. v. d. Horst uit Ginneken per motor den weg van den Noordhoekschendijk te Noordhoek bij Klundert afrijden naar de landbouwhoeve van den heer Hopmans. Doordat het zonlicht hem verblindde, bemerkte hij niet dat de toegang tot dezen weg met prikkeldraad was afgezet. Met den hals reed hij tegen den draad, terwijl de motor onder hem wegschoot. De slag kwam zoo hevig aan, dat in den hals een wonde ter diepte van 2 c.M. ontstond. In het ziekenhuis te Breda is hiji behandeld. Zijn toestand is redelijk. BIJ HET B.ADEN VERDRONKEN. Maandagavond is de 24-jarige boerenknecht N. van der B. te Oostzaan in het zgn. Wor- mergat verdronken. Toen de jongen zich te water begaf om daar te gaan baden, riep hij plotseling om hulp. Een veehouder, die het hulpgeroep hoorde, sprong te water en wist met veel moeite den bader tot op vier meter van den kant te krij- gen. Verdere pogingen om hem op het droge te trekken, mislukten tengevolge van de aan- wezigheid van een hoeveelheid wier. De vee- houder moest zich zelf toen in veiligheid stel len, door alleen naar den kant terug te zwem men. Spoedig daarna heeft men den drenke- ling met een bootje naar den wal gebracht. De pogingen, om met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, mislu'kten. OM EEN HOED UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Toen dezer dagen een trein van het station Nijverdal-Noord wegreed, stak een der reizi- gers zijn hoofd uit een portierraamje, waar door hem zijn hoed van het hoofd woei. De trein had inmiddels reeds een flinke snelheid gekregen, maar dit bleek voor den reiziger geen bezwaar te zijn om zijn hoofddeksel na te springen. Na een salto of zes bleef hij be- wusteloos liggen. Toen hij tenslotte weer tot bewustzijn was gekomenbegon hij ijverig naar zijn verloren eigendom te zoeken. De sprong bleek evenwel zonder resultaat te zijn gewaagd, want de man is er niet in geslaagd zijn hoed te vinden. Wel had dit roekelooze gedoe een ander gevolg, n.l. twee bekeurin- gen, een wegens het uit den trein springen, en een wegens het langs den spoorweg loopen. Later is de hoed door spoorwegpersoneel gevonden. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD VERVULLEN STEM PLIG HT. BAARN. Reeds vroeg in den morgen heb ben Prinses Juliana en Prins Bernhard hun stemplicht in een der lokalen van het Baam- sche Lyceum vervuld. Om ongeveer 8,50 kwam het Prinselijk paar, giezeten in een groene tweepersoons auto voor het stem- lokaal aan, en sloot zich bij de file wachten- den aan, tot hun beurt gekomen was, wat on geveer 5 minuten in beslag nam. Het publiek wilde het Prinselijk paar voor laten gaan, doch dit wend door de Prinses van de hand gewezen. Als gewone menschen hebben de Prinses en Prins hun stemplicht vervuld. Bijzondere notitie werd van hen niet genomen. Slechts bij het vertrek steeg een gejuich op, voor- namelijk van de lyceumleerlingen, daar niet veel publiek aanwezig was. POLITIEKE SCHERMUTSELINGEN. DEN 'HAAG. Vannacht zgn een groep N.S.B.-ers tweemaal handgemeen geworden met tegenstanders, waarbij de politie moest optreden om aan den strijd een eind te maken. De eerste maal betrof het een groep N.S.B.-ers van ongeveer 25 personen, die bezig waren pamfletten in de brieventoussen van de bewo- ners te werpen. Zij werden gevolgd door eenige honderden politieke tegenstanders, die hen na eenigen tijd met steenen begonnen te bekogelen. De politie greep in en maakte met sabel en gummistok aan het gevecht een einde. Een jongen van 16 en een man van 28 jaar liepen eenige wonden op, doch geen van beiden wist, of hij van de politie dan wel van een der vechtenden een klap heeft ge kregen. Dezelfde N.iS.B.-ers werden een uur later andermaal achtenvolgd door een honderdtal politieke tegenstanders. Beide partijen ge- raiakten slaags en door de politie werd weder met sabel en gummistok een einde aan den strijd gemaakt. Ook hier waren 2 slachtof fers, n.l. de 30-jarige W. en de 22-jarige B., die gewond waren. Zij konden, na te zijn ver bonden, op eigen gelegeniheid huiswaarts kee- ren. Door de politie wordt een onderzoek in- gesteld naar de daders van deze relletjes. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. HOORN. Gisteravond is de 21-jarige N. Groot alhier bij het zwemmen in de haven verdronken. De jongeman geraakte verward in een fuik. Een meisje, dat bij hem was, trachtte hem te redden, doch mocht daarin niet slagen. Op haar hulpgeroep kwam men met een roeiboot ter hulp en slaagde er in, door het wegtrekken van de visschersnetten, den jongen te bereiken. Hij was toen echter reeds overleden. HOUTEN WONING VERBRAND. ZAANDAM. Vanochtend is door het om- vallen van een petroleumstel brand ontstaan in het perceel Heerengracht 6, bewoond door het gezin Kabel. In een oogwenk stond de woning, die geheel van hout is opgetrokken, in lichter laaie. Met groote moeite kon een gedeelte van het huisraad gered worden. De brandweer was het vuur spoedig meester, doch het perceel is geheel verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. OPSTOOTJES BIJ STEMBUSSTRIJD. AMSTERDAM. De stembusstrijd heeft vamdaag op verscheidene plaatsen in de stad aanleiding gegeven tot opstootjes. In de Ten Katestraat maande een agent van politie een opgewonden menigte die bij een stembureau samenschoolde tot doorloopen aan. Hierop werd naar den agent met steenen gegooid. Toen deze aan een zijner knieen geraakt werd, lostte hij een schot in de lucht, waardoor een juffrouw getroffen werd, die boven uit een raam op het tumult neer keek. Zij kreeg een schampschot aan het hoofd. Zij werd met een auto van den gemeentelijken geneeskun- digen dienst naar het gasthuis gebracht. Haar toestand is niet ernstig. Voorts dreef de politie elders een groep fanatieke politiekers uiteen, waarbij een man een slag met een gummistok opliep. ER,NSTIG VERKEERSONGEVAL. AADST (N.-Br.)In den afgeloopen nacht stond alhier voor de drukkerij van de firma Sohaper en Co. een groote vrachtauto, waar- uit een pers werd gelost. De vrachtauto stond dwars over den weg. Als voorzorgsmaatregel had men ter zijde van het voertuig een man met een roode lantaarn gezet, om het door- gaand verkeer te waarschuwen. Korten tijd nadien naderde in voile vaart een motorrijwiel, bestuurd door J. van Beek, uit Eindhoven, met als duo-passagier H. v. d. Merakker, eveneens uit Eindhoven. De bestuurder sloeg geen acht c§> het waarschuwingssein en vloog met groote snelheid tegen het voertuig op. B. kwam onder den wagen terecht en was op slag dood, terwijl v. d. M. ernstig gewond werd. Hij is naar het St. Jozefsziekenhuis overgebracht. Vanochtend was het bewustzijn bij hem nog niet geheel weergekeerd. Het overleden slachtoffer was ongehuwd. DE MUGGENPLAAG. SCHBLLINGWOUDE. De schepen, welke komende van het Usselmeer door de Oranje- sluizen passeeren, zijn met een dikke laag muggen bedekt. De schippers klagen, dat de muggenplaag de laatste dagen zeer is ver- ergerd. Zij moeten vaak door een wolk van muggen varen en zijn bij tijden genoodzaakt voor anker te komen en zich in hun kajuiten tegen de insecten te bergen. ERNSTDG ONGEVAL. KLARENBEEK. In den afgeloopen nacht is alhier een auto in voile vaart op de split- sing van den Klarenbeekschen weg tegen een boom gebotst. De auto werd bestuurd door den 18-jarigen F. J. Hannelink, uit Deventer, naast wien gezeten was zijn 22-jarigen bree der. De beide jongelieden waren op weg met bestemmihg naar Roosendaal, waar zij van ochtend him ouders, die met den boottrein het laatste traject der reis uit Indie maakten, wilden begroeten. De boom werd met zulk een kracht aangereden, dat deze afbrak. De auto sloeg daama over den kop. De omwo- nenden hebben de beide inzittenden uit den totaal vemielden auto bevrijd. De een had een kaakfractuur en een gebroken neus be- loopen, terwijl de ander klaagde over pijn in de borst. Beide slachtoffers zijn naar hun woonplaats vervoerd. INCIDENT IN JAPAN. TOKIO. Schout bij nacht Okoema is aan boord van zijn vlaggeschip in allerijl van Port Arthur naar Swatau vertrokken in ver- band met een incident dat zich daar zou heb ben voorgedaan. De woordVoerder van het ministerie van buitenlandsehe zaken achtte den toestand ernstig. VERBINDING MET DE NOORDPOOL. MGSKjOU. Molokof, bestuurder van een der 3 vliegtuigen die met voorraden voor de expeditie naar het RudOlfeiland waren opge- stegen, is op het Noordpoolstation geland. Een nader bericht meldt, dat de vliegtuigen alle drie daar zijn aangekomen. Het weer bij de Pool is goed. Voor Sluiskil: 24 Mei. Eng. s.s. HETTON, 1541, kolen, New-Castle. Van Sluiskil: 25 Mei. Eng. s.s. HETTON, 1541, ledig, Tyne. Van Selzaete: 25 Mei. Zweedsch s.s. AR- DENNIA, 1311, cokes, Geffle. Van Riemen: 25 Mei. Ned. s.s. ANT ARES, 126, olie, London. Voor Bagatelle: 25 Mei. Belg. s.s. ALEX AN- DRfi ANDRE, 3219, olie, Houston. Voor Gent: 24 Mei. Spaansch s.s. RAMON ALFONSO R., 3020, pyriet, Nantes. 25 Mei. Noorsch s.s. TORFINN JARL, 861, ledig, Bordeaux; Zweedsch s.s. SKARABORG, 849, stukg., Antwerpen; Duitsch s.s. MARION TRADER, 1456, fosfaat, Moermansk. Van Gent: 25 Mei. Noorsch s.s. RIMAC, 460, ijzer, Boness.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3