Buiteniana Gemengde Berichten Fe u i tl eto rf- ve rte II i n g e n TER NEUZEN, 24 MEI 1937. AXEL. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. VERDRONKEN. L BRABANTSCHE BRIEVEN. „AARDAPPEL-JONES" WOKDT .GRAAN-JONES". Uit Liverpool wordt gemeld dat bet Britsche s.s. Marie Llewellyn" onder commando van den befaamden kapitein ,,aardappel-Jones" in de Alexandrahaven ligt voor bet innemen van een lading graan bestemd voor Bilbao of Alicante. De naam van bet schip is veranderd in „Kelwyn''. HET HUWELIJK VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. Te Tours wordt medegedeeld, dat de hertog van Windsor direct na de huwelijksvoltrek- king op bet slot Cande met zijn vrouw naar een niet nader bekend gemaakte plaats zal vertrekken. Woer.sdag is een contract opgemaakt der buwelijksche voorwaarden gebaseerd op een scbeiding der goederen. Een correspondent van de Evening Stan dard geeft een beschrijving van de omstan- digbeaen, waarondtr, voor bet kasteel Cande, de dag van het huweiijk van den bertog van Windsor werd aangekondigd. Om half drie Dmsdagmiddag kwam de Ame- rikaansche vriend van den bertog, de beer Rogers, die bet kasteel heeft gebuurd, naar buiten. Het regende bard. De beer Rogers wandelde blootsboofds en in een flanellen jasje naar de kasteelpoort, een afstand van ongeveer een halve kilometer. Daar waren de geaccrediteerde journalisten uit alle deelen van»de wereld, onder de hoede van de gendarmes verzameld. Rogers had een actetasch onder den arm, waarin, naar later bleek, zich getikte copieen van zijn mededee- ling bevonden. De journalisten werden binnen de poort ge- laten, doch de toegang werd geweigerd aan een filmman, die wilde tracbten bet gesproken woord door een microfoon op te vangen. De beer Rogers zag bet instrument en stond er op, dat bet uitgeschakeld zou worden. Tevens verzocbt hij aan de gendarmes zich er van te vergewissen, dat er geen camera's in de buurt waren, waarna een filmwagen van een Parijscbe onderneming werd weggezonden. Toen ging de beer Rogers onder de druipen- de boomen staan en las zijn mededeeling voor. Deze luidde als volgt: Kasteel Cande, 18 Mei. De officieele aan- kondiging van bet huweiijk van den bertog van Windsor. Zijne koninklijke hoogheid de bertog van Windsor kondigt aan, dat zijn huweiijk met mevrouw Wallis, docbter van wijlen den beer en mevrouw TeakleWallace Warfield van Maryland U.S.A., op Donderdag 3 Juni in bet kasteel Cand6 zal worden vol- trokken. Deze mededeeling geschiedde in de Fran- scbe en in de Engelsche taal. Daarop volgde nog een officieele mededeeling over de uitnoo- digingen voor bet huweiijk, waarin werd ge- zegd, dat deze uitnoodigingen beperkt zullen blijven tot ben, die gedurende de laatste maan- den in bet gezelschap van den bertog en mevr. Wallis zijn geweest en dat er geen leden van de koninklijke familie bij tegenwoordig zou- den zijn. Het huweiijk zal worden voltrokken door den burgemeester van Monts. Na de voorlezing liet de beer Rogers door zijn secretaris de copieen van de verklaringen ronddeelen. Het kasteel ligt ver verwijderd van een telefonische verbinding en daarom badden de meeste journalisten een auto met loopenden motor gereed staan. Binnen enkele seconden was het dan ook een ware wedstrijd om bet eerst een telefoon te bereiken, ten- einde bet nieuws wereldkundig te kunnen maken. Rogers, de vriend van den bertog van Wind sor, beeft verklaard, dat de jonggebuwden zicb op 1 Juli zullen bevinden in slot Wasser- leonburg in Karinthie, dat de bertog met in- gang van dien datum heeft gebuurd van graaf Paul Munster. CHEF VAN DEN STAF VAN HET LEGER DES HELLS ONTSLAGEN. Uit Londen wordt bericht, dat commissaris Henry W. Mapp, chef van den generalen staf van het Leger des Heils, door generaal Eva Booth uit bet Leger des Heils is ontslagen. Mapp bad om een onderzoek verzocbt naar aanleiding van een tegen hem ingebracbte be- schuldiging, naar aanleiding waarvan een on- derzoekingsrechtbank werd gevormd, die met algemeene stemmen een uitspraak beeft ge- daan. Van bet op grond hiervan door de generale gevelde vonnis staat geen beroep open. Het is mogelrjk, dat de ingebrachte be- schuldigingen bovendien nog door den burger- lijken recbter zullen worden behandeld. Mapp, die 67 jaar oud is, was reeds 50 jaar bij het Leger des Heils. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 9 tot en met 15 Mei kwamen in onze provincie twee gevallen van roodvonk voor, nl. 66n in ieder der gemeenten Oud- Vosmeer en Zierikzee. (Donderdag j.l. werd alhier de Rijksveekeu- ring gebouden, welke veel belangstelling had, zoowel van fokkerszijde als van publiek. Daar er sinds 1933 geen keuring meer gehouden was, liet men nu verschillende beste dieren zien. De aanvoer bestond uit 4 stieren, 26 koeien, 2 ibekalfde vaarzen. De uitslag was volgt: 2-jarige stieren: Elias (volbloed), van C. de Putter, 76 punten; Tjitscbe's Adema (vol bloed), van Joz. Scheele, Axel, 75.9 p.; Nico, van P. B. van Hoeve, Axel, 75 p. 1-jarige stier: 'Hertog van Mauritsfort, D. Haak, Hoek, 73 p. Koeien 1 X gekalfd: Moortje, van M. Murre, Axel, 79 p.; IJnta, van W. Dielemah, Coegorspolder, 77,5 p.; Banda, van W. Diele- man-Verplanke77 p.; Bonte, van A. Scheele- Dieleman, 76 p.; Martha, van S. de Putter, 74,5 p.; Trui, vein C. A. D-ekker, 74 p. Koeien 2 X gekalfd: Mina, van W. de Feij- ter-de Regt, 78 p.; Mina, van C. A. Dekker, 77,5 p.; Bertha, van M. van Doom, 77 p.; Mulder, van Joh. Boer, 76,5 p. Koeien 3 X gekalfd: Bonte, P. Dieleman- Scheele, Coegorspolder, 78 p.; Liza, D. Haak, Hoek, 77 p. Koeien 4 X gekalfd: Mina, van M. van Doom, 80 p.; Blaar, van Job. Boer, 79,5 p.; Urania, van W. Dieleman, Coegorspolder, 79 p.; Edina, van Joz. Scheele, 78,5 p.; Art, van J. Dieleman-v. d. Hoofd, 77,5 p.; Blom, van idem, 77 p.; Sjoert, van L. van Hoeve, 76,5 p.; Bonte, van. S. de Putter, 76 p. Koeien 5 X gekalfd: Moortje, van Joh. Boer, 81 p.; Lotje, van M. Murre, 79,5 p.; Bonte, van D. Haak, Hoek, 78,5 p.; Captein, van Joh. Boer, 78 p.; Knikker, van D. Haak, 76 p.; Tamboer, A. Scheele-Dieleman, 75 p. 2-jarige vaarzen: Brien, van P. de Feijter, Axel; Neel, van P. de Feijter, voornoemd. Donderdag werd alhier, begunstigd door prachtig lenteweer, de jaarlijksche Rundvee- keuring gehouden. De heer Jac. de Klerck bad als naar gewoonte zijn prachtig gelegen terrein welwillend afgestaan. De commissie bad aan prijizen 25 ontvangen van verschil lende particulieren en vereendgingen. De aanvoer was weer buitengewoon groot, vooral van jonge stieren, waar we enkele goede on der noteerden. Wat melkkoeien en 2-jarige runderen betreft, hieronder zagen we prach- tige exemplaren, die men nergens beter en schooner kon vinden. We zagen o.a. een groep 2-jarige vaarzen, die gezien mochten worden. De uitsdagen waren als volgt: 2-jarige stieren: Thorn (volbloed), van Stierenvereeniging te Hoek, 80 punten; Nico (volbloed), van Jac. Huijssen-de Bruijne, Ter Neuizen, 77,5 p.; Rindert (volbloed), van L. W. de Regt, Zaamslag, 75.9 p. 1-jarige stieren: Friso (volbloed), van Stie renvereeniging te Zaamslag, 77,4 p.; Herman (Volbloed), van Jan Tollenaar, Hoek, 75,5 p.; Marien (volbloed), van A. de Moor, Ter Neu- zen, 75 p.; Jolle (volbloed), van Jan v. Hoeve, Ter Neuizen, 74 p.; Karel (volbloed), van K. L. de Kraker, Zaamslag, 74 p.Piet (volbloed) van A. de. Moor voornoemd, 73 p.Syze (vol bloed), van K. L. de Kraker vnd, 73 p.; Gerard (volbloed-), van Jan de Zeeuw, Bosch- kapelle, 73 p.; Norman (volbloed), van Jac. de Kraker, Axel, 73 p. Stieren, 6 maanden oud: Jopie, van A. van Els, Axel; Achmad, van A. van Els, vnd; Boe- low, van C. van 'Hoeve, Zaamslag; Nico, van C. van Hoeve, vnd; Joban, van Abr. Haak, Zaamslag; Gaston, van H. Dieleman, Zaam slag. Koeien 1 X gekalfd: Mina, van A. Tolle naar, Hoek, 80 p.; Keetje, van Jan van Hoeve, vnd, 79 p.; Elmma, van K. de Kraker-van Hoeve, Zaamslag, 78,5 p.; Marie, van W. de Feijter, Hoek, 78 p.; Sjoertje VIH, van P. A. P. Dieleman, Zaamslag, 77,5 p.; Elmma, van Jan de Regt-Dieleman, Zaamslag, 77,4 p.; Witrok, van R. Dees en H. de Kraker, Axel, 77,3 p.; Rika, van Kinderen de Jonge, Zaam slag, 76,8 p.; Marie, van C. A. Dees, Zaam slag, 76,5 p.; Jeltje, van J. A. Maris, Zaam slag, 76 p.Dora, van P. Scheele, Hoek 75,5 p. Elmma, van Jac. de Putter, Axel, 75 p.; Anna, van K. Dieleman, Hoek, 74 p. Koeien 2 X gekalfd: Elza, van P. Scheele, vnd, 80 p.; Dora, van Jac. de Klerck, Zaam slag, 79 p.; Nora, van K. de Koeijer, Zaam slag, 78,5 p.; Bertha, van A. Tollenaar, vnd, 78 p.; Liza, van J. v. Tatenhove, Zaamslag, 77 p.; Liza, van C. van Hoeve, vnd, 76 p. Koeien 3 X gekalfd: Linda, van Abr. de Kraker, Zaamslag, 82 p.; Mina, van K. Diele man, Hoek, 81,5 p.; Gerarda, van Kinderen de Jonge, vnd, 81 p.; Eva, van M. Stoffel, Zaamslag, 80 p.; Dora, van J. Tollenaar, vnd, 79,5 p.; Labora, van Adr. de Kraker-de Koeijer, 79 p.; Elmma, van J. Tollenaar, vnd, 79 p.; Betsy, van K. L. de Kraker, vnd, 77 p.; Mina, van G. Buijze, Zaamslag 76.5 p.; Jaan- tje, van R. Dees en H. de Kraker vnd. 76 p.; Jaan, van G. Weijns, Axel 75.5 p.; Dora, van E. de Moor, Zaamslag 75.3 p. Koeien 4 X gekalfd: Bertha, van kinderen de Jonge vnd., 85 p.; Bles, van Jac. de Feij ter, Bosdhkapelle 84 p.; Keetje, van A. van Els vnd. 82 p.; Art, van A. Haak, Zaamslag 81.5 p.; Bertha, van E. de Moor vnd. 81 p.; Bontje, van Jac. de Putter, Axel 78 p.; Mina, van W. de Feijter, Hoek, 77 p., Nora, van K. de Kraker-van Hoeve 76 p. Koeien 5 X gekalfd: Sjoerd, van P. A. P. Dieleman vnd. 86 p.; Janna, van A. de Put ter, Zaamslag 76.5 p.; Nora, van G. Weijns vnd. 82.5 p.; Elmma, van K. Dieleman, Hoek 82 p.; Elza, van C. van Hoeve vnd., 78.5 p.; Annie, van J. A. Maris, vnd. 78 p. iBekalfde vaarzen: Sara H, van C. de Feij ter, Boschkapelle; Elsje, van C. van Hoeve vnd. Maatje, van F. de Koeijer-Verpoorte, Zaamslag; Sterre, van R. Dees en H. de Kra ker vnd. 2jarige runderen: Mina, van Jac. de Feijter, Boschkapelle; Prinses, van Abr. de Kraker Zaamslag; Assia, van A. van Es vnd.; Keetje, van C. van Hoeve vnd.;Prinses, van C. A. Dees vnd.; Marie, van L. Huijssen-de Feijter, Ter Neuzen; Marie, van G. Weijns, Axel; Elmma, van P. Dieleman-Dieleman, Hoek; Elza, van K. de Koeijer, Zaamslag. DE P.T.T. IN HET GELIJK GESTELD. Zooals werd gemeld beeft bet hoofdbestuur van de Nederlandsche beweging ,,Eenheid door Democratic" een tweetal verkiezings-strooi- biljetten laten drukken, met de bedoeling, dat deze in het geheele land buis aan huis zouden worden bezorgd, door de post. Doch de post wilde de verspreiding daarvan niet op zich nemen, aangezien de inhoud der biljetten niet in overeenstemming geacbt werd te zijn met bet maatschappelijk doel der posterijen. Het hoofdbestuur van E. d. D. beeft onmiddellijk tegen de posterijen een proces in kort geding aanhangig gemaakt bij de Haagscbe recht- bank teneinde de beslissing uit te lokken, vol- gens welke P.T.T. de bezorging dezer biljetten niet mag weigeren. s De behandeling door de Haagsche rechtbank heeft dezer dagen plaats gehad en de uit spraak is thans gevallen. De rechtbank deel- de de opvatting van bet hoofdbestuur van de P.T.T. in deze en beeft derhalve de P.T.T. volkomen in bet gelijk gesteld. MARKEN-SMOKKELAAR AANGEHOUDEN Duitscbe kommiezen bebben Donderdag aan de grens bij Venlo een man uit Frankfort aan- gehouden, die 20.000 mark in den dubbelen bodem van zijn koffer had verborgen en deze naar ons land poogde uit te voeren. De smok- kelaar is gearresteerd; bet geld is in beslag genomen. DOOR EEN KOE GEDOOD. Elnkele dagen geleden werd de landbouwer G. P. te Maasbree in de wei door een koe aan- gevallen en ernstig gewond. De man is Don derdag aan de verwondingen bezweken. GEEST VAN ZOUT GEDRONKEN. De 2-jarige C. M. heeft in de ouderlijke woning aan de Feijenoordstraat te R'dam toen zij bij het spelen op den zolder een flescbje geest van zout vond, den inhoud daarvan op- gedronken. Met emstige inwendige brandwon- den is bet kindje in bet ziekenhuis aan den Coolsingel opgenemen. Donderdagmorgen halftien is de bloemist P. Verel van het Oude Delft te Delft, toen hij met de pont bij bet Haantje de Haagvaart overstak, over boord gevallen en verdronken. Het lijk is na 20 minuten opgehaald. TEWERKGESTELDEN IN STAKING. Honderd werkloozen uit Zutphen en bonderd uit Deventer, die tewerk gesteld waren bij de Twenthe-kanalen te Wierden, bij Almelo, heb- ben den arbeid gestaakt, omdat zjj bet loon- tarief te laag vonden. Ook andere werkloo zen uit Enschede en Wierden bebben den ar beid neergelegd. Vergeefs was bun nog een „trainings-bijslag" aangeiboden voor de twee weken. Vrijdagochtend is bericht ontvangen dat al ien, tot nader order, zijn uitgesloten van werk- verscbaffing en steunverleening. EEN NUDIGE ZWAAN. Elen vierjarig docbtertje van de familie H. te Roelofarendsveen is Donderdagmiddag bijna door een nijdigen zwaan om 't leven gebracbt. Toen de kleine per ongeluk in de zwanenkolk viel vloog een zwaan op haar af en duwde het kind onder water. Geliikkig wist een oom van bet meisje bet nog bijtijds te bevrijden en bebouden op bet droge te brengen, waarbij hij ecbter in het ge- vecht, dat hij met den zwaan moest leveren een verwonding in het gelaat opliep. METSELAAR VERONGELUKT. De 56-jarige metsefaar J. J. B. uit de In- discbestraat te Haarlem was Donderdag aan het werk op bet dak van een perceel aan den Koninginneweg. Hij struikelde, viel door een lichtraam van het dak ruim elf meter lager op een marmeren vloer en liep daarbij een ernstige scbedelfractuur op. Vrijdagmorgen is bij in het diaconessenhuis te Haarlem over- leden. EEN TOLK DIE HONDERD TALEN EN DIALECT EN SPREEKT. Bij bet examen voor tolk, als officieel er- kend gids voor de wereldtentoonstelling in Parijs, is Santo Remo, een uit Bulgaarsche ouders geboren jongeman, die later door na- turalisatie de Franscbe nationalite.it verwierf, ver uit de grootste talenkenner gelbleken te zijn. Niet alleen, dat hij meer dan ruimsohoots voldeed aan de maximale eischen die gesteld werden (en daarvoor moest men niet minder dan veeruen talen spreken), doch Remo' k'ende bovendien nog 60 verschillende dialecten, waarvan de examibatoren zelfs bet beStaan niet kenden. Qanto Remo was langen tijd leeraar in de vreejnde talen voor den hertog van Wjndsor. O0k de Fransche president Lefbrun heeft in moeilijke gevallen vaak van zijn diensten ge- bruik gemaakt. Het talenwonder Santo Remo is thans tot attache van den algemeenen secretaris der wereldtentoonstelling en tot chef-tolk be- Sanfo Remo beheerscht in totaal 100 ver schillende talen en dialecten. ERNSTIG VEBKEERSONGELUK. Naar de correspondent te Qheribon van de JavaJbode meldde, heeft op den weg van Cberi- boh naar Bandoeng, ter hoogte van Plered, een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, dat twee personen, een oude Inlandscbe vrouw en een Inlandsch kind, het leven kostte. De echtgenoote van Men president van den landraad te Cherilhon, mevr. H., die met hare kinderen/ een rit met een nieuwen auto maakte en zelf chauffeerde, reed een oude* In landscbe vrouw aan en verloor daardoor uit zenuwacbtigheid het stuur van den wagen, met het gevolg dat zij in een groep apelende kinderen terecht kwam, waarvan er twee ernstig werden gewond, terwijl er een werd gedpod. De aangereden vrouw overleed even- eens. EEN BOOZE OLIFANT. In den dierentuin van Schonbrunn (Wee- nen) beeft Pepi, 'n 12-jarigen Indische olifant, die in den tuin gewandeld had en naar zijn hok •vfrerd teruggebfacht, zijn bewaker met zijn slurf gegrepen en tegen de tralies van bet hok gesmeten. De man 'is in bopeloozen toestand naar een ziekenhuis geibracht. DUITSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een verkeersvliegtuig van de Deutsche Luft-Hansa van de lijn Stuttgart-Friedrichs- hafen is Donderdagmiddag bij bet opstijgen te Boeblingen zwaar beschadigd. De werk- tuigkundige-telegrafist en een passagier zijn daarbij om het leven gekomen. De bestuurder werd ernstig gewond, terwijl drie passagiers lichtere verwondingen opliepen. MERRILL AAN DEN DOOD ONTSNAPT. De vlieger Dick Merrill, de man, die de ge heele wereld in bewondering bracht voor zijn retourvlucht Amerika- -Europa, is Donderdag, toen hij met zijn vliegttiig te Toronto wilde landien, afgegleden. Merrill's machine sloeg over den kop, doch wonder bo van wonder bleef de vlieger zelf volkomen ongedeerd. Ulvenhout, 20 Mei 1937. Amico, Hendrik hiette- n-ie van voren, den tiep, dien Ti in m'nen ,,optocht" van tiepen en tiep- kes zetten mot, deuze week. En van z'nen achter- naam. allee, daar mot ik 'n bietje fantasie bij van pas brengen, want nouja! Koezijn, za 'k maar zeggen Hendyik Koezijn. 't Komt er nie veul op aan, watt den naam door hum hier altij gedragen, waar iedereen 'm bij kende, tot *t kleinste kind toe, dieen naam was gaar anders. Ze noemden 'm hier: ,,Hein de Krant". Dat wist ie eigens ok. En zonder nou te willen beweren, dat ie trotsch was op deuzen naam, er onder gebukt ging ie toch ok nie, want hij hoorde tot dieen troep van 't mienschdom, die geren den faam geniet van ,,alles" te weten! Dat was 'nen soorte- ment van artistieken trots van hum. „Alles" iets eerder weten, dan 'n ander, beter weten, dan 'n ander, dat dee 'm veur zijn gevoel onderspheien van z'n medeschep- sels: 't is datte wat ik bedoel te zeggen mee artistieken trots". Hij is begonnen als ,,meneer Koezijn", t6en ie hier op 't durp binnenwaaide. .Binnenwaaide" valt ok weer maar nie zdo uit m'n potlood want meneer Koezjjn was bier, veur we wisten wat we veur 'nen nuuwen durpsgenoot badden binnengekregen aan bum. Volgens den verhuiswagel kwam ie ieverans uit .Holland" vandaan en volgens z'n naam- plaat hiette-n-ie H. Koezijn. En wat uit ..Holland" komt, noemen ze nog al lichtveer- dig „meneer" hier. Dat komt, omdat Hollan ders naar ons gedacht zoo deftig praten. Iemand die b.v. teugen oe zeet: ,,wat staen bier 'n pracht van beukenboumen in die laen langs 't bosch", antwoordt ge nie mee de woorden: ,,ja buurman, scboonder buuken staan er nieverans, dan in deus eikendreef...!! Neee, dat doen ze bier nie. Dan zeggen ze: ,ja, meneer?" draaien d'r eigen om, mee 'nen ,,goeienavond" en vertellen tbuis, dat dieen Holander maar kwaaioogen mot hebben. Meneer Koezijn kuierde veul. 'k Zou willen zeggen: ,,hij rentenierde opzichtig. Want altij liep ie langzaam, mee de handen op den rug en 't petje veul onwennig op z'n hoofd. Dat hoofd was meer op 'n hoeike gebouwd. Waar- aan ik dat zien kost? 'k Weet 't eigens nie, maar ik zag't duidelijk. 'n Pet mot ge kunnen dragen! Anders ziet ge 'r altij mee uit als 'nen generaal-op-vacantie en da's meesten- tijen 'n onhandig gezicbt. Of amico, bebt ge nog nooit, al was 't maar op 'n krantprenteke, ,,den" generaal ge zien op een of anderen landdag, mee z'n petje op? Dat petje lee dan net op zoo'nen menscb z'n hoofd, of 't erop gewerld is uit de boomen, zonder dat ie 't te weten is gekomen. En z66 was 't ok mee meneer Koezijn". Die z'n petje lag ok op zijnen kop als 'n stofdoek- propke in de kerk. Krist Stoffers had 't daar laten liggen. En later vertelde-n-ie me: ,,Dr5 daar ha'k me nou gek naar gezocbt, naar dieen stofdoek Maar genogt over Koezijn z'n pet. Laten we liever 'ns onder de klep kijken! In z'n fieselefasie. 't Was 'nen vijftiger, zoo te zien, misscbien 'nen zestiger, die er jonk uitzag. Ja ge waart n65it zeker van Hein de Krant, want hij was 'n bietjehoe zal ik dat nou zeg gen'n bietje „gladachtig" „schuiverig", ,,glibberig". Glibberig, ja, da's 't sjuuste woord. Z'n welgedane, tevrejen kopke blonk veul. Veural als ie lachte. Dan builden z'n wangeskes onder de oogen en lacbten mee. Lichte grijze oogen had ie, mee 'nen donkeren stip, sjuust als de duiven. Wenkbrauwen was niet op gerekend, snor en baard kwamen evenmin voor op den inventaris van z'n signalement. Kinnen: 'n paar te veul en daarom was z'n boordeke meestal gezoomd mee 'n zwart-vet bieske. Ja bij was weinig trotsch op z'n kleeren. Nou is 't 'n feit: de meeste menscben zijn altij maar trotsch op 55n ding. D'n dichter op z'n versjes, dus poetst ie nooit z'n scboenen. D'n soldaat op z'nen uniform, dus poetst ie veur den dichter mee! En gen6ert z'n eigen veur versjes. D'n politieker bee ok maar een ideaal: 'nen Kamerzetel, 'n ideaal dat als 'n pioenroos in knop komt, bij de eerste voorkeurstem veur gemeenteraadslid veur Uylecloten. D'n zakenman hee 6en ideaal: z'nen concur rent opvouwen. En daarveur vergit ie te slapen, te lachen, z'n vrouw en z'n kinders. En zoo bebben de meeste menscben meestal eenen trots, 6en min of meer bartverheffend ideaal, waarveur ze alle andere dingen ver- geten. Wat er al jonk«inzit! Zie maar naar oewen jongsten bediende, die „stil-verloofd" is. Hij plakt alle postzegels scheef (1000 zoe- nen!) En dan boft ge n6g amico! Want als l hart vol is van voetbal inplek van 'n Truike, dan, nou, dan kunt ge beter eigens postzegels plakken en bodschappen doen en oewen knecht maar 66ns per week zien. (In 't Maandagmergenblad, op 'n prenteke.) Maar allee, ik vergeet telkens m'nen Koe zijn, die daar zoo smakelijk op z'nen kuier was, onder 't buukenloover van d'eikendreef. Z'n vestje was tekort. Kost d'n kleer- maker nie helpen. Zat 'm in 't kogelbuikske, waanboven 't vestje in plooien trok. Dus scheen er tusschen z'n broeksband en z'n vest altij zo'n huiselijk randje overhemd, „donker wit". En z'n broeknou als ik die broek all6en teugen zou komen, leeg bedoel ik, zon der Koezijn er in, 'k was in staat om te zeggen: ,,navond, Koezijn!" Die broek was Koezijn op-en-top: slorzig, vettig, blinkend, geplooid, lachend! Tevrejen over d'r eigen! Koezijn wierd Hein Koezijn, na dat ie veul gekuierd had en mee iedereen had aangepapt. Hjj sprak oe aan over oewen pracbtigen savoyenkool die daar in 't boerenkoolveld stond, over den scboonen bloei van oew ker- sen, daar in den pruimenboogerd, veurspelde 't weer (naar den radio, dus ge wit), bij wist een en ander van kwaaien droes bij 't vee, dat ie aan de hoeven zocbt, inplek van in de neus- gaten, afijn bij begost aardig op de hoogte te raken van 't boerenbedrijf (docht ie) hoe- wel 't verschil tusschen mais en terwe, rabar- ber en kroten z'n grootste struikelblokken bleven in de agrariscbe wetenscbap. Toen was ie Hein Koezijn, want aan z'n ,,Hollandsch" waren we ondertusschen ge- woon geraakt. In ons kerkske kwam ie nie en daar had ie twee deurslaande motieven veur: 1°. was ie nie Romsch en 2°. wist ie alles veul beter, dan •domin6's, Wiji bier, wij bebben 't nooit zoo op zulke „godsgeleerden". Ze mengen altijd den savoyenkool uit den boerenkoolakker, mee godsdienst, politiek en't nuuwke-van-de-meid- van-Boer-Broks, te veul deur malkaar.... 't Is ons tetete gescbift, za'k maar zeggen. En zoo wierd Hein Koezijn langzamerhand Hein de Krant. Want bij „wist" zooveul! Over Hitler sprak ie, of ie mee 'm geknik- kerd bad. Over den Moes, of ie elke week 'n kaartavondje had bij den Moes tbuis. Over 't geloof wist ie meer dan domine. Kranten? Daar was maar e6n krant, de zijne! Die was zo6 onafbankelijk, dat ze mee alle winden meewaaide. Politiek? Daar was maar e6n partij! De zijne. Die nie in de Kamer zat. Kunst? Hij was verlejen week Rembrandt nog teugen gekomen, d'n vent zag er nie veurdeelig uit; concurrentie van 't gefuute- rits. Maar jah! Ge kunt nie altij en eeuwig praten over politiek, godsdienst, kunst en zo'nen aard van dinges! Sport! Ok 'n plazaant onderwerp veur Hein de Krant! Alle vijfde secondes bad ie in z'n hoofd! 't was alleen de vraag of ze in de goei volgorde stonden. Hein de KrantOcb6rme, zoo veur- naam neergestreken tusschen wat eenvoudige Brabantsche menscben, hij begost rap veul mooie veeren uit zn' trotscben steert te ver- liezen. Want als wij iets hadden hooren verluien, of als er 'n gerucht gevezeld wierd en niemand 't fijne ervan wist, dan zee er al rap eenen: vraag 'ns aan Hein de Krant". En dan lach- ten de anderenEn als ge zo'nen naam bebt, amico, den taam van „liegen of 't ge- drultt staat" dan kunt ge zoo deftig Hol- landsch praten als ge wilt, maar dan is oew rippetatie naar de kullekes! Enhoe kwam 't? Hein Koezijn docht dat ie 't nooit schoon genogt vertellen kost, als ie weer 'n nuuwke opgedaan bad. Kwam ie van de stad en was ie daar teu- gengekomen 'n stelleke smerige kinders, die mee rooie, oranje en allerhanden sjerpen en rommel zich badden opgetuigd en mee pot- deksels en vuilnisblikken ,,muziek" hadden verwekt, dan vertelde-n-ie in Ulvenhout rond, dat er in Berda 't een of ander ,,volksfeest" gevierd werd. Was er wezenlijk iets gaande, maar ging Hein de Krant er nie mee accoord om d'een of andere duistere reden, dan zweeg ie, wist ie van niks. Hij wist dus zelfs zwijgende teliegen! Wierd ie op 'n leugen getrappeerd, dan trok ie z'n broek op over zijnen buik, draaide er- gens 'n gebeime veer los, zoodat z'nen glad den kop in lachplooien ging staan en dan wist ie aan z'n leugen 'nen mouw te passen, die elken kleermaker 'm benijd zou bebben! Hij bekeek de dingen en gebeurtenissen deur 'n vergrootglas ofverkleinglas, al naar gelang 't in zijn kraam te pas kwam! En daar ie z'n mondje, gezellig verscholen tusschen welgedane vetboebeltjes, nogal vlot roeren kost, bad ie altij 'n spanneke meesmuilende dunpelingen om zicb benen, die luisterden, zwegen, malkaar aanstieten en weer wegdren- telden. Maar't gevaar bestdnd toch, dat er altij 'n leugentje kost blijven haken in den een of anderen, die z'n eigen barsenpan nie werken liet. En zoo was Hein de Krant naar mijn ge dacht, t6ch nog 'n gevaar! Ondertusschen kuierde-n-ie mee de dikke handjes op z'nen rug 't durp rond; nam veur den burgemeester z'n petje af tot beneden z'nen buik, groette den veldwacbter op z'n Fransch en riep: „psjoer", sprak den Fielp, t raadslid aan mee „waerde Beeckers", riep naar mij: „hallo, den Dr6", salueerde deb Jaan mee „zoo?" en meneer pastoor mee 'n tikske aan z'n pet en de woorden-: ,,middag pastoor", den Blaauwe bleef ie uit den weg en zoo bad ie veur iedereen 'n ampart uitge- kiend „beleefdheidje" in petto. Maar 't gezag hield ie in de gaten. Den burgemeester mee z'n petje, den veldwachter mee sigaren, de raadslejen mee kameraad- sehappelijkheid: „m'n waerde Beeckers!" Iedereen hing ie den strot uit en niemand zee 'm dat. Hij was te glibberig om vast te pakken. Dat dee den Blaauwe dus! Op 'nen Zondagmiddag zaten we in de ,,Gou- wen Koei" en de wacbt was op den Blaauwe. Hein Koezijn was ok present, stond schoone verbalen te vertellen over de meid van boer Zusenzoo die enzoovoortsnie veul mooiS maar n' vefhaal dat er in de kroeg ingaat als koek-mee-lfcfter! We moesten 't maar nie verder vertellen, Hein had 't uit goeie bron. Ocbja, Hein de Krant was „breed" van op vatting. Dus brocbt ie veul terug tot de par- ticulieriteit! Z'n wangeskes builden, z'n kopke gloeide rossig, z'n druivenoogskes glansden. Hij was op z'n vetst. Daar kwam den Blaauwe binnen. „Ocb6rme Hein wat stade gij weer te liegen!" riep den Blaauwe, nog bij de deur: mid- dag allemaal!" Nou amico, ge mot teugen 'nen dief nooit zeggen dat ie steelt, want dan is ie zwaar aangetast in z'nen ponteneur. Hein de Krant ging dus verbaal balen. ,,iSlaet dat op mij, onbeschaemde rekel?" vroeg Hein, nogal overbodig, aan den Blaau we, want niemand twijfelde eraan, op wie 't sloeg. „Ja", zee den Tiest: „op jou, kletsmajoor!" Meteen ging ie aan ons tafeltje zitten, om te proppen. Mee zijnen rug naar Hein toe. „ThoppuntJe weet niet eens wat ik vertelde!" ,Leugens!" zee den Tiest: „want ge hebt nog nooit 66n waarbeid verteld, Hein den Leugen66r!" Op slag had Hein 'nen nuuwen naam! Hein de Leugen6er! Hij was dikkels van naam veranderd. Meneer Koezijn. Hendrik Koezijn. Hein Koezijn, Hein de Krantmaar Hein den Leugeneer kleefde aan 'm vast, als de vetvlekken op z'n vest. „Mannien", riep Hein: „ik roep jullie alle maal tot getuigen! Heb ik ooit, ooit gelogen?" En toen gebeurde er iets geks! Ze hadden allemaal staan luisteren naar 't moelengevecht tusschen den Blaauwe en Hein den Leugen66r, maar nou keerden ze stuk veur stuk d'r eigen langzaam om, lachten 'ns en den eene ging biljarten, den anderen kaart- speulen, den derden dronk 'ns en den vierde riep: „aannemen". Onderwijl badden ze 't al lemaal op d'r oogen, die veul knipperden. Wij waren al begonnen te kaartspeulen en daar wierd gin woord bij gezeed. Alleen on der tafel, daar „smoesden" de voeten 'n bietje onder malkander. In 't beele cafeke was 't trouwens stil. De kaarten klekten teugen de tafel. De biljart- ballen liepen mee zachten dreun over't laken. En achter bij den toog, daar wierden de glas- kes mee'nen natten tik op den nikkelen af- druiper gezet. En Hein d'n Leugen6er stond „ergens" in 't lucbtledig naar asem te snakken. Toen te midden van die stilte, riep den Blaauwe ineens, mee 'n ,,gewone" heldere stem: „en as ge soms verhuizen gaat, Koe zijn'k wil oe geren helpen, horre!" 'k Had 'n bietje meelijen mee Hein de Krant. Al z'n „abonn6's" zeeen 'm tegelijk op ,,Boerentuig!" Iparstte-nie toen uit. Mee twee stappen was Hein d'n Leugen66r bij de deur, mee 'nen kwats van de deur stond ie buiten en veur 't eerst zag ik 'm flink deur- stappen, langs 't raam. ,,Pas!"' riep den Blaauwe. „Da's veul oplucbting," zee den Fielp. ,,Leve den Blaauwe," riepen ze aan de bil- jert. „Hier 'n borreltje veur noppes", zee Kee teugen den Tiest. Nog 'n maandje kuierde Hein Koezijn deur 't durp, 't wierd daarveur veul minder, z'n petje ruil-n-ie veur 'n hoeike en toen kwam den verhuiswagel weer...! Ik dank dat ie terug is naar Holland ieverans en daar steuvig uitpakt over „dat Brabantsche Boerentuig". Maar allee wij zijn 'm kwijt deuzen figuurzager-aan-de-W aarheid Da gekke pensioenpetje't was gin ge zicbt. D66r! Maar nou, amico, nou scbei ik er toch af. Dieen dikken leugeneer bad z66veul plek noo- dig, m'n pampier is meer dan vol! Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a.v. DRfi.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6