ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKERTJES BHBE1 No. 9608 MAANDAG 24 MEI 1937 77® Jaargang Binnenland Feuiileton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen TWEEDE BLAD TiUffB 'trVTT»TT" NEUZENSCHE COURANT EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Vemietiging van goudclausules. Aan de orde is het wetsontwerp houdende maatreigelen tot nietigyerklaring van goud clausules1 in bepaalde orvereenkomsten. De heer Gelderman (lib.) heeft er beizwaar tegen, dat hier allerlei goudclausules over den kam worden geschoren. Spr. heeft ook bezwa- ren wagens de stijging van het prijzenniveau. Spr. had de voorkeur gegeven aan inschake- ling van de rechterlijke maciht. Men heft on- billijkheden op, on nieuwe onJbillijkheden te scheppen. Spr. valt het moeilijk, zijn stem aan dit wetsontwerp te geven. iDe heer Fleskens (r.k.) zegt, dat de regee ring in de memorie van antwoord opkomt tegen het verwijt van gemis aan voortva'rend- heid. iSpr. is van oordeel, dat voor de zoo schadelijke vertraging geen redelijk excuus kan -yvorden aanvaard. Zoo kan b.v. een eer- lijk man, die vroeger er niet aan zou denken, zijn handteekening niet te honoreeren, er toe worden geibracht, anders te handelen. Spr. ziet hier een groot psychologisch nadeel. Goede trourw in het handelsverkeer is een kostbaar goed. Ook heeft spr. practische bezwaren. Staat »hier echter een landsbelang op het spel? In tegenstelling met den heer Gelderman meent spr., dat dit wel het geval is. Velen volgen m^t spanning den loop van dit wetsontwerp. Ingrijpen kan niet worden ontbeerd. Daar- voor zijn de toestanden'nog te precair, en de overheid moet zich schrap zetten tegen elke verstoring van het algemeen belang. De goud- elausule is voor velen een middel geweest om veilig voor anker te gaan, tegen het belang der nationale oeconomie in. Gaame za! spr. zijn stem aan dit wetsontwerp geven. De heer Michiels van Kessenich (c.h.) acht het ontwerp in strijd met art. 1374 Burg. WetJboek, volgens hetwelk overeenkomsten tusschen partijen in het algemeen geldigheid moeten hebben als wetten. Ook de wetgever heeft dit beginsel te eertoiedigen en mag slechts in hoogen nood toestaan, dat men van overeenkomsten afwijikt. Zulk een hooge nood is hier niet aanwezig. (Wde weet bovendien, of de prijsstijging niet zal voortduren en de 'bezwaren tegen nietig- verklaring van goudclausules zal vermeerde- ren? Spr. heeft ook bezwaar, omdat de voorge- stelde regeling niet geldt voor in het buiten- land wonende crediteuren. Dit acht spr. niet billijk. Er zijin biv. vele vermogende Neder- landers gevestigd in Frankrijk en Zwitserland. In vele gevallen is niet te ovenzien, of de vernietiging der goudelausuie niet schadelij- ker is dan het handhaven ervan. Spr. kan vooralsnog zijn stem bezwaarlijk aan dit wets ontwerp geven. (De Minister van Justitie verklaart, dat het ontwerp minder eenvoudig is dan het sommi- gen voorkomt. Spr. wijst er op, dat art. 1374 B. W. van zuiver privaatrechtelijken aard is. Dit wetsontwerp is geen afwijking van den regel. Hier wordt alleen rekening gehouden met het algemeen belang. iDe goudclausules, waardoor men zich wil dekken tegen de gevolgen van depreciatie, zouden onbillijk werken ten voordeele van cre diteuren en ten nadeele van debiteuren. De debiteur zou alleen het loodje moeten leggen door de depreciatie. Het wetsontwerp is b.v. van veel belang voor "hypotheekboeren, huis- eigenaren, pachters. Er zijn bezwaren, doch niet zoodanig om het wetsontwerp niet aan te nemen. Boven- dien is de materie hier anders dan t.a.v. de Crisispachtwet en de Crisis-hypotheekaflos- singswet, in verband met de algemeenheid der regeling. Men moet voorts erg voorzichtig ermede zijn, buitenlandsche crediteuren te be- nadeelen. Het wetsontwerp moet kjpitaals- verschuivingen in het binnenland helpen tegengaan. De voorgestelde regeling is alles- zins billijk. Het wetsontwerp wordt met 23 tegen 6 stemmen aangenomen. Contingenteeringen. Aan de orde zfln venschillende contingen- teerings-wetsontwerpen. Ze worden zonder defeat en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Alleen drong de heer Van Rappard (lib) aan op de opheftfiwg der contingenteering van vee- koeken, in het belang der in slechte positie verkeerende melkveehouderij. De Minister van Justitie zegde toe, dat met deze wenschen rekening zal worden gehouden. Collectieve arbeidsovereenkomsten. Aan de orde is het wetsontwerp in zake algemeen bindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsover eenkomsten. De heer Danz (sd.) betoogt dat niemand het nut vani collectieve contracten meer zal ont- kennen. Het vraagstuk der venbindendver- klarinig er van maakt al lang een onderwerp van studie en discussie uit. De kwestie der onverbindendverklaring echter behoort in dit wetsontwerp niet thuis; deze raakt een an dere materie, welke in een aflzonderlijke wet behoorde te worden geregeld. Spr. zet uiteen, dat verschillende vakbon- den tegen de onverfeindend-verklaring zijn in dit wetsontwerp. Men kan aeggen dat het met de toepassing der wet niet zoo een vaart zal loopen, maar we hebben te doen met den inhoud der wet, niet met vermoedens. iSpr. heeft er bezwaar tegen, dat de gewone rechter zal krijgen te oordeelen over bedrijfs- geschillen. Hier is een taak voor bedrijfs- rechtspraak. Voorts mist spr. een controle-instantie voor. het ongeorganiseerde deel van het bedrijf. De arbeids-inspectie is niet het geschikte orgaan en trouwens voor haar eigenlijke taak reeds overbelast. Bindend en onverbindendverklaring van arbeidsovereenkomsten. De Eerste Kamer heeft Vrijdag behandeld het wetsontwerp inzake het algemeen verbin- dend en onverbindendverkiaren van bepalin gen van collectieve arbeidsovereenkomsten. De heer Danz (S.D.) betoogt, dat niemand het nut van collectieve contracten meer zal ontkennen. Het vraagstuk der verbindend- verklaring er van maakt al lang een onder werp van studie en discussie uit. De kwestie der onverbindendverklaring echter behoort in dit wetsontwerp niet thuis, deze raakt een andere materie, welke in een afzonderlijke wet behoorde te worden geregeld. Spr. zet uiteen, dat verschillende vakbon- den tegen de onverbindend-verklaring zijn in dit wetsontwerp. Men kan zeggen, dat het met de toepassing der wet niet zoo een vaart zal loopen, maar we hebben te doen met den inhoud der wet, niet met vermoedens. De heer Andriessen (R.K.) zegt te behooren tot de leden, die blijkens het Voorloopig Ver- i slag hun instemmifjg hebben te kennen ge geven. Het verdient z.i. toejuiching, dat door middel van dit wetsontwerp aan het instituut der collectieve arbeidsovereenkomsten meer beteekenis wordt toegekend. Vrees voor onderdrukking van minderheden in het bedrijfsleven behoeft z.i. niet te be- staan. Indien de overheid meent, dat in het algemeen belang een collectieve arbeidsover- eenkomst behoort te worden verbindend ver- klaard, dan dienen de minderheden zich daar- in te scbikken. Tegen onverbindendverklaring heeft spr. wel bezwaren, maar hij vertrouwt, dat bij de toepassing in de practijk van die bevoegdheid slechts in uiterste noodzaak gebruik zal wor den gemaakt. De heer Gelderman (Lib.) noemt als groot- ste van zijn bezwaren tegen dit wetsontwerp de opneming van den loonfactor. Hij wijst erop, dat in diverse gevallen loonverstarring den opbloei van het bedrijfsleven heeft tegen- gehouden. Vaststelling van economisch mogelijke loo- nen dient op zooveel mogelijk vrije wijze te geschieden. Vooralsnog kan spr. zijn stem aan dit wets ontwerp niet geven. De Minister van Sociale Zaken, de heer Mr. Slingenberg antwoordt de heer Gelderman, dat hij als minister inderdaad anderhalf jaar geleden nog van meening was, dat de loon factor buiten de verbindendverklaring kon blijven. Maar hij schaamt zich niet, te erken- nen, dat hij thans een andere opvatting hul- digt. Bij de staking in het scheepvaartbedrijf, door AGATHA CHRISTIE. 62) Vervolg. „Vindt u dat!" De Franschman boog zich naar hem toe. Zijn geizicht trok nerveus, maar z'n oogen hadden een eigenaardige uitdruk- king; ze keken onderzoekend en tegelijk te- leurgesteld, alsof hij een andere houding van Anthony Cade gehad had. ,,Maar als dk u zeg, positief zeg, monsieur, dat het me dezen keer uitsluitend en alleen om Koning Victor te doen is en dat ik hem zal krijgen ook!" „|Zeer prijzenswaardig", zei Anthony kalm. ,,Maar 't is je wel eens meer uitsluitend en alleen om Koning Victor te doen geweest, is 't niet, Lemoine. En dan is hij je toch weer door de vingers geglipt. Ben je niet bang, dat dat nu ook weer gebeuren zal? Hij is glad, heel glad, als je de verhalen van hem geloo- ven wilt." iHet gesprek was veranderd in een woorden- duel tusschen Anthony en den Franschen de tective. De overige gasten voelden de span ning, die er in het groote vertrek hing. Voor him oogen had daar een strijd op leven en dood plaats tusschen den opgewonden, fel op zijn doel afgaanden detective en den man, die achterover in z'n stool een cigaret zat te roo- ken en die deed en keek, of hij' van geen zor- gen of moeilijik'heden afwist. ,,Als ik jou was, Lemoins", ging Anthony voort, „zou ik heel, heel voonzichtig zijn. Pas op, dat je je niet vergaloppeert, enz. enz." „Dezen keer zal ik zorgen, dat ik me niet vergis", zei Lemoine grimmig. ,,Je bent zoo geweldig zeker van je zelf", zei Anthony. ,,Maar om imand te arresteeren moet je bewijzen helbben, niet?" Lemoine giimlachte en iets in dien glim- lach trok de aandacht van Anthony. Hij ging overeind zitten en drukte z'n sigaret in de vochtige aarde van een bloempot naast zich uit. „Dat briefje van zooeven", zei de Fransche detective. ,,Dat waren instructies voor mijn menschen in de herberg. Gisteren hefb ik uit Parijs de vingerafdrukken en de Bertillon maten van koning Victor ontvangen... Koning Victor, de pseudo-kapitein O'Neill. Ik heb ge- zegd, dat zij ze hienheen moesten brengen. Binmen een minuut of vijf weten we of u ko ning Victor is, ja of neen." Anthony zat hem strak aan te staren. Op- eens gleed er een geamuseerde glimlach over zijn gezicht. „Je bent verduiveld knap, Lemoine. Daar- aan heb ik niet gedacht. Als straks de papie- ren komen, laat je me m'n vingers in inkt of in iets dergelijks viezigs doopen, meet m'n ooren en laat me me uitkleeden om m'n iden- tificatie-vlekken of vlekjes te vergelijken. En als alles klopt..." „Ja," herhaalde Lemoine, „en als alles klopt...?" Anthony boog zich in zijn stoel voorover en keek hem recht aan. /Verduiveld, ja... als alles klopt," zei hij kalmpjes, ,,wat doen ze dan?" „Wat ze dan doen?"' De detective keek of hij niet wist, hoe hij 't had. „Maar... dan is het toch beweizen, dat u Koning Victor bent?" Voor het eerst, gedurende dit onderhoud, kwam er in zijn houding iets omzekers. „Dat zou ontegenizeggelijk een groote vol- doening voor u zijn, monsieur Lemoine,"' zei Anthony. ,,Maar of 't nu datizelfde voor mij zou ibeteekenen, dat betwijfel ik. Gesteld nu eens... denk er aan, ik geef niets toe... ge- is hem wel gebleken, hoezeer het noodig was, de verbindendverklaring ook tot de loonen uit te strekken. Dat de onverbindendverklaring in ditzelfde wetsontwerp is opgenomen, acht spr. vol- komen logisch. Van dit wapen als preventief middel en als maatregel van moreele beteeke nis zal slechts zelden gebruik worden gemaakt maar het kan toch niet worden gemist. Spr. meent, dat het wetsontwerp aan alle redelijke eischen voldoet. Het wetsontwerp wordt met 19 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen S.D., Liberalen en de heeren De Gijselaar, De Savornin Loh- man en Van der Hoeven (C.-H.). Betere verdeeling beschikbaren arbeid. Aan de orde is het wetsontwerp houdende trjdelijke bepalingen strekkende tot het berei- ken van een betere verdeeling van den be schikbaren arbeid. Mevrouw PothuisSmit (iS.D.) betreurt dat de beoogde betere verdeeling ten koste van de arbeidsgelegenheid van vrouwen en meisjes in de fabrieken moet gaan. Het gaat niet aan te zeggen, dat de meisjes dan maar dienst- boden moeten worden. Zij beschouwt het als een nieuw onrecht, dat aan de vrouw wordt aangedaan. De heer Kropman (R.-K.) juicht in begin sel 't wetsontwerp toe, doch vraagt zich af of het niet te beperkt is gehouden. Om economische redenen, onafhankelijk van de crisis, zal men in het bedrijfsleven voor keur geven aan jongeren en aan vrouwen boven mannen. Daardoor zullen zware lasten op het openbare budget blijven drukken. Het ontwerp is echter een bescheiden stap in de goede rich ting; wil men blijvende werk- loosheid van huisvaders en in het algemeen van kostwinners voorkomen, dan zullen maat- regelen van grootere allure noodig zijn. Minister Slingenberg erkent de beperkte strekking van het wetsontwerp. Arbeid van vrouwen en meisjes, welke reeds voor de crisis hestond, wordt in geen geval verboden. Het is alleen te doen om de verhouding te herstellen, die op 1 Jan. 1934 bestond en aldus te voorkomen dat blijvend misbruik wordt gemaakt van crisisomstandig- heden om mannen te vervangen door vrouwen en meisjes. Voor het wetsontwerp stemden 16 leden, er tegen twee, n.l. mevrouw PothuisSmit en Mr. Mendels, zoodat blijkt, dat het quorum niet meer aanwezig is. De Voorzitter deelt mede, dat in de volgen- de vergadering herstemming zal geschieden. De vergadering werd daama verdaagd. TIJDELIJK ADJUDANT VAN PRINS BER NHARD. Bjj K. B. van 15 Mei j.l. is benqemd bij den grooten staf, tot tijdelijk adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden, de reserve-eerste-luitenant Jhr. Ir. W. G. Roell, van het le regiment huzaren. Deze benoe- ming zal gelden tot 1 September a.s. DE A.S. VERKIEZINGEN EN DE ACTIE-BOUWMAN. Door bemiddeling van pater de Greeve hebben besprekingen plaats gevonden tus schen twee leiders der R.K. Staatspartij, de heeren Mr. Teulings en Mr. van Kolfschoten en den heer A. Bouwman, den leider van de Actie der Kleine Boeren, benevens eenige hel pers van den heer Bouwman. Naar aanleiding van deze besprekingen deelde men mede, dat er geen overeenstemming bereikt is. De heer Bouwman was niet bereid v zijn verkiezings- lijst in te trekken. En daar dit de voornaam- ste eisch is, die de R.K. Staatspartij hem stelt om tot haar gelederen terug te keeren, bleven de besprekingen vruchteloos. WIJZIGING DIENSTPUCHTVVET i JUNI IN WERKING. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de wijziging van de Dienstplichtwet met ingang van 1 Juni a.s. in werking treedt. Wij herinneren er aan, dat krachtens deze wijziging de duur der eerste oefening van dienstplichtigen bij de zeemacht met zes maanden wordt verlengd (voor kustwachters twee maanden). Verder worden drie herhalingsoefeningen van 13 dagen ingevoerd. steld nu eens dat ik werkelijk koning Victor was dan bestond de mogelijkheid, dat ik m'n leven wou beteren, bijlvooitoeeld..." „Uw leven beteren?" ,,Ja, mijn leven wou beteren. Stel je zelf eens in de plaats van Koning Victor, Lemoine. Gelbruik je veibeeldingskracht eens. Je bent pas uit de gevangenis ontslagen. En je wordt langzamerhand een jaartje ouder. De stralenkrans die het avontuurlij'ke leven om- geeft, begint een beetje te venbleeken. En je ontmoet bijvoorbeeld, een meisje of een vrouw, die je buitengewoon aantrekt. Je loopt met plannen rond om te trouwen en ergens rustig buiten te gaan wonen. Je besluit om voor het vervolg een leven te leiden, dat in alle opzich- ten het daglicht verdragen kan. Stel je zelf in de plaats van Koning Victor. Zou je je kunnen voorstellen, dat je zoo over de dingen dacht ,,Ik geloof niet, dat ik er z66 over zou den ken,"' zei Lemoine sarcastisch. ,,'t Kan zijn van niet," gaf Anthony toe. ,,Maar jij bent tenslotte Koning Victor niet, is 't wel? Jij kan niet weten,, hoe hij over de dingen denkt." ,„Wat een kletspraat! Hoe haalt iemand het alles bij elkaar!" mopperde de Fransch man. „Welnee, 't is absoluut geen kletspraat. Zeg nu eens eerlijk, Lemoine, als ik Koning Victor was, wat zou je me dan ten laste kun nen leggen? Bewijzen, voor allerlei dingen van vroeger, heb je zoowat nooit gehad. Ik heb mijn tijd uitgezeten en daanmee loopt het af."' ,/U vergeet iets,"' zei Lemoine. „Amerika! Het geld inzamelen onder valsche voorwend- sels, dat u daar gedaan hetbt en die personifi- catie van prins Nicholas Ofbolovitdh." ,,'t Zal niet gaan, Lemoine," zei Anthony. ,,Ik ben de laatste paar maanden niet in Amerika geweest. En dat kan ik gemakke lijk genoeg bewijzen. Als Koning Victor prins Nicholas gepersonifieerd heeft, ben ik niet NED. LANDARBEIDERS DIE IN DUITSCHEAND WERKEN. Op nadere vragen van het Tweede Kamer- lid Hiemstra, naar aanleiding van de door de regeering aan de gemeentebesturen ge- richte circulaire over het plaatsen in Duitsch- land van arbeiders voor het verrichten van landbouwwerkzaamheden, heeft minister Slin genberg geantwoord, dat de Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werken, zich daar moeten gedragen naar de in dat land geldende regelen, zooals wederkeerig vreem- delingen hier te lande zich moeten gedragen naar de hier geldende regelen. Nederlanders in Duitschland kunnen hun verbinflingen met hun vakbond in Nederland blijven onderhou- den en alle bladen en geschriften ontvangen, waarvan de invoer en de verspreiding niet verboden zijn. Indien arbeiders hun aangeboden arbeid weigeren te aanvaarden, wordt in elk afzon- derlijk geval nagegaan, of desondanks plaat- sing bij een werkverschaffing of uitkeering van steungelden kan worden voortgezet. De beoordeeling daarvan is in de eerste plaats bij burgemeester en wethouders en in laatste instantie bij den minister. BEZWAREN TEGEN ONTWERP-PACHTWET. De vereeniging ,,Het Grondbezit", ,,Het Friesch Grondbeizit", de Ned. Bond van land- verpachters, de R. K. Ver. v. eigenaren en beheerders van landelijke bezittingen, de Ver eeniging tot bescherming van den grond- eigendom in de Langstraat e.o. en het ,,Lim- burgsch Grondbezit", hebben een adres tot de Eerste Kamer gericht, waarin zij verkla ren, dat de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht hun reeds eerder ken- baar gemaakte bezwaren nog heeft doen toe- nemen. Met groot leedwezen hebben zij kennis ge- nomen van de mededeeling der reegering, dat het hooger beroep is beperkt tot contra- dictoire rechtsgedingen en met' name niet openstaat van de beslissingen der pacht- kamers omtrent pachtprijs en -voorwaarden, bedoeld in art. 7—11. In de Tweede Kamer is van zulk een beperkte strekking niets geble ken en aangenomen mag worden, dat het artikel, ware die strekking voorzien, niet zonder verzet zou zijn aangenomen en waar- schijnlijk zou zijn geamendeerd. Dit blijkbaar bestaan hebbende misverstand op een z6o be- langrijk punt is naar de meening van adres- santen reeds voldoende aanleiding voor de Eerste Kamer om het wetsontwerp niet te aanvaarden. Voorts wordt bezwaar gemaakt tegen de bedoeling der regeering, dat een voorbehoud van den eigenaar tot het geven van een be- stemming van het gepachte in het belang van volkshuisvesting, handel en nijverheid, slechts resultaat zal hebben, als daarmede een publiek belang gediend is. De behartiging van een publiek belang behoort bovendien niet afhan- kelijk te zijn van een voorbehoud door den particulieren eigenaar. Adressanten dringen er op aan, dat dit punt door de Eerste Kamer tot klaarheid worde gebracht. Verder volgen opmerkingen omtrent art. 35 (de opzegging), waarvan adressanten hopen, dat de beschouwingen der regeering, niet de tekst der wet, door den rechter tot richtsnoer zullen worden genomen. Adres santen verzoeken op grond van een en ander het onderhavige wetsontwerp niet te aan vaarden. DE REGEERING EN HET VREEMDELIN GENVERKEER. Subsidie van 50 a 60 mille toegezegd. De sonderhandelingen, welke reeds geruimen tijd tusschen de regeering en de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer gevoerd werden, zijn, naar gemeld wordt, Donderdag tot een einde gekomen. De AjN.V.V. is over het bereikte resultaat tevreden, zeide de voorzitter, C. R. T. baron Krayienhoff, al zijn dan niet al haar wenschen vervuld. Voor de medeweriking van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep-i vaart ondervonden, was hij zeer voldaan. Regeeringscommissaris van het Vreemdelin genverkeer is Dr. Groeneveld Meyer, admini- Pijn in rug en lendenen? Dat las- tige gevolg van 'n zittend leven behoeft Uw dag niet te beder- ven of U beletten uit te gaan. Neem daarvoor 'n "AKKERTJE" en Ge zijt geholpen. Neem NedeHandsch AKKER-CACHETS in huis, ze Product komen telkens van pas bij Hoofdpijn,Kiespijn, Zenuwpijn, Rheumalische pijnen, enz., enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med. i Koning Victor. Maar weet je zeker, dat 't een personificatie was? Dat het niet de man zelf geweest is?" Rechercheur Battle mengde zich nu ook in het gesprek. ,,Nee, Mr. Cade. De man was een bedrie ger. Dat staat vast." ,,Ik zal j'e niet tegenspreken, Battle," zei Anthony. ,,Jij hebt de eigenaardige gewoonte om 't altijd aan het rechte eind te hebben. Maar staat het ook vast, dat prins Nicholas toentertijd in den Congo o<verleden is?" Battle keek hem scherp aan. ,jNee, dat staat niet vast. Ik zou er ten- minste geen eed op will en doen. Maar 't wordt algemeen als een feit aangenomen." „,Verstandig mensch, die je bent. Hoe luidt je motto ook weer? Den vrijen teugel laten, niet? Dat heb ik van je geleerd. Ik heb monsieur Lemoine den vrijen teugel gelaten. Ik heb zijn beschuldigingen niet ontkend. Maar toch ben ik bang, dat 't voor hem op een teleurstelling uitloopt. Ik ben namelijk van o.pinie, dat je altijd een slag om je arm moet houden. En deze lichtelijk onplezierige complicatie heb ik voorizien en daarom heb ik een soort van troef meegebracht. Die troef, of beter, degeen, die die troef vertegenwoor- digt, is boven." Boven?" vroeg Lord Catenham ge'interes- seerd. ,,,Ja, heeft een paar onaangename dagen doorgemaakt, de arme stakker. Heeft van den een of ander een leelijken tik op zijn hoofd gekregen. Ik hem 'm verpleegd." De sonore stem van mr. Isaacstein mengde zich nu in het terzet. „Kunnen wij niet raden, w,ie dat is?" ,(Misschien wel," zei Anthony. ,,Maar..." Lemoine viel hem opeens fel in de rede. „Dat is alles kletspraat. Woorden, niets dan wooriden! Op die manier probeer je me er weer in te laten looppn. 't Kan zijn, dat je niet in Amerika geweest bent, je bent te glad om zoo iets te zeggen, als 't niet waar strateur aan het Departement van Handel, Nijverheid en S-cheepvaart. Over het bereikte aecoord tusschen de regeering en de A.N.V.V. valt in de eerste plaats te melden, dat de regeering haar jaarlijksche subsidie op f 50 k f 60.000 heeft gesteld. Het vorige jaar be- droeg deze subsidie f 28.000. Ook heehtte de regeering haar goedkeu- ring aan de statutenwij'ziging van de A.N.V.V. Deze wijziging betreft voomamelijk de samen- werking tusschen deze organisatie en de plaat- selijke vereenigingen voor vreemdelingenver keer. Van deze wijziging wordt een betere samenwerking verwacht. Op verzoek van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart zullen in het dagelijksch bestuur zitting nemen de heeren Hudig, directeur van de K.N.S.M. en Van der Paauw van de K.L.M. Verder zal op verzoek van de A.N.V.V. ook een vertegenwoordiger van den Minis ter van Waterstaat in het dagelijksch bestuur zitting nemen, CRISISACCIJNS OP RUNDVLEESCH. Vertegenwoordigers van den Ned. Slagers- bond, den R. K. Hanzebond van Slagers- patroons, den Alg. Bond van Dorpsslagers, den Ned. Grpssiersbond voor den vleesch- handel, den Ned. Bond van Veehandelaren, den Ned. Bond van groothandelaren in var- kensvleesch ,,Neprova" en de Vereen. van Spekimporteurs, hebben zich telegrafisch ge- wend tot den minister van landbouw, waarbij zij met het oog op den noodtoestand in het slagersbedrijf, welke zijn terugslag vindt bij den geheelen vee- en vleeschhandel, er bij dezen bewindsman op aandringen, de 10 crisisheffing op rundvleesch af te schaffen. Op het rundvleesch drukken totaal 30 overheidslasten, waarvan 10 crisisaccijns. De opbrengst van dezen laatste heeft gediend voor het betalen van het afslachten en inblik- ken van een kwart millioen, voor een deel drachtige runderen. De afslachting is echter reeds lang geeindigd en betaald, doch de crisisaccijns van 10 der waarde van het levende slachtdier, wordt nog steeds gehand- haafd. De opbrengst ervan wordt nu een voudig gestort in het Landbouwcrisisfonds. Het rundvleesch dient nu dus als ,,kapstok" voor de financieele behoeften van genoemd fonds; hetzelfde doet zich voor bij het brood; de opbrengst der tarwelasten, neerkomende op twee cents per brood, is n.l. niet langer noodig voor het oorspronkelijke doel; Steun aan den tarwebouw". (Handelsblad.) DE AFDEEIING DOMEINEN BIJ HET DEPARTEMENT VAN FINANClEN. Naar de N. R. Crt. vemeemt, ligt het in de bedoeling, dat bij de afdeeling Domeinen van het Departement van Financien een technisch bureau wordt geivoegd. Tot directeur van dit technisch bureau zal met ingang van 1 Juli worden benoemd Ir. A. G. Verhoeven, hoofd- ingenieur der Domeinen te Middelburg. IHet technische bureau zal gevestigd zijn te 's-Gravenhage. Het is noodig in venband met den omvang en de beteekenis van de Domei nen voor den Staat en .om een zooveel moge lijk oeconomisch en efficient beheer te voeren. is. Maar dan is er nog iets anders. Moord! Ja, moord! De moord op prins Michael. Dien naciht, toen jij naar den diamant zocht, ben je door hem gestoord." Lemoine!" de stem van Anthony klonk scherp. ,,iHeeft Koning Victor ooit een moord begaan? Jij weet, evengoed als ik, neen, beter!... dat hij niemand ooit lichamelijk let- sel toegelbracht heeft." ,,Maar wie heeft hem ddn venmoord?" riep Lemoine uit. „Misschien kun je me dat ook zeg Het laatste woord werd onverstaanibaar ge maakt door een schel fluiten, dat van buiten, van het terras kwam. Anthony sprong van zijn stoel op. Weg was zijn voorgewende nonchalance, zijn houding van niets au serieux nemen. Zijn oogen sohitterden, elke lijn van zyn lichaam sprak van doelbeiwuste kracht. ,,Je vraagt me, wie prins. Michael dan ver- moord heeft?" riep hij uit. „Ga mee, dan kun je 't zien. Dat fluitje was het signaal, waar ik op heb zitten wachten. De moorde- naar van prins Michael is in de bilbliotheek nu, op dit oogenlblik!" Hij, duwde de middelste openslaande deur open en sprong naar buiten. De anderen volgden hem over het terras om het huis heen tot bij de deuren van de bibliotheek. Bij de eerste bleef Anthony staan en duwde, lang- zaam... voorzichtig. De deur draaide, zonder eeniig geluid te maken, naar feinnen open. Anthony zocht tastend naar het midden van de zwaar-fluweelen gordijnen, trok de eene helft open en liet zijn mebgezellen nu het ver trek zien. Bij de fooekenplanken tegen den zijwand stond een kleine, donkere gedaante. Haastig werd deeltje na deeltje van z'n plaats gehaald, bekeken en weer neergezet. Zoo verdiept was de indringer in z'n werk, dat hij geen acht sloeg op de geluiden bij de deur. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5