Uw Zenuwen Land bou wberichten Predikbeurten Gemengde Berichten Een slechte gelaatskleur Mijnhardt's Zenuwtabletten bom) AFGELOOPEN. ZAAMSLAG. sie: A. A. Leenhouts te Ter Neuzen en J. H. Heringia te Goes. Het mondeling examen voor de 247 Zeeuw- sche candidaten heeft plaats te Goes van 12il7 en 19 en 20 Juli in de Prins van Oranje. De commissie is nog niet bencemd MAOHINISTEN-EXAMEN. iBij het machinistenexamen is voor het theo- retisch gedeelte van diploma B geslaagd de heer J. van Mel'le te Nieuwivliet. DE NACHTPOSTVERZENDING. Met ingang van morgen treedt een rege- linig voor de nachtpostvenzending in, waarbij de laatste schakel wordt gesmeed om te ver- zekeren, dat de brieven die den vorigen avond in andere deelen van ons land, tijdig v66r de aansluitende buslichting voor nachtvenzending gepost, ook in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen den volgenden morgen in de eerste bestelling zullen worden opgenomen. Daartoe was een uitibouw van het nachtnet noodig over Noord-Braibant ten westen van de lijn Willemstad-Roosendaal en de geheele provineie Zeeland. Deze uitlbreiding is verkre- gen door het laten rijden van een rechtstreek- sche auto 's Hertogenbosch-Roosendaal, door het nemen van maatregelen voor een bespoe- digde overlading te Hansweert van de post voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en verder door de medewerking van den Provincialen stoombootdienst in Zeeland, de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij en de Brabantsche Buurtspoorwegen en autodiensten. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Biij1 Apoth. en Drogisten. Ingez. Med NIEUWE DIENSTREGELING VERKEERS" MIDDELEN. Wij vestigen de aandacht omzer lezers op de morgen ingaande nieuwe dienstregeling van spoor en tram, die zij elders in ons blad af- gedrukt vinden. In het bijzonder wordt onder de aandacht gebracht de belangrijke verbeteringen die zijn aangebracht in de dienstregeling der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramiweg Maatschappij, in verge- lijking met die welke was in werking getre- den per 1 Januari 1.1., die verschillende leem- ten had doen ontstaan, en die, naar aanlei- ding van bij haar ingekomen bezwaren, door de Kamer van Koophandel en FaJbrieken onder de aandacht der Directie waren gebracht. Ojm. is weer hersteld de ochtendverbinding van Ter Neuizen in de richtinig Zaamslag Walsoorden, die sinds de oprichting der maat schappij had foestaan doch met 1 Jan. ver- vallen was, te 7.35, die ook in de gelegenheid stelt te Walsoorden bootverbindingen (prov. boot en Telegraaf) te halen. Ook zijn weer hersteld in den namiddag de verbindingen in die richting met Axel te 14.59 en 17.50. Van uit Axel zijn b.v. weer hersteld de ver bindingen in do richting Zaamslag-Walsoor- den, correspondeerende op de prov. boot, te Axel vertrekkende 12.29 en 15.03. Vanuit Sas van Gent is de dienst thans zoo geregeld, dat weer alle treinen in de richting Philippine aldaar aansluitinig geven zoowel in de richting Ter Neuizen als in de richting Py- ramide, met verdere aansluiting vandaar op Breskens en IJzendijke, uitgezonderd de tram welke te 20.05 uit Sas van Gent vertrekt, die te Pyramide alleen aansluiting geeft op Bres kens. Ook is bij deze regeling het vertrekuur van de laatste tram uit Breskens in de richting Ter Neuizen en Sas van Gent zoodanig gesteld, dat deze te 19.30 aansluiting- geeft op de te 19 uur uit Vlissingein vertrekkende boot, in plaats van zooals tot nu toe op de te 17.45 vertrekkende boot. Woensdagavond kwam de electricien C. P. Kramer per rijwiel de Rosegracht op rijden, van de zrjde der Axelsche brug, die geopend was. Hij had veel haast, om nog over het brugje over de binnensluis te kunnen pas- seeren. Ongeveer op de helft der Rosegracht geraakte hij. in de knel met een op de fiets meegevoerd pakje, tusschen zijn knie en het stuur, waardoor hij een verkeerde manoeuvre uitvoerde, naar den kant van het kanaal. Het pakje vloog te water, de heer Kramer er achteraan en ook het rijwiel viel toen van den steilen wal in het diepe kanaal. Tijdens zijn val begon de heer Kramer reeds hulp te roe- pen. Die was direct aanwezig, want de' heer C. Hamelink met zijn zoon Levinus zagen van uit hun winkel het gebeurde, en zij kwamen toegeloopen met een eind touw, dat juist voor aflevering aan een schipper was gereed ge- maakt. Zij wienpen de lijn naar den drenke- ling, die deze greep en rond zijn pols wond. Ondertusschen passeerde daar ook de 24- jarige A. Lensen, die zonder aarzelen geheel gekleed te water sprong en zwemmende het hoofd van K., die de zwemkunst niet machtig is, boven water hield. Van den wal werden daarop met het lijntje de drenkeling en den redder naar het trapje in den basaltmuur ge- trokken, waar spoedig beiden op het droge konden worden gehaald. Dank zij de spoedige aanwezige hulp, is de 58-jarige heer Kramer er met den schrik en een nat pak van af ge- komen. Door de heeren Hamelink is ook zijn rijwiel met een haak opgepikt. VOLKENBONDSDAG TE TER NEUZEN. De traditie getrouw organiseerde de Afd. Ter Neuzen van de Ver. voor Volkenbond en Vrede in Hotel du Commerce een bijeenkomst bar viering van den Volkenbondsdag. Als sipreker trad op Dr. E. van Raalte uit Den Haag, terwijl de heer C. Weststrate Jr. eenige gedichten declameerde. Spreker had tot onderwerp; ,,Wat kunnen, wat moeten wij van den Volkenbond verlan- gien?" In een heldere, kernachtige rede behandel- de spr. de 3 perioden, waarin het leven van den Volkenbond is te verdeelen, n.l. 1. de periode tot 1926; 2. van 1926 tot 1932; en 3. het tijdperk 1932 tot heden. Voor een juiste beoordeeling van het werk, hetwelk Geneve en Den Haag tot nog toe hebben verricht, is het noodig zich af te vra- gen, hoe ver men v66r den wereldoorlog was op het gebied van het internationaal recht. Zoodoende zullen misschien ook de defaitisten op internationaal gebied, dat zijn zij, die er zich afmaken met phrases als „er komt toch niets van" inzien, dat het Volken- bondshandvest een aanzienlijke vooruitgang was in de richting van een vreedzame be- slechting van geschillen. Hoezeer ook de over- winningsgeest bij de geallieerden hoogtij vier- de, toch houdt dit handvest wel degelijk reke- ning met de belangen van anderen. Slechts is ddn artikel, dat betreffende de mandaten, aan te wijzen, waarin aan de overwonnenen geen plaats is ingeruimd, doch tevens moet gezegd worden, dat de instelling van mandaten een groote verbetering is. Immers de vooroorlog- sche vrijbuitersmanieren zijn op deze wijze in aanzienlijke mate beperkt. Sprekende over het dikwijls zoo fel gelaakte Verdrag van Ver sailles vraagt spr., hoe het vredesverdrag er eventueel zou hebben uitgezien, als de rollen van overwinnaar en overwonnene omgekeerd waren geweest. Wat'zou er met name van ons eigen land geworden zijn? Met de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond begint in 1926 een nieuwe periode Het is de tijd van opbouw op financieel en economisch gebied. De verzachting van de soherpe bepalingen tegen Duitschland en de vervroegde ontruiming van het Rijnland, zou dit alles zonder den Bond hetzelfde verloop hebben gehad? Oefent men en soms terecht critiek op den Bond in de tegenwoordige phase, dan is het goed ook de positieve resultaten niet voorbij te zien. De mislukking van de ontwapeningsconfe- nentie in 1932, Mandschoukwo, Abessinie, Spanje, alle donkere moment en passeeren de revue. Toch mag dit geen aanleiding zijn den Bond den rug toe te keeren. Eeuwen zijn noo dig geweest om te komen tot rechtsordening op nationaal gebied, maar toch is het er ge- komen. Verwacht men dus een oplossing op internationaal terrein op een korter termijn? Mogen dus de pioniers op het gebied van het internationaal recht zich gesterkt voelen door het besef, dat zij, die na ons komen, eenmaal de vmchten zullen plukken van hun arbeid. Van de hooge ideeele beteekenis van het vredeswerk getuigden op dezen 18 Mei-dag ook de gedichten, welke de declamator met schoone dictie voordroeg. Een hartelijk woord van dank en aan spre ker en aan den heer Weststrate was dus vol- komen op zijn plaats. Bij de diseussie beantwoordde de spreker verscheidene vragen uit de vergadering. Vermelding verdient zeker een der jongeren, die inlichtingen inwon omtrent het gebruik der verschillende talen te Geneve. Dat hij het o°r der vergadering had, moge voor anderen van zijn leeftijd aanleiding zijn een volgende maal ook aanwezig te zijn. Krachtens hun leeftijd en belangen behooren zij zich te scharen achter de beweging voor den Vrede. OPENBARE VERGADERING N. S. B. Woensdagavond had alhier, in de bovenzaal van Hotel Centraal vanwege de Nat. Soc. Bew. een verkiezingsvergadering plaats, waarbij het woord werd gevoerd door den heer Hol lander uit Utrecht. Nadat de heer L. Hamelink, voorzitter, een kort welkomstwoord had gesproken, werd het woord veileend aan den heer Hollander. Deze rede hield voornamelijk beschouwingen in over het doel en den geest der nationaal-socialis- tische beweging. Spr. noemde het marxisme, h^t communisme en het kapitalisme vernieti- gende krachten. Nogal scherpe critiek uitte spreker over het boek: „Het werkende land". Het aantal werkloozen is onder het kabinet Colijn bijna verdubbeld. De leuze van Dr. Co- lijn, Oud, Albarda enz. is; Tegen het Staats- absolutisme. De N. S. B. wil de corporatieve staat. Volgens spr. heeft nog nooit iemand gezegd waar de Staat ophoudt en de maat schappij begint. In 1933 heeft Hitler in Neu- renberg geizegd, dat de Staat het volk zelf is. Wanneer spr. de politieke toestand van ons land nagaat, dan ziet hij dat ons volk ver- deeld is in vele partijen, hetgeen een gevolg is van het parlementaire democratische begin- sel. De kracht van Dr. Colijn is gelegen in de onmacht van het parlement, en het groot- kapitalisme voelt zich onder de vleugelen van Colijn veilig zegt spr. De N. S. B. strijdt om de ziel van het volk. Het oude Avondland, Europa, staat op den tweesprong: Nationaal-Socialisme of Commu nisme. De N. S. B. durft den strijd aan en roept alien op om op 26 Mei te stemmen op Mussert, opdat de N. S. B. op 27 Mei haar strijd zal kunnen voortzetten. Na deze rede werden door verschillende personen vragen gesteld, die door den heer Hollander uitvoerig werden besproken en be- antwoord. Daarna sloot de heer Hollander deze ver gadering, die door een 60-tal personen werd bijgewoond. KORT VERSRAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur van de Zeeuwsche Landibouw Maatschappij, gehouden op Dinsdag 18 Mei 1937 in het Landibouwhuis te Goes. De volgende anderwerpen kwamen o.m. in be- spreking Bestrijding runderhorzel. Edn der bij het Landibouw-Comite aangesloten zusterorganisaties heeft er de aandacht op" geves- tigd, dat men thans over een goed en goedkoop middel, dat gemakkelijk kan worden toegepast, be- schikt om de runderhorzel te bestrijden, n.l. derzol. Hoewel de deelname aan de runderhorzelbestrijding in bepaalde gebieden reeds vrij algemeen is, wordt geimeend, dat deze bestrijding in ons land wettelijk verplichtend dient te worden gesteld, aangezien zonder een algeheele medewerking van de zijde der veehouders dit eurvel moedlijk bevredigend kan wor den ibestreden. Hoewel het Dagelijksch Bestuur van meening was, dat de runderhorzel zooveel mogelijk moet worden bestreden, iachtte -het een wettelijke ver- plichting, als bovenbedoeld, te ver gaand, temeer waar de uitvoering hiervan op vele moeilijkheden zou stuiten. NaCoVo. Wegens het onfcbreken van de noodige geldmid- delen zal het NaCoVo-werk in zijn huidigen vorm niet kunnen worden voortgezet. Algeimeen is men echter van oordeel, dat dient te worden gestreefd naar het behoud van het NaOoVo-werk en dat het op een goeden grondslag dient te worden gesteld. Een daartoe door de 3 C.L.O. en den F.N.Z. in- gestelde studiecammissie acht het gewenscht, dat de 3 C.U.O. dit werk onder haar bescherming nemen. Hiertoe moeten de 3 C.L.O. het initiatief nemen tot het in het leven roepen van een stich- ting, welke voor de uitvoering van het werk moet zorg dragen. Zoowel organisaties als particuliere personen, die in den voederbouw belang steilen en op wier medewerking bij-zonder prijs wordt gesteld, zullen in den Raad van Beheer der stichting be hooren te worden opgenomen. Het Dagelijksch Bestuur kan zich vereenigen met het in het leven roepen van een stichting als voren- bedoeld, doch aohtte het in tegenstelling met boven- genoemde commissie gewenscht, dat de oprichting hiervan uitgaat van de geiwestelijke landbouworga- nisaties, welke meer contact met de praktijk heb ben dan de 3 C.L.O. Gevonden voorwerpen. De gemeente-veldwachter te Zaamslag ver- strekt inlichtingen omtrent de navolgende ge vonden voorwerpen: 1 paar dameshandschoe- nen, 1 paar heerenhandschoenen, 1 damesarm- band, 3 rijwielbelastingmerken, 1 -bijbeltje met gouden sluiting, 1 bagage-snelbinder, 1 por- temonnaie met inhoud en een bond (wit met zwarte vlekjes). ZONDAG 23 MEI 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUIZEN. 10 u., de heer B. Dagevos, Jeugddienst; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 6 u., de heer B. Dagevos. SLUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u., de heer W. J. Foumier. AXIEL. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, van Ter Neuizen; 2 u., Ds. A. Dronkers, van Kloosterzande. HOEK. 9.30 u., Ds. E. Raams; 2.30 u., de heer M. J. Pliester, van Hoofdplaat. ZAAMSLAG. 9.30 u., leesdienst; 2.30 u., Ds. E. Raams, van Hoek. KLOOSTERiZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Ds. G. W. van Houte; 2.30 u., Ds. J. S. Post, van Axel. ANEL. 9 u., Ds. Post. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2,30 u. en 6 u., lees dienst. AXEL. 9.3Q u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. t Nederduitsch Gereformeerde Gemeente, TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Evangelisatiegebouw Othene. 6.30 u., Dr. L. J. Caaemier, van Ter Neuzen. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienstcn; 2.30 u., Lof. Voor-ontwerp Landbouw-Ordeningswet. Uitvoerig werd besproken de door het Bureau K.N.L.C. opgestelde nota inizake het voor-ontwerp landbouwordeninigswet. Het Dagelijksch Bestuur aehtte het ongewenscht dat de overeenkomstig het voor-ontwerp in te stei len landbouwraden en provinciale raden zich zullen begeven op het terrein van organisaties als keu- ringsdiensten, t.b.c.nbestrijdingsorganisaties e.d. Deze organisaties zijn uit het bedrijfsleven zelf voortge- komen en dienen geheel in handen te blijven van belanighabbenden. Afgezien van de bemoeienissen met vorenibedoelde organisaties, was het Dagelijksch Bestuur van oor deel, dat er door dit voor-ontwerp in wezen geen wijzigingen in de thans reeds door middel van de crisiswetgeving ten behoeve van den landbouw ge- nomen maatregelen worden aangeibracht. Boven- d-ien bevat dit ontwerp geen mogelijkheid om de be- looning van den arbeid in den landbouw in over- eenstemming te brengen met die in andere bedrij- ven, zoodat het voor den landbouw geen perspec- tieven opent. Alleen wordt aan deze maatregelen een meer blij- vend karakter gegeven. Het Dagelijksch Bestuur besloot dan ook tegenover dit voor-ontwerp een af- wijzend standpunt in te nemen. Commissie Belastingwezen Z. L. M. Besloten werd aan het 'Hoofdbestuur der Z. L. M. voor te steilen aan de Commissie Belastingwezen uit de Z. L. M. den heer W. Kakebeeke toe te voegen als lamdlbouwer-lid voor Zuid-Beveland. Strijkgeld publieke verkoopingen. Een der leden van het Dagelijksch Bestuur ves- tigde de aandacht op den ongewenschten toestand bij publieke verkoopingen waarbij z.g. strijkgeld wordt gegeven. Hierdoor wordt aan serieuze gegadigden meermalen de kans ontnomen om het te koop aan- gebadene te verkrijgen, terwijl de persoon die het strijkgeld onbvangt, soms niet aan zijn verplichtin- gen kan voldoen, wanneer bij de tweede definitieve veiling geen hooger bod wordt gedaan en hij dus het goed moet aanvaarden. Het Dagelijksch Bestuur besloot het Secretariaat op te dragen inlichtingen in te winnen omtrent dit afkeurenswaardig gebruik in "Zeeland en daarna pogingen in het werk te steilen om aan dezen on- gezonden toestand een einde te maken. Nederlandsche maten. Langdurig werd van gedachten gewisseld over de vele maten, als gemeten, roeden, e.d. welike in den landbouw in Zeeland worden gebruikt om een be paalde oppervlakte aan te geven. Het Dagelijksch Bestuur aehtte het ongewenscht, dat bij verkoopin gen en verhuringen dergelijke maten worden gebe- zigd, aangezien dit tot misverstand aanleiding kan geven. Besloten werd hierop de aandacht van de leden der Z. L. M. te vestigen en aan te bevelen in het vervolg alleen van hectare en centiaren gebruik te maken. ONDER WATER UIT ZIJN AUTO GEKROPEN. Op den Baarsjesweg t?gen de Van Rensse- laerstraat te Amsterdam is Dinsdagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat wonderlijk goed is afgeloopen. De '24-jarige heer Th. J. de Riemer, vertegenwoordiger van 'n wegen- bouwmaatschappij, reed, toen hij voor een wielrijdster wilde uitwijken, die uit de Van Rensselaerstraat was gekomen, met zijn auto in de Kostverlorenvaart. Terwijl hij in de rich ting van de Overtoomsche sluis ging, fietste het meisje plotseling uit de Van Rensselaer straat, stapte midden op den rijweg even af en sprong vervolgens weer op haar fiets. Om haar te ontwijken gooide de heer De Riemer zijn stuur naar links om, doch hij kwam toch nog even in botsing met het rijwiel van het meisje en reed toen pardoes het water in. De heer De Riemer behield zijn tegenwoor- digheid van geest en zag kans het portier- raam aan de rechterzijde, dat geheel gesloten was, te openen, toen de wagen naar beneden zakte. Hierdoor kon hij naar buiten komen en een riem grijpen, die een voonbijganger hem toestak. Met behulp van anderen kon hij daar na op het droge worden gebracht. De auto verdween onmiddellijk in de diepte. (Het meisje was zoo onthutst, dat zij, nog voordat de heer De Riemer weer op het droge stond, snel wegreed op haar fiets. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek naar het gebeurde in te steilen. EEN REtLLETJES-FILM VAN DE N.S.B. De N.S.B. heeft, naar Het Volk meldt, in IJmuiden „verkiezingsactie" gevoerd. In een leegstaand huis werd een uitgebreide scene gespeeld, waarbij twee rustige verkoopsters van Mussert's blad door een bende socialisten werden overvallen, zwaar gewond en tenslotte door toegesnelde N.SjB.-ers ontzet en wegge- dragen werden. Aan de zoogenaamde Zuidzijde van IJmui den is een straat, waar bijna niemand woont. Het is de Loggerstraat, waar aan het einde een paar bewoonde huizen staan verder zijn er in deze straat slechts haringpakhuizen. iMaar tusschen deze haringpakhuizen is een woonhuis, op nummer 36. Dit huis staat kennelijk al lang leeg. In en voor dit huis is een comedie vertoond, waarvan het verslag van een der ooggetuigen hieronder volgt. Deze ooggetuige, zegsman van Het Volk, die toe- vallig door de Loggerstraat kwam op dezen tijd van den dag passeert hier bijna niemand vertelt verder: Het perceel Loggerstraat nummer 36 staat al eenigen tijd leeg. Donderdagmiddag ont- moette ik in deze afgelegen straat een groep menschen, voor het meerendeel inwoners van IJmuiden, die ik alien ken als N,S.B.-ers. Zij waren vergeizeld van een filmoperateur, die voor perceel nummer 36 zijn camera opstelde. Een en ander wekte mijn belangstelling en op een afstand ben ik blijven staan kijken om te zien wat zich hier verder zou afspelen. Eenige NjS.B.-ers gingen het huis 'binnen en hingen zoowel voor de ramen van het beneden- huis als die van de eerste etage, gordijnen op die zij meegabracht hadden. Onderwijl foeijverden hun kornuiten zich met het aanplakken van verkieizingsplaten, dito tot mijn groote verwondering alle opschriften droegen als: „Stemt Albarda", „Voor Vrijheid en Welvaart", het lijstnummer 2, „Vrijheid", enz., kortom verkiezingsmateriaal van de S.D.A.P. De camouflage was volkomen. Het onbewoonde huis droeg in weinige oogenblik- ken, van buiten af gezien, de kenmerken be- woond te zijn door menschen, die de S.D.A.P. zeer welgezind waren. Toen dit decor gereed was, stelde zich een zekere Arie de Koning, een te IJmuiden be- ltend N.S.B.-er in zijn hemdsmouwen in den deurpost op. Op de eerste etage werden de ramen opengeschoven en kwamen twee arbei- dersvrouwen met nog al verwarde haren en met slordige blousjes aan, in de vensterbank hangen. Deze beide „proletarische" vrouwen werden door mij aldus de ooggetuige herkend, als mevrouw Mausen en mevrouw van Dienen, beiden leden van de N.S.B. De filmoperateur begon zijn camera te draaien en gaf ondertusschen de noodige regie-aan- wijzingen. Op zijn bevel kwamen twee col porteurs van „Volk en Vaderiand" met een exemplaar van dit blad voor de borst op den ,,bewoner" van het perceel Loggerstraat num mer 36 toeloopen. Klaarblijkelijk boden zij een exemplaar den bewoner te koop aan, die daarop zijn vuist omhoog hief en luidkeels .Vrijheid" riep. De .beide „buurvrouwen" begonnen een scheldpartij en terwijl de opera- teur dit geval op den filmband vastlegde, kwam het tusschen de beide N.S.B.-propagan- disten en den man, die voor bewoner speelde, tot handgemeen. Ook de beide buurvrouwen werden actief en begonnen huisraad naar de colportrices te werpen. Onder meer kwam er een nacht- spiegel met vochtigen inhoud naar ibeneden. Daarop kwamen er uit de straat nog meer figuranten, die „rood rapalje" voorstelden, opzetten. Ook in hen herkende ik in IJmuiden woonachtige N.SB.-ers. Al deze figuranten wierpen zich op de colportrices en op een ge geven moment smeten de beide vrouwen van de bovenverdieping een kacheltje naar bene den, dat op straat in honderd stukken viel. Vervolgens werd nog een tooneeltje ge- ensceneerd, *waaruit moest blijken, dat een van de colportrices door dit kacheltje zwaar gewond was. Op dat oogenblik kwamen rechtschapen volgelingen van Mussert toege- sneld, die him „belaagde geestverwanten" ont- zetten en wegdroegen. De filmopneming was hiermede geeindigd. De medewerkers aan dit bedrijf ontruimden met elkaar de woning, die voor dit doel mis- bnuikt was en verdwenen met een auto van den N.S.B.-er Taat uit Katwijk. De leiding van het geheele vertoon was, naar ik den indruk kreeg in handen van den N.S.B.-er van der Laan uit Velsen, den iboekhouder van den bekenden reeder Parlevliet te IJmuiden. Aan de geheele vertooning werkten ongeveer veer- tien man mee. Als stomme getuigen bleven in de Loggerstraat voor de woning de resten van het in stukken gevallen kacheltje, de nachtspiegel en een aantal exemplaren van ,,Volk en Vaderiand" achter, welke rommel ik als overtuigingsmateriaal gefotografeerd heib. Toen wij vandaag het huis in de Logger straat opzochten, zag het er weer als een normale leegstaande woning uit. Slechts op het stukje straat, dat er voor ligt, lagen nog de brokken van het kacheltje verspreid, en de scherven van de potten en pannen. Aan de deur is een bordje aangeslagen: Te huur, te bevragen bijen dan volgt de naam van den huiseigenaar. Wij hebben dezen huiseigenaar gesproken, omdat wij wilden weten, welke lezing hij van het geval gaf. Hij bleek van de filmvertoo- ning nog niets te weten en vertelde ons, dat het zonder zijn toestemming was gebeurd. Enkele dagen geleden was de directeur van de maatschappij ,,De Riviermonden", de reeder Arie de Koning, bij hem geweest en had hem verteld, dat hij waarschijnlijk een huurder voor het leegstaande huis wist. Of hij hem de sleutel wilde geven, opdat hij den huurder de woning kon laten zien? De verhuurder had den sleutel natuurlijk afgestaan, in de mee ning, dat de Koning werkelijk een sollicit&nt voor de woning had. In plaats dat de Koning een vermoedelijke huurder de woning heeft laten zien, is er de leugenachtige comedie ge speeld, die wij hierboven beschreven hebben. De huiseigenaar verklaarde ons, aldus ten slotte de zegsman van Het Volk, dat hij de zaak er niet br) laat. Om dit filmbedrog te kunnen plegen, maak- te het gezelsohap toch wederrechtelijk gebruik van een leegstaand huis. J.l. Zaterdag zijn dan ook eenige medewerksters en medewer kers aan deze rel op het politiebureau ont- boden, waar zij aan een verhoor zijn onder- worpen. Tegen .een aantal hunner is proces- verbaal opgemaakt o.m. op grond van art. 138 van het Wetboek van Strafrecht, betrekking hebbende op het wederrechtelijk binnendrin- gen van een woning. Het Volk meldt een brief ontvangen te heb ben van mevr. van Lienen, die genoemd was in het verslag van dat blad over het opnemen van de relletjes-film van de N.S.B. te IJmui den. Mevr. van Lienen verklaart in dezen brief dat zij niet aan de filmopneming heeft meege- werkt, niettegenstaande een ooggetuige haar herkend zou hebben. Op haar verzoek deelt Het Volk dit mee. Overigens heeft mevr. van Lienen ook tegenover de politie verklaard geen deel aan de vertooning te hebben gehad. De politie onderzoekt nu de kwestie, schrijft het blad, en dus zal wel blijken, wie er wel en wie niet aanwezig waren. behoeft niet zoo te blijven, kon zelfs mooi worden indien deze verzorgd wordt met witte Purol. De huidzuiverende, huidgenezende en huidvoedende kracht welke Purol bezit, maakt de huid jeugdig-frisch, gezond en flu- weelzacht en zuivert deze tevens van alle huid- onreinheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlek|es en uitslag. Gebruik voor gelaatsver- zorging witte Purol. Deze is na inwrijvinq onzichtbaar °P c'e huid en daarom ook zeer geschikt voor gebruik overdag. Poos 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) VERKIEZINGSRUMOER TE AMSTERDAM. Woensdagavond tegen acht uur zijn vecht- partijen op de Dageraadsbrug bij de Czaar Peterstraat en bij de brug over het Loozings- kanaal bij de Zeetourgerstraat te Amsterdam tusschbn de aanhangers van verschillende poli tieke partijen ontstaan. Jongens in een kano hadden een bord weggehaald van een bepaal de politieke partij dat op de brug stond op- gesteid. Weldra ontstond tusschen aanhangers van verschillende partijen een hevige kloppartij. Op de Dageraadsbrug greep de militaire poli tie in, die de vechtenden uit elkaar joeg. De gemeentepolitie trad op ibij het Loozings- kanaal. Daar kwam een wielrijder in het ge- drang, wiens fiets aanmerkelijk beschadigd werd. Hij Iiep lichte verwondingen op. De twee jongens in de kano zijn ontkomen. Arre- staties heblben niet plaats gehad. FLINKE MOEDER. Donderdagmiddag deed een 9-jarig meisje te Bussum haar moeder een verhaal, dat zij op een terrein bij de Gooische Boer aan den Rijksweg door een jongen met een pistool was fcedreigd, waarna hij niet nader te noemen handelingen met haar pleegde. De moeder trok onmiddellijik naar den Rijksweg en daar zjj van het kind had gehoord, dat de jongen op de fiets was geweest, stapte zij in de Gooi sche tram naar Amsterdam. Zij keek goed uit en zag in Diemen, een jongen fietsen. die aan de beschrijiving (beantwoordde. Zij liet de tram stoppen en hield met een veldwachter, die toevallig ter plaatse was, den jongen aan. Deze was zoo beduusd, dat hij bekende. Hij Week een klappertjespistool bij zich te heb ben. De 16-jarige jongen is in de marechaus- seekazeme te Bussum ingesloten. TWIST MET MES BESUECHT. Onder de gemeente Dussel ontstond bij de woonwagenbewoners twist tussichen twee vrouwen. Spoedig mengden zich ook de man- nen in de ruzie. Men ging elkaar met messen te lijf, totdat zekere Damen ineenzakte. Een messteek, hem door den zoon van zijn broer toegebracht, had het hart getroffen en een einde aan het leven gemaakt. De dader, een 23-jarige jongeman, die even- eens een diepe messteek in de hand had, werd aanstonds in hechtenis genomen. AGENT VAN POLITIE AANGEVALLEN. Te Kampen is Woensdag een agent van politie door een werklooze neergeslagen. Het geval heeft zich als volgt toegedragen: Voor de woning van den directeur van de gas- fabriek staan vaak werkloozen, hetgeen be- lemmerend werkt voor het verkeer, terwijl ook de omwonenden er hinder van ondervin- den. Een agent van politie, die Woensdag- middag een troepje werkloozen aldaar pas seerde, werd door een van hen nageroepen en uitgescholden. De agent keerde zich om en gelastte de menschen zich te verwijderen. Daarop is een korte handtastelijkheid ont staan tusschen den agent en den ongunstig bekend staanden J. v. d. B. Toen de agent, nadat de rust hersteld was, zich wilde ver wijderen, heeft v. d. B. hem onverhoeds met cyi klomp een slag op het hoofd gegeven, wahrna de politieman bewusteloos ineenzakte. Hij had een hoofdwond en een lichte hersen- schudding opgeloopen. Gisteren was zijn toe stand bevredigend. Tegen den dader is proces- verlbaal opgemaakt. DE OORAAK VAN HET AUTO-ONGELUK BIJ ALPHEN. Een ingesteld politie-ondereoek naar de oonzaak van het auto-ongeluk bij Alphen a. d. Rijn, waarbij zes menschen om het leven zijn gekomen, heeft aan het licht gebracht, dat de ramp inderdaad te wijten is aan een defect aan de stuurinrichting van de auto. Deskundi- gen hebben vastgesteld, dat de rechtertrek- stang van de stuurinrichting een breuk ver- toonde. Voor tweederde was deze breuk al door, hetgeen bleek uit de blauwachtige kleur van het staal waaruit deze stang is vervaar- d'igd. Reeds geruimen tijd moet de auto met deze breuk heibben gereden. Over een derde ge deelte van de breuk zag het staal echter zil- vergrijs en dit laatste deel moet dus kort voor de plaats van het ongeluk zijn gebroken. Daardoor laat zich ook verklaren, hoe de heer Jongejan geheel links van den weg is geko men. Op een gegeven oogenblik moet hij heb ben bemerkt; dat de stuurinrichting weiger- de, hiji kon de auto niet meer naar rechts krijgen en het voertuig kwam tenslotte met de wielen op den smallen grasberm aan den linkenkant van den weg te liggen. Ala laatste redmiddel moet hij toen krach- tig heibben geremd, hetgeen bij de snelheid waarmede hij reed als vaststaand mag wor den aangenomeni, dat hij 70 tot 75 K.M. per uur reed noodlottig is geworden, want daardoor is de auto over den kop geslagen en vervolgens in de sloot geraakt. iHiermede is ook de laatste twijfel omtrent de oorzaak van het ongeluk opgehelderd. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is door de justitie vrijgegeven. FRANSCHE VLIEGBOOT VERONGELUKT. Havas meldt, dat de vliegboot een van de vleugeldrijvers heeft veilloren, toen zij ztou opstijgen. Er stond een zware zee en een vrij hevige wind. Tot overmaat van ramp is een der motoren uit elkaar geslagen. Eenige leden van de bemanning, die zich zwemmende wilden redden, werden door de rondvliegende stukken getroffen en gedood. ONTPLOFFING OP EEN STOOMBARKAS. Tengevolge van een ontploffing aan boord van een stoombarkas van de maatschappij Osaka Sjozen Kaisja", welke passagiers ver- voerde, zijn Donderdag te Honkong 20 per sonen omgekomen en 13 zwaar gewond. Een 10-tal wordt nog vermist. De slachtoffers, van wie verscheidene vrouwen en kinderen waren, zijn meerendeels Japansche landVer- huizers die op weg waren naar Zuid-Amerika. De lijken werden langs den boulevard en op de daken van gebouwen geslingerd. Een viel op eenige meters afstand van het Reuter- bureau, een ander kwam terecht op de ver anda van de club van Hongkong. Ook in de haven zijn lijken gevonden. Onder de slacht offers waren ook eerst-klas passagiers voor Sjanghai of Japan. Op het moment van de ontploffing lag de barkas gemeerd. De oor zaak van de ontploffing is niet bekend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6