algemeen nieuws- en advertentiesud voor zeeuwsch-vlaanderen AKKERTJES No. 9607 VRIJDAG 21 MEI 1937 77® Jaargang Binnenland Buitenland. TWEEDE BLAD AKKER.CACHETS TER NEUZEN, 21 MEI 1937. is. JAi&rt H VEiiva cm* COURANT EERSTE EASIER. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van het tweede der Ibeide wetsontwerpen tot wijziging van de lager onderwijswet 1920 (bet z.g. con- centratle-on twerp I>e Minister van Onderwijs zegt, dat in vele gevallen het bijzondere onderwijs niet kon concentreeren. Spr. wenscht de goede sfeer zooveel mogelijk te behouden. Trouwens, spr. heeft van izijn optreden af veel medewerking ondenvonden van gemeente- I besituren, wanneer het g'ing een hergroepee- ring van het openbaar onderwijs te krijgen en daardoor openlbare scholen moesten worden opigeheven. iSpr. acht de gebezigde uitdrukking „rechts heeft zijn zin gekregen" niet zeer gelukkig. Ook is het niet juist dat op minister Mar- chant heel het odium van deze aangelegen- heid zou rusten; minister Terpstra is er al mede begonnen. Ook rechts heeft veel toe- gegeven zoowel in het belang van het onder wijs als van de politieke betrekkingen. Redhts en links moeten beide medewerken om de goede sfeer zoo goed mogelijk te her- stellen. Dit kap het gevaJl zijn. De openbare school moet aan de ouders gelegenheid geven am het onderwijs aan hun kinderen te ver- sehaffen dat ze ervoor wenschen, en heeft tevens de vluchtheuivelfunctie. In gelijken zin functioneert de (bijzondere school. De openbare school als vluchtheuvel is geen be- voorrechting van de openbare school. iHet beginsel van norm-getallen ook bq het openbaar onderwijs is reeds eerder aanvaard. Spr. verdedigt het als volkomen juist. De vraag of art. 19 L. O. wet gelbruikt mag wor den om moeilijkheden in groote, Zich uitbrei- dende gemeenten te overwinnen, wordt be- vestigend beantwoord. De gevallen moeten echter op zichzelf beoordeeld worden wegens de zoo uiteenloopende details, welke aan elk geval een eigen karakter geven. De wet moet royaal worden uitgevoerd, zoodat men zich niet van rechts of links dadelijk in gevechts- positie stelf. Spr. vertrouwt dat ook ten aanizien van art. 19 de toekomst met gerust- heid kan worden tegemoet gezien. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 27 tegen 3 stemmen (tegen van de soc. dem. de heeren Ossendorp, Mendels en Rugge). HET PRINSELIJK PAAR. Naar gemeld wordt zullen Prinses Juliana en Prins Bemhard zich Zaterdag a.s. op den middag te Harwich aan boord van Hr. Ms. ..Java'* inschepen voor den overtocht naar Nederland. Hr. Ms. .Java" zal pl.m. 7 uur des avonds te IJmuideh aankdmen, waar het Prinselijk Paar zal debarkeeren. EXAMEN HOOFDAKTE 1937. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belang- hebbenden, dat: le. het schriftelijk gedeelte van het in 1937 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Aug. 1873 zal plaats hebben op Dins- dag 6 Juli. De mondelinge examens zullen aanvangen op Maandag 19 Juli. Voor de inspection Goes en Middelburg is aangewezen commissie Rotterdam II, voor- zitter de heer H. de Blouw te Gouda. DE AFGEBROKEN UITZENDING VAN DEN V.P.R.O. iHet Vrijizinnige Godsdienstige Persbureau meldt: Maandagmorgen heeft de Radio Omroep Controle Commissie last gegeVen de uitzen- ding van den kerkdienst door den V.P.R.O. uitgezonden, te verbreken. Het was een dienst uit de Jeruzalemkerk der Ned. Herv. Gemeente te Zwolle, onder leiding van Dr. G. 'Horreus de Haas, aldaar. Het bastuur van den Vrijzinnig Protestant- schen Radio Omroep had gegronde redenen om te twijfeleh aan de juistheid van dezen maat- regel, en het heeft deze aangelegenheid in ernstig onderzoek genomen. Sprekende van het Pinksterfeest heeft Dr. Horreiis de Haas in een gedeelte van zijn toe- spraak gezegd, dat er machten zijn, die Pink ster weerspreken. Een dezer machten is, vo'l- gens den predikant, het gewelddadige natio- nalisme. ,,Als(", aldus betoogde spreker, „ik nationa lisms zeg, dan beteekemt dat niet, dat ik tekort zou willen doen aan wat natie heet; er is een volk en een vaderland ik bedoel niet het blad dat ge koopen kunt aan een boe- kenstalletje er is een grootheid in de ge- dachte van een levend volksgeheel. Maar ge- welddadig nationalisme beteekent, dat men volkeren tegen elkaar aanjaagt met leuzen van volk en ras en bloed»dat men ,/weg met de Joden!" Men name er nu kennis van, hoe de contro- leur der Radio Omroep Controle Commissie deze woorden heeft misverstaan, als hij in zijn officieele rapport aan de Radio Omroep Oon- trdle Commissie heeft medegedeeld: ,,dat de predikant Dr. G. Horreus de Haas om 10.15 in de kerk te Zwolle heeft gezegd: „Het is niet alleen dat de N.S.B. verkeerde denkbeel- den verkondigt, doch het is het volgen van de Nazi-methoden en de bloed-, rassen- en bodem- theorie, die verderfelijk is"', of woorden van gelijke strekking. Daarop heb ik de uitzen- ding onderlbroken, totdat te 11.30 de preek van den heer Horreus de Haas zou zijn afge- loopen." linderdaad, liier lij.kt commentaar overfoodig ditmaal. Alleen vestigen wij aandacht op het feit, dat de controleur der Radio Omroep Contr61e Commissie het woord natie" verkeerd heeft verstaan als ,,Nazi", en onder meer daardoor een onjuist verslag van het betoog heeft ge- geven. Het spreekt vanzelf, dat de V.P.R.O. zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft gewend, met het verzoek op korten ter- mjjn het genomen besluit te willen herroepen om daardoor ten spoedigste den onaangena- men indruk, dien het gebeurde onder de luis- teraars heeft gewekt, weg te nemen. CONTINGENTEERIN G VAN KLOMPEN. In de te Zutphen gehouden algemeene ver gadering van den Ned. Bond van Klompen- makerspatroons is mededeeling gedaan van de correspondentie, gavoerd met den Minister. Aan hem was kenbaar gemaakt, dat, indien de Belgische invoer niet nog belangrijk wordt beperkt, de ondergawg van het bedrijf niet zou zijn te voorkomen. De Minister heeft geanbwoord, dat hem de moeilijkheden in de klompenindustrie reeds sedert lang bekend zijn. Deze moeilijkheden zijn aanleiding geweest tot het treffen van be- schenmende maatregelen. De lage prijzen zijn mede toe te schrijven aan het terugloo- pend verfbruik en aan de felle onderlinge con- currentie. Een scherpere contingenteering zou daarin z.i. geen noemenswaardige verbe- j tering kiunnen bremgen. Hij heeft den bon- den in de klompenindustrie daarom medege- deeld, dat hij het verzoek om den Belgischen invoer verder te beperken, onder de huidige omstandigheden niet in overweging kan nemen. Dit afwijzende antwoord van den Minister 1 ontlokte eenige critiek uit de vergadering, doch besloten werd de actie tot het verkrijgen van een scherpere contingenteering voort te zetten. Tevens werd besloten pogingen in het werk te stellen om tot een vestigingsverbod voor de klompenindustrie te komen. De vergadering, welke onder leiding stond van den heer J. v. d. Berg uit Harmelen, aan- vaardde een bestuursivoorstel om mede te wer- ken aan de stichting van een bedrijfsraad voor de klompenindustrie. HET ONGELUK MET EEN SLOEP VAN HR. MS. DE RUYTER. Omtrent het ongeluk, dat Woensdag met een sloep van Hr. Ms. de Ruyter heeft plaats gehad, seint Aneta nog het volgende: Woensdagmiddag is tijdens schietoefeningen de motorsloep van de De Ruyter bij het strij- ken omgeslagen. Twee der inzittenden, luite- nant ter zee 3de klasse M. J. A. C. Swellen- grabel en de matroos der lste klasse van der Mees, zijn gered. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk het niet goed vasthouden van de vanglijn bij het strijken van de sloep, terwijl het schip met eenige vaart nog vooruit ging. Hierdoor ge- raakte de sloep bij het teiwaterkomen in dwarse ridhting en sloeg om. Hoewel onmid- dellijk reddingsfboeien werden uitgeworpen in de nabijheid van de zinkende sloep, eenige redders in zee sprongen en een reddingsboot werd gestreken, konden de overige vier opva- renden niet meer worden gered. De motorsloep is gezonken in vijftig meter water. Het onderzoek wordt voortgezet. Woensdagavond is bij het invallen van de duisternis het zoeken beeindigd. Donderdag- morgen zou verder met vliegtuigen naar de vermisten worden gezocht. Hr. Mis. De Ruyter zou heden Soerabaja binnenloopen. Omtrent de slachtoffers kan worden mede gedeeld Luitenant ter zee Olaus was 19 Mei 1909 te Batavia geboren en is dus op zijn verjaardag omgekomen. Op 20 Augustus 1930 werd hij luitenant ter zee 3de klasse en een jaar later luitenant ter zee 2de klasse. Hij was met de De Ruyter voor de tweede maal in Indie. De heer Claus was ongehuwd. De kwartiermeester Supit werd 1 Februari 1908 op Tromohon geboren. Hij was gehuwd; zijn echtgenoote verwacnt binnenkort haar eerste kind. De matroos Cappetijn was ongehuwd; de matroos Van Gelder was 5 Januari 1917 te Zwollerkerspel geboren en eveneens onge huwd. Beide laatstgenoemden waren voor de eerste maal in Indie. ZOMERPOSTZEGELS. De nieuwe zomerpostzegels, waarvan de extra-opbrengst voor de helft aan cultureele en voor de helft aan sociale belangen ten goede komt, zullen van 1 Juni af tot en met 16 Juli verkrijgtoaar zijn. Zij dragen de beeltenissen van Jacob Maris, De le Boe Sylvius, Vondel en Van Leeuwen- hoek. Onder cultureele doeleinden is begrepen hulp aan oudtooneelspelers en opdrachten aan beel- dende kunstenaars, onder sociale doeleinden wordt dit jaar verstaan de bestrijding van tuberculose en kanker en het blinden-geleide- hondenfonds. De postzegels blijven geldig tot en met 31 December 1942, zoodat men gerust een flinke hoeveelheid kan inslaan. HET AMNESTIEVRAAGSTUK IN BELGlK. Terwijl men zich, na de daartoe door den burgemeester van Brussel verleende vergun- nning, in het Vlaaimsche deel van het land met alle krachten inspant, om a.s. Zondag te Brus sel een indrukwekkende manifestatie van het Vlaamsche Volk ten bate van algeheele am nestic van de tijdens den oorlog bedreven po litieke overtredingen voor te bereiden, is de Belgische Kamer Woensdag met de beha_-ide- ling van het amnestieontwerp der Regeering begonnen. Het gaat met dit ontwerp zooals het veelal g£iat met wetten die zaken betreffen welke een bevolking verdeelt. Die ontwerpen zijn dan in de Regeering dikwijls het gevolg van een compromis en daaruit vloeit dan voort dat het wetsontwerp aan de uiterste partijen niet voldoet, het gaat de een niet ver genoeg en volgens de ander gaat het te ver. Het eerste is thans het geval in de Vlaamsche' gewesten, orndat er bij aanneming van dit ontwerp toch nog slachtoffers zullen blijven, nl. onder de ambtenaren die destijds wegens hun activisti- sche neigingen uit hun ambt zijn ontsla- gen en sinds financieel nadeel leden, dat de Regeering niet herstellen wil, terwijl, zooals de correspondent van het Handels- blad te Brussel schrijft, in Waalsche en Brusselsche kringen daarentegen het ont werp een scherp verzet heeft uitgelokt, orn dat men in deze voor een deel zeer chauvi- nistische kringen uit haat tegen al wat 3 Vlaamsch is ook thans, haast twintig jaar na den oorlog nog niet van amnestie wil weten. Deze beide opvattingen beheersehten Woens dagmiddag het weinig belangrijke kamer- detoat. Verscheidene Vlaamsche sprekers, w.o. een katholieke afgevaardigde en de Vlaamsch- nationalist Borginon verdedigden de houding, die de activisten gedurende den oorlog hadden aangenomen. Zij achtten haar een volkomen begrijpelijke reactie op de stiefmoederlijke be- jegening welke Vlaanderen honderd jaar lang van Belgie te verduren heeft gehad. ,,Was het te verwonderen", vroeg de ka- tholiek, die als rapporteur voor de bestuur- lijke amnestie het woord voerde, dat de Vla- mingen in verzet kwamen tegen de wantoe- standen die ook gedurende den oorlog nog voortduurden en waarond'er zelfs de Vlaamsche soldaten, die de overgroote meerderheid van het frontleger vonmden, zoo ontzettend te lij- den hadden Was het te verwonderen, dat de activisten de vervlaamsching van de Gent- sche universiteit uit de handen van den be- zetter aanvaardden, nadat zij tientallen van jaren tevergeefs getracht hadden een Vlaam sche universiteit van hun eigen regeering te verkrijgen?" Toen spreker eraan herinnerde, dat zelfs oud-mindster Vandervelde erkend had dat de meeste activisten uit louter idealisme hadden gehandeld, knikte de grijze leider der socia- listen toestemmend en riep: ,,Ook de heer Pi- senne heeft dit in zijn Histoire de Belgique erkend." De Vlaamsch nationalist Borginon verzette zich vooral tegen het in de kamercommissie aangenomen amendement waarin bepaald wordt, dat de activisten in geval van amnestie- verleening niet verkiesbaar zullen zijn tenzij zij een verklaring vah volstrekte loyaliteit tegenover den Belgischen staat afleggen. Dit amendement beoogt vooral een eventueele ver- kiezing van dr. Borms tot Kamerlid te ver- hinderen, daar men er vast van overtuigd is, dat de heer Borms nimmer een dergelijke ver klaring zal afleggen. Minister-president Van Zeeland verdedigde het regee rings ontwerp, welke aanvaarding hij in het hooger belang des lands noodzakelijk acht. Geheel het Vlaamsche volk eischt am nestie voor de activisten; wii^ert men deze amnestie, dat zal daardoor de tegenstelling Vlaanderen-Belgie onrustbarende afmetingen aannemen. Wie de eenheid des lands wil ver- sterken en bestendigen, moet alles doen wat in zijn venmogen is om den Vlaamschen ex- tremisten den wind uit de zeilen te nemen en een der middelen hiertoe is de aanvaarding van het amnestie-ontwerp. In denzelfden geest sprak ook oud-minister Vandervelde, de man die jaren geleden, toen hij minister van justitie was, met zijn berucht geworden: „Non mille fois non!" iedere am nestie met verontwaardiging had afgewezen, maar die thans tot inzicht bleek te zijn ge- komen, dat het met de eenheid van den Bel gischen staat wel eens spaak zou kunnen loo- pen als men Vlaanderen in deze brandende kwestie geen genoegdoening geeft. lOnaangenaam deed de rede aap van den liberalen afgevaardigde Deveze Jr., den zoon van den oud-oninister van landsverdediging, die reeds eenigen tij'd geleden in Vlaanderen groot opzien had gebaard met een interview, waarin hij zeide te betreuren, dat men dr. Borms in 1918 niet op staanden voet had ge- fuailleerd. Woensdagmiddag voerde deze jeug- dige diehard, toegejuicht door de meesten zij- ner partijgenooten, een reeks "van bekrompen argumenten tegen de amnestie aan en maakte hij het daarbij ten slotte zoo bont, dat de heer van Cauwelaert verontwaardigd opsprong, den spreker toeriep: ,?Ik wensch niet langen naar een dergelijk betoog te luisteren!" en osten- tatief de zaal verliet. Gisteren is in de Belgische Kamer het debat over het amnestie-ontwerp voortgezet. Nadat verschillende sprekers het woord hadden ge- voerd, stelde de voorzitter vrij onverwacht voor, het ontwerp naar de Kamer-commissie terug te zenden, in verband met de verschil lende amendementen die daarop zijn inge- diend. Zonder stemming werd aldus besloten, zoodat eerst Woensdag a.s. over het wetsont werp zal kunnen worden gestemd. De corr. der N. R. Crt. te Brussel schrijft naar aanleiding hiervan: Naar wij achteraf vememen werd dit voor- stel tot verdaging ingegeven door eenige leden van de regeering, die om redenen van gouver- nementeele stabiliteit niet gaarne zouden zien, dat nagenoeg de heele liberate fractie tegen het amnestievoorstel zou stemmen. In deze kringen verwacht men trouwens dat de Vlaamsche betoogingf welke Zondag in de hoofdstad plaats vindt, het bewijs zal leveren van het feit, dat het heele Vlaamsche volk amnestie verleend wil men en- zoo veel indruk zal maken op sommige liberale kamerleden, dat zij hun strakke weigerachtige houding zullen venzaken. Ook werd gevreesd, dat talrijke katholiek- Vlaamsche afgevaardigden samen met de Vlaamsche-nationalisten tegen het amende ment betreffende de loyaliteitsverklaring zou den stemmen. De regeering, willende voor komen dat het votum Vlaanderen contra Walenland en Brussel zal worden uitgebracht, liet zelfs in de Donderdag gehouden bijeen- komst van de katholieke fractie bp monde van mr. de Schrijver weten dat zij in een dergelijk geval niet langer aan het bewind zou kunnen blijven, en vertrouwt nu dat de tijd raad zal brengen en dat Woensdag reeds een bevredigende oplossing zal zijn gevonden. EEN OPSTAND IN ALBANIK. Het Alibaneesche persagentschap meldde Zondag, dat in den nacht een groep revolutio- nairen onder leiding van oud-minister Etem Toto, een offdcier der gendarmerie en een oud- kapitein, de stad Argyrocastro had bezet en de telefoonverbindingeu met Tepeleni, Kur- velsihi en Libohovo doorgesneden had. Een officier der gendarmerie was door de opstan- delingen gedood. De regeering had dadelijk de noodige maatregelen genomen-om den opstand te onderdrukken. Stefani liet hierop Zohdagavond volgen, dat de regeeringstroepen bij hun opmarsch naar Argyrocastro geen tegenstand ontmoetten, dat er verder overal in den lande rust heersch- te en dat de koning duizenden telegrammen van trouwbetuiging ontving. Het Albaneesche persbureau ideelde later mede, dat de regeeringstroepen, die van Valo- na waren vertrokken, groepen opstandelingen hadden ontmoet op den weg tusschen Valona en Tepeleni. Na een kort verzet vluchtten de rebellen in volledige_ wanorde, zonder ophou- den door de regeeringstroepen vervolgd. Ismet Toto, de broeder van den leider der beweging, is gesneuveld. Maandag deelde bet Albaneesche persbureau dan ook mede: „De revolutionnaire beweging is geheel en volledig igebroken. De regeeringstroepen blij ven de rebellen achtervolgen. Uit documen- ten, gevonden op gevangen genomen of ge- sneuvelde opstandelingen blijkt, dat commu- nistiscbe drijverijen de oorzaak der beweging zijn." DE REGEERINGSCRISIS TE VALENCIA. Largo Caballero, minister-president in het Zaterdag afgetreden kabinet, en door presi dent Azana met de kabinetsformatie belast, heeft Zondagavond zijn opdracht neergelegd. Azana heeft hierop Negrin, den socialistischen minister van financien in het kabinet-Cabal- lero, opgedragen een nieuwe regeering te vor- men. Negrin heeft de opdracht aanvaard en is erin geslaagd een regeering samen te stellen, waarin de beide vakbonden (soc. U. G. T. en anarch. C. N. T.) niet vertegenwoordigd zijn. Caballero maakt geen deel Uit van het nieuwe kabinet. VRIJWILLJGERS, DIE HUN LEVEN OFFERDEN. Volgens berichten, te New York uit Madrid ontvangen, hetolben, volgens informaties uit de beste bron totnogtoe 500 Amerikaansclje vrij- willigers hun leven in den Spaanschen bur- geroorlog verloren, strijdend aan de zrjde der linkschen. Dat is ongeveer een derde van het totaal aantal Amerikaansche vrijwilligers. Het grootste Amerikaansche vrijwilligers- bataillon is de ,,Abraham-Lincoln"-colonne, welke 12 Februari j.l. aan de rivier de Jara- ma vocht. In de twee weken, volgende op dien datum, zijn van de 500 man, 147 overleden. Slechts een handvol van deze Amerikaansche vrijwilligers had militaire ervaring voordat zij naar Spanje kwamen. Volgens dezelfde berichten zouden er 1000 Engelsche vrijwilligers bij de linksche troepen zijn, van wie er 600 gedood zijn; er zouden van de 15000 Fransche vrijwilligers reeds 3000 hun leiven verloren hebben. ABESSINIE IN SEPTEMBER UIT DEN VOLKENBOND Naar het D.N.B. vemeemt, gelooft men in politieke kringen te Londen, dat over de defi- nitieve uitsluiting van Abessinie uit den Vol- kenbond op zrjn laatst tijdens de September- zitting van den Volkenbond zal worden be sloten. Men is van meening, aldus het Duitsche nieuwsbureau, dat de tegenwoordige toestand niet kan worden bestendigd, hetgeen niet al leen de meening is van de staten, die Italie in den Volkenbond steunen. Ook Zweden en Bel gie, voorts Engeland en de Dominions, als- mede Frankrijk en Sovjet-Rusland zouden haar zijn toegedaan. Echter zouden deze sta ten te verstaan gegeven hebben, dat zij niet bereid zijn een uitsluiting van Abessinie voor te stellen, doch alleen een dergelijken stap zouden willen ondersteunen. Bij geruchte verlifidt, dat wellicht de Zwit- sersche bondsraad Motta bereid zou zijn, zich tot voorzitter te laten kiezen van een com missie, die den Volkenbond mee zou deelen, dat de Abessinische geloofsbrieven onaan- nemelijk zijn. Voor een dergelijk besluit zou men op een groote meerderheid kunnen reke- nen. GABRIELE D ANNUNZIO VOERT OORLOG TEGEN ROSE Gabriele d'Annunzio zorgt er altijd voor, als het een poosje rustig om hem heen is, dat er over hem gesproken wordt. Men zegt, maar dat zijn booze tongen, dat hij dit uit reclame doet. Het spreekt vanzelf, dat een schrijver van dit formaat geen reclame noodig heeft! Een poos geleden heeft d'Annunzio aange- kondigd, dat hij vrijwillig den dood zou ingaan in het bad zittend en wel door een door hem gevonden vergif. Intusschen leeft hij nog en omdat de schrik over zijn plan uitgewerkt is, heeft hij een nieuwe sensatie verwekt. Hij beizit n.l. een klein oorlogsschip dat voor zijn buiten aan het Gardameer voor anker ligt. D'Annunzio is gewoon daarop zijn gas- ten te ontvangen. Tot schrik van de dorps- bewoners werd opeens op de boot de oorlogs- vlag geheschen. Er bleek, dat d'Armunzio's buurman, een industrieel, zijn villa rose geverfd had. Aan- gezien d'Annunzio deze kleur haat eischte hij van den industrieel, om het huis anders te laten verven. Toen deze dit weigerde besloot d'Annunzio het huis te bombardeeren. De overheid heeft de ruzie bijgelegd en het huis krijgt een andere kleur. D'Annunzio heeft den oorlog dus gewonnen! EEN PROTEST TEGEN DE HOUDING VAN .HET DUITSCHE RIJK TEGEN DE KATHOLIEKE KERK. Op de driemaandelijksche bisschoppelijke conferentie te Chicago, waaraan meer dan 500 prelaten en priesters hebben deelgenomen, heeft, naar Havas meldt, kardinaal Munde- lein, die van Duitsche afkomst is, zictf krach- tig verzet tegen de houding van de natiocaal- socialisten ten aanzien van de katholieke kerk. Hij noemde het verzet tegen de kerk boosaardig en schreef het toe aan de houding van het ministerie van propaganda, welke hij in levendige termen veroordeelcJe, waarbij hij zelfs de uitdrukking ,,schurkschtig" bezigde. Hij merkte op, dat de Duitsche regeering zich in den grooten oorlog zoo beklaagd heeft over de anti-Duitsche propaganda inzake de wreedheden en voegde daaraan toe, dat de Duitsche regeering thans dezelfde propa- gandamiddelen gebruikt tegen de katholieke kerk en dat zij door middel van het ministerie van propaganda verhalen publiceert over onzedelijkheid in godsdienstige instellingen, waarbij vergeleken de propaganda uit den mei 'i onmiskenbare gevoel, dat Uw dag alweer zal eindigen mei zoo'n aanval van die el- lendige hoofdpijn. Dadelijk een "AKKERTJE" en desnoods een uur later nog eenl Verrast be- Nederlandsch Ge, dat de dag steeds Product prettiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooitl Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont Ingez. Med. i oorlog kinderverhaaltjes was. De kardinaal gebruikte leelijke woorden aan het adres van de voomaamste leiders en merkte tenslotte op, dat de kerk in Duitschland nooit zoo on- machtig is geweest, als thans. Wanneer de priesters hun stem verheffen, wordt deze ge- broken in het veel sterker lawaai van de pro paganda van de regeering. DE LEIDER DER TAALGRENSACTIE GEARRESTEERD. In verband met zekere incidenten welke zich dezer dagen te Gent en in nagenoeg al de badplaatsen aan de Vlaamsche kust heb ben voorgedaan, waar groepjes Vlaamsche studenten en arbeiders 's nachts talrijke offi cieele opschriften, mededeelingen, straat- naambordjes, verkeersaanwijizingen, welke niet klopten met de administratieve taalwet van 1932, overschilderden, is door de gendarmerie te Ronse tot de arrestatie overgegaan van den leider der taalgrensbeweging F. Grammens, Deze arrestatie geschiedde op last van het parket te Gent. De heer Grammens was vroeger al een paar keeren, tijdens een nach- telijke expeditie als hierboven bedoeld, door de politic te Brussel en te Leuven in hechtenis genomen, maar telkens weer na enkele uren in vrijheid gesteld. Het parket heeft Woens dag in de woning van den heer Grammens een huiszoeking gedaan en een aantal docu- menten medegenomen. (N.R.C.) ALS DAT MAAR HELPT. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, heeft gene- raal Ma Poe-Fang, de garnizoenscommandant van Hsingking, een mooi middel gevonden, om zich te ontdoen van 45 vrouwelijke roovers, die zijn troepen gevangen hadden genomen. Hij liet haar trouwen met 45 van de» mannen, die haar gevangen hadden genomen. Het hu- welijk werd voor alle 45 paren tegelijkertijd voltrokken. Als het nu maar helpt en de roovers er niet met haar mannen vandoorgaan om opnieuw te beginnen. GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER, In verband met het groote aantal ongeluk- ken tijdens de feestdagen, heeft de comman dant van de S.S. en rijkspolitie, Himmler, be sloten, dat een ieder, die een verkeersongeval veroorzaakt een bloedsonderzoek moet onder- gaan, om te constateeren of hij onder invloed van alcohol xheeft gehandeld. Indien dit het geval is, dan zal hij in hechtenis worden ge houden tot hij voor de rechtbank zal ver- schijnen. In het vervolg zal dronkenschap achter het stuur en op straat als misdaad worden beschouwd. DE EVACUATIE VAN BILBAO. Volgens een Reutei'bericht uit Bilbao, zou de Britsehe regeering er in hebben toege- stemd, dat 4000 kinderen met het stoomschip ,,Habana" naar Engeland worden geevacueerd. Het schip zou koers zetten naar Southampton. Voorts zou de Britsehe regeering de voor- waarde dat kinderen boven de twaalf jaar niet kunnen worden geevacueerd, hebben in- getrokken. Er wordt echter op gewezen, dat bij de evacuatie van kinderen boven de twaalf jaar, aan meisjes de voorrang moet worden gegeven. DE ZORG VAN DEN STAAT VOOR DE JONGE MEISJES. Naar Reuter uit Berlijn meldt, is aan alle Duitsche meisjes tusschen de 17 en 21 jaar, die niet behooren tot de Hitlermeisjes de ver- plichting opgelegd tot het volgen van lessen in luchtbescherming, eerste hulp en huishou- delijk werk. Voorts moeten zij een lichame- lijken opvoedingscursus volgen van twee uur per week, waarbij zij o.a. leeren zwemmen, gymnas'tiek en diverse sporten beoefenen. MANGUIA NOG NIET GENOMEN. Niettegenstaande een bombardement van twee dagen, zijn de troepen van Franco er nog niet in geslaagd het stadje Manguia, een be langrijk strategisch punt ten Noordoosten van Bilbao, aan een tweesprong van wegen naar Plencia en Bermeo, in te nemen, aldus Reuter uit Bilbao. De Baskische militaire autoriteiten hebben verklaard, dat de recht- schen nog nergens zijn gestooten op de forten- linie om Bilbao. DE ZOMERTIJD. Wij herinneren er aan, dat vannaoht de zamertijd ingaat en de klok dus vanavond een uur moet worden vooruitgezet. MULO-EXAMEN 1937. Voor de Zeeuwsche candidaten wordt het schriftelijk examen op 3 en 4 Juni afgenomen, o.m. te Ter Neuzen 38 candidaten. Oomonis-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5