Feuilleton-verteilingen Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand ERFENIS GEKREGEN EN TOCH GESTEMFELD. HERTOGIN VAN BEDFORD NOG NIET' GEVONDEN. OVER HET GEBRUIK VAN HOUTSKOOL IN KUIKENVOER. LOOP DER BEVOLKING. Ben slager, die als gewoonlijk des ochtends te tien uur aanbelde, kreeg geen gehoor. Geen teeken van leven bespeurend, vermoedde hij dat er niet iets in orde was. Een ruit werd ingedrukt. Toen bleek dat zich door bet ge- heele huis kolendamp had verspreid uit een kacbel, die in de voorkamer stond. De oude Verboom, die gelijkvloers in de achterkamer sliep, was er van de bewoners van het huis het ergst aan toe. Hij lag bewusteloos te bed. In den loop van den dag !s hij overleden. Zijn' dochter, die met een zoontje op de bovenverdieping had geslapen, werd beneden aan de trap bewusteloos gevonden. Ook het kind had het bewustzijn reeds verloren. De dochter en haar kind zijn later tot het bewust zijn teruggekeerd. AUTO IN EEN SLOOT. Zes dooden. Maandagnacht te ongeveer een uur is op den rijksstraatweg, even buiten de kom der ge- meente Alphen aan den Rijn een personenauto met zes inzittenden, die terugkeerden van den N.S.B.-landdag te Lunteren, in een sloot ge- raakt waahbij alien jammerlijk om het leven zijn gekomen. De namen van de slachtoffers zijn: F. van den Bos, schilder te 's-Gravenzande; G. Jon gejan, carrosseriehouder te 's-Gravenzande en zijn beide zoons M. en A. Jongejan; mevrouw Meuldijk-Wils te Hoek van Holland en mej. G. de Rooy te Honselersdijk. Het was kort voor edn uur toen een wiel- rijder uit Alphen a.d. Rijn den op dit nachtelijk tijdstip verlaten rijksstraatweg passeerde. Nabij het erf van den veehouder Vergeer, dat door een sloot van drie h vier meter breedte van den weg is gescheiden, werd zijn aan- dacht getrokken door een rood licht, dat bij nadere beschouwing het achterlioht van een personenauto bleek te zijn. De wagen lag met de wielen omgekeerd in een sloot. Onmiddel lijk waarschuwde de wielrijder den veehouder, die niets van het ongeluk had bemerkt en daarop stelden beide mannen een nader onder- zoek in. Het gelukte hun het portier, dat geheel onder water lag, te openen, en tot hun groote ontzetting vonden zij toen de lichamen van vijf menschen, die geen teeken van leven meer gaven. Zij slaagden er in de slacht offers uit den wagen te bevrrjden, doch een onmiddellijk ter plaatse aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het horloge van een der slachtoffers stond op kwart voor een, zoodat het ongeluk pas enkele minuten te voren was gebeurd. Waar- schijnlijk mede doordat de auto, een oude 4- persoons Essex met zes personen overladen is geweest, hebben de inzittenden geen kans gezien het portier te openen. Men kon slechts gissen welik een verschrikkelijke strijd in deze ruimte even onder de oppervlakte van het water zich moet helbben afgespeeld. Nadat de auto door een kraanwagen op het droge was gebracht, vond men nog het lijk van het zesde slachtoffer, dat een der beide zoons van den heer Jongejan bleek te zijn. Deze laatste schijnt den wagen te hebben be stuurd. Daar geen der inzittenden er het leven heeft afgebracht en niemand van de ramp getuige is geweest, zal de oorzaak van het ongeluk wel nooit met zekerheid komen vast te staan. Een voorloopige inspectie van den wagen heeft een breuk in de stuurstang aan het licht gebracht. De garagehouder, die dit heeft ge- constateerd, kon echter niet verklaren of het hier een oude breuk betreft. Bovendien is niet met zekerheid na te gaan of'de breuk niet door het ongeluk is ontstaan. De weg is ter plaatse niet slecht en vol- komen recht. Men vraagt zich dus af hoe het mogelijk is, dat de bestuurder aan den linkerkant van den weg in den grasberm is terecht gekomen. Wielsporen toonen aan, dat de wagen 4% meter door den berm is gereden en daarna over den kop is geslagen Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de bestuurder, toen hiij bemerkte van den weg te zijn geraakt, plotseling krachtig heeft ge remd. Hij schijnt met vrij groote snelheid te heb ben gereden, althans volgens verklaringen van een wielrijder, die den auto kort te voren was gepasseerd en die toen de snelheid op pl.m. 80 K.M. schatte. De lijiken der slachtoffers zijn voorloopig in het lijkenhuisje te Alphen a.d. Rijn opge- baard. TRAGISCH EINDE VAN EEN ZEILTOOHT. Maandagnamiddag was een 21-jarige jonge- man met een 26-jarige kennis aan het zeilen (met. een kano in het IJ, toen door een luk- wind in het zeil het ranke bootje kantelde en vol water geraakte. De 21-jarige W., lid der reddingslbrigade, die goed kan zwemmen, riep zijn vriend, welke niet kon zwemmen, toe, uit het bootje te springen en zich op zijn rug te leggen. Deze deed dit, waarop W. hem na- sprong en volgens de regelen der kunst zijn vriend onder de anmen greep en begon met hem naar den kant te zwemmen. Ben heel eind ging dit goed, doch dicht bij den kant ge komen begon D. te spartelen en greep W. vast. Deze moest worstelen om los te komen en toen dit gelukt was en hij weer bij D. kwam, greep deze hem bij de beenen, waarop beiden onder water verdwenen. W. kon toen bijna niet los komen, doch toen het hem ein- delijk gelukte, was hij z66 udtgeput, dat hij zelf niet meer kon zwemmen en om hulp be gon te roepen. Men kon hem toen van d-n walkant een stok toesteken en daardoor werd hij op het nippertje gered. Hij wilde toen nogmaals te water voor redding van zijn vriend, doch de omstanders hielden hem daar- van terug. Na eenige uren dreggen haalde men het lijk van den andieren jongen man op. DOODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN. Zondagavond is onder Horst op den Tien- rayschen dijk de burgemeester van Meerlo, de heer P. L. A. van den Bergh, die per rijwiel van een kaartaivond huiswaarts keerde en ge heel ter rechterzijde van den weg reed, in eeh bocht door een snel rijdenden auto gegrepen en met een harden slag tegen den weg ge- smakt. Hij was onmiddellijk dood. De be stuurder van den auto, die naar men zegt links van den weg had gereden, is door de marechaussee gearresteerd. Grijsaard aangereden. Te Venlo is de 71-jarige wielrijder T. Rosen uit Blerick door een auto aangereden en eenige uren later aan de bekomen wonden overleden. Vader en kind overreden. Tusschen Nieuwstadt en Susteren is de 50- jarige P. Wetzels uit Sittard, die met zijn 3-jarig zoontje een uitstapje maakte en even was afgestapt, om het kind een poosje te laten spelen, door een auto overreden, toen het kind plotseling den weg over stak v6or een snel naderende auto, en hij het kind trachtte te redden. 'Hij werd nu zelf aangereden en mee- gesleurd en was op slag dood, terwijl het kind ernstig gewond werd. Velen beliepen kwetsuren. De ongevallen waarfbij het voorloopig met kneuzingen en been- of armibreuken afliep, vormen blijkens de berichten in de bladen een lange rij. Een ambtenaar van het bureau *van Maat- schappelijk Steun aan de v. d. Pekstraat te Amsterdam heeft op het bureau Adelaarsweg aangifte gedaan, dat een steuntrekker uit het tuindorp Buiksloot de gemeente voor een be- langrijk bedrag heeft opgelicht. Door een toeval was aan het licht gekomen, dat de man in 1935 een erfenis van 2000 gulden had gekregen. Dit had hij niet aan den betrok- ken ambtenaar medegedeeld, maar hij ging regelmatig door elke week zijn steunbedrag te ontvangen. In totaal heeft hij in dezen tijd ruim 1000 gulden steun genoten. POLITIE IK>ET INVAL IN EEN SPEELHOL. De politie te Rotterdam, die meermalen klachten ontvangt van vrouwen van werkloo- zen, dat laatsgenoemden een deel van hun 'steun verdobbelden, heeft den laatsten tijd nauwlettend de gangen gadageslagen van een viertal mannen, die hun domicilie telkens ver- legden van de eene stadswijik naar de andere en die er van verdacht werden, dat zij, waar zij zich tijdelijk vestigden, gelegenheid gaven tot dobbelen. In een woning, die zij dezer dagen aan de Binnen-Rotte hadden bertokken, heeft de centrale recherche Vrijdagmiddag een inval gedaan en daar een vijftiental per sonen, meest werkloozen, |aangetroffen, die er hun steun verdobbelden met een spel dat heet „7 of 11". Het geheele gezelschap is overgebracht naar het hoofdlbureau van politie. De vier mannen, die de gelegenheid exploiteerden, zijn gearres teerd. Deze gelegenheid was geleidelijk aan ontstaan, toen een groep werkloozen, die vroeger in de open lucht dotabelden, binnens- huis beschutting zochten. Bij een onderzoek is gebleken, dat de speelbazen 10 van de winst, gemiddeld ongeveer een bedrag van 60 a 80 gulden per week voor ieder van de vier. De winnaars ontvingen eveneens dergelijke bedragen. WISSELEOOPER VAN f 28(H) BEROOFD. Vrijdagmiddag is op een eenzamen weg tusschen Hoensbroek en Heerlen de ongeveer 40-jarige wissellooper van de Twentsche Bank te Heerlen, Houbens, door twee onbekende mannen beroofd van een bedrag van 2800. Zij trokken hem van zijn fiets, gaven hem met een gummistok een klap op het hoofd en dreigden hem met een revolver, waarop de aangevallene noodgedwongen den mannen zijn portefeuille gaf, welke behalve het genoemde geldsbedrag, een aantal wissels bevatte. De bandieten maakten zich daarop snel uit de voeten. De wissellooper alarmeerde on middellijk de politie van Hoensbroek, die een uitgebreid onderzoek instelde. De portefeuille werd later op een stuk land teruggevondem De wissels en een bedrag van ruim 2 had - men er in laten zitten. GARAGE MET ZES BU.SSEN DOOR BRAND VERNIELD. Zaterdagnacht is te Rijsoord door onbeken de oorzaak, brand uitgebroken in de garage van de N.V. Zabo aldaar. De 400 M2. groote garage, welke achter het woonhuis gebouwd was, is totaal mtgebrand. Zes autobussen, waarmede de dienst ZwijndrechtRotterdam werd onderhouden, en een personenauto gin- gen verloren. Het woonhuis kon behouden worden. De autobussen waren niet verzekerd. JONGETJE HART ZIJN ZUSJE EEN VINGER AF. Men meldt uit Dongen aan de 's Hert. Crt.: Woensdagmiddag was een zoontje van den voerman K. uit de Kerkstraat aan het hout hakken. Zijn kleine zusje speelde in de buurt en kwam op een gegeven oogenblik dicht bij haar broertje, die niet voldoende uitkeek en de kleine een vinger totaal afkapte. MERRILL VOLBRENGT ZIJN VLUCHT. Merrill is Vrijdagmiddag om 4 u. 35 (New Yorkschen tijd) te Quincy geland, d.w.z. 22% uur nadat hij in Engeland was opgestegen. De mist, die hem belette zich te orienteeren, was een der oorzaken, dat hij te Quincy is geland. Merrill en Lambie hebben een nieuw record gevestigd voor de vlucht over den Atlanti- schen Oceaan in de richting Oost naar West. Bij hun aankomst werden zij door 5000 toe- schouwers toegejuicht. N-a een oponthoud van twintig minuten op het vliegveld Quincy, is Merrill te acht uur Zaterdagavond doorgevlogen naar New-York. Hij verklaarde geen moeilijkheden te hebben gehad, -doch het weer was slecht en daarom had hij besloten, zijn benzinevoorraad te Quin cy aan te vullen. Ten slotte zijn Merrill en Lambie om 7 u. 20 A.T. te New-York aan- gekomen. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 13 Mei 1937. VALSCHE AANGIFTE VAN DE GEBCXHtTE VAN EEN KIND. De 22-jarige Rotterdammer M. Z. was werkloos en meende meer steun te kunnen krijgen, als er bij hem een gezinsvermeerde- ring plaats had. Deze zou over eenige maan- den inderdaad geschieden, maar hierop voor- uitloopende had hij den burgerlijken stand te Rotterdam reeds aangifte gedaan. Eenige dagen later las zijn vrouw tot haar groote verwondering in de krant, dat ze van een dochter bevallen was en toen ze haar man hierover interpelleerde, gaf deze een ontwij- kend antwoord. „Er staat zooveel in de krant", zei hij. De vrouw wilde evenwel precies weten, hoe de zaak in elkaar zat eii ging naar den bur gerlijken stand, waar ze de toedracht van de ziaiak veraam. Z. had deze valsche aangifte gedaan, toen hij als gewoon dienstplichtige bij het 8ste regiment veldartillerie te Eede lag hij had als „gelukkige vader" er nog een week verlof uit weten te slaan. Amico, 't Kwam Zater dagavond sjuust goed uit! 't Was 'nen killen Mei- avond, uitgezaagd om 'ns te verga- deren in de „Gou- wen Koei". Om half 8, kwart veur achten kwam d'n feestcommiteit dus afgezakt, mee blinkend - gescho- ren tronie's, waar- in, in d'oogen 't stille veurgenot van 'nen ganschelijk-vrijen Zondag al rossig schemerde. Ja, amico, gelukkig! werkloosheid kennen wij nie in Ulvenhout. Versta me goed; daar zijn hier menschen zat, die werken veur 'n loontjeginnen cent hooger, dan den steun. Maar ze wer ken! Ze werken heel de week en zulke men schen hebben 't groote, menschweerdige geluk meugen vasthouwen van den „goeien rust" na den arbeid! Anderen rust is er eigenlijk nie! Iemand die altij „rust", is lijk 'nen zieke, die altij lijdt aan koorts, Als die 'ns eenen dag buiten koorts is, denkt ie zieker te zijn. Ja, 't is mee den arbeid als mee de gezond- heid. D'n grooten zegen ervan wordt ge pas gewaar, als ge 'm missen mot. Ik weet 't, amico, 't is gin nuuwke wa 'k hier vertel. Maar mot ik nuuwkes vertellen? Allergeleerdste perfesters vertellen ons dens in d"r leven 'n nuuwke en daar krijgen ze dan (mee recht!) den Nobelprijs veur! lets nuuws vertellenOcherm! In deuze ouwe en veur d'r jaren nog te wijze weareldOcherm! Duuzenden jaren ge- lejen wierd al neergezet, dat er eigenlijk onder de zon gin nuuws is! En nou mot den Drd Zeg, laten we liever samen 'n pij-p opsteken, dan malkaar onbetaalbare kwitantie's onder den kokker te douwen! Ja, ik weet't, 't is oud nuuws wa 'k hier- boven zee: „d'n grooten zegen van den arbeid en van de gezondheid mist ge pas, als g'een van beien of allebei verloren hebt". En als ik dat ouwe nuuws dan nog 'ns 'nen keer zwart-op-wit zette, dan dee ik dat, in 'n bui van ergerlij'ke verwondering. Verwondering over 't gemors en geknoei mee een van't beste wat den mensch bezit. Want ginnen avond kan ik luisteren naar den Radio-zanger A.N.P., ginnen krant kan 'k opendoen, ofstaking, staking, stakingen over de heele weareld. Al 'n jaar verneem ik gin ander nuuws dan staking! D'n grooten mensch verrinneweert z'n ge luk, als 't kind z'n pop. Is de pop kapotdan is 't huis te klein! En tdchToch gaan ieder en dag weer overpuuw de kapotgesleurde poppen in den vuilnisbak. Maar jah't Zijn dan ook maar kinders, die mee de pop speulen! Terwijl de stakersoch genoeg zoo. Ge verstaat best wa 'k zeggen wil. Wa 'k al honderden keeren gezeed heb! Sjuust! Al die groote, gewichtige, wijze menschen 't zijn ook kinders! Dat gaat er nooit uit. Mee gin zure gezichten, mee gin uitgekamde baarden, mee gin uniformen, mee gin gewich tige ambten. Ocherm! Daar is zoo weinig verschil op dat punt. D'n generaal hee net zoo 't zuur aan sneuvelen, als zijnen oppasser! Geloof me, al zal 't ook gin nuuwke zijn veur oe. En iik ben nog net zoo content en blij mee 'n vrijen Zondag, als m'n kameraads, als m'nen koeischeeper! Ik zee: 't kwam Zaterdagavond pront uit, om 'ns leutig te vergaderen, in verband mee den Fielp z'n komend feest, van 24 Mei. Ze waren't er allemaal rap en roerend over 66ns: daar moest iets aan gedaan worden! „Veertig jaren", zee den Joep: 't is ginnen dunne op 'nen riek!" En hij krabbelde 'ns in z'n oor en trok daarbij 'n ongerust gezicht. Jaden JoepTwaalf kinders A-chttien jaren getrouwdEnne z'n wijfda's me 'n kadee! „Veertig jaren" zee den Blaauwe: „ja jon- ,,Dertig jaren ben 'k hier veldwachter ge- wist" ging den Jaan verder. „En nooit 'ns 'nen geeven moord, nooit 'ns 'nen selieden inbraak, nooit iets aan d'hand. ,,As ge 'ns naar Spanje ging?" stelde den Blaauwe veur. ,,Daar verstaan ze me nie", glipte den Jaan er uit. Toen kwam 't rondje. Kee buk|e over 't tafeltje mee d'r zware lichaam, da'k de naaikes van heur jak heur- de spannen, ze pikte mee 'r dikke vingers handig de leege glaskes weg en zette de voile er prontekes veur in de plek. „Asteblieft, jongens, santjes!" zee Kee. ,/Breng mijn 'n pakske bokskes Kee," com- mandeerde den Nol. „Welke? 'k Heb zooveul merken, meneer Gommers". ,,'t Slechtste wa g'in huis hebt. 't Is maar om tetracteeren, hier!" ,,Zukken rommel verkoop ik nie", snibde Kee. -* „Gif ze dan ^allemaal maar 'n goeie! Een van acht centen, dan zit ik eigens tenminste ok nie in den stank", dee Nolleke groot. Hij doet zoo geren groot", amico! Hij ge- bruikt soms woordenwoordenallee, 'nen vrimde zou er stijf van staan, als ie zulke groote woorden uit zoo'n klein alikriekske heurde komen. Sjuust grddte zeepbellen uit 'n klein pijpke, maar niet zoo schoon van kleur. „Of witte wa, Keeke (,,Keeke"; ze kan 'm aan veur d'r ontbijt, raauw!) „breng die Rosalia's maar, van 'n dubbeltje, die ik altij rook Nou, dat mot gezeed zijn, amico minstens vijf minuten hee Nol kanis gezien, om alle aan- dacht te heibben, van allemaal! Van stil plaizier zat ie mee z'n beentjes on der z'nen stoel te schommelen. ,,Nou jongens?" vroeg ie even later: „hoe vinden jullie dieflambouw'" Den Blaauwe, die er van te genieten zat, hij rookt ze eigens van 1% cent, haalt ie aan de grens, trok 'n smerig gezicht en zee, beden- kelijk mee z'n lippen smakkend: „oemm neeeNol, zou mijn sigaar nie zijn." ,,iStik de lamp aan", zee Nol: ,,ge zult er van't jaar nog zoo een in oewen muil krijgen. „En gij, Joep?" ,,Och", zee den Joep: „ze is nie sle-echt... maar...!" „En gij Jaan?" ,,Lekker, lekiker zee den Jaan: ,,ze ruukt naarmaar da mag ik wel!" De rest sloeg ie over, den Nol. „Gij, Dre! Gij rookt eigens ok 'n goeie sigaar, wa's jouw oordeel?" „Te locht Nolleke. Jongenssigaar!" Toen liet den Nol 'n paar zeepbellen" los, amicoocterme. Kee riep van achter 't buffet: „Motte gij zoo vloeken?" kwajongen. ,,Wat hee dit „jeneverholzeepbellen, zeepbellen, zeepbellen, Kee wierd er kleu- renblind van. Langzaam, wittekes, gedicdeerd kwam Kee toen, mee d'r handen op d'r heupen, naar ons tafeltje gesloft. Wij gendten. Zwegen. Onheilspellend spon de stilte 'n waas veur Nollekes oogen. Mee moeite scheurde-n-ie 't stilteweb uit malkaar deur te zeggen: ,,hoe zit 't, man nen? Wordt er nou vergaderd, ja of ja?" Stilte! Ja, amico, in zcXnen toestand als waarin Nolleke nou zat, zijt ge hier altij gekuld. Daar is gin afspraak, da* A niks veur noodig. Ddt klopt zoo wel! Daar kwam Kee, dichter en dichterbij, als 'n berin op 'r achterste pooten aangewageld. Lollig maar gevaarlijk. Toen stond ze ach ter Nol, die teugen alles in, net perbeer- de te doen, of ie z'n eigen van niks bewust was. Kee begost te spreken. „Ditte" zee ze: is zooveul as'n keers". En toen pats! gaf ze Nolleke 'n fledr om z'nen kop, of 't mee 'n zweep gebeurde. ,,'t Is", zee Nol na 'd'leerste verdooving: ,,da'k -gin vrouw wil slaan, maar Toen dook ie onder tafel en begost z'n Rosalia op te speuren! ,,'k Zou't ok smerig van oe vinden", zee den Blaauwe naar onder de tafel: „vrouwenbeul" Toen, amico, zijn we, gaan vergaderen! Ik was veurzitter, maar ik mot oe zeggen: ik miste den Fielp veul! Die hee meer slag van vergadering-sturen, dan ik. En efkens is't bij me opgekomen, om hum tdch maar te vragen de vergaderingen te leien van de feestcommis- sie veur .zijn feest! Oneee dat zou ie niks gek vinden, horre! Zoo inkennig is ie nie! 't Cadeau staat zoo goed als vast. Nol mot er eerst over rapporteeren. Veur zulk ,,pols"-werk, de vrouw in 't ge- heim gaan opzoeken, zoeken ze hier altij Nol lekes uit Daar wordt nooit bij gesproken, bjj gedocht zelfs niemeer, da's, da'snouja! ,,Veur- zichtigheid is de Moeder van de porcelein- kast"', za 'k maar zeggen. En nou schei ik er af. Veul groeten van ons allebei, oewen t.a.v. DRE. Een tijd geleden had hij zioh voor den I gengj ZOoiets kunnen we nie onder ons laten! krijgsraad te 's Hertogenbosch te verantwoor- was ai]een maar veur z'n vrouw". den. Hij werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. In hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's Gravenhage eischte de advo- caat-fiscaal, mr. L. B. J. Vermeulen, bevesti- ging van dit vonnis. Voor zoover de politie heeft kunnen vast- stellen is het stoffelijk overschot, dat Vrijdag uit Het Kanaal werd opgevischt, niet dat van de hertogin van Bedford. Aanvankelijk was gemeld, dat het in vliegkleeding was gesto- ken, doch de piloot van de hertogin identi- ficeerde het lijk niet. Volgens de officieele beschrijving is het een vrouw van 50 a 70 jaar met bruin grijnzend haar. Zij droeg een blau- w-e jas, die met een riem was vastgebonden. DE TOERISTISCHE WAARDE VAN DEN MONT BLANC. De Mont Blanc wordt gemiddeld elk jaar door 410.000 toeristen van de Fransche zijde, door 350.000 toeristen van de Zwitsersche zijde en door 275.000 toeristen van de Italiaansche zijde bezocht. Als men aanneemt, dat ieder toerist gemiddeld 250 Fransche frcs. besteedt, dan is de „toeristische opbrengst" van den Mont Blanc volgens de berekeningen van een Fransch statisticus aldus meldt de N.R.V. jaarlijk 260 miUioen Fransche francs. Als was 't alleen maar Nou, zee ik: ,/ze was lest blij genogt, dat ie weer opkrabbelde, na dat attakske!" Sjuust! Ddarom!" zee den Blaauwe toen, die alttj 'n gat bij d'hand hee, om deur te krudpen. „Veertig jaren", zee den Thd, onzen „Men- gelibeng". ,Ja hij is eerelid van d'Herme- nie dus Watte dus, The „Dus krijgt ie 'n serenade, dat de schors van de boomen scheurt". En den The dronk 'ns van z'nen pils, dat den kring van 't glas in z'n «likke wangen stand gedrukt. „Veertig jarenDe moeite weerd", zee Nolleke Gommers, ge kent 'm, dat heel kleine, vrijgezelle rentenierke, mee 't veul-te- groote hoofd. „Is 't niks, Nol?" „Neee", zee Nolleke: „ge hoeft er niks veur te doen. „Jaja" ,zuchtte den Joep: „de beste stuur- lui staan toch altij maar aan den wal. „En ik zit altij maar in alderhande feest- commissies", kletste den Nol er dwars over- henen: „en „Nou? En?" ,,'t Schijnt hier op Ulvenhout gin kunst te zijn, om oud te worren!" ,,Hier? Nol!" kwekte den Jaan, ,,hierrGinnen cent is er te verdienen. ,,Nou jongens", zee ik ik hoop nie, dat 'k jullie affronteer als ik veurstel 'ns te klin- ken op Ulvenhouts' gezondheid! Kee! 'n rondje, rap!" Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezohden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor ant/woord insluiten en blad vermelden. Nu het opfokken der kuikens druk aan den gang is krijg i'k hog al eens brieven met de vraag of- in het kuikenvoer houtskool vermengd moet worden. Vele voerhandelaren doen in het kuikenvoer houtskool en daardoor ontstaat het idee-bij velen dat het er in hoort. Niets is minder juist, houtskool in kuikenvoer beschouw ik als een ongunstig bijmengsel dat op zijn hoogst in staat is ons te bedriegen als er wat met de kuikens aan de hand is. Houts kool mag alleen een geneesmiddel zijn in be- paalde gevailen, doch mag niet geregeld in het voer zitten. Het is net zoo dwaas als sommige menschen die voortdurend met houtskoolpastilles in den zak loopen en deze te pas en onpas innemen. Waar komt eigenlijk dat misbruik van houtskool in het voer mengen vandaan? Houtskool heeft het vermogen schadelijke stoffen in zich op te zuigen en met den mest naar buiten te brengen. Het kan daar om ibij bepaalde darmaandoeningen gunstig werken en de diarrhee die het gevolg is dezer darmaandoeningen doen ophouden. In zooverre kan dus houtskool vaak als geneesmiddel ge- bruikt worden bij darmaandoeningen. Dit •brengt echter juist het gevaar mee bij het voortdurend gebruik van houtskool. Als de kuikens schadelijk voer opnemen of lijden aan een darmaandoening van besmettelijken aard zal men dat door houtskool min of meer camoufleeren, men merkt het dan dus vaak te laat en inmiddels hebben de kuikens door het schadelijke voer of andere oorzaken reeds een heele duw in hun groei te pakken. Houts kool neemt als het ware de gevolgen van schadelijke invloeden min of meer weg, doch niet de oorzaken zelf. Dat is gevaarlijk, we moetende oorzaken direct kunnen opsporen en onschadelijk maken en daarna kan men des- noods de gevolgen, voor zoover die er nog zijn, met houtskool trachten weg te nemen. Prof. Mangold in Berlijn, een der zeer be- kende mannen op het gebied der pluimvee- voedingsleer, heeft proeven genomen in ver- iband met het gebruik van houtskool in kui kenvoer. Hij merkte op, dat de houtskool goed gegeten werd door jonge kuikens, groeiende hennen en volwassen dieren. Bij vrije keuze van het voer met houtskool apart werd ongeveer 1.5 van het totale dagrant- soen aan houtskool opgegeten. Als men houtskool in stukjes geeft wordt dit spoedig tot poeder fijngemalen in de spiermaag. Het is dus niet noodig houtskool als fijn poeder in het voer te vermengen, men kan het net zoo goed en veel gemakkelijker er mee vermengen in den vorm van kleine stukjes. Houtskool werkt bij diarrhee, vooral als deze ontstaat door verkeerd voer, gunstig. Voert men hennen n.l. te veel gekookte aard- appels (bij de proeven 200 gram per hen) dan wordt de mest dun, waterig en kan door 5 h 10 gram houtskool per hen weer beter worden. Ook door te veel suiker ontstaat diarrhee die door houtskool te stoppen is. De verteerbaarheid van verschillende stof fen iwordt door houtskool niet verhoogd. Wel wordt de verteerbaarheid van ruwvezel eenigs- zins verhoogd maar niet genoeg om van be- lang te zijn. Prof. Mangold kwam dan ook tot de con- clusie dat houtskool de groei van kuikens niet bevordert en evenmin de groei van jonge hen nen. Dit geldt dan nog voor normale dieren waarmede proeven genomen werden, terwijl ik dagelijks meemaak hoe juist vele fouten gemaakt worden waardoor de kuikens ziek worden en dat men dan tracht de schade met houtskool tegen te gaan. Neem een geval dat juist dit gure voorjaar veel voorkomt, koude, tochtige hokken. (Hierdoor ontstaat veel long- ontsteking en veel darm- en buikvliesontste- king met diarrhee. Als men nu de tochtgaten dicht maakt en dan probeert de kuikens te genezen met houtskool vind ik het best, maar niet de dieren in de tochtige hokken laten zitten en trachten ze met houtskool goed te houden. Dat lukt op den duur toch niet. Nadruk verboden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Alphonsus G. Derijcke (van Amsterdam), oud 35 j., en Mathilda R. van Deursen, oud 39 j. 4 Mei. Josephus J. Bogaart, oud 35 j., en Maria Bun, €ud 31 j. 7 Mei. Josephus J. Schillemans, oud 37 j., en Anna C. van den Bergen, oud 34 j. 12 Mei. Emerius E. M. Fassaert, oud 29 j., en Julma Breijaert, oud 18 j. 13 Mei. Desire J. Steijaert, oud 37 j., en Elza A. E. Schillemans, oud 25 j. Huwelijiks-voltrekkingen. 7 Mei. Francis- cus P. M. Serrarens, oud 25 j., en Anna M. Roctus, oud 27 j., Jacobus J. Buijsrogge, oud 41 j., en Martha P. Herrewegh, oud 33 j. 13 Mei. Julianus van Wijnsberge (van Philip pine), oud 32 j., en Maria Ph. L. Roelans, oud 27 j.. Geiboorten. 2 Mei. Anny Mathilda, d. van Jan Fr. de Vijlder en van Antonetta de Poor- ter. 6 Mei. Johannes Polydorus Wilhelmus, z. van Prudentius J. de Vos en van Adriana I. Tempelaars. 8 Mei. Alphonsus Prudentius Josephus, z. van Cerille P. Comelissens en van Louisa M. Lauwers. Overlijden. 2 Mei. Paulina Bauwens, oud 72 j., wed. van Petrus van den Bosch. 6 Mei. Francina P. van Ekelen, oud 68 j., wed. van Johannes van Heese. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Mei. Gerardus Steven de Wit, oud 26 j. en Albertina Anna Straasheijm, oud 25 j. Overlijden. 2 Mei. Etienne Maria Henri- cus, z. van Prosper Dierickx en van Louisa Maria Cornelia Vervaet. HONTENISSE. In de eerste helft van Mei hebben zich in deze gemeente gevestigd: Maria M. Christiaens te Terhole van Axel. Angelina P. Nonneman te Terhole van Sint- Jansteen. Maria C. Herrewegh te Lamswaarde van Ter Neuzen. Albertus Jansen te Walsoorden van Heijt- huijsen. Maria Ph. Tieleman te Walsoorden van Westdorpe. Ruts te Groenendijk van Ter Pieter Neuzen. M. Vertrokken: de Booij van Walsoorden naar Anna Hulst. Johanna van Arenthals van Kloosterzande naar Haarlemmermeer. Anna S. van Eetvelde van Kloosterzande naar Antwerpen (Belgie). Anna Ph. Wullems van Kloosterzande naar Graauw en Langendam. Anna M. Roctus van Kloosterzande naar Vogelwaarde. Emerance L. van Daalen van Walsoorden naar Graauw en Langendam. Gusta Ivens van Walsoorden naar Gent [Belgie). Helmina Ivens van Walsoorden naar Gent Belgie. Lenie de Koning van Terhole naar Vogel waarde. Maria Ph. L. Roelans van Kloosterzande naar Philippine. Maria El. Pardon van Ter Hole naar Vogel waarde. Maria J. Bogaart van Kuitaart naar Strij- pen (Belgie)i Anna M. Wullems van Walsoorden naar 's-Gravenhage. SAS VAN GENT. Van 2 tot en met 9 Mei 1937 hebben zich in deze gemeente gevestigd: C. Joos en gezin, zonder beroep, van Sel- zaete (Belgie).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6