m\m£m m/S' mi m Ter Neuzensche Courant Volkenbondsdag 1937. Dam- en Schaakrubriek Binnenland Imm. a wmxxhM i m Buitenland. Vrijdag 14 Mei 1937 No. 9605 DERDE BLAD SCHAKEN. DAMMEN. VAN Er behoort moed toe, om dit jaar opnieuw den 18den Mei te vieren als een Volkenbonds dag, in herinnering aan den 18den Mei van het jaar 1899, toen in Den Haag de eerste vredes- conferentie werd geopend. iHet gaat den Volkenbond immers zeer slecht. De Volkenbond heeft in zijn optreden tegen Italie een fiasco geleden. Het ideaal van de algemeenheid van den Volkenbond lijkt verder dan ooit. Japan, Ita lie en Duitschland zijn geen lid meer. De be- sprekingen in verband met de niet inmenging in Spanje en in verband met de verhoudingen langs den Rijn, worden buiten den Volkenbond gehouden. A1 zijn hiervoor steekhoudende jurid'ische verklaringen, toch getuigt het niet voor de ibeteekenis, die aan den Volkenbond wordt toegeikend.. In breeden kring blijft men, met volledige erkenning van het falen van den Volkenbond op deze ipunten, den Volkenbod toch trouw, omdat er^niets beters is. De Volkenbond is een international van het recht. Zijn grondslag ligt in het recht, dat men wil handhaven, dat men ook desnoods met den sterken arm wil afdwingen. De Volken bond schoot hierin te kort. Maar de Volken bond was niet de eenige internationale, die te kort schoot. De intemationalen van de kerk, het isocialisme, de vredesbeweging, de vrou- wenbeweging, die gebaseerd waren, niet op het recht, maar op, in veler oog, hoogere ideeele waarden als het geloof, de gerechtig- heid en de liefde, sohoten even zeer te kort. Vele van die intemationalen scheurden in haar voegen, vielen uiteen. De internationale van den Volkenbond handhaafde zich. In deze redeneerlng wil men den Volkenbond, hoe on- volkomen ooik, niet opgeven, voor men zeker is van iets beters. Wie, zoo gestemd, den ISden Mei herdenkt, zal dit doen, zonder enthouiasme, maar daarom niet met minder klem. Is er een brand te blusschen, dan zal men liever de beschikking hebben over een oude handpomp en een lekkende slang, dan dat men heelemaal niets heeft. Men zal met nadruk het gelbruik van dit onvolkomen mate- riaal ibepleiten. Maar is er in dit verband sprake van moed, dan is het de moed der wanSioop. Inderdaad wordt op 't oogenblik de Volkenbond verdedigd door velen met den moed der wanhoop. Men kan echter den 18den Mei als Volken bondsdag ook herdenken met een anderen moed, met den moed der overtuiging, die geen succes noodig heeft, om levend te blijven, die niet door tegenslag ondermijnd wordt. Wie den Volkenbond, los van zijn successen en ondanks zijn falen, principieel aanhangt, is er van overtuigd, dat, zooals de gemeenschap van de familie is uitgegroeid in den loop der eeuwen tot de gemeente van dorp en stad, tot het geheel van gewest en provincie, tot de nationale eenheid van het land, ook de inter nationale gemeenschap zich zal doorzetten. Als nu de' landen tot een Volkenbond ver- eenigd moeten worden, geschiedt hetzelfde als vroeger, toen steden tot een provincie (hoe- lang duurde de veete tusschen de steden Utrecht en IJselstein? en provincie tot een land moesten worden samengovoegd. Nu wor den grootere eenheden gehanteerd dan vroe ger, grootheden, die ook economisch en taal- kundig weer in zichzelf besloten zijn, waar- tegenover staat, dat de moderne techniek en de economische verbondenheid van internatio nale belangen, het intemationaal karakter van cultuur, kunst en wetenschappen een contact tusschen die groote eenheden van nu makke- lijker maakt dan het vroeger tusschen die veel kleinere eenheden is geweest. Het is een foutieve opvatting den Volken bond te zien als een apparaat los van natio nale politiek, als een ding buiten ons politiek deniken en buiten ons economisch leven. De Volkenbond is een soort graadmeter van de internationale samenwerking, een thermo- Haustein-gambiet. Wit: R. Splelmann. Zwart: Ernst Grunfeld. TeplibzSchonau 1922. 1. e2e4 2. f2f4 3. Pgl—f3 4. Rflc4 e7e5 e5Xf4 g7—g5 Rf8g7 Dit leidt tot een betrekkelijk kalm spel, ter- tvijl 4. ...g4 tot wilde stellingen leidt. 5. 0—0 Hiermee wordt het Haustein-gambiet voor- bereid; immers de zet h2h4, die het Philidor- gambiet kenmerkt, is na 0-0 onmogelijk ge- worden. In het Haustein-gambiet gaat Wit later den zwarten koningsvleugel te lijf met g2—g3. 5. d7d6 6. d2<14 Pb8c6 De volgorde van de zetten is in Philidor- en Hauistein-gambiet van minder belang. 7. c2c3 h7h6 Dit wordt op den duur noodzakelijk am een aaraval door Pg5: Dg5: Rf4: te voorkomen. 8. g2—g3 De ikenmerkende aanval. Na fg3: hg3: is de f-lijn open en op f7 krijgt Wit kansen. 8- g?5—g4 Dit blijft alleen over als Zwart niet op fg3: wil ingaan. 9. Ptf3h4 x Wit kan ook het paard offeren met 9. Rf4: gf3: 10. Df3: 9f4f3 Deze f- en g-pionnen drukken nu sterk op het witte spel, en Wit kan zich daarvan slechts ibevrijden door een stukoffer op f3. 10. Bbld2 Rg7—f6 Dwingt tot een verklaring. 11. Pd2Xf3 g4Xf3 12. Ddl X f 3 Zonder stukoffer gaat het in koningsgam- bieten blijkbaar niet. Nu staan drie stukken °P gericht en de f-lijn is maar zwakjes ver- sperd door Rf6, die het paard op g8 vasthoudt. Zwart dekt nu f7 om izijn stuikken vrij te hebben. 12- Th8h7? Een betere verdediging is de ontwikkeling van een stuk 12. ...Rh3, gevolgd door 13 ...Dd7. 13. Plh4g6 Th7g7 meter van de bereidheid, om met elkander in economischen en militairen vrede te leven. Het is dus dwaasheid, om den Volkenbond af te schaffen (het idee is ondenkbaar), als die Ibereidheid niet of niet voldoende aanwezig is. Wanneer de thermometer aantoont, dat het ergens te koud is, pookt men de kachel op. Men smijt niet uit woede den thermometer kapot. Elke vergelijking gaat mank en na- tuurlijk ook deze. Deze vergelijking doet den Volkenbond te kort, omdat de Volkenbond nog iets meer doet dan alleen registreeren, wat er is. De Volkenbond stimuleert ook, wekt ook samenwerking. Er is een wisselwerking van de publieke opinie op den Volkenbond en om- gekeerd van den Volkenbond op de publieke opinie. De Volkenbond is een organisatie van in temationaal rechtsbewustzijn. Het internatio nale rechtsbewustzijn is een probleem op zich zelf. Een onbelemmerde groei van het recht, nationaal en intemationaal, is alleen moge- lijk en gewaarborgd onder democratische staatsregelingen, die het individueele rechts bewustzijn erkennen en tot uitdrukiking laten komen. Alleen daar kunnen langzaam zich voltrekkende veranderingen in het rechtsbe wustzijn vastgesteld worden. Dictatoriaal ge- regeerde landen dulden het individueele rechts bewustzijn, dat Dr. Abraham Kuyper den grondlslag noemde van den staat, niet. Be reidheid tot internationale samenwerking is er in die landen principieel niet. Samenwerking vooronderstel kennis van el kander, begrip van elkander en waa.rdeering voor elkanders argumenten. De ondervinding leert, dat de nationale en nationalistische pers in die landen weinig in staat en geneigd is deze kennis, dit begrip en die waardeering te verspreiden. Het zou er dus vrij hopeloos uit zien, als men zou moeten wachten tot de voorlichting ook in die landen zal gaan in de richting van internationale samenwerking. De mogelijkheid bestaat echter, dat de andere landen op den grondlslag van den bestaanden Volkenbond zich aaneensluiten. De democra- tieen in Eiurcipa kunnen zich tot een collecti- viteit vereenigen en het is geen ijdele hoop, dat zij daarbij de moreele steun en als de nood aan den man komt ook de materieele steun van Zuid-Afrika, Australie, Canada en de Vereenigde iStaten zullen krijgen, tot bevesti- ging van den regel, neergelegd in het Volken- bondspact, dat een aanval op een lid van den Volkenbond automatisch beteekent een aan val op alle anderen. Wij zijn daar in de prak- tij'k van den Volkenbond, toen Italie Abessinie had aangevallen, heel na aan toe geweest: totdat Frankrijk zijn eigen, zoo lang en hard- nekkig verdedigde opvattingen der collectivi- teit verloochende. De oorlogsdreiging wordt steeds grooter. De behoefte aan bescherming wordt steeds sterker gevoeld. De sancties, de middelen tot afdwingen van den gestelden rechtsnorm, zullen consequenter, eerlijker en met meer betrouwbaarheid Worden uitgevoerd. Engeland ibesteedt intusschen 1500 millioen pond sterling aan extra bewapening. Het En- gelsche volk zal zich meer dan met het voor dit enorme bedrag gekochte materiaal, veilig voelen, als het zich verbonden weet met an dere landen. Nederland kan zooveel en wil zooveel niet besteden en is nog meer dan an dere landen aangewezen op de collectieve be scherming. Zelfbehoud evenzeer als een prin- cipieele overtuiging over de ontwikkeling van den Volkenbond als intemationaal rechts- instituut, als een apparaat van het interna tionale rechtsbewustzijn, dringen in de rich- ting van den Volkenbond. Alleen de collectiviteit biedt zekerheid en bescherming. Intemationaal is de Volken bond de eenige georganiseerde collectiviteit. De eenige zekerheid ligt dus in den Volken bond. Het eenige practische pacifisme is dus een pacifisme, dat zich a^hter dien Volken bond plaatst. Mr. H. WILLEMSE. DE NIEUWE REGELING VAN DE PAOHT. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het ontiverp van wet tot nieuwe regaling van de pacht. Daaraan is het volgende ontleend: iBlijkens het verslag hebiben vele laden, die Dit is foeter dan 13. ...fg6, 14. Rg8: Tg7, 15. Rc4! met de dreigingen Rh6: en Df6:. Maar het beste was weer Rh3 en Dd7. 14. Pg6f4 Dreigt Pli5. 14Rc8g4 15. Df3g2 Rf6—g5 16. h2h3 Rg4d7 Op Rf4: geeft Spielmann zelf de voortzet- ting' 17. RclXf4, Rd7, 18. Tael met sterken aanval. Niet 17. gf4: wegens Dh4! en Zwart wint. 17. Pf4hS Tg7h7 Wit is er in geslaagd een aanvalsstelling op te bouwen. Maar, zooals Spielmann opmerkt, het is zaak, snel toe te slaan, alvorens Zwart tot De7 en 000 gelegenheid vindt. 18. ©4—e5! d6Xe5 19. Dg2e4 De vorige izet moest het veld e4 voor de dame vrijmaken. De toren moet f7 bascher- men en dus is er geen keus voor Zwart. 19f7f5 f g Stelling na 19. ...f5. 20. TflXf5 De f-lijn is nu geheel open, wat Wit intus schen een toren kost. Zwart heeft nu twee wegen, nl. dadelijk op f5 nemen, en eerst op cl ruilen. Nia 20. ...Rcl: 21. Tel: vefloopt de zaak ongeveer als in de ipartij, maar Wit heeft nog de mogelijkheid met 21. Tf8f Kf8: 22. Dh7voort te zetten. Er is dam geen goede verdediging meer tegen de dreigingen op f7, g7 en g8. 20Rd7Xf5 21. De4Xf5 Th7e7 Dd7 Re6 De7 Rg8: is even treurig. 22. Rcl X g5 h6Xg5 23. Talfl hun stem niet hebben kunnen geven aan de op 5 Felbruari 1932 door de Eerste Kamer verworpen wetsontwerpen, met teleurstelling kennis genomen van het onderhavig ontwerp van wet. De regeering wil niet verhelen, dat omgekeerd ook toij hen teleurstelling heerscht over deze waardeering van het aangeboden voorstel. Zij heeft er immers naar gestreefd eenenzijds een deugdelijke pachtregeling samen te stellen, anderzijds echter daarin rekening te houden met de uit de Eerste Kamer naar voren gelbrachte bezwaren, welke voor het oor- spronkelijke ontwerp noodlottig zijn giewor- den. Veeleer dan het toegeven aan een vluehtigen waan, is het wetsontwerp de consolidatie, de reehtskundige verwerking van geleidelijk en sinds lang gegroeide reohtsopivattingen. De regeering meent, dat een betrekkelijke onversehilligheid van belanghelbibenden in be- paalde deelen van het land igeen argument mag zijn voor een gedeeltelijke invoering. Moge al aan cbntinuatierecht in den zin, welken de staatscommissie-Diepenhorst daar aan hecht, pachtizetting van overheidswege onafscheidelijk verbonden zijn, de in het ont werp belichaamde continuatiegedaehte kan de prijsizetting als begeleidster onttoeren. De aan dit voorstel ten grondslag liggende denkbeelden hebben niets gemeen met sociali- satie of den eersten stap daartoe. Terwijl met socialisatie wordt beoogd het brengen van de productiemiddelen in handen der gemeenschap, gaat de onderwerpelijke re- geling uitsluitend uit van den indiividueelen eigendoan van den bodem. De regeering is tot haar leedweizen niet in staat nauwkeurig mede te deelen, hoe de ver- houding tusschen groot en klein grondibezit is. Het is der regeering geenszins duidelijk, hoe door dit wetsontiwerp een soort klassenstrijd tusschen eigenaars en bodemexploitanten kan ontsitaan. Het wi'l haar integendeel voorkomen, dat een regeling van rechtstoetrekkingen op gezonde en redelijke basis en welke dus ge- rechtvaardigde ontevredeniheid wegneemt, veel eer apaiseerend zal werken. Men vreest voor ontduiking op groote schaal. Voor de verpachters echter is ontduiking van de dwingende toepalingen gewaagd spel. Somimige leden, die niet alle tevoren tegen het ontwerp ontwikkelde bezwaren konden deelen, waren niettemin door de voorgestelde regeling niet beivredigd. Zij zouden de voor- keur geven aan een huns imziens eenvoudiger en daardoor voor de Ibetrokkenen begrijpelijker regeling, waarlbij als eisch wordt gesteld een lange eerste pacht van desnoods 12 jaren. Die lange eerste pacht zou dan moeten werken als rem tegen opizegging, omdat de verpachter weet, dat, als hij pachter A opzegt, hij den nieuwen pachter B weer een contract van 12 jaar moet geven. De leden, hier aan het woord stellen de zaak wel wat al te eenvoudig voor. Uit hun verdere beschouwingen blijkt trou- wens wel, dat zij als zij tot samenstelling van een ontwerp in hun geest zouden over- gaan niet zouden kunnen blijven stilstaan bij de z.g. groote lijnen. Langs een omweg komt dus de regeling van de leden weer in het vaarwater van het regeeringsontwerp. Een voorstel tot vaststelling van de eerste pacht op desnoods 12 jaren zou zeker ook geen algemeene instemming helblben gevonden. Het verwijt van verstarring en van belemmering van contractsvrijheid zou hiertegen met meer grond dan tegen het ontwerp zijn aangevoerd, omdat de gedwongen lange duur van het con tract vooropstaat en het ernstige ibelang bij op- zegging naar den achtergrond is geschoven. Voor het venbieden van publieke verpachtin- gen bestaat geen aanleiding. Het laat zich aanzien, dat de tegenwoordig voorkomende mislbruiken sterk zullen worden getemperd. Den leden, die zich afivroegen, waarom streng reglementeerende maatregelen, als in dit wetsontwerp vervat, in het bijzonder ten aanzien van landsigenaars worden getroffen, moge er op worden gewezen, dat dwingende bepalingen op tal van plaatsen in omze burger- lijke wetgeving voorkomen. De contractvrijheid wordt door het ontwerp niet in ernstige mate aangerand, doch slechts in zoover aan banden gelegd, dat buitenspi- righeden door rechterlijk: controle worden ge- weerd. De regeering houdt zich overtuigd, dat de Met Rg8: was de materieele achterstand bijna in te halen. De tekstzet is echter veel sterker. Er dreigt Rf7f Kf8 Rg6f Pf6 Df6:f Kg8 Rf7j en mat door Df7: en Dg7. 23Dd8d6 Zwart diurft het paard niet te redden wegens 23Ph6, 24. Pf6j Kf8, 25. Dg5: en de dreigingen op h6 en g8, verbonden met het aftrekschaak worden noodlottig. 24. Rc4Xg'8 e5Xd4 Dat verliest. Met Kd8 Dg5: was de partij nog te rekken, hoewel de dreiging Tf8 zeer ernstig is. 26. Df5f8f Ke8d>7 26. Df8Xa8 Zwart is nu een stuk achter, waardoor de partij beslist is. Maar hij krijgt nog -een aanval. 26Dd6c5 27. iPh5f6f Kd7d6 28. Da8f8 Nu kan dc3:f Kg2 Wit niet deren, want Te2 zoowel als Dd5 zijn verhinderd. 28Dc6e5 29. Kgl—g2 d4—d3 30. Tfl£2 De5—el 31. Df8h6 d3d 2 Ke5 dan Dg5t en Dd5 mat. 32. Pf6e4ff Kd6e5 Of Kd7 Tdi2:f Kc8 (Ke8, dan Pf6 mat) Df8f en wint. 32. Dh6Xg5t Ke5 X e4 33. Dg5f5f Zwart geeft op, want er volgt mat op f3. 476. Vervolg oplossingen. No. 39, van O. Baeke, Antwerpen. ,,Le vingtieme siecle", 26 Oct. 1936. Zwart: 8, 12, 13, 14, 16, 23, 29, 35, 36 Wit: 25, 36, 32, 34, 38, 40, 44, 45, 47. Weer een opsluitprolbleem met (bekende slot- stand, het stokpaardje van Baeke. Wit speelt 4741; 26—21 (zw. 47X50); 25^20! 16X38 meerslag); 20X7 (35X44); 7^2 29X40) en 2X49 wint, daar izrwart aan zet is en niet spe- len kan. No. 40, van N. N. Zwart: 4, 9, 12, 13, 14, 18, 20, 22, 28, 32, 40 en een dam op 16. Wit: 21, 29, 31, 33, 34, 37, 39, 41, 45, 49. Wit wint door 2924! (zw. meersl. 16X29); 34X'23! (28X30 meersl.); 37X10 en 45X3. landelijke bevolking, in haar geheel zeker in- genomen zal zijn met de nieuiwe regeling, wanneer de juiste beteekenis daarvan haar klaar voor oogen staat. Verscheidene leden bleven bezwaren tegen het ontwerp koesteren, omdat het z.g. conti- nuatierecht daarin is gehandhaafd. Hiertegen moge worden opgemerkt, dat in het onder- havige ontwerp een eigenlijk continuatierecht niet voorkomt. Op zijn hoogst kan worden ge- sproken van een stelsel van gecontinueerde pacht; de pachtovereenkomsten gelden, behou- dens uitzonderingen, voor ontoepaalden tijd. Zij zijn te alien tijde opzegbaar. De pachter kan over de opzegging een uitspraak van deh rechter uitlokken. De rechter beslist naar billijkheid. Deze beperking van het vrije recht van opzegging is niet anders dan de verwezen- lijking van den ook voor de hier aan het woord zijnde leden gewenschten socialen inslag van het individueele bodemrecht. Tusschen conti- nuatie en prijabepaling door den rechter be staat in dit ontwerp geen rechtstreeksch ver band. Een groot aantal leden sprak zjjn bezorgd- heid uit voor de rechtszekerheid, omdat den rechter volgens het oordeel van die leden, te veel is overgelaten. Dat de rechter, behalve met zijn juridische inzicht ook met zijn sociale, ethische en eco nomische opvattingen te rade moet gaan, opent geen onontgonnen terrein voor zijn werk- zaamheid. Rechtspraak is immers de toepas- sing van het recht op de levende werkelijkheid. Dat de belangenafweging zekere eischen stelt aan de bekwaamheid van den rechter valt niet te ontkennen; dat zij onuitvoerbaar zou zijn, kan niet worden toegegeven. IHet was der regeering aangenaam te zien, dat tal van leden op vele punten met de voor gestelde regeling konden meegaan en in vele opzichten opvattingen aan den dag legden, die van die der regeering niet veel verschillen. DE VVIJZIIGING VAN DE LAGER- ONDERWIJSWET. Ontleend is aan de memorie van antwoord inzake de ontwerpen van wet tot wijziging van de Lager-onderwijswet 1920. Voor de bezwaren, door eenige leden inge- toracht tegen de voorgestelde aanvulling van artikel 2 der lager-onderwijswet, maar door andere leden bestreden, acht ook de minister gen voldoende reden aanwezig. Dat het onderwijs in een levend in gebruik zijnde streektaal, met name het Friesch, on- noodig en zonder practisch nut zou zijn, wordt weersproken, door het reeds jaren tot uiting gekomen verlangen, dat de mogelijkheid van dergelijk onderwijis zou worden geopend. De wensoh om te bereiken, dat, wie het Friesch spreekt, het ook zal kunnen schrijven, en om ook de vrij uitgabreide Friesche literatuur voor velen meer toegankelij'k te maken, mag zeker niet te licht worden aanigeslagen. Het is den minister niet duidelijk, op grond waarvan sommige leden het gevaar duchtten dat de oudiercommissies als gevolg van de nieuwe bepalingen zich meer bevoegdheden zullen gaan aanmatigen, dan haar toekomen. 'Haar bevoegdheden zijn ten deele in de wet omschreven en zullen ver der in den algemeenen maatregel van bestuur worden geregeld. Het zich toeeigenen van bevoegdheden is dus uitgesloten. De geuite vrees kan dan ook geen reden zijn om instem ming te onthouden aan het voorschrift, dat bedoelt te verzekeren, dat voortaan inderdaad aan elke openibare school een oudercommissie verbonden zal zijn. Dat de installing van een ouderraad overbodig en ongewenscht zou zijn, omdat de gemeenschappelijke belangen van de openibare scholen zop de overheid tekort mocht sohieten -beter door bemiddeling van de organisaties van onderwrjizend personeel wor den behartigd, is een opvatting die de minis ter niet gaarne zou onderschrijven. Dat de wijiziging, die ten aanzien van het stichten van openbare scholen woidt voorgesteld, in theorie belangrijk is, wil de minister niet bestrijden. De vraag echter, of zij in strijd zou zijn met het wezen van het openbaar onderwijs, met grondwet en wet urn in mini i iiiii ■mm i in—limn imi wn win 'ibiiii i w iinnim i n i No. 41, van C. Th. Huizer, Den Haag. (G-roene Amsterdammer. Zwart: 2, 8, 9, 1.0, 12, 13, 14, 15, 17, 25, 31, 36. Wit: 21, 23, 24, 26, 29, 33, 35, 37, 39, 42, 46. 47. Een goed slagprobleem zonder grote mo- menten. Oplossing: 2419; 29X20; 3530; 33.29 23 -19; 42—88! (zw. meersl. 43X41); 46X37; 47X7 en 21X5 wint. No. 42, van O. Baeke, Antwerpen. Zwart: 7, 8, 17, 19, 21, 22, 23, 24, 29, 39. Wit: 28, 31, 33, 35, 38, 40, 44, 48, 50. Het valt niet mee, deze slagzet van het bord te zien. Men prabere maar eens! Als probleem heeft de stand natuurlijk niet de minste waarde. Het merkwaardig verloop der af- wikkeling toont echter een bewerkingswijze, die de aandacht verdient. Wit wint als volgt: 48—42; 33—28; 31—27; 35—30; 42—38; 44X 22 en 50X28, waarmee zwart geheel van het toneel verdwenen is. No. 43, van K. Bordon, Antwerpen. (le publicatie.) Voor onae ruibriek ter plaatsing afgestaan. ZJwart: 7, 9, 13. Dam op 6. Wit: 18, 26, 27, 29, 30, 38, 40. Een aardige en leenzarhe variantenstudie. Da voomaamste spelgangen zijn: A. 3838(zw. 6X19); 29—24 (13 X 31); 24X4 (31—37); 4—10 (37—42); 10—37 (42X 31) en 26X37 wint op tempo. B. 38—33 (6 X 24); 29X20 (13X31); 26X 37 (7—12); 37—32 (12—17) en 32—27 ene. wint. No. 44, van K. Bordon, Antwerpen. (le publicatie.) Zwart: 10, 11, 12, 13, 20, 21, 24, 27, 36. Wit: 29, 32, 33, 34, 38, 40, 41, 44, 45. Dit opsluitprobleem is beter bewerkt dan de problem en van Baeke, die we plaatsten. Maar ook hier weereen opsluitmotief Wit speelt 32—282822; 3430; 29—23; 33X4 (zw. 47X50); 4X27!! (izw. 35X44); 2749 wint. Zwart is opgesloten. Miniaturen. Oplossing miniatuur-Boltjes uit de vorige ruibriek. Wit 5045 (izw. 36X47); 38—32! (zw. gedwongen 27 X 38); 2924 (38X20); 3934 (zw. meerslag 47X40) en 45X21 wint, daar wit drie zetten eerder op dam is dan zwart. en het gezag der overheid, aan wie de zorg voor het openbaar onderwijs is opgedragen, moet naar zijn meening ontkennend worden beantiwoord. Of de wijiziging ook practisch belangrijk is, hangt in de eerste plaats hier- van af, of er in de toekomst in eenigszins be- teekende mate behoefte zal bestaan aan het stichten van openbare scholen in gevallen, waarin aan den eisch van de minimumbezet- ting niet of nog niet voldaan wordt. De minister vereenigt zich met het inzicht van de leden, die deden uitkomen, dat ook het bijizondere onderwijs aan het proces van de concentratie niet is ontkomen, zij het dan, dat de wijze, waarop deze verdichting van de sehoolbevolking werd verkregen, een andere was dan die, welke voor het openbaar onder wijs toepassing vond. IHet is den minister niet duidelijk, hoe uit het overnemen van het amendement-Zijlstra c.s. op dit artikel een bezwaar voor de open- bare school binnen haar grondwettelijke posi- tie zou kunnen voortvloeien. Het tweede lid van het desbetreffende artikel draagt aan Ged. Staten op een raadsbesluit tot stichting van een nieuwe school goed te keuren, o.m. als die school door art. 19 wordt gevorderd. Artikel 19 blijft onveranderd. De vraag dus, of een school door dit artikel gevorderd wordt, zal onafhankelijk van den inhoud van de nieuwe wettelijke voorschriften beantwoord moeten worden. KANAALZWEMMERIJ, Havas meldt uit Duinkerken. De Dantiziger zwemmer Werner, die Zondag om 15 uur te water was gagaan om te pro- beeren het Kanaal over te zwemmen, was ge- noodizaakt zijn poging op te geven om 19.20 uur. Hij bevond zich toen op 4 mijlen ten noordwesten van Grevelingen. Hij verklaarde niet langer tegen de koude bestand te zijn geweest. VERROD OP „ONNOODIGE" VLUCHTEN OVER DEN OCEAAN De Amerikaansche onderstaats-secretaris van handel, J. Monroe Johnson, heeft aan- gekondigd, dat hij voornemens is onnoodige vluchten over den oceaan, zooals die van Dick Merrill en den tocht om de wereld van Amelia Earhart, te verbieden. DUITSCHLAND EN DE LUCHT- BOMBARDEMENTEN. Duitschland, aldius meldt Reuter uit Berlijn, voelt er in principe veel voor de onmensche- lijke wijze van oorlogvoeren tegen te gaan. De regeering is echter van oordeel, dat, wan neer onmenschelijke oorlogsdaden moeten worden vermeden, al dergelijke daden moeten worden vermeden. Het heeft geen zin om wil- lekeurig een soort daden uit te zoeken en daardoor misschien een der strijdende partijen in den oorlog te begunstigen. Aldus is het oor deel in de Wilhelmstrasse over Lord Ply mouth's voorstel op beide partijen in Spanje een beroep te doen om zich in het vervolg van luchtbombardementen te onthouden. In Spanje, aldus een woordvoerder tot den ver- tegenwoordiger van Reuter, hebben in het bij zonder aan de zijde van de rooden gebeurte- nissen plaats gehad, die ons veel erger schij- nen dan het luchtbombardement van een stad in een gevechtszone. Wij bedoelen hiermee b.v. het met voorbedachten rade dooden van igijzelaars. De woordvoerder gaf voorts als zijn meening te kennen, dat de burgerbevol- king zich niet meer behoort te bevinden in een stad, die slechts tien kilometer achter de frontlinie ligt. Dergelijke steden moeten ge- evacueerd worden. Verder achtte spreker het een veel gruwelijker daad om een stad te bom- bardeeren, die.ver achter de linies ligt, zoo als dit het geval was met Valladolid, dat door de linksche troepen is gebombardeerd. Voorts gaf men in de Wilhelmstrasse als zijn meening te kennen, dat, aangezien Fran co's luchtmacht als de best georganiseerde macht van beide partijen werd beschouwd, een beroep om af te zien van luchtbombardemen ten hulp zou beteekenen aan Franco's tegen- stahders. Dit is geen neutrale houding; iedere stap om een humanere wijze van oorlogvoeren te verkrijgen moet op neutrale wijze geschie- den. Hier volgen nog twee miniaturen en dan kunnen we dit onderwerp voorlopig weer laten rustem. No. 1, van Henri Chiland, Parijs. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 49 WIT 47 48 Wit speelt en wint. No. 2, van N. N. •Zwart: 4, 10, 13, 17, 18, 19, 22. Wit: 15, 16, 29, 31, 34, 38, 49. Wit speelt en wint. Oplossingen volgende week. 50 Oplosserswedstrijd. We ontvingen ter (bespreking in onze ru- briek Springers damsleutel" van de firma Wittkowski te Amsterdam en een tweetal groen-witte kartonnen damborden (43 bij 43 cm) van den uitgever Van Kralingen te Breu- kelen. Binnenkort komen we uitivoerig op een eh ander terug. Het zal onize oplossers een genoegen zijn, nu reeds te vernemen, dat we Springers damsleutel" en het sterkste der beide damiborden als prijzen voor de wed- strijd helhben bestemd. Verder heeft de heer J. P. Geensen te Ter Neuzen een volledige jaargang van ,,Het Dam- spel" als prijs besohiklbaar gesteld, van welk sportief gelbaar we met grote erkentelijkheid melding maken. Het aantal prijizen loopt zodoende al naar de twintig! Mochten onze oplossers ten aanzien van de toekenning der prijzen voorstellen willen doen dan vernemen we die gaarne vdor 24 Mei, op welke datum ook de inzendingstermijn der prdblemen eindigt. Wie nog oplossingen moet inzenden, houde dus met die datum rekening.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 9