ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN die verve.ende kfes.. No. 9605 VRIJDAG 14 MEI 1937 77e Jaargang Binneniand. Buitenland De burgeroorlog in Spanje Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 14 MEI 1937. AXEL. aata twaBsamnfMammm rarranar'i -mur- wmmi•-. -. - TER NEUZENSCHE COURANT k'-tavsr* wxm/HNami£*sM#,'a»aBB VISSCHEN DOOR WERKLOOZEN OP FINTEN EN ZALMEN. 1 De Minister van Sociale Zaken heeft eenigen tijd geleden zijn goedkeuring verleend aan een regeling van. de gemeenten Woudrichem, Go- j rinchem en Hardinxveld, betreffende bet vis- t schen oip zalm door werklooze visschers, welke j in de steunregeling zijn opgenomen. Deze J regeling is eveneens voor eenige andere ge meenten met een vissohersbevolking van toe- passing verklaard. De Minister heeft thans aan de besturen van gemelde drie gemeenten medegedeeld, dat hij kan goedvinden dat de regeling voor de zalmvisscherij door werkloozen uiterlijk tot 1 Augustus van toepassing wordt verklaard voor de fintenvisseherij. MERILL EN LAMBIE NAAR NEW-YORK VERTROKKEN. De Amerikaansche verkeersvlieger Dick Merrill die gisteren met zijn twee-motorige Lockhed uit Soutbport naar New-York zou terugkeeren, moest zijn vertrek uitstellen, omdat drie vliegtuigen, waarmee de kronings- films naar Soutbport zouden worden vervoerd, Croydon niet hadden kunnen verlaten wegens den mist. Later bleek, dat de toezending der films vertraging ondervond van wege de censuur. Merill besloot toen te vertrekken zonder die films, doch had wel zeer vele foto's van de kroningsplecbtigheid. Het vliegtuig is gister- avond te 9.13 van bet strand te Ainsdale bij Soutbport gestart. Te 14.40 deelde Merill per radio mede, dat bij zich op 800 mijlen ten Westen van de Ier- sche kust bevond. Alles was wel aan boord. Hedenmiddag berichtte Merill per radio, dat hij boven New-Foundland vloog. Hij was dus den Atlantischen Oceaan reeds gepasseerd. EEN ANTI-EN GELSCHE WAND A AD TE DUBLIN. Naar Reuter uit Dublin meldt, is bet ruiter- standbeeld van George II van Van Nost, dat midden in iSt. Stephens Green staat, Donder- dagochtend om kwart over acht, dat is een kwartier na de opening van bet park, door een bom vernield. In November 1928 is bet standbeeld oak al eens ernstig beschadigd, eveneens door een bomaanslag. Ditmaal kan men inderdaad van een vemie- ling spreken, want het beeld is niet meer te herstellen. Het is overigens Woensdagavond te Dublin kalm geweest. De anti-kroningsbijeenkomsten die slecbt bezocht waren, gaven ge-en aanlei- ding tot relletjes. Hoewel er geen slachtoffers zijn te betreu- ren, heeft de ontploffing in den omtrek van het park vrij groote sdhade aangericht. De vensters van naburige huizen werden inge- drukt. Mien schrijft den oanslag toe aan het verbod van een betooging, die het republikeinsche leger Dinsdag had willen houden tegen de kroning van George VI tot koning van Ierland. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. Spaansche vluchtelingen moeten Gibraltar verlaten. Naar Reuter uit Gibraltar meldt, is een officieele verklaring gepubliceerd, dat alle Spaansche vluchtelingen Gibraltar moeten verlaten. Redenen tot 't uitvaardigen van deze maat- regel is de overmaat van bevolking en de vrees voor een epidemie. Maatregelen zijn genomen om de vluchtelingen, die sympathi- seeren met de regeering over te brengen naar gebied, dat niet in handen der opstandelin- gen is. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN RRITSCH OORLOGSSCHIP IN DE SPAANSCHE WATEREN. De Britsche torpedobootjager Hunter, die controledienst doet in de Spaansche wateren, heeft Donderdagmiddag een ontploffing aan boord gehad, waarvan de oorzaak totnogtoe niet opgehelderd is. Het voorval vond plaats op 8 kilometer van de Spaansche Zuid-Oost- kust ter hoogte van Almeria. De ontploffing geschiedde bij de waterlijn en volgens berich- ten, afkomstig van de Britsche ambassade te Valencia, moet de oorzaak in ieder geval een door AGATHA CHRISTIE. 60) Vervolg. Isaacstein glimlachte even, maar in zijn oogen was een eigenaardig-harde, koude uit- drukkig gekomen. ,,Een echt exemplaar? Ik kan m'n naam niet leenen voor een zaak waar een luchtje aan is." ,,Het exemplaar, zooals u 't noemt, is aib- soluut echt." ,,Eerewoord „Eerewoord." „Goed, dan kunt u op mij rekenen." „U bent niet zoo moeilijk te oiveirtuigen, als ik gedacht had", zei Anthony met een nieuws- gierigen blik op het breede, geeibdeeke gezicht. Isaacstein glimlachte even. „Ik zou niet de man zijn die ik ben, als ik niet geleerd had te beoordeelen, of iemand me wel of niet de waarheid staat te vertellen", zei hij eenvoudig. ,,En nu, wat zijn uw voor- waarden?" uitwendige zijn geweest. Er zijn 6 dooden aan boord en 24 gewonden en het schip moest door de Spaansche regeeringskruiser Jaime Primero naar Almeria worden gesleept. De torpedobootjagers Hardy en Hyperion, die zich niet ver van de Hunter bevonden, snelden onmiddellijk te hulp. Berichten uit Madrid zeggen reeds, dat het Engelsche oorlogsschip getorpedeerd is door de rechtschen, maar daar de officieele berich ten van de Admiraliteit en van de Britsche ambassade te Valencia dit niet bevestigen en slechts over een uitwendige oorzaak spreken, kan van deze tijdingen niet anders dan met veel vooribehoud kennis genomen worden. Direct ermede in tegenspraak waren dan ook berichten uit Gibraltar, vanwaar Reuter sein- de, dat de explosie een gevolg was of van een mijn, of van de actie van een rechts vliegtuig. Ook dit zijn nog maar voorloopige, niet be- vestigde berichten. Onmiddellij'k na het be- kend worden van het gebeurde heerschte er te Gibraltar de grootste bedrijvigheid en men verwachtte, dat nog denzelfden avond ver- scheidene oorlogssehepen uit zouden varen. Er zij in dit verband aan herinnerd, dat de Britsche vloot o.a. controle uitoefent langs de Zuidkust van Spanje, van de Portugeesche grens af tot Almeria, voorbij de grens van het Franeo-gebied. Daar begint dan de controle van de Duitsche schepen. Havas meldde Donderdagavond reeds uit Donden: De ontploffing aan boord van de Hunter heeft te Londen grooten indruk ge- maakt. De korte, onvolledige officieele be richten maken, dat men nog weinig kan zeg gen over de oorzaken van het gebeurde. In ieder geval is het zeker, daf de Engelsche regeering bij gelegenheden, die heel wat min der ernstig waren dat dat van de Hunter schijnt, te kennen heeft gegeven, dat zij geen enkele onrechtmatige actie zal dulden tegen een harer schepen. DIPLOMA MACHINESCHRIJVEN. Gisteren verwierf te Goes mej. B. Reune- ker, alhier, het diploma machineschrijven Pltmanschool met aanteekening voor Duitsch en Engelsch. Hare opleiddng genoot zij bij den heer F.#Rijnberg Jr., alhier. VERMIST. Sinds Maandag 3 dezer wordt vermist de heer J. v. D., aannemer te Walsoorden. Naar we vememen is hij het laatst te Ter Neuzen gezien in den avond van dien dag en van hier met zijn auto vertrokken. Hij zou volgens dat gerucht ook nog later zijn waargenomen rij- dende op den weg langs het kanaal tusschen Ter Neuzen en Sluiskil. Aangezien daama noch van hem, noch van zijn auto iets is waargenomen, vreest men, dat hem een onge- luk is overgekomen. COOPERATIEVE GARN ALENDROGERIJ TE BRESKENS. Met de Staatscourant zijn verzonden af- drukken van de akte betreffende de Coopera- tieve Gamalen-drogerij „De Schelde" U. A. te Breskens. VOLKENBOND EN VREDE. Op Dinsdag a.s. spreekt, zooals geannon- eeerd, voor de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede Dr. E. van Raalte uit Den Haag. Dr. Van Raalte is den van de weinigen die met de buitenlandsche politiek en met de aan- gielegenheden die de Volkenbond aangaan vol- ledig op de hoogte is. Meermalen verschenen dan ook in de groote pers zeer doordachte en uiterst belangwekikende artikelen van zijn hand. Dr. Van Raalte is een overtuigd voorstan- der van den Volkenbond, maar hij' is tevens den dergenen die met het tegenwoordige op- treden van den Bond allerminst tevreden is en die naar middelen zoekt om de werkwijze van dit lichaam effectiever te doen zijn, ook al moeten daarmee enkele ,,heilige huisjes" wor den gesloopt. De rede van den heer Van Raalte zal onge- twijfeld van veel belang zijn. QMHOOGGEV AREN. Woensdagmiddag is bij vallend water het Zwitsersche motortankschip „Rigi" op den Oostelijken havendam omhooggevaren en blij- ven zitten. Door de sleepbooten ,,En Avant 8", Charles" en „Willem Marie" is het schip na eenigen tijd vlotgebracht. Het schip bekwam waarschijnlijk geen schade. ,/Dezelfde leeninig, onder dezelfde condities, die u prins Michael toegezegd had." „,iEn u? Wat veriangt u voor uzelf ,,Voor het oogeniblik niets. Alleen uw be- lofte, om vanavond op ,,De Schoorsteenen" te komen. ,,Nee", zei Isaacstein gedecideerd, „dat kan ik niet doen." ,/Waarom niet?" ,,Moet uit eten. Een diner, waar het nogal op aan komt." „,Toch zult u moeten komen. In uw eigen belang!" ,Wat bedoelt u daarmee?" Anthony keek hem wel een halve minuut strak aan, v66r hij, langzaam, antwoord gaf. „Weet u, dat ze de revolver hebben gevon- den? De revolver waarmee Michael doodge- schotei is En weet u ook, waar zij1 ze gevon- den hebben? Nee?... In uw valeis!" ,jWat!" Isaacstein sprong van zijn stoel op. Zijn ge zicht was een masker van ontzetting. ,jWat zegt u daar! Wat bedoelt u daar mee „Dat zal ik u vertellen." Anthony ging er op zijn gemak bij zitten en bracht verslag uit van het sensationeele vinden van de revolver. Terwijl hij zat te ver tellen, werd het gezicht van Isaacstein al grau- wer en grauwer. ,,Maar dat is schandelijk!" barsste hij uit, toen Anthony zweeg. „Ik heb ze; er niet in ge- stopt. Ik weet er niets van! 't Is een true... AFDEELING OPGERICHT. Zaterdag j.l. werd hier ter plaatse een af- deeling opgericht van den Nederlandschen Christelijken Aannemers en Bouwvakpatroons- bond. S.D.A.P.-VERK1EZINGSVERGADERING. Woensdag j.l. had hier vanwege de S.D.A.P. de eerste groote verkiezingsvergadering plaats. Voor een gehoor van circa 400 aanwe- zigen ibesprak mej. Adri Pomper, raadslid van Rotterdam, de perspectieven van de a.s. ver- kiezingen. De spreekster begon haar rede met te wijzen op de groote afhankelijkheid van de gemeenten t.o.v. het Rijk. Het gebeurt dikwijls, dat een gemeente een bepaalde verbetering wil invoeren, doch de regeering dit niet toestaat. Ook uit dit oogpunt belichtte Zij de groote belanigrijkheid van de a.s. verkiezingen. Ver- volgens behandelde de spreekster uitvoerig het regeeringsprogram van vier jaren geleden. Het optreden van den heer Colijn tegenover de S.D.A,P. hekelde zij fel, als zijnde onwaar- dig tegenover een zwakkeren tegenstander. Men heeft de roode tulp op 1 Mei staatsge- vaarlijk verklaard en verboden, doch wat men niet kan venbieden, riep de spreekster onder luid applaus van de vergadering uit, dat is het roode socialisme in onze harten! In het tweede deel van haar rede behandel de mej. Pomper enkele passages uit het boek ,,Het werkende land" van Mr. v. Balen. Dit boek is uitgegeven met steun van de regee ring. Spr. bekent met groote ergemis dit boek te hebben gelezen, dit boek, waarin het voor- gesteld wordt alsof het voor de werkloozen zoo heerlijk is om in de werkversohaffing te wer- ken, waarin staat, dat nb. de koopkracht on- aangetast is gebleven. De arbeiders, die in de werksverschaffing moeten, hebben meer eten en kleeding noodig dan anders, de verdiensten echter zijn niet hooger dan den steun. De be- handeling laat soms zeer veel te wenschen over. ESn dan die koopkracht. De Sociaal-De- mocratische Vrouwenclub heeft een inventaris- onderzoek ingesteld in de gezinnen der werk loozen. Zij heeft daarvoor uitgekozen de ge zinnen van leden der S.D.A.P. die volgens spr. nog de beste gezinnen zjjn. Zij heeft daarvoor dus niet uitgekozen de gezinnen der allerarm- sten, der paupers. Maar den uitslag was ont- stellend! Wanneer er, roept de spreekster, hier een vrouw van een werklooze, die het heerlijke ondervonden heeft om in de werkverschaffing te moeten werken, aanwezig is en dunft be- weren, dat haar koopkracht onverziwakt is gebleven, die verzoek ik hier te komen. Verder staat er in „Het werkende land", dat „het moreel van den troep onaangetast is gebleven". ,,De troep", dat zijn wij, u en ik hier in de zaal! Zoo spreekt men over ons! En. dat, terwijl dui- zenden door de langdurige werkloosheid gren- zeloos aphatisch zijn geworden en in hun doffe orwerschilligheid nog maar alleen luisteren naar den man die, ofschoon hij nog nimmer iets gepresteerd heeft, alles belooft. Maar wan neer er den vrouw is, die deze dingen weet en 26 Mei haar stem uitbrengt op edn der regee- ringspartijen, dan verdient zij niet anders. Spr. telde in duidelijke gedegen bewoordingen de concrete lijnen van het Plan van den Arbeid voor oogen. Wij weten, dat het geld er is, maar de huidige regeering moet van dit roode plan, dat irnmers het kapitaal aantast, niets hebben. Spr. eindigt haar door de aanwazigen aan- dachtig beluisterde rede met een hartstochte- lijke peroratie voor het Plan van den Arbeid en voor de lijst van de SJJ.A.P. Langdurig applaus volgde op deze rede. Na de pauze werd mej. Pomper namens het afdeelingsbestuur door een vrouwelijk be- stuurslid als blijk van waardeering bloemen overhanddgd. De mondaacordeonvereeniging Arbeid Adelt" verleende weer flinke medewerking. De voorzitter der vergadering, de heer L. J. van Driel, deelde in zijn slotwoord mede, dat de tweede groote verkiezingsvergadering zal ge- houden worden op 20 Mei en wel met als spre- ker de bekende jurist Mr. L. Donker. Na tezamen met de muziekvereeniging de Internationale te hebben gezongen, verlieten de aanwezigen de zaal. VERGADERING CHR. DEM. UNIE. Gisteravond sprak alhier in ..Emmanuel" voor de C.D.U. de heer H. Posthuma uit Deeuwarden, met het onderwerp: „Met de CD.U. ter stembus". De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter van de afdeeling Ter Neuzen, den heer Filius. Deze riep alle aanwezigen het welkom toe en in- zonderheid den heer Posthuma, die deze avond bereid was een verkiezingsrede te houden. Spr. wees op de groote verantwoordelijkheid, die op ons Wordt gelegd wanneer we ter stem- bus gaan. Daarna kreeg de heer Posthuma gelegen- heid tot het uitspreken van z'n rede. Spr. begon te spreken over het communisme en het nationaal-sooialisme. Beide partijen heb ben iets gemeenschappelijks n.l. dit, dat ze de breede massa willen uitschakelen, de volks- vertegenwoordiging doen verdwijnen, geen gemeenteraden enz. willen. Dit alles komt er op neer, dat men het volk z'n stemrecht gaat ontnemen. Het gevolg daarvan zou zijn noodelooze armoede, machtsmisbruik en on- mondig maken van de massa. De C.D.U. staat op het standpunt, dat het algemeen kiesrecht met voile medewerking van alle politieke partijen, zegenrij'ke gevolgen zal hebben. Het communisme wil een godsdienst uit de samenleving weggevaagd zien, het zal de ker- ken sluiten enz. De communist zegt dat gods dienst opium voor het volk is. De N.S.B. zegt dat God er is om den mensch te dienen en niet omgekeerd. De groote vraag bij de a.s. verkiezingen zal zijn of men de gevoerde politiek zal voort- zetten of dat men een andere richting zal in- slaan. De afgeloopen vier jaren is er een regeering geweest op breede basis. De diepere beginselen zijn opzij gezet. De vraag is ge weest: „Wat is de financieele uitkomst?" Spr. zegt dat de belijdenis van het Christen dom niet vast te leggen in een systeem. De christen moet gedachtig zijn aan het woord van Ghristus: ,,Gij zijt het zout der aarde". De gevoerde politiek over de afgeloopen regee- ringsperiode is geweest aanpasstngspolitiek. Volgens spr. is het echter geweest een een- zijdige aanpassingspolitiek. Wanneer spr. de toestand eens nagaat dan ziet hij dat het aantal werkloozen in vier jaar tijds*verdub- beld is. De gevolgen daarvan blijven niet uit. „Er heerscht nood in ons land zegt de heer Posthuma. Er is in vele gezinnen behoefte aan het hoog noodige. De voorbeelden van ondervoeding zijn voor het grijpen. Ook noemt spr. het 60 millioen-plan, waarvan nog maar acht millioen is besteed. De groote leidende gedachte van dit plan is loondruk. De breede massa van de ibevolking wordt door al deze dingen het meest getroffen. De beperking van den oogst, de inkrimping van den veestapel en de voedselvernietiging zijn alien een gevolg van het opzijzetten van de diepere beginselen. Er is van alles overvloed. Ook overvloed van geld. Ons land is ontstellend rijk, de kapitalen liggen onbenut. Die over vloed moet ten goede komen aan alle schep- selen. Het onderwijs wordt ook slechter, daar het door te groote klassen onmogelijk wordt be- hoorlijk onderwijs te geven. Spr. noemt als regeeringsmaatregel oak het ingrijpen in de gemeentepolitiek. Zelfs subsidies worden be- knot. Dit alles heeft tengevolge druk op de breede massa. „Aanpassen moet geschieden, daar waar het kan", roept spr. uit. Deze politiek is een aanfluiting voor het Christen dom. Daarom kan de C.D.U. niet samengaan met de A.-R. en C.-H. ,,Een eerlijk geschei- den zijn is beter dan een onwaarachtig samen- zijn", zegt spr. De CD.U. zal haar eigen weg moeten gaan. Zij wenscht het kapitaal te stellen in dienst van de werkverruiming. Als 'gevolg van het plan-Deterding noemt spr. een tekort aan vrouwelijk vee. De steun regeling voor de schippers kan spr. niet be- vredigen. Evenmin de houding van Ged. Staten van Friesland tegenover het Borgstel- flingsfonds, dat ten doel heeft zaken die nog levensvatbaarheid bevatten, voor den onder- gang te behoeden. Nog nimmer heeft spr. een prae-advies zoo afwijzend gevonden als dat van de Friesche Staten. In de volgende regeeringsperiode zal er veel geld worden uitgegeven voor defensie. In 1937 is er 170 millioen uitgetrokken voor de defensie, terwijl dit bedrag in 1935 slechts 85 millioen bedroeg. De CD.U. zal zich met kracht stellen tegen de bewapening. Een partij, die vroeger in dezen aan de zijde van de C.D.U. stond, is van meening veranderd, hetgeen spr. zeer moet betreuren. De C.D.U. kan den oorlog niet aanvaarden, omdat den oorlog een onverzoenlijke tegenstelling is met het Evangelie van Jezus Ghristus. ,,Gaat de oorlog misschien om de eere Gods?', roept spr. uit. Het gaat uitsluitend om stoffelijke be- langen. Oorlogsdaden zijn zondedaden. Dr. Colijn verheerlijkte zelfs Coen, die hetzelfde heeft gedaan als Mussolini in Abessinie. Tenslotte wil spr. nog iets zeggen van het. premievrij Staatspensioen. Men heeft uit- gerekend wat dat kosten zal. Mr. Oud heeft gezegd, dat het niets kosten zal. Dr. Colijn heeft berekend, dat een bedrag -van 30 mil lioen noodig zal zijn. Maar daar is geen geld voor. Wel 170 millioen voor oorlogstoerusting. een true, om de schuld op mij te gooien." ,,Wind u niet zoo op", zei Anthony sus- i send. ,,A!s 't een true is, kunt u dat makkelijk genoeg bewijizen." „Berwijizen! Hoe kan ik dat toewijzen?" ,,Als ik u was", zei Anthony kalmpjes, zou ik beginnen met vanavond op ,,De Schoorstee nen" te komen." Isaacstein keek hem welfelend aan. ,,Dat lijkt u het beste?" „Ja." Anthony boog zich naar hem toe en fluisterde hem iets in het oor. Isaacstein liet zich achterover zakken en staarde hem aan. ,,Denkt u werkelijk. ,,Kom en hoor en zie", zed Anthony. HOOFDSTUK XXVII. De dertiende October (vervolg). De groote klok in de vergaderzaal liet negen si age n hooren. ,,Wel", zei Lord Caterham met een diepen zucht, „het geheele gezelschap is weer onge- veer compleet. En ik zit er voor de eerste vier en fcwintig uur weer aan vast." !Hij keek met melancholieke oogen de ka- mer rond. „Orgeldraaier met aap compleet", ging hij bij het zien van baron Lolopretzjyl fluiste- rrnd voort. ,,De man met de neus uit het was- senlb e el d enspel ,,Je bent niet bepaald complimenteus", ver- dedigde Bundle, tegen wie de sotto-voce op- merkingen gericht waren, de gasten. „En de baron heeft zoo'n goeden indruk van jou! Hij heeft me zooeven nog gezegd, dat hij jou een volmaakt voorbeeld van de gastvrijheid onder de haute noblesse vond." ,,Kan wel", zei Lord Caterham. ,,iHij zegt aldoor zulke dingen. Dat maakt 't praten met hem juist zoo vermoeiend. Maar dit zeg ik je, een volmaakt voorbeeld of niet, zoo gauw ik er kans toe zie, verhuur ik ,,De Schoorstee nen" aan den een of anderen eerzuchtigen Amerikaan en ga ik in een hotel wonen. Als de menschen in je omgeving je dan niet beval- len, kun je je rekening betalen en verdwijnen." ,,Kom, niet zoo neerslachtig", troostte Bundle. „U bent ik elk geval van Mr. Fish af." ,,Mm! Dat was de kwaadste nog niet", zei Lord Caterham, die in een obstinate stem ming was. ,,Dat jongmensch van jou... die is in dit geval de ergste. Aan dien heb ik dit te danken. Wjaarom huurt hij niet het een of ander huis hier in de buurtDe Berken" of ,,Elmholf" of een huis in een villa-centrum, als Streatham, dan kan hij daar ongestoord en zonder anderen te storen z'n meetings hou den". Geen goeie atmosfeer", zei Bundle. ,,iZe gaan toch niet de een of andere hokus- pokus uithalen!" zei haar vader zenuwachtig. „Ik vertrouw dien Franschen vent, disn Le- moine niet. De Fransche politie heeft van die eigenaardilge methoden. Gespen bijVooribeeld een gummiband om je arm en reconstrueeren de misdaad en als je dan bibbert of schrikt kunnen ze 't aflezen op een soort thermo meter. Ik weet zeker, als ze de lichten uit- Kiespijn overvalt U meeslal op een lijdslip dat U geen gelegenheid heeft naar den tand- arts te gaan. Neera dan een "AKKERTJE" f tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stillers bi] Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. 33 Ingez. Med. Spr. acht het premievrij Staatspensioen een eisch van het Christelijk recht. De heer Posthuma eindigde z'n rede met alien op te wekken op 26 Mei a.s. te stemmen op lrjst 13. Na deze rede, die door de aanwezigen met groote aandacht was gevolgd, bestond ge legenheid tot debat en het stellen van vragen. Enkele personen maakten Jhiervan gebruik. Na het beantwoorden der vragen bracht ^ie heer Filius den heer Posthuma dank voor z'n rede, waarna de heer Posthuma deze vergade ring met gebed sloot. Het Centrum. Zooals geforuikelijk heeft de directie van ,,Het Centrum" gazorgd, dat er een extra pro- gramma kon worden aangeboden gedurende de feesitdagen en zoo kan deze samenstelling ook als een feestprogramma worden aange- kondigd, dat reeds bij voorbaat een succes in- houdt. Als het hoofdnummer staat vermeld het ontroerende filmwerk De Witte Engel. Het moge vreemd lijken maar het heeft lang geduurd v6<5r men het zegenrijke werk van het Roode Kruis algemeen erkende, ja, wel- licht zijn er nog heden ten dage personen, die dezen arbeid uit den booze achten en meenen, dat een oorlog vlugger geeindigd zou zijn zoo deze nog wreeder zou zijn dan hij al is, door het ontbreken van den mensehlievenden ar beid van het Roode Kruis. Maar het leed van de duizenden gewonden, die op het slachtveld om bijstand smeeken, kennen zij niet! En wie zal zelfs maar bij benadering het aantal der ongelukkigen kunnen noemen, die aan de hulp en bijstand van de dappere verpleegsters en verplegers van het Roode Kruis hun leven heibben te danken, of die verzachting van hun lijden mochten verkrijgen? Wie tijdens den grooten wereldoorlog achter het front een zie- kenhuis mocht hebben bezocht of meer nog een veldhospitaal waar de vreeselijk verminkten de eerste .verzorging oniwingen, zal met eer- bied vervuld zijn voor het liefdevolle werk door het Roode Kruis verricht. Zoo is deze vereeni ging uitgegroeid tot een machtig internatio- naal instituut, dat zegen brengt daar waar haar vlag wappert. Dodh v66r het zoover was is er al heel wat geschiedt en deze film zal U de levensgeschie- denis doen zien van de stidhteres van het Roode Kruis, Florence Nightingale, een vrouw van verbijsterende heldhaftigheid, die haar geheele leven in dienst stelde der lijdende menschheid, die vocht tegen onwil en misver- stand en tegen starre militaire discipline om het lot van den gewonen soldaat en die de wereld deed inzien, dat ook een overwinning het leed niet kan wegnemen van hen die vie- len, doch niet sneuvelden... Bij een der eerste vertooninigen in Neder- land heeft HJKJH. Prinses Juliana met leden van het Nederlarndsche Roode Kruis dit aan- grijpende filmwerk, hetwelk bij alien een die- pen indruk aohterliet, bijgewoond en ook U zult deze film niet licht vergeten. Wellicht is het daarom, dat de directie deze film eerst na de pauze vertoont, want het is toch gebruikelijk, dat men de vroolijke noot als tweede hoofdnummer te aansehouwen krijgt, en die vroolijkheid brengt inderdaad de amu- sante comedie De Papsoldaat. Dus weer een oorlogsfilm Nu ja, maar een die een oorlog toont zooals die niet is! Het is draaien en opeens roepsn: ,,Wie heeft prins Michael doodgeschoten?" dat mijn pols dan minstens tot honderdtwintig de hoogte inloopt en dan sleuren ze me natuurlijk dadelijk naar de gevangenis." De deur ging open en Tredwell diende: ,,Mr. George Lomax, Mr. Bversleigh", aan. ..Codders plus duvelstoejager", fluisterde Bundle. Bill kwam regelrecht op haar af. George ginig eerst naar <ien gastheer en begroette hem op de joviale imanier, die hij voor ont- moetingen in het openlbaar aangeleerd had. ,,'n Avond, Caterham", zei hij, terwijl hij Lord Caterham hartelijk de hand schudde. ,,Ik heb je briefje vammiddag gekregen en ik ben natuurlijk gek'omen." „Buitengewoon vriendelijk van je, beste ke- rel, buitengewoon vriendelijk van je. Prettig, dat we je weer eens in ons midden zien." Lord Caterham's geweten bracht hem tot grooter vertoon van hartelijkheid naarmate hij minder behoefte voelde om hartelijk te zfjn. „Niet, dat 't een briefje van mij was. Maar dat doet er niet toe." Ondertusschen onderwierp BUI Bundle aan een gefluisterd verhoor. „Zeg, hoor es! Wat is 't alleimaal voor ge- zeur? Is 't waar, dat Virginia er in het holle van den nacht vandoor is gegaan? Ze is toch niet geschaakt?" ,„iWelnee", zei Bundle. „Ze heeft netjes, op ouderwetsche manier, een briefje op 't spelde- kussen achtergelaten." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5