Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten Kroningsnieuws. Burgerlijke Stand VOETBAL VERDRONKEN. HET GRAF VAN A LARK GEVONDEN MITTELHOLZER VERONGELUKT. MOORDENAARS TERECHTGESTELD. INGEZONDEN STUKKEN,. UITStAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. scheidenheid. Ook is het bedrijf in Nederland zeer intensief van opzet. In de eerste plaats is de landbouw van belang omdat zij ons volk voedt; in de tweede plaats is de boerenstand In zekere mate de vasthouder v^n onze cul- tuur. Spreker stond stil bij bet jaar 1880. Toen had de boerenstand stil gestaan; de han- del was richtinggevend en gaf zijn opdracbten aan de industrie. Vervolgens deed zich de felle crisis kennen. Het overzeesche gebied kwam op; er deed zich een graancrisis voor. De Deensche zuivelproductie, cooperatief op- gevat, veroorzaakte ook een zuivelcrisis. Het Hollandsche platteland werd uit zijn dommel wakker. Een gedeelte moest verdwijnen en vele 'Hollanders trokkennaar Amerika, Afrika, waar vele van onze familieleden nog werk- zaam zijn. Anderen trokken naar de industrie- steden in eigen land, in Duitschland. In den boerenstand, die altijd achterbleef, greep een verandering plaats; deze ontwikkelde zich van een gesloten- in een exportbedrijf. Er moesten wegen komen, het land stelde zich in op de stad. Sommige bleven nog ge'isoleerd, behielden hun historische cultuur, andere wer- den geheel in de modeme cultuur opgenomen. Er kwam in de dorpen een geestelijke ver- scheidenheid en ook een groote onkerkelijk- heid. Sterke materieele tendenzen deden zich gevoelen. Er kwamen venbeteringen vooral voor de vrouw, maar ook groepeeringen, scherpere tegenstellingen. Er kwam ook een strooming van cultuurioosheid! Hier in Zee- land vinden we nog iets van een volkscultuur, al is er reeds veel verval. Wat de producten betreft, de buitenlandsche markten zijn gesloten, men moet zich meer op eigen land toeleggen. Hoe zal dat zich ont- wikkelen? Moet het bedrijf meer mechanisch worden? Zal men zich over de geheele lijn meer doen gelden? Met onze jongeren staan wij voor een moeilijk vraagstuk. Dat wordt niet zoomaar opgelost, doch zal geschieden met hen of zonder hen. Wil de boerenstand meespreken, dan moeten de jongeren zich her-instellen op de organische gemeenschap die verloren ging, op den bodem dien men be- werkt. De heer L. van Dijk te Schoondijke sprak vervolgens over: Uit de geschiedenis van den oogst. Steeds heeft de miensch voor zijn dagelijksch brood moeten arbeiden. Van den arbeid, aan onzen boterham bestead, is het oogstwerk zeker wel datgene te rekenen, wat aan's men- schen lichamelijke inspanning de hoogste eischen stelt. Het oudste en meest bekend geworden oogstwerktuig is de sikkel. Bij de Egypte- naren gaat deze reeds terug tot vddr de dy- nastieen. Merkwaardig, dat dit eenvoudige werktuig zich tot op den huidigen dag heeft weten te handhaven. Ook de zeis is een heel oud oogstwerktuig. In een Angelsaksischen kalender uit de lie eeuw, vinden we zes personen afgebeeld aan het grasmaaien. In dien tijd was dus het werk tuig in Europa reeds in gebruik. Grootere verbreiding heeft de zeis met kor- ten stok, de zicht of pik. Deze sorteert een veel grooter effect dan de sikkel. De oudste berichten over de oogstmachines zijn van den Romein Pliniius (2379 n. Chr.). Ook de Romeinsche schrijver Palladius uit de 4e eeuw doet er mededeeling van. Merkwaardig is, dat het vraagstuk der maaimachines eerst weer tegen het einde der 18 eeuw werd opgevat. Van hoe groote be- teekenis dit thans geworden is blijkt wel hier- uit, dat er bijv. in West Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn 22.400 H.A. bouwland, 420 maai machines in gebruik zijn. Tot de oudste uitbeeldingen der oogstwerk- zaamheden behooren stellig die van de oude Egyptenaren. Bij de muurschilderingen in him koningsgraven zijn ook het maaien en dorschen van het graan niet vergeten. Veel oude voor- stellingen van den arbeidenden mensch zijn ons niet nagelaten, omdat in de oudheid noch arbeider noch arbeid veel in tel waren. Pieter Breughel 15251569) heeft in zijn werken ons veel van het boerenleven doen kennen. Zijn Oogsttijd is dharvam een voortreffelijk staal. In later tijd hebben ook Millet en Mauve, van Gogh en Toorop vaak het boeren leven op hun doeken vastgelegd. De heer Van Dijk eindigde zijn lezing met een citaat uit Felix Timmermans' Boeren- psalm. WEDSTRIJ DPROG RAMM A Zondag. K. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. AjaxBe Quick. Z. V. B. le klasse B. Hulst 2Axel 2. Terneuzen 3Corn Boys. Tern. BoysBreskens. Maandag. K. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Ferjenoord-Go Ahead. Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse. Willem IIMiranda. MWMiddellburg. Promotiecompetitie 3e klasse. AxelTerneuzen. Z. V. B. le klasse B. Hoofdplaat 2Corn Boys. Breskens 2Schoondijke. Oostiburg 2Groede. DRIE MOTORFIETSEN GESTOLEN. Op den Ruigeplaatweg te Rotterdam reed vorige week een carrier, waarop vier motor- rijwielen waren geplaatst, die vervoerd war den naar den slooper. Aangezien de last wat zwaar was heeft de voerman drie motoren langs den weg gezet en is daarop met dfen motorrijwiel verder gegaan. Toen hij later terugkwam om de drie andere motorrijwielen op te halen bleken zij verdwenen te zijn. De motoren waren eigendom van J. H. v. d. L. uit de Stampioenstraat. MVSTERIEUZE VERDWIJNINGEN. Bij de politic te Hilversum is er aangifte van gedaan, dat uit een perceel aan den Ouden Amersfoortscheweg aldaar verdwenen zijn de volgende voorwerpen: een gouden armband waaraan een vijf guldenstuk, een gouden col lier met een rooden steen, een gouden collier met eenige briljanten van hooge waarde, een ring, een brocihe, een vermoedelijk gouden si- garettenkoker met ongeveer 110 gulden aan bankpapier, 20 halve guldens, een roode damesportemonnaie, inhoudende een gouden gelufcshoefijzer, een zwarte damesportemon naie, inhoudende twee gulden en eenig klein geld, en ten slotte twee schuldbekentenissen, resp. van 200 en 150. Een en ander is ontvreemd tusschen 26 en 29 April. De bestolene heeft niet eerder aan gifte gedaan. Omtrent de wijze, waarop de dief of de dieven te werk is (zijn) gegaan, tast men volkomen in het duister. Sporen van inbraak ontbreken ten eenenmale. MUGGENPLAAG. Zondagmiddag tegen vier uur wer.ien de talrijke zeilers op de Braassemermeer plotse- ling verrast door geweldige zwermen mug- gen, die zich in en tegen de booten vastzetten en de zeilen geheel bedekten. In 'n ommezien zaten de zeilers eveneens geheel onder de muggen en bovendien werden zij gehinderd door nieuwe zwermen, die rond de booten zoemend krioelden. Bij de verschillende jacht- havens te Leimuiden, Oude Wetering en^Vou- brugge zag men in den middag elken zeiler fok en grootizeil uitkloppen ten einde op deze manier de lastige insecten te verwijderen. Een dergelij'ke muggenplaag is, mede gelet op het vroege jaargetijde, op de Braassemermeer sinds jaren niet voorgekomen. Zondagmorgen Is het zesjarig zoontje van den heer Jonker uit de Kinkhorststraat te Meppel, dat met een scheepje speelde, in het water van de Nieuwe Haven geraakt en ver- dronken. ONDER EEN KIFKAR GERAAKT. Maandagochtend om ongeveer negen uur is de 43-jarige ge'huwde arbeider F. Snoeken uit Berghem bijde Maaswerken onder een met zand geladen kipkar terechtgekomen. Hij liep daarbij zoodanige verwondingen op, dat hij spoedig is overleden. Het stoffelijk over- schot is naar zijn woning vervoerd. VOORJAARSGEVOELENS EN... TRAANGAS. De Times vemeemt uit New York: Een plotselinge aanval van voorjaarsgevoe- lens heeft de studenten van de beroemde Har vard University opgezweept tot zulk een ,,rag" dat de politie er pas met traangas een einde aan kon maken. De „jool" begon met een ge- vecht tuslschen de studenten van twee ver schillende „huizen" dat op luidruchtige wijze, tot grooten last van de voorbijgangers, gehou- den werd door middel van een bombardement met enveloppen, gevuld met water. De univer- sitedtspolitae kon het niet meer aan en moest versterking vragen. Deze versterkingen konden er slechts in slagen de studenten op een plein bij een te drijven, waar zij gebombardeerd wer den met eieren, geworpen door omwonenden, die door het rumoer in hun slaap waren ge- stoord. De istudenten waren tenslotte z66 door het dolle been, dat zij tramwagens bestorm- den en daarmede trachtten te gaan rijden. Met traangas werden zij door de politie uit de remises gedreven. Zij togen toen naar Rad- cliffe College, waar zij den dames-studenten een uiterst rumoerige serenade brachten, waarop deize antwoordden met water uit 1am- petkannen, dat zoowel de studenten als de politie drijfnat maakte. De ,,jool" eindigde met eenige vreugdevuren, gestookt uit kios- ken, en een mislukte poging om het kanon van een oorlogsgedenkteeken weg te sleepen. Naar Stefani uit Cosenza meldt, heeft men bij fundeeringswerk voor een grooten kalk- oven in den omtrek van de stad nabij de Busento brokstukken en sporen aan het licht gebradht van een oud metselwerk. Deze ont- dekking wekte de belangstelling van mej. Our- volin, een Fransche archaeologe, die sinds September in den omtrek van Cosenza langs de Busento een onderzoek instelt in de hoop met toestellen, welke de aanwezigheid van metalen in den bodem moeten aangeven, het graf te vinden van Alaric, den eersten koning der West-Gothen. Naar de geschiedenis ver- meldt, is Alaric in 410 te Cosenza overleden. In de bedding van de Busento, door Romein sche gevangenen afgedamd, begroeven de Go- then het lijk van hun vorst. Daarna hergaf men aan de rivier haar voormaligen loop en werden de gevangenen gedood, opdat niemamd de begraafplaats aan de Romeinen zou kunnen verraden. De overlevering wil, dat de schat, die verzameld was op de strooptochten naar Rome, met den vorst mee werd begraven. Mej. Curvolin had reeds vast kunnen stel- len, dat de Busento sinds de vijfde eeuw haar loop heeft veranderd en dat zij vroeger stroom- de ter plaatse, waar men thans den kalkoven wil bouwen. Zij heeft zich dadelijk met haar instrumenten daar ter plaatse begeven en ver- zekert, dat deze toestellen een groote hoe- veelheid metaal aangeven op een diepte van 7 M. Mej. Ourvolin is overtuigd, dat zij hier- mee het graf van Alaric heeft gevonden. Dat zal een nader onderzoek natuurlijk dienen uit te wijzen. ER DREJGT OPNIEUW EEN OVERSTROO- MING VAN DE MISSISSIPPI. Uitgesrekte gebieden Van het Mississippi- dal worden opnieuw door een overstrooming bedreigd. Duizenden arbeiders werken koorts- achtdg aan de versterking en de verhooging der dijken. Reeds hebben 3000 bewoners van het bedreigde gebied hun huizen verlaten. DE OHIMPANSfi IS LOS! In den dierentuin te Liverpool heeft men een chimpanse, die voor bijzonder goedaardig doorging en daarom aan een ketting met zijn oppasser uit wandelen mocht gaan. Of het de voorjaarsgevoelens "waren, die ook den Ame- rikaanschen studenten om dezen tijd van het jaar zulke leelijke parten spelen, of dat een onrustige slaap of een slechte kies de oor- zaak was, wordt ons niet onthuld, maar wel weten wij dat het den chimpanse in zijn tuin te eng werd, dat hij zijn boeien verbrak en leelijke streken uithaalde. Eerst verschafte de uitlbreker zich toegang tot een circus, waarbij hij den portier, die hem tegen wilde houden, mishandelde. Vervolgens iging hij het kantoor van het circus binnen, door een raampje nog wel, en keek de kasten na of er ook iets van zijn gading was. Klaarblijkelijk viel dat niet mee, want vriend chimpansd of vriendin, dat meldt de geschiedenis niet ging weer de straat op, waar hij vertier zocht op een kinderspeelplaats. Een straatwerker, die hem, te groot vond als speelgenoot voor de kinderen, takelde hij leelijk toe. Voor het gezag had het foeest echter respect. Toen er een agent verscheen om het op te brengen, ging het rustiig mee terug naar zijn hok. De bekende Afrika-reiziger Walter Mittel- holzer uit Ziirich, is in Stiermarken bij een tocht op den berg Hochschwab verongelukt. In zijn gezelschap bevonden zich een student en de vrouw van een Weenscben architect die eveneens verongelukten. Een reddingsexpeditie he?ft de lijken dey drie alpinisten half bedolven onder de sneeuw gevonden. Zij waren gehaei verminkt. Mittelhol'zer was directeur van de Zwitser- sche ve'rkeersmaatschappij Swissair. Hij was een bekwaam vlieger, die in 1930 voor den eersten keer over den Kilimandzjaro, het vui- kaanmassief in Br. Oost-Afrika, dat 6100 meter hoog 'is, heeft gevlogon. Mittelholzer was 44 jaar oud. Behalve door zijn vliegtoch- ten naar Afrika heeft hrj zich groote bekend- heid verworven door zijn tochten naar Perzie en het Poolgebied. DE EERSTE NIEUWE HARING GEVANGEN. SCHEVENINGEN. Blijkens radiografische mededeeling zijn de motorloggers welke van hier ter haringvangst zijn uitgevaren Dins- dagavond aan schot gegaan. De kwaliteit der gevangen haring is mooi. VEGHTPARTIJ BIJ TOESOHOUWERS VAN kroningsstoet. LONDEN. Bij een vechtpartij, die van- ochtend vroeg heeft plaats gehad, is een per- soon gedood. De twist ontstond toen de menlgte haar plaatsen zou innemen langs den weg, welke de kroningsstoet moet volgen. Drie personen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Niemand werd gearresteerd. DE STRIJD IN SPANJE. Regeeringsvliegtuigen bombardeeren munitiefabrieken. VALENCIA. Het Ministerie van Marine en Luchtvaart deelt mede, dat 2 regeerings vliegtuigen de pas ingerichte fabriek van oor- logsmateriaal te Bargue, in de omgeving van Granada hebben gebombardeerd. Verschillen de toestellen hebben de fabriek van ontplof- bare stoffen te Sawananigo gebombardeerd. Alle bommen kwamen op de gebouwencom- plexen terecht. 2 fabri-eksgebouwen zijn in de asch gelegd. BETOG1GING TEGEN DE KRONING. DUBLIN. Gisteravond heeft de politie vuur- wapenen moeten gebruiken om een groote me- nigte repulblikeinen te verspreiden, die waren bijeengekomen om te protesteeren tegen de kroning van den Engelschen Koning voor Ier- land. Verscheidene demonstranten werden licht gewond. TERUGROEPING DUITSCHE JOURNALISTEN BERLUN. In vertband met een communique van het Duitsche Nieuwslbureau voor de bui tenlandsche pers, verneemt Havas, dat men in zekere kringen verwac'ht, dat Duitschland, evenals Italie, zijn joumalisten uit Engeland zal terugroepen. In bevoegde kringen werd dit bericht niet bevestigd. WEENEN. De roofmoordenaars van Ingrid Wiengreen, de dochter van den gezant van Paraguay, Schloegel en Fleck, die giister wer den ter dood veroordeeld door den strop, zijn van ochtend terechtgesteld. De derde bij deze misdaad betrokken jongen was, omdat hij nog geen 20 jaar is, nog niet oud genoeg om ter dood te worden veroordeeld. Hij kreeg 16 jaar tuichthuis. DE KRONING VAN DEN ENGELSCHEN KONINIG. LONDEN. Om vier uur vanochtend kwamen de eerste trolleylbussen en trams uit de voor- steden in het centrum van Londen aan. Ze waren buitengewoon druk bezet en van minuut tot minuut nam de menigte dan ook toe. Om halflzes waren naar schatting reeds vijftig dui- zend toeschouwers in de Mall. De mist is min der geworden, al zijn de boomen in de parken er nog in gehuld en gaan de op de Theems lig- gende gepavoiseerde schepen er in schuil. Zij die een paar uur gedut hebben, zien den dag aanbreken met een grauwen hemel, al geeft een tikje blauw hoop op mooi weer. Om zes uur ontwaakt de stad. LONDEN. (Van den specialen A.N.P.-ver- slaggever.) De groote dag van heden, de dag van de Kroning van George VI tot koning en keizer van het Britsche wereldrijk, heeft eigen- lijk geen begin gehad, want de periode van rust, die zelfs in een metropolis als Londen intreedt, en de eene dag van de andere scheidt, heeft volledig ontlbroken, en de vele tienduizen- den, die zich gisteravond op straat hadden be geven, kwamen heden bij het aanbreken van den dag eigenlijk pas tot de onbdekking, dat de Dinsdag was overgegaan in „Coronation- Day", de dag waarop de spanning van alle in- woners van Groot-Brittannie en de Dominions de climax heeft bereikt, de dag van groote ibe- beteekenis voor het Britsche wereldrijk. Na afloop der talrrjke extra-voorstellinigen in de City begaf een reusachtige stroom van publiek zich ijli'ngs naar die plaatsen langs den weg waar zij hoopten op de beste wijze den kroningsstoet te kunnen zien voonbijtrekken. Vannacht zag men weer de gebruikelijke tafe- reelen van op kranten -en mantels zittende mannen en vrouwen, en zelfs kinderen, die zich met jassen en mantels trachtten te be- schermen tegen de koude van den nacht. De verkoopers van verschillende levensmiddelen, kranten en programma's maakten goede zaken. Bij het publiek in de straten heerschte een feestelijke stemming, die echter zelden tot uitbundigheid oversloeg. Om vijf uur vanmorgen waren vrijwel alle tribuneplaatsen beizet. Een ontzettende me nigte staa't, zit of liigt langs den 7 K.M. langen weg, dien de stoet zal volgen. Hun aantal is niet te tellen, doch wordt bij bena- dering op 2 millioen geschat. Velen van hen, die reeds gisterenavond vroeg hun plaats heb ben ingenomen, zullen moeten wachten tot vanmiddag 4 uur, voordat de stoet bij hen zal zijn voorbijgetrokken. Van kwart voor 9 af reden na elkaar de hofauto's van Buckingham Palace af, naar de Westminster Abdij, om de giasten der Koninklijke familie naar de Abbey te brengen. Wanneer de inizittenden door de menigte her- kend werden, steeg dikwijls een luid gejuich op. Dit was o.a. het geval toen tegen 9 uur de auto, waarin fPrinses Juliana en Prins Bernhard waren gezeten, voorbijreed. Onze Prinses schijnt zich in Engeland in een groote populariteit te verheugen en waar velen Haar bij verschillende gelegenheden heb ben gezien, zijn er zeer velen nieuwsgierig een glimp van Prins Bernhard op te vangen. Nauwelijks waren de auto's, waarin de vorstelijke gasten waren geizeten, gepasseerd, of uit Buckingham Palace vertrok een stoet, die niet alleen voor het pulb'liek een minder spectaculair schouwspel bood, dan de kro ningsstoet, doch door zijn betrekkelijken een- voud, daarmede vergeleken, een prachtig sym- bool was van de beteekenis van het Britsche Wereldrijk. De stoet bestond uit de Eerste Ministers van het Britsche Koninkrijk en de Dominions, en verschillende andere hoog- waardigheidsbekleeders, die van kwart over 9 af het Buckingham Palace verliet. Kort voor 10 uur verlieten de naaste familie leden van het Koninklijk paar het Buckingham Palace. Voorafgegaan door een escorte van officieren, werd deze .stoet geopend door een glazen staatsiekaros, waarin gezeten waren de Prinsessen Elizabeth en Margareth Rose, met hun tante, de Princess Royal, Mary, en het zoontje van deze. Vooral de beide Prin- sesjes werden uitbundig toegejuicht. In de volgende glazen karos hadden de Hertogen van Gloucester en Kent plaats genomen met hun neefje, Viscount Lascelles. Het derde rijtuig was een staatsielandauer, waarin gezeten waren de Prins en Prinses van Connaught, en de Graaf en Gravin van Athlone. Officieren sloten dezen stoet. Uitbundige toejuichingen vielen ook ten deel aan Koningin Mary, die zich in een karos, voorafgegaan en gevolgd door officieren, naar de Abdij begaf. Zij was vergezeld van Haar schoonzuster, Koningin Maud van Noorwegen. Het publiek is thans in de stemming ge- komen, de spanning stijgt. Het groote mo ment kan niet ver meer zijn. Te kwart voor 11 verlaat de Koninklijke stoet Buckingham Palace. Muziek in de verte kondigt het nade- ren van den stoet aan. Eindelijk naderen, om- ringd door hooge officieren in hun blinkende uniformen, Koning George en Koningin Eliza beth. Het is een schouwspel van bijna middel- eeuwsohe schoonheid. 8 grijze paarden trekken de gouden koets. Boven de assen wordt de koets gedragen door 4 tritons, die de macht van het Britsche Rijk over de Oceanen uitbazuinen. Aohter de groote glazen ruiten zijn de Koning en de Koningin duidelijk te zien. Daverende toe- juichingen vergezellen Hen op Hun tocht naar de Abdij,. Is de Engelsman koud en flegmatiek? Men zou het niet zeggen, als men ziet hoe de Koninklijke stoet wordt toegejuicht, hoe men zich de kelen heesch schreeuwt, en met de vlaggetjes zwaait, waarmede men zich voor dit doel heeft voorzien. Te ongeveer 11 uur zijn de Koning en de Koningin in de West minster Abdij aangekomen. Allen verheffen zich van hun plaatsen, als de Koninklijke stoet binnenkomt. De Koningin, zichtbaar ontroerd, komt sta- tig de kerk binnen. Zij is gekleed in een cremekleurig zij den gewaad, dat echter bijna geheel schuil gaat in een zwaren, goudgebor- duurden mantel, met hermelijn omzoomd, en met een sleep van bijna 4 meter. 8 dames dragen dezen sleep. Dan komt de Koning bin nen, eveneens gekleed in een zwaren, purperen en hermelijnen mantel. Koor en orgel zwijgen en het is doodstil. Als de aartsbisschop van Canterbury vraagt of alien, die hier gekomen zijn om den Koning j 1TJ 4-^ VvwvurrKvn XJmm oulr ATlTl PT1 fl.l S dfill TeCllt- hulde te brengen Hem erkennen als den recht matigen koning, schalt uit duizenden kelen als bevestigend antwoord hierop een daverend: ,,God save the King". Vervolgens heeft met het voorgeschreven ceremonieel de zalving en kroning, eerst van den Koning, daarna van de Koningin plaats. Hiervoor verwijzen wij naar de beschrijving elders in dit nummer. Wat in verlband met deze kroning ook een bijzonder feit is, is wel het aantal menschen dat zich niet alleen te Londen, doch in de geheele wereld daarop concentreert, door de uitzending door de radiozenders. Daanvoor waren ook uitgebreide maatregelen en rege- lingen noodig. Er waren vertegenwoordigers van 22 landen in 14 verschillende talen, zoo- dat er een verdeeling moest plaats hebben om hen gelegenheid te geven voor de repor tage. Nederland en de Vlaamsche zender van Belgie werkten dezen dag voor de uitzending samen, n.l. voor de reportage op straat, voor en na de kroningsplechtigheid. De uitzending der plechtigheid werd verzorgd door de Engel- sche B.B.C. Het was ongeveer kwart over 2 toen de Koning en de Koningin met gevolg de Abby verlieten en de stoet werd geformeerd. Deze was ongeveer een mijl lang en trok langs een K.M. langen weg. Overal werden de Koning en de Koningin uitbundig toegejuicht. In den optocht waren alle machten in het Britsche rijk vertegenwoordigd. Het was een ongeevenaard schouwspel van praal en schit- terende exotische pracht, die slechts zal wor den geevenaard door een gebeurtenis van even groot vertoon, welke een beeld geeft van de macht en uitgebreidheid van het Britsche rijk, zooals iedere vaderlandschlievende Brit dit gaarne aanschouwt, en welke ook een grooten indruk verwekt op den buitenlander. Het was ongeveer 4 uur, toen de stoet bij Buckingham Palace terugkwam en de menig te zich over de millioenenstad begon te ver spreiden, om vanavond het kroningsfeest te vieren. De oficieele plechtigheid was thans achter den rug, en thans gaf men zich over aan de ongedwongen vroolijkheid. De plechtige kroning van den Koning had plaats te 12.31 G.T. Over goed of slecht materiaal zal ik het niet hebben, dat is evenduur om te verwerken. De gemeente heeft het recht om het werk te gunmen of niet. Maar heeft de gemeente het recht om de inschrijvers van de gemeente Ter Neuzen zoodanig Om den tuin te leiden, volgens bestek, dat men kan zeggen: jullie zijn veel, veel te hoog? Gelukkig zijn hier voor alleen inschrijvers van Ter Neuzen ge- vraagd, anders kreeg men van buiten ook nog klaohten waarvoor men zich nog schamen moest. Met deze besteding is terdege knaleffect ge- bruikt, waarvoor ik in de toekomst wenseh verschoond te blijven. Een ding is nog flink, dat men niets voor het bestek heeft moeten betalen. Dat leek mij zoo erg lief, dat ik het zaakje niet vertrouwde. En nu, indien zij willen, moeten B. en W. eens informeeren bij Andere lichamen, of de aannemers altijd veel te hoog inschrijven, of veel te laag. Zij zullen dan wel tot andere ge- dachten komen. En nu, mijnheer de Redacteur, ben ik vol- daan dat ik heb aangetoond of zal aantoonen, dat er geen aanwijs heeft plaats gehad van het trottoir te Sluiskil. Damkend voor Uw plaatsruimte in Uw blad, teeken ik P. DEES. N.B. Acht inschrijvers van bovengenoemd werk hebben geteekend dat er geen aan wijs heeft plaats gehad. Ondergeteekenden, alien inschrijvers van (het trottoir te Sluiskil, verklaren, dat van dat werk geen aanwijs heeft plaats gehad. R. VERSOHELLING. P. DEES. H. J. v. d. VELDEN. J. v. d. BENT. J. A. v. d. POEL. P. W. NIEUWELINK. W. DE BRUIN. A. DE BRUIJNE. AXEL. Huwelijks-aangiften. 30 April. Marinus de Fouw, oud 23 j., jm. en Anna Kiel, oud 31 j., jd. Louis van den Berge, oud 30 j., jm. en Jacomina van de Casteel, oud 24 j., jd. Huwelrjks-voltrekkingen. 1 April. Marinus Pieter Bakker, oud 27 j., jm. en Janna Ver- straten, oud 23 j., jd. 8 April. Edgard van de Walle (van Wachtebeke, B.), oud 28 j., jm. en Irma Velleman, oud 22 j., jd. Christiaan van Sluis, oud 32 j., jm. en Christina Oppeneer, oud 21 j., jd. 22 April. Nicolaas van Biezen (van Heinkenszand), oud 24 j., jm. en Susan na Geensen, oud 23 j., jd. Abraham van Wijck, oud 29 j., jm. en Maria Dees (van Vogelwaar- de), oud 20 j., jd. Simon van Hoeve (van Zaamslag), oud 24 j., jm. en Maatje van Cad- sand, oud 23 j., jd. Frans Jansen van Rosen- daal, oud 34 j., jm. en Sara Koster, oud 35 j., jd. 29 April. Florentius Willems (van Ter Neuzen), oud 23 j., jm. en Margaretha Antheunis, oud 20 j., Anthomij de Pooter, oud 36 j., weduwn. en Geertrui Versehelling, oud 28 j., jd. Abraham de Ferjter (van Ter Neu zen), oud 30 j., jm. en Pieternella Leunis, oud 30 j., jd. Geboren. 3 April. Maatje, d. van Janus Koster en van Maatje van der Gouwe. 9 April. Anna, d. van Dominicus de Dansehutter en van Eliza Steel. 10 April. Maria, d. van Pie ter Crince en van Magdalena Dieleman. 11 April. Cornells, z. van Izaak Provoost en van Santina Verberkmoes. 14 April. Anna, d. van Levinus Scheele en Frangoise Bareman. 16 April. Huig, z. van Pieter Ruben en van Geertruida Jongejan. 18 April. Dirkje, d. van Cornells Vos en van Jacoba Meijers. 22 April. Martinus, z. van Jan Quaak en van Johanna den Hamer. 23 April. Elizabeth, d. van Levi nus Verberkmoes en van Johanna van Swee- den. Petrus, z. van Nicolaas Otto en van Maria Raaijmakers. 27 April. Sara, d. van Cornelis van Hoeve en van Catharina de Feij- ter. 29 April. Alida, d. van Frangois Koek- koek en van Jacomina Dieleman. Levina, d. van Willem Houg en van Adriana de Feijter. 30 April. Janna, d. van Cornells Faas en van Johanna de Lege. Overlijden. 9 April. Catharina Ollebek, oud 2 j., d. van Jan en van Catharina van de Velde. 17 April. Jaspert Heijnsdijk, oud 87 j., wedxi. van Geertruij Reminsen. 27 April. Maatje Hameiink, oud 82 j., wed. van Karel de Koeijer. (Ax. Crt.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. In het verslag van den Gemeenteraad van 22 April 1937 wordt nog al veel gepraat over de besteding van het trottoir te Sluiskil, welke niet is gegund aan den laagsten inschrijver. Mijnheer de Redacteur, alle inschrijvers heb ben ingeschreven volgens bestek en dan komt de gemeente aan een veel hooger cijfer, dan in dat verslag wordt medegedeeld. Wij kon den toch niet anders rekenen dan volgens be stek, daar er geen aanwijs is geweest. Mijnheer Geelhoedt, wethouder van open- bare werken, deelt mede, dat de aannemers er allemaal bij zijn geweest toen aanwijs is gehouden. Welnu, wethouder Geelhoedt, ik zeg U nu voor de derde maal dat er geen aanwijs is geweest, dat kan ik U schriftelijk met onder- teekening van de inschrijvers, doen toekomen als U er prijs opstelt. Wanneer er aanwijs was geweest en het moest zoo gemaakt worden als het nu is ge daan, welnu, dan zouden de inschrijvers U andere cijfers laten zien. Kijk en lees het bestek, vergelijk het werk met bestek, en oordeel dan of wij veel te hoog hebben ingeschreven. MIDDELBURG. Heden werd door den Rijks Waterstaat aan- besteed het uitvoeren van baggerwerk in het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en in de West- en Oostbuitenhaven. Als volgt werd ingeschreven: N.V. Aannemers Mij v/h van Dongen Van Hoogen te Dordrecht, voor het kanaal 35.9 cent en voor de havens 14.3 cent. Bagger Mij Bos Kalis te Sliedrecht 35 en 14.4 cent. B. van Noordenne te Sliedrecht 29 en 12.4 cent. Bagger Mij ..Holland" te Hardinxveld 28.5 en 12.2 cent. Voor Ter Neuzen: 10 Mei. Eng. s.s. HAR- RATON, 1586, kolen, New-Castle. 11 Mei. Nederl. m.s. VENUS, 167, ledig, Antwerpen. Van Ter Neuzen: 11 Mei. Eng. s.s. HAR- RATON, 1586, ledig, New-Castle. Van Sluiskil: 10 Mei. Duitsch s.s. CON SUL POPPE, 877, pyriet, Danzig. Voor Riemen: 10 Med. Fransch s.s. PUR- FINA, 300, olie, Duinkerken. Voor Gent: 10 Mei. Zweedsch s.s. PATRIA, 604, steen, Lysekil; Letl. s.s. TAUTMILA, 2325, hout, Riga; Zweedsch s.s. TYR, 881, bout, Westervik; Letl. s.s. KALPAKS, 1182, kolen, Gdynia; Duitsch s.s. NORDEN, 448, ledig, Antwerpen. 11 Mei. Nederl. m.s. NAUTILUS, 91, pek- kolen, Eling. Van Gent: 10 Mei. Nederl. m.s. MARY, 83, ledig, Vlissingen; Nederl. m.s. PASCHOLL, 166, ledig, Capelle; Zweedsch s.s. HAKE- FJORD, 594, ijzer, Antwerpen; Belg. s.s. FLORE, 506, ledig, Brussel; Zweedsch s.s. WASABORG, 978, ijzer, Stockholm; Eng. s.s. BLACKTOFT, 654, ijzer, Middlesbrough. 11 Mei. Russ. s.s. VICiHERA, 1284, ledig, Kumne; Nederl. m.s. FRINSBS JULIANA, 71, ledig, Hansweert; Zweedsch s.s. MARY, 1100, ledig, Antwerpen; Nederl. m.s. TWIN, 94, cement, Torquay; Eng. s.s. DONA ISA- EEL, 290, ijzer, Middlesbrough; Eng. s.s. GRANGETOFT, 495, ijzer, Londen; Eng. s.s. MERSEY, 438, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. BORTHWTCK, 498, stukg., Grangemouth; Zweedsch s.s. PATRIA, 604, ledig, R'dam; Fransch s.s. PURFINA, 300, ledig, Duin kerken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3