Kerknieuws. Landbouwberichten kerkelijk protest tegen de De ceremonie der kroning van Koning George VI en van Koningin Elizabeth. TER NEUZEN, 12 MEI 1937. aanbeveling AXEL- v I4 A t, ZAAMSLAG. SLUIS. MIDDELBURG. HANDELSREGISTER. D. H. ROODHUYZEN Co. *v. MAKELAARS tM AOHTSTE ZEEUWSCHE ONTWIKKELINGSDAG VOOR DEN LANDBOUW. zijn. Vulling met heliumgas zal belangrijke technische wijzigingen noodig maken. Het Duitsohe Nieuwstoureau meldt: De luchtscheepsdienst met de Graf Zeppelin wordt vooreerst gestaakt, totdat de rijksmi- nis-ter voor luchtvaart na het onbvangen van het nauwkeurig resultaat van de onderzoe- kingen omtrent de ramp te Lake-hurst een nadere beslissing heeft genomen. De opvarenden van de Graf Zeppelin onkundig gelaten. De Graf Zeppelin, is Zaterdag uit Zuid- Amerika te Friedrichshafen aangekomen, waar zich een groote ontsteltenis van de pas- sagiers en de leden der toemanning meester maa'kte, toen zij de ramp van de Hindenlburg vemamen. Gedurende de overtodht had men de optvarenden van deize gebeurtenis onkundig gelaten. Het vraagstuk van de vulling met heliumgas. Het A.NjP. verneemt uit Washington: Vlootautoriteiten hefbben in den senaat te kennen gegeven, dat zij er zic-h ondanks de ramp 'van de Hindenhurg tegen zouden ver- zetten, indien groote hoerveelheden heliumgas zouden worden uitgevoerd, tenzij blijkt, dat aan de eigen behoeften voldaan is. Ben vertegenwoordiger van de New-York Times heeft met president Rooseivelt gespro- ken. De president, die aan boord van zijn jacht vertoefde, zeide overtuigd te zijn van het belang van luchtsehepen voor militaire en verkeersdoeleinden. Sprekende aver de magelijkheid van ophef- fing van het bestaande uitvoerverbod van heliumgas, zeide Roosevelt, dat hij zich daar over niet zou uitlaten voordat hij met het ministerie van marine had onderhandeld. Opheffing van dit uitvoerverbod zou, vol gens een ander Amerikaansch dagblad, veel tegenstand in het Congres ontmoeten. In ge- lijk-en zin heeft zich senator Walsh, voorzitter van de Senaatscommissie voor de marine geuit. Achtte kapitein Lehmann bliksemin- slag oorzaak? Reuter verneemt uit New-York: Kapitein Lehmann zou volgens den journa list Leonhardt Adelt, die met de 'Hinderiburg de reis over den Atlantischen Oceaan heeft gemaakt, onmiddellijk nadat zich de eerste ontploffing aan boord van het luchtschip had voorgedaan, hefbben verklaard, dat de bliksem de ramp veroorzaakt heeft. De journalist stond vlak bij Lehmann. Adelt heeft in een interview met de New- York Daily News gezegd: dat Lehmann zou hebben geroepen: ,,Het weerlicht. Spring MEIN KAMPF OP DEN INDEX? Het katholieke orgaan der Duitsche minder- heid in Polen, Der Deutsche in Polen, dat over het algemeen goed geinformeerd is ten aan- zien van de betrekkingen tusschen het Vati- caan en het Duitsche rijk, meldt dat binnen- kort de eisch zou worden gesteld tot op den index plaatsen van Hitler's boek Mein Kampf De eisch zou ingediend worden bij dezelfde in- stantie, .die in i934 het op den index plaatsen tot stand bracht van het boek van Rosenberg. De mythe van de twintigste eeuw. DUITSCHE PERS. In een Zondag van den kansel van alle ker- ken in het bisdom Berlijn voorgelezen herder- lijken brief protesteert de bisschop van Berlijn, mgr. von Preysing, tegen de wijze, waarop de Duitsche pers de processes tegen leden van kerkelijke orden of tegen priesters „wegens hun zedelijk gedrag" weergeeft. Men zou willen doen gelooven, dat bgna de geheele katholieke geestelijkheid bestaat uit misdadige en immoreele elementen. Dat is niet waar. Het katholieke volk moet zich met op een dwaalspoor laten brengen. De pers verklaart ook, dat de kerk de schul- digen zou beschermen, dat is ook niet waar. De katholieke bisschoppen zullen dan ook de- genen, die een misstap hebben begaan ver- oordeelen en hen uit de kerk verwijderen. De bisschoppen keuren de uitspraken van de -bungerlijke rechters eveneens goed, indien zij gegrond zijn. De Duitsche bisschoppen vermanen de ge- loovigen hun vertrouwen in hun geestelijkheid te -behouden. In Duitschland leven 25.000 priesters en 90 000 leden van kerkelijke orden. Het aantal schuldigen is uiterst genng en op zichzelf staande feiten mogen met van m- vloed zijn op de gehechtheid van het katho lieke volk aan zijn priesters en de leden der kerkelijke congregaties. Omtrent het verloop dezer heden plaats hebbende kroning en de daaraan verbonden ceremonien schreef een der correspondenten van het ,,Handelsblad": Woensdag 12 Mei ongeveer te twaalf uur 's middags zal het geschut donderen van den Tower en de klokken van Westminster Abbey zullen luiden. De millioenenschare die in het centrum van Londen verzameld zal zijn weet dan dat op hetzelfde oogenblik de kroon van St. Edward op het hoofd is geplaatst van Koning George VI. In de Abbey zullen de Peers tegelijkertijd zich zelf hun kroontjes op het hoofd drukken en de achtduizend bevoor- rechten die de kroning van George VI met ejgen oogen kunnen aanschouwen zullen den kreet aanheffen: „God save the King!", waar- na trompetgeschal zal weerklinken. Tegenwoordig wordt het gebaar van de kroning des Koning de climax van de cere- moniegeacht, in tegenstelling met vroeger, toen men meergewicht hechtte aan de zalving en de eedsaflegging. Maar de plechtigheid is eigenlijk een aaneenschakeling van de allerbe- langrijkste ritueele handelingen geworden, nu zij van vele uren bekort is tot een -dienst van slechts iets meer dan twee uren. Om elf uur zal het koninklijk paar aan het bijgebouw van de Abbey aankomen en spoe- dig daarop zal zich de kroningsstoet door de geheele lengte van de kerk naar het altaar begeven. De Abbey is geheel getransformeerd. In het midden, in de lengte van het schip, is een breed pad opengelaten en van daar stijgen de met rood fluweel bekleede tribunes hoog op, tot aan de gekleurde ramen toe.In het kruis is een grootere open ruimte gelaten, ..theatre" genaamd, waar zich de handeling der kroning zal afspelen. De beide armen der kerk ter weerszijden van het theatre" zijn ook weer geheel in beslag genomen door hoog- oploopende tribunes. In deze rijk versierde omgeving, waarin blauw en goud den boventoon voeren, zitten achtduizend menschen, gehul-d in galakleeding, velen met staatsiemantels aan, de heeren met al hun ordeteekenen, de dames pronken met de kostbaarste diademen en juweelen. Van kwart voor negen -af laten orgel en orkest zich hooren, eerst ter begeleiding van de bin- nenkomst van den Lord Mayor en den speaker van het Lagerhuis, later ter begroeting van de buitenlandsche gasten, ter eere van wie zooveel mogelijk nationale muziek ten gehoore gebracht zal worden. Om tien uur worden de religieuze regalia binnengebracht onder het zirugen van een litanie waama passende mu ziek wordt gespeeld bij de binnenkomst van de Engelsche Koninklijke familie, als inleiding tot de climax om elf uur, wanneer de Koning en de Koningin him entree maken. Van dat tijdstip af wordt uitsluitend Engelsche muziek ten gehoore gebracht als men tenminste Handel als een Engelsche componist be- schouwt. De Koning en de Koningin zijn in de annex verwelkomd door hoogwaardigheidsbekleeders onder wie de Earl Marshal en ide Lord Great Chamberlain. In hun prachtige staatsiege- wadem, maar het hoofd gedekt door een flu- weele baret, schrijden zij naar het ..theatre", voorafgegaan door bisschoppen die den Heili- gen Bijbel, den Avondmaalbeker en de Heilige Hostie dragen. De aanwezigen verheffen zich van hun zetel, terwijl het koor van Westmin ster de welkomstpsalm aanheft, welke dit koor al eeuw en lang op gelegenheden als deze heeft gezongen. Het gevolg van het Koninklijk paar beweegt zich plechtig over het middenpad. Hoogge- plaatste functionnarissen dragen den konink- lij'ken standaard en de standaarden van de deelen van het Britsche Rijk. De Britsche minister-president gaat vooraf aan de aarts- bisschoppen van Canterbury en York. De Lords of the Cinque Ports, die vroeger een baldakijn boven het hoofd van den Koning hielden, loopen thans naast de bevoorrechten die uit hoofde van hun functie of wegens hun erfelijk recht de staatsregalia dragen, zooals de zwaarden en de Gouden Sporen. De Koning en de Koningin gaan hun troon- stoelen voorbij, die recht tegenover het altaar staan en begeven zich naar de rechterzijde van het ..theatre", waar hun staatsie-zetels zijn opgesteld. Deze staan weer recht tegen over de Coronation-chair" met den Stone of Scone, waarop de Koning zal worden ge- kroond, en die midden in de theatre" staat. Vlak daarvoor bevindt zich de knielbank waarop de Koningin zal worden gekroond. De Koning en de Koningin nemen plaats op de staatsie-zetels. De kroningsceremonie zal beginnen. Het eerste deel is de recognitie. De aartsbisschop van Canterbury begeeft zich achteeenvolgens naar de vier deuren van de Abbey „om den volke kond te doen van de uitroeping des Konings". Vier keer wordt ge- antwoord: ,,God save King George!", terwijl zilveren trompetten, die deel uitmaken van de schatten der Kroon, schallen. In tusschen hebben de dragers van de staatsregalia hun last op het altaar neergelegd, waarop dan alle kronjuweelen tezamen zijn: zes kronen, vijf zwaarden, zes scepters, en nog een aantal an- dere kleinooden, waarvan het gouden olievat in den vorm van een adelagx, de zwaarver- gulde zilveren lepel, de kroningsringen en de Gouden Sporen bij de ceremonie een groote rol zullen spelen. De aartsbisschop neemt den Koning vervol- gens den eed op den Bijbel af waartoe Zijne Majesteit zich naar het altaar begeeft en leidt de communie in, waarop de belangrijke episode van de zalving volgt. De Lord Great Chamberlain ontdoet den Koning van zijn staatsie-mantel en van de fluweelen baret, en leidt hem naar de „Coro- nation Chair". Vier ridders van den Kouse- band houden een baldakijn boven het hoofd des Konings. De olie uit het eeuwenoude olievat in den vorm van een adelaar wordt op den historischen lepel gegoten, en de aartsbis schop zalft den Koning op beide handen, borst en hoofd. De Koning doet dan een soort van tunica van goudstof aan, hetgeen moet be- teekenen dat hij als soldaat toch het priester- kleed draagt. De serie riten welke dan begint, maakt de wereldlijke macht waarmede de Koning be- kleed wordt, aanschouwelijk. De Lord Great Chamberalin (Lord Ancaster) raakt de hielen van den Koning aan met de Gouden Sporen; de aartsbisschop tezamen met andere bis schoppen geven hem het Zwaard van Staat in de rechterhand. De Koning legt het weer op het altaar terug, en de Peer die zwaard- drager is, koopt het wapen terug voor hon- derd shilling een herinnering aan den tijd dat wapens in de Abbey geconfiskeerd werden. Het zwaard wordt verder ontbloot voor den Koning uitgedragen. De Lord Great Cham berlain gaat dan voort met den Koning de Royal Robe om te doen, en de aartsbisschop geeft hem achtereenvolgens den rijksappel in handen eraan herinnerende dat dit symbool van heerschersmacht bekroond wordt met het Kruis van Christus den scepter met het kruis als symbool van justitie en den scepter met de duif van den vrede. Na hem nog den ring der Koninklijke Waardigheid aan den vinger gestoken te hebben gaat Hij tot de eigenlijke kroning over, waarop de schenking van den Heiligen Bijbel volgt, en de zegening. Het laatste deel van de ceremonie bestaat daarin, dat de Koning door kerkelijke eh wereldlijke hoogwaardigheidsbekleeders naar zijn troonstoel wordt begelei<f, waama de grooten der kerk en des rijks hun trouw ko- men betuigen. Hier is het ceremonieel zeer bekort. Voor de kerk geeft de aartsbisschop van Canterbury den Koning den kus des vre- des en voor den adel den hertog van Glouces ter, brooder des Konings. De kroning van de Koningin, die daama volgt, is veel eenvoudiger. Als zij onder een baldakijn, opgehouden door vier Peeresses, op de knielbank v6<5r de ..Coronation Chair" wordt gekroond, zetten ook alle Peeresses haar kroontjes op. De Koningin wordt alleen op bet hoofd geizalfd, maar krijgt ook een ring aan den vinger en twee scepters in de hand. Als zij naar den troonstoel naast die van den Koning wordt geleid, maakt zij een eerbiedige buiging voor Zijne Majesteit. Een lange communie-dienst volgt, tijdens welke de Koning en de Koningin zich naar de kapel van St. Edward achter het altaar begeven. Een deel van de regalia wordt daar achtergelaten, en de Koning verwisselt zijn kroningsmantel voor een puperfluweelen staatsiemantel en de kroon van St. Edward voor de rijkskroon. Ten slotte verlaten de Koning en de Koningin met de kronen op het hoofd de kerk om zich gereed te maken voor den tocht door de stad. In de kerk houdt de Koning den scepter met het kruis in de rech terhand en den rijksappel in de linker. De Koningin heeft een scepter in elke hand. Zij worden bij het verlaten van de kerk vooraf gegaan door vier zwaarddragers, waarachter weer de standaarden en de rijksgrooten vol- gen, terwijl de Peers met hun kroontjes op den stoet sluiten. Achter hen in de kerk klinkt het „Te Deum Laudamus", voor hen, buiten de kerk, staat het Engelsche volk gereed aan zijn gevoelens uiting te geven op minder plechtige en muzi- kale wijze, maar zeker even ontroerend en loyaal. OMBOUWING VAN DE TELEFOON. Sinds eenigen tijd is de technische dienst van den rijkstelefoondienst alhier begonnen met het ombouwen van de telefoon. Nadat de straten waren opgebroken voor het aanleggen van het gasnet en daama voor de waterlei- ding, is ook de telefoondienst daarmede be gonnen voor het in den grond brengen van de kabels. Als gevolg daarvan zullen binnehkort in de kom der gemeente de laatste telefoon- torens en masten verdwijnen. Sinds eergiste- ren is aangevangen met het veranderen der aansluitingen. De betrokken a bonne's ontvin- gen een kennisgeving, dat hun aansluiting van dat tot dat tijdstip zou gestoord zijn. Onder- tusschen bleek Dinsdagmorgen al, dat het werk niet zoo verliep als men had verwacht, want vele abonne's die naar elders wat te vertellen hadden, draaiden aan hun toestel in de ijle ruimte, er kwam geen antwoord. Nader bleek de oorzaak te zitten in het werk voor het ombouwen. Als dus in de eerste dagen een groep andere abonne's nog dit lot mocht treffen, weten zij, waar de oorzaak, dat hun toestel gestoord is, moet ge-zocht worden. NED. PROTESTANTEN BOND. AFD. „TER NEUZEN EN OMSTREKEN" Op Dinsdag 4 Mei hield bovengenoemde ver- eeniging, tot vodr die datum nog Groep van Vrijz. Protestanten" haar ledenvergadering. Na voorlezing van notulen en jaarverslagen kwam het voorstel aansluiting bij de Ned. Protestanten Bond" ter sprake. Reeds lang tcvoren was door het -bestuur aansluiting mogelijk en wenschelijk geacht. Immers, een groep als deze doet het beste niet geisoleerd te -blijven. Van de zijde der Vrijz. Hervormden was tevoren aandrang uitgeoefend op het be stuur om -de vereeniging tot aansluiting te bewegen. Toch meende het bestuur om ver- schillende redenen de voorkeur te moeten geven aan de Ned. Prot. Bond. Nadat door den voorzitter het werk van laatstgenoemde vereeniging was uiteengezet, en dit werk is veel en veelzijdi-g werd met algemeene stemmen tot aansluiting overgegaan. Tevoren was een Huishoudelijk Reglement samengesteld, dat de leden hadden kunnen be- studeeren. Behoudens enkele opmerkingen werd dit goedgekeurd. De afdeeling stelt zich voor met het werk op dezelfde wijze voort te gaan als in het af- geloopen seizoen, met dit verschil, dat ook twee godsdienstoefeningen zullen ingelascht worden tusschen de lezingen. Verder zal door eenige dames het jeugdwerk ter hand geno men worden, indien hiervoor voldoende be- langstelling 'bestaat. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen en met twee leden uitgabreid. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand April 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankiboek- jes ingelegd 62.599,52; en terugbetaald -51.112,29. Derhalve meer Ingelegd den te rugbetaald 11.487,23. Het aantal nieuwe uitgegeven boekjes bedroeg 28. WATERBOUWKUNDIG AMBTENAAR. Op den staat van aanbeveling ter benoeming van een gemeenschappelijk waterbouwkundig ambtenaar bij de waterkeering van den cala- miteuzen Zimmermanpolder en bij het water- schap Kruiningen zijn geplaatst: 1. D. H. Swenne te Kamperland; 2. J. Ph. Salome te Groede en 3. J. H. Kramer te Hoofdplaat. RUNDVEEKEURINGEN. De jaarlijksche veekeuringen vanwege de Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland, zullen dit jaar in onze streek op de volgende plaatsen en dagen worden gehouden: Kloosterzande, Dinsdag 18 Mei, 2 uur. Ossenisse, Dinsdag 18 Mei, 4,30 uur. St. Jansteen, Woensdag 19 Mei, 8,30 uur. Graauw, Woensdag 19 Mei, 10,30 uur. Zuiddorpe, Woensdag 19 Mei, 2 uur. Axel, Donderdag 20 Mei, 9 uur. Zaamslag, Donderdag 20 Mei, 1,30 uur. De uitbreiding, die in 19-25 aan het aantal keuringsplaatsen werd gegeven, is dit jaar weer gedeeltelij'k gehandhaafd, doch wil deze uitbreiding tot succes leiden, dan is het noo dig, dat overal veel vee wordt aangevoerd en ook de belangstelling van de veehouders blijkt door talrijke opkomst. Ieder veehouder mag geheel kosteloos vee inzenden. SAMENVOEGING VAN POLDERS IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEEEN. Het waterschap der ,,Sluis aan -de Wielin- gen" hield een buitengewone algemeene v-er- gadering, uitsluitend ter bespreking van het plan van Ged. .Staten tot samenvoeging van de polders. Tegenwoordig waren 54 der 69 polder- afgevaardigden. De voorzitter, burgemeester Erasmus, was de eerste, -die zijn bezwaren tegen het samen- voegingsplan uiteenzette. Vervolgens las de ontvanger-griffier, burgemeester Hen-drikse van IJzendij-ke, -een juist van de pers gekomen brochure voor, opgesteld, aldus spreker, door een hooggeplaatst persoon. De eindconclusie van de brochure luidt: ,,Het ontwerp is volstrekt onaanvaardbaar waarmee de vergadering, blijkens krachtig applaus ten voile instemde. De afgevaardigde van het waterschap Cad- zand, de heer P. van Cruyningen, was van meening, dat de polderwegen in goeden staa,t verkeeren en dat de suatie van bijna alle po - ders niets te wenschen overlaat. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten aan de tot stapjl homing van het plan niet mee te werken, cfoch er zith tot het uiter- ste toe tegen te verzetten. GEEN INPOLDERINGEN OP THOLEN. Door den heer C. Hanssens, burgemeester van Stav-enisse, werd een bespreking gehouden over het bedijken der groote schorren onder deze gemeente, met Ir. J. Verhoeven te Mid- delburg. Deze deelde mede, dat hij geen gunstig advies aan de Regeering kan geven voor d-e indijking. Volgens hem bestaat de mogelijk- heid, dat er zich nog calamiteiten voordoen. De schorren nemen wel niet meer af, doch de stroom zou zich nog kunnen verplaatsen. Het grootste bezwaar blijven de kost-en, die onge veer f 400.000 zouden bedragen. De indijking van de be'doelde schorren is dan ook wel voor verscheidene jaren van de baan. Verkiezingsredevoenng der S.D.A.P. Gisterawond trad alhier op mej. Adri Pom- per, lid van den gemeenteraad te Rotterdam, die in een langdurige rede- voor een gehoor van een honderdtal personen de bezuinigings- en z.g. aanpassingspolitiek van de Regeering aan zeer felle critiek onderwierp. Spreekster begon met zich heftig te keeren tegen de op onderwijsgebied voltrokken regeeringsbe- sluitem, met name de h.i. veel te groote klas- sen om daama breedvoerig de 4 punten van het program der regeering te bestempelen als hoofdzakelijk de ahbeidende klasse treffende maatregelen. De gezagondermijnende invloeden, welke men 'vooral na de bekende opstand op „de Zeven Provincien aan de Soc. Dtm. heeft toe- geschreven zijn in hun vrijheid van doen en laten ernstig beperkt. Geen roode vlaggen meer op 1 Mei of geen roode tulpen in het kn-oopsgat, ensz. alles te kleinzielig naar zij meent om het beoogde effect te sorteeren en slechts tot gevolg helblbende dat de S.D.A.P. en de moderne vakbeweging weer sprongsge- wijize in ledental vooruitging, wat zich ook bij de V.A.R.A., -die men zoozeer aan banden had gelegd, heeft kunnen constateeren. De deva- luatiepolitiek en de bestrijding der werkloos- hei-d door deze Regeering stelt zij daama tegenover de in het Plan van den Aribeid aan- gegeven richtlijnen en de voorgenomen maat regelen, die de ge-sc-hokte koopkracht van het volk weer op hooger peil zullen brengen. Ook in R.K.-kringen is -men slim genoeg om in te zien dat men op dit gebied niet werkloos kon blijven en heeft men thans een ,,Plan van den Opfoouw" ontworpen dat in uitzicht stelt ar- beid tegen normale loonen en in dit opzicht synoniem is aan ons Plan, zegt spr. die dit als een echte verkiezingsmanoeuvre be- scho-uwt. Terwijl onder de Regeering Colijn de werkloosheid met 130.000 is gestegen en in de Scandinavische rijken deze tot steeds geringer proportie's is teruggelbracht, heeft hier een zekere Mr. van Baren de moed in een -door hem gesc-hreven boekwerk ,,Het werkende Land" de door de Regeering uitge- voerde werken (ten bedrage van een 4.50 millioen in totaa-1) aan heftige kritiek te onderwerpen. Er -kon veel meer gedaan zijn, meent zij, en weerspreekt dat geen ondervoeding zou zijn te constateeren en de arbeidersklasse niet in haar werkvermogen zou zijn aangetast. ,Het moreel van den troep is onaangetast gebleven!" roept zij citeerend uit dit boek uit, om dan tenslotte in een fel betoog de plicht aan de arfoeiders en arbeidersvrouwen voor oogen te steilen om op 26 Mei de partij te stemmen, die het „Plan van den Arbeid" als eerste eisch op haar program heeft gesteld tegenover de funeste aanpassingspolitiek. Met krachtig applaus werd de rede, waarop geen ge-dachtenwisseling volgde, besloten en daarop de vergadering door den heer C. van Bendegem gesloten. Verbetering weg. Het verbeteren van het gedeelte gemeente- weg, loopen-de van af de begraafplaats en door de dorpskom tot aan den Groeneweg, zal nog dit jaar worden ter hand genomen. Aangren- zende eigenaren en pachters van gronden heb ben reeds aanzegging ge-kregen. Jb n, Tramrail los gewerkt. Zondag j.l. werd door het zoontje van den werkman R. v. O. wonende alhier, opgemerkt, dat een gedeelte van een tramrail zich had los gewerkt, waarvan hij dadelijk kennis gaf aan het trampersoneel aan de tramstatie. Aangeizien de breuk zich voordeed aan het uit- einde van de rail waar de beide aan elkaar sluit-ende rails met ijzeren platen en schroe- ven waren vastgelegd, was geen ernstig ge- vaar voor een deraillement aanwezig, te meer nog omdat de trammen er langzaam over heen reden. Met de noodige herst-elling is men direct -begonnen. Op order van burgemeester Berkers zijn de werkzaamheden aan de z.g. onderaardsche gang stil gelegd, daar men waarschijnlijk tot de conelusie is gekomen dat het verhaal van den kunstschilder A. van der eleven uit Brugge volkomen op fantasie berustte. Men heeft den ingang laten dichtmetselen, omdat anders misschien nog enkele „moedige" per sonen er in zouden willen doordringen en ook wel omdat door het vele water dat de gang bevat, deze gevaar zou kunnen opleveren voor de jeugd. De veronderstelling van den heer Streefkerk blijkt wel juist te zijn met zijn be- wering, dat men hier met -een z.g. oud stads- riool te doen heeft. Ongelukkig voor -de Sluizenaren is de hoop op het vinden van schatten hiermede geheel en al verdwenen en is men weer een illusie minder rijk geworden. (Midd. Crt.) Zilveren ambtsjubileum van Ds. P. J. F. van Voorst Vader. Heden (Woensdag) herdenkt Ds. P. J. F. van Voorst Vader, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg den dag, waarop hij voor 25 jaar zijn ambt te Nederhemert aan- vaardde. Nadien stond hij van 1915 tot 1920 te Doesburg en van 1920 tot 1928 te Lochem. Van daar kwam hij 15 Juli 1928 naar Middel burg. Zooals te verwachten was is deze jubil-eum- dag niet onopgemerkt voorbij gegaan. Des middags kwam een comite van vrien- den onder voorzitterschap van den heer A. Petermeijer den jubilaris ten zijnen huize com- plimenteeren en aan de reeds gezonden bloe- menhulde van zijn tegenwoordige gemeente uit naam van vele vrienden uit Middelburg en de genoemde drie gemeenten een blijvend souvenir aanbieden, waaraan een album met de namen van Mien, die er aan bij droegen, was toegevoegd. Van vele andere zijden mocht Ds. Van Voorst Vader mondeling, schriftelijk en met bloemen bewijzen ontvangen van de groote waardeering, die hij in breeden kring onder- vindt. A.s. Zondag hoopt de predikant in den ochtenddienst zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Vergadering, Dinsdagavon-d sprak Minister Oud voor on geveer 500 personen in het Schuttershof alhier voor de komende yerkiezingen. Als overal had hij een aandachtig gehoor. O.a. kon de Minister mededeelen, dat uit de binnenkort te publieeeren cijfers over de rijks- middelen zal blijken, dat deze in April weder 5 tot 6 millioen meer opbrachten dan in April 1936. Spr. ziet ook daarin weder een toene- ming van de welvaart. Droevig ongeluk. Gistermiddag is een 3-jarig zoontje van de familie van O. alhier in een teil met kokend water gevallen. Deerlijk verbrand werd het knaapje naar het -Gasthuis vervoerd waar het aan de bekomen brandwonden is overleden. Bij de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen hebben de volgende nieuwe inschrijv-ingen plaats ge- had: H. Adam, J. de Rocker, Biervliet, Dam. W 739, vlaasbedrijf. Vennooten: H. Adam, Bier vliet; J. B. de Rocker, IJzendijke. Handel- en Ondernemdngs Maatschappij N.V,. -Oostburg, Breedestraat 37, bestudeeren en voortoereiden en deelnemen in alle nijver- heids- en handelsondernemingen en het beleg- SUIKER RUBBER KOFFIE per contract Amsterdamsche Uquidatiekas N.V. SUDCER. RUB8U. KOf Fit. CACAO. KATOEN. AUf CRANEN Bit 8FUAZ1 VAN IONOEH UVEBPOOL WW TOM. CMICACO mOOPlO. WZ DAM 2* TaMoob Na MOfMtOtl AMSTERDAM^. Swn Nh 2. TaU 100)2. Urn I CAgLOl AMDWDAM^ Agent: |L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) gen van gelden in Nederland en daarbuiten. Dir.: I. Charlier, Doomik (B.). C. Roth, Sluis, Markt 8, kruidenierswaren, kaas en vischhandel. B. J. Steenhart, Cadzand B 38, bakkerij en kruiden-i er swaren Rene Sturm, IJizendijke D 210, suikerfbieten- agent. Eigenaar: R. F. M. Sturm uitgetreden. Nieuwe eigenaar: J. C. A. P. C. Sturm, IJzen dijke, Koninginnestraat D 274. Nieuwe han- delsnaamJoel Sturm. Bedrijf: Handel in olie. Zeeuwsehe Onroerend Goed Maatschappij N.V., Oostburg, Breedestraat 37, aan- en ver- koop, huren en verhuren, exploiteeren en be- heeren van getoouiwde en ongebouwde onroe- rende goederen, verbouwen en inrichten, en bouwen -dier goederen, in Nederland, koopen en verkoopen van Ned. of buitenlandsche roe- rende waarden en het verstrekken van leenin- gen met of zonder zekerheid. Dir. J. J. Heijse en J. P. van Dalsum, Middelburg. Wijzigingen A. van Baal, Oostburg, Langestr. 35, tim- merbedrijf. Uitgetreden eigenaar: A. van Baal, Oostburg. Cadsandria, Cadzand, O 51, Graanschoon- maak inrichting. Uitgetreden vennoot H. J. Mullie, Oadsand. M. C. van der Hooft, Schoondij-ke, Dorps- straat M 197, handel in vleeschwaren. Uitge treden eigenaar: M. C. van der Hooft, Schoon- dijke. J. A. de Ligny, Zuidzande M 23, winkel in huishoudelijke artikelen, galanterieen en ijzer- waren, metselaar. Overleden eigenaar: J. A. de Ligny, Zuidzande. De hamdelsnaam is ge- wijzigd in wed J. A. de Ligny-Naeije. J. A. de Ligny en Zoon, Zuidzande M 23, metselaarsbedrijf, aannemen van bouwwerken, koopen en verkoopen van bouwmaterialen en aanverwbnte artikelen en voorts alles hetgeen tot het uitoefenen van zoodanig bedrijf of tot zoodanigen handel behoort. Overleden ven noot: J. A. de Ligny Sr., Zuidzande. P. A. Maat, Biervliet, Markt D 223, slager. Uitgetreden eigenaar: P. A. Maat, Biervliet. Handelsnaam gewijzigd in: M. Ph. Maat. Mabesoone en Brakman, Oostburg, Brou- werijstraat 9, bakkersibedrijf, winkelbedrijf, maalderij en handel in veevoeder, alles in den ruimsten zin des woords. Vennootschap ont- bonden. Nieuwe handelsnaam: Firma Mabe soone en Brakman. Vennooten: C. E. Mabe soone, Oostburg, P. Brakman, Groede en J. Marteijn, Oostburg. J. Verhage, Sluis, Groote Markt 8, winkel In kruidenierswaren. Uitgetreden eigenaar: J. Verhage, Sluis. M. Willemsen,, IJzendijke, Nassaustraat D 108, slager en riet-dekker. Uitgetreden eige naar: M. Willemsen, IJzendijke. NED. HERV. KERK. Het Prov. Kerkbestuur in Drente heeft tot de EVangeliefoediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den Theol. Cand. B. Dagevos Czn., hulpprediker te Ter Neuzen. Zaterdag is te Goes onder leiding van Mr. P. Dieleman, voorzitter der Zeeuwsehe Land- bouw Maatschappij, de achtste Zeeuwsehe ont- wikkelingsdag voor den landbouw gehouden. Na een pa-kkend openingswoord van den voorzitter kreeg, meldt de N. R. Crt., aller- eerst Ir. K. de Haan te Bergen op Zoom ge- legenheid om een inledding te houden over Enkele aanwijzingen ter verbetering van de rentabiliteit van de suiker- bietenteelt. In de eerste plaats wordt behandeld, welke stand ruimte het meest gewenscht is. Uit tal rijke proefnemingen, welke geheel bij de practij'k van den landbouw aansluiten, is ge- bleken, dat een verkleining van de stand- ruimte steeds een hoogere wortelopbrengst geeft. Bovendien gaat het suikergehalte door verkleining van de standruimte nog omhoog, wat een buitengewoon gunstige omstandigbeid is, daar bijv. door een hooge stikstofbemesting wel de wortelopbrengst stijgt, maar tegelijker tijd het suikergehalte vrij sterk daalt. Wat is de meest gunstige stand? Uit tal rijke proefnemingen is duidelijk gebleken, dat vooral van 40.000 tot 70.000 bieten per H.A. de opbrengst snel toeneemt, daarna neemt de opbrengstvermeerdering af. Waar men tot nu toe op 40 c.M. rijenaf- stand zaaide, Is het gewenscht voortaan op 33.3 c.M. te zaaien. Bij gelijke zorg bij het doorhakken krijgt men automatisch 20 pet: meer planten. Een nauwere rijenafstand werkt zeer effectief. Het meest gewenschte aantal bieten per H.A. is 70.000. Dit aantal verkrijgt men door te zaaien op een rijenafstand van 33.3 c.M. en een afstand in de rij van 39 c.M. of resp. 40 en 32.5 c.M. Hierbij is er op gerekend, dat door latere bewerkingen en door ziekte enz. nog 10 pet. der planten wegvallen. Uit het resultaat van verscheidene proef- velden is gebleken, dat in het algemeen 100, misschien 120 K.G. zuivere stikstof per H.A. het maximum rendement geeft op onze nor male ibietengronden. In de practijk ziet men echter vaak veel grootere giften geven. Stik- stofgiften boven de 150 K.G. zuivere stikstof kunnen in de tegenwoordige omstandigheden in vrijwel geen enkel geval rendabel zijn. Als meest geschikte vorm wordt aange- geven kal-kammonsalpeter, dat zoowel nitraat als ammoniak bevat. Het geven van de stik- stofgift in drie keer wordt afgeraden. Het is overbodige moeite en gevaar voor uitspoeling bestaat er op onze goede bietengronden niet. Aan het einde van zijn lezing verzocht Ir. De Haan hem zooveel mogelijk op de hoogte te houden van voorkomende moedlijkheden bij de suikerbietencultuur, daar deze dan moge lijk kunnen worden opigelost. Hierna volgde een rede van Dr. v. d. Wielen uit Bakkeveen, over De waarde van den boerenstand voor onze Nederlandsche samenleving. ,Spr. vergeleek de Nederlandsche boeren- wereld met die van andere land-en; elders een groote eenvormighei-d, hier een groote ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2