Buitenland. Burgerlijke Stand De burgeroorlog in Spanje GEEN OPTOCHTEN ZONDAG TER EERE VAN JEANNE D'ARC. LOOP DER BEVOLKING. dan hun toekomen. Aan een nieuwe officieele instan-tie, als waartoe -de oudercommissie zich nu vermoedelij-k veelal ontwikkelen, bestaat naar hun gevoelen geen ibehoefte. Weliswaar is samenwerkmg tuss-chen huis en school vaak gewenscht en werpt zij goede vruchten af, doch oolk het tegendeel doet zich voor. De voorgestelde verscherping van het im-peratief karakter van de bepaling betreffende het in- stituut der oudercommissie had daarom niet de -instemming dezer leden. Ook de instelling van een ouderraad achtten zij overbodig en ongewenscht. De gemeenschapp-elijke belan- gen van de openbare scholen kunnen, voor zoo- ver zij aan de aandacht der overheid mochten dreigen te onbgaan, huns inzienis beter op an- dere wijze, b.v. door bemiddeling van de orga nisaties van onderwijzend personeel, worden behartigd. WIJZIGING VAN DE CRISIS-INVOERWET. Ter toelichting van een door de regeering ingediende wijiziging van de Crisisinvoerwet wordt het volgende opgemerkt: Bij artikel 11 van de Crisisinvoerwet 1931 is bepaald, dat deze wet vervadt met ingang van den eersten Januari 1938. A1 mogen de opvattingen omtrent de wenschelijkheid van de mate van handhaving der contingenteerin- gen wellicht eenigermate uiteenloopen, het zal bij niemand aan twijfel onderhevig zijn, dat de geldigheidsduur van deze wet behoort te wor den verlengd. In de huidige omstandigheden gedoogen geen van beide der door haar be- oogde doeleinden, de bescherming van het Nederlandsche bedrijfsleven en het in het leven roepen van onderhandelingsobjecten van handelspolitieken aard, hare opheffing tegen dien datum. Het onderhavige wetsontwerp voorziet in de verlenging van den geldigheids duur voor een nieuwe periode van drie jaren, eindigende 31 December 1940. De voorgestelde verlenging geeft den Minis ter gelegenheid zijn toezegging na te komen met betrekking tot de uitbreiding van de han- delspolitieke bevoegdheden van de regeering. An-derzijds kan de gelegenheid worden ge- bruikt om enkele door de praktijk naar voren gebrachte leemten in de wet aan te vullen. Voor wat betreft de wenschelijkheid van uit breiding der handelspolitieke bevoegdheden van de regeering, zou de Minister kunnen vol- staan met te wijzen op -de bij herhaling in de Staten-Generaal omtrent deze aangelegenheid gevoerde gedachtenwisseling, waarbij van het standpunt der regeering te dezer zake vol- doende is gebleken. Hij zou ter nadere toe lichting nog willen -aanvoeren het feit, dat in verscheidene land-en, die voor ons handelsver- keer van belang zijn, de regeeringen bevoegd heden van bovengenoemden aard bezitten, welke zich verder uitstrekken dan die waar- over de Nederlandsche regeering thans be- schikt. Ook daaruit -blijkt, dat onze handels politieke toerusting niet meer beantwoordt aan de eischen van den h-uidigen intematio- len handelspolitieken toestand. De vraag kan rijzen of ter beneiking van het gestelde doel niet zou moeten worden uit- gezien naar wijiziging van de Retorsiewet. De regeering meent, voorshands dien weg niet te moeten inslaan. De gevallen, waarin de Re torsiewet toepassing behoort te vinden, zijn immers uiterst zeldzaam. Zij beperken zich tot den staat van oeconomischen oorlog. Het geen de regeering thans in de eerste plaats behoeft, is echter iets anders, n.l. het in han- den krijgen van meer objecten, geschikt om bij normale commercieele onderhandelingen aan de wederpartij te kunnen worden aangeboden in ruil voor behoud of uitbreiding van onze eigen export-mogelijkheden. De gewenschte uitbreiding van mogelijk- heden op handelspolitiek terrein wordt in hoofdizaak door de volgende wijzigingen ver- kregen: a. wijziging van de considerans; b. aanvulling van artikel 2 der wet zoo- danig, dat oolk ten aanzien van alle landen ge- zamenlijk en ten aanzien van een of meer met name genoemde landen een invoerregeling kan worden tot stand gebracht; in het laatste ge- val al dan niet gepaard gaande met vaststel- ling van een gezamenlijk contingent voor an- dere landen. De wijziging onder a ligt geheel in het kader van het met het onderhavige ontwerp beoog- de doel. Bepaaldelijk komt zulks tot uiting in de omstandigheid, dat het begrip ,,overmatig" niet langer richtsnoer zal behoeven te zijn bij de beantwoording van de vraag of tot contin- -genteering zal mogen worden overgegaan, zoodat thans een soepeler gebruik van de wet mogelijk zal zijn. De hiervoor onder b aangegeven aanvulling biedt voorts, binnen het kader van de gewij-zig- de considerans, verschillende mo-gelijkheden op handelspolitiek terrein, welke de huidige wet mist. Als een enkel sprekend voorbeeld moge worden genoemd het geval, -dat een onder een gezamenlijk contingent vallend land door het doen van concessies zijnerzijds aanspraak krijgt op een bijzondere behandeling. Het spreekt vanzelf, dat bij de toepassing van maatregelen van dezen aard rekening zal moe ten wohden gehouden met bestaande handels- ver-dragen. De Minister is er zich van bewust, dat de voorgestelde uitbreiding van bevoegdheden, ook al vindt deze haar stellige begrenzing in de ibewoordingen van de considerans, zooals zij in het ontwerp nader is geformuleerd, van verstrekkenden aard is. In verband hiermede stelt hij zich dan ook voor, dat de regeering er bedacht op zal moeten blijven of het wel licht noodig zal zijn om, ter versterking van den waarborg tegen ongewenschte toepassing van *de wet, de commissie, welke tot taak heeft, de regeering over die toepassing van advies te dienen, in hare samenstelling te her- zien. In de praktijk is de noodzakelijikheid geble ken, in sommi-ge gevallen den invoer van een bepaalde soort van goederen te contingentee- ren en de verdeeling van de tot die soort be- hoorende groepen van bepaalde goederen aan het uitvoerend gezag over te laten. Een wijzi ging voorziet in deze ibehoefte. Voorgesteld wordt in te voegen een bepa ling, waardoor zal worden vastgelegd, dat in- trekking van een contingenteeringsbesluit voor den afloop van het daarbij bepaalde trj-d- vak kan geschieden, zonder dat die in-trekking eenige nadere bemoei'ing van de wetgeven-de macht behoeft. De regeling van -de bemoeiing van de wet- gevende macht met een tot stand gekonien contingenteeringsbesluit is in een nieuw voor gesteld artikel eenigszins gewijzigd. In plaats van een wet tot voorziening in het bij het be- sluit bepaalde, bepaalt het ontwerp thans, dat dat besl-uit door den wetgever moet worden bekrachtigd. Aanleiding tot deze wijziging is het feit, dat bij de tegenwoordige redaotie, na de tot- standkomin-g van een wet een reeks nieuwe uitvoeringsmaatregelen noodig is, welke ma- terieel volkomen denzelfden inhoud hebben als de bestaande, welke zijn uitgevaardigd naar aanleiding van het oorspronkelijke besluit. Ten einde dezen administratieven omslag te voorkomen en tevens -de bevoegdheden van de Staten-Generaal niet te verminderen, is de onderhavige oplossing gekozen. DE RAMP VAN DE HINDENBURG. De balans van de ramp zag er Zaterdag als volgt uit: 36 personen werden beschouwd als omgekomen, ofschoon zes lijken nog niet ge- vonden zijn. Van de 54 overlevenden ligt een groot aantal met vreeselijke brandwonden op hospitaalbedden in kleine localiteiten in New- Yersey twee -gewonden zijn hier Zaterdag overleden. Er war-en 97 personen aan boord, onder wie 36 pas-sagiers en 61 leden der bemanning, 16 passagiers en 17 leden der bemanning hebben het leven verloren, benevens een employe van het vliegveld. Zwijgend trokken geduren-de een groot deel van den nacht vrien-den der om-gekomen pas sagiers langs de stoffelijke overschotten, die in een garage van het vliegveld op de baar waren gelegd. Den -geheelen nacht hebben radio- zenders iberichten uitgezonden over het ge- beurde, waarbij automobilisten nadrukkelijk verzocht werd niet naar Lakehurst te komen, om de wegen vrij te houden voor de zieken- auto's en brandweerwagens. Bij het aan-breken van den dag doorzochten soldaten der geregelde troepen nog het puin, waaruit rook bleef op-stijgen. Een commissie van onderzoek is onmiddel-lijk begonnen met de noodige naspeuringen. Nog bij zonsopgang bleven nieuwsgierigen toestroomen. De mees- ten hunner werden echter op den weg tegen- gehouden door afzettingen, die door soldaten gevormd waren. Toen het dag -werd, teeken-de d-e omvang van de catastrophe zich steeds duidelijker af. De overblijfselen van het luchtschip waren zoo platgednukt, dat men de hangars en de daar- achter liggende vlakte over den top van het eens zoo statige ludhtschip heen kon zien. Boven de verwron-gen massa zwart geblakerd ijzer en aluminium -stak -een gebroken lucht- schroef omhoog. Tusschen de warreling van metaal zag men metalen stoelen en tafels hangen, de laatste resten van de hut van den gezagvoerder. Al-leen de verbogen vensterom- ramingen lieten zien, wat eens de gondel was. De vertegenwoordiger van de Zeppelin- reederij te Lakehurst heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat kapitein Lehmann in het ziekenhuis te Lakehiurst in den loop van den avond aan zijn kwet-suren is gestorven. Ramp zou het gevolg zijn van het gebruik van waterstofgas. De Amerikaansche minister van marine, Swanson, heeft tegenover de pers verklaard, dat de Amerikaansche marine zal voortgaan met de bestudeering van gebruik van be- stuurbare luchtschepen. De ramp van de ,,-Hindenburg" is, volgens den minister, het gevolg van het gebruik vein waterstofgas. De bestuurbare luchtschepen der Amerikaansche marine zijn daarom gev^l-d met helium, d-at onibrandbaar is. Uit Washington wordt gemeld, dat de legercommissie van den Senaat goedkeuring heeft gehecht aan een wetsontwerp, waarin maehtiging wordt verleend tot uitvoer van hoeveelheden heliumgas, die niet van militair belang zijn. Het is niet duidelijk of dit be sl-uit Amerika in staat zal stellen tot verkoop van vol-doende -groote hoeveelheden gas voor het vullen van luchtschepen van het formaat van de ,„Hindenburg". Bij de besprekingen in -de Senaatscommis- sie heeft de senator Thomas verklaard, dat naar zijn meening de uitvoer van helium moet kunnen voorzien in de behoefte der Duitsche luchtschepen. „Want, aldus zeide hij, het vasthouden van helium voor ons eigen gebruik zou gelij-k staan met het weigeren van den verkoop van benzine. Wij kunnen den vooruitgang der wereld niet aan militaire overwegingen opofferen". Uit -alle deelen der wereld worden te Ber- lijn betuigingen van deelneming ontvangen met de ramp van de „Hindenburg", o.m. van den Nederlandschen minister van buitenland- sohe zaken jhr. de Graeff. De minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Li-dth de Jeude, heeft een telegram van deelneming gezon-den aan den Duitschen mi nister van luchtvaart, generaal Goring. De minister van luchtvaart, Goring, heeft aan president Roosevelt een telegram gezon- den, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de bij de ramp van Amerikaansche zijdfe ver- leende hulp en voor de betoonde deelneming, terwij-1 hij zijn medeleven betuigt met het feit, dat bij deze ramp Amerikaansche onderd-anen het leven hebben verloren. Voorts zon-d Goring een danktelegram aan den commandant van de luchtschiphaven te Lakehurst. President Lebrun heeft rijkskanselier Hit ler telegr-afisch zijn deelneming met de ramp van de „Hindenburg" betuigd. De Fransche zaakgelasti-gde te Berlijn, Amal, heeft in af- wezighei-d van den anibassadeur, Poncet, op- dracht gekregen, aan de Duitsche regeering de deelneming van de Fransche regeering te -betuigen. De kardinaal-istaatssecretaris Pacelli heeft Hitler een telegram gezonden, waarin hij na- mens den Paus deelneming betuigt met de ramp van de „Hindenburg". De Duitsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel te New-York heeft 5000 dollar ter -besohikking gesteld voor -de gewonde leden van de bemanning van de „Hindenburg". Bo- vendien besloot de kamer een Amerikaansah Zeppelin-fonds in -het leven te roepen tot steun aan de slachtoffers en het voortzetten van de wetenschappelijke onderzoekingen inzake den bouw van luchtschepen. De Fiihrer en rijkskanselier Hitler heeft een telegram van deelneming aan de Duitsche Zeppelinreederij gezonden. Als eerste hulp voor de gezinnen van de leden der bemanning van de ,,Hindenburg" heeft Hitler een bedrag van 30.000 mark be- schikbaar gesteld. Een wolkje, een steekviam. In afwachting van de resultaten van het onderzoek worden uiteraard allerlei mogelijk- heden besproken, waardoor de ramp kan zijn veroorzaakt. Een belangrijk document voor het onder zoek zal ook de film vormen, die van de ramp werd opgenomen. Men ziet daarop duidelijk onder de ,„Hindeniburg"', op de plaats, waar de stuurvinnen aan den romp zijn bevestigd, een klein rookwolkje opstijgen, d-at zich in een ommezien tot een groote rookwolk ontwikkelt. De film maakt zulk een ontzettenden in- druk, dat eenige vrouwen flauw vielen, toen zij in een bioscoop aan Times Square te New- York werd afgedraaid. De Amerikaansche commissie ondervraagt natuurlijk ook de verschillende opvarenden, voor zoover zij alth-ans reeds kunnen worden verhoord. De monteur Theo Ritter, die zich in een van de motorgondels bevond en slechts licht gewond werd, deelde mede, dat uit niets bleek, dat er iets niet in orde was. „Wij zet- ten juist de motoren af", aldus Ritter, ,,toen wij plotseling een steekviam zagen, die als een bliks-emstraal de lucht doorkliefde. Onze gon del werd van den romp los-gescheurd en sloeg tegen den grond. Het gelukte mjj uit de wrak- stukken te kruipen en mij in veiligheid te brengen. Sabotage mogelijk, maar niet waarschijnlijk. Naast de kwestie van het gas is er ook die van mogelijke sabotage. Men schenkt aan de mogelijkheid daarvan, naar United Press seint, in Amerika niet veel geloof. Toch heeft Harold Hartney, lid der Amerikaansche commissie van onderzodk, van den Senaat opdracht ge kregen ook deze mogelijkheid te onderzoeken. En dr. Eckener heeft beloofd; aan deze mo gelijkheid eveneens zijn aandacht te zullen wij den. Men geeft toe, aldus vervolgt U. P., dat er dikwijls dreigertienten tegen het luchtver- keer werden -geuit. Onlangs werd het Gliftonvliegveld, dat op 65 k.m. van Lakehurst ligt, opgebeld door iemand, die zeide, dat hij op elk vliegtuig zou schieten, dat boven zijn terrein zou vliegen. Even later stelde de piloot George Ray, na een vlueht in de amgeving van Clifton, vast, dat zijn olietank leegliep en dat er een kogelgat in zat. De Matin wist te m-elden, -dat de minister van binnenl-andsche zaken, vreezend-e, dat de gelbruikeiijke betoogingen ter eere van Jeanne d'Arc iZonidag aanleiding zouden -geiven tot -botsingen, den prefect van politic te Parijs opdracht had gegeven te trachten van alle ibetrokken organisaties bepaalde waarborgen te eischen, met name ten aanzien -van de lengte van hun optoohten, hum pl-aats van samenkomst en de wij-ze van ontlbinding. Daar de prefect met de organisaties niet tot overeenstemminig iis kunnen -kom-en, heeft de politie aan de organisaties meegedeeld, dat op 9 Mei geen optochten geduld zull-en worden. Alleen zal tusschen 's ochtends tien en 's mid- dags een uur aan delegaties gelegenheid wor den gegev-en bloemen en -kransem te leggen aan den voet van het stan-dbeeld van Jeanne d'Arc op de Place des Pyramides. TOCH EEN AMERIItAANSCH SLAGSCHIP VOOR DE SOWJET-UNIE? Naar de New-York American, een van de Hearstbladen, m-el-dt, zal d-e Bethlehem-Steel- Company voor rekenimg van de Sowjet-unie een slagschip van 35.000 ton, van het type West-Virginia, bouwen, nadat de Amerikaan sche regeering haar vroegere bezwaren tegen een bewapening met stukken van zestig duim heeft laten varem. Het slagschip zal negen van dergel-ijke kamonnen krijigen en verder sterke anti-vliegtuigbatterijen, volgens Rus- sisch ontwerp. De West-Virginia is het modernste en een der snelste schepen vain de Amerikaansche silagvloot. BURGEMEESTER MAX VERBIEDT DE VLAAMSOHE BETOOGING VOOR AMNESTIE. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel -berichtte Vrijdag: In alle Vlaamsche kringen heeft het verbie- den door burgemeester Max van de tegen 23 Mei a.s. op initiatief van het verfbond van Vlaamsche ou-d-strijders op touw gezette straatfoetoogimg voor het verleemein van am- nestie, groote verontwaardigin-g teweegge- bracht. De Brusselsche burgemeester, die de diemonstratie tegen het ver.eenen van amnes- tie, uitgaande van de Union des Fnatemelles Zondag 2 dezer, wel liet do-orgaam, heeft ver klaard, dat hij meent afwijzemd te moeten be- schikken op het verzOek van het Verbond van Vlaamsche oud-strijders, omdat de Vlaamsche betooging naar zijn oordeel ongetwijfeld tot verstoring van de operibare orde zou hebben geleid. Naar aanleiding van dit venbod, dat zelfs door die te Antwerp-en verschijnende Fransch- geizinde, maar liberale courant ,,Le Matin' beslist wordt afgekeurd, wordt medegedeeld, dat het besituur van de Vlaamsche oud-strij- dersvereeniging, alvorens zich tot den Brus- selschen burgemeester te wenden, contact had gezocht met Mr. de Sehrijver, den minister van binnenlandsche zaken en hem attent had ge- maakt op de vroegere verlbodslbepalingen door burgemeester Max uitgevaardigd, telkens wanneer te Brussel een Vlaamsche betooging werd op touw gezet. De minister van binnen landsche zaken had aam de delegatie van de Vlaamsche oud-strijders geantwoord, dat hij het eem psyohologische fout zou achten, indien de burgemeester van de hoofdstad andermaal een vreedizame Vlaamsche demonstratie ging vehbieden. Donderdag had het dagelijksch bestuur van het verbond van Vlaamsche oud-strijders een onderhoud met minister de Sehrijver, die ver- klaarde, die verbodsmaatregelen van burge meester Max hartgrondig te moeten betreu- ren. De burgemeester heeft echter volgens die gemeentewet het reoht een dergelijken maat- regel te treffen. Het bestuur van het verbond heeft daarop een nieuwe vergadering gehouden en Donder- dagavond het volgende communique aan de pers venstrekt: ,,-Het hoofdbestuur van het verbond V.O.S. nam met gewettigde veront- waardiging kennis van deh lakonieken brief van burgemeestier Max, waardoor voor de der- de rnaal sedert 1935 een Vlaamsche betooging op Brusselsch grondgebied wordt verlboden. ,J>it verbod, getuigend van de meest hate- lijke partijidigheid en zoogenaamd uitgevaar digd om der wille van de publieke orde, is in- tegendeel een daad van de tergend-ste wan- orde. De handhaving van de orde vereischt immers, dat de burgemeester de noodige maatregelen zal -treffen om de ontworpen be toogingen voor amnestic onder even gunstige voortwaarden laat doorgaan als de manifesta- tie tegen amnestie van 2 Mei. ,,Het hoofdlbestuur nam met groot genoegen kennis van de betuigingen van solidariteit der Vlaamsche groepen en van de Vlaamsche pers en gaf opdracht aan het dagelijksch bestuur om de onderhandelingen met de regeering voort te zat-ten en voeling te zoeken met de Vlaamsche panlementsleden, ten einde te be- reiiken, dat de vereischte reglementaire ver- gunoing toc-h wordt verleend." Naar verluidt hebben verscheidene Vlaam sche nationalisfcen en k-atholieke Vlaamsche Kamerleden de bedoeling te kennen gegeven Dinsda-g een venzoek om interpel'latie van de regeering over het besluit van burgemeester Max bij het Kamerpresidium in te dienen. 1. Alle openbare ordediensten in Catalonie zullen rechtstreeks onder de centrale regeering geplaatst -worden. 2. iHet leger, dat wil zeggen, dat van het front van Aragon, zal rechtstreeks geplaats-t worden onder bevel van den generaal, die het -bevel voert over de vierde divisie. 3. Generaal Jose Boldan wordt uit zijn funct-ie van commandant der vierde divisie ontheven en generaal Sebastian Pozas Perea wordt in -zijn plaats benoemd. Of de rust te Barcelona is teruggekeerd, valt moeilijik ui-t de berichten op te maken. Deze beperken zich in hoofdzaak tot telegram- men van den vertegenwoordiger van Havas te Perp-ignan; voorts tot radio-redevoeringen te Barcelona gehouden door de leiders van de di verse partijen, waarin unaniem de bevolking wordt aangespoord de wapens neer te leggen. Zoo heeft de soc. U. G. T. (de Union Gcneralc des travailleurs) de telefonisten per radio op- geroepen om hun posten in de telefooncentrale weer te ibetrekken ten einde d-e verbindingen te herstellen. „De onlusten der laatste dagen", al dus werd medegedeeld, ,,-hehben vier honderd dooden gekost en meer dan d-u-izend gewonden Dat is genoeg..." Opmerkelijk is voorts de rede van den directeur van de Solidaridad Obrera, het officieele orgaan van de anarchis- tische C.N.T. ,,Een broedermoord zooals thans plaats vindt", zoo sprak hij, „kan saechts het fascism-e ten goede komen. Hetgeen thans ge- beurt, vemietigt hetgeen wij de laatste maan- den tot stand hebben kunnen brengen. In dezen toestand van dwaasheid 1-uistert gij naar geen enkel bevel, naar geen enkele aanwijzing van uwe resp. organisaties. Vanmiddag heb ik de ziekenhuizen van Barcelona bezooht; de oogen- blikken, die Ik daar door heb gebraoht zal ik met licht vergeten......" Ook de Catalaansche generalitei-t heeft opnieuw een beroep gedaan op de bevolking om de rust te herstellen. Volgens een Reuteibericht uit Barcelona is de alge-meene toestand eenigszins verbeterd. De Spaansche torpedolbootjagers Lepanto en Sanchez Bareaiztekui zijn Vrijdag met troepen uit Valencia in de haven van Barcelona aange- 'komen. Sinds Vrijdagavond, aldus Reuter, heb ben geen gevechten meer plaatsgevonden te Barcelona. De berichten uit Perpignan luiden minder optimistisch. Volgens den vertegen woordiger van 'Havas aldaar, zouden de tele- grafisch-e en telefonisohe verbindingen tusschen Barcelona en het Catalaansche binnenland, na hersteld te zijn geweest, opnieuw zijn verbro- ken tengevdlge van nieuwe onlusten. De leden van de anarchistisch-e) F. A. I. zouden n.l. geweigerd hebben gehoor te geven aan de beroepen op hen gedaan om verder bloedver- g-ieten te vermijden. Bovendien zouden een aantal gendarmes gemeene zaak met de anar- ehisten hebben .gemaakt. Het ibericht dat Sese, sinds Woensdag raadsheer van justitie in den voorloopigen raad en vertegenwoordiger van de U. G. T., sinds Vrijdag in deze functie ver- vangen is door zijn partijgenoot Vidiella, wijst niet op een toestand van groote kalmte. De Spaansche consul te Perpignan heeft dan ook den Fransohen, die zich naar Spanje wil len begeven, aangeraden, niet verder dan Fi- gueras te gaan. Het ministerie van buitenllan- sche zaken te Valencia geeft echter in het volgende communique zijn versie van den toe stand als volgt weer: ,Het ministerie van binnenlandsche zaken wenscht uit naam der regeering te vermijden, dat tendentieuze -berichten, uitgezonden door radiostations van het vijandelijke kamp, of af- koms-tig uit landen, die de werk-elijike leiders zijn van den opstand van de Spaansche fascis t-en, invloed zouden- uitoefenen op de meening van hen, die -belangstellen in onze we-ttige zaak. De regeering, die de gewoonte heeft de waarheid -te zeggen, erkent dat Barcelona ge- durende enkele uren een moeilijlken toestand heeft doorgemaakt, uitgelokt door elemen-ten die het regime vijandig geeind zijn. Deze toe stand heeft echter het wettig gezag nooi-t in gevaar gebracht. Op het oogenblik -kan de regeering der repu- bliek bekend malken, dat de openlbare orde te Barcelona even snel hersteld is, als zij in den loop dezer laatste uren verstoord was. DE EVACUATIE VAN BILBAO. In den nacht van 5 op 6 Mei heeft het vrachtsehip Habana 2300 kinderen te Bilbao aan boord genomen om ze naar Frankrijk te brengen. De Izarra en de Goire-Koizarra zijn om half zeven Vrijdagochtend met ongev-eer 500 uitge- wekenen aan boord uit Bilbao vertrokiken. Bij het afsoheid van de kinderen deden zi-ch hart- roerende toomeelen voor. Toen de beide sche pen Bilbao vertieten, werden zij d-adelijk ge- convoieerd door twee Britsc-he torpedoboot- jagers en het linieschip Royal Oak. Plotseling kwam de kruiser Almirante Cer- vera van de rechtschen uit den mist opdagen en tradhtte den weg van het convooi te krui- sen, maar na enkele seinen van de Royal Oak ver-dween de kruiser. Uit Bordeaux zijn de Fransche schepen Cha teau Palmer, Carlmare en Margaux naar Bil bao vertrokken, om nog meer vluchtelingen te halen; zij- worden besohermd door den tor- pedojager Fantasque. Aan boord van de Cari- mare bevinden zich o.a. drie dokters van den geizondheidsdienst der marine, die toazich-t zullen houden op den gezondheidstoestand der vluchtelingen, en Ohagreyrie,hoofdinspecteur der recherche. De leden der bemanning zijn elk voor 150.000 francs verzekerd. DE MOELLIJKHEDEN IN CAtAlONIE. De regeering te Valencia heeft zich, schrijft de N. R. Crt., in overeenstemming met de generaliteit van Catalonie belast met de hand- having van de orde van Catalonie. Generaal Pozas is benoemd tot opperbevelhebber van het Catalaansche leger en tevens belast met de leiding van het ministerie v-an defens-ie. Ge neraal Escobar is benoemd tot hoofd der poli tie. De regeering te Valencia heeft deze be- sluiten bekend gemaakt door mdddel van het volgende communique: TER NEUZEN. (Nadruk venboden.) Huwelijks-aangiften. 30 April. Karel Lo- dewij-k van Straten, oud 23 j., jm. en Angela Verstraeten, oud 21 j., jd. 5 Mei. Jan Adriaan van der Pefll, oud 24 j., jm. en Johanna Fuchs (van Essen, Duitschland), oud 20 j., jd. Joos Francke (van Axel), oud 36 j., jm. en Jacoba Nobels, oud 28 j., jd. Jan Renso Johannes Nobels, oud 23 j., jm. en Willemina Komme- rina Oostdijk, oud 23 j., jd. 7 Mei. Mathijs Johannes Balleur, oud 26 j., jm. en Rosa Melanie Marie van Hauwe, oud 23 j., jd. Huwelij'ks-voltrekkingen. 5 Mei. Petrus Al-bertus Bouc-haut (van Vogelwaarde), 'oud 29 j., jm. en Martha Maria de Lavoir, oud 24 j., jd. Jan Adriaan Bolleman (van Zaam- slag), oud 25 j., jm. en Tona Kaijser, oud 23 J-. jd- Geboorten. 1 Mei. Pierre Renald, z. van Polidor Adolf Verplanken en van Julma Ram- meloo. 2 Mei. Cor Edu-ard, z. van Petrus August van den Bulck en van Julia Maria Robijn. 3 Mei. Johannes, z. van Adriaan Buijze en van Leuntje Elizabeth Ddeleman. Overlijden. 30 April. Jacob Kolijn, oud 46 j., echtg. van Stefanie Theresia Sollner. 3 Mei. Elisabeth Geertnuida van ider Bent, oud 83 j., wed. van Jan Scheele. 7 Mei. Helena Scheele, oud 74 j., wed. van Arie Jacobus Tazelaar. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 15 April. Bemardus J. Serrarens (van Vogelwaarde), oud 27 j. en Matlhildia A. de Bakker, ou-d 25 j. 22 April. Franciscus P. M. Serrarens (van Vogelwaar de), oud 25 j. en Anna M. Roctus, oud 27 j. Jacobus J. -Buysrogge, ou-d 41 j. en Martha P. Herrewegh, oud 32 j. 24 April. Julianus van Wijnsbenghe (van Philippine), oud 32 j. en Maria Ph. L. Roelans, oud 27 j. 29 April. Judocus P. de Brouwer, oud 26 j. en Anna C. H. Behiels, oud 29 j. Huwelijk-voltrekkingen. 16 April. Honore P. F. van Troost, ou-d 25 j. en Maria van Puy- velde, oud 21 j. 23 April. Ad-rianus M. Sorber, oud 28 j. en Elizabeth Sehrijver, oud 29 j! 27 April. Alouisius J. van Dorsselaer, oud 39 j. en Martha C. Weemaes, oud 39 j. 30 April. Bemardus J. Serrarens (van Vogelwaarde) oud 27 j. en Mathilda A. de Bakker, oud 25 j! Geboorten. 17 April. Franciscus Petrus Marie, z. van Johannes B. A. Andriessen en van Rosalia P. Kool. 23 April. Petrus Aloui sius, z. van Josephus J. Struijlaart en van Maria P. Bogaart. 30 April. Paulus Gustaaf, z. van Alouisius J. Sarneel en van Anna C Baart. Overlijden. 20 April. Anthonius Vonk oud »2 j., weduwn. van Paulina de Smit. 21 April Josephus Dobbelaar, oud 7 m„ z. van Rene en van Augusta L. C. Erpelinck. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 1 April. Gerard Allon- mus, oud 22 j. en Maria Theresia Gij-sel (van °Ud 19 j' 21 APrfl- ^eodorus Constant Fassaert (van Hontenisse), oud 28 J. en -Germaine Marie Alida Henriette Ver- FmufiV°Ud f6- j" 27 Apri1' Petrus Johannes Emilie Corveleijn, oud 34 j. weduwn. en Leonie Maria van Damme (van Koewacht), oud 25 i. Huwelijks-voltrekkingen. 8- April. Francis cus Xaverius -de Roover (van Koewacht), oud 48 j. en Christina Rosalia de Vrieze, oud 30 i wed. 20 April. Gerard Allonsius, oud 22 i. en Maria Theresia Gijsel (van Koewacht), oud 19 J. Geboorten. 4 April. Gerardus Aloysius, z. van Cinle Theodorus de Vrieze en van Mathil da -Christina de Rij-k. 9 April. Sara Deijntie d. van Hendrik Adriaan Brakman en van Janna Sara A-driana Nijssen. 21 April. Mar tini Gerardus Edelin, z. van Cyriel van Paemel en van Maria Louisa Augusta de Wijn. 24 April. Lia Leonie Camilla, d. van Gustaaf Vemaeve en van Madeleina Maria Leonie Bractke. Overlijden. 8 April. Maria Melania Ferket, oud 32 j. echtg. van Rend Benjamin David. ZUIDDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. 7 April. Richard F. Winne, oud 29 j. en Celina M. van de Walle (van Wachtebeke), ou-d 24 j. Geboorten. 2 April. Eduard August, z van Emile Bayens en van Celina Vergauwen. 3 April. Ria en Mia, dochters van Arthur Petrus Belaert en van Anna Mathilda Sturms 19 April. Roger Eduardus Emenentia, z. van Rend Seraphinus van Laere en van Martha Maria de Clerck. Overlijden. 18 April. Aloysius de Moor, oud 85 j., weduwn. van Marie Ludovica de Witte. 27 April. Levinus van Geersaem, oud 64 j. echtg. van Clementina Lippens. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: W. J. Musson, reiziger, Korte Kerkstraat 15, van Aardenburg. Th. A. Vlaanderen, m-atroos Ned. Loods- wezen, Donze-Vdsserstraat 6, van Vlissingen. T. IJ. Jol-sma, kok, Westkolkstraat 8, van 's-Gravenhage. S. Hamelink, dienstbode, P. 156, van Hoek. Vertrokken: Wed. J. E. v. d. Veldede Zeeuw, zonder Walravenstraat 4, naar O. en W.-Souburg. F. Dieleman, landarbeider, Axeischestraat 125, naar Eindhoven L. M. de Jager, agent van pol., Vlooswij-k- straat 20, naar St. Jans-teen. J. Fest, aannemer, Mid-denstraat 7, n-aar Nijmegen. C. de Ritter, dienstbode, P. 115, naar Hoek. M. C. Herrewegh, dienstbode, Scheldekade 32, naar Hontenisse. Weld. A. VersluijsIbelings, zonder, -Korte Kerkstraat 4/6, n-aar Amsterdam. C. L. Rijniberg, waterb. opz., Tuinstraat 9, naar Hellevoetsluis. HONTENISSE. In de 2e helft van April hebben zich in deze gemeente gevestigd: Emma M. van Damme te Lamswaarde van Rotterdam. Louisa Ph. I. de Waal te Lamswaarde, van W-ageningen. Eduardus J. Verschuren te Kuitaart, van Graauw en Langendam. Johannes Fr. de Maat te -Groenendijk, van Vogelwaarde. Vertrokken: Mathilda Ivens, van Walsoorden naar Sas van Gent. Theodoor Oammaert, van Groenendijk naar Weert. Adolf F. Stevens, van Schuddebeurs naar Koewacht. Aren-d J. Herdink, van Groenendijk naar Kloetinge. Comelis -de Maat, van Terhole naar Medem- blik. Adrianus M. Sorber, van Kloosterzand-e naar Wolphaartsdijk. Elizabeth Sehrijver, van Kloosterzande naar Wolphaartsdijk. Elza iR. Arends, van Lamswaarde naar Hulst. Augusta M. C. Platjouw, van Lamswaarde naar 's-Gravenhage. Rudolf J. de Rijk, van Kloosterzande naar Vogelwaarde. Mathilda A. de Bakker, van Groenendijk naar Vogelwaarde. Josephine M. Jongmans, van Groenendijk naar Tilburg. Aloysius Gr. Buijsrogge, van Tivoli naar Graauw en -Langendam. Maria M. A. Steijaert, van Tivoli naar Graauw en Langendam. Petrus Th. Buijsrogge, van Tivoli naar Graauw en -Langendam. Oarolus Jac. Buijsrogge, van Tivoli naar Graauw en Langendam. Theodorus Al. Buijsrogge, van Tivoli naar Graauw en Langendam. WESTDORPE. In de afgeloopen maand heeft zich in deze gemeente gevestigd:. Evelina de Jaeger, van Zuiddorpe. Vertrokken: Roger Bruno Verhelst naar Selzaete. Christina Rosalia de Vrieze met gezin, naar Koewacht. Maria -Leontina Louisa Janssens, naar Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6