Ter Neuzensche Courant Blnnenland FeuiMeton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Maandag 10 Mei 1937 No. 9603 TWEEDE BLAD een wapen voor prins bernhard. liederenbundel. het p.t.t.-bedrijf. -«t- W SSrJSSJTSSS. ,u.t U zlen, d,t -t vaststellen. gwn surrogaat is. Ik bied u bij deze het echte, deden de woorden tot achterin de zaal duidelijik VAN Hr. Ms. JAVA IN DEN HELDER. Vrijdagmorgen omistreeks halfzeven is Hr. Ms. Java op de reede van Nieuwediep aange- komen, na afwezigheid van 12 jaar. De sleep- booten Nestor en Utrecht van de reederij Wijsmaller verleenden assistentie bij het bm- nenikomen. Aan de haven speelde de stafmu- ziek der Koninklijke marine. Eeni'ge duizenden belangstellenden sloegen het schouws-pel gade. Er werd gejui-cht van h-e't schip en in met mindere mate van den wal, een wel bijzonder hartelijk welkom. Om halfelf lag de kruiser s-til aan den steiger. De commandant, overate J. J- A. v. btave- ren zei dat in totaal 95 schepen zijn gec:m- voveerd. Zonder uitzondering was men vol lot over onzen Snellen kruiser, welke er voor zorg droeg, dat de schepen geen oponthoud onder vonden. De toestand in de Spaansche wateren gunstig te noemen. Men weet en waardeer dat de Nederlandsche regeering alles doet om de smokkelarij onmogelijk te maken, zoodat men het ons niet al te moeilijlt maakt. De commandant was vol lof over de wijze waaTop de Nederlandsche koopvaardijvloot brj het conjvoyeeren volgt. Tot heden had de bemanning vertof. Dan wordt het schip klaar gemaaikt voor Spithead om 17 Mei naar Engeland te vertrekken. Na Spithead volgt het tropenverlof. PRINSELIJK PAAR NAAR ENGELAND. Het Frinselijk Paar is Zondagmorgein 9 Mei vroegtijdig te Hoek van 'Holland aan boord van Hr. Ms. „Gelderland geembarkeerd, ten einde, geescorteerd door Hr. Ms. torpedoboot Z 5, de reis naar Engeland te aanvaarden. Aan iboord van de ,,Gelderland zou de gods- dienstoefeninig worden bijgewoond. Omst-reeks zeven uur 's avonds is het schip te Harwich binnengeloopen, waar de Prinses en de Pnins -zijn gedebarkeerd am de reis naar Londen per trein te vervolgen. MINISTER SUNGENBERG NAAR DUITSCHLAND. Naar gemeld wordt, zal minister Slingen- berg vergezeld van enJkele ambtenaren van verschillende departementen, deze week naar Duitschland gaan, ten einde eenige groepen van Nederlandsche landarbeiders, die in Duitschland werk heiblben gevonden, te bezoe ken en voorts eenige groote ontginningswer- ken te bazichtigen. DE NEDERLANDSCHE BEMANNING VAN HET S.S. HORDENA. De regeeringspersdienst meldt: Op het departement van buitenlandsehe za- ken is het bericht ontvangen, dat de volgen- de Nederlandsche opvarenden van het onder Panameesohe vlag varende s.s. Hordena thans te Ferrol gevangen worden gehouden: C. Ba- rels, kapitein; J. A. Sundquest, R. Driessen ter Meulen, B. Brongers, L. Handel, P. van Stein, P. Bravenlboer, P. Schinkels, A. Boerendonk, A. van der Meer, G. Pieck, J. Lange, L. Roel- sen, J. O. Kleeft en H. de Jager. Deze menschen bevinden zich in goeden wel- stand en ontvanigen een goede behandeling van de autoriteiten. Fogingen worden thans in het werk gesteld om hen weer in vrijheid te laten stellen en naar Nederland te laten terugkeeren. VIJFTIG JAAR LEGER DES HEILS IN NEDERLAND. Men meldt uit Amsterdam: De ju-beldag van het Leger des Heils, ter gelegenheid van zijn vijftigjarig bestaan in Nederland, is Donderdag te Amsterdam ge- vierd in e£n samenlkomst van niet minder dan ruim 12.000 personen. Het groote R.A.I.-gebouw vertoonde aan het einde van zijn ruimte een groot podium, waar de staf van het Leger was gezeten, als- rnede een uitgebreid zang- en muziekkorps. Tezamen bevonden zich hier 1000 menschen. Slechts enkele bloemistukken waren voor dit podium geplaatst, g-erangschikt onder de een- voudige bloed- en v-uurvlag- Om half tien betrad commandant Bouwe Vlas met zijn istaf-officieren het podium, ver- welkomd door fanfares en liuid gejuich, dat op een wenk van den heer Vlas spoedig verstilde. De chef-secretaris, kolonel Reekhuis, verzocht de groote menigte vervolgens het lied aan te heffen, dat gedicht is door den sticbter van het Leger des Heils, William Booth: ,,0 zee van Godls liefde, zoo peilloos en wijd". Toen de laatste klanlken van dit door bazuinen en althoorns begeleide geloofslied tot in de uit- hoeken van het gebouw verstorven waren, droeg lt.Jkolonel Rawie dezen dag in het ge- bed tot God op, waarna kolonel Beekhuis de 95s-ten en 96sten Psalm las. Luidsprekers verstaan. Commandant Vlas heeft daarna de vele aan- wezigen -begroet en in een openingswoord dank gebracht aan God, die het Leger des Heils ge- durende vijftig jaar met zegeningen heeft wil- len verrijken. Terwijl de duizenden in eerbie- dige houding stonden, herdacht de comman dant de velen, die sinds de oprichting van het Leger hier te lande overleden zijn, bevor- derd zijn tot heerlijkheid, Onder hen noemde hij ook den bekenden brigadier Bulterman en zijn eigen echtgenoote. Na dit plechtig oogen blik speelde de gezamenlijke muziekkorpsen onder directie van adjudant Claeijs het treur- lied uit het oratorium ,,Saulus". In het verder verloop van zijn rede heeft de commandant den wensch geuit, dat dit jubi- leum een begin mag zijn van een nieuwe gees- telijike opwetkkiing in Nederland, tot roem en prijs van den naam van God. In het bizonder zijn daarna welkom gehee- ten de buitenlandsehe vertegenwoordigers, in de eerste plaats commissioner Sam. Hurren, hoofd van de int. Kweekschool te Londen, vertegenwoordiger van de Generale. Voorts eenige afgevaardigden uit Duitschland. Aan het hoofdkwartier van het Deensche Leger des Heils werd een telegram van gelukwensch gezonden, in verband met het 50-jarig bestaan van deze organisatie. Namens Evangeline Booth en namens al de Heilsoldaten uit Groot Brittannie heeft hierna comm. Hurren, wiens rede vertaald werd door Pieter W. Cohen, de vergadering gelukge- wenscht en toegesproken. Spr. achtte het een voorrecht hier te zijn, in het land met zijn schoone historie, zijn inwoners en zijn diep geworteld religieus be- sef. Hij herinnerde aan de eerste samenkomst van het Leger in Nederland, op 8 Mei 1887 te Amsterdam. Orvervloedig reden is er, zoo zeide spr. God te danken voor de verbreiding van het Evan- gelie al die jaren, die achter ons liggen. De commandant heeft vervolgens een gebed uitgesproken, waarna de moigensamenkomst besloten werd met een oogenblik van zelfin- keer en verootmoediging. In het middaguur hebben 10.000 heilsoldaten een tocht door de ziuidelijke wijk van de stad gemaakt. De stoet, waarin prachtige praal- wagens werden meegevoerd, voorstellende de verschillende terreinen, waarop het Leger zich beweegt, duiurde ongeveer een klein uur, voor hij in zijn geheel was voorbijgetrokken. De avondsamenkomst, die om vijf uur aan- ving, was bestemd voor de uitvoering van de jubileumcantate, gedicht en op muziek gezet door de adjudanten Claeijis. In het kader van deze uitvoering werd in het gebouw een defilee gehouden, waarbij alien voorbij het podium marcheerden. Hier had intusschen plaats ge- nomen Jhr. Dr. D. J. de Geer, oud-minister van Financien, die namens de regeering, welke tot haar spijt verhinderd was deze samen komst bij te wonen (de Ministers Colijn en De Wilde spraJken Donderdag in Zeeland) het woord heeft gevoerd. De heer De Geer heeft allereerst zgn geluk- wenschen overgebracht en daarna gewezen op de veranderde omistandigheden voor den aibeid van het Leger. De soldaten van het Leger des Heils hebben steeds in de diepstgezonkenen beelddragers Gods gezien. Door den Geest gegrepen heeft het Leger handelend gearbeid en zich een plaats verworven die het ook nu nog inneemt. Een woord van dank brengt spreker voor al dat werk in Nederland en in de overzeesche gewesten verricht. Het sociale werk heeft de regeering van nabij kunnen gadeslaan. Dat sociale werk werd door den geestelijken aibeid gedragen. Het was Jhr. De Geer daarna een vreugde- vol oogenblik namenis de Koningin mededee- lin<r te doen van de benoeming van Komman- dant Bouwe Vlas tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Een onderscheiding, waarin het geheele Leger des Heils in Neder land gewaardeerd wordt. Langdurige ovaties iklonken daarna op voor den Kommandant, wien vervolgens werd toe- met de bede: „Dat 's Heeren zegen III, in keel een ziwaluw in natuurlijke kleu- ren, geplaatst op een achtpuntige ster van goud. Twee helmen: de eerste getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur, en gekroond met een kroon van drde biaden en twee parelpunten van goud; helmteeken: een vlucht van sabel, be- laden met een gewelfden schuinbalk van zil- ver, waarop drie lindenbladen van sinopel, met de stelen omhoog; de tweede getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van zilver en keel, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud; helm teeken: een roos van keel, geiknopt en gepunt van goud, tusschen een vlucht van zilver. Schildhouders: rechts een leeuw en profil van goud, ongekroond, getongd en genageld van keel links een halfaanziende engel, de vleugelen nederwaarts gerioht, in natuurlijke kleuren, gekleed in een lang wit gewaad, waaroverheen een met gouden tressen en franje versieide zilveren wapenmantel, waarop een roos van keel, geknopt en gepunt van goud; in de om- laag gehouden linkerhand houdt de engel een opgeheven palmtak van sinobel. De schildhouders staan op een hardsteenen voetstuk. Alles geplaatst op een mantel van purper, geboord van goud, gevoerd met hermelijn, op- gebonden met koorden, eindigende in kwasten, beide van goud, en gedekt door de Koninklijke kroon. HERDENKING JHR. MR. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Er heeft zich een commissie gevormd, die het voornemen heeft op 20 Mei het feit, te herdenken, dat het dien dag 100 jaar geleden zal zijn, dat jhr. Mr. A. F. de Savomin Lohman te Groningen werd geboren. Deze herdenking zal plaats hebben in de Martinikerk. door AGATHA CHRISTIE. gezongen op U daal". Muziek en zang hebben daarna deze groot- sche samenkomst besloten. Woensdag is uitgegeven Staatsblad no. 3, houdende het Koninklijk besluit van den 3en Mei, waarbij een wapen wordt verleend aan Zijn'e Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden, Prims van Lippe-Biesterfeld. Het wapen is als volgt samengesteld GevieTendeeldI en azuur' c>ezaai(^ met staande blokjes van goud, een klimmende rechts gewende leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpun ten van hetzelfde, getongd en genageld van keel in den rechtervoorklauw opgeheven hou dende in schuinlinksahen stand een ontbloot Romeinsch zwaard van zilver, met gevest van goud en in den linker- een bundel van zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten omhoog, en de pijlen tezamen gebon- den met een lint van goud; II, in zilver een roos van keel, geknopt en gepunt van goud;) Kapitein Andrassy keek achterdochtig. Hij had Anthony van het begin af aan niet ver- trouwd en dat gevoel had hij nooit kunnen overwimmen. ,,Zakem doen'", gimg Anthony^ voort, ,,is ge- DE RAMP VAN DE ,„HINDENBURG". Met het te Lakehurst verloren gegane lucht- schip „Hindenburg" zijn door den Nederland schen postdienst verzonden: Naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika: 620 gram brieven en briefkaarten en 2 k.g. andere stukken. Naar Midden-Amerika en het noordelijke deel van Zuid-Amerika 140 gram brieven en briefkaarten en 45 gram andere stukken. Of deze post geheel of ten deele is gered, is nog niet ibekend. HET NIEUWE STUDIOGEROUW VOOR DE N. C. R. V. Het algemeene bestiuur van de Ned. Chr. Radio Vereeniging gaf eenige maanden ge leden een meervoudige opdracht aan een acht- tal architectenbureaux voor het ontwerpen van plannen voor een nieuw studiogebouw. Het algemeene bestuur heeft thans, gelet op de eenstemmige adviezen van den heer ir. A. van der Steur te Amsterdam en van een specdaal daarvoor uit zijn leden samengestelde boirwcommissie, aan den vereenigingsraaa voorgesteld om het plan ingezonden onder het motto Spin in het web te aanvaarden als basis voor nader overleg met den ontwerper daar- De vereenigingsraad heeft dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Het aldus gekozen ontwerp bleek afkomstig te zijn van den heer J. H. van der Veen te Amsterdam. P.T.T. WEIGERT BEZORGING VAN STROOIBILJETTEN VAN EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Naar de H. Crt. verneemt heeft het hoofd- bestuur van de P.T.T. geweigerd vier millioen strooibiljetten middels de post te doen bezor- °-en, welke „Eenheid door Democratie" in het geheele land huis aan huis wilde laten ver- spreiden. Deze weigering is gebaseerd op de overwe- ging dat de bezorging van deze strooibiljetten niet stroOkt met het maatschappelijk doel van het P.T.T.-bedrijf, dat niet vanzins is stukken te distribiueeren, die bij de ontvangers ont- stemming zou kunnen wekken. Het gaat hier n.l. om een ongeadresseerde verspreiding, welke alleen volgens speciale overeenkomst tusschen het bedrijf en den aan- bieder plaats kan vinden. Na kennisname van den inhoud der strooi biljetten meende het P.T.T.-bestuur deze ver spreiding te moeten weigeren. Door het hoofdbestuur van „Eenheid door Democratie" zal thans een proces in kort ge- ding worden aanhangig gemaakt voor den president der rechtbank te 's-Gravenhage ten- einde een beslissing in deze zaak uit te lokken. posterijen waren ze f 226.646 Looger dan in Maart 1936, voor de telegrafie S 44.829, voor de telefonie 274.234 en voor de postchdque- en girodienst f 44.-641. Het sterkst spreekt hier wel de stijging der ontvangsten. Terwijl men had geraamd, dat deze nog f 201.975 lager zouden zijn dan ver- leden jaar Maart, werd deze raming met f 428.621 overschreden! Over de eerste drie maanden van dit jaar hebben de totaal-ontvangsten de raming met niet minder dan 1.591.832 overschreden en bedroegen zij f 881.300 meer dan verleden jaar zoodat de geschatte achteruitgang verkeerde in een vooruitgang met meer dan het dubbele bedrag. PLAATSING ALS AMBTENAAR VAN ONDERWIJZERS ZONDER VASTE AANSTELLENG. Bij beschikking van den voorzitter van den raad van ministers is ingesteld een commissie, aan welke is opgedragen aan de regeering op korten termijn voorstellen te doen inzake de maatregelen, welke zouden kunnen worden ge- troffen ter bevordering van de plaatsing in betrekkingen als ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 van houders van de akte als onderwijzer bij het lager onderwijs, die nog niet als zoodanig in vasten dienst zijn ge plaatst geweest en voormelde akte hebben verworven voor 1 April 1937. Tot lid en voorzitter van vorenbedoelde commissie is benoemd C. P. van Ginkel, voor zitter van den Capitulantenraad; tot leden zijn benoemd: L. L. Franx, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken; J. J. 't Hart, inspecteur van de onderwijzers-oplei- ding; ir. G. Hofstede, inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs; H. Postma, lid van den Capitulantenraad; B. W. T. van Slobbe, hurgemeester van Breda, oud-gouverneur van Curasao; J. Vennik, directeur van het Capi- tulantenbureau. Tot secretaris is benoemd C. M. Bogert, secretaris van den Capitulantenraad. PROTEST TEG EN DE KOLENCONVENTIE. Aan de ,,Kolenconventie in Nederland" te 's-Gravenhage is het volgende schrrjven ge zonden: Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Brandstoffeninkoopvereenigingen, kennis genomen hebbende Van de conventiebepalingen voor het seizoen 1937/1938, waarover overeen- stemming is bereikt met den 'bond van brand- stoffenhandelaren, protesteert hiertegen met klem en ibesluit hiervan mededeeling te doen aan conventie, bevoegde instanties en pers. SPAANSOHE KINDEREN NAAR NEDERLAND? Op vragen van den heer Wijnkoop, in ver band met de aanwezigheid in Nederland van een aantal Spaanische, nationalistisch gezinde vluehtelingen en betreffende het verschaffen van een onderkomen aan Spaansche kinderen hier te lande, hebben de Ministers De Graeff en Van Schaik geantwoord: Het is niet juist, dat in het algemeen zou zijn besloten aan Spaansche kinderen hier te lande onderkomen te weigeren. Wel heeft de regeering zich, mede in het belang van be- doelde kinderen, op het standpunt gesteld, dat allereerst is vereisoht een organisatie, die de noodige waarborgen geeft, dat zij aan de groote moeilijkheden, die in velerlei opzicht te verwachten zijn, het hoofd zal kunnen bi-eden. Het asyl, dat aan de in de Nederlandsche legatie te Madrid gevluchte personen, die on der de dreiging van onmid-dellijk levensgevaar bescherming der Nederlandsche vertegenwoor digers in Spanje hadden ingeroepen, thans in Nederland wordt verpleegd, is geheel verschil- lend van een eventueel aan Spaansche kinde ren door particulieren uit louter humanitaire overwegingen in een ver van Spanje gelegen land te verschaffen onderkomen. De voorwaarde, waarop ten aanzien van de geasyleerden van millitairen leeftijd het ver- trek naar Nederland door de Spaansche re geering is toegestaan, is, dat zij in Nederland blijven tot het einde van den burgeroorlog. Om dit zoo good mogelijk te verzekeren, wor den ten aanzien van deze personen, die him eerewoord hebben gegeven Nederland niet te zullen verlaten, maatregelen getroffen. Aan deze personen is, evenals aan andere vreemdelingen, politieke actie verboden. De regeering is niet ongenegen plannen, voor het opnemen van Spaansche kinderen in ons land, welke noodige waarborgen bieden, onder oogen te zien. Het blijft goed 'gaan met bet P.T.T.-bednjf, ze-o-t de ,,Maasbode". Gaven Jan. en Feb dit° jaar al zeer mooie cijfers te zien; is daar nog ver boven uitgekomen. De totaal ontvangsten over deze maand waren met min der dan f 590.350 hooger dan die in Maart 1936 en 814.405 boven de raming, die blijk- baar met bet oog op de crisis, welke by het opmaken van de begrooting nog ongeveerop haar dieptepimt was rekemng hield met een vermindering van inkomsten. Over de geheele linie stegen de ontvangsten; voor de DE ..DEUTSCHE' Op de vragen van den heer Polak betreffen de den inhoud van den aan ibui-ten- en binnen landsche scholderen uitgereikten liederenbun- Maart J del (bevattende groot-endeels vertaalde Duit- sche liederen) heeft de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord: De bedoelde liederenbundel is, zooals daar- in uitdrukkelijk wordt vermel-d, aangeboden door de Nederlandsche Commissie voor School- reizen. Uitsluitend deze draagt voor den in houd verantwoordelijkheid. In verband hienmede kan de beantwoording van de overige vragen achterwege blijven. hij verwoed zijn snor opdraaide. „U bent belee- digAteo'luut niet", zei Anthony. „Ik probeer u tehelpen 't Gaat om de kwestie, vraag en aanbod, nietwaar? Niets onderhands bij, mrjn baseerd op vraag en Aanbod. De een wil lets w-oord mop! met 59) Vervolg. Hoof-dstuk XXVI. De dertiende October. Op den dertienden October 's morgens om tien uur wandelde Anthony het Harrington- hotel binnen en vroeg den portier om baron Lolopreitizjyi, die in het 'Harrington logeerde, te spreken. Na het gebruikelijke zooveel keer vijf minu- ten wachten werd Anthony door een piccolo naar de karners van den baron gebracht. Bij zijn ibinnenkomen stond baron Lolopretzjyl kaarsrecht, als de vleeschgeworden correct- beid, op het kleedje voor den haard. Schuin achter den grooten man, iets minder correct, stond kapitein Andrassy. De begroeting had vol'gens het gewone pro- gramma plaats: stokstijf staan, hielen tegen elk-aar, buiging. Anthony, begon, wat dat soort begroetingen betrof, langzamerhand rou tine te krijgen. ,,Neem me niet kwalijk, dal; ik u al zoo vroeg stoor", begon Anthony, toen aan de Slo- waakscbe b el eef dhe i dse i schen voldaan was. ,,Maar ik kom met een voorsitel, een zakelijk voorstel!" ,,Aha", zei baron Lolopretzjyl. ,,Laat u eens hooren." Baron Lolopretzjyl keek hem scherp aan, maar onthield zich van eenig commentaar. Tusschen een Slowaaksch edelman en een Engelschman, die een heer is, zullen de voor- waarden voor een dergelijken koop wel gemak- kelijk geregeld kunnen worden." Bij de woorden: „E5ngelsohman, die een heer is", bloosde Anthony tegen wil en da-nk. Het vie'l hem niet makkelijk, om dergelijke bom- bastische beweringen als argumenten te ge- bruiken, maar hij wist biji o-ndenvinding d-at ze op iemand van de mentaliteit van baron Lolo pretzjyl grooten invloed hadden. ,Dat denk ik ook", zei de baron, terwijl hij "goedkeurend knikte. „Dat denk ik ook. Zelfs kapitein Andrassy begon onder de ver- warmende werking van dit compliment te ont- dooien. Hij knikte eveneens. ,iGoed", zei Anthony. Dan zal ik maar niet langer om de zaak heendraaien en „Wat is dat, wat u zegt?" infonmeerde de baron. „Om de zaak heendraaien! Dat begrijp ik niet." O, dat is figuurlijk bedoeld. In huis-, tum- enkeukentaal beteekent het: wij hebben de waar, die u wilt hebben. Het schip is m orde, maar het heeft geen scheglbeefld. Met dat schip bedoel ik de royalistische partij in Herzo-Slo- wakij-a. Op het oogenblik bent u het ho-ofdnum- mer van uw politieke programma kwijt. U heeft geen prins! En gesteld nu eens, gesteld nu eens, dat wij u dien prins konden leveren?" De baron staarde hem paf aan. „Ik begrijip nieit", verklaarde hij. ,,Ik begrijp u niet in de minste." ,,Mijnheer!" zei kapitein Andrassy, terwijl onivervalschte artikel aan. ,,Ik begrijp niet", herhaalde de baron. „1K begrijp niet in de minste. „Hindert niet", zei Anthony bij wi)ze van troost. ,,-Probeer eerst maar eens aan de ge- dachte te wennen. Er zit namelijk nog wat meer aan vast. Maar voor het oogenblik geldt alleen dit: u heeft een prins noodig. Ik kan u dien prins leveren... onder zekere voorwaarden dan altijd." De baron en kapitein Andrassy keken hem in opperste venbaizing aan. Anthony nam zijn hoed en stok en maakte zich gereed om weg te gaan. Denk er maar eens over. O ja, baron, dan heb ik nog iets. U moet vanavond op „De Schoorsteenen" kom enU en kapitein An drassy. Er staan een heel rijtje buitengewone dingen te gelbeuren. Zullen we een afspraak maken? Ja? Goed, om negen uur dan, in de vergaderzaal... Kan ik er van op aan, heeren, dat u er bent V Barfin Lolopretzjyl kwam een stap naar Anthony toe en keek hem ondenzoekend aan. Mr Cade", zei hij, niet zonder waardiig- heid, „dit is toch niet, dat ge voor den gek wilt houden mij?*" Anthony hield zijn blik rustig uit ,^Als deze avond om is, baron, zei hij, ,,zult u de; eerste zijn, die toegeeft, dat in deze kwes tie het emstige element sterker vertegenwoor- digd is dan het luimige," Hij maakte een buiging voor de beide man- nen en ging de hotelkamer uit. Zijn tweede bezoek gold Mr. Herman Isaac- DE BEMANNING VAN DE „JANU" KEERT NAAR NEDERLAND TERUG. De regeeringspersdienst meldt, dat op het departement van Buitenlandsehe Zaken van Hr. Ms. gezant te Tanger telegrafisch bericht is ingekomen, dat de Nederlandsche gezag- voerder en bemanning van het onder Pana- meesche vlag varende stoomschip „Janu", welk schip, zooals bekend, indertijd door de marine van generaal Franco naar Ceuta werd overgebracht, op 6 Mei j.l. met het stoomschip ,,'Dempo" naar Nederland is teruggekeerd. HANDELSACCOORD TUSSCHEN NEDERLAND EN CHILI. Het A.N.P. meldt uit Santiago de Chili: De Chileensche minister van buitenlandsehe zaken en de Nederlandsche ambassadeur heb ben een handelsaccoord onderteekend, waarbij Nederland zich verplicht, Chileensche nitraten en vruchten in te voeren en Chili daartegen- over op zich neemt, Nederlandsche industrie- producten in het land toe te laten en aan Nederland de uitvoering van zekere werken te gunnen. DE CONCENTRATIE BIJ HET LAGER ONDERWIJS. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Lager-Onderwijswet 1920 (het concen- tratie-ontwerp) herinnerden verschillende leden aan den gang van zaken ten aanzien van het openbaar, het bijzonder lager onder wijs sinds 1933. In den kring van het open baar onderwijs werd door den ambtsvoorgan- ger van den Minister groote teleurstelling gewekt. Op straffe wijze immers, aldus de leden, hieraan het woord, zocht deze bewinds- man de ,,concentratie" bij het openbaar onder wijs te bevorderen, doch hij ging niet na, of tevens beperking van het aantal bijzondere scholen technisch en politick mogelijk zou zijn. Hij achtte het voldoende den wensch te ken- nen te geven, dat het bijzonder onderwijs zou volgen. Het resultaat werd zeer gering. Het was bij het geldend onderwijsrecht, dat voor de stichting van bijzondere scholen slechts een bepaald aantal kinderen en een waarborgsom ,vordert, bezwaarlijk anders denkbaar. Toet- sing der gezdndheden vindt niet plaats. De groote fout van dien Minister was echter, dat hij, terwijl hij ten aanzien van het bijzonder onderwijs geen enkelen maatregel kon treffen zich met alle macht richtte op -beperking van het aantal openbare scholen. De voorstanders van bijzonder onderwijs hebben daarbij indi rect hun steun verleend. Ten opzdchte van het bijzonder onderwijs wordt in principe niets veranderd. Terwijl vol gens het ontwerp van 1935 opheffing van bij zondere scholen zou kunnen plaats hebben naar subjectieve opvattingen, berust deze thans, overeenkomstig den wensch der tegen- standers van paragraaf 12, op objectieve nor- men. Wat echter de openbare school -betreft wordt een wijziging van groote beteekenis voorgesteld. Evenals voor de bijzondere school zullen thans namelijk ook voor haar normge- tallen worden gesteld. De hier aan het woord zijnde leden vroegen zich af, of dit niet in strijd is met bet wezen van het openbaar on derwijs, -met Grondwet en wet en het gezag der overheid, aan wie de zorg voor het open baar onderwijs is opgedragen. Vele andere leden spraken hun voldoenmg er over uit, dat in gemeen overleg een com- promis is gevonden in het zoo moeilijke vraag- stuk der „concentratie" van scholen, waar- mede vrijwel alle groepen zich hebben kunnen vereenigen en waarbij het beginsel van de vrij heid van onderwijs ongerept werd bewaard. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de teohnische wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 verklaarden vele leden zich in het algemeen daarmede te kun nen vereenigen. De instemming, in de Tweede Kamer -be- tuigd met het openen van de mogelijkheid om onderwijs in een streektaal te geven, konden eenige leden niet deelen. Zij achtten zoodanig onderwijs onnoodig en zonder practisch nut, meenden int-egendeel, dat het onderwijs in het algemeen er onder zal lijden tot schade van de leerlingen, die in hun streektaal worden on- derwezen en zich later naar andere deelen des lands begeven. Eveneens oordeelden zij over- bodig de voorgestelde aanvullingen van de vakken vaderlandsche geschiedenis en kennis der natuur. Andere leden huldigden deze opvattmg o-eenszins. Zij verstonden zeer wel het verlan- °en naar onderwijs in de streektaal, daar waar deze naast de Nederlandsche taal in levend oebruik is, al zou het alleen zijn om haar ook behoorlijk te kunnen schrijven. Voorts achtten zij het onder de tegenwoor- dige omstandigheden zeker niet zonder belang, dat onder vaderlandsche gesdhiedenis zal zijn begrepen »,de eenvoudigste kennis der ge meente-, provinciale- en staatsinrichting van Nederland" en onder kennis der natuur ,,de eenvoudigste kennis van gezondheidsleer Sommige ledeji duchtten, als gevolg van de nieuwe bepalingen ten aanzien van de o-uder- commissies, het gevaar, dat deze colleges zich meer bevoegdheden zullen gaan aanmatigen stein, den financier. Hij gaf zijn kaartj-e af en zette zich tot wachten. Na een minuut of tien werd hij ontvangen door Isaacstein's aide de camp, een keurig gekleed, keurig opgevoed jongmensch met 'n militairan rang. „U wou Mr. Isaacstein spreken?" opende het jongmensch in kwestie het vuur. ,,Hij heeft het vanmorgen geweldig druk ver gadering van aandeelhouders en nog meer zulke dingen. Kan ik u misschien helpen?" „Neen, tot m'n spijt niet. Ik moet Mr. Isaac stein persoonlijk spreken", gaf Anthony ten antwoord. Hij wachtte even, voegde er dan, achteioos, aan toe: „Ik kom juist van de „Ze- ven Schoorsteenen!' Het jongmensch met den militairen rang veranderde bij het hooren van de toaver- spreuk: ,,Dei Zeven Schoorsteenen". ,;0!" zei hij aarzelend. ,,Dan zal ik eens even gaan vragen." ,,Zegt u maar, dat het belangrijk is", zei Anthony. ,,'n Boodschap van Lord Caterham?" polste het jongmensch. „Iets dergelij-ks", zei Anthony. „Maar 't is werkelijk noodig, dat ik Mr. Isaacstein zelf spreek. Een paar minuten later wer-d hij het sanc- tuum van den financier binnengelaten. Het was een groot, weelderig ingericht vertrek, waarvan Anthony zich naderhand speciaal twee dingen herinnerde: het zachte kleed en de diepte en wijdte van de leeren club-fau- teuils. Toen hij binnenkwam stond Mr. Isaacstein uit zijn stoel voor het -bureau op. „Ik hoop, dat u me dit onceremonieele bin- nendrin-gen niet kwalij-k neemt, zei Anthony. ,,Ik weet, dat u het druk heeft en daarom zal i'k niet op mddr tijd beslag leggen, dan ik noo dig helb: ik kom met een voorstel... een za kelijk voorstel." Isaacstein monsterde hem een poos lang met zijn kleine, ziwarte kraaloogen, voor hij antwoord gaf. ,jSteek eerst eens op", zei hij dan opeens, terwijl hij zijn gast een sigarenkoker voor- hield. „Graag", zei Anthony. ,,Dat maakt t wat minder officieel." Hij koos uit den rijken voorraad de kleinste en de duurste, die hij vinden kon. „'t Is over die- Herzo-Slowaaksche kwestie", zei hij dan, terwij'l hij een lucifer aannam, het vlammetje onder zijn sigaar hield en trok. Over een gelen gloed heen zag hij de oogen van -den man begemover zich oplichten. „De moord op prins Michael heeft leelijk roet in het eten gegooid." Mr. Isaacstein trok zijn linker wenkbrauw op, zei met een onschuldig gezicht „He?" en keek naar de zoldering. Petroleum", zei Anthony on-der het critisch bekijken van het keurig gewreven bovenvlak van het bureau, 'n Product, waar je wat aan hElbt!" -Hij voelde den schok van verbazing, die Isaacstein bij die opmerking van hem kreeg. ,,Zoudt u meteen ter zake willen komen, Mr. Cade..." ,,Met alle soorten van genoegen. Ik verbeeld me dit, Mr. Isaacstein: dat u niet bepaald vriendelij'k zou kijken, als die petroleumcon- cessies aan de andere maatschappij werden gegeven." ,,Wat kwam u me voorstellen?" vroeg de financier met zijn kraaloogen strak in de oogen van Anthony. „Een -behoorlijken pro-Engel schen preten- dent voor den troon." ,,Maar heeft u dien?" ,,Dat is rnijin zaak." (Wbrdt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5