akkers Kloosterbalsem Rheumatiek laaflltoch wrijven Burgerlijke Stand INGEZONDEN STUKKEN.. LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Laat U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken v66r Uw tijd. mei den geneeskrach- iigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringl tot diep in de weefsels door I Ingez. Med. I HF.T BANDIETISME. Uit Nashville in den staat Tennessee wordt gerneld, dat een neger met een revolver in de vuist een geldlooper van de National Life In surance Company aldaar heeft gedwongen hem zijn portefeuille te geven. In de porte- feuille zat voor een waarde van 140.000 dollar aan cheques en een paar honderd dollar aan geld. EEN BERUCHTE INBBEKEK AANGEHOUDEN. Geruiimen tijd geleden is in een tabaksgros- sierderij, in de Borneostraat te Amsterdam, een inbraak gepleegd,.waarlbij. de buit bestond uit een grooten voorraad sigaren en sigaret- ten en een bedrag aan geld. Het onderzoek van de politie deed het ver- moeden rijzen, dat aan deze inlbraak twee oude bekenden van politie en justitie debet waren. Eenige maanden geleden werd een1 vant hen, zekere van C., aangehouden en ter beschik- king van de justitie gesteld. Kort daarna volgde de arrestatie van een bekenden heler, D. van der S., die eveneens aan de justitie werd overgeleverd. iDe derde man, de zeer beruchte inbreker C., scheen spoorloos ver- dwenen te zijn. Nasporingen hadden niet het minste resul- taat, totdat het onderzoek aan den dag bracht, dat C. zich nog al eens placht op te houden in een woning aan de Spuistraat. Zoo- wel de centrale recherche als die van het bureau Warmoesstraat hielden daarop het per- ceel voortdurend van een schuilplaats uit, in het oog. Zaterdagnacht eindelijk zagen twee agenten van het bureau Warmoesstraat, die zich in burger verdekt hadden opgesteld, C., toen hij het huis wilde binnengaan. Zonder aarzelen traden zij op hem toe en hielden hem aan. C. verizette zich daarbij uit alle macht, zoodat het de grootste moeite kostte, hem te over- meesteren, vooral ook omdat omwonenden op het tumult waren komen toeloopen en pogin- gen in het werk wilden stellen om C. te ont- zetten. Niettiemin slaagden de agenten er in, hun arrestant naar het bureau Warmoesstraat over te brengen, waar hij in arrest werd ge steld. Zondagmorgen is hij naar het bureau Linnaeusstraat overgelbracht, waar de com- missaris van dit bureau hem Maandagmorgen een verhoor heeft afgenomen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Zondagmiddag te ruim kwart over vijf is op den onibewaakten overweg bij Slochteren een autobus van den Woltjer autobusdienst- onderneming der firrna Uuldriks en Bakker, welke de verbinding tusschen Sidetouren en Groningen onderhoudt, door een motortrein van de Woltjer Spoorweg Maatschappij, welke om 17.20 uur van Slochteren naar Siddeburen I was vertrokken, gegrepen. De bus werd ongeveer twintig meter mede- gesleurd en kwam toen dwars over de rails te staan. In het voertuig bevonden zich de on geveer zestigjarige weduwe Holman uit Sloch teren en haar twaalfjarige dochtertje. Het kind kwam er goed af, evenals de bestuurder de heer Bakker, die bijtij.ds uit de cabine was gesprongen. De vrouw kreeg een ernstige hoofdiwonde en een beenbreuk. Zij werd ter plaatse veibonden door dokter Westers uit Siddeburen. Daarna is zij per auto naar een der ziekenhuizen te Groningen overgebracht. De bus werd totaal ingedrukt. Van den trein, welke uit een enkelen motorwagen be stond, werd een treeplank vernield. De reizi- gers van den trein kwamen met den schrik vrij. ■Het ongeluk op dozen overweg, waar het uitozicht vrij goed is, moet worden toegeschre- ven aan het feit, dat de chauffeur van den bus verblind werd door de laagstaande zon. De trein had door het gebeurde ongeveer vijf kwartier vertragdng en heeft, om zijn weg te kunnen vervolgen, eerst met ibehulp van staal- draden de bus van de lijn gesleept. ZESTIG JAAR GETBOUWD. Zondag heeft het echtpaar L. Zegers-Noyen te Reek Noord-Brabantden dag herdacht, waarop het v6or zestig jaren in het huwelij'k trad. De diamanten foruidegom herdacht tevens zijn gouden jubileum als wethouder der gemeente Reek. KIND VERDRONKEN. Maandagmiddag moest te Terapel een twaafjarig meisje, terwijl de moeder uit wer- ken was, op haar driejarig zusje passen. Door tot dusverre onbekende oorzaak is het drie jarig kind te water geraakt. Buren schoten spoedig te hulp, doch het was reeds te laat. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. OVER DE GRENS GELOKT. Relaas van een vrijgelatene. Een van de twee breeders Holland uit Wel- lerlooi, die te Twistede over de Duitsche grens waren gelokt en in de gevangenis te Aken werden opgesloten, is in vrijheid gelaten. Met den in vrijheid gestelden H. Holland had de „Msb." een onderhoud, waarin hij het volgende meedeelde: Met de tractaatsgoederen, hier langs de grens, habiben we nog niets anders dan een heeleboel onaangenaamheden gehiad. Vanaf onze hoove kunnen we een 12-tal boerderijen langs de grens zien liggen, en van elk dezer gezinnen zit er minstens een huisgenoot in Duitschland gevangen. s Zaterdags voor Paschen kwam een Duit sche grensibeambte, Rosenohl, hier zeggen, dat wij, mijn broer Theodobr en ik, even bij den Duitsohen dienstgeleider Griitner uit Twistede moesten komen, die zich op ongeveer 100 M. verder, op de Duitsche hoeve Pooth bevond. Aangezien wij bijna dagelijks met dezen Griitner in aanraking komen en wij* ook niets kwaads venmoedden, zijn wij direct, gekleed in ons werkplunje, naaT de boerderij van Pooth gegaan. Hier aangekomen troffen wij behalve Griitner nog twee heeren aan, die per auto gekomen waren. Griitner zeide ons, dat dit de Zoll-inspektor Drehr en een Zollsekre- tar uit Dusseldorf waren. Ik moest met den inspektor in den stal gaan, teiwijl mijn broer moest wachten. Het bleek mij toen, dat men ons verdacht van aardappelsmokkelen. De aardappelen welke wij op tractaatsgronden telen, mogen vrij naar Duitschland verkocht warden. Nu hadden wij aan een zekeren heer Bien uit Kaarst bij Neuss een partij van 24.000 K.G. aardappelen verkocht en nu meen- den de Duitsche Zollfahndung, dat die aard appelen niet van onze gronden afkomstig waren, doch dat wij die partij elders gekocht hadden. :Na mij,«moest mijn broer bij den Zollinspek- tor in den stal komen. Toen werden we onder toezicht van een paar beambten in de keuken van de hoeve Pooth binnengelaten. Men vroeg ons of we andere kleeren wilden habben, want we zou- den voorloopig in arrest blijiven. Op ons ver- zoek werd toen een der kinderen van de hoeve Pooth naar onze boerderij gezonden en een half uur later kwam moeder, die ons de Zon- dagsche kleeren en een flink pak boterham- men bracht. Moeder mocht echter niet meer tot ons spreken. In een auto zijn we toen dienzelf- den Zaterdagaivond naar de Polizeigevangenis te Crefeld gebraoht, waar we omstreeks negen uur aankwamen en weer direct aan een kort verhoor onderworpen werden. We kregen ieder een eel aangeiwazen en we waren blij, dat we boterhammen bij ons hadden, want we kregen zeer slecht en weinig eten. Paaschmaandag zijn we naar Cleve overge bracht. Hier was het eten goed en werd ik ook heel menschelijk behandeld. Van mijn broer heb ik sinds dien niets meer gezien, maar ik weet toch, dat hij in Cleve gevangen zit. Door tusschenkomst van den advocaat, die mij was toegewezen, ,kwam ik te weten, dat men niet geloofde, dat van een stuk grand, ter grootte van 1.25 HA. een kwantum van 24.000 K.G. aardappelen geteeld kon worden, terwijl van een dergelijk perceel er gemakke- lijk 30.000 K.G. te rooien zijn. Het geval wilde echter, dat die aardappelen, welke wij aan een handelaar in Geldem hadden aange- boden, wegens z.g. Bruinbrand werden afge- keurd. Wij hebben ze toen te koop aange- boden aan den groenten-commissionair Gripps uit Schiefbahn en die ried ons aan, de aard appelen te lezen en ze op maat te sorteeren om ze als pootaardappelen te verkoopen. Door diens tusschenkomst hebben wij de partij aardappelen toen aan Bien verkocht. Zoowel tegen Bien als tegen Gripps, die ook beiden in Cleve gevangen zitten, hadden de ambte- naren echter verdenking, dat zij aardappelen Duitschland binnensmokkelden. Op Dinsdag 20 April kreeg ik in mijn eel bezoek van een Zoll-inspektor, die als een razende tegen mij te keer ging en mij wilde dwingen een verklaring af te leggen, dat de geleverde partij aardappelen niet op onzen tractaatsgrond geteeld was. Toen hij boos wegging, was ik z66 moedeloos, dat ik er aan begon te twijfelen nog ooit onze hoeve, mijn moeder, mijn broers en zusters weer te zien. Tot mijn verbazing echter kwam Donderdag- avond 29 April een gevangeniswachtmeester mij zeggen, dat ik op het gevangenissecreta- riaat moest komen. Zonder eenige verdere inlichting, zonder bah of boeh, werd mij daar mijn ontsilagbewijs uitgereikt „2946.25 Uhr n.m." stond op het ontslagbriefje. Ik infor- meerde naar mijn broer, of die ook vrij kwam. ,,Der bleibt hier, wegens Deviezenunterschla- gung" was het korte bescheid. Om 6.25 uur werd ik in Cleve ontslagen. Om 9 uur 's avonds was ik thuis. AUTO TEGEN EEN BOOM. Zaterdagavond omstreeks tien uur kwam op den Elmpterweg te Maasniel uit de richting van de Duitsche grens een personenauto met vijf inzittenden, van wie de heer P. uit Hae- len aan het stuur zat. In een flauwe bocht van den weg is de auto met een vaart van zes tig kilometer tegen een boom gereden. De# heer P. brak daarbij een der armen. Zijn naast hem zittende zwager, de 58-jarige Duitsche heer A. Goecke uit Dusseldorp werd met een harden srnak tegen de kap van den auto ge- slingerd en was vrijwel op slag gedood. De echtigenoote van den laatste, mevr. Johanna Goecke, die aohter in den auto zat, werd ernstig aan beide beenen gewond. Een broer van den bestuurder, de heer Ch. P. uit Wassenaar, die ook achterin zat, liep een ern stige hersensichudding op en een wonde aan het linkerbeen. De vijfde inzittende, mej. Helena Goecke, kwam er zonder letsel af. De gewonden zijn, nadat twee dokters het eerste verband hadden gelegd, naar het St. Laurentius-ziekenhuis te Roermond vervoerd. Ook het stoffelijk overschot van den heer G. is daarheen overgebracht. De heer P. had zijn familieleden uit Dusseldorp afgehaald voor het vieren van een communiefeestje in huiselijken kring. EEN MERKWAARDIG ONGELUK. Een apotheker uit Dalston in Essex, ama- teur-vlieger, en een vriend, eveneens vlieger, maakten Zaterdag samen een tochtje in een toestel met dubbele besturing. De apotheker, op den achtersten zetel, vloog. Vijf minuten na het vertrek vroeg hij zijh metgezel of hij geen bezwaar had tegen een spiraalduikeling. Toen zij1 uit die duikeling kwamen moet de man onwel geworden zijn, althans drukte hij plotseling zijn stuurstok naar voren, zoodat het toestel buitenwaarts over den kop ging. Zijn passagier sehoot bijna uit den riem, waar- mee hij vastgebonden was en kon zich maar amper met zijn hoofd schoor zetten tegen een benzinetank. Hij wist echter zijn stuurknup- pel te grijpen en het toestel weer recht. te trekken. Toen hij omkeek, zag hij den apo theker niet meer, zoodat hiji dacht, dat de man bezwijmd was en op den grond lag. Hij bleef du® het toestel besturen en keerde zoo snel mogelijk naar het vliegveld terug. Daar bleek, dat de apotheker uit het toestel was gevallen. De passagier ging, dadelijk na zijn landing, nogmaal® de lucht in om te zien of hij zijn zenuwen meester was. DRIE HUIZEN INGESTORT TE ALEXANDRIA. Zaterdagavond zijn plotseling te Alexandria drie huizen ingCstort. Uit het puin heeft men de lijken van vijftien menschen te voorsichijn gebracht, twintig menschen werden gewond. (Buiten verantwoordeljjkheid der Redactie.) tie waarom het eigenlrjk gaat opzettelijk bui ten zijn betoog gelaten; ril. de zoogenaamde aansluitingskwestie (lees moeilijkheid) van het lager onderwijs aan het middelbaar onder- wijs en tevens opzettelijk verzuimd om den weg aan te wijzen om deze aansluiting3moei- lijkheld te overbruggen. Als wij ons niet ver- gissen dan kan de heer v. W. al jaren kennis dragen van de moeilijkheden die sommige, leerlingen in de eerste klasse der H. B. S. on- dervinden, omdat zij zich niet bij de onderwijs- methode, bij de wijze waarop de leerstof door de docenten wordt voorgedragen, kunnen aan- passen. Het is juist deze aanpassingsmoeilijkheid, waaruit onze vereeniging is geboren. In het stiohten eener voorbereidende klasse voor de H. B. S. ziet onze vereeniging een heilzaam middel om deze kloof te overbruggen. Dat u deze lofwaardige poging betitelt met den naam „bokkensprongen" spijt ons voor u, meneer v. W. Door het misplaatste gebruik van dit dikke woord komen wij tot de ont- stellende ontdekking, dat u, als verantwoor- delijk hoofd eener gecombineerde onderwijs- inrichting, geen kennis draagt van het feit, dat de voorbereidingsklasse voor de H. B. Scholen al jaren ibestaan aan Rijks, Gemeen- telijke en Bijzondere H. B. Scholen in Neder- land enmet succes. Onze vereeniging heeft zich eerst volledig over het bestaan en het succes dezer voorbe reidende klassen laten Inlichten alvorens men tot eene definitieve oprichting besloot. De hierop betrekking hebbende informaties liggen voor iederen belangstellende bij den heer directeur der H. B. S. alhier ter inzage. Op het doel onzer vereeniging terug komen- de laten we hier een terzake kundigen spreker aan het woord in de opricitingsvergadering: „Op het platte land heeft men meer moeite ,de kloof te overbruggen dan in groote ste- ,,den. Immers, inrichtingei, welke speciaal ,,voor de H. B. S. opleiden ontbreken geheel. ,,De toekomstige candidaten wonen zeer ver- ,,spreid. De opleiding ges'dhiedt inciidenteel ,,en als gevolg daarvan is de eerste klasse der ,,H. B. S. zeer heterogeen van samenstelling. ,,Sommigen hebben beginselen van wiskunde gehad, anderen weer niet. Hetzelfde is het geval met de modeme talen ,,Teneinde te trachten de aomogeniteit van ,,de eerste klasse te verbeta-en lijkt het mij „gewenscht aan de H. B. S. ten voorbereiden- ,,de klasse te verbinden en diarin toe te laten leerlingen, die de zesde klisse eener school ,,voor gewoon lager onderwjs met goed ge- „gevolg hebben doorloopen. Deze leerlingen hebben alien nagenoeg httzelfde onderwijs ,,genoten, zoodat deze vo»rbereidingsklasse ,,homogeen te noemen is, vat de samenstel- ,,ling betreft." Onze vereeniging verwtcht slechts rijpe leerlingen (en geen groene meneer v. W.). Wij weten dat de hoofden de" scholen voor ge woon lager onderwijs in Zeeiwsch-Vlaanderen htm groote verantwoordelijkieid bij het geven van advies aan belanghelbende ouders zoo sterk bewust zijn, dat het ten eenenmale is uitgesloten, dat zoo'n hoofc desgevraagd tot antwoord zal geven: probeir het maar eens. Deze wetenschap sluit he. experimenteeren met leerlingen absoluut uit De vereeniging stelt het volste vertrouwen in de heeren leeraren der 3. B. S. die in de voorbereideiide klasse zullei doceeren, en laat de kwestie van bevoegdheii, welke voor het lager onderwijs en het miidelbaar onderwijs wettelijk geregeld is, gehel buiten beschou- wing, omdat de opzet orzer voorbereidende klasse geheel voddoet aan let richtsnoer door den heer directeur der H. I. S. alhier gegeven, in overleg met het Depatement van Onder wijs, K. en W. Namens de Vereenigiig ..Voorbereidende klasse aan de rtijks H. B. S. voor Zeeuwsch-Vlaandffen Oostelijk Deel, HET BESTUUR. HOUfDT ZICH GOED ONDANKS ZIJN 70 JAAR. lEens hulpeloos door rheumatische pijnen. iEen oude man vrijwaart zich voor goed van rheumatische pijnen: ,,Mijn vader gebruikt Kruschen Salts reeds gedurende een paar jaren en zou er voor geen geld ter wereld buiten willen. Vroeger was hij beslist hulpe loos door de rheumatische pijnen, doch ik kan gerust beweren, dat Kruschen Salts een nieu- we man van hem gemaakt heeft. Hij is bijna 70 jaar en dat hij kras is nou, dat beloof ik U." Mevr. F. G. Kruschen Salts is een mengsel van zes mi- nerale zouten, waanvan elk een directe of in- directe werking heeft biji de bestrijding van rheumatische aandoeningen. Een enkele flacon Kruschen Salts zal U overtuigen, dat rheu matische pijnen eenvoudig niet bestaan kun nen in een lichaam, dat zijn ,,kleine dagelijk- sche dosds" krijgt. Kruschen Salts is verkrijg- baar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0,40, 0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etlket op de flesch, zoowel als op de buiten'verpakking de naam, Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Adv. Pieter Jansen, oud 3 dagen, z. van Leendert Markus en van Maatje Rie'mens. 13 April. Elisabeth de Bruijne, oud 79 j., echtg. van Pie ter Deij. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 9 April. Gijsbrecht Jo hannes Buijsrogge, oud 28 j., jm. en Maria Rosalia 'Hoofman, oud 30 j., jd. Huwe 1 ijks - vol t r ek k i nge n9 April. Leonar- dus Francisicus Maenhout, oud 24 j., jm. en Cecilia Melanie van Geertruij, oud 24 j., jd. 30 April. Gijsbrecht Johannes Buijsrogge, oud 28 j., jm. en Maria Rosalia Hoofman, oud 30 J; j<3- Gefooorten. 1 April. Antonius Petrus Corne lls, z. van Judocus van Immerseel en van Maria Rosalia Buijs. 7 April. Cecilia Josephi- na, d. van Johannes Tottd en van Madalaine Johanna Smit. 8 April. Aloisius Joseph Os wald, z. van Richard Cyrille Marie Venhaegen en van Maria Joanna Ferdinanda Noens. 12 I DE CAPRIOLEN BOKK EN SPRO NGE N VAN DEN HEER VAN WEL. Het onverantwoordelijke geschrijf van den heer Van Wei is voor het onderteekenende be- stuur aanleiding om u, meneer de Redacteur, beleefd te verzoeken om slechts voor een keer een plaatsje in uw courant te willen inruimen. Onzen dank daarvoor. Zonder verder de ingezonden stukken van den heer v. W. punt voor punt te volgen, moet hieruit niet geconcludeerd worden het spreek- woord: wie zwijgt stemt toe; want de bewuste stukken gaan nog al mank aan onjuiste en daardoor misleidende voorstellingen. Tot onze spijt heeft de heer v. W. de kwes- CLINGI. Huwelijks-aangiften. 5 April. Reguul Jozef Aelbrecht (van St. Gillis, oud 25 j., jm. en Irma Maria Pauwels, ouc 24 j., jd. 6 April. Petrus Frahciscus de Wein, oud 29 j., jm. en Margaretha Willaert, oud 29 j., jd. 7 April. Petrus Joannes Bracke oud 24 j., jm. en Maria Ludovika Lernout, Dud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkinger 2 April. Petrus Franciscus de Kever, oudSl j., jm. en Maria Sidonia van Ombergen, oil 27 j., jd. Adolphus van Puijenbroek (van St. 'ansteen)oud 23 j., jm. en Marih van Geijt, ad 27 j., jd. 8 April. Emilius Piessens (van Do(, B.), oud 26 j., jm. en Martha Verbist, oud24 j., jd. 16 April. Aloisius van Campen (va Kruiningen), oud 27 j., jm. en Christina Mria de Poorter, oud 23 j., jd. 21 April. Jacobs Lockefeer, oud 30 j., jm. en Anna Maria Kiidt, oud 27 j., jd. 23 April. Jozef Pauwels (varDe Klinge), oud 27 j., jm. en Albertina Tock, )ud 28 j., jd. Reguul Aelbrecht (van St. Gillis, oud 26 j., jm. en Irma Maria Pauwels, ou( 24 j., jd. 30 April. Petrus Joannes Bracke, ad 24 j., jm. en Ma ria Ludovika Lernout, od 21 j., jd. Petrus de Weijn, oud 29 j., jm. m Margaretha Wil laert, oud 29 j., jd. Geboorten. 5 April. Iron Phelomena, d. van Adolphus Claus en vai Maria Verstraeten. 10 April. Annie Julie, d.van Petrus van der Heijden en van Marie Elodie Goossens. 13 April. Jacquline Maria, van Petrus Franc, van Tienen en van Stepanie van Hoije. 17 April. Maria Emma Josehina, d. van Petrus Adriaenssens en van Cehe Vercauteren. 21 April. Alphonsus, z. van lorimond Bleijenberg en van Irma d'Hollande 30 April. Juliana Maria, d. van Petrus Feret en van Bertha de Maeijer. Overlijden. 1 April. 'Hcman Mariman, oud 10 m., z. van Eduardus ervan Anna Weemaes. 3 April. Clementina vanlen Branden, oud 27 j., d. van Franciscus en in Maria Leonie van Hiel. 12 April. Richard ?redericus Goossens, oud 5 j., z. van Francisas Celestinus en van Maria Louisa van der Hijden. 16 April, De- siderius Ludovicus van Gssen, oud 74 j., ecJitg. van Prudentia Regina .ockefeer. 22 April. Franciscus Schuddings, ud 75 j., z. van Pie ter Johannes en van Virinia Vergauwen. HOE. 'Huwelijks-aangiften. 8 April Frangois Donize, oud 32 j., jm. en Willemina Maria Verbrugge, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkinge. 8 April. Cornelis Frangois Dieleman, oud 1 j., jm. en Elisabeth Neeltje Pladdet, oud 20 jd. 22 April. Fran gois Donize, oud 32 j., jiren Willemina Maria Verbrugge, oud 26 j. jd. Geboorten. 7 April. Hermanus Jan en Willem Pieter, zoons vn Leendert Markus Jansen en van MaatjeRiemens. 10 April. Willem Cornells Adriaanz. van Johannes Wil lem, van Petegem en va Cornelia Dieleman. 25 April. Cornelia, d. va Jan Pladdet en van Janna Riemens. 20 Apil. Pieter Petrus en Helena, z. en d. van Pons Abraham Lants- heer en van Helena Ooimnje. Overlijden. 9 April. Jcoba Verstraten, oud 82 j., wed. van Krijn Dss. 10 April. Willem April. Richard Johannes, z. van Cerules Lu- dovica de Blieck en van Maria Rosalia Spon- selee. 24 April. Robert Margaretha Bernard Maria, z. van Alphonsus Maas en van Marga retha Rosalia Peeters. Overlijden. 26 April. Apolonia Staal, oud 65 j., echtg. van Petrus Cornelis Schelfhout. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrek'kingen. 26 April. Richard Jacobus Pieters (van Waterlandkerkje)oud 25 j. en Irma Carolina Francisca Goethals, oud 24 j. Geboorten. 28 April. Elsa Elisabeth Ooleta, d. van Gonstantinus Cornelis van Leemput en van Palmyra Florida Collier. Overlijden. Jacobus Thomas de Smidt, oud 83 j., echtg. van Bmilie Ducarmon. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 1 April. Dirk Buijze, oud 30 j., wedn. en Adriana Roose, oud 40 j., jd. Jan Jacob van Drongelen, oud 25 j., jm. en Tanneke Maria van Kerkvoort, oud 22 j., jd. 8 April. Jacobus Jan van Doeselaar, oud 30 j., jm. en Janneke Goosen, oud 28 j., jd. 15 April. Hendrik Scheele, oud 27 j., jm. en Catharina Maria Hamelink, oud 21 j., jd. 22 April. Joris van Drongelen, oud 21 j., jm, en Johanna de Koeijer, oud 17 j., jd. 29 April. Jan Johannes Duerink, oud 23 j., jm. en Wilhelmina Hame link, oud 21 j., jd. Marinus Michielsen, oud 24 j., jm. en Frangoise Klaassen, oud 22 j., jd. Pieter Cornells Hofman, oud 23 j., jm. en Cor nelia Pietemella Schieman, oud 22 j., jd. Lau rens Adriaan van Wijck, oud 26 j., jm. en He lena Krina Hamelink, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 April. Dirk Buijze, oud 30 j., wedn. en Adriana Roose, oud 40 j., jd. Jan Jacob van Drongelen, oud 25 j., jm. en Tanneke Maria van Kerkvoort, oud 22 j., jd. 22 April. Iman Smit, oud 28 j., jm. en Maria Bareman, oud 20 j., jd. Jacobus Jan van Doeselaar, oud 30 j., jm. en Janneke Goo sen, oud 28 j., jd. 29 April. Hendrik Scheele, oud 27 j., jm. en Catharina Maria Hamelink, oud 21 j., jd. Geboorten. 8 April. Jacomina Francina Cor nelia, d. van Jan de Putter en van Jacomina Francina Zegers. 23 April. Martinus, z. van Abraham Deij en van Paulina Adriana Diele man. Cornelia Rachel, d. van Jacobus Jan de Poo ter en van Janna Pietemella de Visser. 26 April. Barbera Catharina, d. van Adriaan Goosen en van Cornelia Verschelling. 29 April. Martinus Cornelist, z. van Arie Verpoorte en van Maria Verhelst. Overlijden. 4 April. Woudina de Pooter, oud 27 j,, echtg. van Cornelis van Fraeijenihove. 20 April. Geertrui de Bockx, oud 47 j., echtg. van Pieter Comelissen. 21 April. Jacobus Riemens, oud 75 j,, wedn. van Cornelia de Kraker. SAS VAN GENT. In de week van 25 April>1 Mei heeft zich in deze gemeente gevestigd: R. de Mul en gezin, schoenmaker, van Phi lippine. Vertrokken: M. C. Verbist, zonder beroep, naar Bergen op Zoom. C. E. Aerssens, dienstlbode, naar Bergen op Zoom. I. C. F. Goethals, zonder beroep, naar Wa terlandkerkje. M. M. Bracke, dienstbode, naar Zuiddorpe. J. L. Poignaert, landibouwersknecht, naar Wachtebeke, B. J. de Kesel, dienstbode, naar Hulst. Vergadering van Donderdag 22 April 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Telle- gen, burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, D. Scheele, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrecht- sen van Ritthem, D. E. de Kraker, J. Duu- rinck, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn, P. van Cadsand en J. Riemens. (5. Slot.) 18. Omvraag. a. De heer DE BRUIJN deelt mede, dat hij iklachten heeft vemomen omtrent enkele palen in de Van Steenbergenlaan. Naar hij vernomen heeft staan deze ongeveer een meter van het tegelpad verwijderd. Hij ver- zoekt den voorzitter, deze korter bij het trot- toir te doen plaatsen. Zooals thans de toe- stand is, leveren deze palen een gevaar op voor het verkeer met auto's. De VOORZITTER vindt dit verplaatsen een kostibare geschiedenis. De heer DE BRUIJN vindt dat wel jammer, maar ze zullen toch weg moeten, ze staan het verkeer in den .weg. De VOORZITTER is van meaning, dat er maar den paal is, die zoodanig in den weg staat. Hij zegt toe, dit eens te bekijken. b. De heer VAN CAE'S AND ziet bij den ingang van de kom te Ter Neuzen, te Sluis- kil en Driewegen snelheidsborden staan, waar op vermeld is, dat de maximumsnelheid 20 KjM. bedraagt. Is het nu mogelijk zoo vraagt hij den voorzitter, niet alleen als hoofd der gemeente, doch ook als hoofd der politie, dat daar nu eens eeaigszins de hand aan gehouden werd. Spreker oonstateert meermalen te fiduiskil, niet in Ter Neuzen, dat er in plaats van 20, wel 3 maal 20 K.M. gereden wordt. Dit is zeer gevaarlijk. En dan ondervindt niet alleen spreker, doch dat on- dervinden tal van wielrijders, dat zij, als zij het ook maar eenigszins verpeuteren, door te weinig rechts van den weg te rijden, of geen richting aan te geven, dat zij op den bon gaan. En terecht. Doch dan moet naar zijn meaning ook opdracht gegeven worden om de snelheids- bepalingen voor automobielen uit te voeren. Als het snelheidsbord aanwijst, dat maximum 20 K.M. moet gereden worden, zal spreker er zich niet aan stooten, dat er een 22, 23 K.M. gereden wordt, doch dan acht hij het wel on- toelaatbaar, dat men 60 rijdt...!.. De heer COLSEN: En 100! De heer VAN CADSAND zou gaarne zien, dat daar eens werk van gemaakt wordt. Dit is veel gevaarlijker dan uitwijken zonder een sein te geven. c. De heer DE VOS merkt op, dat hij in de vorige vergadering vragen heeft gesteld om trent de werkverschaffing. Burgemeester en Wethouders hebben daarop toegezegd, een on derzoek te zullen instellen. Het valt hem tegen, dat hij daarop terug moet komen, en hij verzoekt thans den Voorzitter, den uitslag van het onderzoek te willen mededeelen. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders de mogelijkheid, om een autobus te doen rijden, hebben onderzocht. Dit bleek echter niet mogelijk, daar niet de vereischte afstand van het werk was bereikt, en de bevoegde instanties ten dezen ook geen uitzondering wilden toestaan. De heer DE VOiS vervolgt verder, pmtrent het tijdelijk opsohorten der verplichting om in de werkverschaffing te werken, dat hij in het raadsverslag van Zaamslag heeft gelezen, dat ten gevolge van de slechte weersomstan- digheden gedurende zekeren tijd geen men schen in werkverschaffing waren uitgezonden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hier op thans ook geen uitzonderingen meer mo gelijk zijn, daar sinds de vorige vergadering beslist is, dat de gemeenten, verplicht zijn, hun bepaald aantal menschen te leveren. De heer DE VOS wijst er op, dat in de loo- nen der landarbeiders voorts ook een wijzi- ging is gebracht. De VOORZITTER bevestigt, dat deze ver- laagd zijn tot 2$ ct. per uur. De heer DE VOS vraagt, of hieraan niets te doen is. De VOORZITTER is van meening, dat hier aan niets te doen zal zijn. De heer DE VOS heeft in de betreffende publicatie gelezen, dat deze loonen op verzoek van versehillende gemeentebesturen op dit be drag zijn teruggebracht. Dit zal toch zeker niet geweest zijn mede op het verzoek van het gemeentebestuur van Ter Neuzen. De heer SCHEELE antwoordt ontkennend. Hij deelt mede, dat dit verzoek door enkele ge meentebesturen is gedaan. De Minister heeft daarvan klaarblijkelijk de billijkheid ingezien en deze verlaging opgelegd. Spreker vindt ook, dat een verlaging tot dit bedrag ineens te veel is. De VOORZITTER is van meening, dat dit het onmiddellijk gevolg is van den toestand in de vrije bedrijven en te wijten aan de te lage loonen in het landbouwbedrijf. De heer DE VOS geeft hierin den Voorzit ter gelijk. De VOORZITTER acht het moeilijk, aan deze verlaging te ontkomen. De heer DE VOS acht dit nog niet zoo zeker. De Minister heeft destijds in de Kamer, sprekende over de loonen, gezegd: Maar er is een ethiseh minimum. De VOORZITTER: Maar hij heeft er niet bij gezegd, waar -dit minimum was! De hfeer DE VOS merkt op, dat, indien be paald is, dat de gemeente een bepaald aantal menschen sturen moet, hieraan niets te doen is. Het is dan ook niet meer mogelijk, de ver plichting, om te gaan werken in werkver schaffing, stop te zetten. Inmiddels heeft spreker vernomen, dat juist hedenmorgen het werk is stop geizet. Hij vraagt, wat hiervan de oorzaak is. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders alles gedaan hebben, wat te doen was, doch het bleek niet moge lijk. tegen Den Haag op te roeien. Omtrent de oorzaak, dat het werk is stilgelegd, kan spreker geen inliehtingen geven. De heer DUURINCK deelt mede, er te veel water was. De heer DE VOS informeert naar den uit slag van het onderzoek naar de oorzaak van de te lage loonen. Het zal aan Burgemeester en Wethouders bij onderzoek ook wel gebleken zijn, dat deze te laag zijn. De VOORZITTER vraagt zich af, wat de heer De Vos te laag noemt. De heer DE VOS vestigt er de aandacht op, dat de loonen zijn 22 cent per uur, waarboven in accoordloon 27 gehaald mocht worden. In de vorige vergadering heeft spreker bewe- zen, dat deze niet gehaald werden. De VOORZITTER deelt mede, dat uit het onderzoek gebleken is, dat zulks ligt aan de menschen zelf. De heer DE VOS: Waarom? De VOORZITTER: Omdat ze te weinig werken. De heer DE VOS acht het merkwaardig, dat zich in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen pre- cies hetzelfde voordoet. Spreker heeft te dezen de overtuiging, dat de loonen te laag Zijn. Een deskundiige in dit opczicht heeft de loonen vergeleken met die in andere streken, en ook deze kwam tot de conclusie dat de loo nen te laag waren. Daze betrokkene is niet op het werk zelf geweest, daar hij er niet toe- gelaten werd. Daze was van meening, dat met de vastsitelling der loonen te weinig reke- ning is gehouden met den zwaren kleigrond. Hij heeft ook een beizoek aan het werk willen brengen het was iamand van het vakver- bond maar de inspecteur ging liever zelf mee, doch had op dat oogeniblik geen tijd, ter wijl hij wel zelf met den Voorzitter, toen deze het werk beizocht, kon meegaan. De heer SCHEELE merkt op, dat de loonen inderdaad laag waren, doch sedert twee weken zijn zij weer aan het klimmen. De oorzaak moet ook wel gezocht worden in het minder goede weer, waardoor het zooveel is tegen- geloopen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat in dien hij zegt, dat het aan de menschen zelf ligt, hij niet wil zeggen, dat hierin ook het slechte weer geen rol heeft gespeeld. Dit heeft de menschen belet te werken. In het algameen wordt een behoorljjk loon verdiend en ter beoordeeling daarvan moet men niet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7