Sproeten komen vroeg in Dr. Colijn in Oostburg. Sport Gemengde Berichten het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol BijalleDrogisten. VOETBAL RECHTSSlKEN. Witter dan wit Wat een Huisvrouw moet weten van Voedingsleer IN KOKEND WATER GEVALLEN. sche aviso „Somme" naar St. Jean de Luz ge- bractite uitgewekenen zijn aan land gegaan. De Engelsche oorlogssehepen Royal Oak", „Fury" en Terrible" zijn van St. Jean de Luz vertrokken naar de Spaansehe wateren. De Resolution" is te La Rochelle aangekemen. In Engeland zullen 4000 Baskische vluchte- lingen opgenomen worden, welke grcotendeels kinderen zijn van 10 tot 15 jaar. Slechts enkele kinderen zullen door bun moeders ver- gezeld worden. Het Engelsche comite, dat hen zal verzor- gen, heeft toestemming van de regeering ge- kregen voor het debarkeeren van deze uitge wekenen, op uitdrukkelijke voorwaarde ech- ter, dat de kosten voor hun verdere verzor- ging ge'heel door dit panticuliere comite ge- dragen zullen worden. Bevestigd wordt, dat het comite tot nog toe de beschikking kreeg over een som van 30.000 (Ingez, Med.) pond sterling, hetgeen voldoende is om de 6000 uitgewekenen zes maanden lang te verzorgen. In Frankrijk worden maatregelen getroffen om 2300 vluchtelingen onderdak te ver- schaffen. De groote belangstelling die overal in den lande bestaat voor de redevoeringen van den Minister-President is ook in Oostburg, waar Dr. Colijn Woensdagavond optrad, voortgezet. Zaten des middags in Middelburg ongeveer 3100 personen onder zijn gehoor, in Oostburg waren het er 1600. Eenigen tijd voor het uur van aanvang waren reeds alle plaatsen in de flinke tent bezet. Het Chr. muziekgezelschap van Cadzand hield er alvast den moed in door het spelen van nationale liederen en vooral „van d*Ee tot Hontenisse" genoot den bijval der hoorders en hoorderessen. Toen Dr. Colijn in den ingang der tent zicht- baar werd, vergezeld van de heeren Fernhout, burgemeester van Middelburg en De Ruijter van Axel, werd hij begroet met 2 coupletten van het Wilhelmus. De voorzitter, de heer Oatsman, verzocht te zingen Bs. 84 3 en las daarna voor Ps. 84, waarna hij voorging in gebed. Hij richtte namens de Centralen Oostburg en Hulst van A.-R. kiesvereenigingen een woord van wel- kom tot de opgekomenen, in het bijzonder tot Dr. Colijn, wien hij hartelijk dankte, dat hij op zijn verkiezingstournee ook aan het zoo dikwijls vergeten hoekje van ons ,,landje" had gedacht. En hij weet zich de tolk van alien als hij zegt dat het A.-R. volk hem daarvoor recht dankbaar is, ook idiegenen die niet A.-R. stemmen, want in den grond der zaak zijn het hier alien anti-revolutionairentegen revo- lutie. Dr. Colijn, hierna het woord verkrijgende, wilde allereerst de vraag beantwoorden waar- om hij dezen verkiezingsveldtocht begonnen is. Was dat noodig? We kennen elkaar immers t6ch wel. Er zijn echter enkele dingen die wat scheef getrokken worden en spreker acht het nuttig dat ook de andere zijde van de zaak eens bekeken wordt. Beloften zijn van spre ker niet te verwachten. Die worden alleen gegeven door diegenen die weten toch niet te zullen worden geroepen om verantwoordelrjk- heid te helpen dragen. Doch spreker kan elk oogenblik geroepen worden om waar te maken hetgeen hij heeft beloofd. Hij heeft ook geen behoefte aan het doen van dergelijke beloften Het gevoerde beleid der Regeering behoort voor zichzelf te spreken. Is dit slecht ge weest, waarom zoudt ge haar dan verder vertrouwen? Is het goed geweest, dan hebt ge vertrouwen. Spreker vindt het heelemaal niet erg wanneer er fouten gemaakt zijn, om die te erkennen. Erger vindt hij het wanneer men die niet wil erkennen. Doch men dient bij het beoordeelen van fouten te bedenken de ontzaglijike taak waarvoor de Regeering in 1933 stond, toen zij genoodzaakt werd be- moeienis te hebben met zoowat alles. De Minister-President belidhtte hierna in den breede de toestand zoo als de Regeering die in 1933 vond en hoe ze in 1937 is. In 1933 haperde er aan de handhaving van het gezag, getuige de gebeurtenissen op de vloot en op Curasao, nogal het een en ander Thans wordt het geizag weer behoorlijk ge- eerbiedigd, zonder dat de Regeering de vrije meeningsuiting heeft belemmerd, hetgeen zrj ook niet wil. De toestand van het bedrijfsleven was van diep aard, dat men bijna met wanhoop was vervuld en de Regeering bijna radeloos. De landbouw werd met volslagen ondergang be- dreigd, doch door de Regeeringsmaatregelen heeft deze tak van het bedrijfsleven zich weten te handhaven. Met de scheepsbouw ging het evenzoo. De werkgelegenheid hiervan was in 1933 inge- krompen tot 1h van 1929. De Rotterdamsehe havens vertoonden met hun massa opgelegde schepen een droevig beeld van den toestapd, evenzoo de binnenvaart en nu is de toestand zoo, dat er reeds een tekort aan geschoolde krachten op dit terrain bestaat. Spreker schrijft deze gunstige wending niet enkel op de creditzijde der Regeering, doch het beleid der Regeering heeft er toe geleid, dat Nederland van deze verbetering heeft kun- nen profiteeren. Was de financieele toestand in 1933 schier wanhopig met een jaarlijks tekort op de be- grooting van 200 millioen, thans is, hoewel de zorgen er nog zijn, de beklemming wel ge- weken. Uit deze feiten concludeert spreker dat het beleid der Regeering juist is gebleken en dat deze dient te worden bestendigd. Dat alien het hiermede niet eens zijn, be- wijzen wel de felle aanvallen die van alle zijden op het beleid der Regeering worden gedaan, doch met fijne tact ontzerjuwt spreker de kracht dier aanvallen. Met name verdedigd spreker de ,,aanpas- singspolitiek" der Regeering tegenover de aan vallen der S.D.A.P., wier Plan van den Arbeid hij met treffende voorbeelden onuitvoertaaar acht, omdat de Regeering het niet verant- woord acht te leenen voor; werken die econo- misch niet te verantwoorden zijn. De 200 mil lioen van het Plan zouden den Nederlandschen Staat jaarlijks althans de eerste jaren 40 mil lioen aan rente kosten, terwijl na de voltooiing van economisch niet verantwoorde werken de werkloosheid toch weer terugkeert. Boven- dien: wanneer met de 200 millioen de helft der werkloozen geholpen is, waarom vraagt men dan geen 400 millioen, dan is ze heelemaal van de baan! Recapituleerend noemt spreker het gezag hersteld, de financieele beklemming weg, het economische leven gezonder. Wie zegt dat het werkloozenaantal is ge stagen met 77.000 dient ook te zeggen dat van 1 Jan. 1933 tot 1 Jan. 1937 100.000 menschen meer in het arbeidsproces zijn opgenomen. Reeds vertoont het le kwartaal van 1937 esn vermindering van 3 millioen aan uitgekeerde steungelden. In verband met den toestand in Europa en Azie zullen zegt spreker de uitgaven voor de landsverdediging ongetwijfeld stijgen. Ook het opnemen van die 65-jarigen die door omstandigheden nog niet in het Ouder- domsfonds zijn opgenomen, zal.een punt van overrweging dienen uit te maken. Dan noemt spreker het onderwijs en hoewel hij geen enkele belofte doet, meent hij dat de Regeering aan deze materie aandacht zal die nen te sehenken en acht hij het niet onmoge- lijk dat de kwestie der kweekschool te Oost burg opnieuw zal worden bezien. (Daverend applaus.) Evenwel,spreker doet geen enkele belofte. De financien blijven de eerste 4 jaren nog zorgelijk. Ook wat het bedrijfsleven betreft dient er naar gestreefd dit van knellende banden te ontlasten. Echter dienen al deze materieele vragen beheerscht te worden door ons diepste levens- beginsel. Het is niet hetzelfde wie er tegen over staat. De A.-R. partij streeft naar de handhaving van het gezag, losmaking van de knellende banden waarin het bedrijfsleven is gekluisterd, bevordering van het vrije goedereniverkeer ter bestrijding der werkloosheid en herstel van het financieele evenwicht in's lands financien. Tegenover de N.S.B., die een aanval beoogt op de historische grondslagen aan ons staats- bestel, stelt de A.-R. partij den eisch van een zelfstandige regeering, in goede harmonic samenwerkend met een zelf.standig parlement met als hoogste autoriteit Oranje. Zij zal met onverzettelijke kracht strijden voor onze grondwettelijke vrijheden. De leuze: Mussert of Moskou is misleidend. Dr. Colijn vergelijkt ze met iemand die zich blind staart op den kop en de staart van een groote visch. Spreker zegt: gooi die kop weg en gooi de staart weg, maar neem de visch. Wijzende op de veelvuldige verandering van richting, noemt spreker hiervan als oorzaak het lioslaten van het eenige fundament: Gods geopenbaarde Waarheid. Daarom roept spreker het geheele Neder- landsche volk op om te getuigen van den wil dat ons volk zich zal gedragen naar de he- ginselen die het door de zonde heeft prijs- gegeven. Aan het slot zijner rede verzocht Dr. Qolijn van applaus af te zien, doch te zingen Ps. 118 7. De heer Catsman dankt hierna Dr. Colijn hartelijk voor zijn overkomst naar dit afge- legen oord van Nederland en sprak de hoop uit, dat God hem nog vele jaren moge sparen voor volk en vaderland. Neem zeg deze spreker van ons ,,landje", dat U liefheeft om des beginsels wille, de verzekering mede, dat, al mogen het dan hier niet alien Colijn- stemmers zijn, zij toch alien dit gemeen heb ben: vrije Nederlanders te willen blijven, wars van alle vreem.de inmenging. Nadat de Minister-President in dankgebed was voorgegaan, werd hem toegezongen: ,,Dat 's Heeren Zegen op u daal'." Rest ons nog te vermelden dat de regelings- commissie alle eer van haar werk had. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kampioenschap van Nederland. Te Deventer heeft de wedstrijd tusschen de Oostelijke en Noordelijke kampioenen plaats en daar het aan Be Quick gelukte Go Ahead een stevige 30 nederlaag te bezorgen, zijn wij wel benieuwd of Go Ahead in staat zal zijn revanche te nemen. Men moet niet ver geten, dat het bij die eerste ontmoeting bij Be Quick zoodanig vlotte, dat de Devente- naren niets hadden in te brengen, maar het is de vraag of het dibmaal weer in de gelede- ren van Be Quick zoo zal kloppen als toen het geval was. In elk geval is Go Ahead op eigen terrein al een zeer geduchten tagenstan- der gebleken. De strijd FeijenoordPSV zal denkelijk wel eindigen in een overwinning der Stadion-lbewoners, die na een zeer onfortuin- lijk begin aardig aan het opkomen zijn en aan Ajax de eerste nederlaag wisten toe te bren gen. Promotie-competitie Derde klasse. Zoo neemt deze ook voor Terneuzen zoo be- langrijke competitie een aanvang met de ont moeting RCSAxel, de twee clulbs die in hun afdeeling als eerste eindigden. Een voorspel- ling valt moeilijk te doen, daar zoowel RCS als Axel onbedreigd de eereplaats habtoen ver- overid. Bij het volgen van de verrichtingen van RCS is het opgevallen welk een formida- bel aantal doelpunten zij hebben weten te scoren in dit seizoen, maar dat zegt weinig zoolanig men niet de krachten van haar tegen- standers kent. Vorige week heeft RCS een wedstrijd gespeeld tegen Vbssingen, waarbij de ruststand 11 was en de eindstand 31 in het voordeel van Vlisisingen. Dit kan dus wel als eenige maatstaf dienen voor Axel. Derde klasse. Nu de promotiewedstrijden voor deze Klasse reeds een aanvang nemen is de aardigheid er ver af en daarom is het maar goed, dat de wedstrijd HoofdplaatTerneuzen 2 de compe titie afsluit. Te Ter Neuzen won Hoofdplaat met 12 van de rood-zwarte reserves en naar alle waarschijnlijkheid zal ook deze ontmoe ting wel in haar voordeel eindigen. Na-competitie, groep A. ©luiskil onbvamgt Biervliet en de thuisclub zal hard moeten oppassen wil zij evenals bij de ctmpetitiewedsitrijd de overwinning beha- len, want er schijint in de gelederen van Sluiskil iets niet te kloppen, tenminste zoo komt het ons voor na kennisneming van de resultaten der laatste weken. IJlzendijke krijgt Breskens op bezoek en nu kan Breskens het bewijs leve- ren of het gelijke spel dat IJzendijke eertijds wist te behalen feitelijk niet teveel was of dat de thuisclub inderdaad zich van gelijke kracht kan beschouwen als de club, die steeds in de Derde Klasse een goed figuur slaat. Zeeuwsche Voetbalbond. De reserves van Hulst gaan een bezoek brengen aan Schoondijke hetgeen vermoede- lrjk wel niet met succes zal bekroond worden, want Schoondijke heeft in den loop van dit seizoen wel getoond, dat zij op eigen terrein menige club kan doen struikelen. De reser ves van Hoofdplaat ontvangen het derde elf- tal van Terneuzen waarmede zij te Ter Neuzen gelijk speelden. Ook nu achten wij de krach ten van beide elftallen van gelijke waarde en zoo het niet voor de tweede maal tot een verdeeling der punten komt, zal het doel'pun- tenverschil niet groot zijn. De Ter Neuzen- sche Boys zullen den strijd aanbinden tegen de reserves van Oostburg, en naar wij1 ver wachten, op beide punten beslag leggen. Waar de Boys ook deze mafil het „huis" alleen heb ben, zullen de sportliefhebbers hun schreden naar den Molendij'k moeten richten. W. Z.-VLAANDEREN—O. Z.-VLAAN!OEREN De voetlbalvereeniging Biervliet had ge- meend om ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan niets beters te kunnen doen dan aan de sportliefhebbers een wedstrijd aan te bieden tusschen de vertegenwoordigende ploegen van Weste'lijk en Oostelijk Z.-Ylaanderen en door het beschikbaar stellen \an een wisselbeker het karakter er aan te gevan van een jaarlijks op Hdmelvaartsdag terugkeerende ontmoeting. Zij is hierin schitterend geslaagd. De organi- satoren moge dit tot tejvredenhedd stemmen. Niet alleen uit het Westdijk-, maar ook uit het Oostelijk deel waren tilrijke bezoekers ge- komen en zoo was het terrein gezellig bezet. De opstelling van de elf .afen was als volgt: West: doel Thomaes (Hoofdplaat); achter: Peijke (Hoofdpl.) en Biakman (Oostburg); midden: Anthonisse (Bervliet)de Leijser (Biervliet) en v. Looij (LTzendijke)voor: de Buck (Oostburg), v. Wejnsberge (Hoofdpl.), P. de Leijser (Biervliet), de Ruijsscher (Hoofd plaat) en de Smet (IJzeadijxe). Oost: doel: v. Pienibioei; achter: v. d. Wege en v. d. Hoofd; midden: H. Geensen (alien Temeuizen); v. Tatentove (Sluiskil) en Freij- ser (Hulst); voor: Cortvriendt (Sluisk.), Jan Hamelink (Tern.), Tac^ (Sluiskil), Laurens (Tern.) en Dhont (Hdst). Scheidsrechter was le heer Leduc uit Mid delburg. Geensen, als aanvoeder van Oost, wint den toss en verkiest hetvoordeel van den wind. Men is nog maar entele minuten bezdg ads Thomaes reeds wordt fepasseerd, maar Brak- man kan nog juist der bal comer trappen. Uit den aard der zaak blijct het goed, dat de spe- lers niet op elkaar zijringesteld, n^ar bepaald fnuikend is het feit, at verschillende spelers op een voor hen totaa onbekende plaats moe ten uitkomen. Bij eepge goede aanvallen van West wordt het doel rp een verkeerde plaats gezocht. Aan de andee zijde wordt een schot van den rechtsbuiten loor den keeper gestopt, terwijl e/ven later deelfde speler den bal in het zijnet plaatst. He spel der Oostelijken is beter, maar wat de Wstelijken hieraan te kort komen, vergoeden zij loor een flinke dosis en- thousiasme en zoo iser'van eenig overwicht van' een der partijengeen sprake. Ruim een half uur is er verstiken als de keeper van West met veel geluknog een schot van den linkabuiten kan keem. Even later moet hij dan zwichten voor ea schot van den rechts buiten. 01. Een vijial minuten later wordt deze speler weer in digelegenheid gesteld een schot te lossen, maa nu gaat de bat hoog over. De meeste aamllen worden aan beide zijden getoroken door e verdedigingen en zoo verstrijkt de eerste lift zonder dat in den stand verandering koat. De eerste minuten n de tweede helft zijn voor de Oostelijken maar de schoten gaan alle over of naast. Da komen de Westelijken aan bod en wannee twee spelers van deze ploeg het doel bela|m, kan de keeper door uitloopen nog juist adding brengen. Zoo is men reeds weer bijnaeen kwartier aan den gang, als de keeper vi Oost al vallende een harden schuiver stop De rechtsbinnen van West komt toegesnelden schopt den bal uit des keepers handen i het doel, welk doel- punt wordt toegekendDe stand is daarmede gelijk. 11. Als de bal dan wsr in het spel is, gaan twee Oostelijken op he doel af; het ingezon- den schot weet den keper comer te werken. De bal wordt goed voqhet doel geplaatst en door den uitloopenden ceeper gemist. Het daarop ingezonden schoweet den back Brak- man nog juist uit het oel te koppen, daar mede een zeker doelprn voorkomende. Het spel heeft niet ber hetzelfde gehalte als voor de rust, waarcbr het veel aan aan- trekkelijkheid iniboet. Zoo nadert dan zoqes aan het einde en wanneer dan tenslotte b speeltijd is verstre- ken, de stand nog geik. In de hierna volgens verlenging is geen der partijen bij machte it net te vinden, hoe wel de Westelijken e&naal een opgelegde kans kregen. In deze veinging moest v. Pien- broek tengevolge vareen botsing het veld verlaten, voor wie Kiel an Terneuzen inviel. Van Tatenhove werd iruet doel opgesteld. Tenslotte moesten .stfschoppen de beslis- sinig brentgen. West was het eerst as de beurt, maar wist geen enkele er van te tautten; twee werden gestopt, de andere gingiaast. Laurens deed het voor de Oostelijken der en reeds de eer ste suislde in de touwen De Oostelijken habfoenus voor dit jaar den beker veroverd, welke nafloop van den wed strijd, op de bovenzaal vi het clublokaal met eenige hartelijke woordeaan den aanvoerder we rid overhandigd. Arrondissements-Rechtkik te Middelburg. I fraude te Borssele. De verdachte, H. C. ondervraagd, ver- klaart, blijkens het verig van „De Z." het geld te hebben ontvangi en in de polderkas te hebben gestort, n.Voor betalingen aan buitenbeheer. Het geld niet in de gemeente- kas gekomen. Hangendaet onderzoek is dit bedrag aan de gemeentcerugbetaald. Betreffende de valschiandteekening onder de kwitantie-gedaan temdrage van f 2830,20, wordt de directeur deN.V. Spoorweg Mij. Zuid-Beveland, den heerfaitsma Muller, wo- nende te Utrecht, gehod. Deze verklaarde de kwitantie niet met zijnaam te hebben on- derteekend. Verdachte hierover goord, verklaarde de valsche handteekening; hebben geplaatst, omdat hij dat geld „nogel eens noodig kon hebben". Op het oogolik, dat de valsche handteekening door henverd geplaatst, was er nog niet betaald. Ydachte kan verder geen verklaringen voor feit geven. De getuige P. J. v. dllikke, fruitkweeker te Driewegen, zegt in deening van den Cala- miteuzen polder eenige Dligaties te hebben. De renten werden uitbetld als getuige dijk- geschot betaalde. In denjd echter toen ver dachte ontvanger was, leg getuige geen be- richt meer van uitloting De verdachte hierovegehoord, verklaart dat het geld van getuigwaarop deze recht had, terecht is gekomen de Polderkas. De burgemeester van Heer Arendskerke, den heer Elenbaas, als tuige gehoord, ver klaart in 1936 te zijn! cetreden als waarn. burgemeester en waarcntvanger van den Calamiteuzen polder te Bsele. Getuige heeft sen uitvoerig rapport uitoracht van zijn be- vindingen. De President complinrteert getuige voor de wijze waarop deze dheeft gedaan. Getuige geeft verdeienige verklaringen over de frauduleuze lidelingen door ver dachte gepleegd. Getuigintdekt nog steeds nieuwe onregelmatighedezelfs gisteren nog. Verder heeft getuige c vele bedenkingen betreffende het financieeeleid der gemeente Borssele, o.a. het niet-invorderen der pensioen- bijdragen van onderwijzers; vervolgens kregen de wethouders niet voldoende inlichtingen van brieven die ibinnen kwamen; kortom alles was wanhopig achter. Op een vraag van den rechter Mr. Bloemers, welke indruk getuige van verdachte heeft, antwoordt deze, dat hij, in den beginne heeft gedacht aan vergissingen, doch later tot de conclusie is gekomen, dat het hier grove na- latighedien waren. De eisch. iDe Officier van Justitie, requisitoir nemen- de, is van oordeel, dat de manier waarop ver dachte als eerste burger van de gemeente Borssele zich van zijn taak heeft gekweten „ergerlijk" is. Een beroep op onkunde kan in dezen verdachte niet altijd baten. Verdachte, die het hooge ambt van burgemeester be- kleedde, heeft dit door de modder gesleurd. Alle gehoorde getuigen, ondergeschikten van verdachte, zijn door hem beinfluenceerd ge- worden. Vleesch in blik, bestemd voor de „werkloozen" gebmikte verdachte voor zijn hond, al heeft hij later de kosten van dat vleesch vergoed. De stukken van Ged. Staten werden door verdachte slechts ten deele of heelemaal niet vcorgelezen in het college van B. en W. De Officier gaat vervolgens de be- wijslevering na van de verschillende punten aan verdachte volgens de dagvaarding ten laste gelegd. Hij is van oordeel, dat de ten laste gelegde feiten bewezen moeten worden geacht. Openlijk brengt de Officier hulde aan den waarnemenden burgemeester Elenbaas voor diens voortreffelijk werk. Een man als ver dachte, die z<5o in de uitoefening van zijn taak tekort schiet, is daarvoor niet berekend. iDe Officier van Justitie eischt 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De verdediging. De verdediger van verdachte, Mr. A. J. Dirven, advocaat te Bergen op Zoom, is de meening toegedaan, dat de straffen, ontslag enz. die verdachte al heeft gehad, ruimschoots voldoende zijn. Verdachte is geen zelfstandig amlbtenaar en heeft het bovendien in zijn eer ste gemeente niet goed'getroffen. Het was er een janiboel toen hij er kwam. Verdachte staat terecht voor zijn onmacht en onbekwaamheid. Geen enkele vervalsching door hem gepleegd, wijst op geraffineerdheid, maar het is dom- heid, van het begin tot het einde. Met geen* enkele cent heeft hij zich verrijkt en er kan ook niet gedacht worden aan oneerlijkheid. Van nature is de. man niet slecht. Overgaande tot een bespreking van de in de dagvaarding ten laste gelegde feiten is pleiter van oordeel, dat voor wat het eerste feit be treft, het z.g. valschelijk opmaken van een af- schrift van een proces-verbaal van kasop- neming, die valschheid meer bestond in het verkeerd zetten v^n de cijfers van inkomsten en uitgaven en van het kassaldo. Een af- schrift is niet bestemd om tot bewijs te die nen, tenzij een dergelijk afschrift bewijsstem- ming verkrijgt door een autoriteit die bevoegd is deze te geven, hetgeen volgens pleiter hier niet het geval is! Een desbetreffend artikel 51 van 't Polderreglemjent spreekt dan ook van een exemplaar van een proces-verbaal, dat aan Gedeputeerde Staten moet worden gezon- den, niet van een afschrift. Er had dus een proces-verbaal in duplo moeten zijn opge- maakt. - Het tweede feit betreft het vervalschen van lijsten door den havenmeester Walhout aan- gelegd van zijn inkomsten als zoodanig. Vol gens de dagvaarding zijn die lijsten geschrif- ten om tot bewijs van eenig feit te dienen. Doch wat is het geval. Walhout als haven meester is volgens zijn instructie verplicht dagelijks aanteekening te houden van zijn ont- vangsten in een register. Die registers wor den door B. en W. gewaarmerkt en maande- lijks op het gemeentehuis afgegeven en de gelden gestort Ibij den gemeente-ontvanger. Vroeger werden die registers voor gezien ge- teekand en terecht, doch tegenwoordig houdt de gemeente-ontvanger van de ontvangsten van den havenmeester zijn boeken bij aan de hand van lijsten, hem door dien havenmeester verstrekt. Deze lijsten hebben evenwel vol gens pleiter geen officieel bestaan en hebben dus ook geen bswijsstemming. De bedoeling van verdachte is volgens plei ter steeds geweest het overhevelen van in komsten van het eene jaar in het andere, om zijn rekening te krijgen zonder nadeelig saldo. Dit is het eenige motief. Ook ten aamzien van het sub 3 ten laste ge legde feit, het vervalschen van een briefje van den Commies van het Hypotheekkantoor ont- kent pleiter als bestemmingsbewijs. Wat betreft de vervalsching, gepleegd op het aanslagbiljet van de Waterkeering aan het bestuur van den Calamiteuzen polder, dit is volgens pleiter een vervalsching van iemand, die in het nauw zit, doch er is van die kwitan tie door verdachte geen gebruik gemaakt. Het 5e geval, de toeeigening van 523; welk geld verdachte als burgemeester ontvangen heeft en aan buitenbeheer heeft uitbetaald; hier wijst geen enkel feit op toeeigening. Het sub 6 ten laste gelegde kan inderdaad als vervalsching worden beschouwd. Het stuk is echter nooit gebruikt. Bij het ten 7e in de dagvaarding ten laste gelegde komt het aan op het oogmerk. Er is een zekere bestemming gegeven aan het situk, doch deze bestemming is voor het gebruik daaraan ontnomen door verdachte zelf. Na het opmaken van het stuk heeft hij om uitstel verzocht van betaling aan de Spoorweg-Mij. Deze is hem verleend, waarna hot geld op Augustus 1935 is betaald. Verdachte heefit 'het stuk buiten de dossiers van de polderrekening gehouden. Het stuk is na zijn ontslag tusschen de an dere papieren gevonden. Ten aanzien van de te laste legging van punt 8: ook hier is volgens pleiter van toe eigening geen sprake. Punt 9: de vervalsching van de polder rekening 19341935. Deze rekening geeft volgens pleiter stelposten weer, terwijl de be- wijzen van buitenaf moeten worden aange- braoht. Bovendien is deze rekening zelf vol gens pleiter ook weer geen geschrift, bestemd om tot bewijs te dienen. Wat de vervalsching van het joumaal be treft, dit heeft inderdaad bestemmingsbewijs krachtens instructie, doch verdachte heeft ge- zorgd, dait er geen nadeel uit is ontstaan. Vergeleken bij de straf die verdachte reeds heeft gehad, valt iedere straf in het niet. Hij is reeds een jaar broodeloos, verloor alle be- zittingen en loopt al een jaar op straat. De toekomst voor verdachte en zijn gezin is heel donker en op zijn verder leven rust het odium een nutteloos en onbekwaam mensch te zijn. Moet hij nu daarenboven nog gezeten hebben? vraagt verdediger. Welk belang heeft de ge- meenschap daar nog bij Een voorwaardelijke straf, waaraan de voorwaarde wordt verbon- den, dat verdachte geen betrekking op zich zal nemen, waarbij financieel beheer te pas komt ware hier volgens pleiter op zijn plaats. De Officier van Justitie zegt dat het niet alleen een eisch is van algemeene preventie, maar ook van aigemeene rechtvaardigheid, dat verdachte behoorlijk wordt gestraft. Hij mag dan dom en onkundig zijn en onbekwaam volgens den verdediger, maar hij was toch eerste burger van Borssele. De rechtbank ibepaalt de uitspraak op 14 Mei a.s. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL 1 Ingez. Med.) door MARTINE WITTOP KON1NG. Huisvrouw zijn beteekent een vak uit- oefenen. Wat zeg ik6611 vak? Veeleer een com plex van allerlei kundigheden, die elk op haar beurt en op haar tijd een rol spelen in de zorg voor het gezin. De vrouw moet zijn administratrice, organi- satrice en paedagoge; ze moet begrip hebben van hygiene in verband met het bewonen en onderhouden van haar huis, de zorg voor lichaamsreinheid, het kiezen en schoonhouden van de kleeren, het verplegen van eventueele patienten; ze behoort op de hoogte te zijn van de eischen eener normale voeding, en ze moet die weten toe te passen in de maaltijden, die ze haar gezin voorzet. Laten we bij dat laatste punt wat langer stil staan. Voedsel doelmatig kiezen en bereiden is een zeer verantwoordelijk werk: de gezondheid der huisgenooten hangt er voor en groot deel van af. Voor de kinderen beteekent het o.a. een normalen groei, voor de volwassenen de noodige werkkracht, voor alien een behoorlijk weerstandsvermogen tegen verschillende in- vloeden, zooals sterke inspanning, tempera- tuursverschillen, ziektekiemen, enz. enz. Voedsel, dat op die manier het lichaam "ver zorgen zal, moet bevatten: stoffen, die aan energie helpen (eiwitten, vetten, koolhydraten stoffen, die de weefsels onderhouden of die bij de niet-volwassenen groei mogelijk maken (eiwitten, zouten); stoffen, die weerstandsvermogen geven (vitaminen). De zuigeling vindt "gedurende de eerste levensmaanden al wat hij in dit opzicht noodig heeft uitslsuitend in de melk. Het ligt daarom voor de hand, dat we melk hebben te beschou wen als een voedingsmiddel van zeer groote waarde, een voedingsmiddel dat ook in de verdere perioden van het leven speciaal voor de nog niet volwassenen tot 14 d 16 jaar een belangrijke aanvulling zal vormen van het dan hoofdzakelijk gebruikte vaste voedsel. Als de huisvrouw doordrongen is van het feit, dat gemiddeld L. per persoon de maat voorstelt, die dagelijks aan melk moet wor den in huis genomen, dan groeit uit die over- tuiging de vaste gewoonte om in de diverse maaltijden aan de melk een plaats te geven. Gedeeltelijk zal ze vooral door de kinderen gedronken worden bij ontbijt en middag- boterham, gedeeltelijk zal ze een onmisbare hulp zijn bij het bereiden van den warmen maaltijd, waar ze in verschillende nagerechten („melkspijzen"'), maar ook in allerlei soepen en sausen met succes een rol speelt. Of die halve Liter per persoon per dag geen gevaarlijken aanslag voorstelt op de huis- houdbeurs? Die vraag brengt ons tot een nadere verklaring van wat men onder ,,duur" en ,,goedkoop" heeft te verstaan termen, die in het 41agelijksch leven vaak te eenzijdig worden opgevat. Het gaat n.l. niet alleen om de grootte van het uitgegeven bedrag, maar zeer zeker 66k om de waarde, die we voor dat geld in de plaats krijgen. Geven we dagelijks een iets grooter sommetje uit ten bate van degelijik voedsel, dan ontvangen we behalve de ingekochte levensmiddelen ook een grootere kans op gezondheid en op weerstandsvermo gen, die zich wel niet direct in geld laat be- rekenen, maar die toch geldswaarde hedft. Een gezond, krachtig mensch presteert b.v. meer dan een zwakker iemand, en bovendien als de dokters- en de apothekersrekeningen de gevolgen zijn van een min of meer ver- waarloosde voeding, dan had het da&rvoor bestede geld doelmatiger uitgegeven kunnen worden aan goed voedsel. Dat het hier genoemde verband tusschen een behoorlijk melkgebnuik en een goede ge zondheid niet zoo maar uit de lucht is ge- grepen, bewijzen <b.v. de verschillende proeven, die in den laatsten tijd met bepaalde groepen van schoolkinderen zijn genomen: een meer normale toename in groei en in lichaamsge- wicht met daarenboven levendigheid en een fleuriger uiterlijk waren de resultaten bij die groepen, waar ,,melkdrinken" in het school- programma was ingelascht. We zijn na onze algemeene inleiding mis- schien wat lang bij de melk blijven staan niet ten onrechte, want ze verdient het! Maar, omdat de huisvrouw toch nog wel meer van voedingsleer behoort te weten dan dit edne belangrijke punt, stel ik U voor om in een paar volgende artikeltjes ons onderwerp te vervolgen en ons dan meer bepaald bezig te houden met het doelmatig samenstellen van de gezinsmaaltijden, het ontbijt, het twaalf- uurtje en het middagmaal. EEN ORANJEBOOM VER MELD. De eik, die op den huiwelijksdag van Prin- ses Juliana met Prins Bemhard door den bur gemeester van Kerkrade op het Oranjeplein werd geplant, is door onfoekend gebleven kwa- jongens grootendeels vemield. Drie takken zijn uit het hart van den boom gescheurd. In een onbewaakt oogenblik is het 3-jarige kindje van de familie J. D. te Horst in een ketel kokend water gevallen. Met ernstige brandiwonden is het kind naar het St. Antho- niusgesticht overgebracht, waar het is over- leden. GERAFFINEERDE OPLICHTING. Op een zeer geraffineerde manier heeft Woensdagmiddag een onbekend gebleven man een bediende van een kruideniersiwinkel aan de Van Woustraat te Amsterdam opgelicht. Voor een klein bedrag had de man boodschap- pen in den winkel besteld, welke aan een adres aan de Hemonystraat moesten worden be- zorgd. Bij onderzoek bleek, dat de man hier een uur tevoren een kamertje had gehuurd. Den bediende werd verzocht wisselgeld mee te brengen, daar de klant niet kleiner had dan een biljet van vijf-en-twintig gulden. De 'be diende gaf in de Hemonystraat de boodschap- pen en 28 gulden aan wisselgeld aan den klant", die er echter niet aan dacht het bankbiljet van /25 te geven, maar met wis selgeld en boodschappen in een grijzen per- sonenauto stapte en wegreed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6