ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Benauwd? s No. 9602 VRIJDAG 7 MEI 1937 77e Jaargang Binnenland Feuiileton Het Gehe^m van de Zeven Schoorsteenen Buitenland. De burgeroorlog in Spanje TWEEDE BLAD DE BEIS VAN DE PRESSES EN DEN PRINS NAAR ENGELAND. AVONTUREN IN DE SPAANSCHE WATEREN. Hoesi- Giiep -Bronchitis-. Verhooqde werking Verlaaqdepnjzen li H 11,11111 HI ZJfiPWi i'rV"; \^unaxte>mr% awi RKVW i 'W9»a wmcvB«cw^rtL.'' Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland" het artillerie-instructieschip van de marine, werd Woe nsdagmi dd ag omstreeks 5 uur te Hoek van Holland verwacht, waar deze bodem tot Zondag zal blijven liggen. Zondagmorgen vroeig zullen Prinses Juliana en Prins Bern- hard te Hoek van Holland emlbarkeeren, waar- na Hr. Ms. ,,Gelderland" naar Londen zal ver- trekken. Tn verfoand met enkele opmerkingen, welke zijn gemaakt over het feit, dat de keus voor deze reis op dit sohip is gevallen, kan nog het volgende worden gem eld: Hr. Ms. kruiser „Java" wordt voor vlagver- toon naar de vlootrevue op de reede van Spit- head gezonden; Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" vertoeft in, de Spaansche wateren voor het eonvoyeeren van Nederlandsche koop- vaardijschepen en Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" is al sedert een paar jaar niet meer in dienst. De voorraad voor deze reis in aanmerking komende oorlogsbodems is daarmee uitgeput. Weliswaar is Hr. Ms. ,,Gelderland" het oudste schip van deze vier het nadert al bedenkelijk de vier kruisjes maar het maakt nog wel degelijk een mar- tialen indruk meer nog, dan de jongere Hertog Hendrik'", die aan de achterszijde meer op een passagiersschip dan op een oorlogs- bodem lijkt en het heeft in het Nederland sche defensie-systeem inderdaad nog een niet te onderschatten gevechtsiwaarde. Torpedobootjagers bevinden zich thans niet in Nederland en torpedobooten, mijnleggers of mijnvegers komen voor een reis van het Prinselijke paar niet in aanmerking. DE RIJKSSTEUNREGELING VOOR WERKEOOZEN. Dinsdag is op het raadhuis te Rotterdam een bijeenkomst gehouden van vertegenwoor- digers van de gemeentelbesturen van Amster dam, Eindhoven, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Rotterdam en Utrecht. Besproken is de wenschelijkheid, bij de regeering stappen te doen om te komen tot verbetering van de rijkssteunregeling voor werklooaen op verschiilende punten. De aanwezigen hebben op zich genomen hieromtrent overleg te plegen met hun ge- meentebesturen, waama eventueel aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd zal worden over deze onderwerpen een bespreking toe te staan. HET SLAGERSBEDRIJF EN NOOD. Nadat de organisaties van slagefspatroons zich reeds herhaaldelijk tot de regeerings- instanties hebben gewend om afschaffing van de 10 procents crisisheffing op het mnd- vleesch te verkrijgen en daartoe door den katholieken vakbond nag onlangs telegrafisch een beroep werd gedaan op den minister-pre sident, heeft than® ook het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond zich tot de regeering gericbt. De zeer groote nood, welke momenteel in dezen tak van middenstandsbedrijf wordt ge- leden, was dit hoofdbestuur aanleiding zich tot de ministers van landbouw en van handel te wenden in een adres, waaraan het navol- gende is ontleend: Vanzelfsprekend getroffen door de alge- meene economische moeilijkheden, welke moei lijkheden voor dit bedrtjf te zwaarder drukten, omdat het als schakel moest fungeeren bij het innen van de voor den landbouwcrisissteun nooidzakelijke crisisheffingen, wordt het over- groote deel van dezen eertijds bloeienden tak van middenstandsbedrijf thans door deze laat ste met algeheelen ondergang bedreigd. Ook al blijkt dit slechts ten deele naar bui- ten in feite is reeds een groot aantal aan de slagersbedrijven financieel te gronde gegaan en vooral in den laatsten tijd neemt dit aantal dagelijks toe. De stijgende veeprijzen nood- zaakten tot opvoering van de vleeschprijzen, iets wat echter slechts in zeer geringe mate mogelijk is gebleken. De koopkracht van den consument trok een grens, welke slechts kon worden oversohreden ten koste van den om- zet. Niettemin heeft de stijging van de vee- 'prijzen zich voortgezet en daaraan evenredig door AGATHA CHRISTIE. is ook de crisisheffing, op het rundvleesch een voortdurend stijgende last geworden, welke niet meer kon worden verhaald op den ver- bruiker. De marge tusschen vee- en vleesch prijzen welke den slager het noodzakelijk levensonderhoud moet verschaffen, is prac- tisch geheel verdwenen en in een zeer groot aantal ondememingen wordt van dag tot dag verlies geleden. Waar in dezen toestand geen uitkomst is te verwachten door een stijging op korten ter- mijn, van de algemeene koopkracht kan slechts afschaffing van de crisisheffing op rundvleesch baten. Weliswaar beteekent deze afschaffing dan geen oplossing van de moei lijkheden, doch in vele gevallen zal kunnen worden gesproken van een verlichting van bedrijfslasten, waardoor althans het bestaan van deze middenstanders kan worden gered. Twee Nederlandsche schepen, beide van de K.N.S.M., de Fauna en de Rhea zijn in de Rotterdamsche haven aangekomen, op de thuisreis van Spaansche havens en de opva- renden van beide schepen hebben hachelijke momenten doorgemaakt. De Fauna toch heeft bloot gestaan aan den aanval, van een Spaansch vliegtuig, de Rhea is van de reede van Valencia gevlucht, omdat het daar juist aankwarn, toen twee kruisers deze havenstad gingen bombardeeren en het schip tusschen twee vuren dreigde te komen. De groote beteekenis van het escorteeren door de Nederlandsche Marine. Toen op 30 April de Rhea de Straat van Gibraltar passeerde en daarbij werd gecon- voyeerd door Hr. Ms. Java, deelde een der officieren van dezen kruiser mee, dat in den tijd, gedurende welke de Java in de Spaansche wateren vertoeft, voor zoovA' aan boord van dit schip bekend is, niet minder dan 120 sche pen van diverse nationaliteit zijn opgebracht. Zoo als men weet is er, zoolang Nederlandsche oorlogsschepen onze koopvaarders door de Straat van Gibraltar begelejden geen enkel Nederlandsch schip opgebracht. VOORLOOPIG GEEN VERLAGING VAN RESTITUTIE AAN DE PLUIMVEE- HOUDERIJ. Op de jaarvergadering van de C. R. E. (Coop. Roermondsche Eiermijn) die bijge- woond werd door Z.Exc. Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Landbouw en Vissche- rij, heeft Z.Exc. medegedeeld, dat hij voorloo- pig niet zal overgaan tot verlaging der resti- tutie ,aan de pluimveehouderij, in verband met de daling der monopolieheffing op voeder- artikelen. De restitutio zal voorloopig ge- handhaafd blijven op 0,75. De eventueele verlaging der restitutie zal geleidelijk geschieden, waarbij de Minister j rekening zal houden met de bedrijfsuitkom- sten der pluimveehouderij. Z.Elxc. erkende, dat een eierprijs van f 2,30 per 100 stuks geen loonjende bedrijfsuitkomsten voor de pluim veehouderij geeft. 58) Vervolg. Virginia vervolgde dat er een paar feiten waren, die ook, op z'n zachtst gesproken, veel te denken geven. Om te beginnen, dat er op den avond van den moord op zijn kamer licht geweest is. Dan, dat hij dien eenen avond, toen met die schermutseling in de ver- gaderzaal, van top tot teen gekleed was, toen zij op het terras tegen hem opbotste. En dan, hij kan dat stukje papier wel heblben laten val- len. U heeft toch niet geizien, dat Mr. Cade het deed, 't Kan waar zijn, dat Mr. Cade naar Dover gegaan is. Maar dat kan wel om een anidere reden geweest zijn... om iets te on- derzoeken, bijvoorbeeld. En misschien hebben ze hem daar vastgahouden. Voligens mrj zijn de handelingen van Mr. Fish even verdacht als die van Mr. Cade". De Franschman had haar tot het einde toe aandachtig zitten aanhooren. „Van uw standpimt gezien, oui, madame", zed hij kortaf, toen Virginia zweeg. ,,En ik geef toe, dat Mr. Fish niet is, wie hij voor- geeft te zijn." „Nu dan..." ,,Maar dat maakt geen verschil. De zaak is deze, madame: Mr. Fish is een Finkerton- detective." ,l ,,Wat!" rlep Lord Catertoam uit. „Ja, Lord Caterham. Hij is naar Engeland gekomen om Koning Victor op te sporen. SPAANSCHE MOEILJ-JKHEDEN. De berichten uit Barcelona versterken ons, schrijft de N. R. Crt., weer eens in het gevoel, dat de macht, die de beide strijdende partijen in het door hen toeizette gebied kunnen oefe- nen, toch altijd maar betrekkelijk is. Het schijnt wel, dat geen van beide partijen er in gesdaagd is een behoorlijk gefundeerd bewind te stiohten en dat in de beide gevallen de agi- tatie achter het front van niet te onderschat ten beteekenis is. Heeft men daarover voor eenigen tijd ten aanizien van Franco kunnen letzen men sprak toen van een onderdruk- ten opstand nu weer blijken er moeilijk heden _in Barcelona te zijn. De spanning tusschen de generaliteit en de anarohisten is zoo groot geworden, dat zij tot uitbarstingen heeft geleid. Toen eenigen tijd geleden de regeerings- crisis in Barcelona werd opgelost, hebben velen gemeend, dat de verschiilende partijen in het regeeringsgezinde Spanje elkaar ge- vonden hadden en dat daaruit een vruchbbare samenwerking zou kunnen ontstaan. Het Rechercheur Battle en ik hebben dat al van het begin af geweten." Virginia zei niets. Langzaam, met venmoei- de bewegingen, ging ze zitten. Door die paar woorden van Lemoine was het geheele bouw- wierk, dat ze zoo zorgvuldig, gedachte naast gedachte, conclusie naast conclusie, had opge- trokken, opeens ingestort. ,,'t Is zoo", ging Lemoine voort. ,,We we- ten allemaal, de Surete, Scotland Yard en Finkerton, dat Koning Victor vroeg of laat op ,,De Schoorsteenen" zou verschijnen. En dus" zijn we alle drie hierheen gekomen. Dat was de eenige manier, om hem te krijgen." Virginia koek op met een eigenaardige sdhittering in de oogen. „U heeft hem nog niet", zei ze. Lemoine keek haar scherp aan. „Neen, madame. Maar we krijgen hem wel." „Denkt u?" Hij staat bekend voor de han- dige manier, waarop hij zijn achtervolgers om den tuin weet te leiden, niet?" Het gezicht van den Franschen detective vertrok van drift. Dezen keer zal hem dat niet lukken, bracht hij er met opeengeklemde tanden uit. ,,'n Sympathieke kerel," zei Lord Caterham. „'n Buitengewoon sympathieke kerel... Maar zeg, Virginia... ik dacht, dat hij een goede bekende van je was?" „Dat is 't juist," zei Virginia. ,,Daarom geloof ik ook, dat monsieur Lemoine zich ver- gist." Onder het spreken keek ze den detectieve recht in de oogen. Maar de Franschman toonde zich in 't minst niet beleedigd. ,,De tijd zal 't leeren, madame," izei hij. ,,Dan denkt u dus ook, dat Mr. Cade prins Michael doodgeschoten heeft," ging Virginia na een paar oogenblikken van stilte, voort. „Natuurlijk!" Virginia schuidde het hoofd. ,,Neen, onmogelrjk," zei ze. ,,Dat is iets, waarvan ik absoluut zeker ben. Anthony blijkt nu wel, dat bet conflict onverminderd is blijven voortibestaan en dat de diverse groe- pen nog even scherp tegenover elkaar staan als tevoren. De aanleiding van lit rerzet tegen de auto- riteiten was de benoamilg van een generaal, die het bevel zou voerea over de Catalaan- sohe regeeringsstrijdicrachten. De anarchis- ten hebben zich dairbj net willen neerleggen, waarop beide partijen mar de wapens heb ben gegrepen en met hun ter beschikking staande gewapende groepen trachtten belang- rijke punten der stld te tezetten. Dat de gene raliteit het gevaar als emstig beschouwde, blijkt wel daaruit, dat dadelijk een oproep werd gericht tot de bevdking om de eenheid te bewaren en de Bgeeringstroepen te steunen. Het is intusschen vanbelang te bedenken, dat deze troeibelen ontstan zijn door de ani- mositeit van< de verschillnde groepen. Wan- neer men nu overweegt,dat reeds de bezet- ting van een semi-technishe post als die van bevelhelbber der troepen ot zooveel onaange- naamheden aanleiding geft, dan krijgt men eenig inzicht van de geolgen, waartoe de animositeit moet leiden, wnneer eenmaal een belangrijker werk gedaanmoet worden. Dan ziet men eerst de wekelijke tragiek van Spanje, de onmacht vande beide elkaar te vuur en te zwaard bestrdende partijen, die ieder op zichzelf niet 'in mat zijn een rustig bewind te vestigen en tp andhaven, die ieder weer door op onjuiste wije geuit individuali- teitsigevoel de kiemen Val ontbinding in zich dragen. Dan slechts begijpt men, dat deze burgeroorlog geen eind aa de reeks der broe- dermoorden zal maken, mar slechts een scha kel zal zijn in de rij, diezal reiken van het verledei? tot ver over ote generaties heen. Want hoewel men aan bide zijden meent te staan voor een groot geaar, blijkt dit toch niet voldoende om de geieenschap bijeen te houden, om het aangewean bestuur een zoo- danige ruggegraat te gem, dat het een wer- kelijke regeering kan wcien. De evacuatie van het nt-strijdbare gedeelte van de burgerbevolking yn Bilbao de vrou- wen, kinderen en grfakrds is op het oogenblik, dank zij de redewerking van En geland en Frankrijk, ii vollen gang. Men kan daarover slechts dskbaar zijn. Onnoo- dig veel ellende heeft dbevolking in Spanje reeds mede moeten main en hoe meer haar bespaard kan blijven, s het ook door het harde midldel van de mcuatie, des te beter is het. De Engelsche regeerij heeft in deze aan- gelegenheid een beslisside rol gespeeld. Zij heeft zich er niet door iten weerhouden, dat Franco weigert zijn toeemming aan het plan te geven, waarover nu de Baskische autori- teiten reeds overeens miming bestond. Als reden voor deze weigemg zou de overweging gegolden hebben, dat nfc toegestaan kan wor den, dat de vloot raneen vreemd land ten gunste van de beliangf van een souvereinen staat intervenieert. j ij monde van Eden heeft de Engelsche regiEjng echter verklaard, dat zij ondanks deze eigering de evaduatie voort zal zetten, waatij ook Frankrijk assi- steert. De evacuatie geschid nu door schepen van de Engelsche en Franhe handelsvloot, in de territoriale zone besclnmd door de kustbat- terijen en daarbuiten tor de vloten van hun eigen land. Het is ater weinig aanneme- lijk, dat Franco's weemcht zal trachten deze schepen aan te houde of te bombardeeren. In de puiblieke opinie >u hij zijn zaak daar- door buitengewoon scHen. Gezien de bijzonder positie, welke Bilbao inneemt, is er eenige anning waameembaar of alles wel goed af zaloopen. Bij voorgaan- de gelegenheden is ditshter steeds het geval geweest, zoodat men sehts kan hopen op het tactisch gevoel der ranco-menschen. Dat deize hulpverleening go enkele politieke be teekenis heeft, maarit louter humanitaire overwegingen is georvniseerd en ook naar die maatstaf moet woen beoordeeld, is dui- delijk en wordt geluiig ook wel algemeen erkend. Hetgeen de Ins op incidenten aan- zienlijk venmindert. VERRASSfG IN DE NON-INTERVENE COMMISSIE. In de Dinsdag te Lo.en gehouden vergade- ring van de niet-iningingscommissie heeft Cade is niet de jordenaar van Prins Michael. Lemoine stond haaret half dichtgeknepen oogen aan te kijken. ,,'t Kan zijn, dat uelijk heeft, madame," zei hij. ,,Dat't niet Mijade, maar die Herzo- Slowaak, Boris, gewee is. Maar dan heeft die de orders van zrjmeester uitgevoeitd en oip diens bevel het sot gelost. Misschien uit rancune over onreo, hem aangedaan, uit wraak dus..." ,,'t Is wat je noemeen ongunstig type," stemde Lord Caterhanoe. ,,Ik heb gehoord, dat de kamermeisjehet op hun zenuwen krijigen als ze hem ine gang tegenkomen." 11Fjnifinj ik moet nu ;g," zed Lemoine. „Ik heb gedaan wat ik mijplicht adhtte, mylord: u te laten weten, hoee zaken stonden." ..Buitengewoon vrieilijk van u," zei Lord Caterham. ,,Buitengeon! Weet u zeker, dat u niets wilt drinl? Neem! Zooals u wilt. Tot morgen dai" „Wat een onmogelt vent," zei Bundle, toen de deur zich aclr de fatterige figuur gesloten had. „Dat arte baardje en die uilenbril! Ik hoop, datnthony 'm klopt! Ik zou er wat voor over bben, om dien kwast woeidend te zien. Wa'in-jij, Virginia?" „Ik weet 't niet, gafirginia ten antwoord. ,,Ik ben moe, ik ga nabed." ,,Geen slecht idee zei Lord Caterham. ,,'t Is al half twaalf." Toen Virgina de grc, ruime hal ddorliep, zag ze, door een vanie deuren voor haar, een breeden ruig, die Ir .bekend voorkwam, bescheiden verdwijnen Rechercheur Battleriep ze met iets ge- hieidends in haar sten: Battle keerde zich willig om en kwam langzaam naar haar t< ,,Ja, Mrs. Revel?" ..Monsieur Lemoine wo even hier geweest. Hij zegt... Is 't waareusch waar, dat Mr. Fish een detective is? de Duitscbe ambassadeur, Von Ribbentrop, voor een verrassing gezorgd door zich te ver- zetten tegen een voorstel van den voorzitter, den Earl of Pljrmouth, inhoudende een beroep te doen op de beide partijen in den Spaanschen burgeroorlog, zich te onthouden van het bom bardeeren' van open steden. Dit voorstel, dat zijn ontstaan gevonden heeft in het recente bombardement van Guer nica, werd gesteund door de vertegenwoordi- gers van Frankrijk, Zweden, Belgie, Tsjecho- Slowakije, Rusland e.a. Von Ribbentrop verklaarde echter met het voorstel niet accoord te kunnen gaan en noemde het een inmenging in de .binnenland- sche aangelegenheden van Spanje. Hij was van meening, dat het buiten de bevoegdheid lag van de commissie en zeide uit eigen erva- ring in den wereldoorlog te weten, dat het bombardeeren van open steden, hoezeer ook te betreuren, soms onvermijdelijk was. De Soyjet-Russische ambassadeur, Maisky, antwoordde hierop, dat de houding van Von Ribbentrop achterdocht moest verwekken en er naar uitzag, alsof Duitschland voorberei- dingen trof voor verdere bombardementen van dezen aard. De kwestie zal opnieuw in behan- deling komen in de heden te houden bijeen komst der suib-commissie. DE HERTOG VAN WINDSOR ONTMOET MRS. SIMPSON. Dinsdagavond is van het kasteel Cande bij Tours officieel aan Reuter medegedeeld, dat niets bekend zal worden gemaakt vodr 12 Mei over den datum van het huwelijk van den her tog van Windsor met mevrouw Simpson of over hun toekomstplannen. Dinsdagmiddag is de hertog op het kasteel Cande aangekomen, waar mevr. Simpson reeds twee maanden vertoeft. De hertog had, uit Oostenrijk komend, 1200 K.M. per trein en auto afgelegd. Hij werd aan het kasteel ontvangen door zijn gastheer mr. Bedaux, en mr. en mrs. Herman Rogers, vrienden van mrs. Simpson. De hertog trad het kasteel binnen, waar hij mrs. Simpson ontmoette. Kort daama werd door het gezelschap de lunch geibruikt. Een groote menigte had den hertog bij zijn aankomst opgewacht. Hij werd luide tioege- juicht. De hertog zal als gast van mr. Bedaux ver- scheidene dagen op het kasteel Cande blijven. Daama zal bij een villa in de buurt van Tours huren en daar vertoeven tot het huwelijk. De officieele verloving zal volgens de .Daily Telegraph" deaer dagen worden bekend ge maakt. DE INDIANEN IN DE VER. STATEN. De Indianen in de Ver. Staten, die nog be trekkelijk kort geleden werden beschouwd als een uitstervend ras, nemen thans sneller in aantal toe dan eenig andere groep der Ame- rikaansche bevolking. De Indiaansche bevol- king in de Ver. Staten telt thans 334.300 zielen. Het bureau voor Indiaansche zaken te Washington heeft dit cijfer meegedeeld en voegdie daaraan toe, dat het aantal Indianen in wat thans de Ver. Staten zijn ten tijde van Columbus ongeveer 800.000 had bedragen. Tegenwoordig overtreffen onder de Indianen de geboorten de sterfgevallen met 3500 per jaar, terwijl nog slechts enkele jaren geleden de Indiaansche bevolking in aantal afnam. De Amerikaansehe autoriteiten hebben tevens kunnen waamemen, dat zich wederom een geest van onafhankelij'kheid bij de Indiaansche stammen begint te vertoonen. Sommige atammen willen geen regeeringssteun aan- vaarden, tenzij dan als allerlaatste hulpmid- del. Ook zijn sommige stammen welvarend In het gebied van den Osagestam in den staat Oklahoma werd petroleum in het reservaat aangetroffen. De stam der Menoinees in den staat Wisconsin exploiteeren houtzagerijen en maken daarmee groote winsten. Een groot offensief tegen Bilbao op kcmst. Uit Durongo meldde United Press Woens- dagmorgen, dat men in welingelichte kringen van meening is aan de vooravond te staan van een groot en laatste offensief tegen Bil- Rechercheur Battle knikte. „Ja, dat is zoo." ,,En dat u 't van het begin af geweten heeft?" Battle knikte weer. Virginia keerde zich half om naar den kant van de toreede trap. ,,Dank u," zei ze. Tot op dat oogenblik had ze het niet kun nen geloovenj En nu... In haar stoel voor de toilettafel, met de stilte van het huis zonder gasten om ijaar been, stelde ze zichzelf, eerlijk, onomwonden die vraag. En haar geheugen kwam haar te hulp. Elke bewering, elk woord van An thony legde het haar v6or, nu anders van be teekenis, door de openbaringen van het laat ste uur. Dat „iberoep", waarover hij haar gesproken haJd? Het beroep, dat hij uit principieele overwegingen had opgegeven. Kon 't zijn...? Een eigenaardig geluid onderbrak den gang van haar gedachten. Ze schrok op. De wijzers van het kleine vergulde klokje wezen kwart voor eenen aan. Bijna twee uur had ze daar zitten denken. Het geluid kwam weer. De harde tik tegen de vensterruit. Virginia ging naar het raam, deed open en keek naar buiten. Op het pad, vlak onder haar, stond een donkere figuur, die op hetizelfde oogenblik, dat ze hem zag, zich bukte, om een handvol grint op te rapen. Even ondergtng Virginia een angst-sensatie, was 't of een hand zich om haar hart sioot en het samenkneep. Maar meteen herkende ze de massieve oer-sterke silhouet. Het was de Herzo-Slowaak, Boris. ,,Ja," riep ze, zacihtjes naar beneden. „Wat is er?" ,,Ik kom van den Meester," zei Boris, even- eens zacht, maar opvallend duidelijk. „Hij heeft me gestuurd om u te halen." Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn- lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwt' - d bemerken. Neem s bij AKKER'S Ingez. Med. bao. Men weet, dat de recbtsohen gedurende de laatste twee etmalen verschiilende strate- gische hoogten hebben bezet, waardoor het hen mogelijk is de uitwerking van de artillerie tot zeer dicht bij .Bilbao te doen gevoelen. Een speciale correspondent meldt uit Vito- ria. De Noordelijike zoowel als de Zuidelrjke colonnes in het Baskenland hebben haar voor- naamste inspanning gericht op de zuivering. In het Noorden hebben de troepen der vloot- brigade het bergmassief van Sollube geheel gezuiverd. Dit massief loopt tot aan den Oceaan en de uitloopers komen uit bij Ber- meo, Mundaca en Pedemales. Uit deze positie beheerschen de rechtschen de geheele streek, die ligt tusschen den bocht van Guernica en den Rio Bilbao. Met hun artillerie kunnen ze de regeerings- tnoepen iedere beweging onmogelijk maken. In de richting van Durango hebben de recht schen een streek ten Noorden van de wegen naar Bilbao geizuiverd, o.m. den weg, die op 4 K.M. ten Westen van Durango begint en uitkomt op den weg van Amorebieta naar Guernica. Uit Bilbao wordt bericht: De Basken hebben Dinsdag het front ran dom Bermeo verruimd door de verovering van den Eneato-berg, ibestaande uit een tweetal toppen, welke Mundaca overheerschen, Guernica onder vuur. In militaire kringen wordt medegedeeld, dat de regeeringsttoepen sedert twee dagen de kerk te Guernica, die evenals het - parlement- paleis bij de verwoesting gespaard bleef, onder vuur nemen. Fransche schepen gaan vluchtelingen uit Bilbao halen. Uit Bordeaux berichtte de correspondent van de Daily Telegraph", dat in de haven aldaar drie schepen door de Fransche regee ring giecharterd zijn voor de evacuatie van de burgerbevolking uit Bilbao. Het stoomschip ,,Margaux" zou Donderdagochtend vertrekken, am 500 uitgewekenen te halen. De „Carimare" en de „Chateau Palmer" hebben accomodatie voor resp. 1000 en 500 person en. Deze schepen zouden Donderdagavond het ankar lichten. Het Spaansche schip ,,Habana" zal Bilbao ver- laten met 4000 vluchtelingen aan boord, ter wijl het jacht .Izarra" 500 personen zal ver- voeren. De Fransche autoriteiten zijn op de hoogte gesteld van de komst van deze schepen en al de voorzorgsmaatregelen om de uitgewekenen te ontvangen, zijn getroffen. De door de Fran- Hij deed die wel eeniigszins cverbiuffenue aankondiging, op een manier, of hij de ge- woonste zaak ter wereld vertelde. „Cm mij te halen!" „Ja, ik moet u naar hem toe'brengen. Hier ds een hriefje. Ik zal 't omhoog gooien." Virginia ging een paar passen achteruit en bijna op hetzelfde oogenblik viel er vlak voor haar voeten een klein wit pakketje een briefje, om een steen gebonden. Ze vouwde het papier open en las ,,Liefste. Ik zit in de knel, maar ik werk me er wel uit. Wil je me vertrouwen en naar me toekomen?" Een paar minuten lang bleef ze met het briefje in haar hand onlbeweeglijk staan. Ze las en herlas die twee simpele zinnen, die voor haar zooveel heteekenden. Dan hief ze haar hoofd op en keek de kamer rand. Het was, of ze haar amgeving nu met geheel andere oogen zag. Ze boog zich uit het raam en wenkte Boris. ,,Hoe moet ik't doen?" vroeg ze fluisterend. ,,'De detectives zijn aan den anderen kant van het huis... op het terras voor de verga- derizaal. Kom naar beneden en ga deze deur uit. Ik zal blijven "wachten. Op den weg staat een auto..." Virginia knikte. Ze verwisselde haar avond- japon vlug voor een sportcostuum van beige tricot en zette een klelin beige-leeren hoedje op. Dan schreef ze staand een briefje, adres- seerde het aan Bundle en stak het op haar toilet'kussen vast. Haar tocht door het huis werd zonder moei lijkheden vollbracht. Voor de kleine zijdeur bleef ze staan en haalde diep adem. Dan maakte ze een kleine fiere beweging met haar hoofd, deizelfde beweging, waarmee haar voor- vaderen zich, in de kruistochten, ten strijde hadden aangegord, schoof den grendel weg en ging naar buiten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5