Ter Neuzensche Courant Binnenland. Buitenland. Piuimvee-Rubriek Woensdag 5 Mei 1937 No. 9601 TWEEDE BLAD EEN VUURTOREN AES GEDENKTEEKEN VOOR LENIN. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VAN DE HEER FRBRE BIJ MINISTER COLIJN. De beer Frere, die in opdracht van den Btl- gischen minister-president Van Zeeland, de versciiillende hoofdsteden bezoekt, ten einde over intemationaie oeconomische samenwer- king te spreken, beeft een bezoek gebracht aan minister Colijn, en met dezen een onder- houd gehad. dat twee oiur geduurd heeft. HEX PKINSELI.IK PAAK TE SOEST TER IiERKE. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Zondagochtend den dienst in de oude Ned. Herv. Kerk te Soest bijige- woond, waar ook wijlen Koningin Emma foij baar verblijf te Soestdijk ter kerke placbt te gaan. Toen het Prinselijk Paar de kerk was bin- nengekomen, zong de gemeente Psalm 118 vs. 7 en 11 (de Heer is mij tot hulp en sterkte, Hij is mijn lied mijn Psalmgezang) Ds. E. Groenevelt, die voorging in den dienst, sprak naar aanleiding van Handelingen 1 vs. 6b, 7 en lib (Heer, zult Gij in dezen tijd bet koninkrijk van Israel weer oprichten?) Na zijn predikatie werd Gezang 44 vs. 4 gezongen (Hoe ras of traag de tijd ver- dwijnt die dag zal zeker komen). Toen de dienst geeindlgd was, verlieten de hooge bezoekers door den achteruitgang bet kerkgebouw, terwijl de gemeente „Wilt beden nu treden" zong. FRIJSSTIJGING EN WERKEOOZENSTEUN. De regeeringspersdienst deelt bet volgende mede: Den minister van sociale zaken is van ver- schillende zijden verzocbt, in verband met de prijsstijginig van eenige levensmiddelen, den steun voor de werkloozen te verhoogen. Van andere zijde weer werd bet verzoek gedaan, den brandstoffen bijslag, die einde Maart, zoo- als gebruikelijik afliep, met bet oog op voren- bedoelde prijsstijging te continiueeren. De minister heeft deze verzoeken afgewezen o.a. op grond van de overweging, dat het voor deel, dat de ondersteunden van de door de regeering in distributie gebracbte levensmid delen bebben, financieel van zooveel beteeke- nis is, dat de bedoelde prijsstijging daardoor ruimschoots wordt opgevangen. In boeverre daze distributie van financieele beteekenis is, moge uit bet volgende staatje blijken: In gemeenten, waarin alle producten worden verstrekt, bseft ,berekend naar de maximum togelaten boevaelheden, -een gezin van vij.f personen per week een voordeel van: kleinh. distrib. prijs prijs voord. Margarine 1 pond 0,54 J 0,22 0,32 Bak- en braadv. p f 0,25 /0,11 0,14 Gehakt 3 kg 1,80 0,97% f 0,8.21% Versche groent. 10 kg 0,80 0,30 0,50 Blikgroenten 2 bl. 0,40 f 0,26 0,14 Tomatensoep 2 bl. 0,56 f 0,25 f 0,30 Z&evisch 4 kg fl 40 0,72 0,68 Totaal voordeel f 2,90% Voor gemeenten, die niet alle producten af- nem/en en voor personen, die zich niet alle producten in een week aanschaffen, kan bet bedrag van bet voordeel uit de distributie uit vorenstaand lijstje per product worden afge- iezen. Bedoeld voordeel wordt ook genoten door ben ,die in werkverscbaffing arbeid verrich- ten, en wel boven bun loon. Wei is der regeering gebleken, dat, nu er door de opleving in vele bedrijven meer werk- gelegenheid aanwezig is, er aanleiding is, de bepaling inzake aftrek van inkomsten, voor zoover deze van inwonende gezinsleden van ondersteunden afkomstig zijn, eenigermate te wijzigen. Zooals bekend is, beeft de minister van sociale zaken eenigen tijd geleden toegezegd, deze quaestie te zullen overwegen. Uit een daarnaar ingesteld onderzoek is n.l. gebleken, dat er zich gevallen voordoen, waarin bet be- trokken gezin van bet aanvaarden van werk door den aftrek van 2/3 der verdiensten geen voordeel, zefs financieel nadeel ondervindt. Om het werk te kunnen aanvaarden, komt men n.l. voor onderscheidene uitgaven te staan, omdat men zicb b.v. werkkleeding, zwaarder scboeisel of een rijwiel moet aan schaffen. Ook beeft men meer slijtage en is veelal zwaardere voeding met bet oog op het verrichten, van arbeid, noodzakelijk. Teneinde met het oog op de buidige grootere werkgelegenbeid het aanvaarden van werk door de werklooze gezinsleden van ondersteun den zooveel mogelijk te bevorderen, heeft de regeering besloten, aan de biervoor geschetste 'bezwaren tegemoet te komen, door de bepa ling inzake aftrek van gezinsinkomsten bij de berekening van den steun als volgt te wij zigen. In den vervolge zal bij de berekening van den bedoelden aftrek worden vrijgelaten f 2 van de verdiensten van iederen inwonen- den minderjarige en f 4 van de verdiensten van iederen inwonen- den meerderjarige. NA DE JAPANSCHE VERKIEZINGEN De uitslagen van de Japansche verkiezingen zijn nu, schrijft de N. R. Crt., bekend. Heiaas kan hetzelfde niet van bet resultaat gezegd worden. Want de toekomst blijft nog even duister en onzeker als zij tevoren geweest is. De beide groote partijen hebben ook ditmaal hun overwegende positie bebouden. De Min- seito, een i>artij met liberalen inslag, bleef de grootste en bebaalde 178 zetels tegen 205 in de vorige samenstelling. De Seijoekei, dat is de meer conservatieve partij handhaafde haar aantal zetels op 175. De kleinere par tijen en de onafhankelijken bezetten tenslotte tezamen 112 zetels. Het merkwaardigste resultaat heeft daarbij de arbeiderspartij, „de party van de sociale massa's", verworven. Haar ledenaantal, 18 in het vorige parlement, werd verdiubbeld, en met 37 leden keert zij nu terug. Hetgeen haar klaarblijkelijk het recht geeft in deze eerste dagen na de verkiezing de groote trom te roeren. Met dat al is men in Japan nog niets verder gekomen. De crisis in bet politieke regiem blijft onopgelost, ja is zelfs eerder nog ver- sterkt. Want men kan in den verkiezings- uitsilag moeilijk lets anders dan de uiting v^n een algemeene ontevredenbeid zien. Ontevre- denbeid tegenover de regeering, het militair gedicteerde bewind en de beperking der vrij- beden eenerzijds; ontevredenbeid over en ge- brek aan vertrouwen in de groote politieke partijen anderzijds. Men zou kunnen zeggen, dat de verkiezings- uitslag een nederlaag voor de regeering betee- kent. De intimidatiepolitiek van Hajasji mis- lu-kte, evenals zijn poging voor de vorroing van een nieuwe politieke partij, die de kracht der beide grooten door ontbinding moest bre- ken, zonder succes is gebleven. Maar men kan rustig aannemen, dat de regeering zich hierdoor in bet geheel niet van streek zal laten brengen en dat zij al heel weinig lust gevoelt om het veld te ruimen voor de groote oppositiepartij en, Zij vindt daarvoor weer steun in het feit, dat de uitslag ook niet getuigt van de wensch van het volk, dat de oude politieke partijen de leiding zullen bernemen. Daarcp wijst juist de sterke toeneming van de abeiderspartij. Haar programma geeft wellicbt de gevoelens van het volk bet beste weer. Eenerzijds wenscht men het land te onttrekken aan da overheersching van de militaire groepen, an derzijds echter wenscht men sen einde te ma- ken aan de macht van de kapitalisten. De steeds grootere economische moeilijkheden, die Japan meemaakt en welke nog toenemen onder den invloed van de prijsstijging, die aan bet sociale probleem scherpere kanten geeft, maken deze wenscben levendig. Men eischt sociale maatregelen en hervormingen, wenscht berstel van vrijheden en eischt, dat de rijk- dommen niet aan bepaalde personen, maar aan bet land als geheel ten goede zullen komen. Dlt is daarom zoo merkwaardig, omdat deze linksche partij, die eenerzijds de militairen bestrijdt .anderzijds toch weer een progranuna heeft, dat nauw verwant is aan hetgeen door de jonge officieren in 1936 werd ontwikkeld, die eveneens geeischt bebben, dat bet bezit der kapitalisten zou worden genationaliseerd. Deze verwantschap van program is te ber- leiden tot een ibloedverwantschap. Want velen der jonge officieren komen juist uit deze families op het platteland en zij kennen uit eigen aanschouwing de groote ellende, waarin bun familieleden verkeeren. Dit isamengaan is eigenlijk volkomen typee- rend voor de verwardheid van den momen- teelen toestand in Japan. Want uiteindelljk zullen de bloedfoand&n, welke deze linksche groep aan de militairen binden, toch wel weer te sterk zijn dan dat een blijvend verzet tegen de militairen van deze zijde verwacht mag worden. Zoo ziet men, dat de partij, welke zich bet »terk3t tegen de defensie verzet, in wezen toch zeer nauw met het leger is ver- bonden. Het is niet mogelijk om nu reeds eenige ontwikkelingslijn te ontdekken. Het Japan sche volk beeft zijn afkeer van Hajasji be- tcond. Maar of dat er toe leiden zal, dat Japan een andere rich ting uitgaat? Niemand kan het zeggen. Want bet is evenzeer moge lijk, dat juist expanaies in het buitenland wor den gezocht om de aandacht van bet binnen land af te leiden. De samenwerking tusschen parlement en regeering is bij de nieuwe samenstelling en de handhaving van het regeeringeprogram even goed onmogelijk als bij de vorige. Vandaar dan ook, dat de verschillend© partijen met kracht de ontbinding der regeering eischen. Hetgeen Hajasji waarschijnlyk niet verhind'e- ren zal om in een of anderen vorm zonder bet parlement verder te regeeren. Ruim 200 Sowjet-architecten hebben deel- genomen aan een zoo juist afgeloopen prijs- vraag. Het betrof een ontwerp voor een vuur- toren, bedoeld als gedenkteeken voor Lenin en te plaatsen voor de haven van Leningrad. De juryleden bebben |85 ontwerpen vergeleken. Bovendien waren er nog drie ontwerpen opge- dragsn aan de professoren I. Langbard, L. Roednew en N. Trotzky. De eerste prijs van 6000 roebel is verdeeld onder een groep stu- denben van de afdeeling arcbitectuur van de Alg. Russ. Kiunstaead. Deze groep beeft onder haar leden M. I. Benoit, I. N. Osipova, L. L. Schrbeter en O. A. Iwanowa. Hun ontwerp toestaat uit een vierkante zuil; bovenop staat het standbeeld van Lenin; de vuurtoren (110 M. hoog) staat op een breede sokkel in de vorm van een vijfpuntige ster. De tweede prijs van 4000 roebal werd ook verkregen door stu- denten van de Kunstacademie. De beslissen- de keuze werd door een tot dit doel bijeen- geroepen commissie gedaan uit de ingezonden en de opgedragen ontwerpen. DREIGENDE SLUITING VAN CAFE'S IN BELGIE. De Nationale Bond van Belgische Hotel- en Cafbboiuders beeft een motie aangenomen waarin besloten wordt tot volledige en alge meene sluiting hunner zaken van 16 Juni af tot het tijdstip waarop een bevredigend resul taat zal zjjn verkregen, ingeval het parlement niet bet wetsontv/erp mocht aannemen, waar- bij weder de vrije verkoop van alcohol wordt ingesteld. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiton en blad vermelden. OPMERKINGEN IN DEN Kl IHENTIJI). De vorige keer gaf ik enkele opmerkingen ten beste 'die zicb voordoen hij den aankoop van kuikens met pullorum. Er is op dit gebied nog wel mieer dat de aandacht vraagt. Niet altijid is de herkomst der kuikens na te gaan. Het schijnt dat er een flinke ssnokkel'handel vani kuikens uit Belgie plaats heeft en wat op die manier gesmokkeld wordt schijnt niet veel moois te zijn. Zoo lees ik in de Pluimiveebode van 20 April j.l., dat een Belgische fokker, disn men om inlichtingen gevraagd had, het vol gende geschrerven zou hetolben: ,,Het is volkomen waar, dat de knoeierij aan de grens weer ini vollan gang is en dat U daarvan een voortzetting zult ondervinden met de jonge hennen. Het is hier een loterijspel geworden past op voor het Belgische kuiken. Soma, het zijn dan eieren van Nederland- sche afkomst, kan men wel eens geluk heibben goede kuikens te ontvangen. Doch het groote meerendeel van de kuikens geleverd door de Vlaamsche kuikenfahrikanten zijn gehoren om tc sterven. Bijma alien zijn hesmet met pullo rum en er wordt gebroed met eieren van e^n- jarige (belicht of onbelicht) en twaejarige wellce ziek zijn geweest, enz. enz. In het kort de grootst mogtlijke rommel. too als U trouwer.s wel bekend zal zjjn beeft Frankrijk definitie' den invoer van Belgiscoe kuikens verboden, omdat zs vast overtuigd zijn dat ze alien bf.smet zijn. Onze regeering (dus de Belgische) heeft nog aange'boden om elke zending te doen vergezellen van een ver- k'laring van een veearts, doch ook dit mocht niet helpen." Dit is dus een brief van een Belg die zijn landgenooten leelijk afkamt en al is het mis- schien wat overdreven, iets waar zal er ov.er de gesmokkelde pullorumkuikens wel schuilen. Dat Frankrijk de Belgische kuikens weigert, heeft natuurlijk een andere grond dan dat ze bang zijn voor de pullorum, men probeert nu eenmaal in elk land de eigen industrie te hel pen of te redden door den invoer uit het bui tenland te beletten of te belemmeren. Dat men dan in den angst voor ziekten een mooie stok heeft om) den hond te slaan isi zeker. Zeker is ook wel wat in het bewuste arti- kel verder venmeld wordt, dat dit jaar de broeduitkomsten niet best zijn en dat er vee'l kuikens sterven of dat er veel slechte kuikens zijn waar geen groei in te krijgen is, Om daar van een bepaalde oorzaak aan te wijzen zal niet gaan. Mijtn vo-ornaamste bazwaar tegen het tegenwoordige systeem is, dat er te veel gefokt wordt van eerste legs hennen, liefst nog van dieren met hooge productie en dat er met verschillende zeer waardevolle bestand- deelen van het pluimveevoer ieelijk de hand gelicht wordt. Met levertraan en gist, stoffen die we in den tegenwoordigen tijd absoluut niet meer ontberen kunnen, wordt geweldig geknoeid om niet te spreken van vischmeel, diermeel (dat in foktoom- en kuikenvoer niet thuis hoort) en melkpoeder. IHoe er gesmokkeld wordt zien we in een artikel uit de Maandagmorgen, waarin we Lezen: „In den naoht van Zaterdag op Zondag stoof een nieuwe donkerbruine luxe auto van- uit Belgie over de grens. De chauffeur weiger- de op sommatie der ambtenaren te stoppen, zoodat de elders op den weig staande ambte naren genoodzaakt waren den weg met een paar dikke spijkerplanken te versiperren. De chauffeur wist deze hindemis te nemen, doch ccnstateerde pl.m. 106 meter verder, dat alle vier de banden stuk waren, zoodat aan ont- komen niet meer viel te denken. Bij onderzoek bleek de auto niet minder dan pl.m. 4500 kuikens te vervoeren, waarvan on- geveer 1000 kuikensi tengevolge van de koude, ■ongewocn vervoer enz. dood waren. Als we zooiets lezen begrijpen we wel dat er op het gelbied der kuikensrnokkelarij heel wat te doen is aan onize zuidgrens en dat het gehalte deizer kuikens onze pluimveestapel niet erg vooruit zal brengen. Dr. B. J. C. TE HENNEtPE. (Nadruk verboden.) Vergadering van Donderdag 22 April 1937, dss namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Telle- gen, burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, D. Scheele, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrecht-' sen van Ritthem, D. E. de Kraker, J. Duu- rinck, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn, P. van Cadsand en J. Riemens. (4. Vervolg.) 8. Wijziging verordening bsscnettelijke ziektegelden. Burgemeester en Wethouders berichten. Gedeputeer.de Staten berichten ons bij schrijven 19 Maart 1937 no. 33, dat b:j het on derzoek d:r besmettelijike ziektenverordenin- gen aanvankelijk vemfimd is er mede reke- nirjg te houden, dat de Minister van Rinnen- lands:he Zaken niet toestaat, dat voor wat betreft de kcsten van veryoer, afzondering, verpleging en onderzoek wordt venwazen naar een niet door hem goedgekeurd tarief van een niet als noodzakelijk aangewazen inrichting. Dientengevolge moet krachtens artikel 269 der Gemeentewet het bedrag der belasting in de ihenfingsverordening worden opgsnomen. lln verband hiermede hefctoen wij de eer Uw College voor te stellen artikel 2 van de in Uw vergaderingen van 17 December 1936 en 18 Felbruari 1937 vastgestelde verordening op de heffing van rechten, als bedoeld in de Besmet- telijke Zie.ktenwet 1928 Stbl. no. 265, als volgt te wijzigen. De gemeenteraad van Ter Neuzen; gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders dier gemeente d.d. 8 April 1937; lb e s, 1 u i t Artikel 2 van de verordening op de heffing van reohten, als bedoeld in de Besmettelijke Ziektenwet 1928 Stbl. no. 255, vastgesteld in de cper.bare vergaderingen van 17 December 1936 en 18 Felbruari 1937, als volgt te wijzi gen: Artikel 2. Het in artikel 1 bedoslde recht is verschul- digd wegens kosten van: a. Vervoer, de daarvoor door de gemeente gedane uitgaven, evenwel tot geen hooger bedrag dan f 0,25 per K.M. en 6 in totaal; b. onderzoek, de daarvoor door de gemeente gedane uitgaven, doch tot geen hooger bedrag dan 4 per keer; c. afzondering of verpleging of voor afzon dering en verpleging tegelijkertijd, de daarvoor door de gemeente gedane uit gaven, doch tot geen hooger bedrag dan f 7,50 per verpleegdag. De heer DE KRAKER vraagt, hoe het gaan moet met menschen, die niet kunnen betalen. De VOORZITTER antwoordt, dat deze ont- heffimg kunnen vragen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Verhuren bovengedeelte Arbeidsbeurs. Burgemeester en Wethouders schrijiven den raad: In de vorige vergadering is door ons terug- gcnomen het voorstel tot het verhuren van een gedeelte gemeente-woning aan het Inge- nieursbureau voorheen J. van Hasselt en de Koning te Nijlmegen. Wij heibben terzake nader met voornoemd bureau- onderhandeld en hebben kunnen berei- ken dat de tegenwoordige huurders igenegen zijn de lokaliteiten te huren voor een bedrag van f 100 per jaar exclusief vuur, licht en sehoonhouden. Daar dit de uiterate prije is die zij voor de lokaliteiten wtnschen te betalen stellen wij u voor het volgende besluit te nemen. De Gemeenteraad van Ter Neuizen; overwegende, dat per 1 Maart 1937 is ge- eindigd de huurovereenkomst tusschen de ge meente Ter Neuzen en het Ingenieursbureau voorheen J. van Hasselt en de Koning te Nijimegen voor het bovengedeelte van de ge- meentewoning, waarin beneden het kantoor van de Arbeidsbeurs is gevestigd en gelegen aan de Schoollaan no. 10 alhier, dat genoemd Ingenieursbureau de huurover eenkomst wenscht te verlengen; hesluit on'derhands te verhuren aan het Ingenieurs bureau voorheen J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen het bovengedeelte van de ge meente-woning waarin beneden het kantoor van de Arbeidsbeurs is gevestigd en gelegen aan de Schooll'aan no. 10, alhier, vcor een be drag van 6en honderd gulden 100) per jaar, exc.usief verwarming, verliehting en schoon- hcu'den, en zond'er meutoilair en zulks onder t e volgende vocrwaarden il. 'De verhuring geschiedt voor het tijdvak van 1 Maart 1937 tot 1 Maart 1939 met het recht van beide partijen de huur tusschen- tijds op te zeggen met een tenmijn van drie maanden. 2. De huur moet ieder k,wartaal hij voor- uitbetaling worden voldaan. 3. Zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders mogen geen veranderingen in de bestaande toestand der lokaliteiten worden aangebracht. De heer COLSEN vraagt, of op 't oogenblik niet, bakend is, wat het de gemeente zelf kost. De VOORITTIER antwoordt, dat de ge meente thans een zuivere verdienste heeft van ongeveer f 75. De heer DE VOS merkt op, dat vroeger de opibrengst wisselvallig was. Nu w-eet men wat men er van heeft. Spreker weet ook zelf, dat de bovenwoning niet veel bijzon- ders is. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aange nomen. 10. Verliooging jaarwedde secretaris-pen- ningmeester Burgerljjk Armbestuur. Burgameester en Wethouders deelen mede: In uw vergadering van 18 Februari i.l. werd in onze banden gesteld om bericht en raad, het verzoek van het burgerlijk armbestuur alhier om het salaris van den secretaris-pen- ningmeester van f 600 op f 700 te brengen. Waar de werkzaamheden van dezen fune- tionaris in den loop der jaren bslangrijk zijn uitgebneid, kunnen wijl ons met deze verhoo- ging vereenig'an. Wij stellen u dan ook voor het salaris van den cacretaris-penningmeester van het burger lijk armbestuur met ingang van 1 Januari 1937 te bepalen op 700. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 11. Vernieuwing bestrating Arsenaalstraat. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Nu de meeste straten binnen de gemeente van een goede wegbedekking zijn voorzien, komt het ons gewehscht voor, ook de bestra ting van de Arsenaalstraat te vernieuwen. Deze straat, die gelegen is tusschen de Burg. Geillstraat en de Nieuwstraat, is een drukke verkeersweg, waarvan het wegdek niet meer voldoet aan de eischen die aan een dergelijken weg mogen gesteld worden. De gerneente-bouwmeester heeft een raming van ikosten gemaakt, wa^rbij rekening is ge- houden dat het werk in eigen beheer zal wor den uitgevoerd. In bet wegdek zullen dan ver- werkt worden dubbele klinkers, terwijl aan weerazijden een trottoir komt te liggen. De totale kosten van een en ander worden geraamd op 1963. Dit bedrag zouden wij ten laste willen brengen van de kapitaalsuitgaven en willen dekken door een geldleening. Wij stellen U mitsdien voor te besluiten overeenkomstig bet bovenstaande. De heer VAN HEOKE heeft in verband met punt 11 een enkele vraag. En dan ten eerste over het materiaal. Is het materiaal, die 25,000 klinkers, waarvoor een aanvrage heeft gecirculeerd, bestemd voor die straat? Is dat zoo dan zou spreker graag zien, dat deze teruggetrokken werd. Hierop zal hij verder bij de rondvraag teruglkomen. Dan wenscht spreker het te hetben over de Arsenaalstraat zelf. Is h'et de bedoeling, eerst het materiaal te koopen en dan den raad te vragen, of deze het geld wil voteeren. De VOORZITTER merkt op, dat nog niets gekocht is. De heer VAN H1ECKE constateert, dat blij- kens de gestelde voonwaarden, niemand anders leveren kan dan een bepaald favoriet. De beschrijvimg van de steen is er een met een luchtje aan. In bedoelde beschrijving wordt eerst de voorwaarde gesteld, dat moet ge leverd worden straatklinker, dik formaat. En iets verder leest spreker dat het moat zijn ,,Waalvorm". Dit, mijnheer de Voorzitter, be- staat niet. En dan zeker niet, klinker van 6% c.M. dik, waarvan er 70 in een M2. gaan. Als men verplicht is, een proefstuk te leggen van 70 per M2., dan kan men constateeren, dat er daar 70 liggen. Als men er bij konrt, moet mien zeggen: er liggen er 70 in. De voorwaar- den zijn zoodanig gesteld, dat bet voor iemand die juist rekent, juist 1 duurder per M2. komt. Wil men met klinker van 6% c.M. een M2. werk maken, dat kan best, dan kan men er bij staan, en is een MX werk gemaakt. Doch de eisch als zoodanig, dat gegaran- deend moet worden, zegt spreker, het deugt niet. Op die wijze krijgt men nooit een goede oplossing', dit zal steeds reden zijn tot onte vredenbeid en moeilijkheden. En dan de begrooting der kosten. Deze is f 1963. Naar sprekers meening kan deze kloppen, zonder arbeidsloon. Naar zijn oor- deel ligt de Arsenaalstraat er behoorlijk bij, ja dat is de waarheid en is't niet noodig, hier- voor nieuw materiaal aan te koopen. Er kan gerust het zelfde materiaal gebruikt worden, en als dit behoorlijk wordt gesorteerd en in een waaierverband gslegd, kan er met het uitkomende- materiaal een heel sterke bestra ting gelegd worden. En dan worden de klin kers bespaard en kunnen voor andere straten gebruikt worden. Dan moet spreker er op opmsrkzaam ma ken, dat Burgemeester en Wethouders hebben beloofd, dat, wanneer vernieuwing van straten aan de orde zou zijn, eerst de Vlooswijikstraat en de Dijkstraat aan de beurt zouden komen, Dit zijn winkelstraten en het is van belang, dat deze behoorlijk bestraat worden. Als men dan de Arsenaalstraat in waaierverband legt het is kleinplaveisel is het niet noodig, steenen te koopen en een leening te sluiten. Spreker kan zich eerst met dit ding vereeni- gen, als de begrooting op de juiste wijze is opgemaakt. En als Burgemeester en Wet houders geen zuiverder papieren de wereld in sturen, zal hij hier tegen blijven ageeren. Straks bij de omvraag zal spreker hierop terugkomen. De heer VERLINDE heeft den heer Van Hecke niet goed begrepen. Naar zijn zeggen, zou men moeten eoncludeeren, dat klinker van 6V2 c.M. dik niet bastonden. De heer VAN HECKE antwoordt, dat er staat „Waalvorm", doch Waalvorm van 6% c.M. dik bestaat niet. Dit had moeten zijn dikke klinker", of „kinker dik formaat", doch Waalvormklinker van 6% c.M. dik bestaat niet. De heer COLSEN zal niet in technische kwesties afdalen, daar hij daarvan geen ver- stand heeft. Hij moet er echter op terug komen, dat 2 begrootingen geleden Burge meester en Wethouders toegezegd hebben, dat het eerst de Vlooswijkstraat en de Dijk straat voor vernieuwing der bestrating in aan- merking zullen komen. Er is altijd beloofd, dat het eerste nieuwe werk aan deze straten zou zjjn. Wat betreft de steentjes; in de Arsenaal straat, spreker kan aannemen, dat deze nog mee kunnen, de steentjes zijn van nieuweren datum, terwijl die in de Vlooswijkstraat en Dijkstraat ncig de z.g. ,,,kinderhoofdjes" zijn. Spreker kan. zich best voorstellen, dat het mogelijk zal zijn de Arsenaalstraat met het uitkomende materiaal te verbeteren, de put- ten te lichten en verder de straat goe'd te onderhouden. Met het geld, dat thans wordt voorgesteld zou men kunnen beginnen een van die straten te verbeteren. Bij de behandeling der begrooting voor dit jaar heeft spreker al voorgesteld, het overschot van 'den vorigen dienst daarvoor aan te wenden. Spreker vindt het geen goed beleid van Burgemeester en Wethouders, dat thans niet wordt voorge steld, een dezer straten onderhanden te nemen. Hebben Burgemeester en Wethouders dan vergeten dat beloofd is, eerst die twee straten te verbeteren? Hij noodigt alle leden uit, de Vlooswijkstraat eens te gaan bezien. Door de vele regens ligt deze straat vol putten. En de Arsenaalstraat gaat nog. Hij dringt er dan ook op aan, dat eerst de Vlooswijkstraat een beurt zal krijgen, deze ligt vol putten. In de Arsenaalstraat staan verder twee winkels, terwijl er in de Vlooswijkstraat toch meerdere staan, die straat toch eigenlijk ook een win- kelstraat i3. Met de verbetering van de Arse naalstraat eerst aan de orde te stellen, kan spreker zich niet vereenigen. En dan moet er nog een leening van f 1960 voor gesloten worden. Spreker stelt voor eerst de Vloos wijkstraat of de Dijkstraat te verbeteren. Hij heeft| voor geen enkele straat voorkeur, zijnentwege kan men hierom een lot trekken. Naar zijn oordeel is de Arsenaalstraat niet versleten en moet ook niet herlegd worden. Hij houdt vast aan de beloften, bij de 2 laat- ste begrootingen gedaan om de 2 door hem genoemde straten eerst te verbeteren. De heer VAN CADSAND kan voor ean groat deel de woorden van den heer Colsen onderschrijven, al onderschrijft hij niet dat die 2 straten .winkelstraten" zijn. Telkens bij de hierover gehouden besprekingen is gezegd met de verbetering van die straten nog eens te wachten, tot de waterleiding aangelegd zou zijn. Spreker meent dat het in de eerste plaats op den weg ligt, dat Burgemeester en Wethouders die belofte vervullen, dit is ntet overbodig. In dat verband zou spreker er mee accoord kunnen gaan, dat de verbetering van de Arsenaalstraat verviel. De heer VERLINDE zal er niet tegen op komen, dat de Arsenaalstraat verbeterd zal worden. Toch moet ook hij herinneren aan de belofte door Burgemeester en Wethouders gedaan en zou naar zijn meening no. 1 de Dijk straat en no. 2 de Vlooswijkstraat aan de beurt van verbetering zijn. Naar zijn mee ning kan thans de gedane belofte wel ingelost worden, daar het thans met de Waterleiding zoover staat, dat het nog wel 6 6 jaar duren kan, voordat alien aangesloten zijn. Volgens spreker is eerst aan de beurt de Dijkstraat en in de tweede plaats de Vlooswijkstraat. De heer BEIN HAMER zal zich niet uitlaten over de technische kwestie, waarover de heer Van Hecke het gehad heeft. Daartoe is hij niet bevoegd. Hij kan zich evenwel aansluiten bij de woorden van de heeren Colsen en Van Cadsand. Naar zijn meening is met kleine kosten de Arsenaalstraat te verbeteren, als deze gelicht wordt en goed gelegd, is daar een zeer bshoorlijke toestand verkregen. Verder is door Burgemeester en Wfethouders beloofd, dat de andere straten eerst verbeterd zullen worden. Dit is de oorzaak, dat spreker zijn stem aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders niet zal geven. De heer DE BRUUNE is het volkomen eens met den heer Verlinde, dat eerst de Dijkstraat en dan de Vlooswijikstraat verbeterd zullen worden. Wat is de bedoeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders? Hebben Burgemeester en Wethouders op de situatie een anderen kijk gekregen. De heer DE VOS merkt op, dat verschil lende straten onder de aandacht van Burge meester en Wethouders zijn 'gebracht. Spreker wijst op de Dr. Buijzestraat, Doelderstraat en Walravenstraat, waarvoor een verbetering ook niet overbodig' is. De heer DEN HAMER: En de Axelsche- straat was ook geen weelde? De heer LAMERECHTSEN VAN RITTHEM geeft te kennen, dat de vorige sprekers alien hebben gewezen op de door Burgemeester en Wethouders gedane ibelofte. Dit is zeer juist. Aan den anderen kant acht spreker dit geen motief om de Arsenaalstraat niet te verbete ren. Het een sluit het ander niet uit. De heer VAN HEEQKE merkt op, dat dit ook niet zijn bedoeling was. Hij was alleen tegen dezen grooten post. De heer SCHEELE: Dus beziuiniging! De heer VAN HEOKE is van oordeel, dat de straat, van dat materiaal dat er thans ligt en herlegd, voor ons leven en dat van het komende geslacht in voldoendem staat is. Ht| raadt aan, de Arsenaalstraat te herleggen van hetzelfde materiaal en dan in ander verband, da,n heeft men een straat waar nog geslachten goed mee zijn. De heer GEELHOEDT moet dit bestrijden. Over de technische kwestie, waarover de heer Van 'Hecke gesproken heeft, zal hij zich niet uitlaten, daarvoor heeft de gemeente ten slotte haar deskunidige, die in opdracht van Burgemeester en Wethouders de ontwerpen maakt. Wat de dikke klinker betreft, moet spreker zeggen, dat deze in de praktijk uit- stekend heeft voldaan. Het motief van Burgemeester en Wethou ders om' met dit voorstel te komen, is, dat dit stukje niet meer past in het kader van de naastliggen-de straten. Men heeft thans in de gemeente twee m-ooie verkeerswegen, de eene vanaf de Westkolkstraat, Nieuwstraat, Arsenaalstraat, Burgemeester Geillstraat, Markt, De Jongestraat en Heerengracht naar de Axels che brag, en de andere langs Grenu- laan, Schoollaan eveneens naar de Axelsche ibrug. Deze eerstgenoemde straten zijn alle goed, behalve juist dit kleine stukje. Ten andere moet aan de andere zijde der gemeente een stuk weg vemisuwd worden, waarvoor de oude straatsteenen uitstekend gebruikt kunnen worden. De bedoeling is, dan in de Arsenaalstraat klinker te leggen, en het uitkomende materiaal te gebruiken, daar er op een andere plaats gebrek aan is, om een straat te vernieuwen. De Arsenaalstraat krijgt door de bestrating een beter aanzicht. Wat kan daar dan tegen zijn? De kwestie van de door Burgemeester en Wethouders gedane belofte is niet op den ach- tergrond gedrongen, zooals een paar heeren gsizegd heibben. Burgemeester en Wethouders zijn spreker kan dit nu al zeggen bij' de komende begrooting van plan, 'voorstellen te doen met betrekking tot de Vlooswijkstraat en Dijkstraat. Dat dit nog niet geibeurd is, is uit oonzaak van de waterleiding. Aan het wachten is echter ook een grens, men kan niet wachten tot alle aansluitingen gebeurd zullen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5