Gemengde Berichten Laatste Berichten RECHTSZAKEN. WEERVERWACHTING. INGEZONDEN STUKKEN. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. SCHEEPY A ARTBE WEGIN G. \RRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting vain 4 Mei 1937. De volgende vonnissen werden uitgespro- ken: A. C. F., oud 24 j., chauffeur te IJizendijke, wegens gevaar doen ontstaan op een spoor- weg, 14 dagen hechtenis. P. F. de H., oud 28 j,, leurder te IJzendijke, wegens verduistering, 25 boete of 15 dagen hechtenis. (P. A. L., oud 22 j., arbeider te Biervliet, wegens diefstal, 3 maanden gevangenisstraf, voorw. proeftijd 3 jaar. C. v. d. B., oud 54 j., werkman te Stekene (B.), wegens diefstal, 6 maanden gevang. P. G., oud 65 j., arbeider te Graauw, wegens valschheid in geschrifte, 1 maand gevangenis- straf, voorw. proeftijd 2 jaar. R. E. M. v. P., oud 18 j., vlaelbewerker te. Koewacht, wegens mishandeling, 6 maanden gevangenisstraf. J. de G., oud 35 j., commissionair te Schoon- dijke, beklaagd van verduistering, vrijgesp.ro- ken. Behandeling van de strafzaak tegen den gewezen burgemeester der ge- meente Borssele. Door de Rechtbank is Dinsdag behandeld de strafzaak tegen H. C. R., gewezen burge meester der gemeente Borssele, en ontvanger- griffier van den polder Borssele, destijds wo- nende aldaar, thans te 's Gravenhage, ver- dacht van valschheid in .geschrifte en ver duistering. Blijkens de ter terechtzetting voorgelezen dagvaarding worden den verdachte daarin een 9-tal van dergelijke feiten ten laste ge- legd. O.a. zou hij: le. omstreeks 18 Maart 1936 een afschrift van een proces-verbaal van kasopneming van den ontvanger-griffier van den polder Bors sele, valschelijk hebben opgemaakt en onder- teekend, door daarin te vermelden, dat de kas een bedrag bevatte van 630,20, dat de ontvangsten waren 19198,36 en de uitgaven f 18568,16 en dat in de kas dus f 630,20 moest zijn, zulks terwijl het oorspronkelijke proces- verbaal van opneminig, welk proces-verbaal door den dijkgraaf en 2 gezworenen was on derteekend, was vermeld, dat in de kas was bevonden een totaal bedrag van 3373,16, dat de ontvangsten hadden bedragen f 25144,96, de uitgaven f 21771,80, zoodat in de kas moest zijn 3373,16, welk afschrift aan Ged. Staten van Zeeland moest worden toegezonden en welk afschrift verdachte opzettelijk op voren- omschreven wijze valschelijk heeft opgemaakt met het oogmerk om het als echt en onver- valscht te gebruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan. 2e. Dat hij omstreeks 1935 een drietal lijs- ten van door den havenmeester J. Walhout inigevorderde havengelden, over de maanden September, October en Decemiber 1934, val schelijk heeft opgemaakt of vervalscht, door in de eerste lijst over September, het bedrag dier rechten ad 28,98 te veranderen in 228,98, en het eindcijfer 205,43, te verande ren in f 405,43, in de tweede lijst het bedrag dier rechten ad f 12,60 te veranderen in f 212,60 en het eindcijfer 229,03 te verande ren in 499,03; in de derde lijst het bedrag dier rechten ad 26,56, te veranderen in 126,05 en een bedrag van 20,14 te verande ren in 120,14, en het eindcijfer van f 729,68 te veranderen in 929,68. 3e. In een kwitantie van het hypotheek- kantoor te Goes, gedagteekend 16-4-'31 en groot f 34,10, de dagteekening 16-4-'31 te ver anderen. 4e. Een bewijs van kwitantie voorkomend op een aanslagbiljet van het bestuur der wa- terkeering van den calamiteuzen polder Bors sele, aan het bestuur van den calamiteuzen polder, heeft vervalscht door den op die kwi tantie voorkomenden post 27 Maart 1000 te veranderen in 27 Maart 4000. 5e. Door omstreeks 15 April 1935, een geldsbedrag vdn 525, toebehoorende aan de gemeente Borssiele, welk geld hij als burge meester dier gemeente na verkoop van een aan die gemeente toebehoorend oud gemeentehuis aan J. Brouwer, van dezen als betaling van die koopsom, had ontvangen, zich wederrechtelijk heeft toegeeigend. 6e. Omstreeks 1936, in een bewijs van storting, waarin werd verklaard, dat door H. C. Rutgers een bedrag van 500 was gestort bij de Coop. Boerenleenbank op rekening van J. C. V^nmue te Borssele en L. de Winter te Ndeuwdorp, opzettelijk valschelijk de 5 van het jaartal 1935 heeft veranderd in 6. 7e. Valschelijk heeft opgemaakt en val schelijk heeft onderteekend met den naam Mulier (directeur der N.V. Maatschappij Zuid- Beveland) een schrijven, waabbij genoemde directeur de goede ontvangst berichtte van een remise groot 2348,18, zijnde het door den polder Borssele verschuldigde subsidie. 8e. Dat hij omstreeks Mei 1934 een bedrag van f 500, bestemd voor een aflossing van een 5 pet. obligatie ten laste van den polder Bors sele, welk geld aan zekeren P. J. v. d. Slikke, houder van die obligatie, verdachte als ontvan ger-griffier van genoeimden polder aan v. d. Slikke moest uitkeeren, zich wederrechtelijk heeft toegeeigend. 9e. In 1934 als ontvanger-griffier van den calamiteuzen polder Borssele een rekening van dien polder over het dienstjaar 19341935 en een journaal van ontvang en uitgaaf van dien polder, valschelijk heeft opgemaakt en ver valscht, door in het eerste stuk, onder .uitga ven" bij Hoofdstuk 4 ,,schulden" art. 2, als aflossinig te vermelden f 1000 en bij de om- schrijVing dier aflossing te vermelden, telkens bij posten 3 en 4, 500, te zamen dus 1000, terwijl in waarheid siechts f 500 was afge- lost, en in het tweede geschrift, omstreeks 1 Mei 1934 een aflossinig te boeken van 500, zijnde deze boeking valschelijk gedaan, met het oogmerk om deze aldus valschelijk opge- maakte geschriften als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebrui ken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ont staan. In deze zaak waren van de zijde van het Openbaar Ministerie een 13-tal getuigen ge- dagvaard. De verdediger van verdachte was Mr. A. J. J. Dirven, advocaat te Bergen op Zoom. [Eisch: 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger vroeg gedeeltelijke vrijspraak en voor het overige voorwaardelijke veroor- deelinig. Het getuigen verhoor. Omtrent het getuigenverhoor ontleenen wij aan ,,De Z.": M. de Regt, landbouwer te Borssele, is sedert 1929 dijkgraaf van den Calamiteuzen polder Borssele en de laatste jaren ook wet- houdeir van Borssele. Het is dezen getuige ibekend, dat op ongeregelde tijdstippen een proces-verbaal van kasopname moest worden gezonden aan Ged. Staten van Zeeland. De eerste jaren geschiedde zulks regelmatig, doch de laatste jaren werd daaraan minder de hand gehouden. Op een vraag van den President naar de oorzaak daarvan, antwoordt getuige, dat men de gegevens daarvoor van den ontvanger plaaht te ontvangen, en deze vaak uitstel vroeg. Rechter Bloemers merkt daarbij op, dat zulks voor getuige toch geen reden mag zijn die verantwoordinig na te Iaten. D.e President vertoont getuige daarop het in de dagvaarding bedoelde proces-verbaal van kasopneming. Of de kas precies aanwezig was, weet getuige zich niet te herinneren. De kasopname geschiedde op 18 Maart 1936. Hen afschrift van het proces-verbaal van die kas opname mede ter zitting aanwezig toont aan, dat het oorspronkelijke proces- verbaal in verschillende opziohten afwijkt van het afschrift. Getuige heeft siechts eenmaal in 1936 de boeken van den ontvanger gecontroleerd en hij heeft een keer het proces-verbaal mede onderteekend. Nadien werd het stuk overgq,- legd ter vergadering van de ingelanden van den polder, waama toezending aan Ged. Sta ten .geschiedde. Ter vergadering van de ingelanden van 17 Juni 1936 is de opmerking gemaakt, dat in het beheer f 11".000 achterstallig verantwoord zou zijn. Toen is een ondenzoek ingesteld door Ged. Staten en is de bom gebarsten. Er ble- ken toen verschillende onregelmatigheden te zijn geschied. Het was deizen getuige wel be- kend dat in den laatsten tijd de rekeningen die binnenkiwamen, niet werden betaald, de begrooting niet op tijd was, enz. Als eir brie- ven binnenkwamen, las getuige deze, waarna hij ze doorgaf aan den Ontvanger-Griffier ter verdere afhandeling. De antwoordbrieven on- derteekende getuige mede. Op een vraag van rechter Bloemers, of ge tuige dan geen aandacht heeft geschonken aan herhaalde venzoeken van Ged. Staten over het niet binnen komen van de processen- verbaal van kasopneming, antwoordt getuige ontkennend. Getuige C. Rottier is sedert 1928 wethou- der van Borssele en tevens dijkgraaf. Getuige conbroleerde met .getuige De Regt de kas. Het was deizen getuige pas den laatsten tijd be- kend, dat de processen-verbaal van kasopne ming aan Ged. Staten moesten worden ver- zonden. Den laatsten tijd bleef dat achter- wege of het geibeurde slap en slordig. De ont vanger had geregeld mededeelingen, dat hij nog niet met de kas klaar was. Op 18 Maart 1936 is de kas opgenomen In het verslag daarvan blijken eenige doorhalimgen te zijn gedaan en getuige weet zich niet te herinne ren of die er in stonden ,v66r hij het verslag teekende. Later heeft getuige vemomen dat er meer dan 11.000 ten achter was en sprak daaroveir met getuige De Regt. Deze was van oordeel, dat die achterstand veel minder moest zijin. (President: U is eerste wethouder en u tee- kent als zoodanig meerdere mandaten. Ging dat allemaal in goed vertrouwen? .Getuige: Ja. Dit doet de President opmer- ken, dat zulks toch niet de bedoeling kan zijn. De getuige Nijsten te 's-Heerenhoek, zegt 6 jaar gezworene te zijn van den Calamiteu zen polder voor het binnenbeheer en bestuurs- lid voor het buitenbeheer. Deze getuige geeft ook verkJaringen af in den geest van zijn voorganger. Verhoor van den verdachte. Verdachte door den President ondervraagd, zegt sinds 1933 ontvanger-griffier te zijn ge- weest van den calamiteuzen polder Borssele. Verdachte geeft toe een afschrift van een origineel .geschrift van kasopneming te heb ben vervaardigd, dat valsch was. Op een vraag van den President, hoe hij aan de in dat geschrift verwerkte cijfers komt, weet verdachte geen antwoord te geven. De President noemt het journaal, dat ver dachte hield, een prulboek, dat er hopeloos slordig uitiziet. Op een nadere vraag van den President of het verdachte niet bekend was, dat Ged. Staten wenschten, dat een grootboek werd gehouden, verklaart verdachte dat niet te weten. Nader ondervraagd, weet verdachte geen verklaring te geiven van de cijfers, die in zijn journaal en in de afschriften van de proces sen-verbaal voor kasopneming voorkomen. De getuige J. Walhout, haivenmeester te Borssele, zegt belast te zijn met het innen van haivengelden en deze op lijsten te vermelden, waarna deze de lijsten met de gelden ter ge- meente-secretarie moet deponeeren. Getuige heeft de lijsten nog eens geraadpleegd, waar- bij hem is gebleken, dat de bedragen daarin vermeld, niet overeenkomstig de waarheid waren. Een en ander wordt thans ter zitting nog eens nagegaan. De veranderinigen hebben buiten hem om plaats gevonden. Verdachte is bij getuige .gekomen en heeft gezegd, dat hij een bedrag van 600 moest shorten in de gemeentekas, om reden daar tekort was. De onbvanglijsten worden door den gemeente- secretaris verstrekt. De getuige A. v. d. Velde, is sedert 1922 ontvanger der gemeente Borssele. Hij ont- vangt aan het begin van iedere maand de ge- inde havengelden. Getuige ziet op de ter terechtizitting aanwezige lijsten, dat er ge- knoeid is. De door getuige opgemaakte reke ning had over 1934 een nadeelig saldo. De burgemeester zeide „dat kan niet". Later heeft getuige vernomen, dat de gemeenteraad een „voordeelig" saldo bemerkte. Getuige heeft daarover met den verdachte gesproken, waarop deze in de ontvanglijsten vermeldde, dat er twee maal /200 was bijgekomen. De getuiige heeft den burgemeester, verdachte, gezegd, ,,dat mag u niet", waarop de burge meester zeide: „wie ziet dat?" Later heeft getuige een en ander venmeld onder ,,nage- koanen havengelden". Verdachte wilde, dat getuige nieuwe man daten maakte voor bepaalde posten, hetgeen door getuige is geweigerd. A. de Korte, .gemeente-veldwachter te Bors sele, verklaart, dat de burgemeester hem in Maart 1936 heeft opgedragen met een lijst te gaan naar den havenmeester, daarbij verzoe- kende, dat er tiwee lijsten moesten worden vervaardigd, nil. op de eene een bedrag van f 600 en de rest op de andere. Getuige is er bij geweest toen de koopaote is gepasseerd van het oude gemeentehuis, dat werd verkocht. Verdachte wordt vervolgens nog eens ge- hoord over de havendijsten betreffende het batig saldo. De President ziet daarin een groot geknoei, daarbij nog opmerkende, dat verdachte diverse zijner gemeente-ambtenaren knoeierijen liet plegen. Vervolgens wordt gehoord de getuige D. van Heerewaarden, kommies aan het hypotheek- kantoor te Goes. Deze getuige geeft verklarinigen omtrent het betalen voor het bijwerken der registers van den calamiteuzen polder. Getuige is de meening toegedaan, dat de handelingen ge- noemd in het derde feit der dagvaarding de bedoeling hebben gehad te camoufleeren, dat de registers van den polder waren bijgewerkt. De getuiige F. W. J. Immink, gemeente- secretaris te Borssele, heeft het bedrag van 1000 niet veranderd in f 40009 Hij geeft verder eenige verklaringen betreffende de gewoonten van afrekeningen door binnenbe heer met buitenbeheer, en hij heeft wel de wijlzigingen gezien, die door verdachte waren aangebracht in de lijsten der havengelden. Getuige heeft ontdekt, dat er 11.000 achter stallig was en heeft het bestuur daarmede in kermis gesteld. 1 De getuige J. Brouwer, zisnder beroep, wo- nende te Borssele, heeft in11935 gekocht het voonmalige gemeeritehuis voor de somma van 525. De burgemeester trad op als verkooper. Getuige heeft de koopsoim neengelegd en de burgemeester heeft het geld opgenomen. De notaris werd diemzelfden dag eveneens door getuige betaald. Get. had geen tegenvorderin- gen op de gemeente. De notaris Van Werkum te Heinkenszand geeft inlichtingen betreffende de verkooping en heeft de opbrengst niet ontvangen, DE OVERBIDDING MET DOODELIJK GEVOLG TE SOHOONDIJKE. 'Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen den assura- deur P. Ph. C., te Oostburg, die op 12 April 1936 te Schoondijke met zijn auto een meisje van Belgische afkomst heeft aangereden en geslingerd op de rails van de trambaan, juist toen daar een tram passeerde. Het meisje werd door de tram overreden en gedood. Door de rechtbank te Middelburg is C. we gens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een maand hechtenis en ont- zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van vier maanden. Nadat de zaak in hooger beroep had ge- diend voor het Gerechtshof te 's Gravenhage, werd de zaak door den Hoogen Raad verwe- zen naar het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. De adivocaat-generaal bij dit hof heeft tegen C. drie maanden hechtenisstraf geeischt en ontzegging van de bevoegdheid om motorrij tuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Het Hof heeft C. thajis veroordeeld tot een maand hechtenis en ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden. DE BETREKKING TUSSCHEN CRISIS- MAATREGELEN EN VERDRAGEN. De advocaat-generaal bij den "Hoogen Raad, mr. Wijiweldt, heeft Maandag conclusie geno- men in de kwestie van de vier koeien, die in den naoht van 4 op 5 November op het door de Nederlandsch-Belgische grens doorsneden terrein van den Belgischen landbouwer C. J. van der H. bij het grensplaatsje Sippenaeken naar Nederlandsche grondgebied overgeloopen waren, waama proces-veibaal tegen den land- bouiwer volgde wegens overtreding van het Crigisgrensoontrolebesluit. De kantonrechter te Maastricht had den landbouwer tot f 300 boete met veribeurdverklarin'g van de in be- slag genomen koeien veroordeeld. Op grond van een bepaling in het Neder landsch-Belgische grens-tractaat, waaraan de landbouwer de bevoegdheid ontleende zijn vee op het Nederlandsch gedeelte van de wei te laten grazen, heeft de rechtbank te Maas tricht in hooger beroep verdachte ontslagen van rechtsvervolging, tegen welk vonnis de officier' van justitie aldaar cassatie aantee- kende. Mr. Wijnveldt oordeelde, dat de bezwaren, tegen het yonnis aangavoerd door den officier van justitie, onjuist zijn, doch concludeerde niettemin tot vemietiging van het vonnis en bevestiging van dat, door den kantonrechter geiwezen, op grond van de bepalingen van de crisis-grensoontrolelbesluiten. Hij merkte daar bij op, dat de voorrechten voor hen, die terrei- nen bewerken, welke voor een deel in Neder- land en voor een deel in Belgie liggen (voor- deelen, voortvloeiende uit het tractaat van 1843), niet m^debrengen, dat die personen voor het Nederlandsche gebied niet onderwor- I>en zouden zijn aan regelingen, getroffen door den Nederlandschen wetgever wanneer die re gelingen met die voorrechten niet te maken hebben. De crisis-grenscontrole-besluiten be- vatten bepalingen, welke, naar spr. meent, naast het verdrag staan en welke nageleefd moeten worden, ongeacht de voorrechten, die mochten voortvloeien uit grenstractaten. De Hooge Raad zal 31 Mei in deze zaak arrest wijizen. VERKOOP VAN BROOD BENEDEN DEN VASTGESTELDEN PRIJS. De president van de rechtbank te Breda heeft in kort geding de vordering van de Nederlandsche Bakkerij Stichting te 's-Gra- venha,ge betreffende den verkoop van brood tegen een lageren prijs, als door die stichting voor Breda was vastgesteld, tegen een bakker te Breda, die de overeenkomst had geteekend toegewezen, en den bakker veroordeeld om onmiddellijk den verkoop van brood tegen een lageren prijs als vastgesteld te staken en tot betaling van een bedrag van f 50 voor elken keer dat de bakker bet bevel overtreedt. DE OVER DE GRENS GELOKTE NEDERLANDERS. Op 27 Maart werden de gelbroeders Holland uit Wellerlooi, te Twistede over de Duitsche grens gelokt. Te Kleef zijn de beide mannen in de gevangenis opgesloten. Een van hen, H. Holland is thans vrijigelaten. De jongste, J. Holland, bevindt zich nog te Kleef in hechte nis. KANO OMGESEAGEN. Zondagmiddag voeren de 22-jarige A. de Bock en de 21-jarige Clerx, beiden uit Roer- mond, met een kano op de Maas. Nabij de Hambeek gieraakte de kano in een draaikolk en sloeg om. De B., die zweimmen kon, trachtte zich te redden, doch hij kon den wal niet ibereiken en verdronk. C., die onder water was verdwenen, kwam weer boven en klajmpte zich aan de drijVende kano vast. Hij dreef egnige honderden meters stroomaf- waarts, waarna hij door een schipper werd opgemerkt. Deze sprong in een roeiboot en slaagde er in C. te grijpen. BONTFIRMA BENADEELD. Een bontfirma in de Willemsparkbuurt, te Amsterdam, heeft bij de politie aangifte ge daan, dat een 26-jarige jongeman, die in haar dienst was, de firma voor ongeveer 5000 heeft benadeeld. Hij heeft cheques geincas- seerd en het geld niet afgegeven. Toen zijn patroon Zaterdag van eenigen argwaan blijk gaf, is de man spoorloos verdwenen. EEN DOLLE STIER. De landbouwer Aalders uit Nunen, moest Zondag een stier naar den stal brengen, waar- bij hij het ongeluk had te vallen. De stier werd schichtig en wierp zich op den man, dien hij zoodanig toetakelde, dat hij in hoogst ern- stigen to est and naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De stier bleek zoo wild te zijn, dat hij ter plaatse moest worden dood- geschoten. BRANDSTICHTING. Nadat een begin van brand in een woning asm den Groenloschen weg te Winterswijk was gefoluscht vond men op ongewone plaat- sen in het perceel eenige petroleum gedrenkte lappen. Verdacht van brandstichting is daar- om de bewoner A., die op dat moment afwezig was, Maandag gearresteerd. VERKIEZINIGSVARIA. Te Amersfoort reed Zaterdagavond een propaganda-auto van de N.S.B. door de stad. Onder de reclamepapieren, welke op de auto waren geplakt, waren ook twee biljetten met het opschrift: Mussert of Moskou. Op last van de politie zijn die biljetten verwijderd; tegen den autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. De vele bezoekers van het strand te Wijk aan Zee helbben Zondag een niet alledaagsche verkiezingsreclame aansc'houwd: een flink eind in zee, midden in de branding, stond een groot bord met een aanbeveling van een der lijsten. Onbekenden hebben 's nachts het bord daar gepl.aatst. Het moet een koude karwei zijn geweest, want men heeft zich daarbij zeker tot het middel in zee moeten begeven. Eefrst 's middags om half vier was het bord bij laag water bereikbaar en kon de verkie zingsreclame worden verwijderd. INBRAAK TE«'s-GRAVENHAGE. Terwijl de bewoners naar de kerk waren, is Zondag ingebroken in een woning aan de Pletterijkade. De daders hebben het geheele huis ovenhoop gehaald en een ware ravage aangericht. Tot zelfs de matrassen der bed- den hebben zij opengesneden in de hoop, daar iets van bun gading te vinden. Van de kas- ten zijn de sioten afgerukt, enz. Alles wat maar van hun gading was hebben de inbre- kers medegenomen. Daartoe behoorde tafel- zilver en voorts sieraden van waarde. In to taal zou meer dan duizend gulden aan waarde zijn meegenomen. DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Zaterdagmiddag wilde de 66-jarige juffrouw K. R., wonende in het Mepschen-gasthuis te Groningen thee zetten, waartoe zij op een gas- confoor water aan den kook zou brengen. Zij stak een lucifer aan en in de veronderstelling, dat het gas inderdaad ibrandde, zette zij zich in een stoel om te wachten tot het water kookte. Eenigen tijd later ontwikkelde zich een sterke gaslucht in het gelbouw. Men ging op onderzoek uit, waarbij bleek, dat de vrouw door gasverstikking om het leven was ge komen. ONGEEUK OP HET VLIEGVEED WELSCHAP. Omstreeks 4 uur heeft zich Zondagmiddag op het vliegveld Welschap een ongeluk voorge- daan. Een zweefvliegtuig, dat een landing had uitgevoerd, stond op eenigen afstand van de terrassen van het stationsigebouw; voor het toestel stond een auto, die het zou weg- sleepen. De sportvlieger R. uit Eindhoven maakte zich, terwijl de auto wachtte, gereed om met zijn vliegtuig, de Koolhoven 46, PjH.-F.K.A. van de Nationale Luchtvaartschool, een vlucht te maken. Ofschoon hij zag, dat auto en zweefvliegtuig in zijn startbaan stonden, steeg R. toch op, omdat hij meende, dat de beide obstakels tijidiig genoeg uit zijn start- richtinig verdwenen zouden zijn. Dit was even- wel niet het geval. Het gevolg was, dat bet sportvliegtuig de voorruit van den auto raakte, op het zweeftoestel stortte en vervol gens tegen den grond sloeg. Het zweeftoe stel werd igeheel vemdeld, terwijl het sport vliegtuig ernstig werd beschadigd. Zweefvliegers die zich op en nabij den auto beivonden hadden zich bijtijds uit de voeten gemaakt. De bestuurder van het toestel bleef onigedeerd. VERDRONKEN. Dinsdagochtend is het driejarige dochtertje van de familie Drabbels te Castenray, in een put gevallen en verdronken. MEISJE DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagochtend is het driejarig dochtertje van den heer ter Braak te Doetinchem bij het oversteken van de straab gegrepen door een vrachtauto. Het kind werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. GEVAARLIJK VERVOER VAN KINDEREN. Zondagmiddag is te Nieuwer-Amstel het 4-jarig zoontje van den heer C. de Bruin uit Amsterdam uit het fietsstoeltje, dat bevestigd was achterop de fiets van zijn moeder, geval len. Het kind kwam met een smak op aen weg terecht. Een ontboden geneesheer con- stateerde hersenschudding en achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Meest matige, wellicbt tijdelijk toenemende Westelijke tot Noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler. AANKLACHT VAN MR. VAN VESSEM. DEN HAAG. In zake de klacht wegens beleediging, ingesteld door Mr. A. J. van Ves- sem, lid der Eerste Kamer, tegen den voorzit- ter van dat college, Baron De Vos van Steen- wijk, zal, nahr wij vememen, door den Officier van Justitie te 's-Gravenhage, geen vervolging worden ingesteld. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. HEIERLEN. Vanmorgen is de boorder S. Veldman in de werkplaats der Staatsmijn Emma met den electrischen stroom in aan- raking gekomen en onmiddellijk gedood. Veldman was gehuwd en vader van 5 kinde- ren. Hij woonde te Brunsum. ZWAAR ONWEER. GULPEN. Gisterennamiddag heeft zich over Zuid-Limburg een zwaar onweer ontlast, dat op verschillende plaatsen gepaard ging met hevigen hagelsiag. De schade die hierdoor aan te velde staande gewassen en bloeiende boo- men en heesters werd toegebracht, is zeer aanziemiijk. In WSjnandtsrade werd eveneens emstige schade aangericht; op verschillende plaatsen werden duikers in den grond weggeslagen en vernield. Ook Nuth had zeer te lijden. Een groot deel der komt stond blank, het water drong huizen en winkels binnen, terwijl vele kelders onder water Jtwamen te staan. DE STAKING TE LONDEN. LONDEN. De afgevaardigden van het per- soneel der Trolleybussen zou heden een be- spreking hebben met het bestuur van den Bond van Transportarbeiders. Het personeel verlangt vrijheid van handelen, in zake het afkendigen van een sympathiestaking met het personeel der autobussen. Het schijnt dat het bestuur van den Transportarbeidersbond geen voorstander is van een sympathiestaking aangezien het vreest, dat de positie van het stakende autobuspersoneel daardoor zal ver- zwakken. De werklieden zijn daarentegen van meening, dat zij, door te blijven werken, de kas van het vervoerbureau verrijken. Men vreest dat zij toch tot staking zullen over- gaan, waardoor het aantal stakers met 12.00J zou worden vermeerderd. STAKING GEEINDIGD. LONDEN. Na een staking van 5 weken hebben van ochtend 13.000 leeriingen en arbeiders op de werven aan de Clyde het werk hervat. DE OPSTAND IN CAIALONIe. PARIJiS. ,,Le Journal'' hericht uit Perpig- nan, dat de opstand in Catalonie ontstond door een ultimatum van het anarchistisch comite te Barcelona aan de regeerings- Kompanys. De anarchisten eischten, dat de generaliteit alle macht af zou staan aan hen, omdat zij zeiden zij den oorlog' leidden, en daarom ook de geheele macht moesten hebben. De generaliteit weigerde en eischte, dat de comitd's hun acties staakten, en dat de bur gers ontwapend zouden worden. Zij riep sol- daten van het front van Aragon terag om de wettige regeering te steunen. De S. A. I. beantwoordde dit door het isoleeren van de generaliteit. Troepen gewapende anarchisten liepen door de straten en arresteerden alle soldaten en politiemaimen, die zich voor de generaliteit verklaarden. De generaliteit tradhtte, zich te verzetten en zond een afdeeling Guardia de Asalto naar het telefoonge.bouw in het centrum der stad, dat zich in handen der S.A.I, hevond, doch deze afdeeling werd met zware verliezien teruggeslagen. Vervolgens trok een troep anarchisten naar het paleis der generaliteit. De waoht poogde, ze te verdrijven, doch slaagde hierin niet. In het vuurgevecht, dat hierbij ontstond, werden versoheidene dooden en gewonden gemaakt. Kompanys kwam op het balkon van het paleis, doch werd uitgescholden en moest zich terug- trekken. Het blad voegt hieraan toe, dat de telefoon- verbinding met Barcelona is verbroken. De prefect van het Departement der Ooste- lijke Pyreneen heeft tevergeefs getracht, met den consul te spreken. Evenwel heeft men vemomen, dat het consulaat bewaakt wordt door matrozen der oorlogsschepen, die in de haven liggen. De regeering te Valencia heefit een commu nique uitgegeven. waarin gezegd wordt, dat de regeering den heelen dag den ahnormalen toestand te Barcelona heeft besproken. Op het oogenblik is de rust weergekeerd. Ook heeft de regeering den vereenigingen en poli- tieken partijen opdracht gegeven, dat ieder aan den arbeid zal gaan. De regeering heeft maatregelen genomen, om zoo spoedig moge- lijk den toestand in Catalonie te regelen. Verwacht wordt evenwel, dat geen krachtige maatregelen noodig zullen zijn, en ieder zijn werk zal hervatten. Vanochtend om 11 uur zal de regeering opnieuw bijeen komen. DE STRIJD IN SPANJE. Mededeeling van opstand,elingen-z\jde. CALA MAN CAHet groote hoofdkwartier van de troepen van Franco heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen! in den sector van Teruel verscheidene steliingen hebben geno men. Door een welberekende manoeuvre van de rechtsche troepen moesten de regeerings- troepen terugtrekken. Aan het front in Biscaye hebben de troepen van Franco bun voorpostenlinies verheterd. Radio Nacional heeft ontkend, dat de recht sche troepen op de vlucht zouden zijn ge- slagen, en velen van hen zouden krijgsgevan- gen gemaakt zijn na den strijd bij de bezetting van Bermeo. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. DE WAARDE VAN EERSTE HULP BIJ ON1GELUKKEN. Ofschoon ik niiet precies weet wie de eerste hulp verleende bij het ongeval aan de groote sluts, op 1 Mei 1J., wil ik toch mededeelen, dat die eerste hulp zoo voortreffelijk was, dat met een groote mate van waarschijnlijkheid bij -en van de gewonden 'n ernstige complicatie is voorkomen. Dit tot voldoening van degenen die eerste hulp verleenden, tot voldoening voor diegene die cursus E3HBO geven en vooral tot voldoe ning van de getroffene. Ter Neuizen. RAMSELAAR. MIDDELBURG. Door den Hoofd-Ingenieur-Directeur van den Rijks Waterstaat te Middelburg werd heden aabbesteed het vemieuwen van het rijweg- dek van de ijzeren brug over den Oostelijken kanaalarm van het kanaal van Ter Neuzen te Ter Neuzen. Raining f 1700. Ingeschreven werd door de heeren; K. Dees te Ter Neuzen, voor 1790 J. Wisse te Axel, voor 1657 S. J. Mielen te Ter Neuzen, voor 1638 J. van't Hoff te Hoek, voor 1575 G. A. van der Straaten te Ter Neuzen Voor 1493 Voor Ter Neuzen: 4 Mei. Nederl. m.s. GEJO, 129, ledig, Southend. Van Ter Neiuzen: 4 Mei. Zweedsch s.s. PLATO, 443, ledig, Boston; Ned. m.s. GEJO, 129, slakken, Londen. Voor Sluiskil: 3 Mei. Nederl. s.s. SCHIE- LAND, 1202, kolen, New-Castle; Dultsch s.s. NORDCOKE, 1299, ledig, Hamburg. Van Sluiskil: 4 Mei. Nederl. s.s. SCHIE- LAND, 1202, ledig, Tyne. Voor Riemen: 4 Mei. Noorsch m.s. VILJA, 3907, olie, Houston. Voor Gent: 3 Mei. Ekig. s.s. MERSEY, 438, stukg., Goole; Eng. s.s. MOORTOFT, 453, slakken, Immingham; Eng. s.s. GIRASOL, 318, pekkolen, Glasgow; Grieksch s.s. AN- TONIOS MICHALOS, 2279, erts, Milos. 4 Mei. Duitsch s.s. ROSE, 879, stukg., Ant- werpen; Zweedsch s.s. SANDER, 941, hout, Gefle; Noorsch m.s. VTVI, 3853, benzine, R'dam; Duitsch s.s. NORDEN, 448, hout, Dan zig; Deensdh s.s. N. C. MONBERG, 1229, cokes, Gdynia; Noorsch s.s. ORESCO, 717, hout, Danzig; Noorsch s.s. RINCHOM, 735, ledig, Middlesbrough. Van Gent: 3 Mei. Eng. s.s. TEESWOOD, 446, ledig, New-Castle; Belg. s.s. YVONNE, 385, ledig, Middlesbrough; Lett. s.s. RAUNA, 1441, ledig, Seaham; Lett. s.s. TALVALD1S, 252, ijzer, New-Castle; Eng. s.s. DONA FLO RA, 292, ledig, ImminghamRuss. s.s. LENA, 800, ledig, Leningrad. 4 Mei. Finsch s.s. HANO, 1050, ledig, Im mingham; Eng. s.s. CAMEO, 504, led., Burry- port; Eng. s.s. MOORTOFT, 453, ledig, New- Castle; Eng. s.s. MERSEY, 438, stukg., Ant- werpen; Nederl. m.s. JAVA, 168, ijzer, Ko- ningsbergen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3