De burgeroorlog in Spanje P r e d i k b e u r t e n Sport TER NEUZEN, 5 MEI 1937. veekiezengspropaganda. AXEL. SAS VAN GENT. D. H. ROODHUYZEN&Canv. MAKELAARS VOETBAL zochit; scums moest ik een eind omloopen, daar het puin op verseheidene plaatsen nog 15 M. hoog ligt. De off icier en legden uit, hoe opval- lend het was, dat aan de meeste vemielde hudizen geen gat-en waren te bekennen, zoo als toch altijd het geval is, wanneer een huis door een ibom wordt getroffen. Ook waren ner- gens teekenen te Ibespeuren, dat een huis door een bomexplosi-e in de onmiddellijke naibijheid was vernield. Zorgvul-dig hebben we tientallen huiizen onderizocht, die alle op gelijke wijze waren afgebrand, hoogst waarschijnlijk, door- dat zij van binnen uit in brand waren gesto- ken. De officieren toonden ons verseheidene plaatsen, waar groote gaten in de straat wa ren gestagen; dit was naar hun meening het gevolg er van, dat de grond door de regee ringstroepen was ondenmijnd. De Fransche journalist Georges Berniard, die bij de regeeringstroepen was, is bij de be zetting van Guernica ge-vangen genomen. Eergisteren werd hij in vrijheid gesteld. Hij werd door een officier van den persdienst van het hoofdkwartier te Vitoria naar de Fransche grens geleid. Verseheidene Fransche en Spaan- sche collega's vergezelden hem. HERDERLIJKE BRIEF VAN VON PREYSING. In alle Roomsch-fKatholieke kerken van Beflijn is een herderlijke brief van mgr. von Preysing, bisschop van Berlijn, over de chris- telijke opvoeding voorgelezeai. !De bisschop herinnert er aan, -dat de ouders niet all-een den plicht maar ook het door het concordaat ge- waarborgde recht hebben hun -kinderen op godsdienstige wijze te voeden. Met een toe- speling op de verklaringen, die nationaal- socialistische leiders onlangs hebben afgelegd over de opvoeding in Duitschland, verklaart von Preysing volgens Havas: „Men moet zich thans afvragen, of de Duitsche trouw" dezen naam nog verdient en of het door den rijks- kaniselier gegeven woord beteekenis heeft". EEN VLIEGTUIG VOOR DE ENGELSCHE KONINKLIJKE FAMILIE. Bij de Engelsche fabriekAirspeed Ltd. te Portsmouth is een speciaal vliegtuig voor de Engelsche koninklijke familie in aanbouw. Het interieur wordt uitgevoerd in grijs en rood, het biedt plaatsruimte voor vier passagiers, benevens een hofmeester, een marconist en de bestuiurder. Het vliegtuig is voorzien van twee Siddeley Cheetah-motoren. ANAROHISTEN-OPSTAND IN CAT AEON IE iDe United Press-verslaggever meldt uit Perpignan, van gisteren: De anarchistische Federacion Anarchist a Iberica is, naar uit de berichten uit Barcelona blijkt, thans openlij-k tegen de generaliteit van Catalonie in opstand gekomen. De hoofdstad van Catalonie bevindt zich feitelijk in handen der anarchisten. Hoe gespannen de toestand is blijkt uit twee oproepen, die vandaag door de radio werden gazonden. Door middel van de officieele regee- ringszenders deed de Catalaansche regeering om 1 uur hedenmiddag een beroep op alle burgers zich aan de zijde der loyale strijd- krachten te plaatsen en de gewapende benden te verjagen, die de openbare orde bedreigen. Om 5 uur heeft daarop de anarchistisch- syndicalistische zenden geantwoord met een beroep op de politie de wapens neer te leggen en naar de anarchisten en syndicalisten over te loope-n. Het desbetreffende manifest luidt vender: ,jDe opperste raad van Barcelona heeft den Catalaanschen arbeiders aangeraden zich niet langer op te offeren in een strijd van arbeiders tegen arbeiders. Blijft niet bij diegenen, die ons door duistere manoeuvres willen verdelgen. Wij heblben voor ontze vrijheid tegen het fas- cisme gestreden, nrnar niet opdat wij vermoord en uitgebuit worden. Legt de Wapens neer, ver- broedert u met cms op straat en op de barri cades. De straten van Barcelona zijn roodge- kleurd mej. bloed, de ziekenhuizen liggen vol dooden en gewonden." (Zie laatste berichten.) IS DE „ESPANA" OP EEN MIJN GELOOPEN Volgens een radio-mededeeling van den ge- neralen staf van Franco te Salamanca is het islagsehip Espana niet door een luchtbombar- dement der linkschem tot zinken getoracht. Het verlies van het slagschip is te wijten aan een ongelukkig toeval. Het is n.l. op een der tal- rrjke drijvende mijnen geloopen, welke door de reehtschen voor de regeeringshavens van de Noordkust zijn gelegd. De ontscheping van de bemanning van de Espana gesc-hiedde in vol- maakte orde. Een oorlogsschip of vliegtuig van de linkschen is door de bemanning in het geheel niet gezien. Bij den ondergang van de Espana zouden slechts vier matrozen om het leven gekomen zijn, terwijl voorts nog een machinist werd ge- dood. De overige ledsn van de bemanning zijn naar men te Salamanca mededeelt, door den to#pedojager Velasco gered. DE REGEERINGSTROEPEN NEMEN VIRGEN DE EA OAREZA IN. De regeeringstroepen hebben het bij Andu- jar gelegen heiligdom Virgen de la Cabeza in- genomen, doch de verdedigers gespaard. De commandant van de bezetting, kapitein Cor tes, die door een mitrailleur gewond was, werd onmiddellijl? door militaire genee3heeren uit Andujar geholpen. In het bijlzonder werd zorg gedragen voor de vrouwen en kinderen. De gevangenen werden naar Andujar ge toracht en vandaar naar Valencia. De mannen zullen voor den krijgsraad tereoht staan. Dl vrouwen en kinderen zullen naar hun bloed verwanten worden gebracht. Bij den laatsten aanval werden vermoedelijk tiwintig verdedigers gedood, terwijl bij vorige aanvallen een veertigtal is gesneuveld. Bij de bezetting heeft een fcwintigtal de vluoht geno men, doch hiervan hebben verscheidenen zich weer gemeld. Men heeft in het heiligdom nog een hoeveel- heid levensmiddelen gevonden, zoodat honger niet alleen de reden van overgave was. Gedu- rende het ibeleg zijn 22 kinderen gefboren. Het beeld van de H. Maagd is door de verdedigers verborgen en nog niet gevonden. Deze stalling werd langen tijd als onneem baar toeschouw-d. De bezetting was rijkelijk van wapens een munitie voorzien. Bovendien waren voor de dikke muren goed versterkte loopgraven aangelegd. Sin-ds drie maanden was de aandaoht van het hoofdkwartier der regeeringstroepen op deze stelling gericht. Na den opmarsch der regeeringstroepen lag de stelling 30 K.M. ach- ter de linies. Geleidelijk naderden de regee ringstroepen. Zij sloten de stelling meer en meer in. Het was hun bedoeling de bezetting door honger tot overgave te dwingen. De vliegtuigen der reehtschen-voorzagen de bezetting evenwel van levensmiddelen, doch ook aan de ravitailleering langs dezen weg kiwam een einde, daar een eskader jachtvlieg- tuigen der regeering de actie der rechtsche vliegtuigen onmogelijk maakte. De toestand werd op den duur onhoudibaar. Zaterdagochtend gingen de regeeringstroe pen tot den aanval aver. De tegenstand was niet zeer lcrachtig en na een gevecht van eendge uren heschen de reehtschen de witte vlag. Zij gaven zich over. De speciale correspondent van Havas heeft een bezoek getoracht aan bet heiligdom, even nadat dit, na een beleg van 9% maand, door de regeeringstroepen was ingenomen. Drie- honderd rechtsche civiele garden met hun ge- zinnen tezamen 12-00 personen hebben al di-en tijd de belegering doorstaan. CONCERT OP DE MARKT. Het muziekgezelschap ,,De vereenigde werk- lieden", directeur de heer A. Sehirris, is voor- nemens, tor opening van het seizoen, Donder- dag (Hemelvaartsdag) des avonds 8 uur con cert te geven op de muiziektent en daarbij uit te voeren het volgende Programma 1. Wilhelmus. 2. Honneur et Vaillange, claironmarsch 3. Ee Calife de Bagdad, ouverture Boieldieu 4. Kaiser-Walzer Joh. Strauss arr. H. Kliment 5. Heinzelmannohens Wachtparade K. Noack 6. Voorwaarts-Marsch, potpourri W. Ciere arr. A. Dreissen Pauze. 7. Bazarmarsch A. Sehirris 8. In the Mystic land of Egypt A. W. Ketelbey. 9. Da Parade des soldats de Bois Leon Jessel 10. La Fete du Drapeau, claironmarsch F. Banken. EEN FEEICITATIE EN DANKBETUIGING. Op een door mej. de wed. De Me-ijer, Blok- ken 1 alhier, aan Prinses Juliana gezonden felicitatie bij gelegenheid van Haar verjaar- dag, ontving zij reeds gisteren eene dankbe- tuiging van den volgenden inhoud: „In opdracht van H. K. H. Prinses Juliana heb ik de eer Mevr. de Wed. E. de Meijer Banni-er te Ter Neuzen, Haren dank over te torengen voor de vriendelijke aanbieding, ter gelegenheid van Hoogstderzelver verjaar- dag, van de fraaie broche, vervaardigd van twee gouden tientjes, en de daarbij gevoeg- de oorkonde, welk geschenk door H. K. H. met bijzondere erkentelijikheid is aanvaard. Onderteekening: De Kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana." De oorkonde was door den heer Olijslager alhier welwillemd geteekend. EMMABLOEM-COLLECTE. De op jJ. Zaterdag alhier gehouden Emma- bloem-collecte heeft opgebracht 186,30. ONDERSCHEIDING. [Bij koninklijk besluit is de aan de Orde van Oranje Nassau venbonden eere-medaille in torons toegekend aan M. A. Visser, landarbei- der bij de familie De Bruijne te Sluis. MOTOR DEFECT. Door de sleepboot ,,Sulfia" is tijdens de vaart op de Wester-Schelde drijvende gevon den het Duitsche motorvaartuig Roland", hetwelk een defect aan de machine bleek te hebben. Genoemde sleepboot heeft het schip toen op sleeptouw genomen en in de haven van Hansweert binnengebracht. MEI-VIERING. Men schrijft ons: Zaterdag j.JL 1 Mei, was voor de Moderne Anbeidersbeweging wederom de dag om op te trekken ter viering van het Arbeiders- Meifeest. Ook ditmaal vond de viering plaats in het Concert- en Biscoopgebouw, dat ditmaal echter met groot genoeg bleek te zijn om alien te kunnen bevatten, gezien het feit, dat nog eenige tientallen bezoekers wegens plaats- gebrek niet konden worden toegelaten. De heer L. J. van Driel, voorzitter der S.D.A.P. Afd. Ter Neuzen, opende omstreeks 8 uur de bijeenkomst er deb nadruk op ves- tigende, dat het thans als een voorrecht mag beschouwd worden en een zegen der Demo cratic dat men in Nederland in voile vrijheid Meifeest mag vieren. Na het openingswoord trad de zangvereeniging „Ons Ideaal" met eenige strijidliederen op. Het bleek hierbij, dat het ledental van genoemde vereeniging zich nog steeds in stijgende lijn bevindt, wat ook aan haar kwaliteit ten goede komt. Nadat een sfcukje van het muzikale gedeelte door de arbeiders-mondaccordeonvereeniging ,,Ar- beid Adelt" was verzorgd en eenige declama- tie ten gehoore was gebracht, verkreeg Dr. Hk. Brugmans, voorzitter van het Instituut van Arbeidersontwikkeling, 't woord voor het uitspreken der feestrede. Opvallend groot waren de toejuichingen en het applaus het welk genoemde spreker, die zoo in groote mate de gave van het woord bezit, bij het be- treden van het spreekgestoelte ten deel viel; ook na het beeirudigen van zijn rede kw-am schier aan het applaus geen einde. Dr. Brugmans herinnerde allereerst aan de Meiviering van 1933; toen waren wij, even- eens hier bij een in hetzelfde gebouw, wij heb ben toen hier gestaan met de tanden op elkaar geklemd, omdat het ons moeite kostte toen feest te vieren na wat zich kort geleden in Diuitschland afgespeeld had. Het was in die dagen dat velen dachten, dat het nu ook wel gauw in de andere landen met de democratic zou gedaan zijn. Velen hadden het geloof verloren en werden ontrouw. En, aldus spr., met spijt om wat anderen deden, doch echter ook met trots moeten wij constateeren, dat er toen slechts een partij was die signaal liet hooren ter verdediging der democratie en dat was de B.D.A.P. De S.D.A.P. heeft toen direct een actie ingezet onder de leuze: ,,Voor democratie, tegen fascisme en communisme". Velen hebben het signaal gehoord en spr. wijst in dit verband op de vereeniging „Eenheid door Democratie", waarin menschen van ver- schillende richtingen getuigen van hun trouw aan de democratie. Met groote bewondering sprak Dr. Brugmans over het optreden van de Belgische regeering tegenover het fascis me. De -persoon van Van Zeeland is een uit- drukking van rustigen moed, zelfvertrouwen en vastberadenheid. Tegenover de met veel bombarie aangekondigde marsch naar Brussel van Degrelle heeft de regeering eenvoudig een verbod ingesteld, en toen de leider toch dreig- de zijn plan ten uitvoer te brengen, hem heel kalm laten arresteeren, alsof zij wilde zeg- gen: „Vriend wij bergen U hier zoo lang op, gij -zoudt anders eens verkeerde dingen kun nen doen" vandaag. Ook stond spr. een oogenblik stil bij hen, die in Spanje strijden voor de verdediging van de Europeesche demo cratie. Na de rede van Dr. Brugmans werd nog een tableau vertoond door de Vrouwen-club en werd nog een tooneelstukje opgevoerd, terwijl door de muziek- en zangvereeniging het muzi kale gedeelte van den avond f\verd afgewerkt. Het was reeds na; middernachtelijk uur, dat de heer Van Driel de vergadering sloot, waar- na men onder het zingen van de Internationale uiteen ging. Als onderdeel, doch geenszins een onbe- langrijk onderdeel, vond Zondagmiddag in de zaal van den heer P. 't Gild-e een kin-derfeest plaats. Professor Hassan Ben Ali vertoonde hier voor ruim 160 kinderen zijn poppenkast, goocheltoeren, touiksprekerskunst. Ook wer den de kleinen getracteerd. „Arbeid Adelt" verleende ook hieraan haar medewerking en het is moeilijk te zeggen wie er meer genoten hebben, de kinderen of hun begeleiders. De organisatoren van het feest zijn blijkbaar van de gedachte uitgegaan, dat voor onze kinde ren niets te goed is en zoodoende hebben zij v-ele kleinen van een onvergetelijken middag doen genieten, naar men hoopt, niet de laatste. DE RAMP BIJ HET LICHTSCHIP NOORDHINDER. Het Zuidslavische vrachtschip ,,Plavnik", dat Zondag nabij het lichtschip Noordhinder in aanvaring is geweest niet het Engelsche s.s. „Alecto", hetwelk bij deze aanvaring is ge- zonken en waarbij tien leden der bemanning zijn omgekomen, is Dinsdagmiddag te Vlissin- gen binnengebracht. De reederij van de ,,Alecto" heeft op de „Plavnik'' beslag laten leggen. Het schip zal niet kunnen vertrekken, alvoreps cautie zal zijn gesteld. Dinsdagmiddag is bij een duikeronderzoek vastgesteld, dat de ,,Plavnik" een groot gat in de voorpiek heeft, juist boven den kimkiel, drie meter onder de waterlijn. Het is een verticaal gat van ongeveer twee meter lengte en ruim een halve meter breed. Men acht het onbegrijpelijk, dat de schotten het indringende water hebben kunnen tegenhouden. De kapi tein van de ,,Plavnik" wilde onder deze om- standigheden zelfs niet meer op de reede blij- ven liggen, waarop het schip door twee sleep- booten in de haven van Vlissingen is ge bracht. Waarschijnlijk zal nu eerst een bekis- ting worden aangebracht, waarna het schip in een dok, vermoedelijk te Rotterdam, zal wor den opgenomen om te repareeren. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in een aantal boomen in de Badhuisstraat, Aagje Dekenstraat, op den Singelweg en den Koudekerkschen weg te Vlissingen, pamflet- ten van de N.S.B. geworpen. Het bleek, dat de pamfletten waren voorzien van een touw- tje waaraan een looden buisje, hetgeen ver moedelijk is gedaan om het pamflet te bezwa- ren teneinde het in de boomen te kunnen w^r- pen. Daar een en ander bij Alg. Politieveror- dening in deze gemeente verboden is, wordt door de politie een onderzoek in dezen inge steld. (Vliss. Crt. LUXOR-THEATER. Vergeet mij niet. L. Th. Om de lachende, juichende, wee- nende en tot in de hoogste regionen moeite- loos stijgende stem van den beroemden tenor Benrjamino Gigli, heeft men ,,om der wille van de smeer" een film geconstrueerd, die niet al tijd op de allerhoogste waarschijnlijkheid be- rust, maar van den anderen kant ook weer de verstandelijke vermogens van de toeschou- wers niet al te zeer op de proef stelt. Lief- hebbers van opera kunnen deze week in het Luxor-Theater hun hart ophalen aan de kwinkeleerende stem van den grooten tenor. Ook in de geschiedenis van deze film zelf schijnt de chanmante Magda Schneider, die de rol van prive-secretaresse van een groot zakeniman speelt, op dezelfde wijze te ontko- men aan de van vrouwelijk standpunt bezien, aan/wezige onaantrekkelijkheid van den tenor. Het huwelijk, dat tenslotte via een andere liefde, via een misverstand en via het kind van den tenor tot stand komt, is dan ook niet zui- ver en uitsluitend op liefde gebaseerd. In de eenste plaats is het gebaseerd op medelijden, en zooals bekend is medelijden de beste aarde, waarin het plantje liefde gedijt. Het is het medelijden, dat iedere vrouw gevoelt voor een kind, dat moederloos is, en datzelfde medelij den wordt dan getransplanteerd op den vader, die voor vader en moeder gelijktijdig fungee- ren moet. Het is onnoodig, om den loop van het verhaal uitvoerig te vertellen, en het doet er ook weinig toe, hoe de ontwikkeling daar- van is, wanneer wij weten, dat tenslotte het plichtsgevoel zegeviert, b-oven een werkelijke liefde, die in het leven van de jeugdige privd- secretaresse tot een teleurstelling geworden is. Wanneer nog eenmaal door 3e omstandig- heden toeiden samengetoracht worden, dan krijgt zoowel Benjamin-o Gigli de gelegenheid, om via een uiterst droevig en klagelijk gezon- gen slaapliedje, eindalijk te laten zien, dat hij, wanneer het om hoogtepunten gaat, inderdaad ook ,,spelen" kan, terwijl Magda Schieider ons een innerlijken strijd, die zich weerspiegelt in duidelijke reflexen in gelaat en oogen, voor oogen voert. Maar zooals gazeigd, alles draait om den inderdaad prachtigen tenor van Gigli. Hij wordt in de gelegenheid gesteld, om uit de meest toekende opera's gedeelten te zingen, waaraan hij zijn bekendheid te danken heeft, en de geluidsapparatuur schijnt er dit maal in geslaagd te zijn, om van het eeiis in werke- lijkheid gezongene een vrij zuiver beeld te geven. Het hoogtepunt vormt het laatste concert, wanneer de beroemde tenor weet, dat zijn vrouw het plan heeft, van hem weg te gaan, wanneer hij alle smart daarom legt in zijn stem en daarbij het tempo opjaagt, wan neer hij ziet, dat zijn vrouw, zittend in de loge, aanstalten maakt op te staan en weg te gaan. Dit gepassioneerde, dit tot een kwel- ling toe opgevoerde zingen ligt hem perfect. Alles komt natuurlijk op zijn pootjes terecht, en wanneer hij denkt, thuis knielend voor het bedje van zijn kind, dat de oude toe stand weer teruggekomen is, en dat hij nu al leen maar een envaring en een deceptie rijker geworden is, en wederom, maar nu smartelij- ker dan te voren, de wonderlijke mezza-voce gezongen klanken van het slaapliedje in de hotelkamer klinken, dan verschijnt op den achtergrond in het clair-otoscuur de figuur van zijn vrouw in wie de plicht het gewonnen heeft van het sentiment. De Graaf van Monte Cristo. De fantastische romantiek van Alexandre Dumas heeft al meermalen de filmproducers verlokt tot meer of min gesiaagde verfilmln- gen van zijn bekende romans. H-oeveel keer heeft men al niet het verhaal van de Muske- tiers op het witte doek trachten na te vertel len. Ook aan ,,de Graaf van Monte Cristo" Dumas' beroemde courantfeuilleton uit het jaar 1840, welke de oplaag van het Parijsdhe Journal des Debats in een jaar tijds met hon- derd procent deed stijgen, heeft men al meer- dere malen zijn krachten beproefd. Zoo komt men er toe min of meer vooringe- nomen te zijn door een zeker scepticisme, wanneer men een nieuwe poging in die fich ting voor oogen krijgt. Des te meer voldoe ning echter geeft het, wanneer men dan er- varen moet, dat het ditmaal uitstekend is ge- lukt en men van een in zijn soort belangrijk filmiwerk mag spreken. In het Luxor-Theater kan men vanaf Zater dag deze filmische herschepping van deze zoo bekende roman van Alexandre Dumas gaan wauardeeren en genieten. In deze Reliance Picture, geregisseerd door Rowland V. Lee, heeft men niet getraciht om den roman bladlzijde voor bladzijde te venfil- men. Daarvoor heeft men zich Wijselijk be- hoed. Men heeft den inhoud van den roman met behoud van het karakteristieke in de sfeer van al het essentieele in de behandeling omigewerkt tot een heknopter, vlot scenario in den trant, zooals Alexandre Dumas waar schijnlijk .geschreven had indien hij niet in 1840, maar in 1940 dit werk aan zijn fantasae had laten ontspruiten. De geschiedenis is na- verteld in een serie van afwisselende, telkens zeer goed opgezette en goed overloopende scenes, welke den toeschouwer stuk voor stuk boeien en hem in de spanning torengen naar de ontknooping van het Verhaal. Voor de hoofdrol van den Edmond Dantes, later „de Graaf van Monte Cristo", heeft men met Robert Donat een zeer gelukkige keuize gedaan. Het accent, dat Donat aan zijn rol weet te geven, de overtuiging en de strakheid uit de uitbeelding van deze figuur is werkelijk zeer goed. Hetzelfde geldt ook voor de „Atobe Taria" van O. P. Heggie, die deze geheimizin- nige figuur uit het boek van Dumas volkomen begrijpelijk en aanvaardlbaar als in realiteit weet te spelen. Ook Louis Calhem als de Ville- fort Jr., welke in de spannende slotscene in de rechtszaal het eenige, wat al te zeer herinnert aan de moderne film de gelegen heid krijgt om zijn krachten met Donat ook als acteur te meten, is een opmerkelijke rol. Met detze film is men teruggekeerd tot den verhaleniden stijl uit den besten tijd van de zwijgende film. ,,De Graaf van Monte Cristo", is zoo een film geworden van sterke spanning, in zijn klasse een zeer geslaagd product, welke geen toeschouwer zal teleurstellen. Verkiezingsrede van de S. D. A. P. Gisteravond trad voor een gehoor van een paar honderd belangstellenden de aanvoerder van de lijst der S. D. A. P. de heer Jan ter Laan uit Rotterdam op met een rede getiteld: Vrijheid en Democratie". De spreker werd ingeleid door den voorzitter der plaatselijke partijafdeeling den heer C. van Bendegem, ter wijl voor zijn optreden de arbeiders-mondhar- monicaclub „Arbeid Adelt" uit Ter Neuzen een viertal nummers ten gehoore gebracht, die blijkens het applaus zeer in den smaak vielen. Na een korte uiteenzetting te hebben ge geven van het ontstaan van verschillende uit- wassen van het kapitalistische stelsel en de spanningen die daardoor ook onder de volke- ren zijn ontstaan met als uitvloeisel de vor- ming van vele diotatuurstaten, richtte spre ker zich allereerst tegen de N. S. B. die op Nederlandschen toodem het meest in deze ricihting aanstuurt. Spreker vond het lach- wekkend dat de heer Mussert die op een var- kiezingsvergadering de stoutheid had te zeg gen: ,,De N. S. B. zal zich maken tot de ver- tegenwoordiger van het werkende volk, zoo- noodig met lnzet van het leven!" In diepen zin beteekent dit de aanprediking tot den bur geroorlog en dat waar deze partij in 1935 slechts 8 van de stemmen verkreeg. Hij hoopt, dat bij deze verkiezing de heer Mussert nog de helft van zijn aanvang zal verliezen en hem zoodoende een afdoende les zal worden gegeven. Voor het overige richtte hij zich tegen de door het kabinet-Colijn gevoerde regeerings- politiek die naar zijn meening zeer funest is geweest voor de breede lagen van het volk en inzonderheid de arbeidersklasse. Alles wijst er z.i. op, dat na de verkiezingen de militaire diensttyd tot 12 maanden zal worden uitge- breid, het ontoereikend gebleken contingent van 19.500 man tot 32.000 zal worden opge voerd, de vrijstellingen in den vorm van broe- derdienst, enz. geheel zullen verdwijnen en de laatste stuiver besteed zal worden aan oor- logstiuig, ook al is daarover nog maar ver- onderstellenderwij'S door den Minister gespro- ken en al rept hij daarover in zijn verkiezings- redevoeringen in het land nergens. De bur- gerlijke partijen acht hij voor de aanpassings- en bezuinigingspolitiek voor de voile 100 mede verantwoordelijk. Achtereenvolgens gaat hij na wat er van het regeeringsprogram is terechtgekomen. Wat de gezagshand- having betreft meent hij, dat nog geen enkelen fascist uit overheidsdienst is ontslagen en de vrijheidsbeperking op de straat en het uni- formrverbod vooral de moderne arbeidersjeugd betreft. Ook het herstel van de /inancien heeft ehkel tot fatale gevolgen geleid op het stuk van onderwijs, ontslagen ambtenaren, loonkortingen e.d. Van het herstel van het economisch leven is nauwelijks sprake en nooit kwamen in Nederland meer faillissementen voor dan onder de regeering-Colijn, zoodat bij vele winkeliers meer deurwaarders dan klanten in den winkel komen. De cijfers van de werkloosheid geven mede een triest beeld van de ellende, deze waren op 31 December 1933 322.000, op 31 Dec. 1934 332.000, op 31 December 1935 384.000 en op 31 Dec. j.l. zelfs 420.000. Spreker stelt daartegenover de wel- vaartspolitiek die de iS.D.A.P. nastreeft en die in het Plan van den Arbeid wordt belichaamd en eindigde zijn langdurige rede met een gloedvolle peroratie om den 26sten Mei ite maken tot een gloriedag voor het Nederland- sche arbeidende proletariaat. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt eh na de pauze trad de mond- harmonica andermaal op voor het tot de helft gediunde overgebleven gehoor. Een vreemdsoortig vijftal. De vorige week werd onze plaats bezocht door een stelletje leurders, dat bijlange geen gunstigen indruk heeft achtergelaten en hard heeft medegewerkt, om de goede gevoelens van de burgerij ten opzichte van ongelukkigen of behoeftigen een leelijken knauw toe te bren gen. Het stel diende zich bij de ingezetenen aan langs den meer en meer gebruikelijken weg: een kaart, waarop de ongelukkige om- standigheden van den leurder en zijn gezin te lezen waren. Het was inderdaad om mede lijden met zoo'n hardbeproefden stakker te krijgen: een been verloren, geen steun, zie kelijke vrouw, zwakke kinderen, wie zou bij het lezen van zooveel wederwaardigheden niet over zijn hart strijken- en een kleinigheid wil len koopen, ook al wordt de prijs van het te koop aangebodene ver overdreven. Tegelijk met den leurder opereerden nog een viertal andere personen, waaronder een met een harmonica. De zaken schenen geen slecht resultaat opgelever-d te hebben. Nadat het operatieterrein geheel afgewerkt was, kwam het gezelschap samen in een cafe waar men den goeden uitslag op de eigen gebruikelijke wijze vierde. Tenslotte werd een auto besteld om een toohtje naar Selzaete te maken en terug, Voarzichtig werd van te voren met den wa genverhuurder accoord gemaakt. SUIKER RUBBER - KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. RU»B£R. COfHt. CACAO. CATOEK AUt GAANEN CNZ IB BMW VAN IONDM UVUPOOC NIW TOU. CHICAGO WWNVtO UU DAM 2> UMoo. Na JOOTiJTOIJ AMSTERDAM^. Na a. w mil. Tiiii i n Carlo*amstwdan Agent: L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) Toen men in Selzaete was en daar ook nog eens aardig de toloem-etjes had buiten gezet, werd besloten over Assenede terug naar't Sas te rijden. Voor het maken van deze grootere reis eischte de chauffeur echter ook een toij- slag op den oorspronkelijk toedongen prijs. Daarvan wilden de heeren evenwel niets weten. Er wordt zelfs beweerd, dat zij in 't geheel niets wilden betalen, zoodat de auto- verhuurder zich genoodzaakt zag de politie op te bell-en. Deze verscheen al spoedig. Wat er tussohen beide partijen vender is voorgeval- len, is intusschen ni-et duidelijk. Maar vast staat, dat de kerels zich op een gegeven oogenblik op de politie geworpen hebben en moord-dadig erop hehben losgeslagen, zoodat om assistentie moest getelefoneerd worden. Het lee-d niet lang of deze versterking ver scheen op het gevechtsterrein. Nu werden de rollen omgekeerd. Uit hun offensieve stellingen werden de aanvallers in een defen-sieve positie teruggedreven en ein- ■delijk was men <Je gevaarlijke heerschappen de baas. Het bleek, dat in dezen veldslag de hout- beenige bijlange nog niet de minste partij was. Hij schijnt trouwens niet als een breeuwer op pogilitisch gebied te zijn aangeschreven. Met een 50 overwinning in't voordeel van de sterke macht is deze vuistmatch geeindigd, want alle vijf werden na afloop ingerekend. Later heeft men een drietal hunner, die -blijk baar alleen als toeschouwers den strijd hadden -bijgewoond, op vrije voeten gesteld. Maar hin-kedepink en een ander, de beide matadors werden vastgehouden. Voorshands zullen de huishoudsters in 't Sas wel van zijn goedkoope aanibiedingenver- stoken blijven enzij zullen er niet rouwig om zijn. „Ik had het gedacht, dat het Schwindel was", aldus een vrouw-tje, die het geval aan- hoorde, „zijn verschijning bevdel mij van het eerste oogenblik niet". Toen ik hem wat wilde geven, nadat hij zijn jerimiade had afgestoken, weigerde hij; aaimoezen nam hij niet aan, hij preekte mij een pak kamemelkzeep aan waarvoor ik 35 cent betalen moest, doch toen ik het later opemmaakte zaten er drie heel kleine stiikjes zeep in ter waard-e van een dubbeltje in 't ge heel. Zoo ben ik voor een kwartje toekocht, maar nu is 't ook -de laatste maal, dat ik iets aan de deur koop, al komt wie wil". 't Zal mij niet meer gebeuren! Een heele straat had het druk over de ver- gaande afzett-erij, de dronkemanspartij en den autorit met den daarop gevolgden bokswed- strijd, waarin de beruchte ,,houten poot" op verre na niet de minste partij- geblazen had, want het schijnt, dat hij 6dn der politieman- nen met diien houten knuppel zelfs een leelij ken por had toegediend, zoodat de ontvanger voor een tijdje knock-out ge-slagen was. Een ervaring rijker moet dit geval de men schen gemaakt hebben. Er is reeds zoo dik- wijls van bevoegde zijde tegen deze soort van kooplied-en en hum handlangers gewaarsch-uwd maar telkens blijkt het menschelijk gevoel de overhand te behal-en op het gezonde verstand. Dat het eerste niet altijd als de -beste raad- gever moet beschouwd worden, heeft het foo- venstaande geval weer eens ten duidelijkste bewezen. Tijdelijke waarneming. Met de tijdelijke waarneming van onder- wijzer aan de openbare school is belast de heer J. Vereecken, onderwijzer met hoofdakte, wachtgelder te Stoppeldijk. De -heer V. nam van 1 October tot 15 Oct. 1935 eveneens als wachtgelder het tijdelijk hoofdschap hier waar. Het aantal wachtgelders in de inspectie Goes, waartoe Sas van Gent behoort, schijnt in den loop van den tijd zoodanig geslonken dat men spoedig kan verwachten dat alien weer in vasten dienst -zullen zijn. Naar uit mededeelingen blijkt -bedraagt het aantal amb-ulante leerkrachten in deze inspec tie nog slechts 4, waarvan er drie op 't oogen blik als tijdelijke waarnemers werkzaam zijn. Er bleef nog besehiktoaar 5dn persoon, n.1. iem-and uit Vlissingen, doch het schijnt, dat deze inmiddels ook elders is tewerk gesteld. DONDERDAG 6 MEI 1937. Chr. Geref. Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u., leesdienst. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Programtna voor Hemelvaartsdag. Te Breskens vindt plaats den wedstrijd tus- schen de reserves van Breskens en het eerste elftal van Schoondijke, waarvan de uitslag wel in het voordeel van de bezoekers zal zijn, dit in tegenstelling met den strijd GroedeHoofd- plaat 2, waar de thuiaclulb de overwinning ver moedelijk zal behalen. Het tweede elftal van Hulst krijgt de zware taak om de Corn Boys te ibekampen, welk elftal zooals men weet haar intrede in de Derde Klasse van den KNVB zal doen, daar deze Boys als eerste het seizoen zullen Ibesluiten. Te Hulst zullen zij er wel voor zorgdragen, dat hun reeks overwinningen niet ondertoroken wordt. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Ron. Nederl. Voetbalbond. Kampioen-schap van Nederland. Go AheadBe Quick. FeijenoordPiSV. Afd. IV. Promotie-competitie 3e klasse. -ROS'Axel. Derde klasse A. Hoofdplaat-Temeuzen 2. Na-competitie. Groep A. SluiskilBiervliet. IJzendijkeBreskens. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klasse B. SchoondijkeHulst 2. Hoofdplaat 2Temeuzen 3. Tern. BoysOostburg 2. J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2