Predikbeurten Kerknieuws. Sport Gemengde Berichteh TER NEUZEN, 3 MEI 1937. SAS VAN GENT. SELZAETE. VOETBAL MOET ER OORLOG KOMEN? Volgens rechter Curtis Bok, dsn secretaris van de Amerikaansche delegatie bij de kroning van koning George VI, en volgene prof. Ha rold Laski, die beiden uit New York te Ply mouth zijn aangekomen, is men in Amerika algemeeni van oordeel, dat er binnen vijf jaar in Eur op a een oorlog zal Uitlbreken. Het over- heersehende -gevoelen, zei reehter Bok, is, dat Amerika er zich ibuiten moet houd-en, maar of dat mogelijk zal zijn, is een an-d-ere 'zaak. Prof. Laski zei, dat president Roosevelt zijn uiter- Ste best doet den oorlog in Europa, die ieder in Amerika aanstaande acht, te voorkoimen. „Als Europa omsitandigheden vertoonde, waar- onder een Amerikaansche tusschenkomst kans ibood, zou de president doen, wat hij kon. Hij ziet echter in, dat tusschenkomst, ind'ien deze tot mislukking gedoemd is, nog erger gevolgen zou hebben dan de mislukking van de econo- mische conferenitie." Bok was' van oordeel, dat de moeilijkheden in de Amerikaansche industrie met een over- winning van de arbeiders zou eindigen en Laski schreef die moeilijkheden toe aan vijf- tig jaren van onrverantwoordelijke industrieele autocratie. De vakivereenigingen zullen in rui- men kring erkenning veroveren en binnen twee of drie jaar zal een periode van indus trieele stabilitei't intreden. Het herstel in Ame rika is echt. Het land heeft op het oogenblik een groot president, die een vasten koers volgt en de regeering democratisoh en opwekkend maakt. IN DE KELDERS DER RANK VAN FRANKRIJK. In de Excelsior vertel't Paul Allard van een bezoek, door hem in de kelders van de Bank van Frankrijk gebracht, waar toen 57.358.140.29 franks opgeslagen waren. Maar alles bewond zich daar niet, want het grootste dteel is over de filialen in de provincie ver- spreid. Deze scha't is 27 M. onder den grond geborgen over een oppervlak van ongeveer een hectare. Geen enkele baar, geen blok of korrel gouds komt er binnen zonder geruimen tijd ibij de keurmeesters te hebben doorge- braeht. Bij de Bank van Frankrijk zijn er twee; in dien zij en de Bank het niet eens zijn, dient die Munt als scheidsrechter en als opper- arbiter biedt de academie der wetenschap zich aan. De baren stroomen uit aller heeren landen naar het laboratorium, waar zij getoetst wor- den. Ook die, welke al heihaaldelijk onder handen genomen zijn, krijgen een beurt, zelfs als ze rechtstreeks van den „gieter" komen. Evenals die- keurder *zijn dozen onafhanke- lijk van de Bank; hun stempel staat op de baren naast die van den keurmeester. De keu- ring bestaat uit een vuur-, een zuur-, een weeg- en een steekproef. De Bank neemt ba ren van. 10 tot 14 kilo aan, maar bij voorkeur, die, welke als een standaiard gelden, waarvan de prij-s thans om en bij, de 300.000 frank be- draagt. DE JAARDAG VAN PRINSES JULIANA. De muzikale wan-deling van het muziek gezelschap „De vereenigde werklieden", ter herdenking van den jaar dag van Prinses Julia na, trok Vrijdagavond groote belangstelling. Een groote schare, waarvan de jeugd natuur- lijk het leeuwendeel vormde, vergezelde in op- gewekte stemming de harmonie, die tal van lustige marschen speelde. Op tal van plaatsen ging de herdenking van dezen jaardag met -bijzondere feestelijkheden gepaard. Het spreekt wel van zelf, dat zulks in de woonplaats der Prinses in de eerste plaats het geval was. Door de Oranjever- eenigingen te Baam en te Soest was het initiatief genomen voor een grootsche bloe- menhulde, ten paleize te Soestdijk, waarbij honderden deelnemers voor het Prinselijk Paar en H. M. de Koningin, die daarbij ook tegen- woordig was, defileerden. Het defile nam 3 kwartier in beslag. Na het defile maakten de Koningin en het. Prinselijk Paar een rondrit door Baam. VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmiddag is op den weg langs het kanaal nabij de Westsluis de heer H. Hamer- linck, komende op zijn motor uit de richting Sluiskil, in botsing gekomen met den uit Ter Neuzen komenden wielrijder, schipper J. Dees uit Biervliet. De botsing was zoo hevig, dat beiden tegen den weg werden geslingerd en bleven liggen. H. had een lichte hersensohud- ding en een flinke hoofdwonde opgeloopen, terwijl van D. het linkerbeen gebroken was. Direct na het ongeval waren eenige leden van het Roode Kruis aanwezig, die met be- ibiulp van de verbandkist der Rijiks Centrale de gewon den hebben verzorgd. Eerst na een half uur arriveerde Dr. Ram- selaar op wiens advies de ambulanceauto van het ziekenhuis werd gewaarschuwd. Intus- schen waren er nog eenige doktoren versche- nen en werd D. door Dr. Stevens in zijn auto meegenomen en ter verpleging in het zieken huis opgenomen, waama H. door de zieken- auto eveneens naar «het ziekenhuis werd over- gebracht. ARBEIDERSHOOGTIJDAG. Zaterdagavond hield de mondharmonica- vereeniging „Arbeid Adelt" alhier, ter gelegen heid van den 1 Mei-dag een optocht door de stad, welke veel belangstelling trok. Het einddoel van den tocht was het „Concertge- bouw" waar van wege de S.D.A.P. en de Ter Neuzensche Besturenbond ter gelegenheid van den Arbeidershoogtijdag een bijeenkomst was belegd. Daarbij zou medewerking verleend worden door muziek-, zang- en tooneelver- eenigingen, terwijl de feestrede werd uitge- sproken door den heer Dr. Hk. Brugmans. M. G. A. RLANKERS. f Te Princenhage, waar hij zich na zijn ver- trek uit Ter Neuzen vestiigde, is Vrijdag in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer M. G. A. Blankers. De overledene, van wie gemeld wordt, dat hij in zijn woonplaats deel maakte van verschillerade vereenigingen met chardtatief dbel, was bier vele jaren ge vestigd als vertegenwoordiger der firma John P. Best. Hij was vice-consul van Duitsch- land, welk amfot van bijzondere beteekenis was gedurende de oorlogsjaren. Hij was ook vele jaren lid der vroegere plaatselijke Earner van Koophandel en ook eenigen tijd voorzitteT van dit college. Uit den aard zijner functies had den de belangen van Ter Neuzen, in het hij- zonder alles wat met de onitwikkeling der haven verband hield, /zijn bijzondere belang- stellmg, welke belanigstelling, zooals wij een jaar geleden konden constateeren, nog onver- mindterd voortduurde. Met anderen heeft hij bijzonder geijverd voor uitbreiding der haven- wenken, welke ten silotte tot het aanleggen der bestaande dokken hebben geleid1. De plechtige uitvaart zal plaats hebben op morgen, te 10 uur, in de parochiekerk van den H. Martinus te Princenhage. SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. In den vroegen morgen van een dezer dagen bemerkten, meldt de Midd. Crt., twee dienztdoende oommiezen onder de gemeente Westdorpe, een wielrijder die eenige goederen verrvoerde, en die, zoodra hij de kommiezen zag, zijn rijwiel weggooide benevens de vracht. De man zette het op een loopen achtervolgd door de ambtenaren, die tenslotte door het lossen van schoten den vluchteling tot stll- staan dwongen. Vervolgens namen zij hem mede naar -de plaats waar -hij de goederen had weggeworpen en aldaar bleek dat de wielrijder, -een zekere M. v. W., woonaohtig te Assanede, -een hoe- veelheid suiker, doozen margarine, en 'n hoe- veelheid sigarettenpapier frauduleus de grens had willen overbengen. Proces-verbaal volg- de, tevens inbeslagname van de gesmokkelde goederen. De Gordiaansche knoop doorgiehakt. De -plaa'ts, waar het kiosk zal worden ge- bouw-d is eindelijk vastgesteld. Zooals in het raadsversdag te lezen stond, zouden B. en W. in ov-erleg treden met het ■bestuur van het muziekgezelschap, teneinde tot overeenstemmin-g te komen, waar men de reeds veelbesproken muziektent zou plaatsen. B. en W. stelden in Maart voor als de meest gesohikte plaats een hoekje van het plantsoen op den hoek van Tulp- en Walstraat. De raad kon zich daarmee niet vereenigen. Hij meend-e de beste plek te zien in een punt waar vier straten elkander ontmoeten. Het is een tochtige plaats, blootgesteld aan al-le winden, die ndch voor de muzikanten, noch voor een luisterend piubliek als ideaal moet beschouwd W9rden. Wanneer het toeval zich het lot van de kiosk niet had aangetrokken (de stemmen hielden elkander n.l. in evenwioht) zouden de aocoustieke eischen leelijik in 't ge- dranig gekomen zijn. Wat meer is, er zou uit 't oogpunt van aesthetica, afbreuk gedaan geworden zijn aan het natuurscho-on, waarm-ede toch ook reke- ning dient gehouden te worden. Een bemiddelingsvoorstel om nogmaals met de deskumdigen in overleg te treden omtrent de meest geschikte plaats van aanbouw, heeft dan tot 't resultaat geleid om de tent te bou- wien op de oorspronkelijk door B. en W. uitge- zochte plek. Er blijft nu nog maar weinig tijd over om op den bepaalden datum met het werk gereed te komen. Want Zaterdag 19 Juni a.s. zou van de kiosk voor het eerst ge- bruik gemaakt moeten worden. Deae dag is n.l. bestemd als opening van het 40-jarig oprichtingsjubileum der muziekvereeniging ,,De Vereenigde Vrienden". Nu wil het toeval, dat deze dag samenvalt met een and-er jubi- leum, dat men evenmin onopgemerkt wil laten voorbijgaan, n.l. de viering van het 25-jarig bestaan der vroegere Stijfselfabriek, thans de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek :Sas van Gent. Door de directie is bet aanbod gedaan een muziekgezelschap uit Dordrecht ,,De Bazuin" naar ik meen, naar hier te. laten komen om dat jubileum miuzikaal op te luisteren. Een openlucht-concert op de nieuwe muziektent staat dan eveneens op bet programma. Ofschoon van eenige voorbereiding dezer beide belangrijke gebeurtenissen vau officieele zijde zoo go-ed als niets naar buiten bekend is, ligt het toch voor de hand te veronderstellen, dat men zich van dien kant niet onbetuigd zal laten, ndch ten opzichte van de muziek, ndch ten opzichte van de fabriek. De eerste is ieen steeds zeer gewaardeerde factor in ons maatschappelijk leven, waarop bij alle gebeurtenissen van beteekenis te reke- nien valt, de tweede mag als zoodanig be schouwd worden in het economisohe lev-en der gemeente. We achten het op het oogenbik niet wen- chelijk op deze beide jubilea vooruit te loopen, daar het ons voomemen is te gelege- ner tijdi een nadere beschouwing daaraan te wijden. Intusschen mogen we ons voorbereiden op de ikomst van twee gewichtige gebeurtenissen, welke zeker niet onopgemerkt zuHen voorbij gaan. Mogen de weerprofeten ons tegen dien tijd niet tel-eurstellen. Overladen Dr. Beyaert. Tot veler ontsteltenis is alhier bet over- lijden v-emomen van Dr. Beyaert, slecbts 37 jaar ou-d. Hij beziweek na een kortstondige ziefcte. Tot zijn laatste stonden heeft hij velen met raad en daad bijgestaan. WOENSDAG 5 MEI 1937. Gerefo rmeerde Gemeente. TER NEUZEN. 2.45 u., Ds. B. van Neerbos, van Vlaardmigen1; huwelij-ksinz. DONDERDAG 6 MEI 1937. Ned. Hervormde Kerk. TE3R NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 9.30 u., d-e beer W. J. Founder. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZiAAM/SLAG. 9 u., leesdienst. KLOOSTESRZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Ds. G. W. van 'Houte. ZAAMSLAG. 8.30 u., Ds. Kok. Geref ormeerde Gemeente. TER NEUiZEN. 9 u. en 2 u., Ds. B. van Neer bos, van Vlaardingen. Nederduitsch Gere-fomieerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., leesdienst. - NED. HERV. KERK. De heer W. J. Founder Jr., candidaat tot den 'H. Dienst en hulpprediker der Ned. Herv. Kerk te Sluiskil, heeft een toezegginig van be- roep ontvangen naar de gemeente Harkstede en Sfcharmer (Gr.). NEDERLAND—BELGlE. 1—0. In een s-tralenden Mei-dag beeft gister het Staddon te Rotterdam voor de eerste maal het nationaal elftal ontvangen, dat de strijd moest aanbinden tegen het Belgisch elftal. Uit het feit, dat de wedstrijd ongeveer een kwartier te laat aanving op welk oogenblik nog zCer vele bezitters van toegan-gskaarten buiten het Stadion verhleven, bewij-st wel, -dat Rotterdam aan haar toegangswegeii nog eeniige aandacht zal moeten schenlken. Weliswaar bleek de Maasbrug de grootste opstopping te veroorza- ken en hienvoor kan eerst verandering komen als de Maastunnel de machtige Stroom van het verkeer over de Maas kan overnemen. Ook de heer Hollander deelde mede, dat hij in zoo'n verkeerskolk was -terecht gekomen en alieen door de bereidiwil'ligh-eid van de motorpolitie Is het te danken, dat hij werd opgehracht, maar in den goeden zin van het wbord. Nu kwam hij noig juist op tijd aan om >;ijn ooggetuige- verslag op de hem eigen wijize voor de AVR-O te verzorgen. Het verloop van -dien strijd is hij alle sport- liefhehhers ibekend. Heerschte er v66r den aanvang van den wedstrijd een groot optimis- me, het bleek air,as, dat de Belgische ploeg een waarddge-n tegenstander was, die zeker niet onder deed1 voor de verrichtingen van het Oranje-elftal. De 10 voorspron-g, verkregen nadat Bakhuijs den toal over de achterhoede van Belgie had geschept en Vente met een harden kopbal het le-c^r langs Badjou in het net wist te deponeeren, was niet voldloende om de bezoekers in- een enthousiaste stemming te brengen, want elk oogenblik kon de -gelijkmaker komen. Vooral na de rust begonnen de Bel- gen zich geduoht te doen gelden en zij waren meer in den aanval dan de Nederlanders. Dank zij de heohte verdedigimg van beide achterspe- lers en den doelverdediger Halle en ook het slechte schieten der voorboedespelers van Bel gie, bleef de overwinning aan de Oranjehem- den, doch geheel voldaan zal wel niemand zijn, het is een vrij tammen strijd geweest zonder hoog oplaaiende perioden van superieur voet- bal, waarbij aan Belgie op zijn minst een ver- deeling der punten is optgaan. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Alhier had op het terrein van Terneuzen den wedstrijd Terneuzen 3Temeuzensche Boys plaats, die door de Boys met 23 werd gewonnen, zoodat zij revanche hebben geno men op hun vorige week geleden nederlaag. De voorhoede van de Boys bleek een gebeele verandering te hebben ondergaan en legde deze Zich thans meer toe op het samenspel. Bij de rust was de stand 01 en kort voor het einde 02. In de resteerende 10 minuten wist het derde elftal van Terneuizen den stand gelijk te maken. Nog 2 minuten waren te s-pe- len toen aan de Boys een strafscbop werd toe- geken'd, die in een doelpunt werd o-mgezet, zood&t de eindstand 23 werd. De gastheeren hadden zoowel v66r als na de rust een hen toegekenden strafschop niet weten te benutten. ZWITSERLAND—DUITSOHLAND. 0—1. Te Zurich wist het Duitsc-he elftal een sobere 01 te verkrijgen op het elftal der £witsers, die over geluk niet hadden te klagen, want Duitschland was den geheelen wedstrijd door de sterkste en een grootere overwinning was voor Duitschland volkomen verdiend geweest,. MISLUKTE ONTV OERIN G. Te Amersfoort heeft Dondierd-agnacht een poging tot ontvoering plaats ge-had van de 19-jarige verpleegde T. B. uit d-e stichting Zandbergen. De 23-jarige N. H. uit Haarlem- mermeer, kwam met zijn 28-jarigen vriend A. O. per auto in de niabijheid van de stich ting, doch de opzet werd ontdekt en de poging tot ontvoering mislukte. O. en H. werden -ge- arresteerd, terwijl "de aubolbestuurder, zekere E. A. de P., die geheel onschuldig bleek te zijn, werd vrijigelaten. BOTSING TUSSOHEN TWEE WIELRENNERS. De wielrenners Luursen en Lanting reden Donderdagavond met groote snelheid rond het dorp Midd-elstum, toen bij het uitwijken voor een voetganger de renners in botsing geraak- ten. Zij kwamen te vallen en hierbij liep Luursen een zware hersenschudding en inwen- dige kneuzingen op, zoodat hij in zeer zorg- wekkenden t-oestand moesrt worden vervoerd naar het diaconessenhuis te Groningen. AUTO TE WATER GEREDEN. Donderdagavond is een auto, bestuurd door de 19-jarige mej. O. uit Leiden in de bocht van het Rapenburg nabij de Kaisers,traat te Leiden in het water terecht gekomen. Daar het water ter plaatse vrij ondiep is, stak de auto gedeeltelijk faoven water uit en het ge- lukte die chauffeuse het portierraam te ope- nen en ziehizelf alsmede haar medepassiag-ier op het droge te brengen. De heer Bosnian uit de Zegersteeg, die zich te water had be- geven, verleende bij de redding van mej. O. mede hulp. Na door de E.H.B.O. te zijn on- dertzocht, konden beide inzittenden van den auto huiswaarts gaan. De bestuurster ver- klaarde voor een wielrijder te hebben willen uitwijken, waardoor zij in botsing kwam met een hek voor een huis op het Rapenburg, waardoor zij de m-acht over haar stuur kwijt raakte en te water is gereden. WILDE ACHTERVOLGING EN VEOHTPARTIJ BIJ GOUDA. Een span-nende achtervolging heeft zich Dondefdagavond op den straatweg Gouda Bodegraven afgespeeld. Twee kooplieden uit Rotterdam, die met een auto -op weg naar Amersfoort waren, weigerden aan den tol te Gouda tolgeld te hetalen. Toen de auto den tol passeerde, sprong de tolgaarder op de treeplank en greep het stuur, waardoor het voertuig tegen den muur van het tolhuis reed en beschadigd werd. Tus- schen de automobllisten en den tolgaarder ontstond een vechtpartij, waarbij de man van den tol gewond werdL De wei-geraehtige ,pas- sagiers wisten echter weg te rijden zonder ,betaald te hebben. IDe tolgaarder gaf het ook thans niet op. Hij reed met een tweeden auto mede, welke op het traject naar Reeuwijk de wanbetalers inhaalde. Aan de Reeuwijksche brug werd de auto dwars over den weg gezet, zoodat de Rotterdammers niet konden passeeren. Ook zij waren voor geen klein gerucht vervaard en zetten den versperrenden wagen aan den kant. Er kwam echter uit tegeniovergestelde richtinig een trailer, die tegen het opzij ge- zette voertuig reed en daardoor was de dioor- toch toch belet. De Reeuiwijiksche politie kwam er aan te pas; zij maakte den weg vrij en noteerde de namen van de automobilisten. De zaak zal voor vefder onderzoek naar Gouda worden doorgegeven. Het tolgeldis onbetaald ge- bleven. De tolgaarder, die zoo hardnekkig, doch voorloopig -vergeefs voor zijn penningen heeft g.streden, was aan zijn pols bloedend verwond. AARDSCHOKKEN IN ARGENTINIE. In het Noordelijk deel der provincie San tiago del Estero hebben zich pllotseldng zonder dat zich andere hij een aardbeving gabruike- lijke verachijnselen voorded-en, over een lengte van verscheid-ene kilometers aardlspleten ge- vonmd, drie meter diep en 1% meter breed, welke zich over een afstand van rui-m hon- derd K.M. vertoonden. Het trein- en soms ook het wegverkeer moest gesitaakt wiorden. Er bleek zich een ondergrondsch kanaal van vele kilometers lengte gavormd te hebben. Onder de bevolking ontstond' een paniek. FROTESTEER ENDE LYCEUM-LEERLINGEN, Te Zaandam is Vrijdagmiddag onder d-e leerlingen van het gemeentelijke lyceum een staking uitgebroken als protest tegen het niet vrij af geven op 4en verjaardag van Prinses Jiuliana. In plaats van op het daarvoor be- paald-e uur de school binnen te gaan, trok de stoet van ongeveer driehonderd meisjes en jongens met de nationale vlag voorop naar de Burcht. Hier heeft een der leerlingen een toespraak gehouden om zijn mede-scholieren op het hart te -bin-den te volharden. Op grond dat zonder voorafgaand verlof een optocht was geformeerd, heeft de politie de vlag in besla-g genomen en het houd-en van toespraken v-erboden. Toen echter de rector van het lyceum en later ook een leeraar de demonstranten had- dien weten te overtuigen van de onrechtmatig- heid van hun daad, daar iedere vrij had kun- n-en krijgen, wanneer de ouders dit schrifte- lijk hadden aangevraagd, hebben de leerlin gen blijikbaar him omgelijk -ingezien; een klein uur later zijn zij -de -school weer binnen ge- gaan. FROPJE PAPIER WERD DIEF NOODLOTTIG. Een -klein propje papier, geibruikt als stop- materiaal voor een defect spatbord, heeft ge leid tot de arrestatie van een rijwieldief en oplichter, die reeds eenigen tijd door de politie werd gezocht. Slachtoffer van den rij.w-ieldiefstal was de vee-houder D. uit Zevenhoven (Z.-.H.), die tij- dens een publieke verkooping te Nieuwkoop zijn zoo goed als nieu-we fiets tegen een heg had geplaatst, doch toen hij weer wilde ver- trekken tot de onaangenarne ontd-ekking j kwam, dat men zijn rijwiel had verwisseld tegen een zeer oud en vrijwel waardeloos karretje. De giemeente-politie, bij wi-e aangifte werd gedaan, bekeek dit achtergelaten rijwiel eens goed en daarbij vond men tusschen den baga- gedrager en het spatsoherm een stoukje wit pakpapier, dat gebruikt werd om een gaatj-e in het spatbord te dichten en waarop de naam van een broodbakker te Delft stond gedrukt. In samenwerking met de recherche In die ge meente en dank zij. inl-iehtingen van den bak- ker kwam men er al spoedig achter, dat het rijwiel had toebehoord aan zekeren H., een colporteur van bet Leger des Heils, die later te Delft is ingerekend. OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE MONSTER. Bataafsche nederzetting In een tuin aan de Choorlstraat te Monster heeft men scherven gevonden, die een groote oudheidkundige waarde bKj.k-en te bezitten. Een-ige jaren geleden werd -een gedeelte om- gespit van den tuin van den heer J. de Kiewit, gelegen aan een laantje, dat achter Choor- straat loopt, tegenover het begin van de Em- mastraat. De -zoons van den eigenaar vonden bij die gelegenheid eenige scherven. Zij be- steedden hiferaan verder geen aandacht. Eenige weken geleden vroeg de heer J. de Kiewit, hetzelfde land voor -hem te willen om- spitten. Bij dit spltwerk vond men wederom de scherven. De heer De Kiewit besteedde er nu wat meer aan dacht aan. Hij nam ze mee naar huis, maakte ze sehoon en ontdekte toen, dat het toch wel iets bijzonders was. De heer W. de Kiewit ging meer scherven verzamelen en stelde zich in verbinding met het Oudheid- kundig Museum te Leiden. Dr. Holwerda, de directeur van dit museum, verzocht hem de scherven te willen opzenden. Bij onderzoek in Leiden door den conserva tor Dr. Braat bleek, dat men te doen bad met scherven afkomstig van potten van de Bata- vieren uit den Romeinschen tijd. Dr. Braat is zelf in Monster geweest om de vindplaats in oogensohouw te nemen. Er is een groot aantal scherven gevonden. Tien van de grootste, afkomstig van acht pot- ten, zijn naar Leiden gezonden. De heer De Kiewit heeft zelf nog eenige kleinere scher ven bewaard. De gevonden scherven zijn op uiterst pri- mitieve wiflae versierd, o.a. door inkrassen met een nagel, indrukken met de vingertop- pen, enz. In Leiden was men met deze vondst zeer ingenomen. De mogelijkheid is niet uitgeslo- ten, dat men hier te doen heeft met over- blijfselen van een nederzetting d-er Batavieren. In het najaar, wanneer de vrucht van het land is, zullen de nasporingen worden voort- gezet. Die omgeving, waar de heer J. de Kiewit zijn tuin h-eeft, heette vroeger in den volks- mondi De Romein. Deze naam is de laatste twintig jaar in onbruik geraakt, maar oude inwoners van Monster weten zich dezen naam nog goed te herinner-en. Of hij in verband staat met de ontdekking van de scherven, is moeilijk te zeggen. VAN EEN VERLIEFDEN CHAUFFEUR. Op het eind der voorlaatste week werd na bij Overschie aan den kant van den weg een vrachtauto aangetroffen, die daar, na een aan- rij-ding met een verkeersbord, aan haar lot was overgelaten. Later kwam de chauffeur iemand uit Barneveld, zich op het politie- bureau. melden. Hij vertelde, dat bij 48 uur achtere-en dienst had gedaan en tenslotte ach ter het stuur in slaap was gevallen. Na de aanrijding was hij uitgestapt en had zich er- gens te slapen gelegd. Uit Barneveld wordt thans het geheele ver loop van de geschiedenis gemeld. De chauffeur is aldus zijn werkgever, de heer G. C. van Verzendaal te Barneveld na Vrijdagmorgen om acht uur te Rotterdam zijn werk te zijn begonnen, na een dagvan lichte bestelw-erkzaamheden, waarbij bij zeer weinig auto gereden heeft, tenslotte met ©en vracht naar Barneveld gereden, alwaar hij des nachts tegen vier uur arriveerde en waar hij nog heeft geholpen bij diverse werkzaam- heden tot des mor-gens zeven uur. Toen is hem gezegd, dat hij vertrekken kon tot Maandagmorgen. Daar de chauffeur ech ter een meisje in -Rotterdam heeft, en hij daar gaarne den Zondag wilde doorbrengen, vroeg hij, of er soms nog een vrachtje naar Rotter dam was. Zijn patroon had echter voor deze stad geen vracht op dat oogenblik, doch om zijn chauffeur te gerieven, stond hij hem toe, om des avonds om ongeveer 6 uur met een vrachtje kalveren naar Amsterdam te gaan en dan d-en ledigen wagen naar Rotterdam te brengen. Voor dit karweitje was een chauffeur be- schikbaar die Zaterdag, den geheelen dag had gerust, dat dit nu aan hem werd -gegeven, ge- schiedde geheel om aan zijn eigen verlangens te voldoen. Inplaats van nu van Zaterdag 7 uur, of al- thans van 11 uur af het uur waarop hem verlof werd gegeven de reis naar Amsterdam te maken te gaan slapen tot ongeveer 5 uur des middag-s, heeft de chauffeur echter hier -en daar wat rondgeloopen en tenslotte langen tijd in een cafe zitten kaartspslen. Drank heeft hij niet gebruikt, doch geslapen heeft hij evenmin. Dat hij, eenmaal achter het stuur komende, slaap kr-eeg, is g-een wonder, doch duidelijk blijkt, dat -d-e gevolgen daarvan niet mogen worden gesch-oven op -een te langen werktijd. Eenmaal tot zijn positieven gekomen, heeft de man dit ook zelf toegeven. Bij het ongeval is de wagen slechts li-cht beschadigd en alleen een paar z.g. mistpaaltjes werden omvergereden. Ind-erdaad is er reden om te spreken van een gelukkigen af loop, doch in -geval van -ernstiger gevolgen, had de schuld daarvan geheel op rekening van den chauffeur geschoven moeten worden, die zijn slaap tijd niet voor slapen ge-bruikte. AUTO RIJDT EEN HUIS BINNEN. Vrijdagnacht is in Bergen (N.-H.) de pui van de woonkamer van het winkelpand van den heer Kraakman aan de Dorpsstraat door een auto ingedrukt. In de auto zaten zeven leden van de sohaakclub Sohaakmat uit Lan- gedijk, die in Bergen aan -een wedstrijd hadden d-eelgenomen. De auto, een Studebaker, be stuurd door den heer G. Zwier uit Heer Hugowaard, was voor dezen tocht gehuurd. Gelukkig was er niemand in de woonkamer, di-e door het binnenstortende puin verwoest werd. De inzittenden van den auto kregen geen lets-el. De schad-e is ecbter zeer groot. VROUW IN BRAND GERAAKT. Zaterdagmorgen is in het dorpje Wekerom, nabij H-arskamp, de vrouw vein den arbeider M. V. Westerhuis, bij het nazien van een kui- kenkachel, welke -stond te branden in een kip- penhok, in brand geraakt. Dokter Beumer uit Otterloo, die spoedig ter plaatse was, verleen de de eerste bulp. Men <zag de vrouw bran- dend uit het hok loopen in de richting van een sloot met water. Zij is evenwel niet zoover geikomen. Halverwege zakte zij bewusteloos neer. Spoedig was -hulp -aanwezig. Men doof- de de vlammen, doch deze hadden de kleeren van het bovenlijf en den rug reeds verschroeid, en hevige brandwonden aan borst en rug ver- oorzaakt. De toestand van de vrouw wordt hopeloos geacht. NOODLOTTIGE AANRIJDING TE ZWAMMERDAM. Op den rijksstraatweg on-der de gemeente Zwammerdam is Vrijdagavond omstreeks half twaalf de 43-jari,ge expediteur Van Velzen uit Delft aangereden door een automobilist uit Leiden, met het gevolg, dat hij vrijwel op slag werd giedood. Van Velzen, die -een defect had aan het ach- terlicht van zijn vrachtauto was uitgestapt om dit te repareeren. Juist toen hij hiermede ge reed was, kwam in voile vaart een personen- auto, bestuurd door een student uit Leiden aanrijden; uit tegemovergestelde richting naderen twee wielrij-d-ers. De bestuur der van de personenauto meende nog wel tusschen de stilstaande vrachtauto en de wielrijders door te kunnen, -doch hij geraakte bij deze manoeu vre in d-e sloot langs den weg. Terwijl men bezig was de auto uit de sloot te halen, ont dekte men plotseling het li-chaam van een man op den weg. Dit bleek de chauffeur van de vrachtauto te zijn, die nog wel teekenen van leven gaf doch spoedig -daarop overleed. Het vermoed-en ligt voor -de hand, dat de be- stuurder van de personenauto bij het pas seeren van de wielrijders Van Velzen, die zich toen waarschijnlijik terzijde van zijn voertuig -bevon-d, heeft aangereden en daardoor de mabht over het -stuur heeft verloren. Het stoffelijk overschot van Van Velzen, die een vrouw en tien kinderen achter laat, is evenals de personenauto in beslag genomen. ERNSTIG ONGELUK OP HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Vrijdagnacht omstreeks half een is een 32- jarige schilder, die in de kap van het Centraal Station te Amsterdam boven het eerste per ron oostzijde werkzaamheden verrichtte, op ce^ plank uitge-gled-en -en van een hoogte van acnttien meter omlaag gestort. De ongeluk- kige kwam op de rails terecht en bleef er met zware inwendige kneuzingen, een bovenarm- fractuur en diverse verwondingen liggen. De neeskunidige -dienst vervoerde hem naar het Binnengasthuis, waar hij werd voorzien van de H.H. Sacrementen der stervenden Zijn toe- stand is zorgwekkend. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Te Delft is Vrijdagmiddag in een woning aan die Dirk Langenstraat -door ambtenaren van invoerrechten en accijnzen en politie een inval gedaan, waar twee in werkdng zijnde distilleerketels, met toebehooren, werden aan getroffen. De geheele installatie is in beslag genomen benevens 200 h 300 liter sterke drank met een gehalte varieerend van 10 tot 70 pet. alcohol. ZES JONGENS LIEPEN VAN HUIS. Door de centrale recherche te Amsterdam zijn zes minderjarige jongens, -een uit Amers foort, drie uit iHaarlem en twee uit Hillegom, aangehouden, die van huis waren weggeloopen en met auto's naar Amsterdam waren mee-» gereden. Zij zijn naar de ouderlijke woning teruggebracht. DRIELING GEBOREN. Vrijdagmiddag is het gezin van den heer C. van Steen, wielendraaier bij de Nederland- scbe Spoorwegen te Amsterdam, verblij-d met d-e geboorte van een drieling. Het aantal kin deren van bet echtpaar Van Steen is daar- mede van 10 op 13 gekomen. De kinderen wegen resp. 1200, 1300 en 1400 gram en zijn, evenals de moeder, ikemgezond. BEJAARDE VROUW GEDOOD. Elen bejaard echtpaar, dat te Amsterdam lie-p te wandel-en, wilde een hondje, dat den weg overstak, terughalen. Daartoe stak het echtpaar ook den weg over, zonder echter op het verkeer te letten. De menschen werden door een auto aangereden. De vrouw werd zwaar gewond. Zij liep een schedelfractuur op -en overleed korten tijd daama in het gast- huis. Haar man kon na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. ORANG-OETANG GEBOREN IN DE DIERGAARDE. Voor den eersten keer is in Nederland een orang-oetang gieboren.i Het paar Cora en Mawas, dat de sultan van Langkat indertijd aan de Rotterdamsche Diergaarde heeft ge- sohonken, heeft Vrijdagmorgen, den dag v66r den ta-chtigsten verjaardag van den tuin, een jong gekregen. Het diiertj-e is nog zeer hulpbehoevend, kan b.v. nog niet zien. De moeder'hou-dt het angst- vallig tegen zich aan. Men- kan er in het schemerige licht van de hokken in het apen- huis dan ook weinig van zien. De belangstelling voor het kleintje is be- grijpelij-kerwij-ze groot.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2