3uitenland% TER NEUZEN, 30 APRIL 1937. VOETBAL. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. DE VACATURE AAN BE BELGISCHE LEGATIE. De correspondent van het Handelsblad te Brussel schrijft: Nu er weer geruchten opduiken, voigens welke de Belgische regeering zou hebben be- sloten haar aanvankelijk voornemen om een vooraanstaand Vlaming tot gezant te 's-Gra venhage te benoemen op te geven, en met het oog op het diplomatieke belang van deze post een beroepsdiplomaat naar 's-Gravenhage te zenden, heeft de Vereeniging van Vlaamsche Letterkundigen (voorzitter prof. August Ver- meylen) het wenschelijk geacht de aandacht van de regeering te vestigen op de eischen, welke moeten worden gesteld aan den gezant van Belgie .in Nederland. De vereeniging is van oordeel, dat de benoeming van een Neder- landsch-onkundig beroepsdiplomaat voor de Vlaamsche openlbare meening onaanvaardlbaar moet worden geacht. Zij meent, dat van den Belgischen geizant bij het Nederlandsche Hof moet worden geeischt, dat hij niet sleehts zal zijn een ijverig verdediger van de stoffelijke belangen, welke hem zijn toeveftroipvd, maar dat hij ook zal optreden als vertegenwoordiger en bevorderaar van het nationaal aanzien op oultureel gebied. Door hun gebrek aan kennis van het Neder- landsch, vooral door hun vervreemding van het cultureele Nederlandsche leven in Belgie, zijn zegt de Vereeniging onze diploma- ten, zelfs te 's-Gravenhage, steeds in gebreke gebleven wat dit gebied van hun bedrijvigheid Ibetreft. De Vereeniging is van oordeel, dat de taak van intellectueele en algemeen cultureele toe- nadering, welke de Belgisohe gezant, even- eens als vertegenwoordiger van de Vlaamsche gemeenschap in Nederland, op zich moet nemen, sleehts kan worden vervuld door een persoonlijkheid, volledig vertrouwd met de Nederlandsche taal en actief deelachtig aan het geestesleven van het Vlaamsche volk. „Een benoeming, die geen rekening ziou hou- den met deze verwachtingen, zou worden aangevoeld als een tekortkoming vanwege de Regeering aan de belofte van welwillend be- grijpen en volledige gelijkheid, waaraan reeds al te dikwijls afbreuk werd gedaan." VEERTIGURENWEEKNARIGHEDEN IN I'HAMUiUR. De eigenaars van hotels, cafe's en restau rants in het departement Seine-et-Oise heb- ben op een te Versailles gehouden vergadering ibesloten dat zij, indien de 40-urige werkweek in hun bedrijf wordt toegepast, hun zaken voor den tijd. van een maand zullen sluiten. Dit Ibesluit is het antwoord op het dreigement van ham personeel, in staking te zullen gaan als de 40-urige werkweek niet wordt toegepast. Het sluiten van de hotels en restaurants in de prachtige boschrijke omgeving van Parijs, die in het voorjaar en in den zomer elken Zondag door groote drommen Parijzenaars wordt° bezocht, zou zoowel voor de Parijze naars als de hoteleigenaren „een ramp" betee- kenen. Ook zou het een groote tegenvaller be- teekenen voor hezoekers van de wereldten- toonstelling, die uitstapjes willen doen naar Versailles, St. Germain, Fontainebleau, Ram- bouillet en andere njooie plekjes in het depar tement Seine-et-Oise. TEGEN HET VERLEENEN VAN AMNESTIE IN BELGIE. Het wetsontwerp strekkende tot het verlee- nen van politieke amnestie aan de gewezen activisten blijkt aanleiding te geven tot een zekere agitatie. Naar in goed ingelichte krin- gen wordt verzekerd zou de leiding van de liberale fracties in het Parlement van minis ter-president Van Zeeland de verzekering heb- hen verkregen dat de liberale minister van justitie, M. de Laveleye, volkomen vrij is het amnestie-ontwerp te amendeeren en zijn per- soonlijke op vetting in de Kamer te verdedigen. De leden van'cie regeering zouden dus niet meer gebonden zijn wat mede beteekent dat de liberale fracties ontslagen worden van de moreele verplichting de regeering, in deze kwestie, be steunen. Van anti-Vlaamschgezinde zijde worden ver- scheidene bijeenkomsten, gericht tegen de goedkeuring van het amnestie-ontwerp, aan- gekondigd. Ook heeft het bestuur van de U.F.A.C. (Union des Fraternelles de l'Armee de Cam- pagne) besloten tot het organiseeren van een groote straatbetooging in de hoofdstad. Deze demonstratie gaat Zondag 2 Mei door onder de leuze: „Pour l'honneur national!". Aan den koning zal, door een delegatie, een adres wor den overhandigd. Van een anderen kant deelt men ook nog mede dat het Verbond van Vlaamsche Oud- Strijders (Verbond V. O. S.), binnen niet al te langen tijd, evenfiens te Brussel, een straat betooging voor algemeene en volledige amnes tie zal op touw zetten. LUXOR THEATER. Der Bettelstudent. Evenals zoovele andere operette-films, die we in den loop der jaren in Luxor hebben kun- nen genieten, zou ook deze film weer gereede aanleiding kunnen zijn om nog eens opnieuw de vergelijking te trekken tusschen tooneel en film. En als zoovele andere keeren we dienken maar, om een recente gebeurtenis in ander genre te noemen aan Midzomemachts- droom zou de film het ook hier weer glans- rijk winnen wat de regiemogelijkheden aan- gaat. We weten wel, dat inzake het probleem dat we thans aanroeren, het laatste woord daarmee niet gezegd is, maar we kunnen toch niet anders dan erkennen, dat zelfs in de meest ideale vertooning van deze operetbe het nooit zou gelukken, feesten, intochten en ge- vechten, vooral niet als ze in zoo lang ver- vlogen dagen spelen en dus zooveel costumee- ring eischen, zulk een glans en zulk een schit- tering te verleenen, als in dit verfilmde spel van zang en dans en intrigue is geschied. Wat op 't schouwburgtooneel meestal grotesk aandoet, komt op het doek tot volledig effect. Georg Jacoby heeft van den Bettelstudent, die op het tooneel zijn triomfen al lang heeft gevierd, een prachtig kijkspel gemaakt, dat, al waren de zang en het spel van Johan Hees- ters, onzen landgenoot, dien men voor deze Ufa-film naar Berlijn heeft gehaald en de dans van Maria Rokk niet zoo goed, men alleen uit dezen hoofde al gaarne zou gaan zien. Johan Heesters is er in actie en zang sterk op vooruitgegaan. Zijn .Simon Rymanowics werd met verve en entrain gespeeld en voor- gedragen. We zouden een omissie begaan als we Fritz Hampers niet noemden als kolonel Ollendorf, den commandant van Krakau, een ouden vuur- vreter, die steeds den mond vol heeft van heldendaden, waarbij die van den onsterfe- lijken Munchhausen kinderspel zijn. En wiens poging om de schoone Laura Carola Hohn WEKENLANG MET RHEUMATISCHE RUGPIJN IN BED. In zeer korten tijd weer op de been. ,,Vorig jaar had ik vreeselijke rheuma- tische pijnen in mijn rug en ik was drie weken lang volkomen hulpeloos. Toen schreef mijn moeder mij, dat ik beslist Kruschen Salts moest probeeren. Ik kocht dadelijk een flacon en kan naar waarheid verklaren, dat ik bin nen twee weken weer op de been was". Dit schreef ons Mevr. A. G. Wanneer Uw afvoerorganen niet behoorlijk werken, zullen bepaalde afvalstoffen het lichaam verontreinigen en klachten veroor- zaken, als rheumatische pijnen, hoofdpijnen, etc. Kruschen Salts is een onpvertroffen middel om lever, nieren en ingewandeii aan te sporen tot gezonde, geregelde werking. De ,,dagelijksehe dosis" Kruschen houdt U frisch en opgewekt als nooit tevoren. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt Adv. te kussen Simon, den Bettelstudent, die zich later ontpopt als hertog Kasimir, zijn schlager uit deze operette in de snaren geeft: „Ach, ich hab Sie nur auf die Schulter gekiiszt. Ida Wiist is de oude met schulden belaste gravin Nowalka, de moeder van Laura en Bronislawa, op zoek naar een rijken schoon- zoon. Ze speelt deze rol met haar bekende komische talent. Koddig is de scene met den zakdoek, dien het drietal om beurten gebruikt. Noemen we ten slotte nog Jan Janicki van Berthold Ebbecke en Enterich, den cipier- adjudant van den gewaanden rijken vorst Wybicky, dan hebben we den spelers van het eerste plan van deze film naar de operette van Carl Milldcker, die alien hun beste been- tje voorzetten en van het geheel een film heb ben gemaakt, die het aankijken zoowel als het aanhooren dubbel waard is, naar verdienste en behooren recht laten wedervaren. Om bezetting en aankleeding is deze luch- tige, goed-bezongen Bettelstudent een film, die men met genoegen gaat zien. NEDERLANDBLI.GIK. Nog nimmer heeft een landenwedstrijd in Nederland zooveel belangstelling getrokken, dan die welke a.s. Zondag te Rotterdam in het Feijenoord-Stadion zal plaats vinden, want niet alleen dat dit Stadion meer bezoekers kan bergen dan dat te Amsterdam, maar ook omdat Rotterdam schijnbaar gunstiger gele- gen is dan de hoofdstad. Reeds geruimen tijd geleden was het Stadion totaal uitverkocht, en dat terwijl er toch ruim 60.000 plaatsen zijn. Mag men de geruchten gelooven, dan zijn er niet minder dan 200.000 kaarten aan- gevraagd. Laat dit aantal ver overdreven zijn, er blijkt toch wel uit dat velen teleurge- steld zijn geworden, die geen toegangskaart meer konden bemachtigen. De directie van het Stadion overweegt reeds nu plannen om het aantal plaatsen door uibbreiding op te voeren tot 100.000, achter welk plan ook wel de uibbreiding van het Stadion te Amsterdam zal zitten, om zoodoende de K.N.V.B. de keus waar de belangrijkste wedstrijden zullen wor den gehouden, niet te moeilijk te maken. Het speciale Feijenoord-station zal het dien dag verbazend druk krijgen want niet minder dan 52 extra treinen zullen aldaar aankomen. Door de nederlaag der Oranjeploeg te Antwer- pen en door den krachtigen weerstand van het Belgisch elftal te Hannover tegen het Duitsche elftal, dat sleehts met 10 wist te winnen, is de belangstelling voor den a.s. lan denwedstrijd nog toegenomen en al hoopt men natuurlijk op een Nederlandsche overwinning, zoo heel zeker is men daar toch niet van, want al mag men den wedstrijd te Antwerpen niet tot maatstaf nemen, doordat de Oranjeploeg in de tweede helft sleehts met 10 spelers het veld kon betreden, niet weg te cijferen is, dat het Belgische elftal sterker is dan eenige jaren te voren, toen een Nederlandsche over- winning als het ware regel werd. Bestond er in het begin van deze week eenige vrees dat Bakhuijs, tengevolge van een enkelblessure, niet zou kunnen medespelen, thans wordt bericht, dat deze niet zoo emstig is en zijn medespelen niet aan twijfel onder- hevig is. Zoowel het Nederlandsche als het Belgi sche elftal hebben eenige wijziging ondergaan sedert den wedstrijd te Antwerpen en zien de beide ploegen er als volgt uit: Nederland: doel: Halle; achter: Wil- ders en Caldenhove; midden: Paauwe, An- driessen en v. Heel; voor: Wels, Vente, Bak huijs, Smit en v. Nellen. Belgie: doel: Badjou; achter: Paverick en Joacim; midden: Dalem, Stijnen en de Win ter; voor: Buyle, Voorhoof, Capelle, Braine en v. d. Eynde. Hieruit blijkt dat in het Nederlandsche elf tal Lungen en v. Spaendonck venvangen zijn door Vente en Smit, terwijl in het Belgische eelftal Fievez, Ceuleers en Braet vervangen zijn door Capelle, v. d. Eynde en Badjou. Zoowel in Nederland als in Belgie aoht men de samenstelling der beide voorhoeden sterker dan bij de ontmoeting te Antwerpen. Vergadering van Donderdag 22 April 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Telle- gen, burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, D. Scheele, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrecht- sen van Ritthem, D. E. de Kraker, J. Duu- rinck, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn, P. van Cadsand en J. Riemens. (2. Vervolg.) j. Een schrijven luidende: geeft met gepasten eerbied te kennen, Al- fons Roelans, van beroep winkelier, wonende Westkolkstraat 12, alhier, dat hij veel last en schade ondervindt in het uitoefenen van zijn bedrijf door het steeds heele dagen en avonden geparkeerd staan van auto's voor zijn deur en ramen, wat het uit- zicht van het verkeer op zijn ramen weg- neemt. Om een overzioht te geven van den bestaan- den toestand, haal ik even aan, dat er auto's bij zijn, die zelfs 4 uur voor mijn raam staan. Er zijn dagen, die ik uitsluitend gecontro- leerd heb van 's mongens 9 uur tot 's avonds 11 uur, dat er sleehts op dien tijd maar twee uur voorkwam, dat er geen auto's voor mijn deur en ramen stonden, zulke dagen komen er verscheidene voor. Weshalve hij de vrijheid neemt, zich tot den raad te wenden met het verzoek, aan den be- staanden toestand een eind te willen maken, zoodat hij zijn bedrijf onbelemmerd kan uit oefenen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen ter af- doening. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat hij hieromtrent is ingelicht, en de bijzondere aan dacht van den raad en Burgemeester en Wet houders voor deze aangelegenheid vraagt. Enkele jaren geleden heeft zich ook een der- gelijke zaak voorgedaan, en toen hebben Bur gemeester en Wethouders ingegrepen. Dat heeft toen redelijk goed geholpen. Er is toen gezegd, dat er geen parkeergelegenheid was, het parkeerterrein is toen gekomen, doch langzamerhand heeft het parkeeren van auto's langs de straat weer grooteren omvang aan- genomn. En dan was het vorige week van dien aard, dat bij den betrokkene ongeveer de geheele week auto's voor de deur hebben gestaan. Spreker meent, dat er niets tegen te zeggen is, dat b.v. voor een bezoek aan de restauratie een auto een 20 of 30 minuten ge parkeerd wordt. Betrokkene acht zich door het laten staan van die, auto's voor zijn deur benadeeld, dit is begrijpelijk, want hij verkoopt nogal een en ander aan de schippers, en als daar zoo'n auto voor zijn deur staat, kan men zijn uitstalling niet zien. Hij heeft ook al ge- tracht, dit in der minne te schikken, doch dit is niet gelukt. Hij is daarop bij spreker ge komen en heef't gevraagd, hoe hij dit moest aanpakken. Spreker heeft hem toen aange- raden, een adres tot den raad te richten, daar dit het meeste effect kan hebben. Als de be trokkene naar den inspecteur gaat kan deze daar ook niets aan doen. De hoofdzaak is, dat het gezicht op de uitstalling van den be trokkene ibelemmerd wordt door de vele auto's die geregeld daar parkeeren. En nu lijkt het minste wat van uit den raad gedaan kan worden, dat dit vborkomen wordt en dat zal worden getracht, dat de autolbezitters hun auto's niet stallen voor de etalage van be trokkene, doch dat er voor zijn woning een gat open wordt gehouden, zoo dat zjjn etalage zichtbaar is van af de straat. De heer DE VOS wenscht hierover ook een kleinigheid te zeggen. Hij heeft de situatie bekeken, en het is inderdaad juist, dat de Westkolkstraat gedurig bezet is door auto's. Hij heeft zich afgevraagd, of het niet mogelijk is, een parkeerplaats aan te wijzen voor deze auto's. Hij begrijpt, dat het bezwaarlijk zijn kan, deze naar het parkeerterrein te verwij- zen, doch heeft de mogelijkheid onder oogen gezien, als parkeerplaats aan te wijzen de straat aan de Noordzijde van het gebouwtje van de belastingen. Daar kunnen toch altijd een 5 a 6 auto's neergezet worden. Hij ver- zoekt Burgemeester en Wethouders dit eens te bekijken. De heer DEN 'HAMER kan zich aansluiten bij de woorden van de heeren Van Driel en De Vos. Hij kan begrijpen, dat het voor betrok kene hinderlijk en ook schadelijk is, als er ge regeld auto's voor zijn deur staan, die het ge zicht op zijn uitstalling belemmeren. Spreker zou het ook op prijs stellen indien een oplos- sing kon worden gevonden. Het is naar zijn meening de plicht der overheid, ook in dezen orde te scheppen. De heer VAN CADSAND wil, nu dit punt is aangeraakt, hierover ook iets zeggen. Hij was niet voomemens dit thans te doen, doch had wel het plan'over deze zaak in de om- vraag jets te zeggen. Nu er echter een in- gekomen stuk over deze kwestie is, kan hij dit even goed thans doen. Het is ook spreker gebleken, dat niet alleen voor het hotel .Rot terdam" doch in de geheele Nieuwstraat en Arsenaalstraat auto's geparkeerd worden. Voor 14 dagen telde spreker er 17 in de Nieuw straat alleen. Die in de Arsenaalstraat heeft hij bij die gelegenhei'd niet geteld. De vorige week toen spreker in de gemeente kwam, stonden er 11, terwijl er op het par keerterrein nog ruimte was voor wel 25 auto's. Om 1 uur stonden er 14, terwijl er ook heel wat in de Arsenaalstraat geparkeerd stonden. Daar kwam toen ook de agent Venbiezen, en spreker weet het niet zeker, doch hij ver- meent, dat deze toen tegen cen der e'igenaars proces-vehbaal heeft opgemaakt. De heer Colsen was daar ook aanwezig, en toevallig kwam ook de wethouder van publieke werken daar aan. iSpreker heeft er toen op gewezen, dat er werk van behoorde te worden gemaakt, dat dit niet meer voorkwam. Men beschikt over een parkeerterrein, daar vlak in de buurt eni dian gaat het niet .aan, daar in de straat maar auto's te parkeeren. Hij verzoekt dan ook bij dezen Burgemeester en Wethouders hiervan werk te maken. De VOORZITTER kan hierop kort antwoor- den. Het adres van den betrokkene is van recenten datum. Hij stelt daarom voor, dat dit stuk in handen van het college wordt ge steld, om dit te behandelen. De omstandig- heid, die de heer Van Cadsand heeft aange- roerd, maakt een punt van overweging uit hij de herziening der pol'itieverordening. De heer DUURINCK merkt op, dat hij in- dertijd al eens gevraagd heeft, meer aandacht te besteden aan de bestrating van het parkeer terrein. Als men met nat weer zijn auto op het parkeerterrein plaatst, is het door de plassen die er staan, bijna niet mogelijk, droog- voets op den weg te komen. Dit valt niet mee en zal er wellicht ook sommigen van af- schrikken, hun auto aldaar te parkeeren. 'Hij verzoekt Burgemeester en Wethouders hier- mfide rekening te houden. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, het verzoek van A. Roelans in hunne handen te stellen ter afdoening, wordt met al gemeene stemmen aangenomen. k. Een schrijven van L. Dieleman en 25 anderen, luidende: Ondergeteekenden, alien melkveehouders in de gemeente Ter Nerfzengehoord hebbende, dat a.s. Donderdag een voorstel van Burge meester en Wethouders zal zijn om ons te bemoeilijken in onze bedrijven, vragen beleefd ons hierin niet te bemoeilij ken en dat voorstel niet aan te nemen. De heer VAN CADSAND heeft over den inhoud van dit adres ook nog iets te zeggen. De VOORZITTER is van meening, dat dit het beste behandeld kan worden bij het be- treffende punt, wijziging der politieverorde- ning. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 1. Een schrijven van het lid H. J. Colsen, luidende Ondergeteekende zou gaarne ingelicht wil len worden in de eerst volgende raadsverga- dering over het volgende: Op het Ministerie van Sociale Zaken is de volgende brief binnen gekomen, dat er maar een zegge (1) kruidenier in de gemeente Ter Neuzen goedkoope margarine wil verkoopen aan de werkloozen in de gemeente Ter Neu zen. Gaarne zou ik van u vememen alvorens dien brief is geschreven, of daar een onderzoek naar is ingesteld. Wat Sluiskil en Driewegen betreft, daar zijn verschillende winkeliers, die zich daar mede willen belasten. De VOORZITTER kan al dadelijk mede- deeien, dat van de zijde van Burgemeester en Wethouders geen brief betreffende dit onder- werp aan het Departement van Sociale Zaken is gezonden. Hij wil daarbij. mededeelen, dat, ten tijde dat voor het eerst de distributie van goedkoope margarine zou plaats hebben, Bur gemeester en Wethouders een advertentie hebben geplaatst, waarbij werd verzocht, dat degenen die hiervoor in aanmerking wilden komen, zich daarvoor konden opgeven. Er hebben zich toen 2 gegadigden opgegeven, waarvan er zich later een heeft t§ruggetrok- ken, zoodat thans 1 winkelier met die dis tributie is belast. Het was ook wel toevallig, dat in dezelfde courant, waarin de vragen van den heer Col sen werdien gepubliceerd, een advertentie voorkwam, waarbij winkeliers, die zich met de flistributie van goedkoop ibak- en braadvet jvilden belasten, verzocht werden, zich op te geven. De heer COLSEN is met dit antwoord niet tevreden gesteld. Er is bij het Departement van Sociale Zaken een brief binnengakomen spreker zegt ook niet, dat die van Burge- pieaster en Wethouders is uitgegaan dat er hier sleehts den winkelier is, die zich met den verkoop van goedkoope margarine wil belasten. Spreker kreeg iemand op bezoek, die hem inlichtingen omtrent het raadsverslag vroeg, en die ook op het Departement van Sociale Zaken op bezoek was geweest, en die verklaarde hem, dat er aldaar een brief van de gemeente Ter Neuzen was ingekomen, dat er maar edn winkelier in die gemeente goed koope margarine verkoopt of wil verkoopen... De VOORZITTER: Verkoopt! De heer COLSEN: Neen, wil verkoopen. Spreker heeft hierop een onderzoek gedaan te Sluiskil en verschillende winkeliers weten van niets. Weliswaar is het juist, dat eerst 2 ge gadigden zich voor den verkoop van goed koope margarine hebben opgegeven, doch j>p 13 Maart 1.1. is men ook begonnen met de distributie van goedkoop bak- en braadvet, dit was tot op dien datum nog nooit verkocht geworden. Toen was er wel een winkelier, spreker zal man en paard noemen, nl. Hame- link, op Java, die op de arbeidsbeurs geweest is, en gevraagd heeft om in aanmerking te mogen komen voor den verkoop van bak- en braadvet. Deze heeft het niet gekregen. Dat een winkel hier de margarine en het bak- en braadvet, ook voor Sluiskil en Driewegen, moet verkoopen is een toestand die niet op- gaat. Spreker verwonderde er zich over, dat in dezelfde courant, waarin zijn vragen gepubli ceerd werden, een advertentie stond voor het bhk- en braadvet. Dit had al geweest moeten zijn. Thans was het te laat. Misschien is dit vergeten. Spreker wil thans dit vragen. Het betreft hier een stuk van het bedrijf van den middenstand, en al zal spreker dan niet zeg gen, dat het de schuld is van Burgemeester en Wethouders dat geen advertentie is geplaatst, toch moet naar zijn meening de middenstand niet per advertentie worden opgeroepen om zich op te geven, doch was naar zijn oordeel Burgemeester en Wethouders verplicht ge weest zich te vervoegen bij de winkeliers- vereeniging, om die te vragen, welke winke liers in aanmerking wilden komen. Spreker weet dit zoo goed, omdat hij ten aanzien hier van uit ondervinding spreekt. Er is eens een zekere mijnheer geweest, die een dergelijke handelwijze wilde uithalen met de distributie van bussen vleesch door de slagers. Gelukkig is er toen een ,,ijzeren hak" geweest, die ge zegd heeft, tot hiertoe en niet vender. Spre ker kan verder verzekeren, dat men op Sociale Zaken hartelijk om dien brief heeft gelachen en dat een onderzoek wordt ingesteld, waar van een rapport zal worden opgemaakt, dat de raad misschien in de volgende raadsverga- dering te behandelen zal krijgen. Het spijt hem, dat hij thans voor de vierde keer met een dergelijke klacht moet komen. Hij ziet den heer Scheele al kijken. Inderdaad spijt het hem, al heeft de heer Scheele dan in de vorige vergadering verklaard, dat dit komt, omdat hij zijn verstand niet heeft, of omdat hij niet meer verstand heeft. Spreker las dezer dagen een artikel van een onzer grootste eco- nomen De VOORZm ERIk verzoek u, u te be- palen tot bak- en braadvet en margarine! De heer COLSEN vervolgt, dat dit hier- mede verband houdt. In dit bewuste artikel werd ook als de meening uitgesproken, dat het ten slotte de overheid en de groote warenhui- zen zijn, die den middenstand dooddrukken. De VOORZITTER: Mijnheer Colsen, ik moet u verzoeken, u te beperken. De heer COLSEN merkt op, dat het eigen- aardig is, dat juist in dezelfde courant, waar in een raadslid zijn vragen publiceert, een der gelijke advertentie is geplaatst. De VOORZITTER: Dat heeft niets met el- kaar te maken. Het is volkomen toevallig, dat dit gebeurd is. In de vorige vergadering van Burgemeester en Wethouders is dit besproken, en hebben Burgemeester en Wethouders den directeur der arbeidsbeurs opdracht gegeven een advertentie te plaatsen. De heer COLSEN neemt dit aan. Hij vindt het dan echter niet aardig, dat aan den direc teur der arbeidsbeurs zoo laat opdracht is gegeven. Er zijn gegadigden. Als bewijs daar voor heeft spreker den naam van een winke lier genoemd, die het niet krijgen kon, terwijl vanaf 13 Maart het bak- en braadvet bij <5<§n winkelier in Ter Neuzen verkrijgbaar was. De VOORZITTER kan aan het door hem gesprokene nog toevoagen, dat de cijfers van de gedistribueerde boter en bak- en braadvet zijn als volgt: Boter werden verstrekt 457 pakjes, waarvan in de kom 405, te Sluiskil 35 en te Driewegen 17. Bak- en braadvet werden verstrekt 271 pakjes, waarvan te Ter Neuzen 237, te Sluiskil 24 en te Driewegen 10. Als men daarbij dan weet, dat deze worden toege- stuurd in doozen of kisten van 100 stuks, en dat de winst voor den winkelier cent per pakje bedraagt, kan men nagaan, dat dit niet van veel beteekenis kan zijn. Dit zijn de fei- telijike dingen. Burgemeester en Wethouders zullen thans naar aanleiding van de adverten tie zien, hoeveel gegadigden er zullen zijn. De heer COLSEN is er van overtuigd, dat er niet veel aan verdiend wordt. Doch men zal hepi toch ook moeten toegeven, dat het niet in prde is, dat waar men meer dan een maand al met den verkoop van het goedkoope bak- en braadvet bezig is, dit sleehts bij e6n win kelier verkrijgbaar is. Het gaat hem dan ook niet om die enkele pakjes bak- en braadvet en margarine,- doch als men die daar gaat halen, gaat onwillekeurig ook de klandizie voor an- deie dingen mee. De VOORZITTER is van oordeel, dat men 'daar destijds anders over daoht daar er zich toen sleehts edn gegadigde heeft opgegeven. Hij meent, dat dit ohderwerp voldoende be sproken is en sluit hierover de discussies. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM wenscht hierover nog een vraag te stellen en een enkel woord te zeggen. De VOORZITTER: De discussie is ge- sloten. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM wil in het licht stellen de eigenaardige manier waarop door den heer Colsen telkens dingen naar voren worden gebracht. De VOORZITTER verzoekt hem, dit dan bij de omvraag te doen. 4. Conversie geldleeningen. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Nu de renten der gemeenteleenlngen over het geheele land worden verlaagd, hebben wij ook maatregelen genomen om tot verlaging der rente te komen, met onze verschillende geldschieters. Deze pogingen hebben ertoe geleid, dat enkele geldgevers bereid gevonden zijn de rente te verlagen, andere verzochten ons bij de aflossing daarop nader terug te komen en weer anderen weigerden tot verla ging mede te werken. Renteverlaging heeft nu plaats gehad in de volgende gevallen waarvoor geen nader raads- besluit noodig is: 1. De Algemeene Levensverzekeringsbank te Rotterdam, leening nog groot f 19.580 van 4% in 4 2. De Eerste Nederlandsche Levensverze- keringsmaatschappij te 's-Gravenhage, leening nog groot /6200 van 4% in 4 3. J. J. Huijssen te Arnemuiden, leening nog groot 1500 van 4% in 4 Renteverlaging is verder overeengekomen met het Algemeen Burgerlijk Bensioenfonds. Met dit fonds loopen twee leeningen, een, na de gewone aflossing per 1 Juli a.s. nog groot 26.125, aflosbaar per 1 Juli a.s., rente 4% loop tijd nog 25 jaar en e&n, na de gewone af lossing per 1 Augustus nog groot f 130,510 afloslbaar per 1 Augustus a.s. rente 4% looptijd nog 36 jaar. Het fonds verklaart zich nu bereid de boven- genoemde leeningen op de vervaldagen, alzoo per 1 Juli en per 1 Augustus te converteeren en twee nieuwe leeningen aan te gaan a 3% koers 97%, terwijl voor de conversie betaald moet worden 1 boete. Het fonds verklaart zich verder bereid de vergoeding wegens vervroegde aflossing en het disagio in het nieuwe leeningsbedrag op te nemen, d.w.z. dat de leening van f 26.125 verhoogd zou moe ten worden met f 261,25 f 653,13 f 914,38 en dus zou gebracht worden op f 27.039,38 ter wijl de leaning van f 130.510 verhoogd zou moe ten worden met f 1305,10 3262,75 f 4567,85, zoodat de leening dan wordt 136.077,85. De voorgestelde rente, berekend tegen een koers van 96% (2% disagio 1 boete) geeft een rente van ongeveer 3,75 een rente die zeker voor de tegenwoordige tijd zeer bil- lijk geacht mag worden, als men weet dat de gemeenteleeningen die men wenscht aan te gaan tegen 3% mislukken. Het directe voordeel over 1938 voor de ge meente is, dat voor de kleine leening de be- grooting minder gedrukt zal worden met on geveer f 196 en voor de andere leening met ongeveer f 982, alzoo in totaal een voordeel van ongeveer 1,178, meer afgelost moet worden f 252, zoodat het directe voordeel voor dat jaar bedraagt /926. In verband met de groote aflossing in de eerste jaren wordt dat voordeel ieder jaar wat geringer, doch het totaal voordeel voor beide leeningen bedraagt over den leeningsduur ongeveer 8900 waarbij met boete en disagio rekening gehouden is. Naar aanleiding van bovenstaande stellen wij Uw college voor: a. De geldleening per resto groot f 26.125, rentende 4% met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds met ingang van 1 Juli 1937 te converteeren in een nieuwe leening, waarin ook is opgenomen de ,1 boete, groot 27.039,38, koers 97% tegen een rente van 3% looptijd 25 jaar met gelijke aflossingen per jaar. b. De geldleening van f 130.510, rentende 4% met het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds met ingang van 1 Augustus 1937 te converteeren in een nieuwe leening, waarin ook is opgenomen de 1 boete, van 135,077,85 tegen een koers van 97% ren tende 3% looptijd 36 jaar met het na- volgende aflossingsplan 1038 J 6.182,85; 1939 tot en met 1941 f 6180; 1942 en 1943 /6175; 1944 tot en met 1950 f 5885; 1951 /5880; 1952 tot en met 1957 5875; 1968 5150; 1959 tot en met 1973 702. Tot slot wordt nog medegedeeld, dat met de navolgende geldgevers nog is onderhandeld over renteverlaging der geldleeningen: a. N.V. Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam; met deze maatschappij loopen de navolgende leeningen: Leening per 1 Jan. 1937 per resto groot 42,750, rente 4% Leening per 1 Jan. 1937 per resto groot 23.480, rente 4% Leening per 1 Jan. 1937 per resto groot 184.100,38, rente 4% Leening per 1 Jan. 1937 per resto groot 38.107,78, rente 4% Dieze maatschappij, zal indien haar dit mo gelijk is, ons een voorstel doen; wordt dit niet gedaan dan kunnen de leeningen tegen betaling van 1 boete vervroegd worden afgelost. b. Algemeen Mijnwerkersfonds voor de Steenkolenmijnen in Limburg, gevestigd te Heerlen. Leening oorspronkeltjk groot 102.446,65 en een leaning oorspronkelijk groot 139.540,17, beide rentende 4% Deze leeningen zijn eerst per 31 December 1941 ver vroegd afloslbaar. Het fonds is niet bereid tot verlaging der rente over te gaan. c. W. Dees, leening per resto groot f 6000 a 4% Maakt bezwaar. Deze leening wordt per 1 Juli a.s. afgelost. d.. R.K. Kerkbestuur, leening per resto groot f 2520, rentende 4% Maakt bezwaar. Deze leening wordt 1 Augustus a.s. geheel afgelost. Naar aanleiding van bovenstaande stellen wij U voor het navolgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen; besluit: I. af te lossen a, per 1 Juli 1937 de 4% geldleening oorspronkelijk groot f 29.260. b. per 1 Aug. 1937 de 4% geldleening oor spronkelijk groot 148.760. Voor de aflossing van deze leeningen wordt een vergoeding van 1 van het onafgeloste gedeelte der leening betaald. n. aan te gaan met het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds te 's-Gravenhage: a. per 1 Juli 1937 een geldleening groot 27.039,38; b. per 1 Augustus 1937 een geldleening groot 136.077,85, beide leeningen tegen een koers van 97% en een rentevergoeding van 3% !>cr jaar te betalen in twee halfjaar- lijiksche termijnen; a. per 1 Januari en 1 Juli van elk jaar; b. per 1 Februari en 1 Augustus van elk jaar. De aflossingen van deze leeningen geschie- den als volgt: a. te ibeginnen 1 Juli 1938 1.119,38; de volgende 24 jaar /1080; b. te beginnen 1 Augustus 1938 /6182.85; 1939 tot en met 1941 /6180; 1942 en 1943 f 6175; 1944 tot en met 1950 5885; 1951 5880; 1952 tot en met 1957 5875; 1958

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2