BRAND IN EEN NIEUWE KERK. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. BRAND IN „HEMEL" VAN DEN „FATHER DIVINE". Een van de ,,Hemels" van den „Father Divine", den negerprediker, die onlangs werd gearresteerd, doch inmiddels weer is vrijge- laten, is Zaterdiag in vlammen opgegaan. Het was het ,,Goddeliijke terras" te New Palta in den staat New-York. De schade wordt op 30.000 dollar geraamd. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Twee uur nadat te Foggia een nieuwe kerk voor de geloovigen geopend was, raakten naar Havas meldt, de papieren bloemen en exvoto's in brand. Het vuur verspreidde zich snel en vernielde een deel der kerk. Onder de geloo vigen ontstond een paniek. Een vijftigtial menschen werd gewond, van wie vier levens- gevaarlijk. VEERTIEN MIJNWERKERS VERDRONKEN. Doordat plotseling een groote hoeveelheid water uit een verlaten mijn binnendrong, werd een aantal arbeiders in de mijn Ferdinand bij Rokycany in Bohemen verrast. Op dat oogenblik werkten dertig arbeiders op 68 meter diepte. Zestien hunner konden gered worden, doch veertien mijnWerkers .zijn om het leven gekomen. Het geweld van het water was zoo groot, dat de lijken over een afstand van 1500 meter werden meegesleurd. Men ge- looft, dat het maanden zal duren voor het water uit de mijn verwijderd zal zijn. DUITSOH MILITAIR VL1EGTUIG GEV ALLEN. Zondagmiddag is bij Werder een Duitsch militair vliegtuig gedurende een oefenvlucht gevallen. De bemanning is om het leven ge komen. EEN FLINKE BUIT. Op 20 April 1937, des morgens omstreeks 10 uur, vervoegde zich bij den juwelier Wol- fers, Arenbergstraat 13 te Brusisel, een ontoe- kende vreemdeling die verzocht een aantal ringen te mogen zien. In een onbewaakt oogenblik is het hem gelukt een briljanten ring ter waarde van frs. 260.000 te ontvreem- den. De ring welke blauw en wit van kleur is heeft het model van een smaragd en is ge- monteerd op platina en heeft het gewicht Van 6.62 karaat; voorts zijn er nog 2 kleine bril janten, elk van 0.32 karaat in verwerkt, ter- wijl binnen in de inscriptie 88/25 aangebracht kan zijn. Signal ement van den vreemdeling: ongeveer 1.70 M. lang, vrij breede schouders, ongeveer 35 jaar oud, Hindoesch type. Gekleed met grijze jas en slappen grijzen hoed, spreekt gebrekkig Engelsch. Voorzichtigheid wordt aanbevolen, omdat het niet onmogelijk is, dat de dader zich naar Nederland heeft begeven, om te trachten hetzij den ring te verkoopen, hetzij zijn praotijken hier voort te zetten. CLEM SOHN VERONGELUKT. De Parijsche medewerker der N. R. Crt. op luchtvaartgebied meldt: Het huiveringwekkende drama, dat zich Zondagaivond, om zes uur ongeveer tijdens het luchtvaartfeest te Vincennes bij Parijs heeft afgespeeld, izal een blijvende herinnering zijn voor de 200.000 personen, die daarvan getuigen zijn geweest. Het bijzonder aantrekkelijke programma was nagenoeg lafgewierkt; 'kunstvliegers als Doret, Cavalli, Paulhan en Mascotte, hadden de ontelbare omstanders tot geestdrift ge- bracht door him stoutmoedige toeren; val- schermspringers, sommigen alleen, onderen groepsgewijze, toonden zich zeer bedreven in de parachutesport. Enkelen openden hxm vailscherm eerst na een vrijen val van honderd meters. Zelfs gaf de bekende specialist Vin cent, met een miniatuurzender uitgerust tij dens zijn val een zeer geslaagd nadioverslag van ziijn bevindingen, een verslaig, dat dank zij den velen luidsprekers, door het publiek woordelijk kon worden gevolgd. Dit was de eerste demonstratie van dezen aard in Frank- .rijk, Voor de laatste en voornaamste attractie moest de menschvogel Clem Sohn zorgen. Met een Farman, door Poirier bestuurd, steeg hij tot op een hoogte van bijna drie duizend meter. Hier wierp hij zich in het ruim en met het bloote oog onderscheidde men niet rneer dan een witte stip. Na een val van eenige honderden meters zag men hem duidelijk met zijn vleugels manoeuvreeren. Gedurende bijna drie minuten vloog hij, zwenkte, nam boehten, kortom maakte den indruk van natuurlijk vliegen. Als gewoon'lijk hield hij hiermee op op een hoogte van driehoi^derd meter gekomen, ten einde dezen, hem van den grond scheidenden afstand met zijn valscherm af te leggen. Tot aller ontzetting evenwel opende zich nog zijn rug- noch zijn reserve buik-parachute en de ongelukkige viel op driehonderd meter afstand van de eerste rij toeschouwers met een doffen smak op het veld. Onmiddellijk. werd hij per ambulance naar het diehtstbijizijnde hospitaal vervoerd, doch hier kon men slechts den dood van den stout- moedigen Amerikaan vaststellen. Clem Sohn was op zijn gebied ongeevenaard. Hij demonstreerde de door hem gecon- strueerde vlieguitrusting reeds meer dan drie honderd keer. In Engeland ontkwam hij ter- nauwernood aan den dood. Zijn eerste optre- den op het Europeesche continent is tins wel zeer tragisch geeindigd. Hij was 26 jaar oud en deed op 18-jarigen leeftijd zijn eersten val- schermsprong. Dat de verslagenheid in luchtvaartkringen groot is, is begrijpelijk. Vergadering van Donderdag 22 April 1937, dss namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Telle- gen, burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, D. Scheele, C. A. Verlinds, N. J. C. Lambrecht- sen van Ritthem, D. E. de Kraker, J. Duu- rinck, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn, P. van Cadsand en J. Riemens. De VOGRZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Reeediging benoemd raadslid. De VOORJZi[TTER verzoekt den heer Colsen het nieuw benoemde lid van den raad, den heer J. Riemens, in de vergadering te geleiden. De heer J. Riemens legt vervolgens in han- den van den Voorzitter de vereischte eeden af. De VOORZITTER: Mijnheer Riemens, ik hoop van harte dat u de belangen van de ge- meente als lid van den raad met kracht en wijsheid zult mogen Ibehartigen, Ik hoop, dat God u daartoe de krachten en wijsheid moge geven, en dat u deze tot heil der gemeente zult mogen aanwenden. 2. Vaststellen notulen. Wordt voorgesteld, de notulen der vergade- ringen van 19 November 1936, 17 December 1936 en 18 Februari 1937 vast te stellen, zoo- als deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 17 December 1936 tot vaststelling der verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting, voorzien van bewijs van Koninklijke goedkeu- ring. Aangenomen voor kennnisgeving. b. Alsvoren van 19 November 1936 tot vaststelling der verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onder- wijs, voorzien van bewijs van Koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 17 December 1936 tot wijziging der verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoemba.arheid en de bezoldi- ging van de ambtenaren der gemeentepolitie, voorzien van bewijs van Koninklijke goedkeu ring. Aangenomen voor kennisgeving. d. Proces-verbaal van de 8 Maart 1937 ge- houden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat het batig slot over bet dienstjaar 1935 volgens de ingeleverde rekening bedraagt, voor den gewonen dienst 34231,07, voor den kapitaal- dienst f 19257,87, dat de inkomsten over het dienstjaar 1937 tot op datum hebben bedra- gen 62818,36, en die over den dienst 1936 537915,77, totaal 654223,07; dat de uitga- ven van den dienst 1937 tot op datum beliepe'n f 75605,18, en die over den dienst 1936 f 594151,98, totaal f 669787,16, zoodat de op neming aanwijst een negatief saldo van f 15564,09, hetgeen overeenkomt met de in de kas bevonden en in het proces-verbaal om- schreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een scbrijven van de N.V. Radiodistri- butie- en Draadomroepbedrijf, luidende: Edelachtbare Heeren, Met dankbaarheid maken wij gabruik van de gelegenheid, ons gelboden door het aan- houden van de voorstellen inzake de precario- verordening, om U onze bezwaren ter kennis te brenigen. Door ons net zouden wij op 3 versehillende grondslagen belastingplichtig worden: lie. Door art. 1 sub E (bet hebben van palen). 2e. Door art. 1 sub Y le alinea (het heb ben van draden). 3e. Door art. 1 sub Y 2e alinea (het heb ben van steunpunten Onder de onder le. genoemde grondslag val- len alle palen van ons net, die in gemeente- grond geplaatst zijn, te weten: 54 stuks. Te betalen volgens deze grondslag f 135 per jaar. Onder de onder 2e. genoemde grondslag vallen alle kruisingen van onze geleidingen op, boven of onder gemeentegrond. Deze be- paling stelt ons voor de vraag: „Wat verstaat men onder een kruising?" Een kruising van de aslijn van een weg is een duidelijk begrip, maar er zijn versehillende manieren om een overspanming te maken zon- der de aslijn van een weg te kruisen. Ook is het geval mogelijk, dat op gemeentegrond een paal geplaatst is met een overspanning die zich splitst. Ons inziens is niet na te gaan welke lasten ons worden opgelegd tengevolge van deze grondslag. A1 naar gelang van de gangbare opvattingen is het mogelijk dat krachten^ deze grondslag onze lasten variee- ren van f 450 tot f 2800 per jaar. Onder de onder 3e. genoemde grondslag vallen 30 steunpunten waarvan 25 aan de ge- meentewoningen te Sluiskil. Volgens deze grondslag is jaarlijks te betalen j 75. In totaal is dus minimaal te betalen f 660 per jaar! Over 1936 betaalden wij 478,50, zoodat on ze lasten van de gemeente minimaal bijna f 200 per jaar zouden vermeerderen als deze precarioverordening van kracht werd. In plaats dat onze lasten worden verhoogd, moeten wij ernstig streven naar een verla- ging van lasten. 'Het net in de gemeente Ter Neuzen is nood- zakelijkerwijze zeer kostbaar. Het meeren- deel der woningen in de drie kommen dezer gemeente ibehoort tot het type der e-en-gezins- woningen, terwijl de huizen met een of meer verdiepingen veelal ook slechts door den gezin worden bewoond (zakenpanden in oude bin- nenstad). Hierdoor wonen de gezinnen meer verspreid, hetgeen tot uitdrukking komt in de lenigte van het net. De splitsin'g der ge meente in 3 kommen maakt kilometerslange toevoerleidinigen noodig die op versehillende punten de openbare wegen kruisen. De grondslag van het aantal kruisingen over gemeentegrond is dus voor ons bedrijf al zeer nadeelig wegens de verspreide ligging van ons net. In de groote steden is hetzelfde aantal a/bonne's (ruim 700) mogelijk in 3 of 4 huizenblokken waarvoor slechts 2 of 3 maal een kruising over gemeentegrond behoeft te worden gemaakt. Zou men de kruisingen per meter gaan aanslaan, dan blijft hetzelfde betzwaar gelden. In verband met het voorgaande verwijzen wij naar art. 1 sub B, waar voor het hebben van rails f 1 per meter dubbelspoor wordt be- rekend met een maximum van /50. Bij den aanvang van onze exploitatie be taalden wij ook een vast bedrag van 50 per jaar. Het komt ons billijk voor, dat voor onze overkruisingen ook een maximum van 50 wordt vastgesteld met een zeer verminderde prijs per eenheid, hetzij per overspanning, hetzij per meter. Het aantal palen in ge meentegrond moest in Ter Neuzen noodwen- dig groot worden. De bovengrondsche elec- triciteitsgeleidingen loopen veelal even hoog als de daken der huizen, zoodat een overspan ning der straten van daknok naar daknok onmogelijk werd. Hierdoor moesten palen van 12 a 13 meter geplaatst worden om deze over- spanningien te kunnen maken. Thans. dreigen* deze palen, die ons net reeds duur hebben ge maakt in aanleig zoowel als in onderhoud, ons nog een extra belasting op de bals te schuiven. Overspanningen en palen vormen een on- verbrekelijk geheel, zoodat het ons onbillijk voorkcrnt dat palen een op zichizelf staande belasting-grondslag gaan vormen. In ieder geval zou bij be'houd van deze grondslag een maximum van f 50 met een verlaagde prijs per eenheid billijk zijn. Het aantal steunpunten aan gemeente- eigendommen bestaat voor 5/6 deel uit steun punten aan de gemeentewonin'gen te Sluiskil. Zonder deze steiunpumten kunnen de bewoners geen aansluiting krijgen. Ieder huiseigenaar moet ten be'hoeve van zijn huurders het aan- hechten der draden gedogen en voor de steun punten wordt nooit iets vergoed. De gemeente gaat in deze het voorbeeld geven door voor deze steunpunten een stevige vergoeding te eischen. Waar moest het met ons bedrijf naar toe als alle huiseigenaren zulks deden? Zou de gemeente voor de steunpunten aan de ge- meentewoningen vergoeding eischen, dan zou den wij de huurders welke zijn aangesloten bij ons bedrijf, deze aanslag gezamenlijk moeten laten betalen en bij weigering afsluiten. Par- ticuliere eigenaars vragen voor een steunpunt nimmer vergoeding, zelfs al hebben de huur ders geen aansluiting, op grond van de over- weging dat de huurwaarde vermeerdert als de huurders zonder bijzondere moeilijkheden later een aansluiting kunnen krijgen wanneer zij zulks wenschen. Reeds vroeger hebben wij met cijfers aan- getoond, dat ons bedrijf geen ,,goudmijntje" is en zware lasten te torsen heeft. Voor cen- trale, net en aansluitingen is een bedrag van totaal f 49.708,80 ibetaald, waarvan na 6 jaar exploitatie f 24.652,60 is afgeschreven. Onze bedrijven krijgen straks op 1 Mei a.s. 5 jaar verlenging der Rijksmachtiging, zoo dat bij ongewijzigde bedrijfsuitkomsten het bovengenoemde bedrag nog niet eens kan worden afgeschreven. Maar de bedrijfsuit komsten worden aanmerkelijk slechter, door dat sinds 1 October j.l. is opgelegd een beta- lingsplicht aan de N.OjZ.E.M.A., dus indirect aan de omroepvereenigingen die ons in 1937 kost 1,25 per abonne en per jaar, in 1938 1,50 per abonne en per jaar, in 1939 1,75 per abonne en per jaar en daarna f 2 per abonne en per jaar. Deize bedragen komen in mindering van onze afschrijvingen in de nu volgende jaren. Ons abonnementental vertoont sinds het midden van het vorig jaar een gestadig dalen- de lijn, die zich naar wij vreezen zal voort- zetten zoolang de toestanden in Ter Neuzen en zijn havenbedrijven niet een flinke vertoe- tering zullen ondergaan. Voor een drietal jaren meenden wij dat ons bedrijf zou kun nen groeien tot 900 a 1000 aangeslotenen. Het hoogste getal abonne's is 738 geweest en dit bedroeg per 1 Maart j.l. 714 en zal in den loop dezer zomer naar onze berekening dalen tot 650. De ibetalingen der abonnements- gelden worden voor een groot deel onzer abonne's steeds moeilijker. In 1936 bedroeg het te weinig ontvangen abonnementsgeld ruim 600, hetwelk geheel moet worden af geschreven. De materialenprijzen zijn ont- zettend gestegen, eensdeels door de devalua te, anderzijids door de geweldige prijsstijging op de metaalmarkten. Ieder jaar moeten groote bedragen worden besteed om de nieuwe vorderingen der tech- niek toe te passen. In 1936 werd alzoo aan verbetering van onze oentrale een bedrag van 1638 ten koste gelegd. Momenteel zijn wij bszig aan een noodzakelijke verbetering van het net die f 2500 kost, buiten de ge- wone onderhoudskosten. De gangbare opvatting, dat de radio-cen- trale een lucratief bedrijf is, heeft ertoe ge- leid, dat van gemeentewege onze bedrijven meer en meer werden beschouwd als een wel- kom belasting-object. In dit verband halen wij een gedeelte aan uit het hoofdartikel in de Radiobode van 19 Maart 1937, waarin de heer Vogt o.m. schrijf t „Ne!derland was het eerste land ter wereld, waar de radio-omroep werd toegepast. Het eerste land, waar klanken, muzikale en andere naar iedereen, die luisteren wilde en door mid- del van een apparaat luisteren kdn, werden uitgezonden. Nederland was ook het eerste land ter wereld, waar dat merkwaardige dis- tributie-instituut ontstond, dat bekend is als de radio-centrale. Onlangs hadden wij gele genheid een aantal radio-centrales in ons land te bezoeken en de indrukken, die wij daarbij opdeden, waren rijk geschakeerd en in meer dan een opzicht ver'bluffend. Ten eerste: het groote verschil in de uiterlijike teekenen van welstand van de radio-centrales. Er is een tijd geweest, waarin de radio-centralehouder op e6n lijn gesteld werd met den exclusieven bezitter van de aandeelen van een goudmijn (waarin inderdaad goud gedolven werd). Er is ook een tijd geweest, waarin een levendige handel gedreven werd in concessies, die door de overheid waren uipgereikt voor het exploi- teeren van een stadsdeel. Die concessies wer den soms verworven op de bondige wijze, waarop het stoere avonturiersvolkje vroeger een perceeltje goudland in Klondyke ver- w'ierf. Die pionierstijd met zijn pootige zeden en gewoonten is nu voofbij evenals de kwanselarij in concessies is afgeloopen en ook is de glans van het goud voor goed ver- bleekt. In verreweg de meeste radio-centrales, die door particulieren worden beheerd, verdient de beheerder een hard stuk brood. Wij heb ben radio-centrales bezocht, die wat de tech- nisehe opbouw er van aangaat, voorbeelden waren van de vindingrijkheid van de bsheer- ders om met beseheiden middelen een goed werkend apparaat te maken. Wij hebben de centrales gevonden op zolder- kamertjes van de etage-woningen van de groote stad, in knusse huiskamers van buiten- gemeenten temidden van familieportretten en clivia's, in schilderaohtige hofjes, waar de begonia en de fuchsia voor de kleine vier- kante vensterruitjes bloeiden en de kanarie- piet zijn opgetogen lied zong in zijn kooitje. Wij habben welvarende centrales gezien. Wij hebben ook gezien, hos vaak slechts door het betrachten van de uiterste zuinig- heid de touwtjes aan elkaar geknoopt konden worden en de bediening geschiedde volgens het recept van ,,helpt man helpt vrouw". lOude vaders die oppassen bij de volume- meters, modder de vrouw, die een oogje in het zeil houdt, terwijl zij haar huiselijke bezig- heden verricht. Bij een heel kleine centrale met luttele tientallen abonnd's, drong het woord ,;huisindustrie" in zijn afschrikwekken- de beteekenis zelfs naar de lippen. In menige radio-centrale wordt hard en eerlijk gewerkt voor een beseheiden boterham... dat is zeker! Er zijn er ook, waarvan het welstandspeil ge- daald is beneden het minimum, dat onze maatschappij gedoogt." Ons bedrijf heeft de kwalificatie goudmijn" nimmer bewaarheid. In 6 boekjaren is in totaa^ 24 uitgekeerd aan aandeelhouders. Gemiddeld dus 4 per jaar! Verder sluiten wij hierbij in het maandblad „Lucbtgevaar" van Februari j.l. Op bldz. 24, 25 en 26 komt een artikel voor over het gs- bruik van de radio-distributie bij luchtbescher- ming van de 'burgerlijke bevolking van de hand van kapitein J. H. van Riesen, het hoofd van de luchtbescherniingsdienst in Nederland. De schrijver komt tot de conclusie, dat de ge meente de uitbreiding van radio-distributienet- ten en het aantal aangeslotenen dient te be- vorderen door het verleenen van faciliteiten aan ontwerpers en machtiginghouders Wij houden ons overtui'gd, dat Uw raad met ons tot de overtuiging zal komen, dat een precarioverordening, die ons bedrijf belast als in dit schrijven is weergegeven niet kan wor den beschouwd als een matige winst voor de gemeente op te ibrengen. De gemeente maakt voor ons bedrijf geen kosten, zoodat de totale opbrengst ook totaal winst is. Als njen op het standpunt staat volgens art. 1 B, dat voor het hebben van rails een maximum belasting van f 50 voldoende is, ongeacht hoe lang deze rails zijn, dan is het billijk, dat zulks mede- geldt voor ons bedrijf, dat door de omstandig- heden gedwongen boven gemeentegrond moet komen. Ditzelfde geldt ook voor palen en steunpunten. Als men bovendien bevestigd ziet van ob- jectieve menschen als de heeren Vogt en Van Riesen le. dat radio-distributie geen lucratief bedrijf is, en dat in de radio-distributie een element van algemeen belang schuilt bij de luchtibescherming van de bevolking, dan mee- nen wij te mogen verwachten, dat andere maatstaven worden aangelegd dan die welke thans worden voorgesteld. Mitsdien verzoeken wij U beleefd: a. de heffing voor palen in gemeentegrond terug te brengen tot maximaal f 50 per jaar en eien klein bedrag per eenheid; b. de heffing voor overspanning door dra den voor radio-distributie op, boven en onder gemeentegrond terug te brengen tot maximaal f 50 per jaar en een klein bedrag per eenheid; c. geen heffing toe te passen voor steunpun ten aan gemeente-eigendommen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit a'dres te behandelen bij de vaststelling der precarioverordening. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. f. Een schrijven van den volgenden inhoud: Geven met verschuldigden eerfoied te ken- nen: Het bestuur der Winikellersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop" te Ter Neuzen, als vertegen- woordigend 104 winkeliers der gemeente Ter Neuzen, kennis genomen hebbende van de plannen tot het invoeren van een precarioheffing, heeft ernstig overwogen de gevolgen dezer nieuwe belasting, concludeert, dat deze precario-verordening in hoofdzaak een belasting is, drukkende voor minstens 90 op den handeldrijvenden mid- denstand, aaar de te belasten objecten voor- werpien zijn, noodig voor bet instandhouden van middenstandszaken, winkels, hotels, cafe's enz., baseert deze conclusie op de geraamde be- lastinggelden, op te brengen door de midden- standsbedrijven, acht het algemeen bekend dat de midden- stand reeds zwaar gebukt gaat onder de iaatste jaren zich opstapelende bedrijfslasten, waardoor het voor menig mlddenstander tegenwoordig een worsteling is voor een karig stuk brood, verzoekt uw geacht college hiermede zeer beleefd den ,,middenstandscitroen" toch niet verder meer te doen uitknijpen en het daar- lieen te willen leiden, dat de voor den handei- drjvenden middenstand bezwarende bepalin- gen uit de precario-verordening worden ge- schrapt. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit stuk eveneens te behandelen bij de vast stelling der precario-verordening. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. Een schrijven van den volgienden inhoud: In opdracht onzer ledenvergadering doen wij u de volgende motie toekomen: ,,De Winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop" in ledenvergadering bij'een, kennis genomen hebbende van het verslag over de gehouden bespreking in uw vergadering van 18 February j.l., inzake den aankoop van jubileumbordjes buiten de gemeente, protesteert ten sterkste tegen de uitlating van den voorzitter van uwen raad en den wethouder, den heer D. Scheele, dat de Ter Neuzensche middenstand niet actief is, als zjjnde zulks in strijd met de werkelijkheid, verwijst naar de voortdurende aotie welke deze middenstand door middel vsm haar ver- eeniging met succes voert, om Ter Neuzen steeds meer als inkoopstad bekend te doen worden, waarvan de gemeente toch reeds geruimen tijd haar profijten trekt; besluit dit protest ter kennis te brengen van den gemaenteraad, en gaat over tot de orde van den dag". Burgemeester en Wethouders stellen voor deze motie aan te nemen voor kennisgeving. De heer COLSEN vraagt of Burgemeester en Wethouders over dit stuk verder niets te zeggen hebben. De VOORZITTER merkt op, dat men het voorstel van Burgemeester en Wethouders kent. Deze stellen voor, deze motie aan te nemen voor kennisgeving. De heer COLSEN dacht, dat Burgemeester en Wethouders missehien wel het een of ander Merover te zeggen zouden hebben, om welke reden zij b.v. gemeend hebben, dat de mid denstand niet actief genoeg is. Als Burgemeester en Wethouders hierover verder niets zeggen, dan dat zij deze motie voor kennisgeving willen aannemen, heeft spreker hieraan ook verder niets toe te voegen. h. Een schrijven, luidende: Geeft met verschuldigden eerbied te ken- lien: Jac. J. Bliek, van beroep vergunning- nouder, Westkolkstraat 34, alkier, dat hij voor het vergunningsjaar 1 Mei 193730 April 1938 voor het vergunnings- recht is aangeslagen tot een bedrag van 62,50, dat naar zijn beseheiden meening deze aan slag te hoog en foutief is berekend, dat hij de berekening, die hier volgt als juist mag veronderstellenhuur van het pand in het vrije verkeer 600, waarvan als woning af gaat f 200, zoodat voor de zaak overblijft 400, dat door hem in het verloopen vergunnings jaar is verkocht aan gedistilleerd 2260, aan andere dranken f 2210, dat de huurwaarde wat den verkoop van gedistilleerd aangaat dus vastgesiteld kan worden op 200 en f 200 voor andere dranken, dat voor 'elke f 50 geschatte huurwaarde volgens verordening f 12,50 vergunningsrecht is verscbuldigd, dat dus zijn aanslag kan vastgesteld worden op 4 X 12,50 of 50, reden waarom hij uwen raad eerlbiedig ver zoekt, zijn aanslag aldus vast te stellen. Door den sehatter der dranklokalen is naar aanleiding hiervan een rapport ingezonden, waarin hij er op wijist, dat deze inrichting van adressant is gelegen bij de midden-schutsluis en door vele schippers bezocht wordt. Bij arrest van den Hoogen Raad d.d. 10 Juni 1936 is beslist, dat bij de bepaling van de huurwaarde moet rekening gehouden worden met grootte der inrichting en ligging der loealiteit. V66r 1936 vond de schatting plaats naar den omvang van hat bedrijf, waarvoor de ver- gunning gold, hetgeen voor de schatters veel moeilijkheden opleverde, aangezien in verre weg de meeste gevallen in een bedrijf naast sterken drank ook andere dranken en ook dikwijls spijzen worden verkocht. De sehat ter moest toen nagaan, het verschil in huur waarde van het pand, met en zonder v-er- gunning. Het was toen egu soort raadseltje en daarom moesit er in den regel ook dikwijls maar op goed geluk een getal worden genoemd. Dit was meestal ten nadeele van den vergunning- houder. Bij wijziging van de Drankwet d.d. 4 Maart 1935 Stbl. no. 129 is bepaald, dat als grond slag voor de berekeninig van het vergunnings recht wordt aangenomen de te sbhatten huur waarde, die de loealiteit in verband met (len omzet van sterken drank in bet bedrijf, waar voor de vergunning strekt, kan geacht worden te bezitten. Voor elke f 50 huurwaarde of gedeelte daarvan moet in deze gemeente vol gens verordening 12,50 worden betaald. Ook nu is er geen norm van verkoop van sterken drank vastgesteld ter bepaling van elke 50 huurwaarde. Bedoelde loealiteit is gescba.t naar den omzet van sterken drank over het kalender- jaar 1936, nl. door venzoeker is in dat kalen- derjaar verkocht 5,6 H.L. sterken drank. In het kalenderjaar 1935 is verkocht 3,52 H.L. sterken drank, zoodat de omzet veel is toege- nomen. Gezien den meerderen omzet van sterken drank in die loealiteit, alsmede de groote, lig ging enz. acht hij die schatting ee'rder te laag dan te hoog, hetgeen uit het hieronder vol gende nog kan blijken. Bij Koninklijke Boodschap d.d. 29 October 1935 is aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal laangeboden een ontwerp van Wet tot wijziging der Drankwet 1931. Hier wordt onder meer in bepaald, dat een vaste maat- staf wordt aangenomen voor de berekening van het vergunningsrecht. Deze maatstaf wordt gevonden in den omzet van sterken drank over het laatst verloopen kalenderjaar. Het vergunningsrecht zal dan niet minder bedragen dan 5 en niet meer dan f 12,50 voor elke H.L. verkochten sterken drank (thans is het vergunningsrecht ten minste 5 en ten hoogste f 12,50 voor elke f 50 huurwaarde of gedeelte daarvan). De memorie van toelich- ting op dit artikel luidt: „De wijziging van het tweede lid van artikel 23 der Drankwet heeft ten do el tegemoet te komen aan een bij berhalen geuiten wensch (een wensch van de vertgunninghoudersbonden en verigunning- houders), dat de bestaande grondslag voor het vergunningsrecht zou worden gewijzigd. De bestaande grondslag, de huurwaarde van het perceel is inderdaad niet juist, omdat hij zeer vaag is en ruinate laat voor phantasieen, die leiden tot een te hooge betaling van het vergunningsrecht. De omzet van sterken drank is een grondslag, die meer feitelijk is en dus meer bevrediging zal geven". Mr. D. den Hollander, redacteur van den Ned. Bond van Koffiebuis-restaurantihouders en slijiters, schrijft in bet orgaan van dien bond omtrent het ontwerp tot wijziging van art. 23, tweede lid der Drankwet het volgende: ,,Het beginsel is veel juister en kan leiden tot een regelmatige heffing". Was opgemeide wetswijziging wet gewor- den, voordat deze schatting had plaats gevon den en werd in deze gemeente het maximum bedrag berekend per verkochten H.L. sterken drank (thans wordt het maximum bedrag per 50 huurwaarde berekend) dan had verzoeker moeten betalen: 5,6 X 12,50 is S 70. Thans is hij maar aangeslagen naar een huurwaarde van 250, waarvoor hij aan vergunningsrecht moet be talen f 62,50. In aansluiting op zijn rapport becijfert de sehatter voorts, op grond van de door adres sant genoemde omzetcijfers, dat de huur waarde voor de loealiteit waarin de tapver- gunning wordt uitgeoefend naar den omzet van sterken drank bedraagt 253. Overeenkomstig het arrest van den Hoogen Raad moet de huurwaarde in verband met den omzet van het geheele bedrijf f 4470, waar- onder van sterken drank /2260, en de huur waarde in het vrije bedrijf f 500, aldus worden berekend 2260 X f 500 f 252,79, waarvan 40 f 101,11, vermeerderd met 10 bruto winst op sterken drank is 113. Volgens die bere kening bedraagt de huurwaarde dus 214,11, hetgeen volgens onze bestaande verordening aan vergunningsrecht zou bedragen 5 X f 12,50 62,50, zijnde het bedrag waarvoor de reciamant is aangeslagen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, gezien dit rapport, op het verzoek afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. i. Een adres van M. M. SerryVan der Straate, van beroep vergunninghoudster, Nieuwstraat 60, te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft: dat zij voor het vergunningsjaar 1 Mei 1937 30 April 1938 voor het vergunningsrecht is aangeslagen tot een bedrag van 75; dat deze aan3lag naar haar beseheiden meening te hoog is; dat zij hare meening grondt op de volgende berekening; huurwaarde 900 voor het geheele^ pand, waarvan op dezen stand voor woning zeker mag afgetrokken worden f 300, huurwaarde voor het hotelgedeelte 200, zoodat van de huurwaarde van de vergunningszaak over blijft f 400; dat zij in het afgeloopen vergunningsjaar heeft verkocht aan gedistilleerd een bedrag van 2580, aan andere dranken f 1574; dat de verhouding van den verkoop van ge distilleerd tot andere dranken, waarvoor geen vergunningsrecht is verschuldigd, zich ver- boudt als 5 tot 3; dat dus de geschatte huurwaarde, waarvoor vergunningsrecht is verschuldigd is 400 8 is 50 X 5 of 250; dat voor elke f 50 geschatte huurwaarde f 12,50 is verschuldigd; dait haar aanslag dus moet vastgesteld wor den op 5 X 12,50 of f 62,50; reden waarom zij uwen raad beleefd ver zoekt haren aanslag aldus vast te stellen.* Bij dit adres wordt overgelegd een rapport van den sehatter der dranklokalen, die daarin te kennen geeft, dat de betrokken inrichting is gelegen bij het postkantoor en nabij de aan- legplaats van de provinciale stoombooten. De loealiteit is zeer luxieus ingericht en vele rei- zigers, die van de booten en autobussen ge- bruikmaken, bezoeken die inrichting. Hij acht de loealiteit door hem niet te hoog geschat. De huurwaarde van de loealiteit is, voor wat betreft de omzet van sterken drank, andere dranken en logement, dus in het vrije verkeer, geen 600, doch f 710. Hiervan wordt afgetrokken f 200 voor logement, blijft der- halve S 510. De verhouding tusschen sterke dranken en andere dranken staat als 5 3. if 510 8 is 63,76. De huurwaarde naar den zuiveren omzet van sterken drank is der- halve 5 X 63,75 318,75. De opbrengst van het geheele bedrijf, vol gens bezwaarschrift. bedraagt f 4154, waar- onder dat van sterken drank f 2580. De huur waarde bedraagt f 710 in het vrije verkeer. 2580 X 710 440,90, waarvan 40 4164 f 176,36. Vermeerderd met 10 bruto winst op sterken drank 129, zoodat volgens die be rekening de huurwaarde naar den omzet van sterken drank in die loealiteit zou bedragen 176,36 en 129 305,36. Burgemeester en Wethouders stellen op gronid van dit rapport voor, op het verzoek af wijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus bs- sloten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6